De Toestand des Konings. Politiek Overzicht. MMEMI) NIEIMS. O. Welk dan? H. De pogiög tot doodslag. 0. Je kek' ze'f bekend te hebben ge schoten op Balabrdga. Meer is niet ten laste gelegd. p. Je hebt gezegd dat je de bedret- i gingen hebt gedaan om de beleedigiogen die je van de familie ondervond, H. Pardon, u vat mijn woorden ver keerd op. P. Het zijn je eigen woorden. Op de terechtzitting ia er niets van gebleken, dat je beleedigd zou zijn door een van die twee menachen of door de moeder nan Rika, niets is door u te berde ge bracht wat dat beweesdie beschuldiging hangt dua geheel in de lucht. Toepoeel komt ter zitting. O. Dit zyn de brieven en de brief kaart O. Ja, meneer. P. Ik geef het woord aan meneerden officier, tot het nemen van het requisitoir. (Zie vervolg In het volgend nummer). De gezondheidstoestand dezer ge meente was iu de atgeloopeu maand December wederom zeer gunstig: Van in de wet genoemde besmettelijke ziekten werden ter gemeente-secre tarie aangegeven 6 gevallen van mazelen, 2 gevallen van roodvonk. Het totaal der overledenen, daaron der begrepen 3 levenloos aangege- venen, bedraagt 81. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend 19,3 tegen 20.5 in de vorige maand. Aan lichaamszwakte stierven 12, aan aanhoudende koorts 2, aan stuipen 4, aan apoplexie 4, aan croup 3, san kinkhoest 3, aan or ganische hartgebreken 3, aan ziek ten der ademhalingsorganen 29 (waarvan 7 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverteringsorganen 2, aan ziekten der orgaua urogenitalia 4, aau an dere oorzaken 5, aan onbekende oorzaken 2 personen en 1 persoon verloor door verdrinken het leven. Naar de leeftijden was de sterfte als volgtbeneden 1 jaar 20, van 15 jareu 16, van 514 jaren 1, van 1420 jaren 1, van 2050 jaren 12, van 50—65 jaren 7, van 6580 jaren 17, boven 80 jaren 4. Geboren zijn 77 jongens en 72 meisjes. Naar wij vernemen zijn bij de voor eenigen tijd hier ter stede in het leven geroepen vereenigings Wel dadigheid naar Vermogen» onge veer tweehonderdzeventig aanvra gen om onderstand ontvangen. Zaterdagavond was de con certzaal der sociëteit «de Kroon» gevuld met een talrijk pupliek, dat gekomen was om Sigrid Arnoldson te hooren. Het was inderdaad eene verrassing dat men deze kunstenares, dia reeds op betrekkelijk jeugdigen leeftijd een europeeschen naam heeft ver worven (zij is toch te Londen en te Parijs aan de grootste opera's ver bonden), zoo kort naar haar her nieuwd bezoek aan ons land, hier zag optreden en geen wonder dus dat het publiek over talrijk was. Mej. Arnoldson heeft een schoon orgaan, dat een zeldzamen indruk te weeg brengt en voor de toekomst de hoogste verwachting schenkt. Vooral zal zij al coloratuur-zangeres eene buitengewone hoogte bereiken. Warmte, gevoel, reinheid, schakee ring in de voordracht, daarbij een zilverrein geluid, dat zonder eenige moeite in de heerlijkste trillers over gaat en vooral in de middenpartijen een buitengewonen omvang heeft, dit alles zijn eigenschappen, die Sigrid Arnoldson een schitterenden toekomst voorspellen. Dat de heer Eibenschütz, klavier- wirtuoos aan het conservatorium te Keulen, naast zulk eene ster eene minder dankbare taak vervulde, laat zich begrijpen. Toch komt hem de meeste lof toe voor zijn verrukkelijk spel. Het publiek toonde zich dankbaar door warme toejuichingen, die de zangeres drongen eenmaal een extra nummer en een extra slotnummer te zingen. De verschijning van deze schoone zangeres met haar ongewoon talent zal voorzeker nog lang in de gedach tenis der toehoorders van Zaterdag avond blijven. LEGER EN VLOOT. De vorige week is een detachement genietroepen te Roermond en Buggenum werkzaam geweest, om de nieuw inge voerde bussen voor de dynamietladingen aan te brengen in de bruggen over de Haas. Eene hoeveelheid dynamiet van 14 K.G. zal voldoende zijn om diebruggen onbrnikmaar te maken. BINNENLAND. De commissie belastmet het op den 4en Februari a. s. en volgende dagen te houden examen voor kommies der 4e klasse en voor de betrekkiDg van deurwaarder bij 's rijks belastingen, bestaat uit de heeren C. J. C. van de Ven, con troleur der directe belastingen te Rotterdam (voorzitter), S. A. Hoek, idem te Roosendaal, en G. H. W. A. Lauten, idem te Valkenburg. Om te worden benoemd tot kom mies zijn 80 plaatsen beschikbaar. De Staatscourant bevatte Zater dag het volgende bericht omtrent den toestand van Z. M. den Koning: Volgens verklaring van de ge- neesheeren des konings is de toe stand van Zijne Majesteit geenszins verbeterd. De ongunstige verschijn selen houden aan, en de staat van onrustwaarin de Hooge Lijder verkeert, doet de krachten afnemen. Het bulletin, Zaterdag aan het paleis Het Loo aangeplakt, luidt Volgens verklaring der genees- heeren des Konings is de toestand van Z. M. geenszins verbeterd. De ongunstige verschijnselen houden aan, en de staat van onrust, waarin de hooge lijder verkeert, doet de krachten afnemen. Een nader bericht, uit Apeldoorn te 's Hagontvangen, meldt, dat de Koning in den nacht van Vrij dag op Zaterdag een hevigen aan val van pijn had, waarbij zich zeer ongunstige verschijnselen vertoon den. Zaterdag was de Koning bij zijn volle bewustzijn. De dag ging kalm voorbij, en ook Zaterdagavond werd er geen ongunstige verandering waargenomen en was de toestand kalm. Toch maakt men zich be zorgd. Dr. Vinkhuijzen blijft op het Loo. Wegens den ernstigen toestand heeft de burgemeester van Apel doorn alle publieke vermakelijk heden geschorst. Men meldt uit Den Haag, dat de toestand van Z. M. den Ko ning sedert Zaterdag is verer gerd. De nacht was onrustig. Dr. Van Vlaanderen bracht den nacht op het paleis door. Dr. Vinkhuijzen is per telegraaf uit Den Haag ont boden en terstond naar het Loo vertrokken. Van het Loo wordt gemeld: Tengevolge van eene minder gun stige wending in den toestand des Konings, zal er hedennamiddag een bulletin aan het paleis Het Loo worden aangeplakt. Omtrent 'sKoning3 toestand ver nemen wij nader, dat de krachten afnemen door lichamelijk lijden en weinig gebruik van voedsel. (N. It. C.) 13 Januari. Naar wij heden ochtend uit het Loo vernemen houdt de minder gunstige toestand van Z. M. den Koning aan. De afgeloopen nacht sserd niet rustig doorgebracht. Her haalde malen vertoefde dr. Vink huijzen aan het ziekbed. De eet lust is gering, waardoor de krach ten nog meer afnemen. Het heden uitgegeven officieele bulletin luidt als volgt „De Koning heeft den nacht on rustig doorgebracht en in de laat ste 24 uren weinig voedsel ge bruikt. De a'gemeene toestand bleef overigens onveranderd." De laatste berichten melden dat er in Z. M's. toestand een kleine verbetering is gekomen. Dr. Vinkhuijzen vertrok heden weder naar het Loo. Uit Groningen wordt geseind, dat de heer mr. W. de Sitter, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Zaterdag is overleden. Uit Amsterdam wordt gemeld: De goeverneur van Suri name, jr. mr. M. A. de Savornin I.ohman is met echtgenoote en doch ter, Zaterdagochtend te 10 uren aan boord gegaan van het fraaie stoom schip Prins Willem I van den Ko ninklijken Westindischen n aildienet, om zijne bestemming op te volgen. Uit Berlijn wordt aan de N. R. C. gemeldNaar ik ver neem is de regeering voornemens, tot vermeerdering van het personen- en handelsverkeer met het Oosten, eene rechtstreeksche spoorwegver binding te openen tusschen Con- stantinopel en Berlijn. Deze zou be paaldelijk ten doel hebben, het ver keer van Engeland, waartoe tot dusver van den Ooster-sneltrein over Parijs gebruik gemaakt werd, zoo mogelijk op de duitsche spoor wegen te leiden, en wel over Vlis- singen. Het is bekend dat de direc tie der fransche spoorwegen, naar aanleiding van de duitsche bepaling op de passen voor Elzas-Lotharin- gen, door middel van den genoem den sneltrein over Parijs, gepoogd heeft het rechtstreeksche expres- verkeer naar het Oosten te brengen op de zwitsersche spoorwegen (de Arlberg-lijn) en aldus Duitschland geheel daarvan uit te sluiten. De nieuw ontworpen lijn over Buda- Pesth, zou de reis tusschen Londen, Berlijn en Constautinopel ongeveer twaalf uren korter maken. Zij gaat niet over Weenen en bespaart de reizigers uit Noord-Duitschland, Nederland en Engeland het thans bestaande oponthoud van eenige uren aldaar. Uit Leiden wordt ge meld: Beklaagd van een door haar ge dragen fluweelen hoed door oplich ting te hebben verkregen, werd Vrijdag eene jonge vrouw door den politie-inspecteur R. Prosch naar de wacht geleid. Onderweg derwaarts werd zij door den loopknecht van eenen winkelier in mantels opgemerkt, die meende in haar de dame te herken nen, die zijn patroon voor een flu weelen mantel en twee bouten pel- lerines had opgelicht. Daarvan werd kennis gegeven, en nu werd zij ook daarover gehoord, doch zij ontkende den door haar gedragen mantel op oneerlijke wijze te hebben gekre gea. Van de pellerines wist zij niets af. Door het met tact ingestelde on derzoek van den inspecteur werden den volgenden dag de pellerines in een huis van koop met recht van wederinkoop gevonden. Ten slotte bekende de vrouw dan ook, dat misdrijf te hebben gepleegd. Verder bleek het dat zij als dienstbode had gediend, en thans de mooie kleede ren voor een zeker doel noodig had, zooals zij zeide omdat haar man, bootsman bij de marine en sedert 1Y, jaar uitgevaren, met een andere vrouw omgang had. Te Roterdam wilde een knaapje van omtreeks 10 jaren van een meelwagen springen, doch struikelde en kwam onder een der wielen terecht, dat hem over het lichaam ging. Inwendig zwaar gekneusd en bewusteloos, werd het kind meer dood dan levend naar de ouderlijke woning gebracht. Nadat er te Hellevoet- sluis nog eenige emmers petroleum uit den bekenden welput waren opgepompt, is er eene boring be proefd. Daar deze evenwel tot geene uitkomst leidde, is de put gesloten, en is men overgegaan tot het gra ven van een nieuwen welput. Te Breda doet zichhet volgend geval voor. Zekere Van Elewout, wiens kinderen hier te lande zijn geboren, verbleef in het vorige jaar met zijn gezin in België. In de meening dat zijn zoon de militieplichten in Nederland moest vervullen, liet hij dezen zich in het vorige jaar ter inschrijving aanbieden, zoodat hij dit jaar zou hebben moeten loten. De jeugdige v. E. werd echter afgewezen, daar zijn ouders in het buitenland verbleven. Inmiddels heeft zich vader v. E. weder met zijn geheele gezinj waaronder, natuurlijk, ook de mili- tieplichtige v. E. behoort, metter woon hier gevestigd, en nu meldde zich de laatste weder voor de militie aan, uit vrees voor 5 jaar te zullen worden ingelijfd. Men verbeelde zich echter zijne blijdschap, toen hij de gelukkige tijding ontving, dat hij geheel vrij wat van dea militie dieist, daar zijne ouders zich buitenslands had den bevonden, toen hij zich voor de militie had moeten laten in schrijven. Te De Wilp, onder Sie- gerswande, was de tachtig-jarige G. M. op den hooizolder geklom men, om veevoeder te halen. Toen hij weder naar beneden wilde ko men, had hij het ongeluk te strui kelen en door het openstaande zol derluik naar beneden te storten. Zwaar aan de borst gewond werd hij opgenomen. Er bestaat weinig hoop op zijn behoud. Te Vucht heeft zekere Van Engelen een moordaanslag ge pleegd op de vrouw van den her bergier v. H. Door te bukken werd zij niet getroffen, maar drong het mes, waarmede hij naar haar stak, zeer diep in eene deur. Door de maréchaussée te Budel is procesverbaal opgemaakt, tegen eene 60jarige vrouw uit Achel, wegens het onbevoegd uitoefenen der veeartsenijkunst. De spoorwachter, belast met do bediening van den overweg, waarop de Zu der-stoomtram jl. Za terdag door eer. trein werd aange reden, heeft verklaard, dat hij ten gevolge van een benauwdheid riet in staat was den overweg af te slui ten. Door de maréchaussée is tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Naar de N. B. C. verneemt is door de directie der Zuider Stoom tramweg-maatschappij bepaald, dat bij het passeeren der spoorwegkrui- singen onder Teteringen en Raams- donk de tramlijnen steeds te voet door een tram-beambte zullen wor den voorafgegaan, welke zich van de veiligheid der kruising zal over tuigen. In den vooravond van Vrijdag had te Stadskanaal eene inbraak en diefstal plaats bij de weduwe Kievits. De dief of dieven moeten voor eene waarde van f 25,000 aan geldswaardige papieren, goud zilver en geld hebben mede genomen. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 12 Jan. Zes-en- vijftig korders en beugers brachten heden 30 tot 225 schelv., 2 tot 12 kabelj., 5 tot 50 roggen, 10 tot 25 tongen, 2 tar botten, 5 tot 20 m. kl. schol, 1 tot 3 m. schar en 1 zalm ter afslag; schelv. gold f 31.50 h f 34.50't honderd, kabelj. f 1.95 a 2.10, rog f 1.04, tong 70 cent, tarbot f 10 per stuk, kl. schol f 2.80 h f 3.50 per m., schar f 1 per mand en de zalm f 16. Groote personen kunnen heen gaan, het prestige aan hun naam verbonden, blijft. Vanhier, dat de strijd tusschen hen, die indertijd onder den naam vau keizer Frederik streden tegen hen, die Bi»marcks vaan hoog hielden, ook na den dood des eersten doorgegaan is met hernieuwde kracht. Nu is men ein delijk al strijdend zoover gekomen dat men eindelijk in 't zelfde schuitje terecht gekomen is. Men oordeele: De Norddeutseke Algemeine bewijst, dat Keizer Fiederik ei genlijk een bismarckiaan is. Het deelt een eigenhandig schrijven mede van wijlen den keizer, dat deze aan den kanselier richtte bij ge legenheid van den vijft;gsten ver jaardag van zijn indiensttredin g bij het leger«Ik wil, schreef de keizer, heden, den 25en Maart 1888, niet in eene uitvoerige uiteenzetting tre den van uwe verdienste als staats man, die uwen naam voor altijd met onze geschiedenis heeft saam- gevlochten. Doch ik moet in het licht stellen dat, waar het de weer baarheid van ons leger en de ver hooging van zijne slagvaardigheid betreft, gij nooit in gebreke zijt gebleven daarvoor den strijd aan te binden en uwe inzichten door te zetten. Het leger heeft derhalve aan u de verworven zegeningen en krijgs roem te danken.» De NorddeutscAe voegt hieraan toe, dat deze brief bewijst, hoe keizer Frederiks inzich ten overeenstemden met die van zijn vader en dat de progressisten dus ongeiijk hebben met hem tot de hunnen te rekenen. Van andere zijde intusschen maakt men andere commentaren en verdedigt de meening dat de openbaarmaking van dit schrijven een noodschot is van den kanselier, die den laatsten tijd herhaaldelijk échec lijdt. Het is waar, dat het den ouden kanselier niet meeloopt. Het ontbrak er nog maar aan, dat de voorge nomen verloving tusschen Alice van Hessen en den russischeu troonop volger afgesprongen zou zijn, iets wat de in Darmstadt verschijnende bladen zonder grond meedeelden. De tegenspoeden in Oost-Afrika en op Samoa, het mislukken van de bestudeerde poging omMorier een beentje te lichten, het slagen der russische leening, dank zij fransche hulp dat alles is al hard genoeg te verduwen. De HannoverscAe Courier meldt, dat tien kanonnen van klein kaliber te Willemshafeu ingescheept wor den om weldra naar Zanzibar te vertrekken met de koloniale troepen onder bevel van Wissmann, die zich werkelijk schijnt te hebben herin nerd dat hij luitenant ie. De militaire nederlaag op de Samoa-eilanden schijnt tot voorloo- per te zullen strekken van een di plomatiek échec. De senatoriale com missie voor buitenlandsche zaken heeft vóór een paar dagen in ge heime zitting den amerikaanschen consul-generaal te Samoa in verhoor genomen over het gebeurde. De heer Se wel moet geadvineerd hebben, dat het niet opgaat het toezicht over deze eilanden ;e blijven opdra gen aan de Duitschers, die door hunne onderdrukkingen een deel der bewoners van zich vervreemd en tegen de blanken in 't harnas gejaagd hebben. Voor 't minst moet desnoods door kracht van wa penen de onzijdigheid gehandhaafd worden. LAND- EN TUINBOUW. Door de afdeeliog Wieriugerwaard der Hollandache Maatschappij van landbouw is besloten van de gemeente Alkmaar, Hoorn en Purmerend aan te vragen een afschrift der rekening over 1888 en de begrooting van 1889, ten einde daaruit de inkomsten en uitgaven van het markt loon en onderdeelen te leeren kennen. Het feit toch, dat bij de steeds moei lijker wordende huishoudingen van stad en land meer en meer misbruik wordt gemaakt om den landbouwenden stand in den vorm van wik- en weegloonen, marktgelden enz. in de lasten der groote gemeente te doen bijdragen, deed het besluit nemen hiertegen met alle macht op te komen. Met de gemeentewet in de hand zou bovendien door bovengenoemd onderzoek een in alle opzichten gemo tiveerd adres aan de Hooge Regeering kunnen worden gericht, zoodat, terwjjl in 1889 de termijn om ten koste van den landbouwenden stand in afwijking van de gemeentewet met dergelijke hef fingen door te gaan, moet worden aan gevraagd, dit niet toe te staan, maar tot een gewettigd bedrag terug te brengen. LAATSTE BERICHTEN. Woensdagavond a. s. zal aan het bureau van dit blad het verslag over de zaak-Hooger- beets compleet kunnen wor den afgeleverd d ƒ0.15 per exemplaar. Intusschen zijn de gedeelte lijke verslagen a 5 cents per exemplaar te bekomen. De heer Gladstone heeft vau de phonograaf gebruik ge maakt om de Nieuwe Wereld zijns welsprekendheid te doen genieten. Behalve de phonogrammen, die Edi son van den hertog van Cambridge, van den voorzitter van het Lager huis, van den postmeester-generaal en van deD lord-mayor ontving, na eenen avond, waarop hij deze hoog geplaatste personen zijne uitvinding had doen kennen, kreeg hij er ooit een van den grooten staatsman, die hem het volgende te hooren gaf: Waarde heer Edison! Ik ben u grooten dank schuldig, niet alleen voor het geuoegen, maar ook voor het leerzame en het wonderbaar lijke, dat mij ten deel gevallen is gedurende een van de merkwaar digste avonden, welke het mij ge geven was te beleven. Aan het verzoek, dat gij mij de eer deed tot mij te richten, van namelijk het geluid mijner stem te mogen hooren, voldoe ik met blijd schap voor zoover het in mijne macht ligt, want het spiit mij u te moeten zeggen dat de stem, waar mede ik uw Oor bereik, slechts het overblijfsel is van een door over matige inspanning uitgeput werk tuig. Zooveel als ik echter nog heb en de oude dag in mijn bezit ge laten heeft, bied ik u met het grootste genoegen aan, als een klein getuigenis van de Lering en het genot, die mij geschonken werden door uwe bewor.deringswaardige uitvinding. Wat de gevolgen be-

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 3