BINNENLAND. De Toestand des Eonings. Politiek Overzicht. Rondom de been bevindt rich een breed® strook gronds voor de wandelaars, welke aan de buitenzijde begrensd wordt door plantsoen. Men kan zich voorstellen, dat des zomers de met zorg geplante gewassen een fraai effect zullen makenterwijl het jonge geboomte bij zonnig weder een aan genaam lemmer zal verschaffen. Het gebouw dat zich iu het midden van het terrein verheft, is thans inwendig zoo goed als voltooid. Wanneer men het aan den achterkant aan de zijde van de Parklaan binnengaat, bevindt men zieh terstond in het lokaal dat voor de liefhebbers van het tdele ke gelspel is bestemd. Er zijn twee kegelbanen aangelegd, door een separatieschot af gescheiden. Deze banen zijn geheel over eenkomstig de gestelde eischen aangelegd met asphalt-bevloering. Aan weerszijden heeft men overvloedig licht door de rt men welke op het sportveld uitzien. Voorts treft men in de benedenverdie ping aan een ruime, welingerichte; gjed- verlichte koffiekamer benevens twee schiet banen. Naar de bovenverdieping begeeft men zich langs twee gemakkelijk te bestijgen trappen, welke naar de twee aaneengren- zenile bovenzalen geleiden, die ook weder aan beide zijden uitzicht bieden op het sportveld. Bovendien bevinden zich aan weerszijden der bovenverdieping waranda's. Voor de concerten in de open lucht is een flinke muziektent geplaatst op eenigen afstand van de voorzijde van het ge bouw. De oude fabrieksschoorsteen wordt thans weggebroken en zal weldra geheel verdwenen zijn. Men kan zich voorstellen dat het terrein bij de tent alsdan een geheel ander aanzien zal verkrijgen. Er zullen op de verhooging met boo men beplant rondom den muziektempel meer dan 3000 personen bij muziekuit voeringen kunnen plaats nemen. Ook voor de kinderen der geabonDeerden zal op uit muntende wijze worden gezorgd. Er zal voor hen een daartoe bizonder ingerichte speeltuin met gymnastiek-loestellen zijn, terwijl priëelen in de nabijheid geplaatst, den begeleiders eene welkome'gelegenheid tot theedrinken aam ieden. Achter de res tauratie bevindt zich des zomers een groot grasveld voor football-spel bestemd. Men ziet uit deze beschrijving dat de inrichting uitstekend aan het beoogde doel zal beantwoorden en dat zij dit nu reeds doet blijkt uit het gebruik, dat er gemaakt wordt van de ijsbaan. Tal van liefhebbers van het ijsver maak vermijdden zich gisteren en heden op de uitgestrekte baanwelke des avonds electrisch wordt verlicht. Door de plaatsing van electrische lam pen op verschillende punten van de baan verkrijgt men dat deze in alle deelen gelijkmatig wordt verlicht. Blijft het vriezend weder aanhouden, dan zal men er nog menig genotvol uur op de schaatsen kunnen doorbrengen. Hedenmiddag was de ijsbaan weder druk bezocht. Tal van rijders en rijde ressen bewogen zieh onder de opwek kende tonen van Mann's kapel over de gladde vlakte, terwijl rondom de baan en van het gebouw wimpels wapperden, waardoor het er echt feesielijk uitzag. Hedenavond is de ijsbaan geopend met dezelfde muziek van genoemde kapel en electrische verlichting. ortr de poldervaart, ia den epoorweg van Rot terdam naar Hoek van Hollaed. Minste inschrij ver Ph. Verbrugge, Waddingsreen voor f 46J59. 2o. het maken van het midden-perron, het erlengen der bestaande perrons, het voltooien der tunnels en verdere bijkomende werken op het centraal personen-station van Nieuwediep naar Amsterdam. Minste inschrijver P. Duinker, Amsterdam, voor f 183,913; en So. het onderhoud en de bewaking van de rjjkg stapelplaats te Dordrecht, van den dag der gunning tot en met 3i Dec. 1889. Minste in schrijver A. Blok, 'a-Gravendeel, voor 5 pCt. he neden tarief. Uit Groningen wordt aan het Handelsblad medegedeeld, dat de kaarten voor de te Gronin gen gehouden bijeenkomst, waarin de heeren Van Houten en Veegens als sprekers zouden optreden, bin nen een kwartier waren verkocht, waarna ze tegen fl.50 en fl.75 van de hand warden gedaan, ter wijl ze oorspronkelijk slechts één dubbeltje kostten. Het officieel bulletin, Woensdag op het Loo openbaar gemaakt, luidt «De Koning heeft de laatste 24 uren kalmer doorgebracht. De toe stand van den hoogen zieke is daardoor naar omstandigheden re delijk.» Nog meldt men H. M. de Koningin heeft te twee uren namiddags een rijtoer gemaakt. De Koning gevoelt zich vrij wel, en was gedurende den ochtend af wisselend in en uit het bed. De Staatscourant van Woensdag bevat het volgend bericht omtrent den toestand van Zijne Majesteit den Koning «Zijne Majesteit de Koning heeft de laatste vier en twintig uren kal mer doorgebracht. De nacht was rustig, waardoor de toestand van Zijne Majesteit volgens verklaring der geneesheeren naar omstandig heden bevredigend is». Van Woensdagavond wordt van het Loo gemeld De toestand bleef den geheelen dag redelijk. De Koning was des middags geruimen tijd achtereen uit het bed. Dr. Vinkhuyzen bleef den nacht nog ten paleize. Woensdagnam ddag is aan den Gasthuissingel een 9 jarige knaap door het ijs gezakt, die echter spoe dig is gered door de agenten vao politie J. Brouwer en J. B. Kion. In de zitting van de arrondisse- ments-rechtbank van heden werd behandeld de zaak van Lambert Smit, geboren en gedomicilieerd te Nijmegen, beschuldigd van op erven aan de Rozenstraat een achttal ko nijnen te hebben ontvreemd en daarna den agent van politie W. H. Moot die hem op het Kennemerplein aan hield, met een knipmes zes sneden over de hand en met den signaal hoorn een wonde aan de hals toe gebracht te hebben, ten einde te kunnen vluchten. Bek], ontkent pertinent, de subs, off. v. just, acht zijn schuld evenwel voldoende be r.ezen en requireert zijne veroordeeling tot 5 jaar ge vangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. (In ons volgend nummer zullen mij hiervan een meer uitvoerig verslag geven.) Door de politie is aangehouden en nsar het huis van bewaring overgebracht Jan Gerardus Briët, oud 60 jareD, geboren te Zeist, die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een lap japonstof. Reeds vroeger heeft hij 12 jaren gevan genisstraf wegens diefstal ondergaan. Daar de eigenaar van het gestolene tog niet bekend is, wordt dezen ver zocht zich ten spoedigste bij de po litie aan te meldeD. 17 Januari. Z. M. de Koning heeft blijken» bericht van het Loo in den afge- loopen nacht weinig rust genoten. Toch boezemt de toestand van den Hoogen Lijder voor het oogenblik weinig ongerustheid in. De krach ten blijven dezelfde. Prof. Rosenstein brengt heden zijn voorgenomen be zoek aan Z. M. AANBESTEDINGEN, 's-G r a V e li hag e, 16 Januari. Aan het mi- insterie van "Waterstaat werd heden aanbesteed: lo. het maken van- den onderbjuw der brug Men zendt het Dagblad v. Z. H. en 's Gr. het volgende toe «De Brie.sche Commercatafel, «Gelezen de verzuchting van «Morgenster», een schrijver in het Dagbl van Zuidholland, over het gebrtk aan een bruikbaren naam van onze 21/» centstukken «Gedeeld hebbende die klacht, als de premie moest betaald worden, «Voerde als vaste benaming in, die van «kopeek», en bevindt zich daar goed bij, ook al riekt de be naming wat russisch. «Geeft voorts dien titel als gang baren naam aan het nederl. publiek in overweging.» De directeur van het Kon. Penningkabinet geeft in bedenking, voor het 2' ï-centstuk, het oud-hol- landsche «Groot», de vroege oili- cieele benamiDg van een halven stui ver, weder aan te nemen. Door de politie te Am sterdam is zekere W. aangehouden en naar de gevangenis overgebracht. Nadat hij failliet was verklaard, heeft hij verschillende inkoopen gedaan, als pendules, boekwerken, zelfs tot brandkasten incluis, om die voorwerpen tegen lagen prijs van de hand te doen en zonder er aan te detiken zijn nieuwe crediteu ren te volooen, waartoe hij trou wens niet gerechtigd was. Ver scheidene winkeliers moeten van deze oplichterijen de dupe zijn geworden. Omtrent den brand wel ke Woensdagmorgen in het maga zijn van chemicaliën van den heer Groote, in de Kalverstraafc te Am- stardam, is uitgebroken, meldt men ons nader: Het geheele huis is uitgebrand. Het daarnaast gelegen «CafóNeuf» bekwam op de bovenste etages veel brand- en waterschade, de logeer kamers leden zeer. Het wintertuintje is eveneens uit gebrand. Ben handelaar in cognac te Amsterdam kreeg dezer dagen uit Den Haag een schrijven, waarin hem verzocht werd, eenige monsters van zijn artikel te willen zenden, daar men eene groote hoeveelheid benoodigd had, en men hem dus, indien de monsters naar genoegen waren, eene goede order geven zou. Gelukkig kwam hem bijna gelijk tijdig de waarschuwing tegen de «flesschentrekkers» in de gedachte, die men zoo dikwerf vermeld vindt. De naam van den lastgever nu kwam hem eenig8zins verdacht voor, en de order, die hem naar aanleiding van eene zijner aanbiedingen was toe gezonden, was gesteld in bewoor dingen, waaruit men den man van zaken niet kon herkennen. Hij besloot dien brief«chrijver eens op de proef te stellen, en zond daartoe aan het opgegeven adres een paar flescbjes met een gekleurd watertje, welke als zoovele verschil lende cognacsoorten gemerkt wer den. En, ja well reeds den volgen den dag kwam er eene flinke be stelling van de cognacsoorten no. 1 en no. 2, terwijl men verzocht, op primo Februari a. s. over het be- rag te disponeeren en verder ge regeld bij volgende bestellingen op den eersten der maand! Men had zich dus niet eens de moeite gege ven, de monsters te keuren, maar blijkbaar, toen men deze zag aan komen, gedacht dat de firma even gretig eene bestelling zon uitvoeren, en daartoe de beide beste soorten genomeD. Dat er van de uitvoering niets kwam, en de handelaar zelfs Diet eens nader naar die firma in formeerde, laat zich verklaren. Door zijne goedbedachte «proef zending» werd hem een minder aan gename verrassing op primoFebruari bespaard. De drukker ij van de hee- ren De Roever Ktöber-Bakels, te Amsterdam, was Maandag versierd, en van het huis van den patroon wapperde de vlag. De meester knecht, de heer J. Schaake, was 50 jaren onafgebroken daar werkzaam geweest. In de eerste plaats van zijne patroons en de gezellen, als ook van werkgevers, ontving de jubilaris de ondubbelzinnigste blij ken van acbtiDg en vriendschap, en op de drukkerij vierde hij feest met allen, tegelijk met den heer J. G. de Roever Ktöber, die sedert 1 Januari als deelgenoot in de zaken optrad. Dinsdag zonk in de na bijheid van Niuerua een grooten deels met briquetten geladen schip van den heer S. Visser te De Rijp, beurtman op Amsterdam. Wegens het stooten tegen het ijs kwam er een gat in het vaartuig, waardoor het ODgeluk plaats had. De lading was bestemd voor de Erve Koning te De Rijp. De opvarenden zijn gered. Uit W o r na e r v e a r wordt ons gemeld: Ofschoon 'I nog niet streng ge winterd heeft, ondervindt men hier er toch al de lasten van. De talrijke werklieden en anderen, die aan den overkant hunne bezigheden hebben, moeten soms een half uur en langer tobben eer zij door de schotsen zijn. Gelukkig zal het dezen winter voor 't laatst zijn. Na heel wat geschrijf en gewrijf is men zoover gekomen, dat op 1 Februari a. s. de aanbesteding zal plaats hebben van de ontworpen brug over de Zaan. Toen in de laatstgehouden zitting van den gemeenteraad de vaststel ling van het tarief en ook de be paling van den abonnementsprijs aan de orde was, werd door een tweetal firma's voor drie jaren een getal van 250 abonnementen jaar- liiksch gegarandeerd. Te Leiden is woonachtig Anthonie Bije, geboren den 19den Januari 1792. In 1812 maakte hij den veldtocht mede naar Rusland, waarvoor hij het eereteeken op de borst draagt, naast het Metalen Kruis. Door den glasfabrikant O. N. te Leerdam is een uitvoerig stuk in druk gegeven, ten betooge, dat de glasindustrie onbestaanbear is, onder wettelijk verbod van den arbeid van jongelieden be neden den leeftijd van zestien jaren b. den arbeid des nachts van jon gelieden beneden den leeftijd ven achttien jareD; De opsteller eindigt met te zeggen Terwille van zoovele belaDgen wordt aan onze volksvertegenwoor diging eerbiedig gevraagd het ba- staan aan deze industrie te verze keren, door vaststelling van wette lijk bindende voorschriften, waar ingrijpende regelingen van nijver heidsaangelegenheden, aan het uit voerend gezag overgelaten, dat be staan in gevaar kunnen brengen. Van wege den rijkswa- terstaat is Dinsdagvoormiddag te 11 uren een onderzoek met een dui kertoestel iDgesteld naar de ligging van het wrak van de Ango vóór Scheveningen, dat krachtens de artt. 1 en 2 der wet van 23 Juli 1885 (SM. no. 1511 onverwijld van rijks wege zal worden opgeruimd. Daar toe was van Maassluis gekomen een stoombootmet een schokker op sleeptouwvan de Bergingmaat schappij te Maassluis, directeur de heer G. Dirkzwager. De schokker met het duikertoestel zeilde naar het wrak, terwijl de boot op stroom bleef liggen. Twee malen ging een duiker van den schokker af naar de diepte. Tegen half een werd de heer G. Dirkzwagerdie aan het strand stond, op de hoogte gebracht van de bevinding, waarna deze heer zich onmiddellijk naar de stad begaf, ten einde bij den ingenieur van den waterstaat, den heer Beijerinck rap port te doen.Tegen half twee stoomde de boot met den schokker op sleep touw, weder naar Maassluis terug. Pogingen, welke Maandagnamid dag de aannemer van de lichting van het wrak, de heer Verbeek, wilde aanwenden om bij hot wrak te komen, konden niet doorgaan, wijl de politie in last had, niemand toe te laten dan de lasthebbers van den waterstaat. Bedoelde aannemer gaf bij deze gelegenheid te kennen dat hij toebei eidselen wenschte te maken om den volgenden ochtend te kunnen terugkeeren met eenige honderden teertonnen en dennen, om daarmede te trachten het wrak bij opkomenden vloed naar het land te doen afdrijveD. Hiervan was Dins dag evenwel niets te bespeuren. Aan zijn verlangen om dit zijn voorne men bij proces-verbaal te constatee- ren, werd niet voldaan. Slechts in dien hij Maandag tegen de bevelen de politie zou hebben gehandeld, zou daarvan proces-verbaal zijn op gemaakt. Verder verneemt meD, dat van wege den oorspronkelijken kooper van het wrak, W. Begeling, Woens dag bij den deurwaarder Meijs, te Scheveningen, afschrift ia gelicht van het proces-verbaal van den ver koop, welke op 24 December 11. ten overstaan van dien ambtenaar heeft plaats gehad. J. M., venter te 's-Bosch, viel Woensdag, onder Weert, twee in dienst zijnde rijksambtenaren aan, onder bedreiging hen te zullen ver moorden. Hij werd door de ambte naren aangehouden en aan de maré chaussée overgeleverd. Men meldt, dat in som- mige gedeelten van oostelijk Noord- Brabant, verschillende valsche dub beltjes in beslag genomen zijn. Deze zijn vervaardigd van zink, de letters en cijfers staan er alle verkeerd op, zoodat zij duidelijk te herkennen zijn. De justitie schijnt de makers reeds op het spoor te wezen. Er zijn verschillende perso nen voor den rechter van instructie gedagvaard, om eenige ophelderin gen in de zaak te geven. Geruimen tijd geleden brandde te O.ch een huis af, be woond door zekeren G. Naar het zeggen van den eigenaar was alles daarin verbrand, ook de kleederen en het goud van de vrouw. Dezer dagen is echter uitgekomen, dat de vrouw van G., die wettelijk van haar man is gescheiden, nog al het goud, alsmede de kleeren, welke zij vóór den brand had, in haar bezit heeft. Op vermoeden van verduiste ring is G. in arrest genomen. Te Maastricht heeft Dinsdagnacht een diefstal plaats gehad ten huize van den logement houder S. De dief heeft een lade opengebroken en daaruit 30 franken gelicht, en voorts uit de zakken des logeergasten ontvreemd een zilveren horloge, een zijden foulard, een gouden twintig-frankstuk en nog meer geld. Men vermoedt, dat de diefstal bij insluiping is geschied. De politie doet onderzoek. Door de rijksambtens- ren te Maastricht is eene aanhaling gedaan van 163 liter gedistilleerd, dat in de woning van een spuit waterfabrikant clandestien was ge borgen. Te Maastricht heeft Zon- dagavond de schildwacht, die voot de gevangenis de wacht had, zijn i post verlaten om zich in een dans huis te gaan vermaken. Hij had daarbij gerekend op de omstandig heid, dat de commandant der poli tiewacht wegens de vele nachtper missies, welke op Zondag gegeven worden, niet voor middernacht de ronde kon doen. Toevalligerwijze echter werd door eeDen gevangen bewaarderzijne afwezigheid bemerkt en daarvan aan den sergeant dei gevangeniswacht mededeeling ge daan. De onbetrouwbare schildwacht is met 14 dagen provoost gestraft. Uit Voïlenhove wordt van 15 Jan. aan de Zm. Ct. ge meld Heden namiddag omstreeks één uur wilden Gerrit Veldkamp en Klaas Klarenberg uit Kuinre, die alhier spieriugnetten hadden gekocht, over de Zuiderzee p schaat sen naar Kuinre terug. Toen zij ter hoogte van Blankenham wareD, schoof het ijs af en dreven zij met het ijs in noordwestelijke richting zeewaarts. Zij durfden aldaar, we gens de di pte, niet van het ijs af te epriDgen om te water den wal te bere'lten. Zij reden daarom terug in de richting van Voïlenhove, doch aldaar was het ijs ook reeds afge schoven. Ten einde raad sproDgen zij te water, en na een groot eind tot aan de borst toe door het wa ter te hebben geloopen, bereikten zij gelukkig het ijs, dat gedeelte lijk aan het strand was blijven zit ten. De Vollenhoufsche visschers hadden al dadelijk de beide in le vensgevaar verkeerende personen opgemerkt, en begaven zich in aller ijl op schaatsen met een paar sle den in die richting. Klarenberg was voorop en sleepte als het ware zijn makker Veldkamp, met een zoogecaamden ijshaak, dien zij vasthielden, vooruit. Laatstge noemde was blijkbaar afgemat, en zou zekerlijk verdronken zijn ali de vollenhoofsche visschers niet waren toegeschoten want even voor dat zij het ijs bere'kten viel hij in onmacht. Beiden werden ieder in eene slede gezet en in volle vaart naar Voïlenhove gereden, alwaar zij onder dak werden gebracht en voorzien van droge kleederen. Na eenige ververschingen enz. tl hebben genuttigd gevoelden zij ziel gelukkig vrij wel, zoodat zij eenig« uren later naar Kuinre zijn terug gekeerd. FINANCIEEL! MEDEDEELIN3EN. Volgens het Weekilad voor incourante toni- ten van Broekman Hondera zijn in de week, eindigende 16 dezerdoor hun tussehenkomit verhandeld de volgende fondsen: Aand. Amst.-Deli Comp. 1886 88 tot 365 pet Aand. Amet. Hypotheekbank tot 140 James Barge en E. Moormann Co. (Liq. aand.) tot49-50 Aand. ('re iiet-Vereenïging tot 1047« Aand. Deli Maatschappij701 Aand. Djember Tabak-Mpg tot 185: 8-136 Aand. Lnndbonw-Mpij Ngoepit tot .112 Aand. Ned.-Ind- Cultuur-Mpij tot .114 Aand. Surinaamsche Bank tot. 107 Aand. Bntjan Mpij 's-Hage tot 80 85 Aand. Deli-Batavia Mpij te Batavia 1875 tot850 Scrip. Boxtel-Wezel Spoorw. (van le Hyp. Oblig.) tot10''s Aand. Leiden-Woerden Spoorweg tot 743/< Aand. Bergbau-Gesellschaft «Holland" Serie k tot1007,-101 Id. id. id. B. tot 105 Aand. Nederlandsche Lloyd91 7j Wat men iu de Rijksdag uit Bismarck's mond meende te hooren en niet vernamI heeft men Donderdag in den „Reichsac-f zeiger* kun Den lezen alles en nog wat| over dat befaamde proces tegen profes Geffcken. De duitsche Staatscourant maakt l] de akte van beschuldiging tegen den prof. I op voorstel van den kanselierC op bevel des keizers. Hierdoor zullen E ds verschillende regeeringen en de rijks-1 onderdanen in de gelegenheid gesteld vvor-| den een zelfstandig oordeel te vellen over di handelwijze van het gerechtshof. In hoe-f verre het buitenland ten nadeele van hetl duitsche rijk in deze zaak betrokken is. F wordt breedvoerig in 't licht gesteld. D«| duitsche gezanten te St. Petersburg en te Parijs hebben reeds den ongnnsticjen in druk geconstateerd, dien sommige uitdruk-1 kingen uit het dagboek in de regeeriuge-l kriDgen hebben gemaakt. De gcaant

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2