NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. EEN GEBROKEN LEVEN. 6e Jaargang. Maandag 21 Januari 1889. No. 1702. ABOHIEHIITSPRUS: ABVERTE1TT1EN: Dit Immer tataatiiit twee Mate S T A I) S N I K li tt So De Toestand des Konings. Politiek Overzicht GEMENGD MElttS AARL Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer»- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiên worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. IMrecsemren-SJlJgevers J. C. PJEKREBOOM en J. B. AVI». Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangère ff. L. CA VEE Co., JOH. F. JONES, Suer., Partjt, 316tt Faubourg ifontmartre. EERSTE BLAD. Haarlem, 19 Januari. Zondag, 20 Januari, zullen op het Museum van Kunstnijverheid alhier, de dames gelegenheid hebben de borduurwerken der kakamono's, die gedurende dejapansche tentoon stelling algemeen de aandacht trok ken, van naderbij te bezichtigen. Zondag is de toegang vïij. Benoemd tot hoofd der schooi te Koegras fHelder), de heer L. '.ie Bruijn, thans onderwijzer alhier. In het bericht betreffende het café Löwenbrau in het vorig num mer staatP. H. van Roon, dit moet zijnJ. van Roon en Zoon. Dezer dagen hebben de geabon- neerden den nieuwen volledigen Telephoongids ontvaDgen. Dit lijvig boekje bevat de namennum mers en adressen van aldegeabon- neerden, ook builen Haarlem en voldoet alzoo aan eene werkelijk bestaande behoefte. Hoe zelfs het inter-communaal telep hoon verkeer tusschen Haar lem en Amsterdam aanleiding kan geven tot huiselijke onaangenaam heden bewijst het volgende: Een der geabonneerden alhier begaf zich voor zaken naar Amsterdam en was van plan des namiddags tegen vier uur terug te keeren. Door omstandigheden was het echter noodig dat hij nog een paar treinen overbleef en hij tele- phoneerde nu aan zijne vrouw dat ze hem niet met het eten behoefde te wachten en hij eerst om tien uur thuis kwam. Toen hij thuis kwam werd hij door zijn vrouw ontvangen met een onheilspellend gelaat. «Waarom zoo lang uitgebleven! Als ge toch zoo dicht bij zijt dat ge telephoneeren kunt,waarom dan niet thuisgekomen? Een goed huisvader past het niot den geheelen dag in het koffiehuis te zitten.» Tableau! De goede vrouw wist niet dat haar man van uit Amsterdam met haar gesproken had. Maandag wordt door een fransch ge zelschap onder directie van den w< lbeken- den directeur Paul Deshnyes in den schouw burg alhier opgevoerd, „Pépa# comédie- nouvelle en 3 actes, van Henri Meilhac en Léon Gaüderax. De „Figaro# zegt o. a. van dit stuk: C'est comme l'album feuilleté d'un artiste expert, attrapant au vol de sa pluaae effilée quelque type original, rendant eD quelques traits un coin de vie contempo raine et les 8oulignements d*une légende savoureusement pimentée De ,/Gaulois" zegt: La pièce de MM. Meilhac et Ganderax a heaucoup Rtnueé, le second acte a tout particulièrement plu. La splendide scène du troisième acte entre le comte de Cham- breuil et Yvonne a obtenu un immense succes. De „Temps# zegt „II est impossible d'entendre un dialo gue plus fin, des scènes plus amusantes, des situations plus pétillautes que celles conteuues dans cette oeuvre charmante. Le souvenir des choses agréables, spirituelles, qui se disent dans cette pièce, se résumé en une seule phrasePour une pièce amusante, c'e;t réallement une pièce trés amusante, qui est appelée, j'en suis certain, a un trés grand succès. Francisque Sarce y.# Wegens plaatsgebrek zijn wij Ge noodzaakt eeniqe verslagen tot het nummer Twee waakhonden van den land bouwer B. aan den Sloterweg te Haarlemmermeer, zijn door een toe val des nachts losgeraakt, en heb ben op het nabijgelegen land van den landbouwer O., 17 schapen doodgebeten. Deze lijdt hierdoor eene schade van f 400, wanneer er geerie termen worden gevonden tot schade vergoeding. LETTENEN EN KUNST. De Corriere van Milaan deelt mede, dat de zer dagen Edmondo de Araicis uit Tnrijn geko men is, om het handschiift van zijn nieuw boek, «L'Oceano», aan de Gebroeders Treves, zijne uit gevers, te brengen. Ten huize van den heer Emilio Treves werd het teekenen van het contract ge vierd met een feestje. De Amicis keerde naar zijne woonplaats terug met de som van 20,000 lire, welke de firma Treves hem voor het eigen domsrecht van zijn nieuw werk uitbetaald had. Het gemeentebestuur van Genna heeft aan den jongen componist Franchetti, wiens eerste opera, «AsraëU, onlangs in die stad met veel bijval is opgevoerd, verzocht eene opera te schrij ven voor de aanstaande feesten ter eere van Christophorus Columbus. De tekst zal geleverd worden door Anton G'ulio Barrü iSs Beroepen te Heemstede ds. Swaan te Gouda. De Staatscourant van Vrijdag be vat het volgeud bericht omtrent den toestand van Zijne Majesteit den Koning Zijne Majesteit de Koning heeft een rustigen dag en een zeer goeden nacht doorgebracht. Profes sor Rosenstein vond den toestand der krachten bevredigend en bet chronisch lijden niet belaogrijk ver ergerd. De Bij den Hoogen Lijder ingetreden grootere kalmte doet de geneesheeren met meer gerustheid de naaste toekomst te gemoet zien en de hoop koesteren dat de krach ten zullen kunnen toenemen. Wedstrijden. Zooals reeds in een deel onzer vorige oplage is vermeld hebben de nederlandsche deelnemers aan den wedstrijd te Hamburg tusschen duitschen nederlandsche rijders, de hoogste prijzen behaald en wel de heer Pander van Haarlem den le op de eeumijls- en den 2e op de tweemijlsbaan en de heer Jurrjens van Amsterdam de 2e op de eenmijls- en de le op de tweemijlsbaan. Ook de heer Couvée versloeg zijn duitschen tegenstander. Pander reed tegen Hansen, Couvée tegen Harms en Jurrjens tegen Gronemann. De openbaring der voornaamste stukken, welke betrekking hebben op het Gcffckea- proce8, heeft zooveel onverwachte dingen aan het licht gebracht, dat men zich niet behoeft te verwonderen over het feit, dat de geestelijke toestand van den vriend'des overleden keizers van dien aard wordt geacht, dat zijn bloedverwanten reden vin den er bij herhaling op aan te dringen, dat hij onder curateele gesteld wordt. Dit is zeker de bitterste satire op de vergo- diug van den keizer, die Geffcken uitkoos om zijn regeeringsprogram aan het volk op te stellen. Want de proclamaties bij de troonsbestijging van keizer Frederik den volke verkondigd en door de vrijzin nigen als de schoone belofte voor een ver lichte toekomst aangebeden, blijken door niemand anders opgesteld te zijn dan door den stijf conservatieven kamburgschen pro fessor. En dat nog wel jaren geleden bij gelegenheid eener ziekte van d n ouden keizer Wilhelm, terwijl men algemeen van oordeel wis, dat de doodzieke „Frederik de Edele# ze iu eigen persoon te Saa- Bemo had opgesteld. Men deuke zich de ontgoocheling der vrijzinnigen op het hooren van al dat nieuws: Geffcken, voor wien men zich zoo warm gemaakt heeft, een conservatief, RoggenbLeh, door wiens bemiddeling Gtffcken met de vereerende taak der opstelling van het regeeringspro gram werd belast, een conservatief, en eindelijk keizer Frederik-zelf een conser vatief, juist zooals men uit deu jongstleden vermelden brief aan Bismarck afleidde. Het treffendst van alles is, dat er in ge noemde door Geffcken opgestelde proclama ties wordt gewaagd van Bismarcks onmis baarheid. Dit ontbrak er nog maar aan om dezen arbeid den stempel van het meest gewone fabriekswerk op te drukken. En dit ontbrak er tevens slechts aan om Bis marcks naam in de eere zijner almacht te herstellen. Na aldus den vijanden, die met keizer Frederiks Daam op de lippen zijn naam zochten te verkleinen den boozen mond te hebben gesnoerd, maakt de kanselier kla- righeid om de bestrijders zijner koloniale politiek met doortasiende maatregeleu te beschamen. De „Times# verklaart, dat zelfs van duitsche zijde wordt erkend, dat deze politiek een kolossaal fiasco heeft gemaakt. Voor Duitschland kwam, ging alles goed; maar niet zoodra streek de duitsche adelaar in deze streken neer of ziju roofzucht bracht de Afrikanen tot oproer. In Samoa hebben de Duitschers zich niet verstandi ger gedragen. Met al hunne oorlogszuch tige maatregelen hebben zij het niet verder gebracht, dan dat de inboorlingen oproerig zijn en dat Engeland zoowel als de Ver- eenigde Staten door de meesterachtige handelwijze der jonge kolonisten in hun belangeu gekrenkt ziin geworden. Hoogstwaarschijnlijk zullen de duit schers in 't vervolg aan hunne concur renten verstandiger dingen te zien geven. Bismarck neemt bij zijn gewone gasten, bestaande uit Afrikareizigers van naam, vlijtig les in alles wat zijn kennis van koloniseeren verrijken kan. Ook is het wetsontwerp, betreffende de bescherming van duitsche belangen en de bestrijding van den slavenhandel in Oost-Afrika, bij den Bondsraad ingekomen. Daarin wordt eeu krediet gevraagd van ten hoogste twee millioen mark. De ten uitvoerlegging der vereischte maatregelen zal aan een rijkscommissaris worden opgedragen, die tegelijkertijd het aan den rijkskanselier toekomende toezicht uitoefent over de duitsch-oostafrikaansche maatschappij en de door haar aangestelde personen. Met kennis eu geld uitgerust zal men de fou ten in armoede en onwetendheid begaan licht kunnen herstellen. Nieuwe moeilijkheden dreigen in Bul garije en bedreigen tevens de mogend heden die dit in verwildering opgewassen kind huuner berlijnsche conferentiën, ten doop hielden. De leden der buigaarache jyuode, die Sofia moesteD verlaten, hebben zich tot den bulgaarschen exarch te Con- stantinopel gewend, die geheel partij ge kozen heeft voor de verdreven priesters tegen den prins. Zij hebben een ictevan beschuldiging tegen dezen opgesteld, waarin hem verweten wordt, dat aan het hof de roomsche godsdienst heerscht en boven den griekschen wordt voorgetrokken. Ook wordt in 't breede uitgemeten over het feit, dat hij, roomsch-katholiek, bij zijn rondreis verleden zomer in een grieksch meisjesklooster zijn intrek genomen had, waar de leden van zijn gevolg zich on behoorlijk hebben gedragen. Ten slotte be veelt de exarch aan alle grieksche gees telijken in Bulgarije niet meer voor den vorst te bidden. Stamboöloff, die zijn vorst tot zelfs in den stormuood van ministerieele crisen getrouw blijft, zocht den storm te bezwe ren en een onschadelijke richting uit te drijveu door eeu ontwerp, dat de onaf hankelijkheidsverklaring der bulgaarsche kerk beoogt. De bulgaarsche geestelijkheid zou dan geïsoleerd staan. In verbai d met hare sterkte en haar den vorst vijatdige gezindheid zou het uog de vraag zijn of dit verbetering zal brengen in den neteligen toestand van Ferdinand. Dat er met deze oude en nu tot uitbraak komende oppo sitie niet te spotten valt, blijkt duidelijk uit het oproer, dat te Timova is uitge barsten. De bevolking aldaar heeft zich eenstemmig voor den metropolitaan Cle ment, Ferdinands verklaarden tegenstan der, en tegen den vorst verklaard. Er zijn oproerige proclamaties aangeplakt, waarin het bulgaarsche volk aangevuurd wordt, „op te staan tegen den overweldiger, die den godsdienst verdrukt en zijn ministers martelt.# Het russische gist, waarmede 't bulgaarsche volk doorzuurd is, begint eiudelijk te werken. VIS8CHERIJ. Nieuwediep, 18 Januari. Heden kwamen van de groote visscherij binnen de sloepen«Bier vliet», sch. Versteeg, met 550 schel?, (waarvan 100 levende), 8 doode kabelj. en S doode lengen, en «Middelharnis», sch. v. d. Hoek, met 120 levende, 150 dood» kabelj., 9 lev. lengen, 1 heil bot en 2000 schelv. (waarvan 450 lev., terwijl door 18 korders en beugers 2 tot 12 kabelj., 40 roggen, 1 tarbot, 80 schelv. en 3 tot 6 mandjes kl. schol werden aangevoerd; lev. kabelj. gold f 260, doode id. f 1.35, lev. leng f3 05, doode id. f 2 60, rog 85 cent, de heilbot f 28, de tarbot f 2^, de tarbot f 7 per stuk, schelv. f 24.40 f 86 hot honderd en kl. schol f 3 k 8.30 per mandje. Te Tunis is een Engelse h- man ia hechtenis genomen, afkom stig uit Londen en vroeger metter woon gevestigd in Whitecbapel. Hij is in het gezelschap van eene vrouw, die evenals hij uit Engeland geko men is. Zijn rechterarm is getatoe ëerd met vrouwennamen; op zijn linkerarm leest men den naam Ja mes Gray en vertoont zich het beeld van eene vrouw. De maü weigert inlichtingen omirent zijn bestaan, enz. te geven. Toen hij gevangen genomen werd, beetde FBtriXiIiBTOSI. OOBSPBONKELIJKE NOVELLE DOOB HASSELAER, i; i. De trein van Parijs rolde met donderend geweld over den viaduct te Rotterdam en schoot toen het zwart berookte station binnen. De machinist, in roekeloos vertrouwen op den westinghouse-rem, had den gang der machine bijna niet vertraagd eD liet nu plotseling het remtoestel werken, zoodat de trein met een hevigen schok, knarsende op de rails, bleef stilstaan. Onmiddellijk sprongen de drie conducteurs, die reeds eenige seconden op de loopplank hadden gestaan, er af en wierpen vlug de portieren der wagons open, onder het een tonig roepen van Rotterdam I Rotterdam I Rotterdam met een nadruk op de laatste lettergreep om meer kracht te zetten. Eenige passagiers stegen langzaam uit, sommigen met een vluchtigen blik om zich heen, als kenden zij de plek wel, terwijl anderen rondkeken met den nieuwsgieri gen, eeuigsztua ouuoozelen olik van menschea, die zich op een vreemd terrein bevinden. Uit een rookcoupé tweede klasse keek een jongmensch naar het gewoel op het perron. Hij droeg een soort van turksch mutsje op het hoofd, als iemand die een lang traject heeft afgelegd. Dat dit werkelijk het geval was kon men gemakkelijk zien aan den eenigszins droomerigen, werk tuigelijken blik dien hij op het perron richtte. Hij had een alledaagtch uiterlijk, eeu van die gezichten welke men, na ze uren lang te hebben gezien, in weinige minuten weer vergeet. Zijn blond haar was kort afgeknipt, een bewijs dat hij ói om de dwaze mode van de met cos metiek in sierlijken krul op het voorhoofd geplakte haar niet gaf, óf dat ziju haartooi zich in dien vorm niet wilde voegen. Ooder de rechtopstaande haren vertoonde zich zijn voorhoofd tamelijk hoog, twee gewone grijze oogen pasten uitstekend bij een wel wat hl te grooten neus, terwijl tus schen een paar dikke lippen zich twee rijen fraaie witte tanden deden zien, die de grootste aantrekkelijkheid van het gelaat uitmaakten. Hij was gekleed in een donker pak met groote donkere ruiten, dat hem net en sluitend om het lijf zat en waarbij het onberispelijk witte, hooge staande boord aangenaam afstak. Er was niemand in de coupé gestapt, waarin hij van Dordrecht af alleen had gezeteD. Een conducteur sloeg de hand aan het portier en stak even het hoofd naar binnen, terwijl hij even den mond opende alsof hij de traditioneele vraag: «niemand ingekomeu?» wilde doen. Toen herkende hij den passagier en wierp de deur met een harden slag dicht. De jonge man wendde het hoofd vaa de drukte op het perron af eu slaakte een zucht van ongeduld. Hij nam een sigaar uit zijn borstzak en bracht de hand naar het mesje dat aan zijn horlogeketting hing. Hij bedacht zich echter en stak de sigaar weer weg. Zijn oog bleef hangen aan de advertentiên die tegenover hem aan den wand ge spijkerd waren, Deventer koek van Jacob Bussink met een mannetje er bij tusschen een aantal reusachtige koeken en eene aanbeveling van een Amsterdamsche «Bier und Weinstube», dat door een hersenloos passagier in «Weibstube» was ver anderd. Flauwe aardigheidzeide hij halfluid. Nu wierp hij een ongeduldigen blik buiten en trachtte de stationsklok in het oog te krijgen om te zien of het nog geen tijd was om te vertrekken. Aan de bel stond juist een man van het stationspersoneel, die de eene hand aan het touw had en scherp naar den chef keek. Deze klapte in de handen, de drie slagen weerklonken, de eerste langer aangehouden dan de beide andere, onmiddellijk daarop gierde het schelle fluitje vau den hoofdconducteur en zette zich de trein in Oeweging. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1