TAÏÏ PEPA. re P. C. GERBERJr. "Wordt gevraagd: TE KOOP, Joh. van Dalen, Winterharing, Schonwborg, Haarlem. Hollandsch Operagezelschap van den Parkschouwburg te Amsterdam. n Burgerlijke Stand. Advertentien. HlAKILiniEU HALLETJES. Schouwburg, Haarlem. Tournéss littéraires Parisiennes. PAUL DESHAYES, Directeur. SnsaiB et les deux Vieillards. Soc. Dem. Bond. F. DOMELA MÜWEM1IS. Kruisstraat 3, Haarlam, HAARLEM TE HUUR, Brei-ln richting. 121 n.K«Sa, 121 124 H. BOTH. 124 Schagchelstraat No 28, MAATSCHAPPIJ de Haarlemsche Brood- en Meelfabriek. Koek m Banket, Suikerwerk en Chocolade, Slijters genieten hoog rabat. Zijlstraat 57. SpaarimuMraat 65. Warfliassstraat 14. Kisine Houtstraat 41 Nieuwe blanke Zoutevisch, hij oxer al zijn leden. Onmiddellijk is bericht gezonden aan de engel- sche politie, maar deze heeft nog niet geantwoord. Men meent thans zeker, in James Gray den londen- schen vrouwenmoordenaar in handen te hebben. De heer Edison, de uit vinder van de phonograaf, is op het denkbeeld gekomen, een album samen te stellen, waarin de stem men van verschillende beroemde mannen zullen voorkomen. Hij heeft daartoe verscheidene vertegenwoor digers afgezonden, om bezoeken af te leggen bij de politieke en andere grootheden van de oude en nieuwe wereld. De stem van den heer Gladstone bezit hij reeds. Voor de niet-ingewijden in Edi son's uitvinding diene, dat men, door middel van de phonograaf en een daarmede in verband staand afzonderlijk toestel, de menschelijke stem op een blaadje geprepareerd papier kan opvangen en bewaren. Zoodra men echter zoo'n blaadje, waarop een stem voorkomt, heeft laten «spreken»,is het waardeloos ge worden, want de phonographische stem laat zich maar eenmaal hooren. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk). op de l^kkist neergelegd. De rader ran den overledene bedankte de aanwe zigen voor de laatste eer die zijn zoon was bewezen, waarna de treurige plech tigheid was afgeloopen en elk zich huis waarts begaf, met de gedachte dat de weduwe en haar kroost niet uit de har ten der vrienden mocht worden gebannen W. Haarlem, 18 Jan. 1889. Vrijdagmorgen omstreeks 12 uur had alhier op de stedelijke begraafplaats eene zeer eenvoudige doch indrukwekkende begrafenis plaats. De laatste eer nl. werd bewezen aan het stoffelijk overschot van den heer H. J. Keijzer, in leven boek houder ten kantore van de heeren Emrik Binger, alhier. "Was de plechtigheid eenvoudigniet minder aandoenlijk was dezelve, als men b denkt dat de heer Keijzer op 42-jarigen leeftijd, dus in de kracht des levens, uit zijn gezin en zijn werkking was gerukt, waarvoor hij nog zooveel jaren nuttig had kunnen zijn. Het was dan ook eene zeer bedroevende aanblik twee zijner kinderen met tranen in de oogen aan de geopende groeve te zien staan, dien, hoe jong zij ook mogen zijn, het was aan te zien, dat zij zich bewust warendat daar in die geopende groeve het dierbaarste wat zij bezaten zou worden neergelaten. Hoe trof zulks aller hart, te meer toen door een der familieledenden heer G. van den Berg Jzn in gevoelvolle woorden hulde werd ge bracht aan de nagedachtenis van den man, die voor gade en kroost een goed echtgenoot en vader was geweest. Werd door den spreker er op gewezen dat thans op de familieleden de verplichting rustte de weduwe met haar kroost te steunen en ter zijde te zijn, ook de heer G. J. van Gasteren, president der letter lievende vereeniging ,/J. J. Cremer", van welke vereeniging de overledene eere-lid was, wees er op, dat de heer Keijzer, vele verei rders als hij had, geen grooter hulde ter nagedachtenis kon worden ge bracht dan door zijne weduwe en kroost zooveel in hun vermogen was bij te s'aan. Als blijk van sympathie was d or de vereeniging //Cremer" een fraaie krans STBOMVAARTBERICNTEN. Het stoomschip Gouverneur-Generaal 'j Jacob, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 17 Jan. van Genua. Het stoomschip Bdam der n A. S. m., van Rotterdam naar de Plata-rivier, vertrok 17 Jan. van St. Vincent. Het stoomschip Schiedam van de N. A. S. M., van New-York naar Amsterdam, passeerde 18 Jan. des namiddags 8 ure, Dover. Het stoomschip Sumatra, kapt. Droogleover Fortuijn, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 17 Jan. te Genua. Het stoomschip Samarang, van Rotterdam naar Java, vertrok 18 Jan. van Suez. Directeur: J. G. DE GROOT. YRIJDAS 25 Januari 1889. Het Bestuur bericht dat, met het oog op de zitting Tan het stembu reau, bet Kantoor Dinsdag 22 dezer zal GESLOTEN zijn. Groote Opera in 5 bedrijven of 11 tafereelen Muziek vau Chs. Gounod. Aanvang 7'. uur. Balcon ƒ2,le Lnge ƒ1,75; 2e Loge en Parterre 1,50; Gaan- derij f0 60. 3G~ Plaatsbespreking zooals ge woonlijk. GKROORTEN 18 Jan. 11. M. v. Kimmenaede-v. d. Weidon z. - J. Ramakers-Smit z. - A. v. Eijk-de Vries z. - 19. b. de Mink-Dijkstra z. - A. Verkruisen-Kuurstra z. - S.M. Martin-Splinter d. overleden: 17 Jan. P. Rouwenhorst Mulder 59 j. G. Oude Gracht. - 18. A. Vermeijs 85 j. Lange Heerenvest. FASaiUE«EPieHÏ!9 uit d* VOORNAAMSTE dagbladen. geboorten; 17 Jan. M. L. v. Bergen Henegouwen-Kerling ■x. Den Haag. gehuwd 16 Jan. J. B. Zon en S. S. F. Klem (bij volm.) Breda. - N. J. Swaab en S. J. Saphier Amst. - 17. P. v. d. Sar en G. Hofman Schiebroek. overleden: 15 Jan. W. v. Overeem 76 j. Amst. -16. A. Caron 20 j. Amst. - O. G. Smit 74 j. Amst. - A. D. M. Jaburg 35 j. Amst. - J. J. Friedrieh 80 j. Den Haag. - 17. W. A. C. Domis Den Haag. - 18. Mr. G. C. Burger 68 j. Rott. Een ZaterdagaYondpraatje. lvi. Waar is de vorst gebleven! Donderdag was het nog zoo mooi en nu dooit het met een snelheid, die ik den moed niet heb op de naald van Dyserinck te gaan controleeren. Mijn heele familie is uit haar humeur. Zij die mij indertijd haar hand en hart heeft gereikt en die in ruil daar voor tegenwoordig ongeveer oppermachtig over mijn portemoimnie beschikt, had juist een groote hoeveelheid poederchocolade in geslagen en acht zich daarmede nu ver- Wen te zitten waarom begrijp ik niet erg, maar zij zegt dat men alleen bij vrie zend weer chocolade drinkt en men weet dat huismoederlijke opvattingen onverwrik- baar zijn. Mijn dochter beklaagt er zich over dat ze juist zoo'n mooi mutsje ge kocht had voor de ijsbaan en zelfs de kleinste mijner spruiten, die zich des avonds in het geheim oefende op cod slootje in de buurt, beschenen door een paar lantaarns en die meer vallen deed dan «lagen, zou die onverkwikkelijks exercitie gaarne nog wat langer hebben voortgezet. Wat mij betreft, sedert ik den vorigen winter op de ijsbaan te O verveen zoo'n nllermiserabelst figuur maakte (de lezer zal zich dat nog wel herinneren) bemoei ik mij niet meer met het ijs, behalve op eon concert wanneer hetzelve met vanille is smakelijk gemaakt en dan nog in bet ge heim, anders lachen de dames mij uit. Eenden en zwanen zijn er het best aan toe, zij zwemmen weer vroolijk rond ver getend de kille ijsvloer die hen zoo plaagde en laten violen zorgen alsof het nooit weer vriezen zou. Inmiddels hebben onze hollandsche kampioenen zich te Hamburg kranig ge houden, onze stadgenoot Pander heeft er twee prijzen behaald, waaronder oen eerste. Dit kan na eens dienen om onze eeuwige Lundi 21 Janvier 1889. Une seule representation du grand succes de la Comédie- Frangaise. Comédie en 3 actee. Précédé par' Comédie en 1 acte. R deau 8 heures. Balcon ƒ249; le Loge ƒ2, Parterre ƒ1,50; 2e Loge ƒ1,25; Gaanderij ƒ0.60. Op den 21«ten Ja nuari hopen wij den 90»ten geboorte dag te herdenken van H. CRAMER, aan 't Spoor. JANSJE CRAMER, i. Da Laat. Afdeelino HAARLEM. op Maandag 21 Januari, in Felix Favoeb», ingang Morinnesteeglaatste denr. Onderwerp Voorheen en thans. Entrée 5 Cvnts. Discussie vrij. Hoofdagent der Levensverzekering Mij. Assurances Générales sur la Vie te Parijs. Koopt Coupons tot hooge prijzen en belast zich met het uitvoeren van Effectenorders. Besteedt heden behoudens wijziging der koersen voor Coupons: Portugalƒ18. Spanje4,76 Groote Russ. Sporen 7,13 Metalliek20.95 Italië4,75 Rusland in Zilver Roebels 1.23Va Idem in Goud Roebels 1.90Va klagers ,/de Hollanders kunnen toch niets, ze leggen het altijd tegen de vreemdelin gen af," den mond te snoeren. Zijn de inlichtingen die ik toevalligerwijze kreeg juist, dan hebben de Duitachers aanvan kelijk geweigerd om te rijden, (waarom weet ik niet) en zouden zij zich eerst na een telegram van den nederlandschen schaatsenrijdersboDd, meldende dat de boud dit als eene beleediging zou beschouwen, bereid hebben verklaard den strijd aan te binden die met hun nederlaag eindigde. Zulk een overwinning schijnt voor ons leeken betrekkelijk zoo eenvoudig en wij zijn geneigd die op de volgende wijze uit te leggen. Gegeven een sterke, flink gespierde jonge man, een paar goede schaatsen, een gladde baan en een kalm zenuwgestel en men wint het van de an deren die niet zoo sterk zijn, niet zulke goede schaatsen hebben en hun kalmte niet zoo goed kunnen bewaren. Dat klinkt heel aardig, maar wie achter de schermen ziet weet, dat er nog heel wat meer noodig is vó >r iemand die in de boven genoemde gunstige omstandigheden ver keert, als overwinnaar uit het gladde strijdperk treden kan. Allereerst dan is daartoe noodig goed, stevig, overvloedig voedsel iederen dagrvleesch, eieren, bouillon behooren tot de dagelijksehe menu, ont houding van geestrijke dranken en ook van veelvuldig rooken is voorschrift en vooral behoort daarbij dagelijksehe oefening op het gebied van sport. Zoo oefent zich Pander b. v. eiken dag een paar uur en loopt in de Kleverlaan of op het Bolwerk om lenig te blijven en zijne spieren uiet te doen verstijven. Men ziet dus, dat de medaille op een wedstrijd gewonnen, niet zoo gemakkelijk verdiend is als men wel denkt en dat ook hier een lange en zorg vuldige voorbereiding noodig is, om eer lang met kans op welslagen als //champion* te kunnen optreden. En dus stelt die dooi ook alle haar- lemsche plannen tot nader order uit 1 Men had het toch zoo goed voor: een internationale hardrijderij op de baan te Overveen, en een herhaling van den af- standsrit naar Leiden van het vorig jaar, alles valt in duig m totdat weer de wintervorst op eens zijn kouden neus tusschen de wolken steekt en zijn ijzigen adem over het water doet gaan, in Maart misschien. Ook voor de ijsbaan aan de i/Phoenix" is het jammer dat de dooi zich op eens heeft veitoond, deze jeugdige ouderneming bad na de flinke wijze waarop zij zich D >nderdag heeft ingewijd, het recht gehad te verwachten dat tal van personen zich als lid zouden laten inschrijven. Maar nu de dooi er is zul len bilje ten die wellicht alreeds geteekend waren niet op de pnst worden gedaan. Kom dus, noordoostenwind, kom tot ons !f Blaas met kracht over onze wateren eu doe die stollen tot een gladden korst. M ar snel, zoodat knorrige booteu geen gelegenheid meer hebben er doorheen te brekeD. En als gij dat gedaan hebt, barre noordooster, jaag dan de wolken uit el kaar zoodat de vriendelijke zon te voor schijn treden kan en laat u dan vervan gen door uw zachte zuster westenwind, Maar als het nacht is moet gij weer ko men en blazen om den ijsvloer nog ste viger te maken en als wij dan des nachts wakker worden zeggen wij//hoor die vrieswind eens blazen" en kruipen verge noegd tot over onze ooren weer onder de dekens omdat het zoo koud is De behandeling van het rechtsgeding tegen Hoogerbeets is geëindigd, en men wacht nu nog in spanning de uitspraak af. Zoo de meening van den officier van justitie de juiste is, dat niets dan hoo- vaardij dezen man ten val heeft gebracht, dan kan men zich verzekerd houden dat hij tevreden is geweest over de belangstel ling die men aan deze zaak, en dus ook aan hem als hoofdpersoon, heeft betoond. Meu sprak van niets adders dan over deze zaak, men stelde antipathie tegen sympa thie eu van het laatsto was meer voor VEREENIGING een flink degelijk persoon, vrij van sterken drank, om voor een bakker een klantenwijk op te zoeken.Voor- loopig salaris f5 per week. Brieven motto «Bakker» aan het Bureau van dit Blad. terstondeen net vrij Bovenh. met 4 K. 275, en een Burgerh. 5K. ƒ300. Tegen Mei e. k. een Hee renhuis 8 K. 600; en een dito met 6 K. ƒ550; allen met Tuin en modern ingericht. Te bevragen bij den Architect D. STORM, Haarlem. wegens plaategebrekeen zwaar, sterk Kozijn, met twee Deuren en een klem Deurtje, zeer geschikt voor Pakhuis, Stal of Koetshuis. Adres: Kruisstraat no. 40. MACHINALE Vervaardigt alle voorkomende modellen van Dames en Heeren Wollen- en Katoenen-, alsmede ie natuurlijke Jaeger-Ondergoe deren; is tevens ruim voorzien van alle soorten van gebreide Kousen en dokken. SCHOENMAKER, Klein Heiligland 69, Haarlem Beveelt zich beleefdelijk aan. IN belast zich met den aan- en vet. koop van Effecten, het verzilverd van Coupons, het sluiten van Pro. longatiën en plaatst gelden ondet hypothecair verband. BROODPRIJZEN. Fijn geb. Tarwebrood p.Kgr. 14 Ct Ongebuild Zeeuwsche Krop. 10 Mik„12 Krentemik 13 Wit Roggebrood 8 Gerezen 8'/i Zwart 9 Zoet 10 Fijn Krentebrood 50 Gewoon 25 Tarwebloem in pakjes van Vs Kgr. 8 WaterbroodjesKadetjes Bollen. Strikjes, Timpjes, Duitsche bollen en ge wone Krentebroodjes, p. stuk 2 Fransche Waterbroodjes en fijne Krentebroodjes p.stuk 27. Keukenbeschuit (ENKEL PLATTEj. p. 10 stuks 10 Lange Beschuit p. 20 10 Het brood is uitsluitend veririjg haar in de ie den de dep/lts was: steeds scbalen en gewicht voorhan den zijn, om de koopers van hel juiste gewicht te overtuigen. Haablem, 19 Januari 1889. Engolsohe Biscuits, l i groote verscheidenheid, tot zeer Li.je prijzen. handen in de gemoedereu van het publiek dan men denken zou, vooral bij diegenen die de zittingen niet hadden bijgewoond en dus geen gelegenheid hadden gehad, de poseereude houding van Hoogerbeets gade te slaan, en zijn streven om zich als martelaar voor te doen. Hoe men echter cok over de zaak moge oordeelen of men meent dat de geëischte straf al te clement is voor zulk een mis drijf, of dat men het voor den beschul digde en voor de maatschappij beter acht, dat hij alleen vijf jaar celstraf onderga en niet in het tuchthuis in gemeenschap met allerlei bedorven boeven komt, zek<r is het dat de zaak. veel te ernstig is om er een loopje mede te nemen en er een laf heid over te zeggen zooals het //Nieuws van den Dag" heeft gedaan. Dit meest- gelezen blad van Nederlaud hoeft even grappig als kleine jongens die de woorden van hun onderwijzer verdraaien en omkeeren, een onwaarheid gedebiteerd als ui, door den verdediger in den mond te leggen dat Hoogerbeets //ontvankelijk was voor muziek in den hoogsten graad, hij hoorde een orgel Ik maak hier evenwel opmerkzaam dat de verdediger wel die woorden heeft ge bruikt, maar in een gansch ander verband. WaDneer ge straks in Raadkamer zult vergaderd zijn tot bespreking dezer kwestie, wijs ik u op een schijnbare klei nigheid, voor mij echter van gewicht. Toen ik als advokaat met bekl. sprak, en ik al eenige notitiën genomen had zei bekl. toen hij plotseling ophield//daar hoor ik een orgel i" Later komt dat de beklaagde in den hoogsten graad ontvankelijk is voor mu ziek. Men ziet het: door het verdraaien van woorden is gemakkelijk van een zeer eenvoudigen volzin eene dwaasheid te maken. Toen het ^Nieuws van den Dag* een maal deze onoprechte geestigheid had neergeschreven kon het niet meer ophou den, en huppelde op dit vroolijke pad Voor 2Vi Cent per stuk kan men de fijnste gemarineerd! Haring eten. Wij zenden 104 STUKS PRIMA NIEUWE om in te maken, met inbegrip vat al de benoodigde fijnste kruiden en een kruik met 3 Liter beste Inleg-Azijn. Dit alles wordt Amsterdam direct thuis bezorgd f2,35, door geheel Nederlaud, m ontvaugst van Postwissel a f2,50, Proefzending met ruim de helit vooi f 1,70. Recept voor inmaak gratis. naar kunst gesneden, zonder grates. Per vaatje van 5 kilo 1.90 b 10 B 3,50 AdresP. C. KLUCHT Co., PakkerijWittestraat Amsterdam verder, precies als een kleine jo:.gen die het nooit bij eenmaal belletje-trek ken kal laten. Neen maar nu had de ambte- naar van het Openbaar Ministerie toch zóó iets grappigs gezegd. Hij had //Herzie u zelf!" en de geestige Nieuws- redacteur gniffelde «er ontbrak nog maai een handdruk aan Ik ben zeker wel heel dom, maar even min als ik heb kunnen lachen om eerste geestigheid, even min kon ik dal om de tweede (want ik veronderstel, het geestig heeten moet 1) In mijn dom heid zie ik maar niet in, dat een officie! van justitie een dwaasheid zegt als hij den bekla gde vermaant tot inkeer te ko men. Verder heeft de ambtenaar van Opeubaar Ministerie //tooneeltaal" gesprot ken, zegt het //Nieuws van den Dag" Hij heeft n. 1. gezegd: //meer dan 4jaar gij de gedachte bij u omgedragen moord te bfgaan, meer dan vier zult gij er over nadenken enz." Nu is het zeker, dat deze zin Diet onmisbaar is in het verband van requisitoir en dat hij alleen kan aansp maken op den naam van //oratorische ding". Had het //Nieuws van den Dug1 den volzin aldus beschouwd, de geest:" steller van het berichtje zou er niets gevouden hebben, maar helaas eenmaal door den demon der flauwe a: digheden bij den arm gegrepen is, komt niet zoo gauw los en zoo geschiedde bet, dat ook van deze onschuldige frase //aardigheid* gemaakt moest worden. Als het /yNieuwa van den Dag" weer eens aardig wil wezen, raad ik het gemoede aan te trachten da rbij niet sM de waarheid te kort te doen en niet vergeten, dat zijne lezers het zeer goed merken wanneer hun een flauw smakend® knol voor een pittige oitroen in de han* pen wordt gestopt. Fidklio. li;; jaar

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2