BINNENLAND. GEHEM.l) NIEUWS. Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken Naar de Tijd verneemt, is voor de vergaderingen der socia listen te Amsterdam een perceel met open erf op de Bloemgracht aangekocht. In een hotel te 's-H age miste een reiziger Donderdag eene portefeuille, inhoudende f150 aan bankpapier en eene russische coupon. Aan de nasporingen der recher che is het te danken, dat men tot de ontdekking is gekomen dat de portefeuille gestolen is, en wel door een bediende, die slechts eenige uren in dat hotel in dienst was. De portefeuille was door den da der verbrand, doch het geld waarvan reeds f 35 was verteerd was geborgen bij een kameraad, waar een en ander door de politie in beslag werd genomen. De haagsche bladen mei den het volgende Een van de drie paarden, welk Donderdagavond in de voorstelling van «Jérusalem» op het tooneel wa ren, werd kort voor het vallen van het gordijn eenigszins schichtig en trappelde lustig op de planken. De vlcer bleek daartegen echter niet bestand, daar het ros, waarop de baryton zanger gezeten was, met één slag vau zijn poot een luik op het tooneel uit de voegen rukte en gedeeltelijk verbrijzelde. Dit overigens gelukkig afgeloo- pen slottooneeltje geeft gereede aan leiding om te onderzoeken of de tooneelvloer in zoodanigen toestand verkeert, dat hij op den duur vele menschen en paarden, zonder ge vaar, zal kunnen dragen. Een b o u w m a n s k n e c h t e n zijn meisje vermaakten zich Don derdagnamiddag, met meer anderen, met schaatsenrijden op de trekvaart bij Vlaardingen. Zij schijnen zich op eene onvertrouwbare plek ge waagd te hebben, ten minste, beiden zakten er door en zijn levenloos opgehaald. Tengevolge van de me- nigvuldige vechtpartijen is Zondag avond jl. op het gehucht Hooge-- heide, onder Oosterhout, een bloedig drama afgespeeld. Een oppassend jongeling, met name Hendrik Ge- boers, is zoodanig toegetakeld, dat hij Donderdagavond aan de gevol gen daarvan is overleden. De ver moedelijke dader is door de politie van Oo?terhout en Made gearres teerd, en Donderdag gevankelijk naar Breda overgebracht. Te Maastricht heeft Donderdag de vrouw van den schrijnwerker W., door het ont ploffen van boensel (terpentijn en was), dat op het vuur stond om op te lossen, zulke hevige braod- wonden bekomen, dat zij in deer niswaardigen toestand naar het ge sticht «Calvariënbergi moest wor den overgebracht. Men schrijft uit Leeu warden De Friezen in andere plaatsen beschouwen het als eene soort ver plichting nu en dan de ho.fd.-stad der provincie te bezoeken, vooral indien het op schaatsen kan ge schieden. Vrijdag, marktdag, waren er dan ook duizenden menschen over het ijs herwaarts gekomen. Uren laDg was het op al die plaatsen wat men noemt zwart van menschen. Er was menigmaal geen doorkomen aan. Het was een ru moer, eene levendigheid en eene drukte die waarlijk opwekkend was. Handel- en neringdoenden voeren er natuurlijk uitstekend bij. De menschen verdrongen zich om de brood- en koekwinkels, de logemen ten en herbergen en ook vele an dere winkels binnen te komen. Jam mer slechts dat het dooiweder was ingevallen; de bedrijvigheid zou anders nog grooter zijn geweest. Na het middaguur keerden nu velen reeds huiswaarts. Nabij Assen, op het N. W. Kanaal, viel Donderdagavond een schaatsenrijder, zekere K. uit Taarloo, gemeente Vries, zoo hevig op het ijs, dat hij binnen eenige oogen- blikken een lijk was. Te Eerwerd is het 11 jarig zoontje van den landbouwer K. H. H., op de Ferwerdervaart schaat senrijdende, in een wak gereden en verdronken. Te Nieuwe Pekela is een 5 jarig knaapje in een bijt geraakt en verdronken. In het Oudemannenhuis te Barsingerhorn is Donderdag een bejaard verpleegde gestorven, waar schijnlijk ten gevolge van mishan deling bij nacht door een ander oudje. De geneeskundige, belast met den doodschouw, weigerde eene verklaring van overlijden af tegeven. De officier van justitie onderzoekt de zaak. De bedelarij, die in het zuidoosten van Drente door de ves tiging van vele nieuwe bewoners in sommige gemeenten zeer toenam, is thans als een gevolg van de al daar thans verschijnende maté- chaussées zeer beperkt. Zij, die nog met bedelen blijven voortgaan, zijn hoofdzakelijk de doortrekkende land- loopers of scharenslijpers, welke lieden overal bekend zijn en eeni- gen handel of beroep uitoefenen, waardoor hun dit gemakkelijk wordt gemaakt. De arme ingezetenen in deze streken werkeu thans voor de werkverschaffiugen of worden door armbesturen bedeeld. Met het af nemen der bedelarij is ook de open bare veiligheid in deze streken toe genomen. Den 6en December, des nachts om twee uur, werden, na afloop van het St. Nicolaasfeest, de zusters Uisulinen en hare leerlingen in het klooster te Noordwijk (Ba tavia) doodelijk verschrikt uit haren slaap gewekt door een geregelde fusillade in den tuin. Een bende van vier dieven had zich opgemaakt om eenen stroop tocht te ondernemen in de bijge bouwen van het klooster waarin vijftien mannelijke bedienden ge huisvest zijn. Een hunner klauterde daarvoor over den tuinmuur en baande zich door middel van onder- grav;ng een weg tot de kamer van den kok Onoh, naast het hoofdeinde van wiens bed hij een kistje zag staan met kleedertn en geld. Na zich verzekerd te hebben dat Onoh gerust sliep, opende de dief vau binnen de kamerdeur en begaf zich met zijnen buit naar den tuin. Eenige seconden later moet Onoh zijn wak ker geworden en zijn verlies en de geopende deur opgemerkt hebben Ongewapend begaf hij zich naar buiten, en na ongeveer vijf minuten vruchteloos in de duisternis te heb ben rondgetuurd, hoorde hij op een vijftig schreden van zich af pogin gen aanwenden om een slot te for- ceeren. Op dat geluid afgaande, greep Onoh den inbreker, begon met dezen te worstelen en om hulp te roepen. In stede van hulp kwam echter een tweede bandiet toege sneld, die vier revolverschoten op Onoh loste, waarvan het laatste hem doodelijk in de borst trof. Onoh had nog juist kracht genoeg om naar zijne kamer terug te loopen, waar hij voor de deur ineenzakte en den laatsten snik gaf. Waarschijn lijk met het doel om het inmiddels uit alle kampongs toegeschoten volk van 7.ich af te houden, loste de moordenaar de twee laatste schoten van zijne revolver in de lucht en maakte toen dat hij wegkwam. Met tal van fakkels werd nu de tuin doorzocht, en vond men den eersten inbreker, die zoodanig werd toege takeld met stokken en andere wa penen, dat hij niet meer gaan kon, toen de adjudant vau MaDgga Be- sar, eenigen tijd daarna gevolgd door den commandant en schout Kleist, ter plaatse verscheen om een onderzoek in te stellen. De inbreker gaf voor Adang te heetenin zijn baadje vond men echter, behalve eenig geld, een kam pongbriefje, waaruit bleek dat hij Nadjihoon heette, vruchtenkoopman in kampong Doekoe. Door de politie geprest, bekende hij drie medeplich tigen te hebben, met name den moordenaar van Onoh, Ardani, Sa- joetah en Samin, allen wonende in kampang Miskin, achter kampong Djawa, werkzaam bij de algemeene pakhuizen en van baLtamsche af komst. Den adjudant, die zich on middellijk daartoe op weg begaf, gelukte het de drie schurken allen ui hunne woningen te arresteeren; de revolver, waarmede de moord gepleegd is, werd daarbij niet ge vonden. Hel lijk van Onoh werd naar het stadsveroand vervoerd. Aan de Times worden uit Zanzibar nog eenige bizonder heden gemeld omtrent den aanval der Arabieren op het zendelings- huis der Duitschers te Toegoe, op vijftien mijlen afstands van Dar-es- Salam gelegen, alwaar, op last van den duitschen consul, een aantal bevrijde slaven gehuisvest waren. De Arabieren hebben groote ver woestingen aangericht en van de aanwezige mannelijke en vrouwe lijke zendelingen er acht vermoord en eenigen van dezen gruwelijk verminkt. Bij den eersten aanval echter ontvluchtten drie manuelijke en drie vrouwelijke zendelingen, benevens 4 slaven, in een boot naar de kanonneerboot Mörve. Al de andere slaven met de zen dingbeambten en werklieden van het station werden door de opstan delingen gevankelijk weggevoerd, het huis werd in brand gestoken en met den grond gelijk gemaakt. Verscheidene uren lang bombar deerde de Möme de stad, zonder den opstandelingen afbreuk te doen. maar alle huizen en eigendommen vernielende. De Britsch-Indiërs en zendelingen kwamen geheel berooid te Zanzibar aan. De geneesheeren der keizerin van Rusland dringen er sterk op aan dat de czarina zich naar Zuid-Italië zal begeven, daar zii, om het ongeluk bij Borki te vergeten, verandering van lucht en omgeving behoeft. Naar gemeld wordt, zoekt men daarom naar eene geschikte verblijfplaats in de buurt van Napels. De moeder der czarina, de koningin van Denemarken, hare zuster, de hertogin van Cumberland en de hertog van Cumberland zul len haar vergezellen. De president van den bestuursraad van den spoorweg, waarop het ongeluk bij Borki plaats had, drie ingenieurs, twee inspec teurs en drie beambten zullen we gens plichtverzuim terechtstaan. Een man, die voor de rechtbank gedaagd was, kwam de gerechts zaal binnen met een grooten knuppel. De rechter. Waarom breng je hier dien knuppel mee? De gedaagde. In de dagvaarding stond, Uw Edelachtbare, dat ik moest komen, voorzien van wat ik tot mijne verdediging had bij te brengen. Eerst had ik mijn bijl wil len meebrengen, maar ik meende, dat ik het bij u hiermede wel af kon. Fotograaf. Uw zoon de student heeft lang geleden een half dozijn fotografieën laten maken. Hier is een afdruk, dien ik toevallig bij mij heb; goed gelijkend, vindt u niet? Maar tot miju leedwezen moet ik zeggen, dat mijnheer uw zoon nog niet betaald heeft. De Vader. Hm... dat lijkt nog veel meer op hem. e- mmimmmu .UMTBajiAM., 19 Jan. Do prison der Aardappftism wamt al# «oip-i. Dokkumer Jammen 3,20 a 8,40, dito i'raneker Jammon f 3,a 3.20, do. En^ulucü# f2,60 2,70, do. Muntersche f0.0, ■ieenwaelie Spuische Jammen i 4,50 5,20. 'cceld. 3ianwt f 2,40 a 2 70, Pruisische Hamburger* dito Roode f 2,20 a 8,20, Sakstoohe t 3.20 a 4, deouwBche Poters f 0,4 0,do. Flafckeesche f 8,50 a 4,50, dito Blauwe f 0,a 0;Hille- «ommer do. 1 0,a 0,Haarlemmer id. f 0, a 0,alien per Hl. .megevoerd 0 7»rsohs ladingen. •Sulkar: Biet en Gorafineerd iets vaster. Petroleum. Loco f9.25 E., Febr. f9.25 E., consumtie f 10.50, Nobel loco f 8.80 E., Jan. April 8 E., consumptie f9, Bnito f8.25. •.«ra op levering lager, Maart f206. Mei f209. N '.earing van de Commissie voor dan Grans.- ndöi. Kogge op loïering lager, Maart f127, *126, Mei 1128. 129, Oct. f134, 135. .ug van flAenue t'noio. Aoolsaad op *00 Kg. Olie hooger, Oct. f295. Lijnzaad oaverauderd. Kaapolie vast, vuegend per 100 Kg. f351/., 85l/,, lo. Mei f 82, lo. Sept./Des. f 271/«* Hjnolie in eendoen; vliegend per 100 Kg f21, lo. Febr. f 205/., 20J/S, lo. Maart, Mei f 21'/,. lo. Juni/Aug. f213/,, lo. Sept./Dec. f21»/,- Knapkoeken f 95 a 105 per 1040 stuks Lijnkoeken f9.50 a 12,50 per 104 stuks. Hoorn, 17 Jan. Kaas: Ter waag gewogen 76 stapels, wegende 22,757 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f 26,50, Hooi id. f 0,Commissie di. 25,50, middelbare f 0, Leiden, 18 Jan. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt8 Stieren [f45 a 82, 92 vette Ossen en Koeien f 115 5 255 of f 0,54 a 0,66 per Kg., 78 Vare id. f 85 a 184, Graskalveren f 0.a 28 vette i<L f 24 a 90 of f 0,65 a 0,80 per Kg., 24 nuchtere id. f 4,a 8,50 210 vette Schapen f 19 a 31,—. of f 0,45 a 0,50 per Kg., 30 weide do. 18,— a 22,Lammeren f0,a 0,5 magere Varkens f 19 a 23, 13 Biggen f 4,50 a 9,0 Paarden f a 121 Kalf- Melkkoeien f 90 a 281. Leiden, 18 Jan. Aangevoerd 6 partijen, Gouds 3he Kaas f 16,a 20,Derby a Leidsche, de 150 kilo fa Edammer 2e kwal. f 0,a 0, Schïbdam, 19 Jan. Montwgn f 8.50, J^nover 14.Amit. Proef f 15,25 Spoeiing-Bmri 1,70, dito Commissie f 1,70, Zwolle, 18 Jan. Boter, Prima Gras f30,— a 31,50 afwijkende f28,a 29,2e Eoort f22,— a 23,50. TE HAARLEM. Op Zondag 20 Januari 1889. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Snethlage. Avondmaal. Nam. 2 ure, Hoog. Dankzegging. '3 Avonds 6 ure, Smeding. Dankzegging. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Moetou. Vrije beurt. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Brutel de la Ri/ière. Avondmaal. Woensdagav. 7 ure, J. W. Hakstecn, pred. te Brussel Mededeeling van de Evangelisatie in België. Collete aan de deur voor de Evangelisatie. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, II. J. Bergsma, pred. te Spaarndam. Vrije beurt. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Villéger, past, a Auxerres. Délégné de la Société Evangelique de France. Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Mulder. Woensdagav. 8 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, '3 Avonds 5 ure, Schotel. Donderdagav. 8 ure, Schotel. Luther sche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. 's Avonds 6 ure, Mees. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden. Voorin. 10 ure, Craandijk. Avonds 6 ure, de Lanoy. Remonstrante Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Noorderkerk Ridderstraat Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Voorm. 10 ure, B. van Schelven, prod, te Amsterdam. Bevestiging van ds. J. Langhout. 'sAvonds 6 ure, J. Langhout. Intrede. Donderdagavond 8 nre, Langhout. Chr. bewaarschool Lange Heerenvest. Maandagavond 8 ure, Moeton. Bijbellezing. Luk. 10 1 enz. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdagavond 8 ure, Hoog. Bijbellezing. Lokaal Jongelings- Vereeniging. Lange Annastraat. Donderdagav. 8 nre, Knottenbelt. Bijbellezing. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, G. van Herwaarden. Voorbereiding. Nam. 4!/g ure, G. van Herwaarden. Avondmaal en Dankzegging. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Herdenking zijner 25-jarige Evangeliebediening. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, geen dienst. 's Avonds Ö'/a are, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloementtaal. Voorm. 10 nre, geen dienst. Nam. 2Ys ure, J. D. van Arkel. Voorbereiding. JMecmstiede. Voorm. 10 ure, H. Smeding, prod, te Haarlem. llfllegom. Voorm. 10 nre, M. Buckli Fest. Houtrijk en Folasien. Voorm. 9'Ys ure, J. W. Knottenbelt, pred. te H>arlem. Santpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Velsen. Voorm. 9Ya ure, J. D. van Arkel, pred. te Blnemendaal. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schriecke. Nam. 2j/3 ure, O. Schriecke. jacht, met behulp vau Jupiter eeu iScarabaeusi gevangen, die solléns bem eveneens geheel nieuw was, maar over welke hij den volgenden morgen mijne meening wenschte te vernemen. En waarom niet heden avond? vroeg ik, mijne handen boven de vlammen wrijvende en het geheele ge slacht der oScarabaei» verwenschend. Ah, indien ik gei eten had, dat gij er waart, zeide Legrand. maar het is zoolang geleden sinds ik u zag en hoe kon ik voorzien dat gij mij nu zoudt komen be zoeken Toen ik naar huis ging ontmoette ik luitenant G., van het fort en, dwaas genoeg, leende ik hem den kever, zoo dat het mij niet mogelijk is u dien hedenavond te toonen. Blijf vannacht hier, ik zal Jupiter met zonsopgang erom zenden. Het is het prachtigste voortbrengsel der schepping. Wat? zonsopgang? Onzinneen, de kever. Hij is van een schitterende goudkleur, ter grootte van een hazelnoot, met twee zwarte vlekjes op de eene zijde van den rug en een grootere op de andere.... Hier viel de oude Jupiter hem in de rede. Die kever is een mooie beest, hij leelijk bijten kan, door en door, ik nog nooit zoo'n beet gevoeld heb, ikke. Gesteld, dat dit nu zoo is, Jup, zeide Legrand op eenigszins ernstiger toon, naar het mij toescheen, dan het verdiende, is dat dan een reden om de vogels te laten verbranden? Inderdaad, ging bij voort, nooit zaagt gij prachtiger glans, dan die welke de vleugels afstralen, maar gij kunt er niet over oordeelen vóór morgen. Intus- schen kan ik u eene beschrijving geven van den vorm. Dit zeggende zette hij zich aan een kleine tafel, waarop zich pen en inkt bevonden, maar geen papier. Toen maakte hij op een briefomslagdat hij uit den zak haalde, een teekeuing, ik bleef bij het vuur zitten en toen bij gereed was reikte hij mij die over. Op dit oogen- blik hoorde ik een gesnuffel, gevolgd door een gekrabbel aan de deur. Jupiter opende haar en een groote newfound lander, aan Legrand behoorende, legde zijne voorpooten op mijne schouders en overlaadde mij met liefkozingen, want ik had voor het dier vroeger altijd oplettendheden gehad bij mijne bezoeken aldaar. Toen hij mij met rust liet, keek ik op het papier en, om de waarheid te zeggen, was ik niet weinig verbaasd over hetgeen mijn vriend had geteekend. Wel, zeide ik, na het eenige minuten te hebben beschouwddat is een vreemde Scarabaeusdat moet ik bekennen, en voor mij geheel nieuw: nooit zag ik iets dat er op geleek of het moest zijn een schelp, of een doodskop waarop het meer gelijkt dan iets dat ooit mijn aandacht trok. Een doodskop I herhaalde Legrand. O, ja wel, op 't papier gelijkt het er eenigszins op, zonder twijfel. De twee bovenste zwarte vlekken zien er uit als oog n, hé? en de langere, van onder, gelijkt iets op een mond en de vorm van het geheel is ovaal! Misschien wel, zeide ik, maar, Legrand, ik vrees dat gij geen kunstenaar zijt. Ik moet wachten tot ik het beest zelve zie, zoo ik mij eenig denkbeeld wil vormen van zijn uiterlijk. Wel, dat weet ik niet, zeide hij eenigszins ge raakt. Ik teeken tamelijk goed, ik moest het ten minste doen, ik heb goede leermeesters gehad en ik vlei mij geen domoor te zijn. Maar, mijn waarde, gij schertst, zeide ik, het is een vrij dragelijke schelp, inderdaad, ik kan zeggen het is een zeer uitmuntende schelp, en u w Scarabaeus moet de wonderlijkste zijn, die er op aarde leeft, indien hij er op gelijkt. Nu nam mijn vriends ergernis toe; hij trok mij de tee- keniug uit de hand en stond op 't punt haar te verfrom melen en in 't vuur te werpen, toen hij zich plotseling scheen te bedenken en eenige minuten ernstig en nauwkeurig de teek. ning beschouwen. Ten slotte nam hij een brandende kaars van de tafel en plaatste zich op een koffer in den versten hoek van de kamer. Hier stelde hij nogmaals een angstvallig onderzoek naar de teekening in en draaide haar in alle richtingen. Hij zeide echter niets, en zijn gedrag bevreemdde mij ten zeer ste; ik dacht het echter voorzichtig zijn booze luim niet te verergeren door een of andere opmerking. Hij haalde nu een portefeuille uit den zak, legde er de teekening zorg vuldig in en plaatste haar in een lessenaar, welken hij sloot. Nu werd hij nog afgetrokkener en zijne opgewon denheid maakte plaats voor somberheid. Hoe later het werd, hoe meer verzonk hij in droomerijen waarvan geene grappen van mij hem konden bevrijden. Het was mijn voornemen geweest den nacht in de hut door te brengen, zooals ik vroeger vaak had gedaan, maar toen ik mijn gastheer in die stemming zag, oordeelde ik het raad zaam heen te gaan. Hij drong niet bij mij aan om te blij ven, maar toen ik vertrok, schudde hij mijne hand met meer warmte dan gewoonlijk. Wordt vervolgd.1

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 6