NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. EEN GEBROKEN LEVEN. 6e Jaargang. Donderdag 24 Januari 1889. No. 1705. AD VERTEHT1ËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. De Toestand des Konings. ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEM'S DAGBLAD ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een 1/ Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en coarantiers. en J. IB. ATI». Hoof dag snier* voor het Buitenland; Compagnie Generale de Publieite Etrangère G. L. DATJBE J* Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parigt, 31btt Faubourg Montmartre. Haarlem, 23 Januari. Aan de tweede tueachenschool alhier wordt verlangd eene onder wijzeres, op eene jaarwedde bij aan stelling beneden 20jarigen ouder dom f500, bij aanstelling boven 20- jarigen tot en met 23jarigen ouder dom f 550, en bij aanstelling boven 23jarigen ouderdom f 600, met uit zicht op verhoogingen tot een maxi mum van f650. Voor bezit van akte voor hand- teekenen of gymnastiek voor elk vak f50 meer, wanneer het onder wijs daarin wordt opgedragen, ais- mede f 100 verhooging voor bezit van hoofdakte. Aan de kostelooze school letter E een onderwijzer 2e klasse, in bezit der hoofdakte, op eene jaarwedde van f 800, na 5 jaren dienst f 850 en na 10 jaren dienst f900. Voor bezit der akte voor hand- teekenen of gymnastiek voor elk vak f 50 meer, wanneer het onder wijs daarin wordt opgedragen. Verzoekschriften op zegel en stuk ken vrachtvrij aan den burgemees ter, vóór of op 5 Februari e. k. Eigenaars van honden worden opmerkzaam gemaakt dat de hon den vóór 1 Februari a. s. voor de belasting moeten zijn aangegeven. Gedurende het jaar 1888 werden door de Vereeniging van den H. Vin- centius h Paulo alhier bezocht eD ondersteund 217 gezinnen, te zamen 970 personeD. Uitgedeeld werden 63 606 portiën spijs. De bibliotheek gaf 7492 boeken ter lezing. Aan het jaarlijksch kinderfeest namen 289 kinderen deel.Het liefdewerk der ambachtsleerlingeu telde 63 jonge lingen en aan het onderwijs in het hand- ^n rechtlijnig teekenen na men 43 jongelingen deel. In de Staats-Courant No. 18 zijn o. a. de statuten opgenomen van de schilders- en behangersvereeniging «Hulp lenigt den noodD alhier, er kend volgens de wet van 22 April 1855 (Stbl. No. 32). De //Haarlemsche Bachvereeniging" gaf Dinsdagavond haar vierde concert, waarop zich deden hooren mej. Pia von Sicherer (sopraan), mej. Adèle Aszmau (alt), de hee- ren Franz Litzinger (tenor) en Joh. Mes- schaert (bas). Het programma bestoud uit werken van Schubert, Schumann, Gerns- heim, Brahms, Wagner, Haydn en Löwe, men lette niet op de rangschikking dus elementen genoeg om het dege- lijkste kunstgenot te verzekeren. De Bachvereeniging, die in hare con certen afwisseling tracht te brengen, een inderdaad gelukkige neiging,slaagt daarin steeds uitnemend. Dat die afwisseling ook thans niet ge zocht was dankten wij aan de omstandig heid, dat de stemmen van het genoemde viertal zich zoo uitstekend tot een kwar tet leenden, een kwartet, bestaande uit toonkunstenaars 1 Na den gedragen zang van //Schubert's Gebet", een waardige inleiding voor dit concertwaarbij het ons bleekwelke goede klankverhouding er tusschen die vier stemmen bestaat, hadden wij terstond het genoegen mej. von Sicherer-atleen te bewonderen in het stemmige //Geistliches Wiegenlied", van Gernsheim en het op gewekte //Wie frisch und froh meiu Sinn sich hebt", van Brahms. Mej. von Sicherer is eene zangeres, die wij steeds met voorliefde hooren en haar optreden van Dinsdagavond is een lauwer gevoegd bij de vele, die wij hatr vroeger reeds in gedachten toeken den. Haar frisch sopraangeluid bezit eene bizondere bekoring en vormt met haar keurige voordracht een prachtig geheel. Van den heer Litzinger, tot gisteren toe hier ter stede vreemd, valt veel goeds te zeg gen. Hij beschikt over een welluidend orgaan, dat echter meer voor de middel partij dan voor de hoogere registers be rekend is, zooals ons bleek uit ziju ver tolking van //Die Gralserzöhlung und Lohengrins Abschied", waarin bij minder voldeed dan in de later door hem gezon gen partijeD, o. a. in de //Zigeunerlieder" van Brahms. Dat de meesterlijke begeleiding van den heer L. Schlegel, die zich gedurende den geheelen avond met die taak had belast, veel bijdroeg om den indruk van de voorge dragen werken te verhoogen, behoeft wel niet gezegd te worden. Mej. Aszmanu beschikt over een prach tig afgerond allgeluid. De diepe weeke tonen van hare voortreffelijke stem maak ten een onbeschrijfel^ken indruk, o.a. in//die Uhr", van Löwe, dat gebisseerd werd op stormachtig verlangen der toehoorders. De duetten van haar en mej. von Siche rer hadden een buitengewoon succes. Zeer schoon vertolkten zij //die Boden der Liebe" en het schalksche //die Schwestern", van Brahms. Heerlijk klonken die beide stem men vereend. De laatste nummers van het programma vormde een schoon en waardig slot van dezen avond. Het //Spanisches Liederspiel# van Schu mann was zoowel door zijn grooten om vang als rijken afwisselenden inhoud uit nemend geschikt, van het kunstvaardige viertal al de eigenschappen te leeren waar- deeren. De luide toejuichingen drongen den heer MesBchaert zijn air van de //Con- trabaudiate" te herhalen. Het publiek, dat ook ditmaal weder in grooten getale was opgekomen, heeft ongetwijfeld een buitengewoon kunstgenot gesmaakt. De bekende Cornelia Kortekaas, arbeider, zich noemende landbouwer, wonende te Haarlemmerliede, laat dezer dagen weder van zich hooren. Onder allerlei leugenachtige praat jes weet hij goedgeloovige lieden over to halen hem goederen of geld te gevenmen zij dus op zijne hoede. LETTEREN EN KUNST. Ernst Poss&rt treedt Zondag 3 Febr. e. k. in het «Grand ThéAtre» te Amsterdam op als Mephisto. Da beroemde tooneelspeler zal ook dit maal in de voornaamste steden van ons land voorstellingen geven. Te Weenen werd Vrijdag een nieuwe ope ra opgevoerd van Karei Maria von Weber. Zij heet "de drie Pintos« en werd door Webers kleinzoon Karl met behulp van A. Kahler en, voor zoover zij nog onvoltooid wes, met nagela ten s'ukken van zijn grootvader aangevuld en volledig gemaakt. Het is een opera in den trant der «Freiachütz* en het publiek was er zeer mede ingenomen. De opvoeringen te Bnyreuth zullen dezen zomer «Parsifal», «Tristan and Isolde, eu /iMeisteriinger" omvatten, van 20 Juli tot 18 Augustus. Inhoud Hollandsche Lelie No. 80: Hoofdartikel. Mevr. van Westrheene "Drift- kopje®. Fancy-Pain ting. De dood van den kroonprins. Het maken van een japon. Raadsel. Romaa Marino, «Rast». Corres pondentie. Weekkalender. Vijfde opgaaf ontv. bijdragen Medaille-van Rautwijk. Het bulletin omtrent den toestand van Z. M. den Konii g, luidt heden ochtend (23 Januari/: Z. M. de Koning heeft weder een kalmen dag gehad, de nacht was daaren tegen onrustig. De eetlust laat nog te wenschen over. Omtrent den toestand des Konings geeft de haagsche cor respondent der N. Gr. Ct. een uit voerig bericht, waaraan wij het vol gende ontleenen: „Verleden Vrijdagavond werd Z. M., gelfjk uit alle berichten duidelijk is ge- bleken, door een aanval van beroerte ge troffen. Men vreesde dien nacht, wanrin de hooge lijder als roerloos bleef, dat hij zachtkens zou insluimeren; tot S uur in den nacht verliet H. M. de Koningin bet ziekbed niet; toen zij zich verwijderde, gaf zij uitdrukkelijk iast om, zoo de fa tale slag dreigde te vallen, baar tijdig ts waarschuwen. Tegen den morgen echter keerde het bewustzijn bij Z. M. terug. Het bleek toen al dadelijk, dat de kleine her senen niet hadden geledenvan verlam ming was geen spoor te ontdekkendoch daarentegen schenen de groote hereenen te zijn aangedaan en een verweeking daar van kwam al spoedig aan het licht. Se dert is de hooge lijder, naar mij van alle zijden wordt verzekerd, lichamelijk weder iets bijgekomen; ondanks het gebruik van slechts weiuig voedsel (wat tapioca-bouil- lon en fleur d'oranger) heeft Z. M. in de eerste dagen ongeveer niets genuttigd en niettemin namen de krachten nog zicht baar toe. Daarentegen zijn de moreele krachten, althans in de laatste dagen, niet versterkt. Het is helaas te vreezen, dat de Koning in dat opzicht niet weder geheel zal herstellen. De Koning ia zich ten volle van zijn positie bewust in de heldere oogenblikken; verschillende bevelen, door hem gegeven, doen dit zien. Ik heb ook uit de beste bron vernomen, dat de komst van den vice-admiraal van Capellen, op 't Loo, geen andere beteekenis had dan dat Z. M., zijn einde voorziende, dezen vertrouwden vriend wilde vaarwel zeggen. Geen staats- of marine-belaDgen zijn in die samenkomst besproken; Z. M. wilde alleen afscheid van zijn adjudant-generaal nemen. Dat men in de hofkringen overtuigd is van den spoedigen afloop der crisis, be hoef ik niet te ontveinzen. Beeds het feit, dat de bekende parijsche modiste, mad. Beckers, herwaarts is gekomen om zich op een nlgemeenen en langdarigen rouw voor te bereiden, is een veeg teeken, al be hoeft men daarom niet met den specialen correspondent van de „Figaro/' mr. Brna- seur, die poolshoogte kwam nemen, als vaststaande aan te nemen dat het einde nog deze of in het begin der volgende week zou i aderen. Dergelijke gewaagde voorspellingen laat ik aan anderen over. Hoewel het misschien voor den vorstelijken lijder te wenschen ware, dat hij niet al de phases eener ziekte hebbe te doorleven, is de moge lijkheid geenszins uitgesloten, dat Z. M. nog eenige maanden, althans weken, be houden blijft. Volgens dencorrespon- dent van het Zeeumch Dagblad moet Z. M. de Koning zich onder andere bizonder laten gelegen lig gen aan het lot van oude en onge lukkig geworden zeelieden. De reis van den heer Van Capellen naar het Loo stond daarmee in verband. Dag blad-correspondenten wisten te ver halen dat de heer Van Capellen naar Z. M. was, om overleg te ple gen over de benoeming van een be velhebber van het Nederlandsche Leger. Maar men vergat daarbij dat dan zeker de heer Van Capellen, die adjudant-generaal des Konings is voor de marine, met die taak niet zou zijn belast. Op dit oogenblik heeft Z. M. vooral oog en oor voor de zeemacht. De tijden zijn dan ook voor eene koloniale mogendheid ernstig ge noeg om haar op versterking harer maritieme macht bedacht te doen wezen. Z. M. is daarvan geheel doordrongen, en daarom geeft hij telkens blijk van de warmste inge nomenheid met de vaderlandsche zeemacht. Naar men verneemt, is bij het bestuur der rijkskweekschool voor onderwijzers te Nijmegen van regeeringswege officieus bericht ont vangen, dat deze school vóór den aanvaDg van den nieuwen cursus zal worden opgeheven. (N. R. C.) Zooals bekend is, berust de handel in Azie, Amerika en Australië voor een goed deel in handen der Chineezen. Prof. Schle- hel te Leiden, de heer P. Meeter, oud-tolk voor de chineesche taal, en de firma E. J. Brill te Leiden hebbeB, met het oog op de wensche- lijkheid voor onze handelaren om hun goederen onder de oogen der Chineezen te brengen, de gelegen heid opengesteld voor degenen die hun artikelen derwaarts wenschen te zendenhun handelsmerken etiquettenaankondigingenge- b-uiksaanwijzigingenenz. in de chineesche taal uit te drukken. De volledige chineesche drukkerij van de firma E. J. Brill biedt daartoe alle gelegenheid aan. Een proefblad met etiquetten van toiletzeep, cognac, mineraalwater en medicamenten i» aan verschillende belanghebbenden verzonden. PïïlIIILLJSTO INI. Oorspronkelijke Novelle boor HASSELAER. i) II. Er lag eenige wrevel in den toon waarop hij de vraag deedaan de eene zijde maakte bij zich zeer ongerust over het stilzwijgen dat zijn vader en zusters over Lize's ziek zijn in acht schenen te nemen, aan den anderen kant ge voelde hij zich eenigermate geërgerd door de gedachte, dat eene onbeduidende ongesteldheid haar genoopt zou hebben hem niet te komen afhalen. Ze is niet wel, antwoordde Anna, die op dat oogen blik met meer zorg voor een handkar uit den weg ging dan wel strikt noodzakelijk scheen. Willem bemerkte dat en het versterkte hem in het vermoeden dat men iets voor hem verborgen hield. Pa, wat is er met Lize? vroeg hij weer, terwijl hij zijn vader bij den arm greep en in zijn onrust bleet stilstaan midden op de drukke sluis. Ik moet weten wat er met haar is I la het erg, heelt ze eeneen ongeluk gekregen? Wel neen, luidde het antwoord, ze is wat ziek, ze heeft wat koorts. Blijf hier nu niet staan, we gaan eerst even bij baar aan, dat zal je moeder wel goedvinden I Willem zweeg en ging verder. Hij gevoelde grooten lust om op een drat verder te gaan en zijn vader en zusters achter te laten, maar de gedachte dat dit hun onhartelijk zoo schijnen hield hem daarvan terug. Niettemin versnelde hij zijn tred zoodanig, dat de anderen moeite hadden bij hem te blijventerwijl hij als een stedeling die het gaan in drukke straten gewoon is, zich door de menschen heenkronkelde. De zon was weg achter de wolken en een zwartblauwe hemel strekte zich uit boven de hoofden der haastige menschen, dooreenkrielend in de nauwe straat, die er nu uitzag als een koker met een looden deksel van duistere wolken er overheen. Op het asfalt klonken de voetstappen der voorbijgangers dof als op hout, terwijl alleen de paar den voor de rijtuigen een tikkend gelnid maakten op het plaveisel, waarover zij de onhoorbaar rollende rijtuigen voorttrokken. Voor het eerst van zijn leven werd Willem getroffen door het grafachtige, het ongezellige, het sombere, dat er gele gen was in het onhoorbaar door elkander kruisen van al die menschen, die elkander onverschillig waren. De donkere wolken boven de smalle straat schenen hem toe te drukken op de huizen en met een verlangen om op den Dam, op het ruime plein te komen en daar weer geraas en geratel te hooren, verhaastte hij steeds meer zijn tred. Inderdaad gevoelde hij eenige verlichting toen hij den Nieuwendijk uit was en op den Dam kwam. Het carillon speelde juist vol slag, de aapjes rolden opwippend op de veeren naar alle zijden over de groote keien en de welbe kende klank van de trambel klonk hem van alle hoeken in de ooren. Onmiddellijk wendde hij den blik naar de Dam straat, waar Lize woonde. Er kwam een lange begrafenisstoet aan, die hem den voortgaDg dreigde af te snijden. Zijn ongeduld was even wel zoo groot geworden, dat de stoet in zijn oog eene zes voudige lengte aannam en met snellen stap ging hij er voor om, met de juiste berekening van iemand, die gewoon is op drukke plaatsen uit te wijken. Toen keerde hij zich om, ten einde te zien of zijn vader en zusters hem ook ge volgd waren, maar zij stonden daar te wachten tot de stoet voorbij zou zijn. Zijn ongeduld liet zich nu niet langer beloomen, met een korten wenk keerde hij zich om en snelde op een drafje den Dam over, langs het monument met een sproDgetje over een poetsbak, die hem in den weg stond. Toen snelde hij dwars over de tramrails de Damstraat in. Voor de smalle deur van een bovenhuis bleef hij staan en sloeg reeds de band aan den schelknop, toen hij bemerkte dat de deur openstond. In een oogwenk sprong hij naar binnen en klom de nauwe, donkere trap op. Juist was hij boven, toen een mannengestalte hem te gemoet kwam. Beiden wilden voor elkander uitwijken en gingen naar dezelfde zijde daarop weken zij te gelijk naar den anderen kant en bij die gelegenheid herkende Beek den dokter der familie. Het gevoel van angst vloog hem opnieuw naar Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 1SS. Directeuren-Uitgevers JL C. PEEREB009I

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1