di De Am11erdam*ehe Sport club heeft besloten aan den heer Couvée, ala herinnering aan zijn voortreffelijk rijden te Hamburg, hare groote zilveren medaille toe te kennen, daar te Hamburg geen derde prijs was uitgeschreven en genoemde beer een tastbaar bewijs van hulde ten volle verdiende, waarmede alle liefhebbers van schaatsenrijden zeker gaarne instemmen. Naast de bijbelkraam, .ie eiken Maandag tot de eigenaar digheden van het Amstelveld te Amsterdam behoort, heeft thans Recht voor Allen zijn legertent op geslagen, om socialistische vlug schriften en blaadjes aan den man te brengen. Van Tessel wordt ge sneld Meermalen werd de wensche- lijkheid betoogd, om in de nabijheid van de buitenbanken der tesselsche zeegaten een vuurschip te statiou- neeren. De vele strandingen op die plaats in den afgeloopen winter hebben het bewijs geleverd, dat er werke lijk behoefte aan zulk een licht schip bestaat. Omdat het kustlicht van Kijkduin, volgens het oordeel van velen, op verren afstand on voldoende moet zijn, bestaat er nog eene reden te meer, om de gevaar lijke banken door een flink vuur schip aan te duiden. De burgemeester der ge meente Helder heeft namens de Oostenrijksch-Hongaarsche Regee ring het gouden kruis van verdienste, ingesteld door keizer Frans Joseph I, uitgereikt aan J. Bakker, en het zilveren kruis aan G. Huurman, K. Tegelaar, C. R. Coster en J. Bijl, als belooning voor de zelfopoffering, aan den dag gelegd bij het redden der opvarenden van het oosten- rijksche schip M. Premudahetwelk op 20 October 1887 op den Razen- den Bol verongelukte. De roeiers P. Oostenbrug, IC. Cos- ter, W, Rensmaag, J. Meurs, L. van den Broek en W. Bakker, die zich bij genoemde redding meae verdienstelijk maakten, ontvingen geen belooning. Proces-verba a 1 doorde politie is opgemaakt tegen een koet sier van een te Leiden wonenden winkelier, die zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal van koffie uit het magazijn van zijn patroon, zoo mede tegen een ander persoon, die herhaaldelijk de koffie voor eerst- bedoelden persoon heeft verkocht. Naar we vernemen is de jongeling te Leiden, die in de vo rige week door een neerstortende mand met puin op het hoofd werd getroffen, aan de bekomen verwon dingen overleden. LC.) Een inderdaad treurig feit heeft Maandag in Leiden plaats gehad. Eene zieke vrouw werd in den nacht van Zondag op Maandag door eene harer dochters, moeder van een talrijk kroost, opgepast ten einde haar op het ziekbed ware kinderlijke liefde en hulp te ver- leenen. - Des ochtends keerde die dochter naar hare woning terugdaar ont ving ze in den avond de treurige boodschap dat hare moeder was overleden. Doch wie schetst de ontsteltenis en de droefheid van Z., echtgenoot der bewuste dochter, en van zijne kinderen, toen zij bij hunne thuis komst tot de ontdekking kwamen, dat niet alleen behuwdmoeder en grootmoeder, Haar ook gade ea moeder had opgehouden te leven! De tijding van het overlijden harer moeder, had Z.'s echtgenoote zoodanig aangegrepen, dat ook deze weldra den laatBten adem uitblies. Wel was ipoedig een geneesheer ter plaatse aanwezig, doch deze kon niets anders doen dan den dood con- stateeren. LD.) De burgemeester van 's-Hage heeft bepaald dat al de koffiehuizen, herbergen, enz., die eene speciale vergunning hadden wat het uur van sluiten betreft, ingaande met 15 Februari ten hall een ure des nachts voor bezoekers gesloten moeten zijn. Het gewone sluitingsuur blijft op 12 uur bepaald. De e a c a o-b orden hebben thans ook te 'a-Hage op de rijtui gen der Haagsche Tramwegmaat schappij, en wel over de volle lengte van de kap een plaats gekregen. De oefeningen, sedert eenigen tijd te Utrecht door het «Leger des Heils» gehouden, wor den zóó druk bezocht, dat het nieuwe gebouw in de Weistraat aldaar onge schikt blijkt. In verband daarmede wil men thans een tweede localiteit voor die bijeenkomsten openen. Worden ook al geen var ken) op stoelen gezet, gelijk het spreekwoord zegt, toch wordt som tijds een wieg als rustplaats dezer dieren gebruikt. Zekere G., arbei der te Geesteren (Tubbergen), had ul. een varken verkocht, te leveren aan het station te Almelo. Toen hij echter aan een buurman, die naar Almelo reed, 60 cent voor het meenemen zou betalen, meende hij dit geld ze.t te kunnen verdienen. Hij besloot dus het varken in een kist te doen en zoo per krui wagen naar Almelo te vervoeren. Hiermede bezig, kwam een buur man en ontraadde hem dit, wijl de kist te klein en het varken dus hoogstwaarschijnlijk dood zou over komen. Doch hoe nu gemaakt Goede raad was duur. Eindelijk wist de b-urman raad. Hij had te huis nog een wieg op nonactiviteit en bood die bereidwillig aan. Het aanbod werd aangenomen, de wieg gehaald, het varken er in gelegd en daar kruide onze G. welgemoed en blijde, dat hij geholpen was, heen. Onder weg echter schijnt het varken met deze ongewone teeder- heid niet bizonder in zijn schik te zijn geweest, althans minder op zijn gemak, want het kwam in verzet en gingniettegenstaande het protest van G., met de wieg aan den haal, en hoewel zijn mees ter alle pogingen aanwendde, mocht het hem niet gelukken den weer barstige, die spoedig van zijn last bevrijd was, in handen te krijgen voor hij zijn woning bereikt had. Dat hij niet op tijd leveren kon, is te begrijpen, doch of hij nog meer pogingen heeft aangewend om het dier aan zoodanige legerstede te gewennen is niet bekend. Zaterdag werd te Goes een inspectie der schutterij gehou den bij welke gelegenheid aao hon derd manschappen leder f 1.50 werd uitgereikt, als blijk van erkente lijkheid voor de goede diensten be wezen bij den brand der meeifa briek van de firma Kakebeeke. De commandant, de heer M. J. Souten- dam, sprak nog een hartelijk woord tot het kader en de manschappen, en betuigde zijn hooge tevredenheid over het handbaven der orde in den bewusten nacht ea ep dea daarop volgenden dag. Hij zelf verdient voorzeker ook wel een wiord van hulde, want niettegenstaande zijn hoogen ouder dom, was hij tijdens den brand voortdurend bij zijn manschappen trouw op zijn post. (G. Crt.) Uit Leeuwarden wordt van 21 Jan. gemeld Geheel onafhankelijk van de tot stand gekomen belangrijke verbete ring van het stationsemplacement, die persoonlijke ongelukken thans schier onmogelijk maakt, had heden toch weder een ongeval plaats. De trein die om 4.37 van Heerenveen aankomt op het vierde kopspoor, had zijn loop bijna volbracht. De ma chinist, die misschien te veel ver trouwde op de krachtige werking van den Westinghouse-rem, liet den trein met nogal eenige vaart bin nenkomen hij wilde den trein tot staan brengen, doch de rem wei gerde zijn dienst, zoodat de trein doorliep met het gevolg, dat de stootbuffer werd verbrijzeld, en de locomotief een der buffers en een der lantaarns er bij inschoot. De talrijke passagiers kwamen met een geduchlen schok en den schrik vrij. Ook het hekwerk, dat het derde en het vierde spoor van elkander scheidt, werd niet onbe langrijk beschadigd. de schoolkwestie afgedaan, dta zou met vereende kracht voldaan kunnen worden aan de door de jongste grondwetsherzie ning opgewekte verwachtingen. Velen meenden, dat drie zaken daarbij in aan merking moesten komen. Vooreerst de vervanging, zoo spoedig mogelijk, van het voorl. kiesreglement door eene nieuwe organieke kieswet, onafhankelijk van be lastinghervorming; ten andere de spoedige oplossing van de defensie-kwestieten derde de hervorming van het belasting weeën. Sommige leden vreesden, dat het oor deel der Staatscommissie de regeering zou versterken voor den algemeenen dienst plicht of de afschaffing dei plaatsvervan ging. Ook werden breeds hnanoieele be schouwingen geleverd. VISSCHERBJ. Nieuwediep, 22 Jan. Heden kwam van de groote visscherij binnen de sloep «Tiiia Ja- coba, sch Van Ualft, met 60 levende, 90 doode kabelj. 4 lev. lengen en 2100 achelv. waarvan 800 levende, terwijl 3 kordera 6 mandjes kl. schol aanvoerdeu; 1 kabelj. gold f 1.90, doode id. f 1.40, leng t' 3.85 per stuk, scüelv. f 16 bet honderd en kl. scbol f 4 50 bet honderd. Tessel, 21 Jan. Door de Noordzeevissobers van bier werd in de afgeloopen week eiders ter xnarkt gebracht 190 manden kl. acuol, 40 man den scharren, een partytje tongen en eenige roggen. De pryzen vau een en ander waren als "olgt: kleine schol f3.50 i 13.85, scharren fl h f 1.50 par mand, tongen 70 ct. en roggen tl per stuk. WETGEVENDE MACHT. De Eerste Kamer heeft dit jaar een uitvoerig vo rloopig verslag uitgebracht omtrent de al»emeene beschouwingen over de staatsbegrootiug voor 1889. De staat kundige beschouwingen nemen daarbij eene grooie plaats in. tiet optreden vau het tegenwoordig miisierie achtte noen vrij algemeen een constUuiioueele noodzakelijk heid na den uitslag der j mgste verkie zingen voor de Tweede Kamer, die tot eeue meerderheid leidde, waardoor de staat kundige tojstaud zuiverder was gewor den. Verschillende leden oordeelden, dat de Regeering thans van de gemeenschappe lijke overtuiging moest blijk geven voor namelijk op het punt van het onderwijs. De samenstelling van het kabinet ge tuigde, volgens de meeste leden, van be zadigdheid en verdraagzaamheid jegens andersdenkenden vol*eus veie leden ook van bekwaamheid. Gaarne had men een ervaren diplomaat in zijn midden gezien. Onderscheidene leden vonden in de eigen aardige denkbeelden van deu min. van Koloniën grond van bezorgdheid 's mi nisters antecedenten ontnemen niet alleen aan 't ministerie het karakter van verzoe ningsgezindheid, zij doen override stappen in eene eenzijdige richting duchten. Som mige regeeringsdaden wettigden die vrees. Men vroeg geruststelling van de zijde der gehtele regeeriug op het kardinale punt vau de uit 's Isnds kas te verstrekken subsidiën aan conventioneele scholen. De uitvoering van het zoogenaamde program van actie verwachtte men van dit kabinet niet j daarentegen werd het belang betoogd vau de spoedige aan de ordestelling der toegezegde herziening der schoolwet, dat appaisement zou brengen in den jarenlangen twist. Was eenmaal KOLONIËN. BATAVIA, 21 December. Aan het verslag der voornaamste ge beurtenissen in het goevernement Atjeh en Ooderhoorigheden, loopende van 26 November jl. tot en met 9 dezer, wordt het volgende ontleend: Groot A t j e h. Gedurende den verslag- tijd werden nu on dan enkele schoten op som mige posten en blokhuizen in de linie, op troepen die naar de schijf schoten en op chineesche wegwerkers in de linie gedaan. Overigens was het vrij rustig. Langs enkele tr«ijecten, vooral bij Oleh KaraDg, werd nu en dan de telephoon- verbinding verbroken, telephoondraad ge roofd en verscheidene isolatoren vernield. Den 9en December werd eene kleine chineesche te Oleh-leh thuis behoorende prauw met drie opvarenden, die zich te dicht bij Koewala Gighen waagde, door lieden afkomstig van de ons nog vijandige moekim Lomnga, geroofd. De door Zr. Ms. stoomschip //Sema- raog" en het goevernemejits-stoomschip «Albatros" zoo spoedig mogelijk aange brachte hulp kwam te laat om dezen roof en te beletten. Onder hoor igheden. Op de Noord- Oostkust bleef het vrij ruBtig. Tusschen volk van Tengkoe Sama Indra van Gigieng en Bintara Tjoemboek van Pedir werd nogmaals een gevecht geleverd, waarby van Sama Indra's zijde nog al verliezen geleden werden. Sedert werden er geen vijandelijkheden meer gepleegd. De goevernements-zendeling Panglima Tibang bevindt zich bij Toekoe Biotara Kembangan, hoofd der federatie Gigieng te Bernoen, ter bespreking van zaken. De hoeloebalangs van de federatie Gigieng lieten door zijn tusschenkomst de verzeke ring hunner goede gezindheid ten opzichte van het nederlandsch-indisch goevernement aan den goeverneur overbrengen. Do versterking te Segli werd nu en dan beschoten. Op de Westkust rukte eindelijk Telok Kroet weder tegen Pati op, dat met ge- ïinge verliezen op de benden van Toekoe Oemar den 4en dezer werd veroverd; Te- iioin echter om Rigas aan te vallen, zoo dat er geen voldoende samenwerking be staat. T. Oemar moet zich te Lepong bevin den; nu Lambesoy niet meer voor hem toegankelijk is, is de communicatie tus schen Lepong en het Pattische veel be- zwarender voor hem geworden. Te Melaboeh werd geen schot gelost. Er viel nog al veel regen. Zoowel binnen als buiten de linie deden zich gevallen van pokziekte voor; buiten de linie soms met doodelijken afloop. Te Kota Radja overleden enkele lieden aan cholera. De algemeene gezondheidstoestand bleef ongunstig. Dagelijks werden gemiddeld 26 lijders in het hospitaal opgenomen, waar van 6 met beri-beri, zoodat de stand dier ziekte wederom gunstiger geworden is; gedurende den vorigen verslagtijd werden gemiddeld per dag 8 beri-beri lijders op genomen. «Een oud-officier" schrijft aan de «Javabode" Naar wij vernemen, werd er onlangs wederom als vroeger, bij eene door den afdeelings-commandaut gehoudene inspectie, zoogenaamde theorie met de heeren officie ren gehouden, waarbij ook de kapiteins tegenwoordigheid hunner luitenants het lesje moeten opzeggen. «KapiteiD, zeg eens het 3e artikel van de le afdeeling der recrutenschool op", werd er o. a. ge. last. Het is meer dan erg. Begrijpt men nu nog niet, dat men op die wijze de kapiteins declineert, dat zoodoende eea« behoorlijke krijgstucht onmogelijk wordt, en dat er geen goede kapitein® in het leges te houden zijn? Het gaat niet aan, dat kapiteins de exercitie-reglementen gaan opzeggen, dat vernietigt hunne zoo hoogst noodige eigen waarde, en dat zij het in tegenwoordig, heid van inferieuren moeten doen, verne dert hen en is strijdig met de bepalingen en voorschriften. In geen enkel leger der beschaafde wereld heeft zoo iets plaats. -— Volgens den correspondent der «Lo- comotief" te Soerabaja is bij een genees kundig onderzoek gebleken, dat van het 13e bataljon ruim 300 onderofficieren en man schappen aan beri-beri leden, en dat maar 17 man geschikt waren voor dea velddienst. De //Sum. Ct." schrijft: Een onlangs alhier van Pndang-Pand- jang aangekomen inlander verzekerde ons, dat de dezer dagen aldaar heerschecdo ontevredenheid ontstaan zoude zijn door de omstandigheid, dat een speron (bede huis) aldaar ten behoeve van den spoor wegaanleg moest worden onteigend en af gebroken, waartegen de inlandsche geeste lijken bezwaren hebben geopperd. De hier uit voortgevloeide ontevredenheid moet reeds van voor twee maanden dagteekenen, Uit Padang-Pandjang ontvangen wij echter deze lezing: Van verschillende plaatsen kwamen «wind- berichten" omtrent priesters en goeroe, die af en aan liepen om een meer opgewekt gadsdienstig leven aan te bevelen, als be hoedmiddel tegen de slechte gerolgen van de maleische comedievoorstellingen, welke plaats vinden op een stuk grond, dat daar- vo>r niet bestemd is. Van ontevredenheid htb ik niets bespeurd, t^n minste niet in dien zin dat het mij zou beletten in de kampongs te gaan. Dat er iets broeide of misschien nog broeit, is mogelijk, maar dan is de oorzaak zeer goed weg te nemen." Van een andere zijde schrijft men ons nogj «Wat er gaande is geweest, is mij niet bekend, doch zeker is het dat de ingeze- nen hier een paar dagen in spanning hebben doorgebracht. De reden hiervan was, dat verleden Maandag den lOen dezer van den kant van Batipoe bijna geen volk ter passar kwam en militaire maatregelen waren genomen. De verstandigen echter stelden vertrouwen in den ass.-resident, die de zaken volstrekt niet ernstig inzag, doch in overeenstemming met de militaire autoriteit maatregelen genomeu had, ten einde op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn." Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. (Uit de indische bladen van 13 tot 21 Deo.) Gehuwd J. N. Hessling en C. T. Frometer Padang. Geboorten: C. A. Onnen-Van Lokhorst, z. Batavia. - A. W. Heringa-Cohen Stuart, z. Sa- latiga. - Henny-De Serière, d. Kertosoro. - 1. C. Duran-Francke, z. Solo. - A. Jacobs-Glaasaer, z. Semarang. Overleden J. M. C. Herrebrugh-Vermeer, 58 j. Banda Neira. - A. F. de Chauvigny de Blot, Poerworedjo. - C. W. van Hees, 74 j. Semarang. - A. D. van Tienen, 5 m. Semarang. - J. J. van der Vegt, Semarang. RECHTSZAKEN. De Hooge Raad deed in de zitting van Maandag uitspraak in twee verduistering- zaken, ten eegste van deu ontrouwen bode van een begrafenisfonds te Oud-Beierland, die zich gelden had toegeëigend, en ten tweede vau den commissionair in effecten te Wormorveer, die hem tot pand gegeven effecten ten eigen bate bad aangewend, In beide zaken werd het cassatieberoep verworpen. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft, in hooger beroop, de drie mannen, die beleedigende liedjes op den Koning zongen on voor de rechtbank te Groningen had den terechtgestaau, alle drie veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. De rechtbank te Groningen had een van hen vrijgesproken en do twee anderen tot acht dagen gevangenisstraf veroordeeld. de keel ea haast g en afgebroken geide hij t Dokter voor wie komt u hier? Voor Lize toch niet! Ah, ben jij het, Beek antwoordde de geneesheer, hem de hand reikende. Weet je het niet? hm ja, ik kom bij Lize, ze is niet wel.... Wat scheelt er aan dokter? vroeg Willem zoo angstig, dat hij onwillekeurig de hand van den dokter stijf in de zijne kneep. 't Is toch niet erg? Waar is ze? Hou je bedaard, Beek, hervatte de dokier. Maak je niet ongerust, zoo erg is het nietze is alleen wat zwak. Wat heeft ze dan toch gehad? vroeg Willem ver schrikt en half fluisterend alsof hij vreesde dat zijn stem haar hinderen zou. Niets van beduiden, niets van beduiden I Wat bloed opgegeven, de maag.... Willem bleef een oogenblik als aan den grond genageld staan en keek den dokter wezenloos aan. Toen keerde hij zich plotseling om en ging naar de kameideur aan het einde Van de korte gang. Hij tikte met bevende hand en opende tegelijkertijd de deur.... Op de canapé aan den wand lag met het hoofd op een kussen en een deken over haar heen een tenger meisje, met zwart, krullend haar. Haar gezichtje, meer lief dan mooi was doodsbleek en de groote oogen stonden hol en hadden een zonderlingen glans. Zij lag met haar gezicht naar de deur gekeerd en toen Willem zich op den drempel vertoonde, richtte zij zich half op in haar witten peignoir en strekte den rechterarm naar hem uit, terwijl zij met zwakke stem riep Willem Met drie groote stappen was Beek bij haar en boog zich over haar heen, terwijl hij den arm olu haar hals 6loeg en haar half van de sofa ophief. Hij bedekte hare lippen, hare witte wangen en kleurloos voorhoofd met kussen, terwijl zij zachUens snikte in zijn armen. Maar weldra gevoelde hij dat zij zwaar werd in zijn arm en de gedachte, die hem bij deze omhelzingen ontgaan was, schoot hem weer door het brein. Nu eerst zag hij ten volle, hoe witbleek haar geheele gezichtje was en gevoelde hoe warm en droog hare handen waren. Lies, Lies wat is er, wat Bcheelt je? fluisterde hij zacht en haastig, terwijl hij op de knieën lag voor de canapé en met zijn vingers zacht en behoedzaam het don kere haar van haar voorhoofd wegstreek. Zij antwoordde niet dadelijk, maar legde met een zwakken glimlach de koortsige hand op de zijne en drukte die zachtjes. Het is niets, Willem, antwoordde ze fluisterend, niets hoorIk heb wat bloed opgegeven toen ik eer gisteren bij tante Suze vandaan kwam! Maar't hindert niets hoor, 'tkomt uit de maag voort, zegt de dokter. De heete tranen drongen den jongen man naar de oogen, terwijl hij haar zacht en behoedzaam op de wang kuste. Een vreeselijk gevoel van angst beklemde hem toen hij zag hoe onrustig en snel haar borst op en neder ging en haar pols met versnelde slagen voelde kloppen tegen zijn hand. Maar met eene krachtige poging drong hij de tranen terug en boog zich over haar hand heen om haar niet te laten zien hoe hij met de oogleden knipte. Achter hem trad Lize's moeder binnen. Zij waa een kleine, magere vrouw met scherpe trekken en koude grijze oogen die niets innemends hadden en ieder reeds bij eene eerate kennismaking deden denken aan een onaangenaam humeur. In de zenuwachtige spanning waarin Willem zich be vond, hoorde hij haar niet binnenkomen en eerst toen zij vlak bij hem stond bemerkte hij haar en st nd uit zijne half knielende houding bij de sofa op, om haar te be groeten. Zoo, ben je daar, Beek? zeide de dame koel, ter wijl ze flauw de hand, die hij haar toestak drukte. Je hadt mij eerst v. el eens mogen opzoeken vóór je naar Lize ging. Je wiet toch wel dat ze ongesteld is en vooral rust noodig heeft. Zoo'n plotseling weerzien zal haar geen goed doen! Wordt vervolgd.1

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2