NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. EEN GEBROKEN LEVEN. 6e Jaargang. Zaterdag 26 Januari 1889. No. 1707. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENT1EN: HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het gekeele Kijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer»- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 12a. Tan 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 ceo Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaTen aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door cnze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. IDlrectcuren-Ufifgevers J. C. PEEREBOOM en J. (B. AVI». Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de PubHeite Etrangère O. L. DAUB E Co., JOH. P. JONES, Suer., Parijt, 31bit Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 25 Januari. Naar wij uit goede bron verne men zal de uniformpet der inspec teurs van politie alhier worden af geschaft en vervangen door een cy- linderhoed. Als kenteeken zal de penning aan het lint weder gedragen worden. Wij brengen aan belanghebben den in herinnering, dat jongelingen, die geboren zijn in 1870 en zich nog niet ter inschrijving voor de natio nale militie hebben aangemeld, daar toe nog uiterlijk tot 31 Januari a. s. ter gemeente-secretarie gelegen heid hebben. Bij kon. besl. van 22 Jan. ie, met ingang van 1 Februari 1889, be noemd tot notaris binnen het ar rondissement Haarlem, ter stand plaats de gemeente Haarlem, M. N. Beets, candidaat-notaris aldaar. De heer mr. S. van Houten, van Gronin gen, lid van de Tweede Kamer, trad Donder dagavond in de Vereeniging //Volksbelang*' als spreker op. De voorzitter, de heer D. de Clercq, heette lem welkom in het midden dezer ver eeniging en hoopte dat zijn optreden dienst baar zou zijn aan de bevordering harer lelangen. De heer van Houten begon met er aan te herinneren dat hij eene belofte van het vorige jaar vervulde om over een politiek onderwerp te spreken. Aangenamer ware het hem geweest, in het vorige jaar hier op te treden, toen de omstandigheden er wel aanleiding toe gaven voor deze ver gadering het woord te voeren, daar er eene dubbele verkiezing van candidaten in dit district moest plaats hebben. Hij meende thans die zaak te mogen laten rusten, nu t werkzaamheden moeten zijn gericht op i toekomst en het niet de taak is tel kens op te halen wat vroeger ia geschied. Het is daarom dat ik, ten einde in t vervolg allerlei misverstand te vermijden, leb op mij genomen over den //politieken toestand" te spreken, maar niet in dien zin van in den breede te willen uitweiden over kleine twisten of aan vertegenwoor digers van politieke richtingen de hou ding voor te schrijven, die zij hebben te '^en in ons belang. Degenen uwer, die de ontwikkeling aan onzen politieken toestand hebben gevolgd, weten dat wij in een ge heel verkeerden toestand zijn geraakt. In plaats dat de voorstellers van hervorming zich aaneengesloten houden, verdeelen zij zich, inplaats van een partij te vormen die wezenlijk kracht heeft om te hervor men, wier beginselen noodzakelijk voor gaan, hebben de verkiezingen in het laatste voorjaar bewezen dat zij liever de cleriea- len dan de liberalen als meerderheid in de Staten-Generaal zien en verwijten nu aan de liberale partij dat zij de schuld draagt van de gemaakte fouten. Emissai- res reizen rond en verteilen aan ieder die het hooren wil dat de liberalen in de veer tig jaren dat zij aan het roer waren juist dien toestand hebben doen geboren worden. Wij nu moeten niet trachten meer de détails op den voorgrond te laten treden dan wel de liberale gedragslijn zuiver te trekken en trachten zuiverder aan de be ginselen vast te houden. Het is mijn doel hier een paar hoofd beginselen te ontvouwen en er op te wijzen waar wij zijn afgeweken en te kort ge schoten. Om die hoofdmisslagen te formuleeren dienen wij terug te gaan tot den oorsprong der liberale partij. De ouderen zullen zich herinneren dat de liberale partij haar ontstaan heeft te danken aan de oppositie tegen het regeer in gsstelsel van koning Willam I die eene soort van voogdij trachtte uitte- oefenen op de ontwikkeling van ons volks leven, eene voogdij die van invloed was op ods volksbestaan, door b. v. toezicht uit te oefenen op de details onzer nijver heid. en door bevoorrechting van staats wege van verschillende industrieën. Dit gebied is thans verlaten en niemand denkt meer aan de leus //Laisser faire, laissez aller." Op ander gebied werkte de invloed van dat regeerstelsel nog na. De staatkunde schreef voor wat het volk had te geloo- ven. Destijds had men den juisten maat het geloof die paste in het regeer stelsel. Het katholicisme lag in die dagen aan banden. Men trachtte zooveel moge lijk den invloed van den Paus op de katholieken te verminderen. De oorzaak van onze afscheiding met België lag in de be- moeiÏDg der regeering met de opleiding der geestelijken. De katholieke k^rk is echter, dank zij Thorbecke, aan dien staatsin vloed ontwassen en de katholieken zijn er geen slechter staatsburgers door gewor den. Ten aanzien der hervormde kerk bleef de nawerking bestaan. Aan wie het budget toe te kennen Aan de synodalen, aan de afgescheidenen of aan de dolee- renden Hebben wij hier niet te doen met een zachteren vorm van voogdij, wanneer de it een millioen toewijst aan eenige rich ting in de herv. kerk? Daardoor is op T ougenblik onder een deel der herforai- den groote ontevredenheid on staan met het staatsbeleid. Daar ik bier vertegen woordigers van de pers zie, zullen mijne woorden verder komen dan bianeu di vergadering, maar ik zeg dat ik de liberale partij niet genoeg kan waarschuwen zich niet te laten transformeeren in een syno dale partij. Het is een kwestie van deu dag, niet enkel voor degenen die er be lang bij hebben. De staat mag noch direct noch indirect bevorderen, nog bevoorrech ting verleenen aan, eenige kerkelijke partij. Het is vaak gebeurd in den laatsten tijd dat synodale kandidaten door liberalen werden aanbevolen, dat is verkeerd; geen kerkelijke partij mag door den staat wor den gesubsidieerd. Het is een twistpunt dat groote moeilijkheden oplevert, een doornig vraagstuk, doch wij moeten het aanvatten en trachten zooveel mogelijk de doornen te vermijden. Wij moeten slechts zijdelings steunen, als kwestie vau tak- tiek. Meu meene niet dat ik gedreven word door beweegredenen van anderen aard. Op politiek gebied is steeds mijn streven geweest absolute neutraliteit in acht te nemen. Het budget van eeredienst is successievelijk verhoogd met kleine pos ten. Het voorstel is gedaan om dit bud get af te sluiten, maar kon aelfs geen be langrijke minderheid verkrijgen totdat ds. Donner, anti-revolutionair, het weder aan de orde heeft gesteld, waardoor het bud get tot een fixum is gebraeht. Men zou eene verkeerde richting ingaat door de synodalen te bevoordeeleu de doleerenden te kort te doen. Ook mijn wensch is het, niet weer te vervallen in de fout bij de constitutie van 1798 begaan. Toen werd voorgeschreven dat ieder ker kelijk genootschap had te zorgen voor het onderhoud van zijn geestelijke en zijne gebouwen, maar men verzuimde een be hoorlijken overgangstermijn te stellen. Bij gemis aan eene behoorlijke orgnnisatie waren de geestelijken toen op 't punt om broodeloos te worden. Men kan zeggen dat men in de politiek te rade mag gaan met het begrip van utiliteit, maar de in vloed dien de predikanten van die dagen, ontevreden als zij geworden waren, bij da politieke partijen hebben uitgeoefend, is eene les waarvan wij in deze dagen kun nen profiteeren. De voogdij heeft nog een ander voertuig, dat is de school. In deze vergadering is in het vorige jiar een onveranderd behouder van art. 194 candidaat gesteld. Dit artikel wordt door velen beschouwd als een #nole me tangere", een artikel waarop men zelfs niet wijzen mag, een bolwerk van het libera lisme. Dit artikel is echter niet door de liberalen in de wereld gebracht, maar volgde uit de staatkunde van Willem I. Getn bizondere scholen mochten worden opgericht zonder toestemming van de over heid. De grondgedachte van art. 194 is anti-liberaal. Men heeft niet getracht eene overheid88chool te maken, waar godsdienst onderwijs gegeven werd, maar eene neu trale gemaakt. Daardoor beeft de openbare school haar polemisch karakter verloren. Ik ben geen paedagoog genoeg om te we ten of deze neutraliteit het onderwijs schaadt, evenmin wil ik uitmaken of de katholieken soms belang hebben bij het instandhouden der neutrale school, waar door de protestantsche beginselen verflau wen. De katholieken hebben er wellicht door gewonnen, daar de neutraliteit hen waarborgt dat er op de openbare scholen geen vijandige beginselen worden ingeprent. Meu denke aan het geval met den hulp onderwijzer te Winterswijk. Het is met de neutrale school en de staat als met een vader dien zijn zoon opleidt in zijn zaakziet hij dat alles goed gaat dan laat hij alles aan zijn zoon over en hij trekt zich geheel terug. Waar het bizouder onderwijs goed is behoort het openbaar zich terug te trekken. De pogingen die van staatswege worden aan gewend om voogdij uit te oefenen, moeten door de liberale partij worden afgewend, maar nieuwe toepassingen moeten hieraan worden toegevoegd. Wat van de denkbeelden geldt, geldt dit ook niet van de zeden? Het voornaamste gebied, waar de inge zetenen behooren te worden vrijgelaten, het huwelijksleven en wat daarmede sa menhangt, wordt van overheidswege be- heersebt. Er is eene bepaling die echt scheiding met wederzijdsch goedvinden verbiedt. Een echtpaar zonder kinderen vindt dat het door te trouwen een mis stap heeft gedaan, daar man en vrouw voor elkander ongeschikt blijken te zijn. In dit geval verbiedt de wet de echt scheiding en daarmede gaat de overheid de grenzen van hare bevoegdheid te buiten. Erger nog wanneer de staat de hande lingen der betreffende personen voor na tuurlijk verklaart maar van de gevolgen niets weten wil. Is het een oordeel dat aan den staat toekomt, dat een natuurlijk kind zonder ouders is, zooals de wet be paalt Het is aan de juristen bekend welke volkomen onnatuurlijke gevolgen er in d§ burgerlijke betrekkingen ontstaan niet door de geboorte maar door de erkenning. Dat kind wordt volkomen rechteloos ter wereld gebracht. Spreker heeft in zijne praktijk als advocaat de wonderlijke gevolgen van die wetsbepaling gezien. Ik zal op dit punt niet verder doorgaan zeide hij maar ook hier moeten de liberalen met kloeke hand ingrijpen. Geen voogdij van staatswege, noch over zeden, noch over industrie, moet het eerste beginsel der liberale partij zijn. Ieder zal gevoelen dat de liberale partij afkeerig moet zijn van alle socia lisme. De burgerpartij wenscht vrijheid, wat is het einddoel van het so cialisme Haar hoofdgedachte is, weder door den staat het geheele leven te doen beheerschen. By eene consequente door voering dier beginselen zou het individu opgaan in den staat. De liberalen willen de ontwikkeling van het volk dat ieder burger zelf de gevolgen draagt zijner han delingen, terwijl de socialisten den staat aansprakelijk stellen voor, alles. In hunne vergaderingen hoort men dan ook telkens: voor dit en dat had de staat moeten zorgen. De liberalen zeggenniet de staat, maar gijzelf behoort herziening. Nochtkans moet aan de socialistische schrijvers de eer worden toegekend dat zij de oogen hebben doen opengaan voor den invloed dien de wetten op oDze econo mische handelingen uitoefenen. Inderdaad zijn vele verkeerdheden aan de wetten toe te schrijven en dit leidt tot het beginsel der liberale partij, dat de vruchten van eenigen arbeid niet geheel ten voordeele komen van een enkel persoon. Ook hierin voorzien de wetten niet en daar de voorzitter dezer vergadering ook de meening is toegedaan, dat op dit punt voorziening moet geschieden en daarover zijne denkbeelden heeft ontwikkeld, zsl ik dit puut gaarne behandelen. Spreker is tegen nationalisatie van den bodem, want vrijheid zou dan geheel on mogelijk worden. Ieder houder van een stuk grond wordt dan een huurder en wanneer men een voorbeeld wil van de verkeerde werking van een dergelijk stel sel neme men den toestand in sommige gelder8che dorpen, waar somtijds boven dien de burgemeester landheer is. Een tweede vraag is: hoe wilt gij ex- ploiteereu? Wanneer de staat allen grond in bezit beeft, hoe zal hij dan beheeren. Alles in daghuur laten doen Gelooft men dan niet dat alles slechter en duurder zou worden gedaan dan onder een particulier. Zooveel mogelijk moet toch worden getracht dat de pachter zoolang mogelijk aan den grond worde gebonden, dus pachten en vele pachten op langen termijn. Ieder zal trachten uit den grond te halen wat er uit te halen is. In een socialistischen staat is een gekozen hoofd; maar zal men er niet toe komen om dieDgene te kiezen, die de minste lasten oplegt en komt man dan niet weder tot hetzelfde uitgangspunt, dat ieder houdt wat hij heeft Ib niet langs meer eenvoudigen weg te verkrijgen datgene waarnaar de pogingen zijn gericht van de voorstanders der landna tionalisatie. De leer dat bij een toenemende bevolking de landwaarde stijgt, is niet al tijd waar, men ondervindt vaak het te gendeel. Ook de prijs der huizen stijgt niet daar waar volkomen woeste grond is in handen van één eigenaar. (Wegens plaatsgebrek het slot in het volgende nummer.) ÜIIiLHTO ÜST. Oorspronkelijke Novelle door HASSELAER, 6) III. Een ding zeg ik je, maak je niet voortdurend bang Er is niets wat nadeeliger op een patient als deze werkt dan te zien dat hare omgeving zich over haar ongerust naakt. Toon haar altijd een opgewekt uiterlijk en houd daardoor haar moed omhoog. Is ze.... erg ziek, dokter? Willem's keel was zóo droog, dat hij de woorden nauwelijks kon zeggen. Hm... erg?... het is een bloedspuwing, zie je, en de longenzijn eenigszins aangedaan.... maar wat scheelt je? riep hij verschrikt, toen hij zag hoe bleek Willem plotse ling werd. Dat wist je toch I Neen... ik dacht... dat het uit de maag voortkwam, antwoordde Willem hakkelend, en toen den ouden man bij den arm grijpende, vroeg hij woest, bij ia ruw: Dokter Mg me de waarheid: is... is... het dood dijk? Dat heb ik immers niet gezegd,antwoordde de Winter, sussend, er zijn zoovelen die eenmaal in hun leven bloed opgeven en toch oud worden. Maar Lize moet goed ver zorgd worden en vooral rust hebben en geen aandoeningen die haar zenuwen van streek zouden kunnen brengen. Zorg daarvoor, want als zich de aanval tengevolge van een hef tige aandoening herhaaldezou dat gevaarlijk kunnen worden. Dus is er kans op redding? Welzeker! Zou het niet beter voor haar zijn als ze in een an dere omgeving was, waar ze meer frissche lucht kreeg en wandelen kon? Dan moest ze naar Davos toe of ze te Amsterdam is of te Baarn blijft precies hetzelfde. Maar Davos zou zeker zeer goed voor haar wezen I Willem schudde treurig het hoofd. Dat past haar vader niet, zeide hij als in zichzelf sprekende. Inmid dels bleef de dokter voor eene zijstraat staan en hem de hand reikende, zeide hij: Nu Beek, je weèt het nu. Houd maar goeden moed, ik reken op je om mij te helpen haar te genezen. Blijf niet langer dan een half uur bij haar als je haar gaat bezoeken en zorg dat ze zoo weinig mogelijk spreekt. Adieu! Beek keerde langzaam om en ging denzelfden weg weer terug, nadenkende over wat hij gehoord had. Hij was in een koortsachtigen tweestrijdaan den eenen kant bemoe digde hem de verzekering van den dokter dat zij zeer goed herstellen kon, aan de andere zijde boezemde het hem angst in, dat deze van Davos gesproken had. Het woord had hem als een doodsklok in de ooren geklonken. Tering! zei hij op eens, en hij schrikte zelf van den klank zijner stem. Zijn zwaartillend, eenigermate pessimistisch karakter deed hem van alle dingen de schaduwzijde veel groo- ter zien dan de lichtkant en in weerwil van de geruststellende woorden van den ouden dokter, wilde dat v oord hem niet van de lippen, dat vreeselijke woord «tering» en voortgaande te midden van al dat gewoel en geraas om hem, herhaalde hij halfluid: «tering!» met een gevoel alsof hij zichzelf met een dolk stak. Toen hij in de Damstraat kwam, had hij den moed niet binnen te gaan en haar opgewekt en vroolijk te begroeten, terwijl hij door onrust werd verteerd. Tweemaal giDg hij de straat op en neder eer hij zoover zeker was van zich zelf, dat hij durfde aanbellen. Mevrouw van der Horst deed hem zelf open. Je komt laat, zei ze nog voor hij den tijd had gehad om haar te begroeten. Lize heeft al drie keer naar je gevraagd! Mag ik bij haar gaan, mevrouw vroeg hij, zich haar aanmerking van den vorigen dag herinnerende. Maar mevrouw van der Horst scheen hare woorden reeds weer vergeten te hebben, althans ze antwoordde snibbig: Na tuurlijk, ik zeg immers dat ze naar je gevraagd heeft. Hij vond haar evenals den vorigen dag op de canapé liggen met een deken over zich heen. Toen hij een kus drukte op die witte wang, nam hij zich voor geheel naar de bevelen van den dokter te handelen en haar door niets te laten blijken, dat hij eenige onrust gevoelde. Met een vertoon van vroolijkheid die hij verre was van te bezitten nam hij uit den hoek een lage tabouret van een der kin-

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1