11B1IE MOOPH TE KOOP geragd: fagen en Ktilei ARBEID ADELT. Politiek Overzicht. IIAAIILEMMEII HALLETJES. Auververiiren. Oproeping. Boomen en Houtgewas, HAKHOUT, Esschen-, Eiken en lepeboomen. BEHANGER S-AANKOMELIMi Aankomeling, Vraag alléén de K. VAN EDEN, Schouwburg, Haarlem, Buitengewone Voorstelling, moet steeds doen wat het naast ligt U doen en niet trachten te reel hooi op zijn vork te nemen. Met een woord van dank door den pre sident aan den spreker gebracht, werd deze zeer druk bezochte vergadering gesloten. Wij vestigen de aandacht op de bui tengewone voorstelling morgen (Zondag) te geven in den schouwburg door „het Nederlandsch Tooneel." Opgevoerd zal worden Arbeid Adelt," tooneelspel in 5 bedrijven, van Scribe en Legouvó. Uitspraak in het Rechtsgeding tegen W. P. HOOGERBEETS. Zooals wij heden morgen reeds per bulletin hebben medegedeeld, is W. F. Hoogerbeets door de Arrondisaements- Rechtbank alhier veroordeeld tot vijf jaren gevangenisstraf (celstraf.) De ambtenaar van het Openbaar Ministerie had in zijn requisitoir ver zocht, dat de tijd dien beklaagde in vóor- arrest heeft doorgebracht, van de straf die hij voor H. eischt, zou worden af getrokken. Deze voor den bekl. gunstige bepaling is door de Rechtbank niet aan genomen, zoodat Hoogerbeets nog volle vyf jaren in de cel zal moeten door brengen. lil Hi IV E i\ L X N D. De Toestand des Konings. Het hedenmorgen, 26 Januari, op Het Loo uitgegeven bulletin luidt „Zijne Majesteit de Koning heeft een goeden nacht gehad en gevoelt zich he den opgewekter." Men schrijft ons uit Hilver sum van 25 dezer Terwijl de godsdienstleeraar op de catechisatie het dankgebed uitsprak, kregen twee jongens twist, die in korten tijd zóó hoog liep, dat de een, zekere v. d. K., zijn buurman een niet onbe- langrijken messteek toebracht. De toe stand van den gewonden knaap is ge lukkig niet zorgelijk. Een uwer abonnó's, die juist in 25 achtereenvolgende staats-loterijen mee speelde, mocht gisterenavond uit uw blad vernemen, dat hij er voor de 25ste maal met een niet was uitgekomen. Of hij voornemens is dit jubileum fees telijk te herdenken is mij onbekend. Zoo staan wij dan aan den vooravond van do «graude election" te Parijs, die uitspraak zal doen over de handigheid, waarmede de partijen van Boulanger en van «maitre Jacques/' hun Een Zaterdagavondpraatje, Lvu. Men bewaart zelden den rammelaar waar mee men zich in zijn allerprilste jeugd heeft vermaakt, anders zoude men zeker bij het staren op dat voorwerp, den uit roep niet kunnen weerhouden. „Heb ik mij daarmee geamuseerd Jawel, zeker he'/t gij er u mee ver maakt. Als een schat hebt gij hem aan uw hart gedrukt, en met al de kracht die in u was, er tegen geprotesteerd wanneer men het speeldiug wilde verwijderen. Uw moeder, zoo gij het geluk hebt die nog te bezitten, zal u wel vertellen hoe uw horizon zich toen niet verder uitstrekte dan tot de plaats waar die rammelaar lag gij moet het dus gelooven, maar toch herhaalt gij vol verbazingheb ik mij daarmee tevreden gesteld en gelukkig ge voeld Een zelfde gedachte komt bij ons op, wanneer wij de vervoermiddelen van voor heen en thans met elkander vergelijken. Onze vaderen wat waren zij gelukkig en tevreden in het bezit van hun trek schuit, met die pijpenla die kajuit heette, en doortrokken w as van den rook der lange pijpen, waarin een vreedzaam kaartspel letje den tijd moest korten en als dt t be gon te vervelen, een min of meer kwijnend gesprek met medereizigers of een lande rig plagen der vrouwelijke reisgeuooten, bestaande in hot uittrekken van de pennen waarmede zij kousen breiden. De dili gence, rammelend folterwerktuig, dat er op gemaakt/ scheen te zijn om onzen ouders en grootouders tegenzin voor het onrustig reizen en trekken en zin voor kalmte en huiselijkheid iu te boezemen. Thai s zijn wij er op uit gedurig grooter snelheid te verkrijgen. De spoortreinen die aanvankelijk alle stations aandeden, heb ben wij thans gedeeltelijk tot sneltreinen gemaakt die zich alleen verwaardigen bij de hoofdplaatsen te stoppen en daaruit Lebbeu wij weer bliksemtreiuenuitgezocht, die alleen een begin en een einde kennen zonder rustpunt. Is het u nooit opgeval len, hoeveel kalmer en bezadigder onze vaderen en grootvaderen er uitzien op hun olieverf-portretten dan wij en onze kin deren op de reproductiën gemaakt door de fotografie Ja zelfs, die verschillende wijze van afbeelden stellen contrasten daar het geschilderd portret, waarvoor da gen van vlijtigen arbeid en talent aan de eene en van groot geduld aan de andere IdmmanoturrM hebtea mitgvvovrd, »di« uitspraak zal doen over hat lot ra» Frankrijk, want ar ia geen twijfel aan of de kwestie-Boulanger ia het meeat belangrijkste van alia vraagstukken», meent de jpessimistische «National-Zeitnng* en meenen met haar vele berlijnsche bladen. Neemt men evenwel ia aanmerking, dat om Paryi het Frankrijk der departementen ligt, dat de heilige en onaantastbare nationale eenheid voorstelt en wa-rvan Parijs met zijn kosmopolitische bevol king, met zijn warwinkel van de meeat hetero gene politieke bestanddeelen alechta een zeer on nauwkeurig spiegelbeeld is, d*n slinkt de ge ruchtmakende strijd tot de huiselijke proportiëa vau een interessante verkiezing. Zoo beschouwen op slot van zaken de gematigde parijsche bladen de zaak. De «Parti National» komt na een on partijdige beschouwing van den feitelijken toestand tot eonclnaie, dal de parijsche verkiezing een ia ala elke andere en dat men zich over den uitslag daarvan noch bizonder zal hebben te verheugen noch buitengemeen te verontrusten. Zij is een schakel in den kelen, geen eindpunt. Alsof er niets gebeurd ware zullen in dit jaar de departementa'e verkiezingen doorgaan en meer dm do parijsche zullen deze beslechten het groote pleit van de liberale republiek tegen de krachten van de boulangistische coalitie Het ia opmerkelijk, dat de gematigd-republikein sche partijen, waarvan naast het genoemde blad, het «Journal des Débats» een der organen ia tot het einde toe hunne onzijdige houding tegenover de candi- datuurJacques hebben bewaard. Het »Jo mal» raadt zijnen lezers aan, niet thuis te blijven maar te stemmen op wien dan ook, ten einde het cijfer der meerderheid te vergro «ten. Dezelfde gedragnlyn volgt de "Parti National": »VY'ij ho pen, dat de pa-ij sche kiezers vrijelijk hun stem u;t zullen brengen, zonder zich te bekommeren om de meer of minder baatzuchtige leuzen, waar onder men hen zoekt te vangen. Laten zij blijk geven van hnnne ware gevoelens. Laten de radi calen op Jacques stemmen; laten de ontevrede aen van alle kleur Boulanger kiezen; en laten zij, die noch den een noch den ander willen een anderen naam dan den hunne op hun stembriefje invullen, opdat men wete wat men aan ieder heeft. Zoo eindigt het ramoer in rust, zij het dan niat in een daaraan geëverredigenden vrede. Als een laatst opwekkend woord na vele heftige ver maningen, bloedige bedreigingen en rooskleurige beloften, raden de bladen van alle richtingen hunnen adepten aan nu eens te toonen wat zy geleerd hebben. De honderdduizende affiches verbleeken, de slraatschreeuwers zwijgen en sparen hunne luidruchtige organen voor de eerste atembusbe- riohten. De beide legers staan in krijgsorde ge schaard: do republikeinen onder een, de bouian- gistea onder vele veelkleurige vanen. Men heeft geworven wat men kon, men heeft des-rteurs gelokt en met open armen ontvangen. Men heeft geloofd en geboden, bet mogelijke voorbij. En voor de strijd op til is heerscht zoo al geen plechtige, dau toch een bijna volstrekte rust in beide kampen. Zondag zal ieder zijn man vinden en na eenige geweldige schokken bij de stembus zal men ala het stot is opgetrokken, zien of de strijders, die geen weerpartij hebben gevon den, den ex-generaal of den ex-instituteur volgen. En mocht een hunner slechts door een getrouwe gevolgd worden, hij is de man der keuze door 't recht van den sterkste en hij is« par droit de conqnête» beheerscher van het politieke Parijs. Uit Zanzibar komt de tijding van een. nieuwen moord, ditmaal gepleegd op een der engelsche zendelingen, Brootes, die het gewaagd had van uit het binnenland de kust te naderen om zich naar zijn vaderland in te schepen. Kenschetsend voor de haat, die de opstandelingen tegen de duitschers koesteren is hun verklaring, dat zij den zendeLng alleen om het leven hebben ge bracht, omdat hij een blanke was, zooals de'luit- zijde noodzakelijk warenen daartegt-n over de fotografie, die van u gemaakt wordt door eeue machine, alleen bestuurd door meu8cbenhand en die uw gelaat afdr. kt in enkele secouden 1 Maar zoomin als wij terug verlangen naar den tijd toen wij ons gelukkig ge voelden met een rammelaar, eieumin wenschen wij terug naar de trekschuit. Wij kunnen ons niet voorstellen hoe wij het thaas nog zonder spoorweg zouden doen en zeker zou de wanhoop algemeen wezen wanneer op een goeden morgen bij ons ontwaken plotseling stoomboot en spoorweg wareu verdwenen en plaats hadden gemaakt voor de jaagschuit en de diligence. Ycor iemand die weinig tijd heeft en gewoon is om op het nipperlje te komen aandraven als de dikke belleman de hand al aan het touw heeft om den trein af te luiden, heeft zeker het station niets merk waardigs, maar wie, zooals ik, over veel vrijen tijd kan beschikken en zonder zich zelf of anderen te kort te doe even goed een half uur als een uur vóór het ver trek van den trein dien hij nemen wil, naar het station kan gaaB, voor dien is het een eigenaardig vermaak het perron eens een poosje op en neer te wandelen en zijn oogen en ooren goed den kost te geven. Als men óns station nadert, bemerkt men dadelijk, dat het dreigend opschrift op de beide uitgangspoorteü: „Ver boden ingang", een vogelverschrikker is waar geen kraai meer bang voor is, ieder loopt er in zonder de minste vrees, even als appel- en perenlievende jongens volstrekt geen vrees koesteren voor de waarschuwende inscriptie op sommige tuin poorten: „hier liggen voetangels en klem men met consent". Niet beter is het met de toeslaande deur op het middtn van het perron, die van binnen wordt aange duid als „toegaDg tot de wachtkamer le klasse" en aan de andere zijde hetzelfde doorgaDgs-verbod behelst, waaraan geen sterveling zich stoort. Bij het binnentreden der vestibule ont waart men al dadelijk bij de deur der tweede klasse wachtkamer een kleioe éialage van boeken, brochures en couranten-spoor- weglectuur waarachter een jong meisje troont en waarvoor zich bevinden een ma ger man met zwart haar en baard, een reusachtige pet en een nog reusachtiger jas, n-«ast hem een jongen in hetzelfde kostuum, maar wien deze kleedij nog reus achtiger staat. Op dit smakelooze kostuum staan de letters A. K. O., die voor den vreemdeling raadselachtig moeten wezen en •ektn. Dit fait is niat diematig ga insta tai ling te wekken omtrent hat lot dar overiga zen delingen aan het Tanganika-meer. Men vertrouwt, want alle communicatie met het binnenland is afgebroken, dat de opstand zich tot dusver alleen tot het kustgebied bepaalt en dat het op roer nog niet tot in 't binnenland is doorgedrongen. Men gelooft dikwijls wat man wensebt en hoog tijd ia het zeker, om Enge- landa boos humenr niat ten top en hetdaitsehe gezag niet ten ondergang te voeren, dat Wiasmann op stel en sprong is te vertrekken. De dnitsche koloniale maatschappij heeft ean afscheidspartij te zijner eere gegeven, waarop ve'e hoogeplaatate personen als Leretzow, Bennigsen en anderen tegenwoordig waren en waar de nieuwbenoemde duitsehe commissaris voor Oost-Afrika, een korte redevoering hield,waar in hij verklaarde, zich te laten leiden door biet strengste plichtgevoel, vertrouwende op het woord des dichters, dat de rreosch in beteekenis wint, naarmate zijn levensdoel hooger etaat (Es wachst der Mensch mit seinen höhern Zwecken). Men zou hierbij als kantteekening do vraag kunnen stellen of Wissmann hier in 't midden eener vergadering, d'# op Icarusvleugelen heeft blyken te dryven, ironisch heeft willen zijn LAATSTE BERICHTEN. Naar wij vernemen heeft Z. M. de Koning den heer mr. F. Alting Mees, oud-minister van Koloniën, en thans lid van d n Raad van State, tot president der nederlandsche Handelmaatschappij benoemd. De heer Mees is thans Commissaris des Konings bij de Handelmaatschappij. De minister van Financiën heeft vastgesteld het plan der 330ste staats loterij, waarvan de collecte op 20 Febr. a. s. wordt geopend ten kantore van den directeur. De trekking begint op 18 Maart en eindigt 8 Juni a. s. MS<iiaÈ»lissiS. Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 24 Jan. St. Vincent. Het stoomschip Sumatra, kapt. Droogleever rortuijn, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 24 Jan. van Port Said. Hus*geriijk.e ötaud. -:jckookten 24 Jan. J. W. Faassen-Krunp d. - 25 Jan. T. Koelemij-v. Stipria-.n z. - A. van der Mark- KJabon z. - 26 Jan. M. Da in-Metselaar d. OVERLEDEN: 25 Jan. J. F. Wallbrnk 39 j. Ged. Voldersgr. Zie vervolg Advertentiën in het Tweede Blad. Da o deixeteekeuda beveelt zich beleefdelijk aan bij zijne «tadgenoo- ten tot bet LEVEHEN van alle soorten vau BRANDSTOFFEN en SCHOONMAAKARTIKE LEN, tegen concarreerende 'prijzen Aanbevelend, J. BOERKOEL, voorheen P. Cartens. Verlengde Oranjeboomslaan 139. hem in den waan moeten brengen, dat zij be duiden: A ndeieu K leeden O ns,als om zich te txcuseereu voor hun smakeloos kostuum terwijl het inderdaad beduidt: „Amster- damsche Kiosk-Ondernemiug". Zoodra een trein rommelend ouder de kap voor het perron komt aanschieten, stappen deze col porteurs in de lange kleeren met een rek met couranten en boeken de deur uit en ga.tu den trein langs om hun waar aan deu man te brengen. Het perron zelf i» nooit geheel verlaten alleen tusscheu half ze3 en zeven is het er stil en ziet men er alleen een enkelen witkiel eu den corpulenten belletrekker, die ook seiuwaebter in het kleine hokje schijut te wezen en die altijd met den grootsteu ernst het sein van vertrek geeft. Die enkele uren is het er doodsch overigens krijgt men van het station en zijn personeel den indruk alsof geen vau beiden ooit inslaapt komt men des avouds te 12 uur te Haarlem aan, het licht brandt en men is present komt men des morgens te zes uur, het licht brandt, meu is present. Wat de stations-iur'Chting betreft, nie- maud zal willeu beweren, dat het niet mooier en gemakkelijker wezen kon. De eerste klasse wachtkamer, hoewel voor eeni- geu tijd door de goede zorgen van den inspecteur van Lock hort-1 bewoonbaar ge maakt, is niet anders dan over het per ron te bereikeid.e voor passagiers tweede klasse is een onherbergzaam oord, dat alle gezelligheid en huiselijkheid ten eenen- male mist met zijn bruin houten banken en smakeloos buffet en die der derde klasse is zoo hol en woestijuachtig, als wacht kamers voor 8e klasse-reizigers altijd schij nen te moeten zijn, ik vat niet recht waarom. Vandaar waarschijnlijk dat het grootste gedeelte der reizigers liever op het perron heen en weer wandelt en dat daar dien tengevolge het meest te zien en op te x erken valt. liier wandelt een dikke veekooper met zijn zwarte jas over zijn blauwe kiel heen, een stok met een smal lederen riempje aan het haudvat en een derdeklasse-plaats kaartje tusschen het lint van zijn weinig modischen fantasiehoed. Achter hem een heer met een zwarten opgekrulden knevel en een scherp uitloopenden kin baard met een hoed met platten rand en een foulard om den hals geknoopt, van wien ge zeker zijt dat bij een vreemdeling is en dien ge een oogen blik later dan ook aan een opzichter in het lranech hoort vragen hoe laat de trein naar Brussel gaateen israJiet, met een r« usuchtigen blauwen zak Da UtreehUebe Hypotheekbank geeft Hypotheek op Huizen en Land, tegen lage rente. Agent te Haarlem: J. M. A. HOOGVLIET, Candidaat-NotariaBarteljoriaatraat 21; van 10 tot 2 ureKruisweg 68. Allen, die iets te vorderen of papieren, bewijzen, borgtochten of gelden onder zich hebben ran- oi ook wel iets verschuldigd zijn, aan den boedel en nalatenschap ran den heer PIETER CORNELIS HOL LEMAN, in leren broodbakker, gewoond hebbende in de Noordbuurt te Zandvoort, en aldaar op den 2den Januari 1889 orerleden, worden rer- zoebt daarvan opgare, betaling oi afgiite te doen, vóór ot op den 3den Februari 1889, ten kantore ran J. Ta. DEKKER, Exemteur- Testamentair, Bakeneaeergracht 7, Haarlem. te HAABLEM, vau alle op de Hofstede Ooslerspaarne*aan den Schalkmijiertvegop Donder dag 31 Januari 1889, ten over staan van den Deurwaarder A. ARNKENbeetaande uiteene groote partij zwaar Esschen, Iepen en Wilgen en eene belangrijke hoeveelheid De verkooping zal beginnen des voormiddags te 10 ure precies. Door verandering van be stemming van den grond, wordt al het Houtgewas opgeruimd. Op een Kantoor te Haarlem kan geplaatst worden als Jongste Bediende een Jongmenech, P. G. Vereischten zijnbehoorlijke ontwik keling en een goede hand echrij vende. Aanvankelijk salaris ƒ200. Brieven franco onder lett. P., bureau Haarlem's Dagblad. (met manufacturen zeker) naast zich op een bankje, de maat slaande bij de melodie van het orgel ginds bij den overweg, met de el die hij in de hand draagt tegen zijn hoogkleurigeu gestreepten pantalon, heeren met hooge hoeden, bakkebaarden en don kere glacé handschoenen die naar de Beurs gaan, oude dames met dochters die in- koopen gaan doen in Amsterdam, welke zij hier even zoo goed konden verrichten, reizigers met bagage in eiken vorm, bur gerjuffrouwen met sjaals met gele palmen, die, dank zij hunne oudheid, weer nieuw ziju geworden (de sjaals bedoel ik) en die uit eten gaan bij een zuster of een nicht te Amsterdam en verder een groot aan tal persunen wier beroep noch wier be stemming men, n' en déplaise aan Lava ter, op hun gezicht lezen kan en dat alles kruist zich, wandelt en wacht, neemt elkaar op, groet of spreekt elkaar aan. Daar komt de trein en aller blikken richten zich naar de zijde vanwaar de schuddeude, rommelende machine met zijn langen, massieven staart komt aan schieten. De conducteurs die eenigszins theatraal op de loopplank staaD, wippen er af en werpen de portieren op waaruit dadelijk de reizigers te voorschijn komen alsof ze uit een barstend ei werden gedre ven. Een voor een als druppels komen ze te voorschijn, ongeduldig opgewacht door hen die er in willen. De wachtkamers ledigen zich, hier en daar komen perso nen die zich verlaat hebben hijgend aan draven. Familieleden die anderen wegge bracht hebben staan nu voor de portie ren en glimlachen eenigszins onnoozel tot den vertrekkende, omdat ze niets belang rijks meer te zeggen hebben en geen ba naliteit willen zeggen omdat de andere passagiers in do coupé het hooren. Hoog stens is het„nou, je schrijft wel gauw, hé of „doe ze mijn groeten, hoor 1" waarop de vertrekkende moeilijk anders kan dan ja knikken, omdat zoo even op het perron het eerste al beloofd of voor het tweede gedankt is. Wolken rook zweven met lange halen uit de geopende portieren naar buiten. In een der wagons derde klasse klinken de tonen van een harmonikahet is een mu zikant van beroep, die dit snorkende in strument bespeelt en na een paar num mers gespeeld te hebben zijn pet laat rondgaan, bij ieder station van wagon verwisselende, waardoor hij al de derde klasse-passagiers op schatting stelt. Zoo dra de trein aan een hoofdsution komt, stapt hij uit en gaat met den eersten die van de audere zijde komt, terug om daarin weer hetzelfde vak te beoefenen, waardoor EEN FLINKE kan geplaatst -worden, bij J, b ZUURENDONK, Ledikant en K». merbehanger, Zuiderstraat 1». H. KUIPER, Schoen- en Laarzen maker, vraagt een eenigszins met bet vak bekend. Adres: Brouwersvaart 102,Haarl Een. UITSTALKAST ongeveer 3 meter groot, lieist met schuif, deuren. Brieven met opgaaf vai grootte en prijs onder lett. K. aan het Bureau van dit Blad. VAN Damstraat 20. TE KOOP, een 2-wielige Steen- wagen, ook geschiktvoor Bleekers- wagan, een goedwerkende Hand- Kalkmolen en een paar Vloer- aandrijver-machines. Te bevragen Papetorenvest 80. Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel". ZONDAG 27 Januari 1889 Toonealspel in 5 bedrijven. Aanvang 7 uur. Balcon ƒ1.50; le Loge ƒ1,25; Parterre ƒ1,2e Loge ƒ0,75; Gaanderij ƒ0,30. Plaatsbespreking Zondag van 10-3 uur. hij in goed bezette treinen niet alleen de reiskosten, maar ook nog wel een dag- loontje verdient. Soms ook ziet men een gevangene, io zijn grauw gevangenispak gekleed, tusschen twee rijksveldwachters naar den trein gaan, omstuwd door nieuwsgierigen, die op zijn gelaat willen lezen wat hij gedaan heeft en hem aangapen alsof hij een redeloos wild dier was, inplaats van een mensch, die gefaald heeft, adelborsten die vaoantie gehad hebben en weer naar den Helder teruggaan en wier gezicht er geen geheim van maakt, dat zij nu meer dau ooit dat uiterste puntje vau ons land „de hel/ noemen. Treinen van rechts, van links, twee, drie te gelijk, de lange goederentrein langzaam voortrollende naast de kleine treintjes der Zandvoorteche Spoor, trompetsignalen van alle kanten, bestemd voor rangeereude treinen en zoo gaat het den ganschen dag door, zonder ophouden, zonder rusten, nu eens eb, dan weer vloed, altijd beweging, altijd leven. Dikwijls ga ik eens op het perron kijken, ook wanneer ik niet op reis ga, alleen om het genoegen de drukte en beweging gade te slaan. Tot dusverre is dit een goedkoop plezier totdat de Maatschappij ook op deze lijn het onvriendelijke perron kaartjes- systeem zal invoeren, zooals dat bestast op de stations tusschen Amsterdam en Helder, waar niemand op het perron wordt toegelaten die niet een plaatskaartje of een perronkaartje heeft, welk laatste voor 2'/i cent aan het loket te verkrijgen is. Nu is zeker vier duiten, zooals od# vaderen zeiden, de heele wereld niet en dfl opbrengst strekt voor een goed doel, het fonds der spoorweg-ambtenaren, maar ii vind het ongastvrij in hooge mate eu niet overeen te brengen met den aard vaneen publiek vervoermiddel. Zie als dit ook op deze lijn werd ingevoerd, zou ik, eindigende met datgene waarmee ik begon, den tijd van trekschuit en diligence haast betreuren, toen geen schipper er aan gedacht zou hebben een tax te heffen van hen die op de loopplauk met hunne vertrekkende vrienden een afscheidswoord wisselden, evenmin als de conducteur eener diligence aan begelei dende familieleden zijner passagiers het staan op de trede alleen zou hebben ver gund tegen vergoeding van twee en een halven cent. Fidelio.

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2