124 Houtstraat 124 GEMENGD NIEUWS. Predikbeurten der Ned. Herv. Kerke» Adveiaeiitiën. Wint er haring, Nieuwe blanke Zoutevisch, ORPHEUS, firoote Houtstraat 24. Inoopen en Sarnseringen, Kousen en Handschoenen. COllS ETTER SPECIALE INRICHTING IgfuMersteGg, JULIUS WULFF&C? HAARLEM BreiTnrichting. 124 H- BOTH. 124 7AIT ESEXT Co., afrikaansche vereeniging, welke bij eenkomst voor alle studenten toe gankelijk is, zullen als sprekers optreden de heeren mr. W. H. de Beaufort, lid van de Tweede Ka mer, en mr. F. baron Van Hogen- dorp (Damas). Door de politie te Delft zijn Donderdagavond aangehouden W. L. R., oud 18, en N. de Z., oud 15 jaar, wegens diefstal van eene kist sigaren, ten nadeele van een winkelier aan het Oude Delft. De Z., een volleerde deugniet, werd reeds op verzoek zijner moeder, eene weduwe, van zijn 10de tot zijn 13de jaar in een verbeterings gesticht verpleegd. Dezer dagen heeft een jongedochter van 22 jaren de wo ning van den winkelier Oudkerk te Den Helder, alwaar zij diende, verlaten, met achterlating van een door haar geschreven briefje, waarbij zij van haar broer en zuster afscheid neemt. Men gelooft echter niet, dat zij zich van het leven heeft beroofd. Namens hare familie verzoekt de commissaris van politie te Den Hel der opsporing en bericht. ■Me vrouw Bulkley ver zoekt ons mede te deelen, dat het aan verschillende bladen en ook aan ons toegezonden bericht, dat een brochure: «De waarheid in zake BulkleyHoek» zal verschijnen, on juist is. Een dergelijk publicatie is van haar niet te wachten.» Naar aanleiding van deze tegen spraak publiceeren wij den eigen handig geschreven brief, waarin mevrouw Bulkley ons verzoekt het bedoelde, ook door ons opgenomen, bericht te plaatsen Eikenhof, 22 Jan. '89. Geachte Heer! Wees zoo goed het achterstaande bericht onder uw «Kunst- en letter nieuws» op te willen nemen. bij voorbaat dankzeggende noem ik mij met de meeste achting Uw dienstw. dienaresse, Mevr. Bulkley, geb. Bekkino. Wij zijn nieuwsgierig naar de oplossing van dit raadsel. Vaderland). Voor eenige dagen kwam te Terneuzen een dochtertje vau het echtpaar P. V. en J. B. uit Vlis- singen, wier beide voeten bevroren waren. De ontaarde moeder van het 13-jarige meisje had haar vijf weken lang op een zolderkamertje opgesloten zonder vuur of licht of behoorlijke dekking en als voedsel eentg brood met water gegeven. Thaus wordt het meisje te Ter- neuzen liefderijk verpleegd en begint reeds te herstellen van de voort durende mishandelingen en ontbe ringen, te Viissingen verduurd. Te Veendam is bericht ontvangen, dat de regeering een jaarlijksche bijdrage wil geven voor het stichten van eene zeevaartschool, bijaldien het gemeentebestuur zor gen wil voor localiteit, leermiddelen en leeraren. De leermiddelen zijn nog aanwezig van de in 1879 opgeheven zeevaartschool, localiteit is wel te vinden, en de leeraren der H. B. school kunnen grootendeels deleer- krachten vormen. Twee officieren van het garde-regiment te Londen kregen twist en besloten te boksen. Het gevecht had plaats in de kavalerie- manége in Hyde Park en duurde 32 minuten. Ten gevolge van dit schandaal heeft een der officieren zijn ontslag uit den dienst moeten nemen. Te Par ij s speelden twee zeer jonge kinderen met de embra6se van een gordijn. Het eene kind sloeg die om den hals van het anderedeze wilde zich loswikke- len, maar, in plaats daarvan, raakte hij nog meer daarin verwardtoen de moeder thuis kwam vond zij het arme kind gestikt. De nieuwe munten van nikkel, die in Frankrijk zullen worden ingevoerd, zullen 4 gr. we gen, een middellijn van 20 milli meter hebben en den vorm van een 20-hoek. Zij zullen tct een bedrag van 2 millioen frs. worden gemaakt. Te Mohrum bij Dinsla ken zijn in een Romeinsch graf vier fraai versierde, groote bronzen emmers gevonden, waarvan één de beenderen en de asch van een ge storvene bevatte, die, naar de bij gevoegde voorwerpen te besluiten, een krijgsman moet zijn geweest. Zulk een emmer was oorspronkelijk niet bestemd als urne te dienen, maar de Romeinen gebruikten aller lei huisraad om de asch der ge storven te vergaderen. Ook in Istrië vond men emmers, die als «ossuariae» dienst deden. Op grond van de kunstige versieringen, die aan den bovenrand en aan de hen gsel» der bij Mohrum gevonden emmers worden aangetroffen, is dr. Schaafhausen van oordeel, dat men hier met voortbrengselen van echt grieksche kunstnijverheid te doen heeft. Iu de verschillende bi a den leest men herhaaldelijk van aanslagen met bommen iu Italië en Spanje. Of hierachter een poli tieke drijfveer schuilt valt niet met zekerheid te zeggen, maar dat zij een groote vrees en verbittering bij de bevolking doen ontstaan i» duidelijk. Nochthans richten die bommen gewoonlijk niet veel schade aan. Zaterdag jl. ontplofte er te Messina zulk een werktuig vóór het gebouw der arbeidersvereeniging. Gelukkig werd niemand gekwetst, maar de volkswoede wilde een ofFer hebben en beschuldigde twee politieagenten, die onmiddellijk na het geval ter plaatse waren ver schenen. De arme drommels werden aangegrepen en naar het gerecht esleept, onderweg werden zij ern stig mishandeld. Men ontdekte ge lukkig spoedig de verkeerden voor te hebben. Enfant terrible. Zevenjarige tiot een bezoeker, die een schrik der familie is): «Hè toe, mijnheer 1 Probeer u het nu eens vc or de aardigheid met mijMa zegt, dat u iemand in vijf minuten in slaap kunt maken 1» Verdiend. Napoleon I, destijds nog generaal Bonaparte, had Milaan ingenomen. Op een partij, zoo goed en zoo kwaad als het ging,te zijner eer gegeven, wendde hij zich met zijne bekende plompheid, die hem ook bij het schertsen eigen was, tot eene milaneesche dame met de vraag «Is het waar, dat al uwe landge- nooteu schavuiten zijn «Non tutti, signore (niet allen, mijnheer) ma (maar) buona parte, t^een goed deel) antwoordde de snedige dame. Bonaparte, die deze woordspeling zeer goed beg repcu had, glimlachte; hij gevoelde, dat hij ditmaal aan het kortste etude had getrokken. Afgekoeld. Hij. Mejuffrouw ik be min u tot gekwordens toe. Zij. Spreek eens met papa, hij is directeur van het krankzinnigenge sticht. Evang. Luthersche Kerk. Voorin. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. BSIoemendaal. Voorm. 10 ure, .1. D. vau ArkeL Avondmaal. Nam. 2J/a ure, J. D. van Arkel. Dankzegging. Heem&iedc. Voorm. 10 ure, P. J. Moeton, pred. te Haarlem, Doopabediening. Hlllegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Feat. Houtrijk en Polanen. Voorm. 9V2 ure, C. J. Brutel de la Riviere, pred. te Haarlem. Santpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam» Voorm. 10 ure, H. J. Bergama. Telsen. Voorm. 9x/j ure, J. M. Snethlage, pred. te Haarlem. 's Avonds geen dienst. Zandvoort. Voorm. 10 ure, W. Zijhtra, Theol. cand. te Leiden. Nam. 2x/a ure, O. Schriecke. TE HAARLEM. Op Zondag 27 Januari 1889. Collecte voor bet «odsdienst-ondarwijs in alle bear ten by de Ned. Herv. Gemeente, bebalva do namiddagbeurt en de kinderkerk. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Nam. 2 ure, Snethlage. 11e Zondag. 's Avonds 6 ure, Moeton. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, O. Scbriecke, pred. te Zandvoort. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Woensdagav. 7 ure, Snethlage. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Smeding. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Mulder. Woensdagav. 8 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 nre, Kooy, van Huizen Donderdagav. 8 ure, Schotel. Luthersche Kerk. Voorin. 10 ure, Mees. 's Avonds 6 ure, Poolman. Kerk der F er eenigde Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, de Vries. 's Avonds 6 ure, de Lanoy. Remonstrants Kerk. Voorm. 10 ure, J. M. Assink Calkoen, pred. te Sloterdijk. Broedergemeente. Voorm. 10 ure, baron van Doorn. 's Avonds 6 ure, baron van Doorn. Noorderkerk Ridderstraat Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, Langhout. Woensdagavond 8 ure, Langhout. Chr. bewaarschool Lange Heerenvest. Maandagavond 8 ure, Moeton. Bijbellezing. Luk. 10 25 enz. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdagavond 8 ure, Snethlage. Bijbellezing. Lokaal Jongelings- Vereeniging. Lange Annastraai. Donderdagav. 8 nre, Knottenbelt. Bijbellezing. MABKTgESiSiiTiR. akwekdak* 26 Jan. prJjïBt dor Aardappelen als volgt 'ri* »-«. I>tlrVui»ar 3,25 s 3 75 Mu Zianeisr Jammen 13,3.25, do. An-.slacac 2.50 a 2,70, do. Muntersche f 0-0 iïoufisoNc 5pa.:c2if Jammen f 4,5, San wo f2,40 s 2,60, Pru'sische Hamburger» lito Roode fl,50 a 8 20, Sak..*™* i 8.99 a 4 15 Zeauwiche Poters f 0,- 0.do. Fl&kkeescho f 8,30 a 4,dito Blauwe f 0,a 0,Hiile- gommer do. f 0,a 0,Haarlemmer id. f 0, 0,?.!len per Hl. ui.n\ oerd 0 icreche ladingen. Leiden, 25 Jan. Aangevoerd 13 partijen. Goudsihe Kaas f16,a 20,Derby a Leidsche, de 150 kilo fa Edammer Kaas 2e kwal. f 0,a 0, Zwolle, 25 Jan. Boter, Prima Gras f 28, a 29,50 afwijkende f26,a 27,50. 2e soort f21,— a 23.—. Nederd. Herv. Kerk. BcnneDroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Nam. 4V. ure, geen dienst. Beverwijk. Voorm. 10 ure, C. Niemeijer, cand. tot den H. D. Voor 2V, Cent per stuk kan men de fijnste gemarineerde Haring eten. Wij zenden 104 STUKS PRIMA NIEUWE om in te maken, met inbegrip van al de benoodigde fijnste kruiden en een kruik met 3 Liter beste Inleg-Azijn. Dit alles wordt te Amsterdam direct thuis bezorgd k f 2,35, door geheel N&derlaod, na ontvangst van Postwissel a f2,50. Proefzending met ruim de helft voor f 1,70. Recept voor inmaak gratis. naar kunst gesneden, zonder graten. Per vaatje van 5 kilo f 1.90 10 3,50 AdresP. C. KLUCHT Co., PakkerijWittestraat Amsterdam. Muziekblad root de Nederlanden. Prijs per jaargang f 3,25 fr. p. p. AEYEETEITIËS 15 C8MS J. 16261. DE ZAARLANDER, Algemeen Advertentieblad. Groote gratis-verspreiding Advertentiën van 15 regels 30 cents, elke regel meer 6 cents. Bij abonnement lager. BureauStationsstraat G Ï>1 Koog a/d Zaan. G oedkoopst Adres van Kunstbloemen, Bouquetten, Surpri. ses, Hoeden, Mas- kers, Baarden, Lie deren, Voordrach ten enz. enz. Ook iets heel nieuws Ketels, Koffiekannen en Pannen, alles fijn nagemaakt en voorzien van Merlitons, onmisbaar voor Bruiloften. Alleen verkrijgbaar bij D. J. v. d. BAREN, Korte Begijnestraat No. 31, Haarlem. Grootste sorteering Elegante modellen. tot het vervaardigen van STONKEN SN O OF EN, in alie verlangde kleuren. H. J. VISSER. FABRIEK Spoolaliteit tot het verven van Amen blomenia Coöen. UitEtoomen van alle voorko mende Kfeedingstukken. MACHINALE Vervaardigt alle voorkomende modellen van Dames en Heeren Wollen- en Katoenen-, alsmede de natuurlijke Jaeger-Ondergoe deren is tevens ruim voorzien van alle soorten van gebreide Kousen en Sokken. WORMERVEE R. SEEGRAS, gevischt en gemaaid in baaltjes van 50 en 100 Kilo tegen concurreerende prijzen. HOUTWOLin verschillende kwaliteiten, zoowel voor verpakking als tot vulling van Bedden uitste kend geschikt. VAREN enz. Agenten voor Binnen- en Buiten- laadsehe huizen. het u zal vertellen, en eigenlijk heb ik getwijfeld of ik het u wel zal vertellen. Ik ben eenige dagen ongesteld geweest en die goede oude Jup verveelt mij met zijne onophoudelijke bezorgdheid. Gij zoudt het bijoa met gelooven, maar hij had gisteren een groo'en stok klaargelegd om mij een pak slaag te ge- veD, omdat ik vóór hem was opgestaan en den dag had doorgebracht «solus» te midden der heuvelen van het vaste land. Ik geloof werkelijk dat mijn ziekelijk gelaat mij voor een dracht slagen behoed heeft. Sedert uw vertrek heb ik geen nieuws voor mijn kabinet verzameld. Doe uw best om te komen, zoo mogelijk met Japiter. Kom bepaald. Ik wensch u hedenavond te spreken over gewichtige zaken. Ik verzeker u dat het van het hoogste belang is. Uw toegenegen William Lesband.» Er was iets in den toon van het schrijven dat mij niet beviel en ongerust maakte. De stijl was geheel verschillend met dien welke ik gewoon was van Legrand. Waar droomde hij van? Welke nieuwe gril beheerschte zijn prikkelbaar brein? Welke «zaken van het grootste gewicht» kon hij toch wel hebben te behandelen? Jupiters verhaal omtrent hem bevatte niet veel goeds. Ik vreesde dat de onophou delijke druk van zijn achteruitgang ten slotte het denkver mogen van mijn vriend in gevaar bad gebracht. Zonder een oogenblik te aarzelen echter, besloot ik den neger te vergezellen. Toen ik aan den wal kwam, waar het bootje waarin de neger gekomen was, lag vastgemeerd, ontdekte ik een zeis en drie spaden, naar het scheen nog nieuw, welke op den bodem van het bootje lagen. Wat heeft dat te beteekenen, Jup? vroeg ik. Een zeis en spaden, massa. Zeer zeker, maar wat doen die dingen hier? Dat die zeis is en die spaden is die massa Will mij heeft gezegd te koop in de stad en die hebben duivels veel geld gekost. Maar bij al wat geheimzinnig is, wat moet uw massa Will met zeisen en spaden doen Dat weet ii ook niet ikke, en de duivel mag mij halen als ik het weet, en 't is allemaal om den kever. Daar ik zag dat er toch niets uit Jupiter te krijgen was, die al zijne gedachten slechts op den kever had gericht, stapte ik in de boot en heesch het zeil. Met een flinke mooie bries liepen wij spoedig het haventje bij fort Moultrie binnen en een wandeling van twee mijlen bracht ons in de hut. Het was ongeveer drie uur in den namiddag toen wij aankwamen. Legrand wachtte ons in koortsachtige spanning. Hij greep mijn hand met zenuwachtige drift, hetgeen mij vrees aanjoeg en mijn argwaan nog meer deed toenemen. Zijn gelaat was spookachtig bleek en zijne holle oogen schitterden met onnatuurlijken glans. Na eenige vragen betreffende zijne gezondheid, vroeg ik hem, daar ik niets anders wist te zeggen, of hij den Scara- baeus van luitenant G. had ontvangen. O, ja, antwoordde hij, een kleur krijgende. Ik ontving hem den volgenden morgen terug. Niets zou mij van dien Scarabaeus kunnen scheiden. Weet gij dat Jupi ter juist over hem oordeelt? Hoe dan? vroeg ik met een droevig voorgevoel. Hij denkt dat het beest van zuiver goud is. Hij zeide dit met een hoogst ernstig voorkomen, en ik kreeg een sterk gevoel van afkeer. Die kever zal mijn fortuin maken, ging hij voort met een zegevierenden glimlach, zal mij in mijn vori- gen staat herstellen. Is het daarom te verwonderen dat ik hem hoogschat. Sedert Fortuna mij ermede begunstigd heeft behoef ik hem slechts te gebruiken zooals het behoort en ik zal het goud wedervinden waarvan hij de voorbode is. Jupiter, breng mij dien Scarabaeus! Wat? de kever massa? Ik liever die beest met rust laat haal hem zelf maar uwe. Legrand siond op met een ernstige en statige beweging, en bracht mij het beest in een giazen kastje, waarin het was opgesloten. Het was een prachtige Scarabaeus en destijds bij de natuurvorechers onbekend bijgevolg van hooge waarde uit een weten schappelijk oogpunt. Aan de eene zijde van den rug waren twee ronde zwarte vlekken en een lange vlek van dezelfde kleur aan de andere. De schalen waren uiterst hard en glanzig en geleken op gepolijst goud. De zwaarte van het insect was zeer zeldzaam en alles in aanmerking nemend, kon ik er Jupiter geen verwijt van maken, dat hij zoo over het dier dachf; maar wat te zeg gen van Legrands overeenstemming met dat gevoelen, ik kon er geen enkelen aannemelijken grond voor vinden. Ik heb om u gezonden, zeide hij op plechtstatigen toon, - toen ik mijn onderzoek van het dier had geëin digd. Ik heb u ontboden om uw raad en bijstand in te win nen, om de plannen te doorgronden van het Toeval en van den kever. Waarde Legrand, riep ik uit, hem in de rede val lend, gij ziji bepaald ongesteld, en had beter gedaan uwe voorzorgen te nemen. Gij moet naar bed gaan en ik zal een paar dagen bij u blijven, totdat gij er weder over heen ziit. Gij zijt koortsig en Voel mijn pols, zeide hij. Ik voelde hem en om de waarheid te zeggen, kon ik niet het geringste spoor van koorts ontdekken. Maar gij zijt misschien ziek en hebt geen koorts. Laat ik u dit nu eens voorschrijven. Gij gaat naar bed. Dan.... Gij bedriegt u, zeide hij, ik ben zoo wel als ik kan verwachten te zijn bij de opgewondenheid, die zich van mij heeft meester gemaakt. Als gij mij waarlijk beter wilt maken, moet gij de oorzaak van die spanning trachten te verwijderen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 6