NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. EEN GEBROKEN LEVEN. 6e Jaargang. Woensdag 30 Januari 1889. No. 1710. ADVERTEHTIÊN: De knoop doorgehakt. BI N N E N L I). De Toestand des Konings. ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEM'S DAGBLAD ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en coarantiers. en J. B. AVI». Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Pubüeite Etrangère G. L. DATJBE 3f Co., JOH. I. JONES, Suer., Parij:, 3 Ibis Paubourg Montmartre. Zooals men weet hebben de in het vorig jaar genomen dwang maatregelen om het verzenden van afgesneden bloemen te beletten, in de Alg. Vereen, voor Bloembollen cultuur een niet geringe oneenig- beid verwekt. Reeds bij den aan vang hebben velen zich krachtig er tegen verzet en in den loop van het vorig jaar bleek meer en meer, dat de maatregelen, met hoe goede bedoeling dan ook genomen, niet in staat waren den handel in afge sneden bloemen te beletten en twist en tweedracht zaaiden onder de leden der vereeniging; ontduiking bleef natuurlijkerwijze niet uit en onder deze omstandigheden had de algeraeene vergadering plaats, waar op zou worden beslist of de maat regelen voor het jaar 1889 zouden worden bestendigd of niet. Onze lezers weten hoe na een onstuimige discussie besloten werd den maatregel nog voor het loopend jaar door te zetten. Zeer spoedig na deze beslissing gaven sommige leden persoonlijk te kennen, dat zij hun lidmaatschap opzeiden, terwijl ge- heele afdeeiingen zich van de ver eeniging losmaakten en plaatselijke vereenigingen stichtten. Zoo vielen af: Beverwijk, Was senaar, Oegstgeest en Heemskerk, terwijl de afdeeling Noordwijk zich reeds vroeger afgescheiden had. De toestand was derhalve zoo ge spannen als hij maar zijn kon. Thans komt echter tot ons het bericht van een nieuw incident, dat zich in deze zaak heeft voorgedaan en dat wel licht kan strekken om de kwestie tot een oplossing te brengen. Twee der directeuren van bloem bollen-veilingen hebben nl. verklaard zich niet meer te kunnen houden aan de bepaling, dat een bod van een niet-teekenaar door hen niet mag worden aangenomen. (Men weet dat de bepaling luidt, dat niemand die zich verbonden heeft geen afge sneden bloemen meer te verkoopen, handel mag drijven met dengene, die de verbintenis niet heeft aan gegaan. Hoe wordt nu de toestand? Nu deze directeuren de bovenvermelde verklaring hebben afgelegd, hebben zij daarmede hunne verbintenis te niet gedaan en mogen derhalve zij die ban handteekening gestand blij ven doen, op de veilingen dezer di recteuren niet koopen, evenmin mo gen zij hunne bollen door die direc teuren laten veilen. Zoo de Alg. Vereen, ook aan deze moeielijkheid het hoofd wilde bie- deD, zoude men het feit zien, dat de bloemisten en kweekers zich nog meer dan thans het geval is, in twee partijen schaarden en dan zou het nog te bezien staan, wie der twee, die der teekenaars of der niet- teekenaars, de talrijkste worden zou. En is dit gewenscht? Voorheen was de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur een sterk lichaam, omdat elke vakman van eenige beteekenis er lid van was. De Vereeniging vertegenwoordig de het vak. Nu echter hebben zich reeds vijf atdeelingen aan den gemeensehappelijken band onttrok ken en het is niet te zeggen of het verlies zich hiertoe zal bepalen. Zoo men echter besluit om de maatre gelen te uiet te doen, zullen zeker zij, die zich hebben afgescheiden, zich weer aansluiten. Dan zal de eendracht behouden zijn, al is de poging om den voor het vak zoo schadelijken bloemenhandel den kop in te drukken, ook mislukt. Het is thans overtuigend geble ken dat, hoeveel moeite, zorg en kosten ook aan de zaak besteed zijn, een dergelijk aan banden leggen van den handel bij onderhandsche overeenkomst tot de onmogelijkhe den behoort. De toestand was reeds moeilijk, maar het bes.uit der beide genoemde directeuren heeft dien zoo ingewikkeld gemaakt, dat men ongetwijfeld binnen zeer korten tijd de knoop zal zien doorhakken. Wat betreft de houding der niet- teekenaars nadat de maatregelen zullen zijn gevallen, mogen zij de spreuk gedachtig zijn«zoo zie naar de uitkomst niet, maar tel het doel al leen Is Dat de ouderneming mislukt is geeft geen tegenstander het recht, zich ten koste van de verliezers op te blazen. Er is reeds meer dan genoeg geschreven met al te scherp gepunte pennen. S T X 0 SNIK u w s. Haarlem, 29 Januari. In «Weten en Werken» droeg de heer Willem Otto Maandagavond achtereenvolgen, eene kleine gevoel volle novelle: Geertje en een geestig schetsje. «Een uurtje bij een photo- graafs voor. Zijn talrijk gehoor bracht hem in luid applaus den tol der dankbaarheid voor het eigen aardig genot een schrijver zijn eigen werk te hooren voordragen. Hedenmiddag waren velen op de gemeentelijke begraafplaats aan don Sehoterweg getuigen van eene aandoenlijke plechtigheid. Het stoffelijk overschot van den heer J. F. Wallbrink, van wiens overlijden wij in ons num mer van Maandag melding hebben gemaakt, werd ter aarde besteld. Een aantal vrienden en personen, die den heer Wallbrink in zyn werkkring als deurwaarder hij do arrondi88ements-rechtbank, als 1ste luitenant kwartiermeester by de dd. sehutterij en als lid van het lathersche kerkbestunr hadden gekend, vergezelden de haar aan welks floers een viertal schoone kransen waren gehecht, waarbij één vaa de sehuttersonderofficiers-vereeniging "Has selaar*, een van nr. W. Jager Gerlings, een van den heer van de Wetering en een van de familie. Toen allen om het graf stonden geschaard her innerde de waarnemend kommandant der dd. schut terij, mr. W. Jager Gerling3 in diepgevoelde woorden aan do verdiensten van den overledene. Zijn onkreukbare trouw en onvermoeide yver aan den dag gelegd by het behartigen der belangen aan hem toevertrouwd stonden nog ieder bij, die hem had gekend. Door zijne superieuren ge acht, door zijne kameraden bemind en door zijne minderen in rang geëerd, was de heer Wall brink in zijne betrekking bg de schutterij velen ten voorbeeld geweest. Ds. Poolman, predikant bij de lathersche ge meente, wees in schoone bewoordingen op het treurig verlies door het afsterven van Wallbrink, door diens gade en kinderen geleden. Naast trouwe vervulling van zijne plichten stond de voorbeeldelooze zorg voor de zijnen, die hij in de kracht zijns levens, te midden van zijnen nuttigen werkkring had moeten verlaten. Ook deze woorden gingen van het hart tot het hart. De heer van de Wetering, klerk ten kantore van den heer Wallbrink, drukte door aandoening overstelpt dc warme tosgenegenheid uit, die hij gedurende de jaren, dat hy met den overledene had samengewerkt, voor dezen, wegens zijne edele hoedanigheden had opgevat. Nadat de broeder dos ovorlodenen had daak gezegd voor de laatste eer zijnen broeder be- wsze», verlieten allen onder den indruk dat eeH braaf en nuttig burger ten grave was gedaald zijn laatste rustplaats. In ons verslag betreffend© de uitvoering van ^Haarlems Zangg®notfl wordt de heer W. Wiegant genoemd als nieuwbe noemd directeur dier vereeniging. Dit is niet juist: de heer Wiegant had zich slechts voor die gelegenheid met de di rectie belast. Ib ons verslag over de rede van mr. S, Van Houten, die Donderdagavond in de Vereeniging «Volksbelang" alh;er optrad zijn eenige misstel lingen ingeslopen, die verbetering eischen. Er wordt o. a. gezegd De ouderen znllen zich herinneren dat de liberale partij haar ontstaan te danken heeft Uit gebied is thans verlaten en niemand denkt meer aan de leus *lais3e» faire, laissez aller.* Vóór deze laatste zinsnede leze men Na het aftreden van Willem I veranderde men van taktiek en liet men ieder in de uitoefening van zijn bedrijf geheel zijn eigen meester*. Verder staat er: «Het is met de neutrale school en de staat als met een vader die zijn zoon opleidt in zijn zaak"; men leze :de bizonder e. In het tweede gedeelte van het vei slag voor komende in het nummer van Maandag staat: «Als voorbeeld van dezen onbillijken toestand noemde spreker het geval dat de graaf van Hechteren een deel van zijn grond om Almelo, en wel het voeste gedeelte, verkocht voor f50.000, zijnde f5 per bonder. Men leze: zegge f 50.000 per bunder. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem''s Dagblad: 1 jongmen6Ch voor loop-of huiswerk, 1 bakkersbediende, 1 meubeimakers- jongen. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 1 wagenmakersjongen. Voor de betrekking van secretaris van den Haarlemmermeerpolder (sa laris 1600 gulden), hebben zich 150 sollicitanten aangemeld. Een wisselwachter bij de zand- trein te IJmuiden geraakte Maan dag onder den trein en werd aan een der beenen zwaar gewond. LETTEREN EN KUflST. In de plaats van den heer Daniël de Lange is tot directeur der «Caecilii"-concerten te Am sterdam benoemd mr. H. Viotta. Mevr. Rosa Papier, die Woensdagavond in «Diligentia* te 's-Hage optreedt, is aan de opera te Wecnen verhonden en wordt tot de beste alten van dezen tijd gerekend. Zij zal, behalve een aria van Handel een zestal liederen voor dragen. Emerich Madacb, de auteur van het door mevr. von Antal-Opzoomer in het hollandsch vertaalde werk "De tragedie van den mensch", is te Alfo-Sztregova in Hongarije op 66jarigen leeftyd gestorven. Onze «Jan de Rijmen, de heer J. J. A. Goeverneur, te Groningen, viert den 14enFebr. a. s. zijn 80sten verjaardag. Wy ontvingen het le nummer van «De Landbouwer", vakblad voor de landbouwers op het Zand, uitgegeven door W. J. Thieme en Co. te Zutphen. De rtdactie zegt o. a."Mag de uitgave van een nieuw landbouwblad in onzen tijd nog ge rechtigd heeten Er zijn toch landbonwkranten genoeg. Wij antwoorden daarop "Zeker, er zyn landbouwbladen genoeg, maar geene landbouwbladen, die in ieders handen ko men, die onder ieders hereik zijn, geene land bouwbladen, die voor elk wat wils bevatten, geene landbouwbladen die door hunnen inhond aanspraak kunnen maken op aller belangstelling» en verder: Er heerschen nog tal vau verkeerde gebrui ken en miebruiken op den akker en in de weide, in de melkkamer en in den kelder, op de mest vaalt en in den stal. Er heerscht nog zeer veel onbekendheid met eene oordeelkundige bemes ting, met een doelmatig gebruik van hulpmest- stofFen, met eene goede toebereiding van het voeder met eene steekhoudende voederverhouding, met aanbevelenswaardige wijzen van boterberei- ding, met uitstekende werktuigen en gereedschap pen. Welk een ruim veld voor hem, wien het ernst is verbetering aan te brengen, voor te lichten en nuttige kennis te verspreiden! Vooral de kleine boor, die misschien niet in de gelegen heid is op andere wijze iets te leeren, moet ge holpen en voorgelicht worden, inzonderheid de landbouwer in de zandstreken, waar de bodem dwingt te veranderen, te beproeven, te verbe teren. Aan dit alles dachten wy, toen wij besloten tot de uitgave. Zoo willen wij ons blad maken een middel tot leering en daardoo** tot verbetering, maar ook een middel tot uitspanning. Wij willen onze lezers brengen tot nadenken, tot oordeelkundig handelen. Op die wijze hopen wy het onze bij te dragen tot meerdere welvaart van de land bouwende bevolking, die aller achting verdient, vooral als zij door pogingen tot verbetering en zelfverheffing ieders achting afdwingt. Het blad zal Smaal 's weeks verschijnen, de abonnementsprijs bedraagt per 6 maanden 75 et. Inhond .-Billbergi a Windii. Gloxinia hybrida grandiflora erecta rosea elegans, met een afbeelding. Vriesea. (De psittacina groep.) Vriesea grandis, syn. V. gigantea. Spoedige bloei van een Orchidee-zaailing. De Kerstro zen in Engeland. Ingezonden. Overzicht van aanbevolen nieuwe planten, vervolg van blz. 22. Een middel tegen bleekzucht der planteu. Ds Vanillehaudel te Bordeaux. Natuurlyke hybridisatie. Een Sarrogaat voor komkom mers. Een nieuwjaars-bouquet in de open lucht. Necrologie Tentoonstellingen van Zaaigranen. Ned. Maatschappij voor Tuinb. en Plantkunde. Afdeeling Leiden en Omstreken. Tuinbonw-Onderwijs in de Provincie Limburg. Verschillende mededeelingen. Antwoord op het Vraagbord. Vraagbord. Correspondentie. HH. MM. de Koning en de Koningin hebben aan de weduwe van Pronk, die tijdens het in veilige haven brengen van de bark De Melati is omgekomen, eene gift van veertig gulden doen toekomen. Naar wij vernemen, heeft prof. Rosenstein uit Leiden Zondag Z. M. den Koning bezocht en met Zr. Ms. geneesheeren geconsulteerd. N. E. C.) Men schrijft aan het U. D. Hoewel het niet officieel gecon stateerd is, vernemen wij met leed wezen, dat de toestand van Z. M. den Koning niet zoo gunstig is, als PHÜILLHTO N. OOBSPBONKELIJKB NoVBLLE DOOB HASSELAER. 9) IV. Inderdaad droeg hij zijn leed geheel alleen. Lize's vader had geen tijd om zich veel met haar te bemoeien en haar moeder had blijkbaar niet de gedachte, dat haar toestand zoo ernstig was. Vinkenburg, die nog geen kennissen had, kwam geregeld iederen avond en eindelijk had ook Lize den wensch te kennen gegeven hem eens te zien. Op haar verzoek bleef dikwijls als hij er des avonds was en piano speelde met het jongste dochtertje, of een vers reciteerde, of een vermakelijk verhaal deed, de deur die de ziekenkamer van de huiskamer scheidde, een tijdlang openstaan en nooit zou hij vergeten, hij zijn komst naar haar toestand te vra gen en haar bij zijn vertrek goeden nacht toe te roepen. Deze vroolijkheid duurde echter niet lang. Op een mor- fen toen Willem zijn gewoon bezoek kwam maken, werd ij aan de trap opgewacht door mevrouw van der Horst, die hem in de grootste verwarring mededeelde dat Lize een uur geleden opnieuw bloed opgegeven had. De ontstelde jonge man vroeg om bij haar te mogen gaan, maar de dok ter had verboden dat iemand bij haar komen zou. Men had om eene ziekezuster gezonden en dokter de Winter had niets gezegd, maar bij het heengaan een zoo somber gezicht gehad, dat eindelijk de moeder begrepen had hoe ernstig de toestand was. Willem drong er niet meer op aan haar te zien. Half waanzinnig van smart ging hij de straat op, kermend om zijn machteloosheid en zich uitputtende in vruchteloos na denken over wat hij voor haar kon doen. Hij gevoelde be hoefte om te handelen in dit vreeselijk ongeluk. Hij herinnerde zich weer de raad van den dokter. Naar Da vos moest ze! Opnieuw beproefd om geld voor dat doel te krijgen 1 Iu koortsige opwinding bracht hij zich de namen te binnen van personen, die bekend waren om hun mensch- lievendheid. Den ganschen dag belde hij nu hier dan daar aan, bij rijke lieden die hem volstrekt niet kenden en wier naam hij alleen wist, telkens zijn smeekbede uitende in korte, afgebroken woorden, telkens afgewezen om allerlei redenen, weer opnieuw beproevende om weer opnieuw te worden teleurgesteld, tot hij ten slotte uitgeput naar lichaam en ziel weer naar de Damstraat ging, om naar Lize's toe stand te vragen. Zij was nu weer bij haar keunis, kreeg hij ten antwoord, maar niemand mocht nog bij haar komen. Beangst, ver moeid, ontstemd over de weigeringen, die hij dien dag had moeten ondervinden, ging hij naar huis. Niet ver vandaar ontmoette hij Vinkenburg, dien hij in korte woorden ver telde hoe de toestand verergerd was. Deze betuigde hem hartelijk zijn deelneming, maar zijn troostwoorden klonken Willem zoo vaag, zoo banaal in de ooren, dat hij er nau welijks naar luisterde. Den volgenden dag schreef hij naar Parijs en zette de toedracht der zaak uiteen, waarna hij om verlenging van zijn verlof verzocht. Het antwoord liet zich niet wachten, zijn patroon schreef dat een andere bediende ziek was en dat hij hem dus onmogelijk langer verlof kon toestaan, hoe gaarne hij dat ook had gewild. Juist op dien dag veroorloofde de dokter hem, Lize weer te zien. Hij schrikte van haar ingevallen, doodsbleek ge zichtje, scherp afstekend bij haar glanzig zwarte haren. Een droge kuch benauwde haar nu eu dan en met ontzetting bemerkte de joDge man aan den flauwen druk van haar hand hoe hare krachten waren afgenomen. Hij gevoelde hetdaar lag een stervende I Met de onuitsprekelijke ziele- smart, die hem bij deze gedachte vervulde, kwam tevens een soort van kalme berusting over hem, die hareu oor sprong vond in de hevige schokken welke zijn geest in de laatste weken had ondergaan. Hij vroeg den dokter naar den toestand van zijn meisje en deze, ziende hoe schijnbaar kalm en bedaard hij was, zeide hem de waarheid. Beek, arme jongen, ik zou wreed zijn als ik je nu nog met hoop vleide. Deze herhaling doet mij het ergste vreezen. Bestaat er onmiddellijk gevaar, dokter? Neen, op dit oogenblik niet. Maar een aandoening, een schrik, kan doodelijk zijn. Vermijd zorgvuldig alles wat Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, bureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. Directeuren-Uitgevers J C. PEKRKBOOJI

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1