men uit de berichten zou opmaken. Wel lijdt Z. M. minder smarten, maar de geneesheeren Toorkomen alle onhoudbare pijnen door morphi- ne-inspuitingen. Over het algemeen neemt Z. M. bijna geen voedsel tot zich, hoe en op welke wijze hierop ook wordt gewerkt. In den regel ongevoelig voor eenigen in druk, welken ook, is Z. M. geheel oor voor H. M. de Koningin en H. K. H. de prinses. Staatsstukken, die geen uitstel kunnen lijden, wor den dan ook steeds door H. M. aan den Hoogen lijder voorgelezen, en dan, zij het ook somwijlen met eenige inspanning, geteekend. Dr. Vlaanderen, de hof medicus te Apeldoorn, bracht den nacht van Donderdag geheel in Zr. Ms. nabijheid door. De toestand geeft echter nog geen onmiddellijke zorg, hoewel alles mogelijk blijft. De Staatscourant bevat het vol gende bericht omtrent den toestand van Z. M. den Koning Zijue Majesteit de Koning heeft de laatste nachten goed doorge bracht volgens verklaring van professor R isenstein en van de ge neesheeren des Konings is de toe stand der krachten van Z. M. be vredigend. De geringe verschijnse len van hartzwakte, die zich verle den week voordeden, zijn gelukkig weder geweken. Indien zich geene ongunstige verschijnselen voordoen, zal het eerstvolgende bulletin in de Staatscourant van 5 Februari 1889 gep.natst worden. Dr. Schaepman, die reeds eenigen tijd te Rome vertoeft, heeft dezer dagen eene langdurige par ticuliere audiëntie gehad bij den paus. De gezondheidstoestand van den heer S. laat volgens het Centrum tegenwoordig niets te wenschen over; hij wordt spoedig in het vaderland terugverwacht. Het «Kon Ned. Aardrijke kundigGenootschapsheeft het vraag stuk der grensscheiding tusschen het gebied der Noord-Borneo com pagnie en dat der nederlandsche bezittingen in Noordoostelijk Borneo tot eeu onderwerp van studie ge kozen. Het heeft in den vorigen jaargang van het tijdschrift des ge- liootschaps eene uiteenzetting be- tretfsnde bedoelde grens, door zij - n--i voorzitter, den heer W. F. Ver- gtdoen opnemen. Dat artikel is I or de engelsche R yal Geo graphical Society in het Julinom- mvr harer Proceedings overgeno men en in September beantwoord met eenige opmerkingen van den heer Kindersly. Naar aanleiding dier opmerkingen heeft de heer Versteeg eene wederlegging ge schreven, die de britsche aardrijks kundige vereeniginh echter niet meer heeft willen opnemen, dewijl zij de zaak, van een aardrijkskun dig-wetenschappelijk oogpunt, door de reeds gevoerde gedachtenwisse ling voldoende opgehelderd achtte, en zij meende dat die verder uit gemaakt diende te worden tusschen de nederlandsche en de britsche regeering. In het eerstdaags verschijnende nummer van het nederlandsche aardrijkskundige tijdschrift zal men nu de opmerkingen van den heei Kindersley met de wederlegging van den heer Versteeg vereenigd aantreffen. Aangezien deze polemiek voor verkorting niet wel vatbaar is, mee- nen wij belangstellenden naar het tijdschrift zelf te mogen verwijzen. Men schrijft uit Wage- ningenDr. Wilh. Pley, Oberför- ster-candidaat uit Hannover, zal zich begin Februari alhier vestigen als adviseur van de Ned. Heide maatschappij, waarvan, zooals be kend is, de heer G. E. H. Tutein Nolthenius voorloopig het directeur schap heeft aanvaard. Een aantal gevraagde adviezen werden door dezen reeds beantwoord, terwijl vele andere nog bleven liggen tot de komst van den heer Pley. Het eerste nommer van het tijd schrift der maatschappij zal in het begin van Februari verschijnen Vooral in de laatste weken nam het aantal leden in bijna alle dee- len des lands belangrijk toe. Na een persoonlijk on derhouddat wij Maandag met mevrouw Bulkley hadden, kunnen wij mededeeien, dat de bewuste brief, waarin ons gemeld werd, dat in het begin van Februari zou ver schijnen eene brochure getiteld «De waarheid in zake Bulkley Hoeks, valsch is. De zaak is in handen der justitie, aan wie reeds enkele der bewijsstukken zijn af gestaan. Avondpost Te Loosdrecht zijn een paar personen het slachtoffer ge worden van iemand, die voorgaf voornemens te zijn aldaar te komen wonen en een zaak op te richten. Hij huurde daarom een huis, maakte overeenkomst voor transport van zijn inboedel, liet zich braaf onthalen en trachtte bovendien nog een paar dubbeltjes los te krijgen, wat echter minder goed gelukte. Uit Baarn wordt van 26 Jan. aan het O. D. gemeld Woensdag morgen jl. werd alhier in eene villa, staande aan de Heem stralaan, des zomers bewoond door den heer N. van Amsterdam, door personen, die 's morgens in de villa moesten werken, ontdekt dat er was gestolen een zilveren theeservies, dekenslinnengoed, een klokje, laarzen, enz. Bijna alle kasten wa len doorzocht en opengebroken. Ter stond werd de in de nabijheid wo nende politieagent gewaarschuwd en werden twee agenten met het onderzoek belast. Reeds 's avonds was men, door flink optreden der politie, wie daar alle lof voor toe komt, op de hoogte der zaak. De vermoedelijke dieven, een vader en 2 zoons, zijn in Muiden aangehou den en de dochter in Bussum, welk laatste nog 3 vonnissen wegens dief stal ten haren laste had. Vermoede lijk heeft de diefstal in den voor avond van Dinsdag plaats gehad Uit Woudrichem wordi van 27 Januari gemeld Gisterenmiddag vervoegde zich in opgewonden toestand de sluiswachter van de inundatiesluis Jansen, bij den opzichter der genie P. T. de Rooij alhier, bulderde hem de vraag toe, of hij hem zocht te dwarsboomen, haalde een revolver uit zijn zak, en legde op den heer De Rooij aan. Deze sloeg hem het wapen uit de hand. De aanrander nam in allerijl de vlucht, toen op het hulpgeroep van mevrouw De Rooij ee ige men schen kwamen aansnellen. Jansen liet de revolver, welke met eenige patronen geladen was, achter. Jan sen, die in zijne betrekking onder toezicht van de opzichter der genie, den heer Da Rooij, staat is be kend als een dronkaard en een zeer oproerig persoon. Men meldt uit Haamstede: Dat eene koe eenen haai vangt, ii zeker wel zeldzaam, maar wie heeft er ooit van gehoord, dat een hond eenen zalm vangt? En toch is dit hier gebeurd. Zondag bevond zich de konijnenvanger met zijne honden in de duinen onder Wester- Schouweneenen zijner honden missende, ging hij dien zoeken en vond hem, met eenen zalm in den bek, aan het strand. Het kostelijk dier schijnt door den vloed zóó hoog op 't strand te zijn geworpen, dat terugzwemmen onmogelijk werd. Het dier was in volmaakt goeden staat en woog 30 pond. Te Valkenburg is de brigade maréchaussEée met een de tachement uit Maastricht versterkt, om de wederrechtelijke exploitatie van den berg aldaar te beletten en te voorkomen, dat schendende han den aan het artistieke gedeelte der onderaardsche gangen worden ge slagen. Dicht bij den romein- schen weg nabij Heerlen zijn bij het graven in eene weide een ro- meinschen urn en een paar potten te voorschijn gebracht, welke be sloten waren in een soort steenen zerk. Eenige jaren geleden heeft men daar ook een romeinsehen grafsteen gevonden. Vrijdag jl. hebben te Stadskanaal een honderdtal arbei ders, die bezig waren met het vel len van dennenboomen, het werk gestaakt. De oorzaak is, dat de flinkste arbeider per dag (van 8 tot i uur) niet meer dan 30 ct. kan verdienen. Ongeregeldheden hadden niet plaats. De eigenaar van het denneboech, een Belg, wordt in de aanstaande week aldaar verwacht, en men hoopt, dat hij bi.lijker voor waarden zal aanbieden. ViSSCHEKIJ. Nieuwediep, 2S Januari. Heden kwamen van de gioote Tiaicheuj binnen de sloepen Nij verheid", sbh. v. d. Hoek, met 150 levende, 150 doode kabelj., 5 levend» lengen en 2400 schelv. rrMiddelhamis,* »ch. v. d. Hoek. met 280 levende, 160 doode kabelj., 3 levende lengen, 2 heilbotten en 1900 schelv., en «Pionier», sch. Buurveld, met 130 levende, 150 doode kabelj. 8 levende lengen en 8100 schelv.; lev. kabelj. gold fl.50 h t 1.55, doode id. 90 cent k f 1.10, leng f 3 80 it t'3.00, heilbot f21 per stuk en schelv. f 17.50 k f 15 het honderd. Teasel, 27 Jan. Door de garnalenvisschera werden in do afgeloopen week 875 manden gar nalen aan de kokerijen geleverd. De prijs was van f2.50 tot f4 per mand. De garnalen wer den ter markt gezonden naar Londen, Huil, Pa rijs en Brussel. Door de Noordzeevisschers word gemildeld f12 per sehuit besomd. De vangst van paling was gering; de paling gold van 20 tot 50 ct. per !/s &.G. Er werden mooie partijen bot ve scheept. De prijs van bot beliep van tot 4 ct. per stuk. N ar Belgie werden eene hoeveelheid alikrui ken verzonden. Da alikruiken goldeu f 2.25 f2.50 per H L. 28 Jan. Im de afgeloopen week brachten de Noordzeevisschers van hier elders ter markt: 40 manden kleine schel tn 15 masden scharren. De prijzen waren al» volgt: kleine schol f 3.50 f 4.25 en scharren f 1 50 per mand WETGEVENDE MACHT. De Eerste K»mer is in de laatste dagen der vorige week weder bijeengekomen tot behandeling der begrooting. Een der eer sten die aan het debat deelnam was de heer Fransen van der Putte, die zich er in verheugde thans tegenover een zuiver parlementair Ministerie te staan, een toestand dien men in lange jaren niet gekend had. Ea na een betuiging dat ook hij niet de hardste man tegenover dit Ministerie zou wezen, deed hij al dadelijk een aanval op den minister van Buiteu- landsche Zaken. De heer v. d. Putte meende, dat deze min. onder voogdij van zijn ambtgenooien moest geplaatst worden omdat hij geen diplomaat is. Verder waarschuwde hij het kabinet tegen invloeden van buiten. In zake het vraagstuk der verdediging, kwam hij, even- all later de heer Wertheim op,tegea de aamenkoppeling van 't kiesrecht aan herziening der perBoneele belasting en tegen het vrij openstellen van de schat kist voor de behoeften van Oorlog en Ma rine, welk punt ook behandeld werd door deheeren van Kooyen en Albarda van Ekenstein. Zijn oppositie tegen het beleid van den minister van Koloniën wegens zijn eigen aardig godsdienstig standpunt werd ge steund door diezelfde leden, die rondweg hun vertrouwen aan den heer Keuchenius ontzeiden, hoewel de heer v. d. Putte eerst nog geruststellende verklariugen van het hoofd van het kabinet wilde afwachten, Een belasting op het roerend vermogen deed de heer Van Lier als een eisch van billijkheid van rechtvaardigheid klin ken en de heeren Wertheim en P r i n 8 trachtten den weerzin van den minister van Financiën voor belastingher vorming, vooral wat de op den minderen man drukkende verbruiksbelastingen be treft, te overwinnen. Met warmte bepleitte de heer Albarda do openbare school waarvoor hij de uit gaven, op het totaal bedrag van de lands- uitgaveu zeer matig noemde. Ook was hij voor leerplicht en kwam hij op tegen elke onderdrukking van het begrip van anders denkenden. Godsdienst en schoolonderwijs moesten ieder op zijn terrein blijven. In afwijking van zijn geestverwanten kou de heer Van Gennep aan den minister van Koloniën nog niet zijn ver trouwen ontzeggeB. De heer Eegout beval een handels politiek aan, die meer rekening kon hou den met den protectionistisohen geest der naburige staten en ons bij onderhandelin gen een wapen in handen zou geven. Wij moesten een algemeen en conventioneel tarief maken en vooral den wijnaccijns verhoogen. Namens de Reg. nam de minister M a c k a y positie tegenover de Kamer. Met kracht verdedigde hij zijn ambtgenoo- ten van Buiteolandsche Zaken en Koloniën. Hij herhaalde, dat er geen reden was zich voor de daden van minister Keuchenius beangst te maken. Het verband tusschen kiesrecht en per- soneele belastingen hadden de liberalen zelf erkend. Tegenover den heer Albarda streed hij voor de vrijheid van onderwijs. In beginsel is hij niet tegen leerplicht. Een christendom boven geloof verdeeldheid is hem onbegrijpelijk en de liberalen had den zich in den verkiezingsstrijd eveneens van der. godsdienst bediend en 't doen voorkomen alsof 't giug over de vrijheid en de tyrannie. In een positief christen dom ziet hij een kracht van den Staat. Hij stelt de bizondere school boven de openbare wegens de opvoedende kracht in de christelijke deugden. De onderwijswet zal spoedig klaar zijn. De minister van Financiën gaf geen uitzicht op afschaffieg van be lastingen. Hij vindt het bestaande belastingstelsel zoo slecht niet. Het denkbeeld van een algemeen tarief van invoerrechten lacht hem toe, willen wij sterker zijn tegenover het buitenland. In beginsel is de minister niet tegen een belasting op het roerend vermogen, maar met den heer De Bruijn toonde hij de practische onuitvoerbaarheid er van aan. Hij bleef er bij, dat het niet verantwoord zou zijn de noodzakelijke mi litaire uitgaven te weigeren. De afloop van de vergadering van Za terdag laat weinig gelegenheid tot breed voerige medocleelingen. De minister van Oorlog had bij den aanvang der zitting nog te ant woorden. Uit zijn rede sprak eeu grcot vertrouwen in de verdedigbaarheid van ons land, zoo zelfs dat hij de voorstelliüg van den oud-officier Tindal, wiens vrees voor onze onmacht in tijden van gevaar weerklank had gevonden by den heer Van Royen, geheel onaaunemely k ver klaarde. Ook onze bezettingstroepen waren nog wel voldoende. Hij zeide, dat het rapport der Staats commissie over den dienstplicht spoedig der Kamer zal worden aangeboden en voeg le er de verklaring bij, dat de Re- geeriüg zich door niemand van haar stand punt in het militaire vraagstuk zou laten teruiïbrene:en. De miniiter ras Kolomiëa verdedigde het beginsel van subsidiëering van alle bizondere scholen, dus ook de Mahomedaansche in Ned.-Indië. De afgetreden Goeverneur-Generaal Van Rees, in deze 't eens met minister Spren- ger van Eyk, had tijdens zijn bestuur daarvoor gestreden. De begrootingen voor de hooge colle- giëD, Justitie, Oorlog, de vestingen en Waterstaat, zijn alle aangenomen, de mi litaire budgetten met minderheden van 5 en 7 stemmen tegen. Uit de behandeling valt aan te stippen het uitmuntend pleidooi, dat de heer Ylielander Hein leverde voor snel en goedkoop rechtde toezegging door den minister van Justitie, van een nieuw voorstel omtrent de vrijheidbe- neming van personen, die zich op beslo ten plaatsen of in woniügen ophouden j de bereidverklaring van den minister van Waterstaat om mede te werken tot verbetering van den waterweg tusschen Amsterdam en Rotterdam en om de mo gelijkheid van subsidie aan de Zuiderzee- vereeniging nader te overwegen. De Kamer is niet met het begrootings- werk gereed gekomen en heeft hare ver gadering Maandag voortgezet. Bij de behandeling der Marinebegroo- ting in de zitting van Maandag verde- de minister tegenover de hee ren van den Putte en Stork den bouw van nieuwe oorlogsschepen op de binnen» landeche particuliere werven. ZEx had de positieve overtuiging, dat dit zonder gevaar kon geschieden. Het laten nazien der projecten in Engeland achtte hij on- noodig. Eerlang kan de regeling der ver houding van de indische militaire marine eu het auxiliaire eskader verwacht worden, Het hoofdstuk is aangenomen met 30 tegen 7 stemmen. Bij Binnenl. Zaken kwam de heer Albarda van Ekenstein op tegen de opheffing der kweekscholen als prematuur en tegen het stelsel van sub sidie van bizondere scholen. RECHTSZAKEN Da Rechtbank te Rotterdam heeft Za terdag vrijgesproken den heer M. Horn, leeraar aan de hoogere burgerschool en aan het gymnasium te Schiedam, redacteur van de //Kunstkroniek'7, beklaagd geweest van den heer Max Wertheim, lyrisch tenor, in een door hem geschreven en in een exemplaar van de //Kunstkroniek" ge plaatst verslag over eene opera-voorstel ling in diens eer of goeden na m, te heb ben aangerand of hem daardoor te hebben beleedigd. De Hooge Raad heeft in zijne zitting van Maandag verworpen het beroep van den vader te Heemstede, die zijn 14 jarigen zoon met een zwaren ijzeren hamer verwondingen aan het hoofd toe bracht, en deswege door het hof te Am sterdam veroordeeld is tot 4 jaar gevangenis straf es 9 jaar ontzetting uit de vaderlijke macht, enz. Behandeld werden heden o. a,: De zaak van een zevental personen te Lith, door het kantongerecht te Oss van alle rechtsvervolging ontslagen ter zake van het zonder schriftelijke kennisgeving aan, en het bekomen van vergunning van den burgemeester, in eene herberg te zamen en in vereeniging muziek te hebben ge maakt. De kantonrechter had overwogen dat het lokaal, waarin de muziekuitvoe ring plaats vond, niet voor het publiek open stond, en alzoo geen toestemming van den burgemeester noodig was. De ambtenaar van het O. M. was echter van een ander gevoelen en voorzag zich in cassatie. Ycor de gerequireerden trad op mr. E, J. H. Patijn, die met een beroep op de verschillende arresten van den H. R., het vonuis des kantonrechters verdedigde. Het beroep, ingesteld door A. K. Holl en W. F. Smitshuijzeu, de bekende val- 8che munters, door het Hof te Amsterdam veroordeeld de eerste tot 6, de tweede tot 7 jaren gevangenisstraf. Mr. Caroli, uit Amsterdam, trad als verdediger op eu stelde niet minder dan zeven cassatie-middelen voor, bewerende: lo. dat niet blijkt dat de gehoorde getui- gen-deskundigen den eed hebben afgelegd overeeukomstig hunne godsdienstige gezind» haar zenuwgestel schokken kan! Toen ging Willem met vasten tred naar huis. Zijn be sluit was genomen. In een kort briefje schreef hij aan zijn patroon, dat hij zijn ontslag nam uit zijn betrekking en zonder een oogenblik van aarzeling wierp hij den brief zelf in de bus. O, hoe pijnigde hem zijn bonzend hart, hoe martelde hem zijn gloeiend hoofd, waarin de gedachten woest dooreen joegen Doof voor troostwoorden, zat hij en staarde voor zich heen, totdat zijn moeder en zusters hem goeden nacht zeiden en hij hare aandoening hoorde in hare stem. Toen brak zijn smart zich baan en heete tranen ontvielen aan zijn brandende oogen, als een plengoffer voor zijn vervlo gen geluk. y. Droef gingen de sombere herfstdagen voorbij. Lize lag nog altijd op de sofa bij het raam in de kleine kamer. Al lengs werd ze zwakker en stiller terwijl ze in de eerste weken van haar ziekte vaak vol moed en hoop van de toe komst sprak, werd ze nu stil en lusteloos en kom soms uren achtereen bewegingloos naar de zoldering of naar de voor werpen in de kamer liggen kijken. Ze Dad Willem gevraagd of zijn verloftijd niet reeds was verstreken en hij had haar geantwoord, dat zijn patroons hem verleDgiDg hadden toegestaan. Verlenging, zei ze, en tot hoe laDg Nog twee maanden, zei hij en het was hem te moede alsof zij aan zijn stem zou kunnen hoo- ren dat hij onwaarheid sprak. Maar zij had alleen gevraagd met haar zwak stemmetje: Zou ik dan weer beter ziju en in weerwil van het stikkend gevoel dat hem de keel toekneep, zeide hij ja zeker Maar ze keek hem met haar groote oogen aan en zeide niets. Vinkenburg had zijne bezoeken voortgezet. Aanvankelijk had het gesprek onder den indruk van Lize's wederinstor- ting een meer ernstig karakter gehad, maar toen weken verliepen zonder merkbare verandering in den toestand van het meihje, kwamen de huisgenootc,n allengs weder in huu gewone stemming, men raakte er aan gewoon de zieke op haar sofa te zien liggen en het scheen ten slotte alsof het reeds lang zoo geweest was. Men speelde, zachtjes wel is waar, weer piano en Vinkenburg, die werkelijk een fraaie tenorstem had, zong op gedempten toon koddige liedjjs, die het huisgezin zeer vermaakten, en waar Lize van haar kamer uit altijd gaarne naar luisterde. Dikwijls ook bracht Vinken burg bloemen voor het meisje mede en liet haar die door een harer zusjes geven. Zij was daarmede altijd zeer ingenomen en hoewel zij hem slechts tweemaal had gesproken, zeide ze o^er üem sprekend altijd Gerard, als keude ze hem reeds jaren. Vinkenburg van zijn kant gevoelde een innig medelijden met de twee jonge gelieven, waarvan de een stierf en de andere de vreeslijke marteling onderging, een geliefd we zen te zien sterven. Willem had behalve aan zijn ouders, ook aan Vinkenburg verteld dat hij zijn betrekkiog had vaarwel gezegd om zijn meisje niet te moeten verlaten en Gerard bad daarop zijn hand gedrukt en gezegd: Je bent een fl nke kerel! je verdiende meer geluk! Wat mevrouw van der Horst aangaat, het scheen wel alsof zij het ernstige van den toestand niet inzag. Soms kon zij Lize wel eens tersluiks met een angstigen blik ga deslaan en in die oogenblikken was zij vriendelijker voor Willem dan gewoonlijk, maar meestal gedroeg zij zich alsof hier slechts sprake was van eene tijdelijke ongesteld heid, die wel zoude beteren wanneer het slechts zacht weer werd, en zelfs gebeurde het wel eens, dat zij het bleeke gelaat van haar zieke dochter streelde met de woorden: Als het lente is zal het wel beter gaan! Dan be nijdde Willem haar dat zij nog hoop koesterde, terwijl in zijn geest de toekomst de zwarte kleur des doods aannam. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2