NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. EEN GEBROKEN LEVEN. 6e Jaarsran». Vrijdag 1 Februari 1889. No. 1712. Hit Nummer bestaat uit twee Men. HAARLEM'S DAGBLAD ABOKTEHENTSFRUS: Voor Haariem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer»- 0.03. Dit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. felefoonnummer 1XZ. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en oonrantiere. Dlrecteuren-d^gevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Fuilieite Etrangère G. L. DAJJBE Co., JOH. F. JOH ES, Suer., Faryi, 31bit Faubourg Montmartre. STADSNIEU \X S. Haarlem, 31 Januari. Curatoren van het gymnasium te VHage stellen den Raad de volgende voordracht ter benoeming van een leeraar in de plant- en dierkunde aan die inrichting voor: lo. dr. L. A. F. C. Went, te Am- terdam; 2o. de heer H. Burger, doctorandus in de plant- en dier kunde, thans leeraar aan het gym nasium en de H. B. S. te Haarlem. Door de leerlingen der Muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, afd. Haarlem, werd Woensdag in de concert-zsal der sociëteit «Vereeni- ging" de gewone jaarlijksche uitvoering gegeven, welke werd by gewoond door leden van genoemde Maatschappij, ouders en voogden der leerlingen en geïutroduceerden. Het spreekt van zelf dat de belangstel ling in deze uitvoering ook ditmaal weder groot was, zoodat het aantal toehoorders aanzienlijk mag worden genoemd. Wij laten hieronder het programma volgens der uitgevoerde werken met de namen van hen die zo ten gehoore brachten. 1. a. Pepita-Walzer it 4 m. Kretschmer. Uit te voeren door: H. Reerink, L. van Essen, D. Loosjes, J. Bosch, A. Schut, E. Goedbloed, M. Wijbenga, P. Jansen, J. van den Arend, A. Eliuk Sterk, A. Jansen, A. Willems, J. Hij mans en A. Schlegel; Pianoklasse VIb. (eerste haltjaar.) b. Promenade-marche. Straebbog. Uit te voeren door: C. Waller, E. de Haan Hugenholtz, J. ter Horst, J. van der Mersch, M. Fijan, J. Bos, B. van der Scheer eu S. Land; Pianoklasse Vb. c. Bal des infatigables. Straebogg. Uit te voeren door: A. van Doorn, C. Oudhuys, J. Heringa, H. Teves, G. de Clercq, W. de Clercq. B. Donker en D. van den Arend; Pianoklasse Va. a. Morgeugesang m.Voikmaan. b. A. B. C. uit «die Tageszeiten'L Uit te voeren doorS. Lohr, W. Lohr, E. van der Laan, E. Schlimmer, A. Klik, M. Strieker en H. Schaalje Pianoklasse Vc en J. van der Laan en A. Engelkens; Pianoklasse VIa. 8. Trois lemons et étude, voor violoncel. Lee. Uit te voeren door: E. Calkoeu, G. Schlimmer en M. Calisch. 4. Aufferderung zuin Tauz, ii 4 m. Weber. Uit te voeren door: J. van der Scheer, G. Haitsma Muiier, M. Menten, M. Strieker, A. van der Niepoort en Wr. Lichtenberg; Pianoklasse IVc waaraan toegevoegd: B. van der Scheer en K. van Lijnden. 5. a. Wiegeilied vj00j schwann, b. An den Son- nenschein. Uit te voeren doorV. Rethaan Ma- caré, K. de Wit, A. Haartman, J. Kre- mer, H. Kremer, A. Joles, J. Jager Gerliugs en A. Remmert; de begeleiding door: M. de Jongh Schiffer, J. Putman Cramer, J. Doncker, M. Doncker, G. Holtz, S. Mohr en J. Eschauzier; Piano klasse IVa. 6. Babillage, voor viool. Gillet. Uit te voeren door: G. Calkoen, L. von Hemert, W. Schorer, H. Hartong van Ark, J. Aghina, J. Mohr, F. Kerk- hoff, A. Joles, C. van der Velden en P. Roelants; de pianobegeleiding door: A. van der Steur, A. Borgerhoff van den Bergh, M. de Vries, P. Best, M. Luyken Glashorst, A. Michielse, H. Pannekoek en J. Hoeffer; Pianokl. IIIc. 7. Serenade. Gounod. Uit te voeren doorA. Remmert, J. Rit8ema, H. Maks, M. van Oosterzee, J. van der Niepoort, J. Schorer eu K. van Lijnden; Pianoklasse IVb. 8. Alte Kircheumelodie, Machts. voor violoncel. Uit te voeren door: A. Waller, W. Binger en J. Smit; de pianobegeleiding door: G. Haitsma Muiier, M. Menten en M. Strieker. 9. Andante et Allegro de Concert, Léonard. voor viool. Uit te voeren door: J. Tadema. 10. Slavischer Tanz 4 m. Dvorak. Uit te voeren door: G. Kersten, E. Leupen, J. Weerman, B. Sabelis, H. Neuhuys en C. van Essen; Pianoklasse IIIb eu C. Deuekamp, S. Denekarap, C. Brauns, J. van Mausvelt, J. van der Lingen, M. Remmers, J. Mohr en M. Dubois; Pianoklasse IIIa. 11. a. Als ik groot ben. b. Sluimer, lief vogelijn. C. v. Renues. c. De zomer kwam. Koorklassen II en III. 12. Andante cou variazioni, uit het 8trijkquartet A Beethoven, dur a 4 m. Uit te voeren door: C. Boon, S. Gou- kes, M. Beuker, C. van Mausvelt, P. Goedbloed, K. Singels en G. van Vla- deracken; Pianoklasse Ha en C. Brond- gee8t, P. Neeb, A. Neeb, C. Kretsch mer, J. Stoel, J. Hijmans, J. van der Linde, S. van der Sleur eu W. Robert; Pianoklasse Ic. 18. Andante en Rondo uit het 7e j£O(j0 Concert, voor viool. Uit te voeren door: H. Waller. 14. Lrlichter, (No. 11 uit de Tpn.„n „Wauderbilder") Uit te voeren door: M. van der Feijst, C. Ritsema, A. Hartog, E. Sirumphler, H. Witsen, M. Witsen eD A. van der Velden; Pianoklasse Ib. 15. Romance, voor viool. Svenasen. Uit te voeren door: K. van Maas. 16. Valse. Chopin. Uit te voeren door: A. Dolleman, A. Tadema, A. van Eldik Thieme, W. de Jongh Schiffer eu J. Kat; Pianokl. Ia. 17. Adagio uit het eerste Concert, Bruch. voor viool. Uit te voeren door: A. v. d. Voort. 18. «Aufschwung" uit op. 12. Schumann. Uit te voeren door: S. 't Hooft Solopianoklasse. 19. Concert voor twee Piano's. Bach. a. Allegro, uit te voeren doer: W. Visser, C. Teves, S. Smit en C. Tadema. b. A d a g i o, uit te voeren door: J. Plomp, F. Hartog, A. Waller en M. Greup. c. Finale, Fuga, uit te voeren door: J. Landré, S. 't Hooft, C. van der Steur en W. Luyken Glashorst; Solopianokl. 20. Koor No.7 uit Aschenbiödel. Reinecke. Koorklasse 1. In de heden gehouden zitting der arr.- reehtbank stonden terecht H. P. en P. G. Starrenburg en J. La Maitre, wonende te Oegstgeest, beschuldigd van diefstal van visch uit een gesloten en een met gesloten vischkaar en bun van den viscbhandelaar Spaargaren, wonende te Aalsmeer, welke visch door hen is verkocht aan den visch- haudelaar Roos te Leiden. Het O. M. vorderde tegen den eerst genoemde een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden tegen beide anderen 1 jaar. Uitspraak over 14 dagen. Na de pauze stond terecht de L., vroe ger winkelier in goud- en zilverwerken in de Anegang te Haarlem, thans wo nende te Amsterdam, beschuldigd van een zestal horlogos van inwoners van de Haarlemmermeer in reparatie ontvangen te hebben, maar die in de bank van leaning verpand en de ontvangst ten eigen bate te hebben aangewend. Het O. M. eisehte eene gevangenisstraf van 4 maanden. Uitspraak heden over 8 dagen. (In ons nummer van morqen zullen wij het vervolg der zitting opnemen.) Heden is een paard van de Haar- lemsche Tram way-maatschappij we gens kwaden droes onteigend. Een logger van den reeder P. De Niet is te IJmuiden binnengeloopen met verlies van een trawlnet met toebehooren en met zware schade aan nog 2 andere trawlnetten. L£?T£ir«ËH IU KUNST. Naar «Gelria" verneemt, zul het groote Nationale Zaunersfeest, dat in het najaar te Arnhem zou gehouden worden, wegens de moeilijkheden, welke de verbouwing van //Musis" er aan in den weg stelt, een jaar worden uitgesteld. It I N N E N L A N I). Na zijn bezoek aan Z. M. den Koning- is prof. Rosenstein jl. Zondag geruimen tijd door H. M. de Koning in audiëntie ontvangen en bij d:e gelegenheid is ook de leidsche hoogleeraar aan de Prinses voorgesteld. De voorzitter der Tweede Kamer, jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, die de Zuid-Airi- kaansche Republiek ook bij het duitsche Keizerrijk vertegenwoor digt, bevond zich ter gelegenheid van den verjaardag van Keizer Wilhelm te Berlijn, en heeft daar Zaterdag, met den nederlandschen gezant jhr. Van der Hoeven, deel genomen aan een diner, dat de rijkskanselier ter eere van zijnen souverein gaf en waaraan 32 vreemde mogendheden vertegen woordigd waren. Door den minister van Waterstaat, enz. is bepaald, dat al hetgeen voor de instandhouding der merken van nauwkeurigheids waterpassing moet worden verricht, voortaan door de zorg van zijn departement zal geschieden. Daar voor zijn de noodige voorschriften vastgesteld. Het toezicht in iedere provincie wordt daarbij aan de rijks hoofdingenieurs opgedragen. Dra n kg et ruik in kazer nes.. Door den minister van Oorlog is een nader voorschrift gegeven omtrent het gebruik van sterkeu drank in de can tines. Ten aanzien van deze aangelegenheid zegt de minister het niet wenschelijk te achten, verkoop algemeen eu geheel te verbieden, maar dat bet evenmin aanbeveling verdient hem bepaalde lijk voor te schrijven. De minister bepaalt voorts: dat er, zoo mogelijk, voor onderofficieren en minderen afzonderlijke cantineloka len moeten zijndat de cantines in geen geval mogen verpacht worden aan burgers of vrouwen van mili tairen als houdsters daarvau mogen optredendat uitsluitend mag ver kocht worden aan militairensterke drank mag alleen per glas worden verkocht onder beperkende bepa lingen en streng toezichtde ver koop mag slechts op enkele uren door commandeerende officieren te regelen plaats hebben, in geen geval doorloopend; de winst in de cantines behoort zooveel mogelijk te worden beperkt. Eventueel kun nen zelfs sommige artikelen als bier, koffie, enz., zonder winst of zelfs met verlies worden verkocht, indien dit mogelijk is, doordien op andere artikelen, inzonderheid op sterken drank, winst wordt behaald. Naar wij vernemen, h e b- ben een aantal klerken bij de rijks telegraaf zich tot den minister van Waterstaat gewend met een adres, waarin zij om lotsverbetering vra gen. Hunne klacht geldt vooral het gemis van gelegenheid om promotie te maken. Op dat adres is een afwijzend antwoord ontvangen. (Avondp.) Naar wij vernemen, is door den heer A. R. M. Kapteijn, ingenieur bij de Maatschappij tot exploitatie van staats-spoorwegen, concessie aangevraagd voor den aanleg van een spoorweg Amster damRotterdam. (A7. R. C.) Omtrent da op de eetzaal der sociëteit Minerva te Leiden ge houden lezing voor de studenten- afdeeling der nederlandsche Zuid- Afrikaansche vereeniging, in eene bijeenkomst die voor alle studenten toegankelijk was, meldt de L. Ct. het volgende Als eerste spreker nam het woord de heer Mr. W. H. De Beautort, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Hij schetste op keu rige wijze de Zuid-Afrikaansche toestanden, vooral ook in verhouding tot onze natie, eene verhouding die in den laat6ten tijd veel gunstiger werd, vooral na den bekenden en voor de Transvalere zoo eervollen vrijheidsoorlog. Van die verhouding was de ontvangst der achtenswaar dige deputatie hier te lande en vooral in onze akademie-steden eene getrouwe afspiegeling en ook de leidsche studenten zijn toen niet achter gebleven met hunne harte lijke blijken van sympathie. De lieide tot de Hollanders en hunne taal, de stam- en taalver wantschap, werden door spreker aangehaald en met bewijzen ge staafd. Vooral ook die verwantschap FmïrlLXjJtiiTO CM. Oorspronkelijke Novelle door HASSELAER. 111 V. Wees gerust, zeide hij met vaste stem, ik zal niet overijld handelen, maar gij kunt zeker zijn dat ik haar zal weten te verdedigen 1 Ik vertrouw op u 1 De kinderen zullen door de meid aanstonds naar een vriend van mij in de buitenwijken wor den gebracht, dan komt de meid alleen terug. Mijn vrouw zal ik door een agent van het station laten afhalen. Adieu ik moet nu gaan. Ik heb uw belofte. Reken op mij, antwoordde de jonge man en hij stak den inspecteur de hand toe die deze zwijgend maar hartelijk drukte. Een oogenblik zagen ze elkaar vast in de oogen, toen schudde van der Horst hem nogmaals de hand en ging heen. Toen hij zijn stap hoorde die zich verwijderde overviel Beek een een oogenblik een gevoel van angst, het was hem te moede alsof hij den vertrekkende voor het laatst had ge zien. Toen zich vermannende, ging hij naar de tafel en zag de gladgepoetste revolver na. Ze was met zes kogels ge laden en verkeerde in uitstekenden toestand. In weerwil van zijn vastberadenheid liep hem een rilling langs den rug bij het voelen van het koude staal. Daarop legde hij het moordtuig boven op de groote linnenkast, zoodat het uit het gezicht was, eu begaf zich toen naar de andere kamer om te zien, of Lize reeJs wakker geworden was. Hij naderde de sofa om er zich vau te overtuigen, dat Lize, die met het gelaat van hem afgewend lag, rustig was. Zij lag met gesloten oogen en scheen te droomen. Een hooggekleurde blos bedekte baar ingevallen wangen en riep in 'sjongelings herinnering die scboone dagen terug, toen zij bloeiend van gezondheid met hem gewandeld had en geschertst en toen hij zich aan hare zijde en met hare arm in de zijne dubbel sterk had gevoeld en moedig, ja overmoedig het leven bad ingekeken. Het was hem na de duizend angsten en vreezen der vorige dagen een verade ming, zijn gejaagde gedachten in dit scboone verleden een rustpunt te geven. Wel joeg de vrees ze telkens op en deed ze angstig dwalen in de toekomst, maar Willem gevoelde de troost, die er in ligt nog te kunnen hopen en vertrou wen. En hij hoopte en vertrouwde weder tegen beter weten in. Het was hem, nu hare bescherming hem was opgedra gen, dat bij baar zelfs tegen den dood zou weten te ver dedigen. Hij begaf zich zoo stil mogelijk naar het venster. Op «traat was nog weinig verandering te bespeuren. Zelfs scheen het, alsof de volksmenigte zich langzamerhand ver strooide. De groepen waren gedund. Maar hun bewegingen waren driftiger, hunne gesprekken levendiger. Nu en dan trof hem een dreigende blik. In de verte hoorde hij eenige doffe kreten en door rijtuigengedruisch overstemd gezang. Een beweging van de zieke deed hem naar de sofa terug- keeren. Lize verviel in een hevige hoestbui. Zij trachtte te spreken, maar het gelukte haar niet, hoe krampachtig zij zich inspande, iets verstaanbaars uit te brengen. Willem bracht haar een glas water en nadat zij een teug daarvan gedronken hadzonk zij op zijne arm opnieuw terug. Met ingespannen aandacht volgde hij haar pijnlijke adem haling. L icht, lucht 1 scheen de arme te roepen. En hij, de krachtige jonge man, hij kon geen verlichting, geen hulp schenken. Een machtelooze woede tegen den daemon, die zijn lieveling kwelde, wisselde af met een namelooze droefheid. Het zal wel beteren, lieve I snikte hij aan haar oor, toen eene nieuwe benauwdheid haar overviel. Opnieuw reikte hij haar het waterglas, maar voor hij het aan haar lippen had gebracht, klonk in de verte een dof rumoer, als van een naderenden donder, terwijl het hem toescheen als knalden er geweerschoten. Lize trachtte te drinken, maar hare bevende handen ver mochten het glas niet te grijpen. Plotseling richtte zij zich op in hevige benauwdheid, een vreeselijke kramphoest deed hare leden schokken en tusschen de blauwe lippen baande zich een golf bloed den weg, die haar morgengewaad kleurde. Lize, Lizel riep de jonge man hevig ontsteld en, haar zachtjes en haastig op het kussen leggende, zocht hij

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1