NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. EEN GEBROKEN LEVEN. 6e Jaargang. Zaterdag 2 Februari 1889. No. 1713. ABOMEMEÏÏTSPEIJS: ADVERTENTIES: AARLEHTS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Ho. 9, Haarlem. Telefoonnummer 1ST. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. S'KKHSHIKIU en J B. AVIS. Hoofdagentfn voor hit BuittnlandCompagnii Gintrali dt Puiliciti Etranghrt G. L. DAÜBE <y Co., JOH. F. JONES, Suer., Parigt, 31Us Paubourg MontmarCri. STADSNIEUWS. Haarlem, 1 Februari. Door D. Swens Co,, alhier is vergunning gevraagd aan het ge meentebestuur tot oprichting van eene zeepziederij door stoom gedre ven iu bet perceel aan de Magda- lenasteeg No. 6, kad. sectie C, No. 3444. Door het gemeentebestuur is ver gunning verleend tot het oprichten ven de volgende smederijen: aan J. H. ICeyzer in het perceel aan de Lange Margaretastraat no. 32. en aan F. A. van Beugel in het perceel aan de Korte Margareta straat no. 77. Id de afgeloopen maand December bezochten 116 personen tegen beta ling en 154 kosteloos het stedelijk museum op het raadhuis. Op de aardappelen- en botermark ten alhier zijn in de afgeloopen maand Januari jl. aan^ev. verk. hoogste laagste pr. Aardapp. 1570 HL. 560 HL. f 4.— f Appelen 244 188 - 9.- 8. Peren 103 69 - 5.- 8. p. K.G. p. K.G. Boter 488 kil. 488 kil. f 1.75 fl.85. p. stuk. p. stuk. Biggen 172 stuks 114 stuks f16.15. De verzameling van het Museum van Kunstnijverheid is dezer dagen vermeerderd met een afgietsel van het zittend beeld van Menander (ge boren ee Athene 342 v. C.), den bekenden dichter der nieuwe Atti sche Cc-medie. Zooals men weet, ontwikkelde zich de oude comedie onder Aristo phanes uit de Dionysos- (Bacchus) feesten en hekelde door scherpe cri- tiek de maatschappelijke en zede lijke toestanden van het atheensche volk. Aan het hoofd der nieuwe AtHsche Comedie stonden Menander en Poscideppos. Dezen behandelden slechts het private leven, de koren en alles wat aan de Dionysosfeesten herinnerde werd afgeschaft, doch het blijspel kenmerkt zich door zijne zedelijke strekking en door de juiste teekening der verschillende karak tertypen uit het atheeneche leven na den tijd van Alexander. De origineele blijspelen van Me nander zijn verloren geraakt; later werden ze door anderen bewerkt en nagevolgd. Betreffende de werkzaamheden in het afgeloopen jaar verricht aan de hier ter stede gevestigde inrichting voor animale vaccinatie (Paro-Vaecinogène) kan het vol gende worden medegedeeld. Het totaal der inentingen bedraagt 1477. Er werden gedaan 978 vaccinatiee en 499 r4vaceina- ties. Onder de gerdvaceineerdan zijn be« grepen de in onze inrichting verrichte herinentingen bij het garnizoen en de gedetineerden in de gevangenis alhier. Om laatstgenoemden te rdvaccineeren werd evenals vroeger, op verzoek van den officier van gezondheid belast met den genees kundigen dienst in de gevangenis, een ingeënt kalf en de noodige instrumenten beschikbaar gesteld. Het totaal aanvragen om koepokstof bedraagt 485, waaraan vol daan werd door toezending van 884 paar glaasjes met stof. Uit deze gemeente kwamen 79 aanvragen, die beantwoerd werdea door toezending van 159 paar glaasjes met stof. De overige aanvragen kwamen uit verschillende gemeenten in Nederland of uit het buitenland, zoowel om te vaccineeren als om animale koe pokstof aan te kweeken. Tot toelichting zij vermeld dat se dert de oprichting van het Parc-Vacci- nogène alhier (1873) de animale stof op kalveren wordt voortgeplant. Bij ver mindering der virulentie of het zooge naamd verloopen der stof in andere in richtingen voor animale vaccinatie iu Nederland en in het buitenland, werd op aanvrage de door ons aange kweekte vacciueals een® nieuwe bron van stof toegezonden en volgens de ontvangen berichten met het gewenschte gevolg aangewend. De door den den directeur der inrich ting, den heer P. S. Frank, aangewende methode om stof te verzamelen en tot ver zending gereed te maken, wordt hoe langer hoe meer nagevolgd. Door het volgen dezer methode wordt het zoo zeer gewenschte succes, waarnaar sedert geruimen tijd gestreefd werd, ver kregen n.l. Ie bij de vele aanvragen om animale stof eeno ruime hoeveelheid zuivere en niet met glycerine en andere stoffen ver mengde vaccine te kuunen leveren 2e vermeerdering der virulentie der stof en 3e de mogelijkheid, om de stof gedu rende langen tijd te bewaren met behoud der virulentie. Overeenkomstig de plannen van den architect C. L. M. Robbers zal eerstdaags worden overgegaan tot de verbouwing van het r. k. wees- en armenhuis, staande iu de Hage straat alhier. Het werk zal bestaan in het verbouwen en vergrooten van de kapel, het maken van een regentenkamer, kantoor, spreekka mer en rectorskamer met alkoof en het aanbrengen van verdere veran deringen. De 20 laatst aangekomen volon tairs van de militaire school zijn op 1 Februari allen tot korporaal volontair bevorderd. Tot onderwijzer te Franeker iB benoemd de heer Verhoeve alhier. Den 2en Febr. zal des middags ten 12 uur op het terrein van den cavalerie-kazerne de gouden medaille op plechtige wijze worden uitge reikt aan den mr. geweermaker Klenke. De stafmuziek van het 4e regt. int. zal zich daarbij laten hooren. Door de politie alhier zijn aange houden 2 knapen van 15 en 16 ja ren, die in het bezit werden gevon den van een zak gevuld met steen kolen, die zij hadden ontvreemd van de epoorweglijn nabij den Kruis weg ten nadeele van de Holl. IJz. Spoorw. Mpij. Arrondissements-Rechtbank TE HAARLEM Zitting van Donderdag 31 Januari 1889. Een oud spreekwoordal zouden de raven bet ook uitbrengen enz..,, werd in de zitting der rechtbank van heden be waarheid. De raven waren het wel niet, maar toch waren een karper en een pa ling d® oorzaak dat tegen een drietal ge slepen stroopers eene flinke bestraffing werd geëischt wegens brutalen diefstal. De beschuldiging luidde dat zij iu den nacht van 1 November in vereeniging viscb hadden gestolen bij den vischhandelaar Spaargaren te Aalsmeer. 12 getuigen werden gehoord. De eerste getuige, Spaargaren, heeft den len November des avonds te halt 7 de visch vermist. Zijn soon had bovendien ontdekt dat de schuit weg was, waarin eeu bun met visch, welke dus vermoede lijk ook ontvreemd was. Van de hangkaar, die uit twee deelen bestaat, was het eene deel, dat met beu gel en slot gesloten was, opengebroken en daaruit 6 a 7 kilo snoek ontvreemd be nevens een prachtige blanke karper van 5 kilo. Uit de andere helft, die niet gesloten was, had men 4 kilo paling genomen, waarbij een paling van 3 poiid, welke door den eigenaar gekenteekeud was door het afsnij den van een deel der rechtervin. Spaargaren had deze voorzorg genomen, om bij eventueelen diefstal, waarvoor tal van ontvreemdingen in den laatsten tijd in Haarlemmermeer de vrees wettigden, beter op het spoor der daders te komen. De waarde van de gestolen visch en de aan gerichte schade werden door get. begroot op f 80. Toen hij den diefstal had ontdekt, kwam de gedachte bij hem op om naar Roos te gaan, vischopkooper te Leiden, bij de Weteringsclie brug, en twee dagen later ging hij derwaarts. Inderdaad had deze de vermiste visch daags te voren van de beschuldigden opgekocht. Toen Spaargaren teLeiden wasaangekomen ontmoette hij de beschuldigden H. P. en P. G. Starreuburg en J. La Maitre, op wie zijne verdenking viel, daar zij als be ruchte stroopers bekend stonden. Weldra had hij hen zoover dat zij bekenden de visch ontvreemd te hebben, doch zij zoch ten eene mondelinge schikking te maken en boden hem de dubbele waarde vau het ontvreemde als schadevergoeding aan. Besch. P. G. Starrenburg erkeut de woorden te hebben gebezigd //zeg maar t je ontvreemd of ontstolen is, dan zal ik je het dubbel vergoeden," maar ver andert een oogenblik later van taktiek en zegt dat de visch door hem eu de beide andere beschuldigden des nachts is gevan gen. De getuigen Spaargaren, vader en zoon, verklaren echter dat het niet mogelijk is des nachts in die wateren te visschen van wege het vele ontuig op den bodem, dat het ophalen der netten belemmert. Bekl. Lemaitre deelt in krachtige be woordingen mede, dat hij wel 11? pond snoek in ééae nacht heeft gevangen enz. enz., hetgeen de president de leuke vraag ontlokt //of hij ook wel gemerkte paling ving." Getuige Komen, knecht van Spaarga ren, erkent de ontstolen visch daags te voren gevangen te hebben. Uit alles blijkt vei der dat beschuldig den onmooglijk in den bewusten nacht gevischt kunnen hebben, ofschoon get. H. P. Starrenburg hardnekkig volhoudt, dien nacht wel te hebben kunnen //fleuren". Het O. M. vordert tegen H. P. Star renburg een gevangenisstraf van een jaar en 6 maanden, tegen de beide anderen ieder van eeu jaar. Uitspraak over 14 dagen. Dit edele drietal zal zich in het begin dezer maand voor de rechtbank te 's-Hage te verantwoorden hebben wegens geweld dadig verzet tegen de politie by hunne strooptochten. Na de pauze werd behalve eenige kleine vecht- en bedelpartijtjes behandeld de zaak van de L., vroeger winkelier en horloge maker in de Auegang alhier. In deze zaak werden 13 getuigen ge hoord. De L. had zich te verantwoorden we gens verduistering van een zestal gouden en zilveren horloges, die hem grootendcels door bewoners van Haarlemmermeer ter reparatie waren toevertrouwd eu die hij binnen 14 dagen zou afleveren. Hij had ze echter in de bank van leening gebraeht en de opbrengst ten eigen bate aangewend. Btkl. erkende ten volle. Hij zeide aldus gehandeld te hebben omdat zyn gezin ge brek leed. Het O. M. vorderde tegen hem een ge vangenisstraf van vier maanden. In zijn requisitoir deelde de subs. off. van justitie mede dat hij deu beklaagde 3 maanden geleden gelegenheid had ge geven om het gepleegde misdrijf ongedaan te maken, daar bekl. toen in de moge lijkheid was om lieH eigenaars hun bezit ting terug te geven, maar dat hy den daarvoor bepaalden tijd had laten verloo pen en nu de treurige gevolgen van zijn misdrijf ondervond. Bekl. vroeg vermindering van straf; zijn tegenwoordige zaak in Amsterdam ging tamelijk goed en hij hoopte dat hij nooit weder tot een daad zou overgaan, waar voor hij met de rechtbank in aanraking zou komen. Uitspraak over 8 dagen. Nog werden behandeld de navolgende zaken G. K., zonder beroep, Haarlem, bede larij, req. 3 d. hecht.; D. B., metselaar, Haarlem, openb. dronkensch. en weersp., rtq. 5 d. gev.J. W., venterBe verwijk dierenraish., req. f 5 boete of 3 d. hecht, en f 3 boete of 1 d. hecht.; J. G. Briët, zonder beroep en woonplaats, landl., veroordeeld tot 12 d. hecht, en 4 m. plaatsing iu een Rijks-werkinr. Uitspraak werd gedaan in de navolgende zaken, vermeld in //Haarlem's Dagblad" van 25 eu 26 dezer J. K. en A. V., Haarlem, diefstal, ieder 1 jaar gev.; J. G., diefstal en oplichterij, 2 jaar gev.; B. W., fabrieksarb,, Haarlem, 3 d. gev.; J. v. A. Cz. eu D. v. A. Cz., vi&schers te Marken, mish., vrijgespr.; K. v. A., visscher te Marken, mish., huis vredebreuk, beleed., 6 d. gev.; H. B., hout zager eu K. de B., werkm., Zaandam, ieder 5 d. gev.; C. A., boereuk»., en J. D.' FlSUILliBTOKI. OoBSPBONKELIJKE NOVELLE DOOB HASSELAER. 12; V. Luider en luider werd het rumoer in de etraat, thans klonken ook nu en dan schoten. Hooger klonk het gebrul van de door den hartstocht opgezweepte menschen en de jonge man, angstig luisterend aan den mond der zieke, hoorde bijna hare rochelende, benauwde ademhaling niet meer in het woeste gedruis. Angstig sloeg hij haar gade, in de hoop een teeken te ontdekken dat hem hoop geven kon. O, dat zij hem slechts herkende. Maar nog altijd staarden de wijdgeopende oogen hem wezenloos aan. Plotseling werd haar lichaam weder door hevige schokken bewogen, zoodat zij uit Willem's armen gleed en na een langdurige, verschrikkelijke hoestbui kwam er weer een golf van bloed. En nog altijd klonk daar buiten het helsch geraas van het bloedig gevecht. De geluiden die daar opstegen uit den worstelenden wirwar van lichamen hadden niets meneche- lijks meer. Als een roffel knalden de revolverschoten, ver mengd met het gegil der getroffenen. Slap en bewegingloos lag het meisje in de armen van den jongen man. Hij w.Bt nauwelijks wat er voorviel en alleen aan het hijgende op- en neergaan van haar borst bemerkte hij dat zij nog leefde. De regen van keien die voor een oogenblik had opgehouden, ving weer opnieuw aan en verbrijzelde allee wat in de kamer was, zoodat de glasscherven naar alle zijden werden verspreid. Daar klonk een schot en tegelijk hoorde hij iets langs zijn hoofd suizen werktuigelijk keek hij op en bij het dansende fakkellicht zag hij aan den overkant van het trottoir in een lantaarnpaal een man, die in de eene hand een revolver had terwijl hij zich met de andere vasthield. Met een woesten grijslach m.kte de kerel op hem.... Toen greep Willem ijlings het vuurwapen weer op en met vaste hand aanleggende, drukte hij af.... De man in den lantaarnpaal liet de hand los en viel achterover naar beneden. Willem had getroffen. Daar deed zich een onregelmatig dreunend geluid hooren. Er kwam beweging in den strijdenden hoop. De huza ren I de huzaren I klonk de angstkreet en in woest gedrang trachtte alles te ontvluchten. De dreunende hoefslag van vele paarden deed de huizen schudden. Het luide aauvalskommando klonk hoven de angst kreten der vluchtenden uit en toen Willem naar beneden keek, zag hij hoe de huzaren met de blanke sabel inhak ten op den hoop. Vreeselijk waren de jammerkreten, het was of alle.demo nen der hel waren losgebroken. Weldra klonk echter het bevel «halt» De geheele menigte was op de vlucht gesla gen, en men verzette zich niet meer. De vervolging ge schiedde alleen nog om de oproerlingen gevangen te nemen en binnen tien minuten na de komst der huzaren, was de straat schoongeveegd en heerschte er stilte, alleen nu en dan onderbroken door rumoer uit de verte. Willem knielde neder voor het rustbed. De ademhaling van het meisje was zwak geworden, en toen hij aan dachtig luisterde scheen het hem alsof ze nog steeds zwak ker werd. Lize I Lizeriep hij wanhopig. Het kwam hem voor alsof haar oogen zich even tot hem wendden, hij zag haar lippen bewegen. O, zij zou hem nog herkennen, hem nog vaarwelzeggen. Hij legde zijn oor aan hare lippen en hoordeWat zeide zij? Neen, dat kon niet zijnMet bonzend hart luisterde hij nogmaals en nu fluisterde ze het duidelijkGerard Als versteend bleef hij op de knieën liggen en staarde de stervende aan. Het was haar laatste woord geweest. De oogen braken, de ademhaling hield op en het lichaam be woog zich niet meer. Zij was dood. VI. Stil was het in de kamer. De jonge man stond eenigen tijd aU verstijfd, starende op het lijk van haar die hij lief had en die hem niet meer had bemind. Het was den jon-

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1