NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. EEN GEBROKEN LEVEN. 6e Jaargang. Dinsdag 5 Februari 1889. No. 1715. ABOHEHEHTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUW S. BINNENLAND. v. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.80. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en üeestdagea. bnre&n: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ^elefOftBanmner ltt. ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Adrertentiën worden aangenomen door onze agenten en door aJle boekhandelaren, postkantoren en courantiert. Dlreeteoren-UItgewers J. C. PEERBOOM en J. B. AVIS. Roofdagtntn* voor ht£ Buittnlani: Compagnit QennrccU d* Pubiieiie Etranger» O. L. DAJJBE jr Co., JOH. F. JONESSuer., Parijt31ètt Faubourg Montmartr Haarlem, 4 Februari. De ritmeester H. L. Erzey in gar nizoen alhier wordt verplaatst naar Venlo, en vervangen door den rit meester L. G. baron Van Boetzelaer. Door den algemeenen nederland- schen politiebond is het brevet voor dertigjarigen trouwen politiedienst met verguld zilveren medaille toe gekend aan den inspecteur van po litie te Haarlem den heer L. v. Wolferen en dat voor tienjarigen dienst met bronzen medaille aan den inspecteur van politie den heer A. Wybenga mede alhier. De wedstrijd tusschen de «Haar- lemsche Football-club» en «Excel siors, alhier, welke Zondag op het terrein «de Koekamps alhier zou worden gehouden, is niet doorge gaan. Zaterdag namiddag is met goed gevolg van de werf «Hubertinas der firma W. H. Jacobs alhier te water gelaten de ijzeren stoombag- germolen Zuid Willemsvaartge bouwd voor rekening van den heer J. Volker Jsz. te Zwijndrecht. In de Vrijdag a. s. te houden vergadering van de afdeeling Haar lem der Maatschappij van Nijver heid zal de heer D. de Clercq het onderwerp behandelen: «Wetgeving op sociaal gebieds. Blijkens het jaarverslag van het Diaconessenhuis alhier over 1888, werden in de inrichting achtereen volgens 82 zieken verpleegd met 3972 verpleegdagen. Als hersteld vertrokken 68 personen, 5 ziin over leden, terwijl 9 in dit jaar over gingen. Van dezen werden 5 gratis opgenomen met 118 verpleegdagen 25 meestal zware operaties hadden plaats. Van 32 aanvragen om hulp buiten de inrichting, kon deze in 15 gevallen worden verleend. Hiervan waren 52 nachtwaken, 100 dagverplegingen en 250 dag- en nachtverplegingen. Een zevental der diaconessen hebben zich ook met de meeste zorg gewijd aan de ver pleging van de epileptischen in de gestichten «Bethesdas en «Sarepta». Werden er deze bij gerekend, dan zou het getal der verpleegden daar door met ongeveer 2600 per jaar zijn gestegen. Met veel lof maakt de geneesheer der inrichting mel ding, dat de welstand der patiënten voor een groot deel te danken is aan de ijverige en getrouwe toe wijding der diaconessen. Een dezer is bovendien ook werkzaam als al gemeenediacones aldaar,terwijl twee te Amsterdam met veel vrucht werkzaam zijn in het verplegen van armen. Thans bedraagt het getal diaconessen en pro i diaconessen 20. Ten slotte wordt de wensch geuit, dat naarmate deze werkkring zich uitbreidt, het getal der diaconessen ook moge toenemen. De derde matinée musicale van den heer Joh. SteenmaD, Zondag gegeven, mag zich evenals de vorige in een zeer goeden uitslag verheugen. De heeren Messchaert en Schle- gel en mej. T. Bastiaans verleenden hunne medewerking. De heer Messchaert ons we der veel schoons te genieten, o. a. met het «Wiegenlied» ran Grieg. De heer Schlegel vertolkte eenige zeer fraaie composition van hem zeiven. De heer Steenman bracht op meesterlijke wijze eene sonate van Tarbuze en «Six Violin Pieces» van Mackenzie ten gehoore. Een bizonder woord van lof komt aan mej. Bastiaans toe, voor de talentvolle manier waarop zij zich van de taak der pianobegelei ding kweet. De liefdadigheids-voorstelling ge geven door het genootschap «Mel pomene en Thalia» op Donderdag 31 Januari, in de nieuwe schouw burg, ten behoeve eener weduwe met acht kinderen alhier, heeft na aftrek der onvermijdelijke onkosten opgebracht de som van f407,21/'* Door de politie alhier is aange houden een gehuwd werkman, die zich had schuldig gemaakt aan dief stal van een stuk compositie aan de werkplaats der Holl. IJzeren Spoor weg-Maatschappij, ter waarde van ruim zes gulden; op heeterdaad werd hij betrapt. Het was eene iateresaaite zaak die de rechtbank alhier Zaterdag j.l. bezig hield. De beklaagde K. W. R. was handelsagent en verkocht Toor de firma Friedrich L. te Amsterdam,carbolineumHansa tegen pro visie. Ia Oct. had hij, *00 hij zegt, van zija patroon nog geld te vorderen, eu zeide dezen dat hij eene betrekking had gekre gen van f1000, om hierdoor betaling te erlangen. Deze volgde echter niet en eeaige dagen daarna kwam beklaagde bij J. R. te Wormerveer, aan wien hij een hoeveel heid van het artikel verkocht had en ver zocht om betaling daarvan, voorgevende dat de firma om geld verlegen was, en zeggende dat hij R. 5 pCt. korting geven zou daar de tijd van betalen nog niet aan gebroken was. Dit geschiedde. R. betaalde hem circa f 22 uit en bekl. kwiteerde, stak het geld op, doch verantwoordde dat niet aan zijn patroon. Dit is het eerste misdrijf, waarvoor hij teiechtstaathet tweede is dat hij bij de J. in Haarlem komende, dezen een rijksdaalder ter leen vroeg om naar Lisse te kunnen komen. Toen was hij niet meer in dienst van de firma L., maar gaf de J. toch vrijheid een leve rantie van earbolineum die door zijn tua- schenkorast was geschied, drie maanden later te betalen dan aanvankelijk overeen gekomen was en wel omdat de hoeveel heid viermaal zoo groot was als besteld was geworden. Het misdrijf in deze schuilt hierin, dat bekl. geld ter leen vroeg om dat hij wist dat de J. hem nog altijd voor agent van de firma L. hield en deze dus dacht ook hij er geen kwaad mee kon. Hoewel bekl. beloofde het geleende spoe dig terug te zenden, is dat nooit geschied. Hoofdgetuige in deze is natuurlijk Frie- drich L. Zijn verklaringen staan lijurecht tegenover die van beklaagde. Deze laatste zegt, dat hij mocht teekenen voor de firma en dat hij het recht had extra korting te verleenen en uitstel van betaling, hetwelk zijn vroegere patroon evenwel ontkent. Bekl. zegt ook, dat toen R. eenige da gen voor hij van dezen betaling verkreeg, te Amsterdam op L.'s kantoor was ge weest, deze zijn spijt betuigde dat hij R. maar niet 5 of 6 percent extra had aan geboden a contant, daar hij het geld zoo goed gebruiken kon. Get. L. zegt dat dit wel mogelijk is. Het blijkt echter, en dit strekt ten nadeele van bekl., dat hij zijn patroon toen hij nog bij dezen in dienst was, verschillende orders heeft opgegeven van personen bij wie hij nooit is geweest, om daarvoor zijne provisie te ontvaugen. De subs. off. v. just, beklaagde's schuld als wettig eu overtuigend bewezen aanne mende requireert zijue veroordeeling tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorioopige hechtenis doorge bracht (een maand). De ambtshalve toegevoegde verdediger mr. H. J. D. D. Enschedé acht het bewijs niet geleverd, daar er eigenlijk slechts een getuige is en wel Friedrich L. Tegenover diens j a staat het neen van beklaagde. PI. is volledig overtuigd van beklaagde'» onschnld. Zijn conclusie is onzen lezers uit het vorig nummer reeds bekend. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 2Fcbr. Zeven korders brachten heden 2 tot 8 mandjes kl. schol ten afslag, die f4.80 per mandje opbrachten, tervfgl een Egmon- der bom voor een partijtje tong en schol f 60 besomde. Zaterdag is's-Konings geneesheer, dr. Vinkhuyzen, weder om ten bezoeke van Z. M. naar het Loo vertrokken. De minister van Water- staat enz. heeft benoemd tot buiten gewoon opzichterbij de werken van de Maas, den civiel-ingenieur H. van der Minne te 's-Boschbij het bouwen van en het maken van een toeleidingskanaal voor de nieuw te stichten schuitsluis te IJmuiden J. W. Weenink, te Diemerbrug, en bij het maken eener dubbele veer- knechtswoning te Keizersveer W. Grijm te 's-Bosch. Verscheidene ambten a- ren, waaronder ook de minister van Buitenlandsche Zaken,hebben spaan- sche ridderorden ontvangen. In 's-Hage liep daaromtrent het volgende verhaal: Door den spaanschen gezant wa ren aan den minister eenige ridder- derkruisen ter beschikking van de ambtenaren gesteld, die medegewerkt hadden tot het totetandbrengen van het handelstractaat. Hierbij was ook het grootkruis, waaromtrent de zaak gelastigde zeide, dat Zijne Excel lentie er mede kon handelen naar goedvinden. De bedoeling van een diplomaat te raden, is niet altijd gemakkelijkde gissing ligt echter voor de hand, dat het beBtemd was voor den minister van Buitenland sche zaken, die het tractaat had verdedigddes ministers voorgan ger alzoo. De heer Hartsen heeft het opge vat, dat hij de bedoelde persoon was, en draagt nu zelf het grootkruis. (ArnA. Ct.) Aan de neder1 andsche jongelingschap is eene oproeping gericht om toe te treden tot den Militiebond. Den 9en Februari a. s. zal een algemeene vergadering worden gehouden tot het vaststellen der statuten en het kiezen van een hoofdbestuur. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren H. G. Best, J. F. Boers, leerl. kw. sch. v. onderw., J. G. N. M. Christan, student in de medicijnen, K. L. Keidel, leerl. kw. sch. v. mach., C. K. Kesler, onderwijzer, A. F. de Savornin Lohman, leerling gymn., B. Meslier, leerl. 2e H. B. S. 3-j. c., Th. H. A. A. Molkenboer, leerl. Ie H. B. S. 3-j. c., D. A. Okma, stud, in de letteren, M. H. M. Souget, leerl. H. B. S. 5 j. c., J. van der Waar den, leerl. Handelschool, allen te Amsterdam. De Militiebond zal zijn eene ver- eeniging, die zich ten doel stelt, door samenwerking het persoonlijk vervullen van den dienstplicht te bevorderen en te steunen. De Bond bezigt voor zijn doel hoofdzakelijk de volgende middelen a. het houden (van algemeene ver gaderingen) eener jaarlijksche al gemeene vergaderingb. het op wekken tot deelneming aan de vrij willige oefening in den wapenhandel en het geven van inlichtingen om trent de regeling van den militie- dienst c. het bevorderen der aan sluiting tusschen hen die buiten hunne woonplaats hunnen militie- dienst moeten volbrengend. het behartigen der belangen van hen die hun dienstplicht persoonlijk wenschen te vervallen. Naar aanleiding van den a f- slag onzer Wadden-eilanden, in het bizon- der wat het eiland Rottum betreft, door den heer Weit onlangs in de Eerste Kamer ter sprake gebracht, deelt men uit Wes- ternieland het volgende mede Het eiland Rottum heeft het iederen dag hard te verantwoorden, in het bizon der bij onstuimig weer. Er leapt eene strooming van aanmerkelijke diepte tusschen het eiland eu de Noordwestplaat, welke de westzijde aanhoudend ondermijnt en de duinen in de diepte meesleurt. Zelfs bij gewoon tij staat het zeewater tot de fon damenten der voor nauwelijks twee jaren van daar verplaatste strandvonderswoning. Is dat verlies te keeren Die vraag kan bevestigend beantwoord worden, wanneer het mogelijk is den stroom eene andere FHOILLHTO N. Oorspronkelijke Novelle door HASSELAER. 141 {Slot.) Eindelijk stond Beek vlak bij de rijen der politie-agen- ten en het gelukte hem hunne waakzaamheid te verschal ken en achter hen te komen, zoodat hij geheel het gezicht had op het tooneel van den kamp. Steenen, karren, rijtuigen, meubelen hadden den oproe- rigen gediend om zich te verschansen bovenop en in de tramloods. Bij het onzekere licht kon men hunne gezichten niet onderscheiden, maar wel hun gestalten met hun woeste gebaren, wel hoorde hij hun woeste kreten. Een tamboer sloeg op de barrikade zonder ophouden den roffel als om hen aan te vuren, en voortdurend vlogen steenen en suis den kogels naar de agenten en soldaten. Losse patronen! hoorde Willem zacht kommandee ren door den bevelvoerenden officier. Leg aanl klonk het met donderende stem en een honderdtal geweren werden op de barrikade gericht en op het bevel vuur! dat het rumoer overstemde gingen ze alle af als in éen geweldigen knal. Er gingen uittartende kreten van de barrikade op en een nieuwe regen van straatkeien was het antwoord op het on schadelijke salvo. De kapitein waggelde en bracht de hand aan het hoofd, een steen had hem getroffen en een groote streep op het voorhoofd wees aan waar hij geraakt was. Zonder echter een duimbreed van de plaats te wijken haalde hij zijn zakdoek uit den zak en bond dien om zijn hoofd om het bloed te stelpen. Nauwelijks was hij daarmee ge reed, of de soldaat die het dichtst bij hem stond, liet het geweer vallen en viel achterover, terwijl in het tweede ge lid een korporaal eveneens getroffen, door een makker werd opgevangen. Er kwam een flikkering in de oogen van den officier en op zijn zwaren knevel bijtende richtte hij den blik op de barrikade, vanwaar men nog steeds voortging met vuren en met steenen werpen. De trom, die een oogenblik gezwe gen had, begon opnieuw. Laden met scherpe patronen! riep de kapitein ein delijk zieh tot den troep wendend, en zijn gelaat was doods bleek. Men hoorde het geklikklak van het openen en slui ten der staartstukken van de geweren, maar het kommando tot aanleggen bleef nog uit. Weer vlogen de steenen door den troep en weer zeeg een soldaat, in het eerste gelid ge troffen, ineen. Legt aan! klonk het, luid en vast en daarop on middellijk: Vuur! Toen klonk een vreeselijk gehuil en gejammer van de barrikade. Razende kreten vermengden zich met het gekerm der getroffenen en ongeregelde revolverschoten knalden van de barrikade in antwoord op den vreeselijken aanval. Willem stond nog altijd op dezelfde plek met de revol ver in de vuist. De steenen vielen langs hem neder en reeds had hij nu en dan het sissend gefluit van een kogel dicht bij zijn hoofd vernomen, maar wel verre van zijn ge vaarlijke standplaats te verlaten schiep hij er behagen in het gevaar te trotseeren. Toevallig zag hij achter zich naar den kant van het Westerhoofd, ea daar zag hij tot zijn ontzetting een donkere massa snel naderen in de duisternis, in het midden waarvan flikkeringen zichtbaar waren als van geweerloopen. Willem schreeuwde maar men hoorde hem niet en toen hij den soldaat die bij hem stond wilde waarschuwen sloeg deze met de kolf van zijn geweer naar hem, zoodat hij moeite had den slag te ontduiken. Daar zag hij den inspecteur Van der Horst naderen met een twintigtal agenten en met een doordringende stem schreeuwde hij: «Van der Horst, hierheen!» De inspecteur wendde den blik naar zijn kant en zag toen meteen de naderende bende aanvallers. Voor hij ech ter den bevelvoerenden officier kon waarschuwen knalden er geweerschoten, afgevuurd door de naderenden. Vier solda ten vielen en onmiddellijk daarop vielen de nieuwe aanval lers den troep in den rug aan. Willem stond vlak voor hen. De aanvoerder, een reus achtig man, die een grooten kavaleriesabel in ,de hand had, deed een woedenden houw naar hem, maar de jonge man legde op hem aan en schoot hem bijna a bout portanteen kogel in de borst, zoodat hij als een blok neerviel.

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1