Politiek Overzicht. at da hofarts, dr. Ylaanderen, da laatste drie nachten niet meer, zoo als te voren, op het paleis heeft doorgebracht. De jongste berichten omtrent 'sKonings toestand luiden gunstig. Sedert geruimen tijd gevoelde Z. M. zich niet zoo wel, als in de laats- verloopen dagen. Zondagavond was dr. Vinkhuijzen van zijn jl. Zaterdag aan Z. M. gebracht bezoek weder te 's-Hage terug. De inspecteurs en ad- junct-inepecteurs van het genees kundig staatstoezicht zullen, naar wij vernemen, in den loop dezer maand te 's Hage bijeenkomen, om eene herziening der wet op de be smettelijke ziekten voor te bereiden. (N. R. C.) Uit Amsterdam wordt gemeld Naar men verneemt, wenscht de burgemeester dezer gemeente, de heer mr. G. van Tienhoven, bij de periodieke aftreding als lid van den gemeenteraad, in Juni e. k., niet voor eene herkiezing in aanmer king te komen. Ook de heer J. Coninck Westen berg, wethouder van publieke wer ken, moet het voornemen koesteren, die betrekking neder te leggen, die hij indertijd niet dan na lang aar zelen, en dan nog maar tijdelijk, heeft aanvaard. Verder zegt men, dat de heer C. V. Gerritsen voor het lidmaatschap van den Raad zal bedanken, om aan een lang gekoesterd plan ge volg te geven, en eene reis door onze oost-indische bezittingen te ondernemen, ten einde zich door persoonlijk onderzoek omtrent veler lei koloniale aangelegenheden op de hoogte te stellen. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Land bouw heeft besloten, een adres aan de regeering te richten om aan te dringen, ook naar aanleiding van het besluit der algemeene vergade ring in 1876, dat het verbod van arbeid van kinderen beneden da 12 jaren ook worde uitgebreid tot den veldarbeid. De redenen die tot het uitspreken van dien wensch hebben geleid, vinden hun grond zoowel in den overmatigen arbeid zeiven, als in het schoolverzuim dat daarvan het gevolg is. Ook richt het hoofdbe stuur zich tot de regeering met het verzoek, dat ook de landbouwarbeid aan beperkende bepalingen worde onderworpen, hetzij door dien te be- erken tot den tijd der vacantiën, etzij door dien te verbieden gedu rende den tijd, waarop het onderwijs in de scholen wordt gegeven. Wedstrijden. De „Amsterdamiche Sportclub* heeft aan alle nederlandsche schaatsenrijders twee uitdagingen gericht, nl. lo. Algemeen wordt in Friesland vol gehouden, dat een goede hardrijder eene baan van 160 meter in 11 seconden kan afrijden. De Sportclub looft eene premie van f 260 uit voor den eersten rijder, die dit op hare baan, zonder wind of hoogstens met zijdewind, ten uitvoer brengt. 2o. Algemeen wordt in Friesland vol gehouden, dat de friesche beroepsrijders ook op de lange baan harder rijden dsn de amateurs. De Sportclub daagt dientengevolge de beste beroeptrjjdera uit ep kan baai te gen de amateurs ia een match over een afstand van 9 Eng. mijlen (3918 meter) te rijden. Velgeis de internationale bepalingen kunnen amateurs ei beroepsrijders wel tegen elkaar kampen, indien het alleen om de eer gaat en er hoegenaamd geen prijs, noch geld, noeh medaille, noch eenig getuigschrift is uitgeloofd. Willen de beroepsrijders niet zonder geldelijken steun rijden, dan zullen toch wel Friezen genoeg gevonden worden, die het weinige geld bij elkaar brengen om bijv. Kingma en Wijbe de Vries naar Amsterdam te senden, zoodra er ijs is. De Sportclub zal deze twee wedstrijden op denzelfden dag laten doorgaan, zoodra het ijs dik genoeg is om 2 of 3 perso nen te dragen. Het publiek wordt dan niet op het ijs toegelaten en de abounds hebben er geen nadeel bij, daar de baan voor hen allen dan toch niet geopend konde worden. 3ij de eerste vorBt zal de dag zeer spoedig bepaald zijn, en worden eventueele mededeelingen dringend ver zocht, zich nu reeds op te geven, ten einde onmiddellijk per telegraaf verwit tigd te kunnen worden. Op 19 Mei a. s. zullen de noord- hollandsche wielrijdersclubs, voor zoover zij toegetreden zjjn tot den bond, een wegwedstrijd houden tusschen Amersfoort en Eede, zijnde een der mooiste straat wegen des lands. De afstand zal juist 60 KM. bedragen, om gelegenheid te geven tot het maken van een record. Ook leden van de afd. Noord-Holland, niet tot eene toegetreden club behoorende, kunnen aan dezen wedstrijd deelnemen. Toen de politie te Amers foort Vrijdag op de botermarkt een onderzoek instelde naar het gewicht van de boter, ontdekte zij dat een drietal boeren kluiten voorhanden hadden van 8 i 9 hectogram, die zij voor een kilo aan den man trachtten te brengen. Het gevolg was, dat de boter in beslag geno men en tegen de betrokkenen pro ces-verbaal werd opgemaakt. Ter wijl de politie met het onderzoek bezig was, verlieten opmerkelijk genoeg 1 op vier na, al de aan voerders van boter de marktplaats. Men meldt uit Osch van 3 Februari aan de N. R. C. Heden ochtend te zes uren brak hier een hevige brand uit in een pand, bewoond door vijf gezinnen; het geheele perceel was in korten tijd uitgebrand, zoodat van de in boedels, die slechts gedeeltelijk ver zekerd waren, niets kon gered wor den. De bewoner van dat gedeelte waar de brand ontstond, is door de politie gearresteerd. Het mag niet onvermeld blijven, dat ook nu de brandweer niet op haren post waseerst anderhalf uur na het uitbreken van den brand kon de spuit water geve->, ofschoon de afstand van het brand- spuitenhuis zeer klein was. Het materieel is goed in orde en brand putten zijn er genoeg, maar de re geling is zóó slecht, dat men zich terecht ongerust maakt. Er zijn 53 sollicitanten naar de betrekking van kapelmees ter bij het stedelijk muziekkorps te 's-Bosch. LETTEREN EN KUNST. Inhoud Nieuwe Gid» 4e jg. 8e afl.: Glaukon of over de Moeite (dialoog), dr. Ch. M. van Deventer Mei, Herman Gorter Son netten, H J. Boeken en Hélène Swarth Menschen en Bergen (fragmenten), L. van Deys- sel Nederlandsche Politiek, dr. D. G. Jel- gerama Boeddha (een dialoog), dr. F. van Eeden Kanat (Derkinderen9 processie), J. Stap horst Varium (over de Gocourt», F. H. KILINlEN. BATAVIA, 9 Januari. Naar aanleiding va» de in de padaDgiche nieuwsbladen voorko mende berichten omtrent de gevan genneming van vier verdachte goe- roe's in Padang Pandjang, deelt de goeverneur van Sumatra's Westkust, onder dagteekening van 25 Decem ber, mede, dat de adsistent-resident van Batipoe en X Kota inderdaad vier geestelijken heeft doen gevan gen nemen naar aanleiding van een compromitteerend geschrift, dat bij onderzoek evenwel valsch bleek te zijn. Het onderzoek wordt voort gezet. Den 26en December is te Soe- rabaja zeer onverwachts overleden de heer F. Rogier, dirigeerend offi cier van gezondheid aldaar. De resident van Batavia heeft in antwoord op een door den adsis tent-resident namens de ter recep tie verschenen ambtenaren uitge- braebten gelukwensch, o. a. gezegd dat het zijn voornemen is nog in den loop van dit jaar het bestuur over de residentie Batavia neer te leggen en naar Nederland te ver trekken, hoofdzakelijk omdat hij in vele bestuurszaken niet naar wensch is geslaagd doch met allerlei tegen spoeden heeft te worstelen. Voor het loopende jaar zullen door de regeering alhier aan die in Nederland 12 rechterlijke ambtena ren worden aangevraagd. Voor de betrekking van vice- president van het hooggerechtshof is voorgedragen de president van den raad van justitie te Semarang mr. W. A. Engelbrecht. Uit Tjiandjoer schrijft men, dat de nieuwe adsis'ent resident zeer streng te werk gaat met het ver wijderen van Chineezen, die daar vroeger op de kina-ondernemingen als werklieden oogluikend werden toegelaten. Van circa twaalf kina ondernemingen die elk een vijftien- h twintigtal Chineezen in dienst hadden voor het voornaamste, eenig oordeel en kennis vereischende werk dat aan javaansche koelies niet kan worden toevertrouwd, zijn deze uit muntende arbeiders thans met de meeste gestrengheid verwijderd. Dit strekt zeer tot ongerief der onder nemers, die steeds van meening wa ren dat het Chineezen-verbod in de binnenlanden der Preanger meer be doelde het niet toelaten tot zelfstan dige vestiging dan wel het weren zelf van chineesche koelies. Met de jongste mail werd te Soe- rabaja een particuliere brief ontvan gen, houdende verzoek om inlich tingen, welke stapel- en andere pro ducten uit Bodjonegoro, via Babat, Lamongan en Grissee naar Soerabaja zouden te vervoeren zijn, in verband tot plannen om langs die route een stoom-tramweg aan te leggen. Aan die exploitatie zouden echter bijna geen Nederlanders deelnemen; het zijn vreemden met vreemd kapitaal. Bij vonnis van den raad van justitie dd. 13 September jl. werd de beklaagde E. W. F. Kerns schul dig verklaard aan het zonder bevel der gevestigde machten en buiten de gevallen bij algemeene verorde ning voorzien in hechtenis nemen en gevangenhouden van een persoon, gepaard met lichaamlijke pijniging en te dier zake veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf. Thans vernemen wij dat bij arrest van het hoog gerechtshof vanN.-I. die straf, met aanneming van ver zachtende omstandigheden, vermin derd is tot 5 Jaren tuekthuis. In de zitting der Tweede Ka mer der Staten-Generaal van 16 November jl. drukt de heer mr. Levyseohn Norman de meening uit dat seen Arabier van groote kennis en invloed te Batavia verblijvend, tot adviseur moest worden benoemd voor de moslimsche zaken.s Bedoelde Arabier is Said Oesman, woonachtig te Djatie Petamboeran, die een goed vriend van den heer K. Holle, van prof. de Goeije uit Leiden en van den bekenden Mek- kagaDger dr. Snoeck Hurgronje is. De regeering wacht op de komst van dr. Snoeck Hurgronje om in deze zaak eene beslissing te nemen. CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend een tweej. yerlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den waarnemenden derden opziener voor het vak van scheepsbouw j. F. j. van den Berg. Troute-, Geboorte- en Doodberichten. (Uit de indisehe bladen van 32 Dee. tot 1 Jan.) Gehuwd: e. P. P. Elin en A. A. Hardy de Chatillon, Pinang. - J. W. A. van der Kerk en H. B. B. P. SGhmeinck, Semarang. - S. van der Poel en C. W. A. Boode, Semarang. - H. J. Stephen en S. de Graaff, Soerabaia. - C. W. J. Franeaux en L. C. E. Brugge, Soerabaia. Geboorten Hubner—Lonbinger z. Semarang. - M. Bernard-Schlahmilch z. Semarang. - H. E. van den Broeke-Kulenbömer d. Banda. - Stein- van Zee z. Tandjong Poera. - C. Niewenhuyzen- K;lian z. Batavia. - E. Cramen-Zachariae z. Se marang. - C. de Roock-Lambert z. Soerabaia. - Schoutendorp z. Soerabaia. - W. S. Ullmer z. Soerabaia. - M. M. Bruina-Gryrer z. Soerabaia.- H. J. Moll-Tadema Wielandt z. Soerabaia. - H. G. M. de Grave-Beijerinck d. Soerabaia. - M. S. Kautx-Damwijk d. Soerabaia. - C. Crince le Roy- Belloni d. Semarang. - L. F. j. Muller-Spilt z. Semarang. Overleden.- J. C. A. Tjeenk Willink 11 m. Ambon. - C. G. Meeng 81 m. Japara. - H. van Vlodrop-Booy Weltevreden. - F. Rogier Soera baia. - A. Detri 62 j. Semarang. - Wed. S. C. Roggers-Vodegel 56 j. Semarang. - J. Jansen 78 j. Semarang. - Ch. P. Beemer 19 m. Sema rang. - P. G. F. Lambrechts 82 j. Semarang. - E. C. Bastenhof 6 j. Semarang. - J. Ullmer 10 d. Semarang. - C. F. Simon 67 j. Semarang - M de Waaij 44 j. Semarang. - H. de Vries 25 j. Semarang. Verkiezingscampagnes gaan te sneller voorbij en worden te lichter vergeten, naarmate men ze meer een onnatuurlijk air van gewicht gegeven heeftkolonisatie veldtochtjes heb ben hun voor- en tegenspoeden en kosten eenigen zwarten een blanken het leven en misschien en paar ge zanten en consuls hun postont dekkingsexpedities kennen perioden van licht en duisternis, maar hebben een eindeeen oostersche kwestie, die 't Balkanschiereiland, een wes- tereche, die Frankrijk bedreigt, schij nen maanden lang niet aangeroerd te worden en zullen en moetan bin nen eenige jaren hunne oplossing vinden het iersche vraagstuk daar entegen biedt telkens nieuwe ver wikkelingen en wijkt niet uit de gedachten der staatslieden en schijnt voorbestemd te zijn de eeuwige nachtmerie te worden van het over machtige zustereiland. Met eento- nigen regelmaat volgen de berichten omtrent bloedige woelingen in Ier land elkander op. Nu weer verne men wij van een moord op een in specteur van politie op het oogen- blik, dat hij een priester, Mac Fad- den wilde in hechtenis nemen. Mac Fadden werd beschuldigd de boeren te hebben opgestookt hun pacht niet te betalen. Nauw kwam dit het bestuur ter oore of er werd een be vel tot inhechtenisneming tegen hem uitgevaardigd. De commissa ris van politie, Martin, begeeft zich Zondag met een detachement politieagenten op weg en omsingelt de kerk te Gweedore (graaf- sehap Donegal) waarin Mac Fadden de mis bediende. In den loop van zijn sermoen, noodigt de priester, zonder rechtstreeks een zinspeling te maken op het gevaar, dat hem dreigt, zijn toehoorders tot kalmte aan, welken loop de zaken ook mochten nemen. De mis eindigt, de priester en zijn gehoor begeven zich naar buiten. De inspecteur van politie nadert Mac Fadden en wil hem arrestearen. Maar het volk omringt zijn geestelijke, beschermt hem en geleidt hem tot zijn wo ning. Het gelukt Martin evenwel den priester te naderen op 't oogen- blik, dat deze zijn stoep oploopt. De verwoede menigte bestookt hem met steenen. Herhaalde malen ge troffen zinkt de commissaris einde lijk neer. Twee uur later gaf hij den geest. De prieBter werd eenige oogenblikken daarna ondanks den hef tigen tegenstand des volks in ver zekerde bewaring gebracht. Der gelijke botsingen hebben zoo dik wijls plaats gehad, dat men er zich over verwonderen moet, hoe volgens d« berichten, de geheele streek over dit voorval in agitatie is. In een land waar het oproer chronisch is, verwondert men zich niet over een vechtpartij. De vrijheid van Turkijes sultan schijnt evenzeer bedreigd te zijn ge worden. Er is een samenzwering ontdekt te Constantinopel, die aan leiding gegeven heeft tot een ver hoor van eenige hooggeplaatste per sonen, van wie sommige den drem pel van des sultans paleis wel voor 't laatst zullen hebben betreden. In hooggeplaatste kringen hecht men weinig gewicht aan de zaak. Een samenzwering tegen den sultan is dan ook een even gewone zaak als een arrestatie in Ierland. En als de kuiperijen van Osmann- Digma. Hij scbijot bet spel der mis leiding, dat bij tegen de engelscben verloor, ondanks de beste troeven die hij uitspeelde, opnieuw tegen zijn landgenooten in practijk te bren gen. Den sheiks, waarmede hij lange conferenties houdt, maakt hij wijs, dat de Mahdi overal zegeviert, dat de ongeloovigen in Soedan voort durend terrein verliezen en dat het dus zaak is zijne zijde te kiezen. Zoo zal het misschien weldra zijn en Soeakim zal weder omsingeld worden en de Engelschen zullen we der komen en de Soedaneezen ver jagen en weer heengaan enmen zal weer even ver heen zijn als nu, men zal in dezen kringloop,tot het ge wone punt van uitgang zijn terug gekeerd. In de Samoa-kwestie komt men ook niet veel verder. Ook hier schijnt men nog maar altijd bezig toebe reidselen te maken. Amerika maakt toebereidselen om de dollars, die het zich voorneemt zijn kanonsmonden uit te drijven, weder binnen te halen door een steenkolenhandel op Samoa, waar het een havenplaats in bezit heeft gekregen. Engeland maakt toebereidselen onder den drang der anti-duitsche fractiën in Groot Brit- tanië en der australische bezittingen, die in de nadering der duitsche macht een gevaar zien voor hun veiligheid. En het kalme gedrag der duitsche pers zal niemand mis leiden omtrent de voorzorgen die Duitschland neemt. Volgens de «Norddeutsche Algemeine» staat het in zijn diplomatieke betrekkingen sedert eenige maanden met de Ver- eenigde Staten op zeer gespannen voet. Het blad deelt mede dat de Is bij een knap man Ja, de Ravens moeten alle zeer knap zijn geweest. Hebt gij allen dan gekend vroeg de vreemdeling schertsend. Neen, maar hunne portretten ken ik. Is de baron nu op bet slot? Ja, hij ia de vorige week met een groot gezelschap hier gekomen. De vreemdeling keerde zich plotseling om naar het hier voor reeds beschreven huisje, dat aan den oever der rivier atond. Aan wien behoort dat huisje? vroeg hij. Wel, natuurlijk ook aan den baron. Eu wie woont er in? Een oude heer met zijn nichtje, maar niemand weet veel van hen. Zij zijn zeer arm naar ik gehoord heb, maar voorname lieden, buitenlanders naar het Bchijnt, want zij spreken samen een vreemde taal. Zoo, is zij mooi? Ja, zeer schoon, maar men zegt dat zij trotsch is. Ik dank u zeer voor uw inlichtingen, ik heb u mis schien al te laDg opgehouden I Ik had geen haast, meneer. Goeden avond. Goeden avond, lief kind. De vreemdeling nam den hoed af en een donkere blos kleurde de wangen van het meisje toen zij zijn bewondering in zijn oogen las. Ze sloeg de oogen neer en snelde vlug weg, maar wierp nu en dan een koketten blik achterom als om te zien oi zij nageke ken werd. Een buitengewoon lief meisje, zeide de vreemde ling maar ijdel als een pauw. Nu de boerderij waar zij woont zal wel niet moeilijk uit te vinden zijn. Ik zal mij eerst in het dorp met een glas bier verkwikken voor ik weer naar Haycroft terugga. Het meisje was in het bosch verdwenen en de man, dien het toeval hierheen bracht, begaf zich met rasse schreden naar het dorp. TWEEDE HOOFDSTUK. Nataub. Ja, mijnheer Melleville het doet mij leed. Ik begrijp dat het voor een man die in voorname kringen heeft ver keerd zooals u zeer pijnlijk moet zijn in zulk een toestand te verkeeren. Maar in weerwil daarvan moet ik mijn plicht doen en ben bovendien toch al zeer toegefelijk voor u gewsest. Gij zijt nu reed» twee maanden hier en hebt nog maar eene week huur betaald, ofschoon die toch waarlijk niet zoo hoog is. Nadat de heer Anton Luseom deze woorden geuit had, richtte hij zich op en schraapte zijn keel met het gezicht van iemand, die zich bewust is een pijnlijken plicht met de grootste fijngevoeligheid te hebben vervuld. Misschien deelde de man tot wien hij deze woorden richtte zijn meening niet, in ieder geval sprak hij het niet uit. Hij steuude het hoofd met de hand en kreunde alsof de zaak te wanhopig was om ze te kunnen weerleggen. Melleville had het huisje gehuurd zooals het was, slordig en verwaarloosd, een paar boeken, eenige bloemen en klei nigheden dienden de kamer tot versiering, terwijl in een hoek een guitaar hing aan een blauw lint. In de nabijheid daarvan lag op een tafeltje wat oude muziek. Luscom keek dat alles rond en richtte toen den blik weer op den ouden man voor hem die thans het hoofd op geheven had en naar buiten staarde in den verwaarloosden tuin. Hij was voor den tijd oud geworden. {Wordt vervolgd.}

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2