NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Zaterdag 9 Februari 1889. No. 1719. ADVERTENTIES: BINNENLAND. IN TIJGERKLAUWEN. HAARLEMS DAGBLAD ABOnEHENTSFKUS: Voor Haarlem, per 3 maanden 1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Korean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. IrieriinaiHiwiiicr aas. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groóte opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenfciën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Ilrecteurcn-Uitgevers J. C. PËKRËlSfMMS en J. B. A1IS. Hoofdagent»n voor het Buitenland: Compagnie Generale de Pubüeite Eirangtre G. L. DATJBE Co., JOH. I. JONESSuer., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 8 Februari. De eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad is vastgesteld op Woensdag den 20sten Februari 1889, des namiddags te 1 ure. Aan het gemeentebestuur is door P. Kistenmaker vergunninggevraagd tot oprichting van eene bakkerij in het perceel aan de Korte Veer- straat no. 2op Donderdag 21 Febr. e. k. nam. 2 uur kunnen ten raadhuize bezwaren worden inge bracht. Tot directeur van de liedertafel «Haarlem's Zanggenot», ia benoemd de heer W. Wiegant, muziekonder wijzer alhier. Aan den kegel wedstrijd (corps- concours) in het gebouw van het Sportterrein «de Phoenix» Zaterdag a. s. te houden, zullen de volgende haarlemsche clubs deelnemen: «De Koekkoek», «De Volharding», «Kant of Zand», «Het Smalle Pad», «De Phoenix». Hiervoor heeft de directie uitge loofd een gouden, een verguld-zil veren en een bronzen medaille. Zondagavond personeele wedstrijd. (Zie verder achterstaande adverten tie.) Zoodagavond 10 Februari om halfacht zal de heer D. de Clercq, voorzitter van «Volksbelang» voor de afdeeling Haarlem van den Ned. Bono, ter verkrijging vaö Algemeen Kies en Stemrecht eene voordracht houden in een der zalen van «Felix Favore», ingang Morinnesteeg (eerste deur), over het onderwerp «Staats inmenging op sociaal gebied.» Toe gang vrij. In de 11. week gehouden vergaderingen van Commissarissen der Stuivers-Spaarbank werd door den penningmeester, den Heer W. D. Noltiug rekening en verantwoording gedaan, en verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar. Uit dit verslag bleek, dat in 1888 zijn: ingebracht 5582 posten met een bedrag van f 10176.50% terugbetaald 511 posten met een bedrag van f 10870.28s. Zoodat het gemiddeld bedrag van inbreng is f 1.84 en van terugbetaling f 21.27. In 1888 zijn ingeschreven 222 nieuwe deelnemers. Het saldo der Stuivers-Spaarbank bedroeg op I Januari 1889 f 12121.05 verschul digd aan 866 deelhebber». Aan rente is aan de deelhebbers uitbe taald of op hunne rekening bijgeschreven f 209.59% Het bedrag der rente was per f 100 2° o. Met het oog op de solide belegging der spaarpenningen, scheen het niet aanbeve lenswaardig eene hoogere rente uit te keeren, vooral omdat toeh aan de inleggers reeds reut© verzekerd wordt van het begin der maand volgende op die, waarin de gelden zijn ingelegd, en bovendien uitbetaling plaats heeft, onverschillig wanneer de gelden wor den opgevraagd. De penningmeester ontving van zijne mede Commissarissen grooten lof voor den ijver en de nauwkeurigheid, waarmede hij de belangen van de Stuivers-Spaarbank beeft behartigd. De zittingen hadden in dit jaar plaats des Dinsdagsmiddags van 12 tot 1 uur in den aDoelen/ Donderdagsavonds van 8 tot 9 uur en Zaterdagsavonds van 8 tot 9 Vs uur in het tfVischhuisje." De Stuivers-Spaarbank wordt bestuurd door de Heeren A. v. d. Voort Az., Voorzitter; C. J. M. De Wilde, Onder- Voorzitter W. D. Noltiug, Penningmeester; A. C. de Koek, Secretaris; C. v. Cuijk, P. Harreboméc, G. C. Merens, F. Ilpsema Vinckers, D. A. Braakenburg, G. v. Cit— tert Pz., C. Eekhout, Mr. A. J. v. Thiel, J. De Goeje, G. v. Egmond, Mr. S. J. H. v. Walchren, G. J. Droste, G. Raijmottd, E. C. Hos, W. H. Voet, J. G. Bursch, P. v. Thiel, J. M. A. Hoogvliet, G. J. Mispelblom Beijer, J. C. Graue, C. A Ho- nigh, V. Kersten, Commissarissen. Gedurende de maand Januari 1889 is ingebracht In 518 posten f 9027-62 terugbetaald in 51 v 1471.21 Zijn afgegeven 47 nieuwe boekjes. Den 7den October van het vorig jaar, zoo meldt ons een onzer ge abonneerden, de heer B. Star, liet ik twee aan den hengel gevangen baarden weer te water, voorzien van een zilveren medaille om na verloop van een of twee jaar als zij weer gevangen werden, te kun nen zien hoeveel ze in gewicht wa ren toegenomen. Reeds den 2den Januari jl. werd de eene gevangen door den viescher Hartendorp en den 6den Februari de tweede door den visscher W 1 Balm in het Noorderspaarne. De laatste zwemt thans weer rond. In vier maanden tijds werden dus de beide visschen weer gevangen. Deze week hebben twee jongens van 13 jaren zich schuldig gemaakt aan diefstal van eenige stukken gegoten ijzer, gebruikt wordende als ballast op de Melkbrug, te zamen wegende ruim 70 kilogram, die zij bij een koopman hebben ver kocht, maar die weder in beslag zijn genomen. De volgende week moeten zij voor de rechtbank alhier terecht staan ter zake van diefstal van zinken pijpen. Inderdaad een paar veelbe lovende knapen Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad: 1 jongmensch voor loop-of huiswerk, 1 bakkersbediende, 1 meubelmakers- jongen. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 1 kleermakersaankomeling, 1 horlogemakersleerling. LEGER EN VLOOT. Gelijk bekend is werd den 28en Maart 1879 eene vereeuit;iiig opgericht onder de benaming van «Vereeniging van gepensioneerde Onderoffi cieren en minderen van het nederlandsche leger«, waarvan het doel is ondersteuning te verleenen: a. Aaa hulpbehoevende gepens onnee'-de on derofficieren en mindereu waarvan het mee- rendeel onder vroegere wetten op pensioen ge steld. b. Aan weduwen en weezeu van idem; en e. Aan oudstrijders niet gep3ns'onneerde versierd met het Metalen Kruis of de citadel- medaille. Met het oeg op dit doel wordt thans weder een beroep gedaan op de medewerking van hen, die nimmer achterblyven, waar het geldt eene goede zaak te steunen. Ongeveer 400 veteranen en 60 weduwen wor den reeds door deze waarlijk nuttige vereeuiging ondersteund, terwijl in de algemeene vergadering dd. 14 Juni 1887. het besluit is genomen, om ieder jaar op 19 Februari aan honderd hulpbe hoevende oud-strijders, niet gepensionneerde, ver sierd met de citadel medaille of het Metalen Kruis, een gouden Willem uit te reiken, als blijvend aandenken aan het 70-jarig jubileum van Z. M. onzeu geëerbiedigden Koning. Het jaarverslag met rekening en Verantwoor ding over het boekj. ar 1887 18S8 is thans ver- schen, bevattende tevens het verslag van het verhandelde in de negende jaarl. algem. verga dering gehouden in de afdeeling Leiden den 22n Mei 1888. Men kan toetreden tot de vereeniging als volgt: Als Beschermer Beschermvrouwe it f 10 per jaar of in ééns voor de som van f 25. Als Donateur Donatrice voor eene jaar- lijkBche bijdrage vra f 1 tot benedeu f 10. i De afd. «Haarlem en Omstrekenis samenge steld als volgt: Eere-Voorzitter Jhr. B. van Mer- len, gep. Gen.-Majoor, beschermer der vereeniging. Bestuur: J. Van Reijen, Voorzitter, K. Ja- vaux, Secretaris-Penningmeester. Leden: 9 Onderofficieren, gepensionneerd vóór de Wet van 1877, 19 minderen, id. id. 19 On derofficieren, gepensionneerd na de Wet van 1877. 7 minderen, id. id. Beschermers te HaarlemJ. J. van den Akker, Pastoor, Jhr. J. P. Teding van Berkhout, J. J. Bottemanne, bisschop, Mr. J. do Clercq van Weel, J. T. Cremer, Crommelin Jr., H. M. J. van Lennep, S. R. A. van der Meulon, Jhr. B. van Merlen, J. M. Simon, J. T. Vregt, Vicaris- Generaal, J. van Westerkappel. Beschermers te Bloemendaal.- J. W. R. Arnold, J. W. Arnold, J. Borski. Beschermers te Heemstede: A. de Parange, Jhr. J. B. van Merlen, D. Visser van Hazers- woude, W. van Wickevoort Crommelin, van Ber kenrode. Beschermer te Bennebroek: Mr. D. A.Willink. Beschermvrouwen te Haarlemde Dameo Wed. F. E. PraagSluijterman van Loo, Jonk vrouw M. L. J. Quarlea van Ufford. Beschermvrouw te Bloemendaal: de Dame L. MelvilSillem. Onder dagteekening van den 2den dezer is een konink lijk besluit uitgevaardigd, regelende den tijd, gedurende welke militie- plichtigeu voor de lichting van 1889 tot eerste oefeniDg bijeen zullen blijven. Als regel wordt daarvoor in art. 1 gesteld het geheele jaar, terwijl in de volgende artikelen aangegeven wordt aau wie, eu on der welke voorwaarden, zal worden toegestaan korter onder de wapenen te blijven. Door den minister van Oorlog zijn, om uitvoering te geven aan gemeld koninklijk besluit, ver schillende bepalingen vastgesteld. Een en ander vinden belangheb benden in de Stct. van den Ssten dezer (no. 33). Aan een particulier schrijven uit Atjeh ontleent de Arnh. Cl. het volgende iTe Segli moet, naar ik geloof nog een hoofdbedrijf van het Atjeh- drama gespeeld worden. Kemalan nl., waar de pretendent-sultan zich ophoudt, ligt hier nog geen dagreis (te voet nl.) vandaan. Overigens zijn het hier eigenaardige toestan den. De benting Segli, onze vesting, ligt op zoogenaamd sultansterrein aan de eene zijde hebben wij een foe deratie van aijehsche hoofden met Pedir aan het hoofd, aan de andere zijde hebben wij de g ghensche partij. Die beide partijen zijn elkan der niet genegen. PeJir is in naam onze vriend, de andere partij, onder Toekoe Bintara Pinang, is tegen ons (nl. officieel). In de werkelijkheid eehter is het juist Pedir, dat ons dagelijks laat beschieten en de andere partij, die goed wil, en wel om de volgende reden. Toen de Atjeh- ooriog uitbrak, zijn de menschen uit de meeste kampongs van Groot- Atjeh gevlucht naar de kuststaatjes, o. a. ook een groot getal naar Pedir. Daardoor nam dit staatje zeer in bloei toe. Instede van 4000 dollar, inde het dientengevolge 160.000 dollar haBsil of belasting; de handel (d. w. z. de passers) breidde zich uit, enz. Nu is Pedir bang, dat bij beëin diging van oorlog, alles weer ver- loopen zal, en houdt het dus heime lijk de onlusten gaande. Onlangs zijn nog 160 achterlaadgeweren met munitie, 100.000 slaghoedjes en 600 K.G. buskruit aangehaald, hetgeen m wilde binnensmokkelen. Die smokkelhandel wordt zelfs ook ge dreven door Nederlandersschande I Het is echter verleidelijk, als ge bijv. weet, dat er hier eenigen tijd geleden revolvers op publieke ven dutie gingen voor f 150 h f 200. Een doosje met 150 slaghoedjes wordt hier met pleizier verkocht voor 6 dollarvandaar dan ook die lust tot smokkelen, zelfs op stoom schepen der N. I. Stoomvaartmaat schappij.» Gel ij k men weet, is het den studenten verboden geworden op den dies natalis der leidsche hoogeschool, als vroegere jaren ge bruikelijk was, aan het station een der middagtreinen te bestormen. Dat het met dat verbod ernstig gemeend is, blijkt uit de maatre gelen, welke tot opvolging er van genomen worden. De openingen, welke tot perron of stationsplein toegang verleenen, worden afgesloten met hekken echter zóo, dat van plaatskaarten voorziene reizigers, en zij, die be stel- of vrachtgoed ten vervoer ko men brengen, kunnen worden door gelaten. Op den Stationsweg wordt een plaatskaartenbureel geplaatst, waar kaarten worden afgegeven voor de treinen 31 en 28 (aankomst 4 uur 16 m. en 4 u. 34 m.) Ook het hek van de gevangenis laan wordt goed gesloten. In het station wordt de gang 3?" "Eö "ET X 3-b Xi 3ES <Cs 2ST. Roman van Kabl Hull mee. 4) DERDE HOOFDSTUK. De eigenaae van Caklton. Ik wist niet eens, dat het huis waarvan sprake is, in een toestand was om verhuurd te kunnen worden; ik moet zelfs erkennen, dat ik er mij zeer weinig om bekom merd heb. Hoe zou dat ook kunnen, heer baronf Ik ben overi gens niet gekomen om u herstelling te verzoeken, maar om u te vragen of.... of.... Zij kleurde en verbleekte schielijk achter elkander en hare lippen beefden: zij gevoelde Bchaamte en vernedering. Met geweld wist zij zich echter te beheerschen en zeide stamelend: Of gij ons een uitstel wilt verleenen voor het betalen van de huur. Eindelijk waren de woorden, waarvoor zij zoo gevreesd had, over hare lippen, hoe dat geschied was wist zij bijna zelve niet en later wist zij niet meer wat zij gezegd en in welken vorm de baron geantwoord had. Zij wist wei, dat hij niet onvriendelijk was geweest, maar op dat oogsnblik kon zij niet vermoeden hoe pijnlijk het hem aandeed, dat dit fijn beschaafde meisje zich aldus had moeten vernederen. Hij had zijn geheele wilskracht noodig om bedaard te blijven en toen hij eindelijk sprak, verried zijn stem duidelijk de smart die hij gevoelde. Juffrouw Melleville, zeide hij zacht, - er schijnt daar iets gebeurd te zijn dat ik had moeten weten en dat men mij niet heeft medegedeeld. Zondt gij mij nadere bizon- derheden willen mededeelen? Ik duld niet, dat op mijn grond iemand, vooral uw oom niet, hard bejegend wordt i Daarover beklaag ik mij ook niet, heer baron, zeide Natalie haastig; daarna hield zij plotseling op en ging na eenige oogenblikken kalmer voort: Ik weet zeer goed, dat mijnheer Lnscom alleen zijn plicht heeft gedaan en het zou onrechtvaardig zijn mij over hem te beklagen. Hij liet ons het huisje tegen een zeer geringe huur, omdat wij het in goeden staat brengen van den tuin niet verlangden. De eerste week hebben wij de huur betaald, maar daarna is het ons niet mogelijk geweest, ofschoon de Hemel weet, dat wij er ons best voor gedaan hebben. Zij sloeg de handen in elkaar en vergat onwillekeurig, dat zij beter deed alles wat naar dramatisch effectbejag zweemde, te onderdrukken. Lionel Raven ging zóo zitten, dat hij de oogen met de hand beschutten konhij had de tanden op elkaar gedrukt en wachtte af wat het meipje verder zou zeggen. Zij vervolgdeWij verwachtten een som gelds doch deze Weef uit en hij kan zeer wel geloofd hebben, dat wij hem wilden bedriegen. Het had er al den schijn van. Gis terenavond nu kwam Luscom en zeide, dat wij het huis morgen moeten verlaten. Wij hebben echter geen geld om te reizen. Nu weet gij de ganeche waarheid. Het is ons voornemen niet om hier voor goed te blijven wij verzoeken om slechts eenige dagen uitstel. Ik zal aan eene tante van mij in Griekenland schrijven, zij zal ons helpen en dan kunnen wij betalen wat wij verschuldigd zijn. Zij zweeg en slaakte een diepe zucht. Raven was opge staan en ging zeer getroffen de kamer op en neer, hij wilde zijn toorn tegen Luscom tot zwijgen brengen vóór hij weer tot haar sprak. Natalie, die tersluiks en schuchter tot hem opzag, bemerkte hoe bleek hij was en zag zijne oogen fonkelen van toom. Juffrouw Melleville ik dank u, dat gij gekomen zijt, zeide hij met bevende stem. Ik zou het mij nimmer hebben kunnen vergeven wanneer gij door mijn onbeschaarnden rentmeester op straat waart gezet. Ik zou geen rust hebben gevonden voor ik u weer gevonden en goedgemaakt had wat hij heeft misdaan. Ik zal met hem afrekenen, iaat dat aan mij over. Ik schaam mij zeer, dat gij en uw oom aan zulk eene behandeling blootgesteld geworden zijt. Vergeef het mij het is zoo wreed te bedenken, dat in mijn naam mijnsgelijken zulke een ruwheid is aangedaan. Weder wendde hij zich af en ging door de kamer. Het deed hem werkelijk leed, dat zoo iets in zijn naam gedaan was en in zijn aan rijkdom en gemak gewend leven bevond hij zich nu tegenover bedroevende daadzaken. Nooit had hij de armoede gezien in haar pijnlijkste gedaante, de ar moede in de hoogere standen, die zich schuw terugtrekt, eu

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1