Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. aaar de wachtkamers zoodanig ge zegeld, dat slechts éen persoon te gelijk kan paBseeren. Het afzetten van het plein, sta tion en perron, zal geschieden door 80 militairen onder hunne aange wezen chefs, 10 politie-agenten van de leidsche politie, onder den in specteur den heer Pronk, 8 ge meente- en rijks-veld wachters, onder den burgemeester van Oestgeest, 20 arbeiders van den weg, onder den opzichter van den weg, 14 Conducteurs, alsmede 8 arbeiders en wisselwachters, onder den stati onschef. Deze en nog andere vastgestelde maatregelen zullen zoodanig geno men worden, dat het station geheel is afgezet des namiddags te 2 u. 40 m. Het blijft afgezet tot na het vertrek van den Rijnspoortrein van 4 u. 50 m. Het publiek, dat zich te 2. u. 40 m. eventueel nog in het station mocht bevinden, wordt daar uit verwijderd. Verder zijn er nog een aantal bepalingen voor invendigen dienst vastgesteld, o. a. ook wat het plaats nemen der reizigers in de treinen betreft. Zoo moeten zij, welke dien middag van andere plaatsen naar Leiden vertrekken, in de achterste wagens der treinen plaats nemen, evenals zij, die gaan. {L. D.) Men meldt uit Vlissingen: Woensdagavond, bij het verwer ken van een ongeveer anderhalve ton (1500 kilogram) wegend, tot machinedeel bestemd stuk ijzer, in de smederij der Maatschappij «Zee land alhier, had de daarbij toe zicht houdende le machinist het ongeluk, dat zware voorwerp, door dien het onverhoeds omviel, op het lichaam te krijgen. Dientengevolge werd hij inwendig zóo zwaar ge kwetst, dat hij, ofschoon hij ten spoedigste onder geneeskundige be handeling werd gesteld, in den eerstvolgenden nacht overleed. De «Amsterdamsche Ar beidersmaatschappij» heeft te Am sterdam een groot perceel met annex open terrein aangekocht, met het doel, op die plek een groot gebouw te stichten voor het houden van vergaderingen, volkskoffiehuis enz., voornamelijk ten behoeve van de socialisten. Maandagavond hebben naar aan de Tijd wordt verhaald, twee werklieden van de diamant slijperij op de Rozengracht te Am sterdam een jongen in een kist ge stopt en verder niet meer aan hem gedacht. Toen men den armen jon gen bevrijdde, was hij reeds ge stikt. Zoo het feit zich werkelijk aidus heeft toegedragen, verdienen de twee diamantslijpers in kwestie ongetwijfeld etn voorbeeldige straf. Men schrijft ons: Het wrak van het in de Eier- landsche gronden op Teesel gestrande schip Bennebroei is zoo hoog op strand geslagen, dat het voor vaar tuigen moeilijk meer te bereiken is. Men is nu bezig, de lading met wagens te lossen. Ongeveer twee honderd man, met 40 h 50 span paarden zijn dagelijks op 't strand aan 't werk. Zoo werden Dinsdag 500 balen katoen geloBt, Woensdag door het slechte weer iets minder. De heeren Gebrs. Zurmuhlen heb ben geaccordeerd tegen 16 pCt. der geloste goederen. Naar men verneemt be staat hij Arnham's gymnastiek- en schermvereeniging «Olympia» het plan, ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan in den a. s. zomer een internationalen wedstrijd in vrije oefeningen en in het sehermen uit te schrijven. Deze wedstrijd zal met eenige feestelijkheden gepaard gaan. In het zuiden van Lim- burg wemelt het dezen winter van vossen. Er worden er daar dan ook vele gevangen. In ééne gemeente heeft men gevechten tusschen vos sen en honden georganiseerd, eene dierenmishandeling, waartegen in de provinciale wet niet schijnt te zijn voorzien. Uit Genemuiden wordt gemeld Donderdagmorgen heeft men in een punter het lijk gevonden van den lichtwachter van Kraggenburg. De ongelukkige lag met verbrijzel den schedel onder een watervat. Men vermoedt, dat hij Woensdag middag op zijn terugtocht van Gene muiden, waar hij levensmiddelen had gekocht, door het onstuimige weer in zijn punter is gestruikeld en onder het losgeraakte watervat is terechtgekomen. Zijne vrouw, die hem reeds om 5 uur tehuis ver wachtte, heeft in hare eenzame woning (5 kwartier van het vaste land) eenen bangen nacht doorge bracht. LETTEREN EN KUNST. Inhoud Sempervirens no. 5: Gieten. Fuachia Viscount Everslej, met een afbeelding. De hedendaagsche Groententuin. De Andoorn. Sanguisoiba officinalis. Eschsholtzia ealifornioa. Een oude en toch nieuwe Papaver, (Papaver laevigatum.) Ne- derlandache Orehidophilen-Clnb. IJzeren Bloemenkassen. Een verbetering en een aan vulling. Een vijs, die onder den grond groeit. Boekaankondiging. Tuinlieden-Vereeniging W.i.t.t.e., te Groningen. Nederl. Maatschappij voor Tuinb. en Plantk. De Nijmeegsche Afdee- ling. Afdeeling Groningen en Omstreken. De Nederl. Heidemaatschapppij. Verschillende mededeelingen. Antwoorden op het Vraag- bord. Ontvangen Prijscouranten. Corres pondentie. Onder de kleine kwesties, die de poli tieke wereld in den laatsten tijd vullen met hun groot geraas, vervult de burger oorlog op Haiti met waardigheid zijn plaats. Hier ontmoet men mannen van daden, die van bijleggen en parlementee- ren niet weten willen en elkander la guerre comme la guerre verras sen, overvallen en in de pan hakken, waar zij er kans toe zien. Generaal Legitime, de man die tot in zijn naam de wettig heid van zijn presidentale waardigheid schijnt te willen bewijzen, was, zooals wij vroeger meldden door zijn tegenstander Hyppolyte deerlijk in de engte gedreven. Te land was het bijna uit met zijn heer schappij, maar ter zee was hij nog heer en meester. Zijn kan on neerbooten zwierven om het kleine republiekje, zoekende naar een prooi, loerende op een zwakke plek. En op 't einde van Januari, meenden zij dit gevouden te hebben in het stadje Grande Saline. Het viel hen niet moei lijk dit plat te schieten. Maar hierbij hadden zij het moeten laten een vesting valt nog niet door een bre&. In grooten overmoed werden evenwel drie honderd man ontscheept, om over den eersten winst geen gras te laten groeien. Natuurlijk kwamen den volgenden dag le mannen van Hyppo- iyte en zij waren zoo verstandig in dubbelen getale op het oorlogstooneel te verschijnen, Nu begon de strijd, de slachting. Alles werd over de kling gejaagd. Geen kwartier, geen pardon. De laatgte vluchtelingen werden op het strand afgemaakt en het einde van de geheele geschiedenis is dus, dat generaal Legitime, die zoo weinig te verliezen heeft, driekeaderd man heeft verspeeld. Was neer men in aanmerking neemt, dat het hier een guerre outrance tuischen twee mede dingers geldt, behoeft men dit einde niet bijzonder te betreuren. Stilstand is achter uitgang en hoa eer de een den ander ver nietigt, hoe beter voor de rust van Haiti en hoe welkomer voor den gestremden handel. Een zelfde hardnekkige strijd wordt door Vorst Ferdinand ran Bulgarye tegen zijne geestelijkheid gevoerd. Sofia ligt dichter bij Berlijn dan Haiti en dit verklaart het, dat de onderhandelingen over Bulgarije nog niet uit zijn. Maar het ligt er ver genoeg van al om ook hier nadrukkelijk doortastende maatregelen natuurlijk te maken. De bul- gaarsche regeering heeft zich na de oor logsverklaring haar door de geestelijken in 't gezicht geslagen, niet onbetuigd gelaten en hard tegen hard gesteld. Er zjjn er, die dit hebben toegejuicht, maar er zijn er meer die dit hebben afgekeurd en onvoor zichtig genoeg zijn gewee&t om hun protest zwart op wit aan den Exarch te doen toe komen. Om de wassende kracht van deze oppositie te breken heeft het den door- luchligen vorst van Bulgarije goedgedacht, korte metten te maken. Zestig tegenstan ders zijn in hechtenis genomen. Daaronder zeven ex-ministers en tien advocaten. Vorst Ferdinand heeft dus het monster van 't oproer een flinke aderlating doen onder gaan en de kwaal, waaraan het zal ouder gaan dreigt anemie te zijn. Op verkleinde schaal, zeoals de voor zichtigheid het haar voorschrijft, heeft de duitsehe regeering deze zelfde methode in den lantsten tijd zoeken toe te passen. Hare processen tegen verschillende dag bladen, hare meer of minder openlijke vervolging van Geffcken en Morier, staven hare plannen in dit opzicht zoowel als baar échec. De oppositie tegen Bismarck is als een worm, die na elke breuk weder aangroeit. Het laatste gewraakte segment was het artikel in de ^Cont. B.ev.« Dit werd weersproken, het werd met afschuw be handelden wie als de schrijver werd gebrand merkt wierp alle 6cbuld met verachting van zich af. Keizerin Frederik betoonde zich verontwaardigd over de ongepaste wijze, waarop men haar hulde had willen bewijzen ten kosle van haar zoou en diens verkleefdsten dienaar. In tusschen is dé vraag niet opgelost in hi everre de ge wraakte onthullingen waarheid bevatten, zij het dan ontijdig geopenbaarde waar- heid, In dit opzicht geeft de eWorld* inlich tingen, Dit blad bevestigt, dat de prins van Wales sedert eenige maai den alle be trekkingen met Herbert van Bismarck heeft afgebroken. De aanleiding daartoe zou te zoeken zijn in Bismarcks uitroep in tegen woordigheid van den prins van Wales op den dag zelf van keizer Frederiks begrafenis: #Nu is het uit met de vrouwen-regeering." De prins van Wales zeer verstoord over deze beleediging zijn zuster aangedaan, stond oogeublikkelijk op en verliet de zaal, verklarende nooit meer in gezelschap van den graaf te willen verkeereu. Bovendien moet de prins zeer verstoord ziju over de houding die keizer Wilbelm sedert dea dood zijns vaders tegenover het engelsche hof heeft aangenomen. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 7. Febr. Heden kwamen van do groote vissehery binuen de sloepen "Eerste ling", ach. Barendregt, met 120 levende, 180 doode kabelj. en 400 schelv.; ea ■Aveni'-", ach, Dubbeld, met 40 levende, 120 doode kabelj., 4 doode lengen en 750 schel v.; lev. kabelj. gold f2.30 2.35. doode id. f 1.20 a 1 35, leng f 2.85 per atnk en schelv. f22.50 a 24 het honderd. RECHTSZAKEN. Dezelfde leidsche visscher die in de vorige week met 2 zijner kameraden te rechtstond, omdat zij een agent belet had- dt n procesverbaal tegen hen op te maken had zich nu te verantwoorden voor de haagsche rechtbank ter zake van beleedi ging van dienzelfdeu ambtenaar. Het O. M. vorderde 6 maanden ge vangenisstraf. Uitspraak a. s. Maandag. Te (Juenast, in België, ii eene werkstaking uitgebroken. Zon der dat men de aanleiding weet, brak Dinsdag een twist uit tusschen een aantal vrouwen van werkstakers en eenige gendarmes. Deze laatsten grepen, toen het van woorden tot daden kwam, naar hunne wapenen, met het ongelukkig gevolg, dat een werkman, die op eenigen afstand voorbijging, door een kogel gedood werd. Een ong el ui komt telden alleen. Nog is men onder den eersten indruk van deze groote ramp of een nieuw spoorwegongeluk heeft te Namen plaats gehad. Maandagavond heeft een trein, die uit Brussel kwam, een locomotief die aan het rangeeren was, aangereden. De stoker en de machinist van de rangeerende loco motief b'even op de plaats dood. machinist van de andere machine is ernstig gekwetst en men gelooft niet dat hij het leven zal behouden. Een reiziger heeft zich licht bezeerd. De rijkste man in het en- gelsche Lagerhuis is de heer Isak Holden, afgevaardigde van Yorks hire. Hij begon zijn loopbaan als onderwijzer en bij is, wat misschien menigeen zal weten, de uitvinder der lucifers. Terwijl hij zijne leer- lingep les gaf in scheikunde, kwam hij op de gedachte om fosfor aan het einde van een stukje hout be vestigd door wrijving te doen ont branden, maar hij wijdde aan deze proef verder geen aandacht. Later werd hij boekhouder en besteedde zijne vrije uren met het samenstel len eener machine om wol te kaar den, hetgeen hem ook gelukte. Door deze uitvinding werd eene geheele omwenteling in de wol-industrie te weeggebracht, en geraakte de uit vinder in het bezit van een vermo gen van 200.000 pd. st. Niet alleen in Engeland maar ook in Frank rijk liet hij fabrieken oprichten. Evenals vele andere millionaire volgt de heer Holden een zeer eenvoudige levenswijze. Hij leeft als een klein ambtenaar, die een inkomen heeft van 30 shilling per week. Aan een voudige voeding bij sterke lichaams beweging schrijft de heer Holden zijne robuste gezondheid toe. Slechts enkele malen werd hij aan 't ziek bed gekluisterd en alleen in die weinige dagen heeft hij zich de verkwikking van zijne dagelijk sche wandeÜLgen moeten ontzeg gen. Holden is twee jaar ouder dan Gladstone en even krachtig als deze. Door zekeren Lecaron is voor de Parnell-commissie te Lon den de verklaring afgelegd, dat men sredurende vier maanden te New- York een onderzeesche torpedoboot gereed had gehouden, met het doel engelsche schepen in de lucht te doen vliegen. Van dat fraaie plan was echter niets gekomen, maar, tot vergoeding, was zekere Mackey- Lomaeney uit Chicago vertrokken, om in Engeland eenige monumen ten door middel van dynamiet te vernielen. De man kwam om bij de ontploffing op Londen Bridge; zijn huisgezin wordt thans onderhouden door de Vereeniging van amerikaan- sche Ieren. Een britsch geleerde, professor S. P. Langley, is, zoo 1 wordt gemeld, er in geslaagd de hMvealheid arbeid te meien die verricht wordt door het ontvangen en opnemen van sommige liehtin- drukken op het netvlies van het oog. Gelijk men weet wordt bij dergelijke uiterst kleine metingen als eenheid van arbeidsvermogen aangenomen de arbeid die verricht zou moeten worden om een gram een centimeter hoog op te voeren. Hoe luttel die arbeid ook mag schijnen, professor Langley bere kent dat een gelijke hoeveelheid in staat zou zijn om ods duizend maal een karmozijnroode lichtstraal te doen waarnemen, en honderd- millioenmalen een straal van groen licht. Merkwaardig is het dat vol gens deze cijfers de indruk van het rood honderdduizendmaal zoo moei lijk op het oog is te weeg te bren gen als de indruk vau het groen. Men is geneigd hierin een verkla ring te zoeken van de reden waarom het oog zoo gaarne op een groene kleur blijft rusten en waarom rood het spoedig onaangenaam aandoet. Wie zich bezig houdt met de foto grafie weet hoe vermoeiend het voor het oog is, eenige uren ach tereen in rood licht te moeten wer ken. Wellicht staat ook met deze cijfers het feit in verband, dat de meest gewone vorm van kleuren blindheid de ongevoeligheid van het oog voor het rood is. De indruk van het rood toch is voor de natuur het moeilijkst te voorschijn te roe pen, en vele oogen zijn zoo weinig gevoelig, dat de verrichte arbeid niet bij machte is hun dien indruk te doen opnemen. De groote ParijBche tentoon- stelling, de „Exposition Ceuteoaire,// zal den Sen Mei geopend worden. Hoe men tegen dien tijd gereed zal komen, is nog een opeo vraag; er zijn nu reeds drie dui zend rnenseben aan 't werk en dezen kun nen in de overige maanden zeker heel wat doen, maar uaar allen schijn zal hun getal, wanneer de tijd vau de opening nadert, wel verdubbeld moeten worden. Het Champ de Mars, dat men, evenals in 1867 en 1878, voor het tentoonstellingsterrein bestemd had, is gebleken niet groot genoeg te zijn, het terrein van het Trocadéro ie er bij in beslag genomen en zal dienen voor de botanische en landbouwtentoonstellingen. Voorts strekken zich aan den zuidelijken oerer der Seine een reeks galerijen uit: van de Almabrug tot de Esplanade des Inva lides. Het hoofdgebouw der tentoonstelling be slaat de geheele breedte van het terrein, van de Avenue de Labourdonnais tot de Avenue de Suffren. Hier zulleu de frausche producten worden geherbergd. Aan de eene zijde strekt zich een vleugel uit, waar men de galerij der Fraaie Kunsten vindt, en aan de andere zijde heeit men de galerij der Vrije Kunsten. Het fransche gedeelte is gedekt door een reusachtig koepeldak, belegd met verglaasde tegels in blauw, wit en goud, die zoo gelegd zijn, dat zij de letters R. F. vormen en dus aan elk be zoeker berinneren, dat bij onder de dagen der République Franpaise verkeert. Derge lijke koepeldaken vindt men op de zijge bouwen. Hel koepeldak van het fransche gedeelte is door een balcon omgeven. Terwijl dit gedeelte zich aan bet boveneinde van bet terrein bevindt, staat de befaamde Eiffel- toren aan het benedeneinde, nabij de Seine en den Pont d'Iéna, die reeds voor bet algemeen verkeer is gesloten. Tussehen het hoofdgebouw en den toren strekken zich de kolossale terrassen en parken uit, waar voor alles de monumentale fontein van de stad Parijs de aandacht trekt. De vreemde inzendingen vindt men in de zijgebouwen. Hoewel de egyptiscbe regeering zioh ge heel buiten allo bemoeiingen met de ten toonstelling gehouden heeft, verrijst er een echte straat uit de egyptiscbe hoofdstad. Zij bestaat uit het door een particulier co mité aangekocht materiaal van huizen die vreemde blikken mijdt. Het trof hem smartelijk, dat men- schen, die met hem in beschaving en opvoeding gelijk stondeD, armoede leden. Zij, dit schoone meisje, dat de schoonheid eener koningin bezat, welks hand hij trotsch was te mogen aauraken, zij moest bij hem bedelen om een genade, daar zij niet staat was een onbeduidende som te betalen. De oogen van Natalie stonden vol tranen haar hart was vervuld van dankbaarheid voor dezen man, die niet alleen haar verzoek toestond, maar tevens over baren toestand innerlijk getroffen was. Zij was echter niet in staat om te spreken, de aandoening snoerde haar de keel dicht. Raven trad na eenige oogenblikken weer op haar toe en bleef voor den stoel staan waarop zij zat. Ik vraag u nogmaals om vergiffenis zeide hij bewogen. Ik vrees dat mijn gedrag uw leed heeft vergroot, en gij hebt reeds genoeg te dragen juffrouw Melleville, gij moogt niet weigeren wat ik nu zeggen zal. Uw oom is waarschijnlijk een oud man en om zijnentwille moet gij mij de gunst toestaan, waarom ik u verzoek. Ik wil niet, dat er tusschen ons van huur sprake is. Neen, laat mij uit spreken. Het huis heeft reparatie hoog noodig, daarvoor zal gezorgd worden. Ik ben er zeker van, dat het den huur prijs dien Luscom eischte, niet waard is. Gij en uw oom zult mij waarschijnlijk wel de eer willen aandoen het te bewonen, zoolang het u behaagt. Wilt gij mij dat genoegen doen Ik geloof, dat ik in mijn zelfzuchtig leven zelden iets heb gedaan wat mij zelf grooter genoegen bereidde en daarom zult gij mijn verzoek niet afslaan I Het was moeilijk zijn voorstel op deze wijze ingekleed, van de hand te wijzen en Natalie gevoelde zeer duidelijk, dat hij geen holle phrase gesproken had en dat zij hem leed zou berokkenen zoo zij zijn verzoek afwees. Wat kon hem ook aan het geringe bedrag van den huurprijs gelegen zijn Natalie's gezonde, voorname trots werd door een zoo hof felijk ingekleed verzoek niet gekwetst. Zij stond bevend op. Ik ben niet in staat uw vrien delijk aanbod te weigeren, zeide zij zacht, ik kan u daarvoor niet genoeg danken. Zij trad nader tot hem en beproefde verder te spreken, doch de stem begaf haar. Ik heb geen dank verdiend, zeide Raven kalm, ik doe alleen wat recht is en moet u danken, dat gij mij mijn verzoek toestaat. Het jonge meisje sloeg een oogenblik haar blik tot hem op en om zulk een blik zou hij nog duizendmaal meer voor haar gedaan hebben. Natalie wendde zich naar de deur. Ik heb u reeds te lang opgehouden, wil mij verontschuldigen. Goedendag, heer baron! Zij bood hem hare hand niet aan, maar Raven zelf reikte haar de zijne. Zij legde hare smalle vingers daarin en bij deze aanraking was het hem, of er een electrische schok door zijn leden ging. Vaarwel, zeide hij met zachte stem, ik zal nog heden met Luscom spreken. Wees overtuigd, dat er niet verder over de zaak zal worden gesproken. Vaarwel I In zijn hart voegde hij er bijtot wederzieos, maar hij waagde het niet die woorden uit te spreken. Nog een dank baren blik gaf zij hem, daarop opende hij voor haar de deur en ging zij heen. Raven keerde in de kamer terug. Hij kon zich nu niet bij de anderen voegen, daar hij vreesde voor hunnen goed- hartigen scherts over het bezoek, dat hij gehad had scherts, waarover hij onder andere omstandigheden zou hebben gelachen. Hij wilde een poos alleen, geheel alleen zijn. Bovendien had hij iets te doen, dat geen uitstel kon lijden. Hij stond op en helde, waarna hij den binnentre- denden bediende vroeg of de cavalcade reeds weggereden was. Wordt vervolgd.}

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2