NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Woensdag 13 Februari 1889. No. 1722. BINNENLAND. (i. n.) IN TIJGERKLAUWEN. HAARLEM'S DAGBLAD ABONHEltRHTSPRIIS: Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Znrean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 1X3. ADVERTEHT1EN: ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Ifrecteuren-Ultgewers J. C. PEEREBOUm en J. B. AVI8. Roo f dag ent sn voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Stranger e Q. L. DAUBE Co., JOH. T. JONES, Suer., Parigt, 31bu faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 12 Februari. Tot leeraar in het teekenen aan de hoogere burgerschool en burger avondschool te Brielle is benoemd de heer J. de Jong Czn., van Haar lem, thans te Amsterdam. De gezondheidstoestand dezer ge meente was in de afgeloopen maand Januari evenals in de laatste maan den zeer gunstig. Van in de wet genoemde besmettelijke ziekten wer den ter gemeente-secretarie aange geven: 18 gevallen van mazelen en 1 geval van roodvonk. Het totaal der overledenen, daaronder begrepen 6 levenloos aangegevenen, bedraagt 83. S'erfte aan in de wet genoemde besmettelijke ziekten had niet plaats. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend 19.2. Aan lichaamszwakte stierven 16, aan kanker 5, aan stui pen 2, aan apoplexie 4, aan hersen ziekten 7, aan croup 2, aan kink hoest 4, aan organische hartgebre ken 2, aan ziekten der ademhalings organen 23 (waarvan 8 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverteringswerktui gen 5, aan andere oorzaken 6 per sonen, terwijl één persoon aan eene onbekende oorzaak en één door ver drinken overleed. Naar de leeftijden was de sterfte als volgtbeneden 1 jaar 20, van 15 jaren 7, van 5—14 jaren 3, van 1420 jaren 2, van 2050 jaren 14, van 50—65 jaren 12, van 65 80 jaren 13, boven 80 jaren 6. Geboren zijn: 83 joLgens en 94 meisjes. Maandagavond is hier ter stede eene voorloopige vergadering ge houden tot het oprichten van eene afdeeling Haarlem van den Alge- meenen Nederlandschen Militiebond, welke door een klein aantal belang stellenden werd bezocht. Besloten werd binnenkort eene openbare ver gadering uit te schrijven ten einde het doel meer algemeen bekend te maken en verdere stappen te doen. Er werd een voorloopig bestuur gekozen de heer P. Tideman werd tot voorzitter en de heer G. J. Schou ten tot secretaris benoemd. Het bestuur der onderofficiers sociëteit «Concordia» alhier, heeft de weezen uit alle weesinrichtingen dezer gemeente uitgenoodigd de algemeene repetitie op 15 Febru ari a. s. voor de uitvoering, die op 18 Februari zal plaats hebben, bij te wonen. Wij vertrouwen, dat hiertegen bij hh. regenten en besturen geen weer zin bestaat. De kinderen zullen anders een genoeglijken avond moeten der ven, terwijl het aanvaarden dier uit- noodiging voor de hh. onderofficieren de aangenaamste belooning is voor het goede doel, dat zij trachten te bereiken. Behalve op het vele sehoons, dat het programma der uitvoering be looft, zal men ook worden vergast op schoone muziek, daar een vol ledig orkest is geëngageerd. Naar velen met genoegen zullen vernemen, denkt het bestuur der sociëteit «de Kroon» er ernstig over om de groote zaal te restaureeren De verweerde muurbekleeding zou worden weggenomen en de muren eenvoudig gewit. Men denkt daar door aan de eisehen der accoustiek tegemoet te komen. De netheid van dit lokaal zal er zeer door worden bevorderd en het verblijf aldaar bij verschillende gelegenheden veraan genaamd. Zaterdagavond jl. vierde de typografische vereeniging „De Feniks", het feest van haar 20-jarig bestaan op de bovenzaal der sociëteit „De Kroon". Uit de openings rede van den preaident C. Mommaas Cz. bleek, dat de vereeniging steeds in wel stand verkeerde, niettegenstaande het be drag aan uitkeeringen wegens ziekte en sterfgevallen nog al aanzienlijk ia. Toch heeft zij den strijd twintig jaren lang moedig weten vol te houden en slechts tweema len was het bestuur genoodzaakt de con tributie tijdelijk met vijf cents te verhoo- gen. Onlangs was een lid door den dood aan de vereeniging ontvallen, daarentegen hadden zich vijf nieuwe leden doen in schrijven. Van de eereleden ea donateurs hadden de heereu C. Schee velenboach en A. C. Kruseman schriftelijk keunis gege ven, het feest niet te kunnen bijwonen; de laatstgenoemde gaf als oud-typograaf blijk, dat hij op deze kwaliteit bizonder veel prijs stelde, zijn vleiend schrijven werd dan ook met een algemeen applaus be groet, Den heer A. Hazevoet, medeoprich ter der vereeniging, die dezer dagen oij zijn aftreden als directeur van „Haarlem's Zanggenot* door eenige kunstlievende leden dier vereeniging met een fraaie pendule met inscriptie in zilver, wae vereerd ge worden, werd thans ook hier een ovatie gebracht en hij werd met daverend applaus tot eerelid-donateur benoemd. De verdere leiding van het feest werd vervolgens door den president opgedragen aan een eommissie, bestaande uit de leden A. A. Teunissen en C. A. Mommaas, welke commissie zich uitnemend van haar taak kweet. De avond werd doorgebracht met het opvoeren van een paar tooneeistukjes, het houden van voordrachten, het zingen van liederen, voor deze gelegenheid ver vaardigd, alsmede door een heugelvisch- partij, uitgevoerd door een dertigtal dames, cm fraaie prijzen, afgewisseld door dans en muziek. In den loop van het feest werd nu de grondslag gelegd tot het verkrijgen van eene banier door vrijwillige bijdragen. De president noodigde eenige daartoe bekwame meisjes en vrouwen uit, om wanneer er gelden genoeg bijeen zijn, haar hulp in het handwerken bereidwillig te verleenen, hetgeen werd aangenomen. De avond was ras vervlogen en in op geruimde en tevreden stemming keerden allen huiswaarts. Maandag1 is een werkman van den heer Sabelis, eteenhouwer alhier, welke werkzaam was aan het huis van den heer van Brederode, com missionair in effecten, Schagchel- straat, door de gladheid gevallen bij het overbrengen van eenig marmer waardoor hij aan de pols gewond werd en eenig marmer gebroken werd. Vermoedelijk door een abuis van den correspondent is in de verschil lende bladen gemeld geworden, dat te Zandvoort bij den storm een bomschuit is vergaan, waarbij vier man zijn omgekomen. Van een der- lijk ongeluk is aldaar niets bekend. LEGER EN VLOOT. Zondag had te Utrecht in het hotel «Bellevue» eeao bijeenkomst plaats van het dagelijksch be stuur van den Algemeenen Nederlandschen Wiel- rijdersbond, met eenige officieren van het leger. De vergadering was van gevoelen, dat ook dit jaar weder proefnemingen met wielrijders bij de militaire manoeuvres moeten genomen worden; dientengevolge zal aan den minister van Oorlog worden verzocht maatregelen te nemen, dat aan de wielrijders die zich hiertoe aanmelden, van rykswege instructie zal worden gegeven in die saken, welke voor hen vereischt worden voor- .mclyk in het onderscheid van do rangen hij het leger, het lezen der kaart, de gebruikelijke benamingen in den velddienst enz. Het bestuur van den A. N. W. B. heeft hier mede het initiatief genomen tot eene belnngryke en nuttige zaak, waardoor het rijwiel evenals in naburige staten ook voor de verdediging van ons land zal dienstbaar gemaakt worden. Door het voorbereidend onderricht zullen zeer zeker de te honden manoeuvres nog gunstiger resul taten opleveren dan dit in het afgeloopen jaar reeds het geval was. De gezondheidstoestand des Konings is volgens het Maandag, 11 dezer, uitgegeven bulletin vrij gunstig. De krachten zijn grooten- deela terug6ekeerd en daarbij neemt de eetlust toe. Z. M. houdt zich weder met zijne werkzaamheden bezig en beweegt zich gemakkelijk. Da St.-Ct. meldt: Volgens verklaring der genees- heereu des Konings is de toestand van Zijne Majesteit ook in de afge loopen week betrekkelijk gunstig geweest. De voeding ia voldoende en daar mede in overeenstemming zijn de krachten. Het volgende bulletin zal ver schijnen in de Staatscourant van 19 Februari 1889. Naar wij vernemen, is men aan het ministerie van binnen- landsche zaken bezig met het redi- geeren van een ontwerp van wet tot wijziging der districten voor de verkiezing voor de Provinciale Sta ten. Waarschijnlijk in het laatste gedeelte dezer maand zullen de Staten der verschillende provinciën worden bijeengeroepenom over eenkomstig art. 4 der provinciale wet over de nieuwe verdeeling te worden gehoord. Het doel zou zijn dit wetsont werp met spoed door de beide Ka mers te doen behandelen, opdat de verkiezingen voor de Provinciale Staten op den tweeden Dinsdag in Mei volgens de nieuwe indeeling der districten kunnen plaats hebben. Zoo noodig kan de wet de verkie zingen voor de Provinciale Staten op eenen lateren datum stellen. (N. R. Ct.) Men schrijft uit Tessel van 11 Februari: De eerste tjalk met katoen, af komstig van de geborgen lading uit het stoomschip Benbrackis heden van hier vertrokken naar het Nieu- wediep. Men hoopt vandaag de ber ging bij laag water te kunnen voort zetten. Nader meldt men uit Tessel: De personen, die Zaterdag met de reddingsboot van de Oocksdorp de wachters afhaalden, welke aan boord van het stoomschip Benbrack in doodsgevaar verkeerden, zijn J. W. Stark, J. J. Stark, C. Buis, D. Buis jr., A. List, A. Bakker, G. Bakker, A. Boon, M. Boon, K. van der Kooi, J. Kraak en J. Stark jr. Aangezien de branding hevig over de boot sloeg en alleen een gedeelte der koebrug boven water bleef, was niet alleen veel moed, maar ook groot beleid noodig tot het volbren gen der stoute redding. Eere den wakkeren mannen voor hunne menschlievende daad! De Vereeniging ter be vordering van de nederlandsche vis- scherij te Katwijk aan Zee heeft zich tot den minister van Financiën gewend met een adres, waarin zij mededeelt, dat in hare jaarlij ksche algemeene vergadering ter sprake werd gebracht de heffing van stei- gergeld te IJmuiden, terwijl toen met algemeene stemmen werd be sloten, dat het hoofdbestuur der genoemde vereeniging zich tot Zr. Ms. regeering zou wenden, om aan te dringen op de algeheele afschaf fing van het steigergeld aldaar voor hollandsche visschers. Uit Leiden wordt een adres aan de Tweede Kamer aan geboden, om art. 2 van het wets ontwerp tegen de knoeierijen in den natuurboterhandel uit te breiden. De bedoeling van het adres is, dat de zoogenaamde boeren met hunne potjes kunstboter ook onder de termen van art. 2 zullen valleD, daar de handelaars en winkeliers hooge belasting en hooge patenten moeten betalen, en zij door die zoo genaamde boeren veel schade lijden. Uit Scheveningen wordt van 10 deaer gemeld Tegen 4 uur heden naoht werd door een nachtwacht aan het strand opgemerkt, dat op de kust af stakeivureu werden ontstoken. Toen de dag aanbrak, werd bemerkt dat een driemastbarkschip om de noord, op ongeveer 2000 M. afstand van het artilleriepark op de tweede bank zat. Onmiddellijk werd door de politie van het posthuis aan het „Kurhaua" bericht naar Scheveningen gezonden om de redding- Ï'H etïIjIJBTO JXT. Roman van Kahl Hellmer. 7) VIJFDE HOOFDSTUK. Een onoverwinnelijke tegenzin. Cecilia evenwel koesterde veel teederder gevoelens voor haren neef dan deze voor haar en was daarbij een weinig jaloersch. Lionel zag in Cecilia een aangenaam gezelschap, maar het kwam niet in hem op, op haar te verlieven of schoon C cilia reeds menigen man het hoofd op hol ge bracht had. Raven was bovendien zeer kieskeurig, en stelde zich een ideaal, waaraan zijn nicht zeker volstrekt niet beantwoordde. Zoowel mannen als vrouwen plegen geen reeks van oor zaken te hebben waaruit hunne liefde ontstaat. De neiging komt en ze is er. Er zijn mannen, die onophoudelijk ver liefd zijn en anderen, die wel menige vrouw bekoorlijk vinden maar toch nog niet diegene ontmoetten, die ze kon- Jen liefhebben. Tot de laatstgenoemde categorie behoorde Raven. Er verliepen verscheidene dagen, Lionel en zijn gasten vermaakten zich op allerlei wijze en reden ook veel uit, zonder Natalie Melleville te ontmoeten, wat Raven heime lijk wenschte. Hij kon niet best een bezoek bij Melleville gaan afleggen, omdat deze hem dank verschuldigd was en toch wilde hij het meisje met het grieksche profiel, de donkere oogen en de welluidende stem zoo gaarne nog eens weerzien. Hij wilde haar ontmoeten als zij in opgeruimder stemming was dan de vorige keer. Hoe schoon zou zij zijn als er een lach zweefde om dien fraaien mond! Hij dacht zoo dikwijls aan het schoone meisje, dat hij eindelijk tot zichzelven zeide, dat hij haar tot eiken prijs wilde wederzien. Hoe hij dat echter moest aanleggen was hem niet duidelijk. Wanneer hij haar zoo plotseling een bezoek bracht zouden er praatjes kunnen worden uitgestrooid en wellicht zou het meisje zelf eene andere uitlegging aan de zaak geven dan die hem lief was. Hoe dwaas is de wereld toch I mompelde de baron terwijl hij de tanden opeen klemde. Al smaadde hij de we reld echter, veranderen kon hij haar toch niet. En zoo verliep er een week zonder dat Lionel het meisje had teruggezien. In deze week echter had het meisje den man ontmoet, dien haar oom vroeger in Aken gekend had. Natalie had vroeger wel eens een voorgevoel gehad van kwaad dat haar bedreigde, maar thans liet die eigenschap haar in den steek. Ik ben verheugd u tehuis te vinden, mijnheer Mel leville, riep Maurits Carlingford terwijl hij de tuinpoort opende en op den ouden man toetrad die eene sigaar roo- kend, onder het lommer zat. Ik ben niet dikwijls uit en als ik het huis verlaat ga ik toch niet ver, antwoordde Melleville, terwijl hij zijn ouden bekende de hand gaf. Het doet mij zeer veel genoegen u te zien; gij blijft toch met ons theedrinken Ga zitten I Daarop zijn stem verheffend, riep hij Natalie. Carlingford ging zitten en liet met begrijpelijke nieuws gierigheid den blik rondgaan, te meer nog daar hij zich herinnerde dat het aardige boerenmeisje gezegd had dat de jonge dame mooi was. De volle welluidende stem van Natalie klonk tot ant woordWat is er, oom Arthur? Mijnheer Carlingford is er. Tien mmuten later verscheen in de deur een hooge, slanke gestalte, die Maurits Carlingford onmiddellijk betoo- verde. Natalie was evenwel geen dorpskokette en inplaatg van zich door de al te duidelijk zichtbare bewondering van den vreemdeling gestreeld te gevoelen, kwetste haar die zoodat zij hem een toornigen blik toewierp, die hem weder in de stijve plooi terugbracht. De heer Carlingford, mijn nicht Natalie stelde Melleville voor. Het meisje boog even en nam daarna op een laag stoeltje naast haar oom plaats. Melleville sprak van het leven te Aken en wilde daar mede beginnen over speculation en zaken, maar Carlingford leidde het gesprek telkens daarvan af, en Natalie was te verstandig om niet te begrijpen, dat hij dat met opzet deed. Zij begaf zich naar binnen om de thee gereed te maken en het gesprek bleef eenige oogenblikken steken. Carlingford had haar nagestaard tot zij verdwenen w&i.

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1