boot en de endere reddiigtoeetellen waarop tegen 7 uren het ruurpijUoeatel aankwam. Voor dien tijd had de gestrande bark getracht verbinding met den wal tekrijgen door het afzenden van 2 man in een klein schuitje, die van het schip eene lijn medenamen. Die lijn brak echter onder weg, zoodat de manschap niet meer naar het schip kon terugkeeren en inmiddels herbergzaamheid vond bij de gisteren avond gelande Katwyker bomschuit no. 15. De beambte van het vuurpijltoeetol, Pieter Thomas, had inmiddels eooe pijl opgezet, waarmede hij een meesterlijk schot deed, dat onmiddellijk doel trof. De reddingsboot, die tusschentijds was aangekomen en in gereedheid gebracht en in zee was gegaan, kon nu gemakkelijk langs dio lijn naar het schip komen, waarop de verbieding met den wal ver sterkt werd door van het schip af langs de reddingslijn een kabel naar het strand te brengen. De reddingsboot, bemand door Jacob van Duijn, kapitein, L. Spaans, Joh. van Duija, W. Visser, J. de Niet, J. A. en J. Bal, G. de Lange, J. Verburg, J. de Vriudt, P. de Jong en J. P. Groen, had het bij het schip hard te verantwoorden, door de branding, het wassende water en de groote moeilijkheid om de liedoo van boord te krijgen, wegens de hooge ligging van het schip. In vier partijen werd de bemanning, bestaande uit 22 man buiten den kapi tein, naar het strand geroeid in do beste orde. De kapitein en de le stuurman het laatst. (De 2de stuurman was gisteren over boord geslageQ.) De katwijksche reddiogsboot, met deo burgemeester De Kidder, die uit waren gegaan om eoo in gevaar verkeerenden ostendeachen kotter bij te staao, hetgeen evenwel niet noodig bleek, daar de be manning zelf naar wal kwam, heeft ook goede diensten bij de redding bewezen. Aan het strand was aanwezig de com missaris van politie te Scbeveuingen, de heer Vorr ce, die onder bijstand van den directeur-generaal van het zeebad Scbe veuingen, de schipbreukelingen naar het i/Kurhaus" deed vervoeren, waar deze liefderijk werden verpleegd en van het noodige voorzien. Het staleu schip is genaamd „Ben Avon," reeders Wetson Brothers, James Broek, kapitein, van Hamburg, naar yduey met eene lading stukgoederen bestemd. Het had te Cuxhaven gelegea en was 4 dagen geleden van Hamburg vertrok ken. Het had een Hamburgschen loods aan boord, die wegens gelijkenis van het licht van den scheveningschen met den engelechen vuurtoren te Kentishknock, dacht aan de engelsche kust te zijn. Daardoor heeft hij het schip naar het ZZO, gestuurd, waardoor het hier op het strand is geloopen. De bemanning bestaat uit Denen, Noo- ren, Zweden, Ieren, Duitschers en 1 Hol lander, genaamd Berend Kleine, gebori te Zwolle, oud 28 jaar, wiens moeder te Zulfen woont. De doctoren Van der Mandele en De Niet waren aan het „Kurhaus" aanwezig om dienst te verleenen, hetgeen echter riet ooouig bleek, daar de bemauning volmaakt gezond was. De scheepspapieren zijn gered. Bij het verlaten van het schip was daarin een lek gekomen, waardoor er 15 voet water in stond. Twee van de eigen booten waren gis teren overboord geslagen, en het marszeil was weg. De engelsche gezant, gewaarschuwd, kwam tegen half 12 te Schevoningen aan het //Kurhaus," waar hij in de kamer van den directeur-generaal een onderhoud had met den kapitein, en met den hoofdcom missaris van politie, die hem de ge- wenschte inlichtingen gaven. De bemanning blijit voorloopig in het rKurhaus" terwijl de kapitein van mee ting is, dat het schip wegens het lek en het daardoor ingekomen water niet meer naar zee zal kunnen getrokken worden. Men meldt uit Vlaardin- gen aan de iV. R. Ct.: Ook hier heeft de storm nog al eenige schade aangericht, evenwel niet zoo groot al» aanvankelijk ver ondersteld werddoorgaan» wordt bij zulke gelegenheden nog al ver groot. Zoo ook met de werken der waterleidingbij nader onderzoek bleek dat door kwelwater het rook kanaal gedeeltelijk gevuld was, zoo dat de vuren moeielijk konden aan gehouden worden en de directeur besluiten moest tijdelijk den toevoer af te sluitenna eenige uren stil stand kon men weder ruim van oed water voorzien worden. De hulplijn van den spoorweg aan den oostkant is weggeslagen en veel materieel is weggespoeld. Ook de spoordijk dreigde een oogen- blik te bezwijken, maar is door spoe dig aangebrachte middelen behou den de keersluis heeft zich uit muntend gehouden en de proef meesterlijk doorstaan. De hoogste waterstand was 3.17 hoven A. P., eene hoogte sedert 1825 niet bekend. Maandagavond omstreeks half 10 Werd de Diergaardesingel te Rotterdam in opschudding ge bracht doordien in een der zijstraten van de Kruiskade eene meisje vau ongeveer 19 jaar kwam aansnellen, die luid om hulp riep. Eenige passen achter haar kwam een jongmeusch van ongeveer denzelfden leeftijd, die haar met een mes ia de hand ver volgde. Vóór het water van den Diergaardesingel had hij haar in gehaald, maar hij scheen zich te bedenken, wierp het mes weg, en duwde het meisje iu het water. Daarna verwijderde hij zich in de richting van de Kruiskade. Het meisje werd door eenige personen, die waren toegeschoten, gered en naar hare wonmg aan de Adriana- straat gebracht. Eenige andere personen, die den woesteling achtervolgden, haaldpn hem bij de Lijnbaacstraat in en brachten hem bij de plaats waar hij het meisje te water had geduwd. Toeu zij bemerkteD, dat het gered was, gaven zij hem een duchtig pak slaag en lieten hem loopen. Uit Groesbeek wordt van 10 dezer aan de N. R. Ct. gemeld De trein, die gisterenavond te 9.7 hier moest aankomeD, ondervond te Cleve eene vertraging van 2 uur en 10 minuten. De oorzaak van deze vertraging was, dat de trein tusschen Krefeld en Kempen inge sneeuwd was. Terstond werden per telegraaf militairen uit Keulen ont boden om den iDgesneeuwden trein op te graven. Hij was zoodanig vastgeraakt, dat er den geheelen nacht doorgegraven moest worden, en eerst te 9 uren hedenmorgen kwam hij in Cleve aan. Bij de op graving is de dood van een spoor wegarbeider te betreuren, die onder een wagen geraakte en onmiddel lijk dood was. Dienzelfden dag ontspoorde nog op dezelfde lijn eene locomotief, waardoor nog meer vertraging ontstond. Heden zijn alle treinen uit Keulen uren te laat, zoodat mm niet in Cleve op de aansluiting naar Nijmegen wacht. Of de reizigers den geheelen nacht in de coupés hebben doorgebracht, is nog niet bekend. De postduiven-vereen i- ging «Pro Patria» te Breda, be sloot in hare jl. gehouden vergade ring dit jaar de volgende wedvluch ten te houden. Voor oude duivenuit Brussel, Braine la Comte Quiévrain St. Quentin Chalons (sur Mamej en Troje». Voor jonge duivenuit 'i-Hage, Leiden, Haarlem, Alkmaar en Den Helderterwijl nog eene vlucht met oude en jonge duiven zal ge houden worden uit 's-Hage, waarbij de bepaling gemaakt is dat, om prijs te winnen, de duif binnen een vastgestelden tijd den afstand moet hebben afgelegd. Door d e n w a c h t m e e s t e r der maréchaussée te Sittard is pro ces-verbaal opgemaakt tegen een kiezer te Broeksittard, die bij de Dinsdag jl. aldaar plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van den gemeenteraad zijne stem voor 20 franks zou hebben verkocht, terwijl juist die ééne stem vau be- slisseuden invloed kan zijn geweest. Tusschen Aksel en Sluis- kil werd Zaterdag de machinist G. door een hevigen rukwind van de in volle vaart zijnde machine afge slagen. Nadat de trein onmiddellijk stopte, bleek, dat G. bewusteloos lag. Dr. Callenfels uit Hulst, die zich op de trein bevond, verleende de eerste geneeskundige hulp. De toestand van den machinist is niet zonder gevaar. Men schrijft uit Maas- tricht vau 10 Februari De sneltrein, die gisteren van Maastricht naar Aktn te 4 u. 9 m. vertrok, is tusschen Simpelveld en Aken in de nabijheid van Bo- choltz in de sneeuw blijven steken. Onmiddellijk werden van alle zij den werklieden ontboden om deu in nood verkeerenden trein te hel pen dit gelukte in zooverre, dat men te 3 uren hedenmorgen den lijn vrij had. De locomotief, die gisteren avond ter hulp gezonden werd, kwam, daar men door de sneeuwjacht den ingesneeuwden trein niet kon zien, met dezen in botsing, waardoor de ingenieur, de heer Coenegracht, vau de hulplocomotief geslingerd werd, waarbij hij zijnen schouder ont wrichtte. Een reiziger en een paar spoorwegbeambten werden licht ge kneusd. Een trein, dien men van Simpel veld naar Maastricht had georga niseerd, bleef in de nabijheid van het station Wijlré eveneens steken en kon eerst na uren werkens vrij gemaakt worden. Het verkeer tus schen Aken en Maastricht was dus tot 4 uren 's morgens gestremd. Het verkeer tusschen Luik en Maastricht is eveneens tot heden morgen half 9 gestremd geweest. De eerste trein van Luik kwam te half negen hier aan, terwijl de avondtreinen moesten uitvallen. Een goederentrein, die 's avonds om streeks 8 uren van Maastricht naar Luik vertrok, is in de nabijheid van Gronsveld in de snauw blij ven steken en kon eerst omstreeks 7 uren 's morgens vrij komen. In de dorpen van Drente is onder de arbeidende volksklasse in de laatste jaren overal het aan- leeren van ambachten toegenomen. Zoo is thans het getal kleermakers timmerlieden enz. in verhouding tot de bevolking, grooter dan vroeger het geval was. Vooral het maken van klompen wordt door velen uit geoefend, die hunne producten steeds naar de veenstreken kuun n uitvoeren, waar geen klomphout is en bijgevolg ook geen klompenma kers woonachtig zijn. Dit laatste heeft zelfs op de houtteelt invloed uitgeoefend, en overal is thans het klomphout zeer gekochb Wat ver d»r d» uitoefenaar» Tan deie am bachten betreft, is het opmerkelijk, dat bijna allen het landbouwwerk verstaan en zich op de uitoefening van het landbouwbedrijf toeleggen. De dagloonen der ambachtslieden zijn in de laatste jaren tevens ver hoogd. Zoo ontvangen de kleerma kers thans 40 cents plus den kost, de timmerlieden 50, 60 en 75 ets, naar gelang van den tijd desjaars, benevens den kost. Al deze dag loonen zijn 10 cents hooger dan vóór een kwarteeuw het geval was, doch veel meer dan vóór ongeveer tien jaren treedt thans het «dienst om wederdienst» op den voorgrond, zoodat de landbouwer, die paarden- houder is, het land van den am bachtsman-keuter bearbeidt, waar voor deze bij den landbouwer werkt. Tegelijk met de verhooging der dagloonen had eene verhooging van het zoogenaamde paarden werk plaats zoodat de keuter thans van het roggezaaien f5 per mudde lands (26 ares) betaalt, tegen f3.75 in vroegeren tijd. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 11 Febr. Heden kwam van de groote visscherij binnen de sloep «Maria Cornelia*, scb. v. d. Hoek, met 25 levende, 100 doode kabelj., 5 lengen en 500 schelv.; terwijl door trekkers 59 tal haring werd aangevoerd lev. kabelj. gold f2.70, doode id. f 2.10 a 1.65, leng f 8.35 per stuk, schelv. f 50.27 bet honderd en baaing f 8.40 2.60 per tal. Voor de vangst tong van de gestrande bom «Scb. 44«, scb. Do Zwart, werd ten afslag f 10.50 en voor die van de gestrande kotter «Cbistine*, scb. Smit, f 30 besomd. Lemmer, 10 Fob>\ De laatste belft der afge- loopen week bleef voor de vis9cberij naar haring op de Zuiderzee ongunstig. Aan de bokkingroo kerijen alhier werden aangebracht plm. 6000 stuks of 80 tal d;e werden afgezet voor f 3 per 200 stuks of tal. T e s 8 e 1, 10 Febr. Do visacherij ondervond in de afgeloopen week door hel meestal stormach tige weer veel belemmering. De verzending van mosselen en alikruiken was onbeteekend. Door de Noordzeevisschers werd slechts van f10 tot f 20 per schuit besomd. Ook de vangst van bot was zuinig. De bot gold van 1 tot 4 ct. per 9tuk. De paling mschery leverde eveneens onbeduidende uitkomsten op. De garnalenvloot bracht in bet geheel 86 man den voor de kokerijen aan. De prijs was f 8-50 tl f 4 per mand. De verzending der garnalen ge schiedde naar Londen, Huil, Parijs en Brussel. getendhêid geniet. Gisteren keeft hij om geselschap gevraagd. Hieraan werd vol daan, door drie mandoers van de gevan genis bij hem te sturen. Buiten zijne cel hielden inmiddels 6 personen wacht, t. w, 2 piekeniers, 2 mandoers en 2 oppassers. Hij verzocht toen om koffie en koekjes, die hem verstrekt werden, later nog om sigaren; hij kreeg toen een heel kistje manilla's; vroeg later nog om //ketan,* die eveneens verstrekt werd, cd, eindelijk, om eene gebraden gans. Ook de gebraden gans werd hem gege ven, en Wangsa, die trouwens in de ge vangenis reeds dik en vet geworden is, heeft zich die goed laten smaken. Heden morgen was alles op: de gans, de ketan, de manillas en de koekjes. Door de goede zorg van den kapitein der piekeniers, werd aanhoudend op dit soort galgenmaaltijd toezicht gehouden. De beklaagde E. W. E. K., gewezen administrateur op de tabaksonderneming Ludwigsburg te Langkat (Deli), die bij vonnis van den Raad van Justitie aldaar dd. 18 Sept. 1888 tot 16 jaren tuchthuis werd veroordeeld ter zake van het in hech tenis nemen en gevangen houden van een chineeschen koelie, gepaard met lichame lijke pijniging, en die van gemeld vonnis revisie heeft aangeteekend, werd bij 's Hofs arrest dd. 19 December 1888 tot 6 jaren tuchthuis veroordeeld. In de Kedoe heerschen zware koort sen de regeering heeft er kinine heen onden. Men spreekt van een zes dui zend lijders. Tegeu den redacteur van de j/Soe* rabaia-Gourant" is door den raad van justitie te Soerabaia rechtsingang verleend, naar aanleiding van een brief in dat blad opge nomen over sommige bestuursdaden van den adsistent-resident van Sitoebondo. KOLONIËN. BATAVIA, 12 Januari. De wJavabode" schrijft Hoewel de K Javasche Courant* nog al tijd blijft zwijgen, is er reden te gelooven, dat ons bericht over eene gunstige wending der zaken in Atjeh niet geheel en al van grond was ontbloot. Tegen 17 van de 22 vrijgesprokenen in de tweede 'Tjilegonsche muitemaak zijn maatregelen genomen tot politieke verwij dering. Vrijdag 4 Januari werd de behandeling der derde zaak aangevangen. Men berekent dat alle zaken nog vóór het einde dezer maand zullen zijn afgedaan. Bijna alle officiereu van het Indisch leger die er paarden op nahouden, zijn toegetreden tot de vereeniging die zich heeft gevormd om een zeker bedrag uit te betalen wanneer er een paard van een der leden is gestorven. Het bedrag dat hun wordt uitgekeerd is, zooals men verhaalt, f 250, terwijl bij een sterfgeval slechts f 1.50 betaald behoeft te worden door elk der leden. Tot adjudant van den gouverneur- generaal iB benoemd de luitenant Van Po- lanen Petel. Weder is een matroos van het te Tand- joDg Priok liggend wachtschip aan cholera overleden. Het doodvonnis van den moordenaar Wangsa zal Maandag 14 Januari te Ba tavia voltrokken worden. Om aan de nieuwsgierigheid van dui zenden te voldoen, vermelden wij schrijft de //Jüvabode* dat Wangsa eene goede RECHTSZAKEN Twee haagschen tappers, die aan kinderen beneden 16 jaar sterken drank verkochten, heeft hun beroep van cassatie niet gehol pen. Het werd Maandag door den Hoogen Raad verworpen, evenzeer als dat van den straatroover, die met een ander een persoon in Noord-Brabant aanviel en beroofde. Door adv.-gen. Van Maanen werd con clusie genomen o. a. in de zaak van de valsche munters te Amsterdam. Uitvoerig refuteerde adv.-gen. de aangevoerde mid delen, die hij alle ongegrond oordeelde, zoodat hij tot verwerping concludeerde. Uitspraak 11 Maart. Dezelfde adv.-gen. concludeerde tot ver werping van het beroep van den 23 jarigen Amstprdamschen kantoorbediende, door het Hof te Amsterdam tot 1 jaar veroordeeld wegens oplichting bij herhaling, door op een kaartje van een gegoed student zich geld te hebben laten afgeven. Uitspraak 18 Februari. Zelden maakte het bankje der beklaag den op de rechtbank te 's-Hage treuriger in druk dan heden, gezeten al3 daarop waren twee kinderen, een jongen van 11 jaar zoo klein «dat men hem nauwelijks 6 zou geven en een knaap van 15 jaar, be klaagd van op den 21 Januari jl. te zamen diefstal te hebben gepleegd, door iu win kels op het Hooge Zand en op Bleijenburg te dier stede de toonbankladen te lichten en een bedrag van ongeveer f 7 samen gedeeld te hebben. De oudste van de twee had, mede we gens diefstal, reeds eene gevangenisstraf ondergaan van 3 maanden. Het O. M., bij monde van mr. baron De Vos van Öteenwijk, vorderde voor den oudsten beklaagde 6 maanden gevangenis straf, voor den jongste, als gehandeld hebbende zonder oordeel des onderscheids, ontslag van rechtsvervolging en plaatsing in een rijksopvoedingsgesticht tot 13 Au gustus 1895. Voor den oudsten bekl. vroeg diens ver dediger vrijspraak van de ten laste gelegde medeplichtigheid en, bij schuldigbevinding aan heling, ontslag van rechtsvervolging en opzending naar een rijksopvoedingesticht. Tegen een derden jongen van 17 jaar, ook reeds vroeger wegens diefstal veroor deeld, vorderde het O. M. nu ter zake van diefstal in eene tapperij aan het Zieken te 's-Hage op 23 Januari j.l. 8 maanden gevangenisstraf. Uw nichtje is niet van dezelfde nationaliteit alé gij, niet waar Yan vaderszijde wel, maar zij is in het buitenland geboren en nooit lang in Engeland geweest. Mijn broeder huwde eene Griekin, Zoé Carida en Natalie gelijkt veel op haar. Haar moeder had een tweelingsbroeder Alexanos en men zegt, dat diens dochter Theresia, die even oud is als Natalie, sprekend op mijn nicht gelijkt, behalve Theresia's gelaatskleur en haar die donkerder zijn, Ik geloof dat er niet twee zulke schoonheden kunnen zijn. De natuur moet het model, naar hetwelk zij juffrouw Natalie heeft gebeeldhouwd, vernietigd hebben! Melleville glimlachte. «Ja, ze is mooi. Dat is zoo onweer legbaar dat het de moeite niet waard is het loochenen. Zij zingt prachtig: houdt gij van muziek? Carlingford antwoordde toestemmend; alles wat zij deed moest prachtig zijn, dacht hij; eigenlijk had hij volstrekt geen gevoel voor muziek. Natalie kent mooie liederen die in Engeland niet be kend zijn kent gij Romaansch? Eenige woorden uit Byron, meer niet. De grieksche liederen hebben zoo iets melodieus en diep weemoedigs. Natalie zingt ze mij vaak in het sche meruur voor en begeleidt zichzelf daarbij op de gitaar. Kent gij spaansch? Helaas neen, ik spreek fransch en duitsch, zoo ge brekkig als een Engelschman dat meestal doet, maar dat is ook alles. Spreekt uw nichtje die taal? Het ig de tweede taal welke zij geleerd heeft; zij zingt spaansche balladen en dat behoort tot het fraaiste wat men ooit gehoord heeft. Werkelijk? antwoordde Carlingford en daarop ont stond een nieuwe pauze, die door het binnenkomen van Natalie werd verstoord, die mededeelde, dat de thee ge reed was. Maurits Carlingford deed alle moeite om de tong van het meisje te ontboeien, maar Natalie was, hoewel beleefd, zeer koel tegen hem en toen hij haar na een poosje ver zocht wat voor hem te zingeD, verontschuldigde zij zich met het voorwendsel, dat er een snaar van haar gitaar gesprongen was. Dit was waar, maar met eenige goede wil had zij dat in vijf minuten kunnen verhelpen. Carlingford bleef dien avond niet lang; hij zag dat het meisje om een of andere onbekende reden niet gunstig ge stemd was j gens hem en ofschoon hem dit hinderde, was hij verstandig genoeg zich voor het oogenblik in de om standigheden te schikken. Niettemin nam hij zich voor te trachten Natalie gunstiger jegens hem te stemmen. Zoo verwijderde hij zich t# negen uur, dringend uitgenoodigd door Melleville om nog eens spoedig terug te komen, welke iavit&tie door Natalie volstrekt niet werd ondersteund. Een zeer aangenaam maul zeide Melleville, niet zeer scherpzichtig, nadat zijn gast zich verwijderd had. Ik wilde wel dat gij iets voor hem gezongen hadt, Na talie, dat zou hem genoegen hebben gedaan. Zij lachte. Hij heeft stellig geen gevoel voor muziek, ik zal hem nooit voorzingen! Lieve Natalie, gij schijnt een tegenzin voor hem te koesteren Ja, oom. Er is niet veel goeds in hem, ik geloof dat hij een slecht karakter heeft. Mijn hemel, hoe snel kan een jong meisje iemand toch veroordeelen! Zijt gij tegen hem ingenomen om die russi- sche loterij? Neen, oom Arthur, antwoordde zij kalm, dat is het niet, maar hoe gaarne gij hem ook ziet, hij bevalt mij niet en het doet er ook immers niets toe of wij op dat punt van inzicht verschillen? Zij nam de gitaar om die weer in orde te brengen en het onderwerp was voor het oogenblik vergeten. (Wordt vervolgd."C

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2