Politiek Overzicht. Om dit is bewijian mouten zij op do bus r*n 130 meter een record ran uiter lijk 11 seconden halen. De uitslag was als rolgt: Arie van den Berg 17V& sec. De Boer 17% seo. B. Kingma 17 sec. Hanja 17Vs sec. M. Kingma 17% sec. Geen der rijders bleek derhalve hot ge vorderd bewijs te kunnen leveren, en het verschil is te groot om te mogen aanne men, dat hun dit gelukt zou zijn, ook al ware het bladstil geweest. Voor een ge ring gedeelte hadden zij namelijk met rechterzijwind te kampen, doch de tri bune beschutte de baan voor driekwart. Do uitgeloofde prijs van f 250 is der halve niet toegekend, en de beer Pander aohtte het onder deze omstandigheden overbodig om tegen de beroepsrijder die het korste record maakte (B. Kicgma) nog in het strijdperk te treden. Eo op de lange, èn op de korte baan is dus het bewijs geleverd, dat de friesehe beroep- rijders zich zullen hebben te reppen, wil len zij zich door de amateurs niet voor goed laten overvleugelen. Heden wordt een amateurs-race gehou den op eene baan van 10 engelsche mijlen (10900 M.), waarvoor 5 mededingers zijn ingeschreven. In het «Groot Keizershof» te 's Hage is Woensdagavond de algemeene vergadering gehouden van de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren. In een fraai gesteld overzicht zette de voorzitter van het hoofd bestuur, jkr. mr. R. A. Klerck, de lotgevallen der Vereeniging in het jaar 1888 uiteen. De algemeene moedeloosheid, ont staan door niet-medewerking of tegenwerking, die nuttige instellin gen met den dood of verminking bedreigd, had zich ook bij deze Vereeniging doen gevoelen, ea was er niet zonder invloed op gebleven doch het hoofdbestuur had krachtig «tand gehouden en de dieremnis- handeli g bekampt voor zoover zijn bevoegdheid ging. Wat nu had de Vereeniging ver kregen Door een adres aau den minister van Binnenlandsche Zaken bewerkte zij dat aan het veeartse- nijkundige instituut voor operatie- leer, de proeven op het levende dier ophielden. Van de invoering van een beter hoefbeslag waren nog weinig resultaten gebleken. De veldwachters der Vereeniging bekeurde weder velen wegens vo- gelwet-delicten. Bij de regeering en tal van spoorwegmaatschappijen waren door de Vereeniging aange bracht en dan ook in onderzoek, de plannen om veewagens beter in te richten. De toestand van den trekhond is er in het algemeen niet op vooruit gegaan. De gemeenteraad van 's-Hage, door de VereenigiDg bij adres verzocht het vervoer met hondenkarren in deze gemeente te willen verbieden, heelt op dat adres afwijzend beschikt, omdat de straf wet voldoende tegen mishandeling waakt, maar de Raad maakte in de gewijzigde plaatselijke verordenin gen zeer juiste bepalingen op dit stuk. Trouwens zoo het al waar was, dat de strafwet goed voorzag tegen dierenmishandeling de toe passing der artt. 254 en 455 liet nog veel te wenschen over. Gememoreerd werd, dat gelukkig in de Tweede Kamer ook stemmen waren opgegaan tegen de muilkor- venwet, welker termijn te lang was en waarvan de hooge boete voor teruggaaf der opgepakte honden haar tot eene wet maakt, die uitsluitend den minvermogenden man drukt. Het voornemen bestond dan ook, bij de regeering aan te dringen op wijziging der wet van 1875. Dankbaar werd melding gemaakt van dehulp van politiedienaren in ver schillende gemeenten, die de begin selen der Vereeniging door de macht hun geschonken, hielpen handhaven. Zeventien hunner kregen dit jaar eene belooning. De toestand der geldmiddelen was niet ongunstig, maar het ledental der afdeeling ver minderde. Met eene kraehtige op wekking tot medewerking, eindigde de voorzitter. De heer mr. H. N. C. baron van Tujll van Serooskerken reikte met een hartelijk woord van dank be looningen uit aan B. F. J. Messens, veldwachter te Wassenaar; T. Zwait- bol, id.; H. de Vries, veldwachter te RijswijkJ. A. Jenner, bosch wachter; J. Snoek, id.; C.Intveen, agent van politie te 's-HageA. P. Glasener, veldwachter; W. H. Dries- sen, brigadier der rijksveldwachtJ. v. d. Pol, agent van politie te Delft; A. Poot, id.; L. van Eijk, id.; H. W. Essenberg, agent van politie te 's HageC. van de Rhee, hoofdagent van politie te's-Hage; C. Heijberg, agent van politie te LeidenA. Jansen, dito te ScheveningenB. Baggerman, brigadier v. d. rijks- veldw. te Soetermeer, G. Winkel, agent van politie te 's Hage. De in 1889 aftredende bestuurs leden werden bij acclamatie herko zen, en in twee van de vier vaca tures in het bestuur werd voorzien door de benoeming tot bestuursleden van de heeren A. L. C. baron du Tour en M. H. T. Pichot du Plessis. Een eerbiedige wensch voor de toenemende beterschap van den hoo- gen beschermheer der Vereeniging, Z. M. den Koning, in deze verga dering uitgesproken, vond luiden bijval. De gewone jaarl ij ksche Paaschtentoonstelling te Alkmaar te houden vanwege de daar geves tigde afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, is dit jaar bepaald op den 12n April. Het programma zal weldra verkrijgbaar zijn. V r ij d a g a. a. z a 1 b ij h o o g water getracht worden met vier stoombooten het bij Scheveningen gestrande barkschip Ben Avon in zee te trekken en naar IJmuiden te sleepen. Te Maassluis is binnen gebracht de engelsche vischkotter Tantivy L T 597, vermoedelijk te huis behoorende te Lowestoft. Genoemd schip werd onbeheerd op de Noordzee dijvende gevonden met een gebroken mast. Woensdagochtend om streeks 9 uren had te Dordrecht eene vrij hevige gasontploffing plaats ten huize van den heer B. aan de Wijnstraat. De oorzaak was, dat men met eene brandende lucifer naar een lek in de gasleiding zocht. Op de bovenverdieping is alles ver nield en zijn de ruiten gesprongen. Ook van huizen aan de overzijde der straat sprongen de ruiten. De heer B. bekwam brandwonden aan hootd en handen. Het lijk van den opzoo treurige wijr.e om het leven geko men geniesoldaat A. Stavast, werd Woensdagochtend 9 uur, van uit het militair hospitaal te Utrecht met militaire eerbewijzen op de alge meene begraafplaats ter aarde be steld. Eene groote menigte was daarbij tegenwoordig. Twee kramen waren op de kiat gelegd. Bij het graf werden toespraken gehouden. Op vermoeden van ge pleegd misdrijf is Woensdag rech terlijk geschouwd het lijk van de huisvrouw van J. E., te Baarn overleden. Maandagochtend werd te Barneveld aangifte gedaan van een diefstal met inbraak bij mej. B. aldaar. Bij onderzoek had men spoedig vermoeden op de dienstbode, die dan ook eindelijk bekende den dief stal gepleegd en vorken, lepels en ander zilverwerk nabij het Gasthuis te hebben verborgen. Zij had de achterdeur los gezet en eene ruit stuk geslagen boven de deur, opdat aan inbraak zou kunnen gedacht worden. Zij is in verzekerde bewa ring gesteld. Bij eene fabriekswerk- ster, woonachtig in wijk Heikant te Tilburg, is een geval van pokken geconstateerd. De lijderes is naar het gasthuis vervoerd. Men schrijft uit Echt: De visscher L. te Ohé en Laak (L.) heeft den 13 jarigen zoon van de landbouwster wed. I. Indemans dusdanig met eene klomp op het hoofd geslagen, dat het kind aller waarschijnlijkst krankzinnig en kreupel zal blijven. De beklaagde, eenige getuigen en dr. Sonnen, die den kleine geneeskundig behandelt, werden Dinsdag door den rechter commissaris gehoord. De heer W. M., molenaar te Echt. is Dinsdag van den hooi zolder gevallen en zoodanig v< r- wond, dat zijn leven ernstig ge vaar loopt. Zekere Van L. uit Veehei, was Maandag toen de tram tusschen Dinther en Heeswijk stopte voor het wegruimen der sneeuw, uit den trein gestapt en had zich naar eene wo ning aan den weg begeven, waar hij nog vertoefde toen de tram zich reeds weer in beweging zette. Haas tig kwam hij aangeloopen en wilde op den trein springen, met het on gelukkig gevolg, dat hij struikelde en hem twee wagens over het ou derlijf gingen, waardoor beide beenen werden verbrijzeld. Kort daarna overleed hij. Men meldt uitVlissingen: Het schijnt dat de pokk >n die in een belgisch gezin alhier zijn uitgebroken van kwaadaardiger! aard zijn. Reeds twee kinderen zijn overleden, die dadelijk ter aarde besteld zijn. Da vrouw des buizes is thans aangetast. Een politieagent staat in de straat voor de woning, om te beletten dat iemand er in- of uitga, tenzij dit volstrekt nood zakelijk is. De veehouder A. B. te Welsrijp (Fr.), miste Zondagmorgen jl. een zijner beste schapen uit de weide. Het vermoeden, dat het beest misschien gestolen was, werd be waarheid althans een zekere A. v. D. werd nog denzelfden avond met een schapenvel en een partijtje ge braden vleesch naar Wommels ge transporteerd. Men schrijft aan de Pro- vinciale Overijsselsche en Zmolsche Courant uit Tubbergen Ondanks al het ach en wee over den achteruitgang van den boeren stand, maar bij velen niet gezocht in de grondoorzaak, gebrek aan spaarzaamheid, trol mij dezer dagen de navolgende mededeelingZekere S. is als jongen van 9 jaren in dienit getreden op 't Erve Noordhof te Albergen. Meer dan 50 jaren heeft hij op dat erve gediend, eerst bij den boer, later bij zijn weduwe. In dien langen tijd heeft hij nimmer geldelijk loon genoten, maar liet zijn loon steeds met opklimmende rente hij den boer en zijne weduwe staan. En nu de weduwe overleden is, blijkt uit een door haar afge geven schriftelijk bewijs, dat zijn vordering de waarde van de plaats overtrof. Toen hij daarop de plaats voor f7625 verkocht en er bovendien zooveel land voor zich had afge houden, genoeg om er een woning op te bouwen en zich en een koe het levensonderhoud op te ver schaffen, getuigde hijnu heb ik door mijn spaarzaamheid een rus- tigen ouden dag en kan bij weinig arbeid van mijn renten leven. Dat k.inkt anders dan, zooals de tegen woordige boerenknechts nu doen, veel geld te willen verdienen, om veel te kunnen verteren en aan kleeren en aan jenever te kunnen offeren. Zulk een man als S. mag wel aan allen, ook aan huisvaders, tot voorbeeld worden gesteld. Te Bellingwolde iseen kind geboren met 6 vingers aan elke hand en 6 teenen aan eiken voet. In de Tmentsche Courant leest men Vogelvrienden! Wij, arme zangers in de boomen, Hebben u door zingen vaak verblijd Acb, wilt om ons nu ook eens denken, Want 't i» voor ons de slechte tijd I Komt straks de lieve lente weder, Ons eerste lied zij u gewijd. Hbt Vooelkoob. VI5SCHERIJ. Nieuwediep, 13 Febr. Door trekkers beoten werden heden 9 tal haring en door 1 korder 2 mandjes kl. schol a-.ngevoerdharing gold f 6.75 k f 4 per tal en kl. schol f 5.50 per mandje. Enkhuizen, 12 Febr. Op gisteren en heden werd alhier door onze viaschers aange voerd 22 tal [een tal is 200 stuks] haring, prijs aan deu afslag f4 k f5 per tal. FINANCIEELS MEDEDEELINOEN. Volgens het (Feekllad voor incourante fond, ten van Broekman Sc Honders zijn in de week- eindigende 12 dezer, door hun tusschenkomst verhandeld de volgende fondsen: Aand. Amstel Hotel-Mpij tot 80% pet, Aand. Amst. Hypotheekbank tot 150 James Barge en E. Moorman n Co. (Liq. aand.) tot49%-49% Aand. Landbouw-Mpij Ngoepit tot 120 e Pndbr. Ned. Hyp.b. in liq. tot 101% Aand. Rente Cassa tot250 Aand. Tabak-Mpij Deli-Asahan tot 100 Aand. Bouw-Mpij Scheveningen [Oranje- Hotel] tot60% Aand. Amst. Chininefabriek 100 e Aand. Amst. Stoommeelfabriek »de Amstel» tot120 Aand. Mpij voor Meel- en Brood-Fa brieken tot 105 w Aand. -Tivoli" te Utrecht tot 60 Obl. Vrije Gemeente, Amsterd. tot 717< Pesth. herbergt op dit oogenblik zijn koning binnen zijn wallen. Hij is er met huldebetoon ingehaald. Vau de zijde des volks zoowel als van die der regeerings- personen ontvaDgt hij de onmiskenbaarste bewijzen van deelneming ir. zijn groot on geluk. En hij toont zich deze waardig door woord en daad. Tot de voorzitters der beide kamers, die uit naam van het parle ment rouwbeklag bij hen kwamen afleggen «prak hij het volgendei, Slechts mijn vaste vertrouwen op den Almachtige, de steun der koningin en de deelneming mijner volken, kunnen mij de noodige krachten schenken. Ik hoop, dat de leden van de kamer en van het hoogerhuis mijne taak gemakkelijker zullen maken door hnna« traditioneele getrouwheid, en ook in dt tcekomst mg zullen helpen in het verwe zenlijken mijner plannen. Ik zal niet ver slappen in het vervullen mijner plichten, Ik reken er op, dat de kamera van mijn veelgeliefd koninkrijk Hongarije, in dezen droevigen tijd met alle eischen van den bestaanden toestand rekening zullen houden en, in het gemeenschappelijk belang, on dersteunen zullen onze bedoelingen en die van mijne regeering, welke mijn volkomen vertrouwen geniet." Deze woorden bewijzen niet minder dan de politieke daad van den handdruk, waarmede de keizer minister Tissa bij zijn aankomst in Hongarije's hoofdstad vereerde, dat hij diens plannen met hart en ziel voorstaat. En de hongaren zijn zoo oplettend geweest daarvan nota te nemen. Zij hebben hun gehechtheid aan den vorst, in worden uit gedrukt, ook in daden willen vertolken. En ziedaar nu, de heftige en schijnbaar onwrikbare oppositie prijsgegeven. Zij heb- ben niet geaarzeld, nu van oostenrijkschen kant eenige concessie is gedaan met het oog op de artikels 14 en 25 der voor tien jaren vastgestelde en nu op herziening wachtende legerwet, hun „tot geen prijs* te laten varen. Wat het eerstgenoemde artikel betreft, dat over de jaarlijksche aan vulling van het leger handelt, de oppositie wilde,dat de bepalingen hieromtrent niet de finitief vastgesteld, maar na een bepaalden tijd door bet Parlement zouden worden her- zien.Men is nu besloteD, dat de tekst van dit artikel eerst aan eeu amendement van hon- gaarsche zijde zal worden onderworpen om daarna in zijn gewijzigden vorm aan de oostenrijksohe kamer in behandeling te worden gegeven. Artikel 25 levert grooter bezwaren ophet raakt in beginsel den strijd tusschen de duitsche en de anti- duitscbe stroomingeu in het keizer-konink- rijk, door te bepalen, dat de hongaarache officieren een examen in het hoogduitsch moeten afleggen. Nu is men in Pesth niet zoo slavisch gezind of men heeft een open oog voor de noodzakelijkheid, dat de officieren den zin en de strekking moeten vatten van de duitsche commando's hunner generaals. Maar een foimeel exa men dit acht men een dwang, dien men ten believe van zijn germanistische medeburgers niet wil verduren. Wellicht vindt men hier een middenweg, door te bepalen, dat deze kwestie bij de behan deling der bizondere reglementen worde opgelost. Het ministerie Tisza zou aldus het gevaar ontwijken en in een nadere toekomst verschuiven. Dank zij de tus schenkomst van den beminden vorst keert de zucht naar vrede in de beide kamp< terug. Waar men aan verzoening moge deuken niet inde engelsche en iersche kampen. Guerre a. outrance 1 O'Brien is van Trales naar Killaryen overgevoerd, niet zonder moeite en niet zonder tegenstand. Te Tipperary heeft de politic, een charge moeten maken, om de menigte, die den afgevaardigde omringde en hem aldus tegenhield, uit elkander te drijven. De vensters van de waggon werden door steen worpen verbrijzeld en verscheidene politie agenten gekwetst. Te Malors weigerde O'Brien plaats te nemen in een spoor wegrijtuig derde klasse. Men heeft hem daartoe met geweld moeten dwingen. Maandag zal hij terechtstaan. De pries ter Mac-Eadden is naar Derry vervoerd onder een sterk geleide. De menigte, die dit zocht te verhinderen, wa3 hierdoor gedwongen zich te vergenoegen met den priester toe te juichen. In een meeting te Glasgow heeft Cham berlain de iersche politiek van Gladstone als hoogstgevaarlijk voor de ware belangen der natie bestreden. Naar zijn meening Lebben verscheidene verkiezingen in En geland en Schotland, waar gladstonianen de zege behaalden, het feit gestaafd, dat men de iersche kwestie moede was, omdat zij van belemmerenden invloed is op de op lossing van andere belangrijke vraagstuk ken. Volgens Chamberlain nu moet men, waar het verbetering geldt, zijn heil niet zoeken in de home-rule, maar in vrijheid van onderwijs, uitbreiding van de wet op den aankoop van grouden en verbete ring van den toestand der kleine schot- sche pachters. De engelsche regeering zou volgens uit zij o meester. Het is alsof het dier spreekt en ik veronderstel, dat gij niet gaarne een ander op het dier zoudt willen laten rijden. Ik moet schuld bekennen aan dit egoïsme, antwoordde hij, terwijl hij echter dacht dat er wel iemand wezen zou, die hij Koland gaarne zou zien berijden. Ik heb mijn nicht Cecilia eenmaal zelf er op geholpen, doch het dier was zoo weinig galant, dat het weinig scheelde of het had haar afgeworpen! Ik zag onlangs een cavalcade voorbijrijden, merkte Natalie op. Was die mooie blondine uwe nicht? Neen, dat is zeker mejuffrouw Champ geweest. Ce cilia is donker en tamelijk groot. In haar gezelschap bevond zich ook Ellen Forrester, die een vossenjacht voor het hoogste geluk op aarde houdt. Mij beviel de manier, waarop uwe nicht reed, het best, riep Natalie, en bloosde toeD, daar zij haar oordeel had gegeven, terwijl het niet gevraagd werd. Toen zij zich daarover verontschuldigde, antwoordde de baron beleefd, dat hij haar oordeel zeer op prijs stelde en verzocht haar verlof haar naar huis te mogen geleiden en dit kon zij moeilijk weigeren. Buitendien gevoelde zij zich prettig in zijn gezelschap en dus gingen zij langzaam verder, terwijl hij het paard aan den teugel medevoerde. Spoedig bereikte men het huisje, veel te spoedig naar den zin van Lionel, dien het een gelukkige droom scheen, dat hij naast het schoone meisje ging. In haar gelaat was geen spoor van ijdelheid te ontdek ken. Zij scheen niet te weten welke een macht hare schoon heid haar verleende, of, zoo zij dat al wist, schonk zij er geen aandacht aan. Zij bezat een zeldzaam mengsel van wereldkennis en van die onbevreesdheid, welke men vaak bij bergbewoners vindt en die meestal uit onschuld en on ervarenheid voorkomt. Toen zij zich voor het huis bevonden, zeide zijZoo gij gelegenheid hebt om miin oom te bezoeken, zoudt gij hem zeer veel genoegen doen, mijnheer de baron! Menig meisje zou uit schaamte teruggedeinsd zijn, den baron, die aan weelde en gemakken gewend was, te ver zoeken een zoo nederig verblijf binnen te treden, maar Na talie kende die valsche schaamte der armoede niet. Zij deed haar verzoek eenvoudig en natuurlijk en zij had veel te veel hoogachting en dankbaarheid voor Raven, dan dat zij verlegenheid tegenover hem had kunnen gevoelen. Zij zag niet hoe zijne oogen schitterden, terwijl hij ant woordde: Gij doet mij hiermede een zeer groot genoe gen. Dank voor uwe uitnoodiging. Hij zeide niet, dat dit genoegen niet zoozeer ontstond omdat hij met den oom wilde kennis maken, dan wel omdat hij langer bij de nicht wilde blijven. Hij opende de tuinpoort voor Natalie en volgde haar, nadat hij zijn paard aan het hek had vastgebonden. Hektor wilde ook binnengaan, doch zijn meester hield hem terug. Juffrouw Melleville, mag Hektor ook binnenkomen? O ja, zeker, mijn oom ziet gaarne houden. Zoo bereikte Lionel von Raven door een toeval het doel, waarnaar hij zoo verlangd had, toegaDg in het kleine huisje; terwijl Natalie op haar oom toetrad, die bij het kleine ven ster zat te lezen, bleef hij bij den drempel staan. Oom Arthur, zeide zij, terwijl zij de hand op den schouder van den ouden man legde, baron Lionel von Ra ven is gekomen om u te bezoeken. Baron Raven? zeide de oude man verbaasd, en het boek schielijk wegleggend, stond hij op. Raven trad glim lachend en met uitgestoken hand op hem toe en de oude man greep die en drukte ze hartelijk. Ik ben zeer verheugd met u kennis te maken, zeide hij eenigermate ontroerd. De eer is aan mij, mijnheer Melleville, antwoordde de baron en daarop om den ouden man van de gedachte af te brengen, welke hij met fijnen tact begreep, dat bij hem oprijzen moest, voegde hij er vroolijk bij: Ik stel u mijn lieveling Hector voor. Uw nicht veroorloofde hem om binnen te komen. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2