Sociëteit „I KROON". Openbare Moopini HAMLET, TE HUUR praagfl: Dm César fle Bazan. LEZING Te Huur terstond Te Huur gevraagd: Bouwterrein. BINNENLAND. Politiek ©verzicht S^urgerlijke Stand. Inschrijvingsbiljetten, door den Heer J. B. A. SAEIJS, Oud-Strijders. lllll W erkpaarden, Huisraad en Inboedel, Koper-Clichés Vorstelijke Familie Schouwburg, Haarlem. BUITENGEWONE VOORSTELLING, Schouwburg Haarlem. Tweede en zeKer laatste Voorstellim Prinz von Mnemark. HamletERNST PDSSART. Wegens plaatsgebrek aangeboden: HAARLEM TE BEUR. gMcbllltn tanehsn werkgrrera on arbeiden. Ook was bij voor een normalen arbeidsdag. Op de vraag of Bpreker vóór persoonlijke» dienstplicht was gaf hij als zijn oordeel dat pere. dienstplicht een voordeel was voor het land en voor de jongelingen. Spreker haalde aan het oor deel van Engelands eersten generaal Wolseley. In zake veldarbeid meende spreker dat in geval van strijd de school voor ging, daar hij persoon lijk kennis had gemaakt met den treurigen toe stand dien de veldarbeid in de meeste gevallen voor het onderwijs in het leven roept. Do voorzitter chnkte den heer Boreel voor aijne welwillendheid om voor zijne kiezers op te treden en tevens wekte hij de aanwezigen op even talrijk op te komen hij eene mogelijke nieuwe buitengewone veigadering. Vrijdag 15 dezer stonden voor de Eechtbank te Alkmaar 17 personen terecht, wegens rustverstoring eenigen tijd geleden te Schagen gepleegd, naar aanleiding van het gebeurde met Guurtje Borst aldaar. Voor drie der beklaagden requireerde de officier van justitie vrijspraak, voor de 14 anderen werden door dezen ambte naar verschillende straffen geëischt, vari- eerend van eenige dagen tot 8 maanden gevangenisstraf. Daar men bevreesd was voor nieuwe ongeregeldheden te Schagen was de ge meentepolitie aldaar met een aantal rijks veldwachters versterkt. Dese voorzorg bleek niet onnoodig te zijn, want toen de 17 beklaagden des avonds per spoor uit Alkmaar naar Schagen terugkeerden, werden zij aan het station van S. opge wacht door een groote menigte, naar schatting zeven- a achthonderd personen, en waarschijnlijk zouden nieuwe conflicten niet uitgebleven zijn wanneer de politie niet terstond krachtig opgetreden was. Alles liep rustig af, de eenige ruziezoeker was een dronken kerel die gearresteerd werd. Uit voorzorg is den gebeelen nacht door de politie in het dorp gesurveilleerd. Hedeumorgen bleef echter alles rustig. Men mag derhalve vertrouwen, dat de ongeregeldheden zich niet zullen herhalen. LETTEREN EN KUNST. De muziekschool der afd. Amsterdam vau de Maatschappij tot bevordering van toonkunst werd gedurende het eerste halfjaar 1888 bezocht door 868 leerlingen en gedurende het tweede halfjaar door 840 leerlingen. Aan 4 leerlingen werd door de maatschappij een diploma uitgereikt. De lessen aan het conservatorium worden werden door 45 leerlingen gevolgd. Aan 5 van de 18 leerlingen die hij het einde van den cursus de school ver lieten, werd een loffelijk getuigschrift uitgereikt KERKNiEl'WS, Beroepen te Wilsum d3. J. Kok te Gou derak; te Wijdcnes (toez.) de heer L. Brun- ner, rustend pred, te Rotterdamby de doleerende kerk te Amerongén ds. J. Schotel, pred. hij de chr. gem. te Haarlem j bij de chr. gor. gem. te Oosterend ds. K. B. van Diemen, te Bodegrave. Onder zeer vele bl ij ken van belangstelling' en vriendschap uit alle oorden des lands heeft de bekende volksdichter J. J. A. Goe- verneur, te Groningen, Donderdag zijn 80sten geboortedag herdacht. De r. k. kiesvereenigin- gen te Zaandam en Dordrecht zijn toegetreden tot den Noord-Zuid- Hoilandsehen kiezersbond. Terwijl schier de gansche amsterdamsche pers dezer dagen het feit herdacht, dat het Maandag 11. 400 jaar geleden was dat Amster dam de keizerskroon verkreeg, komt thans de heraldicus, de heer G. J. Honig te Zaandijk, met de ontdek king, dat door een fout van den Raad van Adel Amsterdam dat voor recht reeds 75 jaar geleden verloor. Van het gezin van den heer B., kruidenier op den Haar lemmerdijk te Amsterdam, moest dezer dagen een der zoons, een op passend jonkman, voor de militie loten en had het geluk een hoog nummer te trekken. Met een gezellig huiselijk avondteentje werd de heu gelijke gebeurtenis gevierd. Na afloop daarvan ging de zoon naar zijne slaapkamer, in het achterhuis, en nam als gewoonlijk zijn kacheltje mede, een volgens het nieuwe stel sel, zonder pijpen en dat met daar voor bestemde kolen gestookt wordt. Toen hij den volgenden morgen op den gewonen tijd niet verscheen, ging de vader hem wekken doch.... vond den ongelnkkigen jongeling dood op zijn bed liggen, blijkbaar door kolendamp gestikt I (N. v. N.) In het Academisch Zie kenhuis, te Groningen, heeft onlangs de 39 jarige Aaltje Boerema, echt- genoote van den 41-jarigen Hendrik Evert Boshet leven geschonken aan eene flinke dochter. Deze echtelieden behooren tot de kleinste menschen der wereldde man, thans vader, is 70 centimeter, de v-'ouw 120 centimeter lang. ARMENZBRQ. Men schrift ons uit Hilversum: Benige dames-dilettanten hebben het voorne men opgevat binnen kort alhier een vocaal en instrumentaal concert te geven, waarvan de op brengst ten bate zal komen van de «kindervoe ding*. We juiehen dit plan ten zeerste toe en hope» van ganscher harte, dat er ook nog van andere zijden bijdragen voor dat doel moge» inkomen, opdat de commissie voor het verschaf fen van warme spyzen aau minvermogende kin deren haar taak op nog breeder schaal zal kunnen uitvoeren dan ze dit thans reeds doet. Er zijn sedert eenige dagen zonderlinge berichten in omloop te ParijB, te Londen en te Weenen, omtrent ernstige verwik kelingen aan de afgaansche greneen. Men heeft gewaagd van oorlogszuchtige plan nen van Abdurrhaman, den emir van Afghanistanvan oorlogstoebereidselen, die de russen in Turkestan zouden ma ken en zelfs van een russisehen inval op afghaansch grondgebied. En deze vage tijdingen hebben in de eerste oogenblik- ken vaa schrik reeds hun invloed op de koers van sommige fondsen doen gevoelen. Eveuwel is er nog weinig reden tot ongerustheid. De laatste aziatische berich ten die ons over St. Petersburg of over Engelsch lndië bereiken, zijn zoo verward, dat men er niet uit af kan leiden in hoe verre er sprake kan zijn van oen russisch- afgaansch couflicfc. 't Steunt alles op losse gronden en men moge nu gewagen van een mobilisatie der russische troepen naar de greuzen van Bohhara, Sir Robert Morier staat nog iu de beste verstandhouding tot den Czaar. De feiten, waarop dit nieuwe russisch-engelach conflict zou kunnen slaan, zijn de volgende: "Voor eenige maanden onderdrukte de emir zonder groote moeite een opstand, die door zijn neef Ishak Khan in 't leven geroepe.i was. Rusland verleende Ishak-Khan gastvrijheid te Samarkand en versterkte daardoor het vermoeden dat het den emir, dien het vroeger eveneens ge herbergd had, toen de troonsbestijging van Shere-Ali hem drong te vluchten, ondersteek had willen doen. De schuil plaats die de Czaar aan Ishak-Khan heeft open gesteld, kon den emir vertoornd hebben. Hij kan aan zijn grenzen vijandelijkheden uitgelokt hebben. Maar waarschijnlijk is dit niet. Want hij is op verre na niet in staat om zich met de overweldigende rus sische macht in een strijd te wikkelen en hij kan volgens de gesloten contracten niets van dien aard beginnen zon der medeweten en toestemming van Euge- land, zijn bondgenoot en beschermer, die er zeker nooit van gedroomd heeft hem een aanvallenden rol te doen spelen en zich van hem bedient om Hindostan te verde digen. Van den anderen kant wordt Rusland, dat ten opzichte van Herat en Afghanistan niet weinig ijverzucht jegens Engeland koestert, verdacht de eerste aanleiding tot een mogelijk geschil gegeven te hebban. Maar de redenen, die het hiertoe zouden hebben kunnen leiden liggen geheel in het duister. Indien Rusland ooit beproeft En- geland'8 macht in Indië te fnuiken, zal het waarschijnlijk zijn weg over Perzië nemen, omdat zijn slechte verstandhouding met de regeering van dit land het sedert eenige weken eer. voorwendsel aan de haHd doet, zijn troepen voorwaarts te laten rukken. En ofschoon de laatste berichten gewagen van het aanstaande vertrek van generaal Komaroff, den held van den Pendjeh-op- stand, naar Turkestan, zoo zal men wel doen niet te veel te bouwen geruchten, die op z-»o losse gronden steunen. Over den gang van zaken in de Samoa- kwestie is te Berlijn een //Wit-Boek" ver schenen, inhoudende de stukken die er gewisseld zijn tusschen Bismarck en de regeeringen te Londen eo te Washington, maar vooral tusschen den kanselier en den duitschen consul te Apia. Er wordt o. a. in geconstateerd dat de duitsche handels belangen op Samoa die van andere staten verre overtreffen. De duitsche invoer aldaar bedraagt jaarlijks eene waarde van 286,600 dollars, die van Engeland 95,000, die van Amerika 92,000 dollars. De uit voer naar Duitschland bedraagt er 294,800, die naar E'geland 43,400, die naar Ame rika 31,000 dollars. De duitsche consul op Sam va beschuldigt, onder vermelding van bizouderheden, inzonderheid zijnameri- kaanschen collega van stelselmatige ophit sing der inlanders tegen de duitsche koop lieden en beambten, waaraan ook kapitein Leardy, commandant van het amerikaansche oorlogsschip «Adams," deelnam, niettegen staande de amerikaansche regeering aan hare zeeofficieren en beambten nadrukke lijk had gelast, eene strenge neutraliteit in acht te nemen. Aan de ophitsingen heeft eerst ook de engelsche consul deel genomen, totdat er een ander En gelach oorlogsschip is aangekomen, welks kom- mandant zich niet kon vereenigen met het partij trekken voor opstandelingen. Die woelingen dagteekenen reeds sedert 1886. Voor de engelschen, en nog meer voor de Amerikanen, lag da aanleiding daartoe in de voordeelige zaken, die zij met de inboorlingen deden door den ver koop van wapens en ammunitie, waarvoor de inlanders hun voor een langen tijd hunnen oogst moesten verpanden. De duitsche consul spreekt verder in zijne rapporten erge beschuldigingen uit tegen de amerikanen, onder anderen dat zij, met hulp van hunnen consul, scheeps ladingen patronen het kamp der oproerige inlanders binnensmokkelden, nietteggen- staande de duitsche oorlogsschepen reeds net de inlandsehe bevolking in openbaren staat van oorlog verkeerden. Wanneer de duitsche consul daarover bij zijn ameri- kaanschen collega klaagde, werd hij een voudig afgewezen. Volgens de #New-Yerk Herald" stelt Bayard de deelneming aan de conferentie over de Samoazaken te Berlijn afhankelijk van de schorsing van alle vijandelijkheden. Mocht Duitschland deze voorwaarde wei geren, dan zal de regeering der Unie de conferentie niet bg wonen. De manifestaties in Pesth zijn opnieuw begonnen nu het blijkt, dat Tisza's leger- wet door de Hongaren nog met een even vijandig oog als vroeger wordt aangezien. Wel zijn de acht eerste artikelen der wet aangenomen, maar het ministerie heeft harde woorden moeten hooren. Zoo be schuldigde de afgevaardigde Ugron haar, dat zij zich bediende van den invloed der kroon om pressie óp het parlement uit te oefenen. Minister Tisza heeft dit onder toejuiching der meerderheid ontkend. Intusschen heeft men buiten de muren van de parlemer.tszaal zich niet onbetuigd gelaten. Nieuwe oploopen hebben er plaats gehad, voor het bureau van de Nemzet en voor het clubgebouw van de Partij der Onafhankelijkheid. De politie heeft de manifestanten met stokslagen uiteengejaagd en velen hunner in verzekerde bewaring gebracht. Vrijdagavond om negen uur heeft zij alle punten van de stad bezet om de orde te handhaven. In het huis van afgevaardigden hebben den volgenden dag verscheidene interpel- latiën plaats gehad over handelingen van de politie bij het voorgevallene. Daarvoor werd urgentie gevraagd. De voorzitter deed mededeeliug van een rapport, betreffende de genomen maatregelen en gaf de hoop te kennen, dat zulke, in de geschiedenis van Hongarije onbekende voorvallen zich niet meer zullen voordoen. De vergadering is ten slotte overgegaan tot voortzetting van het debat over het militair ontwerp. TELEGRAMVEN. LONDBN. Aan de «Times» wordt uit St. Petersburg geseind, dat sommige hooggeplaatsten beschouwen den toestand aan d*> afghaansche grens zeer verontrostendvolgens hen werden 14 transkaspische bataljons gemobiliseerd, Kerki verste-kt, en de scheepvaart op de Amudarya gestaakt. De r«s8ische militairo overheden be ramen maatregelen in afwachting van een aan val van den Emir in overleg met de revolutie partij in Bokhara. «TSSMVAARTBiRICHTiN. Het stoomschip Noord-Hollandvan Rotter dam naar Java, vertrok 14 Febr. van Suez. Het stoomschip Prins Alexandervan Am. sterdam naar Batavia, arriveerde den 15de Febr. te Geaua. Het stoomschip Noord-Braband, van Rotter dam naar Java, passeerde 14 Febr. Perim. Het stoomschip Sehiedam van de N. A. S. M., van Amsterdam naar de Plata Rivier, vertrok 14 Febr. van Las-Palmas. Het stoomschip P. Caland der N. A. S. M., van New-York arriveerde den 15de Febr. te Amsterdam. Het stoomschip Natal, met Chiaetsche en Indische mails naar Marseille, arriveerde 14 Febr. te Suez. De mails kunnen 21 Febr. te Marseille verwacht worden. Het stoomschip Conradvan Batavia »aar Amsterdam, arriveerde 15 Febr. te IJmuiden. gbboobten 15 Febr. J. v. d. Pntten-v. d. Ham z. - A. M. Mooy-Voorthnis d. -16. M. Stokman-Timmerman d. - E. v. Amerom-v. Rossum d. OV r-KLRI>BN 15 Febr. A. J. Janse 8 j. z. Burgwal. - C. P. v. Leeuwen 8 j. z. Amsterdamstraat. - J. Wijnands 72 j. Leliestraat. FAMILIE3ERICNTEN uit dj6 VOORNAAMSTE DAGBLADEN. GBBOORTKN.- 13 Febr. E. M. Appeldoorn-Blom z. Rott. - 14. J. L. E. de Baan-Peppink z. SpijkeniBse. - S. M. Lucardie-Vaandrager z. Cbarloi3. - H. G Nakken- Zaalberg d.'s-Hage.- M Thöring-Hamersd. Arast. - S. Grünebaum-Fedder d. Amst. - H. C. Roclofa- Scbolten z. - Amst. - J. J. Liscaljet-Tim d. Amst. OVERLEDKN: 12 Febr. F. L. Schouten 45 j. Amst. - 18. H. Croockewit 17 j. z. 's-Hige. - Wed. C. Debbes- Hey 74 j. Amst. - S Cohen de Boes 78 j. Amst. - 14. Jhr. H. Strick van LiDschoten van Rhij- nanwen 61 Rbijnauwen. - Wed. Berghuis-de Groot 73 j. 's-Hage. - J. Terwiel-Leeflang 72 i. Hellevoetsluis. - T. v. d. Linden Hz. 71 j. Nu- mansdorp. - B. Cool 71 j. Amst. - A. M. H. Meijer 67 j. Amst. - Wed. 11. v. d. Zalm-Bent- velze 66 j. s-Hage. - J. E. I. de Guirior 1 j. d. 's-Hage. -15. P E. Melvill van Carnbee-Taets van Ameronven van Natewisch 's-Hage. P. C. de Vlet ter 77 j. Rolt. Atlwrtenïjëo. DIAKENEN DEB NED. HER VORMDE GEMEENTE be richten, dat in deze week aan de huizen der Ingezetenen zullen wor den afgegeven tea behoeve vaa den Geneeskun digen onderstand aan de armen hunner gemeente. Dringend noodigen zij de loge zetenen uit aan deze inschrijving mild te willen bijdragen. Namens Diakenen voornoemd: F. C. HOS, Diaken-Boekhouder. H. J. BRONKHORST, Scriba. Haarlem18 Febr. '89. over de Argent1jnnche Republiek, met vrije discussie, op Vrijdag 22 Februari 1889, des avonds te half acht we. Tot deze Lezing, welke ten doel heeft de zoo moeilijk te verkrijgen inlichtingen over genoemden Staat en zijn bevolking te verschaffen, hebben Heeren Leden der Sociëteit met twee Dames vrij toegang. Introductiekaarten zijntot een beperkt getal, verkrijgbaar k 25 Cte. Namens het Bestuur: C. MOMMAAS Cz., Secretaris. Honderd hulpbehoevende, niet ge- pensioDneerdeOud-Strijders, ver sierd met het Metalen Kruis of de Citadel-Medail e, zullen op 19 dezer van de Vereen ging van Gepension- neerde Onderofficieren en milderen van het Ned. Leger, ieder een gou den Willem ontvangen. Meer kan deze Vereeniging niet doen, zoodat helaas ruim 200 brave, circa 80-jarige oudjes, die in kom mervolle omstandigheden verkeeren, voorbijgegaan moeten worden. Men kan echter alsnog aan eeni gen hunner op den wellicht laatsten verjaardag van onzen Koning een weldaad bewijzen en een genoege lijken dag verschaffen, door f 10, te zenden aan het Bestuur van ge melde Vereeniging of aan H. M. J. VAN LENNEP, I'rederiksparh 3, Haarlem. (om contant geld), op Dinsdag 19 Februari 1889, des voormiddags te 11 ure, op de Bouwhoeve tDe Verwachtingbe woond door A. Den BROEDER, in den Zuid-Spaarndammerpolder, nabij Spaarndamten overstaan van den Deurwaarder A. QLASER, van Mm 8 BESTE vijf Boerenwagens met toebehooren, een vierwielige en twee driewielige Ploegkarren, een Dorschmachine, een Wanmolen, Stroosnijbank, Boo- nenbreker, Ploegen, Eggen, twee Zaadsleden, Rolblok, Bascule, met gewicht, twee- en driepaards Zwin gen, Wagen- en Ploegtuigen, Brug gen, Vlonders, Boeren- en Bouw gereedschappen, Dekkleed, pl. m. 400 Graanzakken, Dommekrachten, Voerkist; voorts: ongeveer 20.000 K.G. Haverstroo en twee schelven Erwtenstroo, eenig waaronder mahonieh. Tafel, zes Stoelen, twee Fauteuils, Waschtafel met toebehooren, Kachel, Spiegel, Glas- en Aardewerk en hetgeen meer ten verkoop zal worden aan geboden. Op den verkoopdag te zien, van af des morgens 9 ure. A. H. POORTMAN, Makelaar, zal op Zaterdag 23 Februari 1889, des avonds na vijf ure, iu het Verkooplokaal tDe Gouden Leeuw, in publieke veiling brengen ten overstaan van den Notaris B. A. v. d. MADEN: Een HUIS waarin sedert onheu gelijke jaren de Koffiehuishou dersaöaire en Tapperij wordt uitgeoefend met recht van ver gunning, genaamd: tDe Stad Am sterdam* afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Èrve, aan de Noordzijde van de Korte Jansstraat op den hoek van het Paardenwed te Haarlemget. no. 3 zwart en rood, sectie D, no. 1028, groot 1 are 33 centiaren. Het Benedenhuis is dagelijks te bezichtigen van 2 - 4 en het Bo - en- huis Woensdags en Donderdags van 24 ure, alsmede op den verkopdag. Nadere iuformatien bij bovenge melden Makelaar. van de worden direct geleverd door H. C. KOSTER Jr., Utrecht. Koninhlijhe Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel". Zondag 17 Februari 1889. tegen verminderde prijzen. BBBBDBBBBBaaBHH Tooneelspel in 5 bedrijven. Aanvang 7uur. Balcon ƒ1,50; le Loge ƒ1.25; Parterre ƒ1,2e Loge /0,75; Gaanderij ƒ0,30. BV Plaatsbespreking zooals ge- wuorlijk. BV De Hoofdrollen worden ver- vuld door Mevr. FRENKEL en de Heeren BOUWMEESTER en de JONG. Maandag 18 Februari 1889. van den Heer ERNST POSSART, met medewerking van het Duitsche Tooneelgezelschap. Directie: A. VAN LIER, van het Grand Thédtre te Amsterdam Trauerspiel in 5 Akten von William Shakespeabe. Aanvang 7 uur. Balcon ƒ3.le Loge ƒ2,50; Parterre ƒ2,2e Loge ƒ1,50; Gaanderij ƒ0,50. Plaatsbespreking aan den Schouw burg, Vrijdag en Zaterdag van 1 tot 3 en Maandag van 10 tot 3 uur, a 10 cents extra per plaats. Een prachtig Mah. Cyl. Schrijf bureau (Bureau Minister). Zeer fraai voor Notarissen, Kassiers, Ma kelaars enz. voor zeer billijken prijs. Hoog 2 M., breed 1 M. 55 cM., diep buiten het uitschuifblad 90 cM. Voorzien van onder met Kasten en Laden. Adres franco Brieven onder Lett. D., Bureau van dit blad. terstond, een Burgerhuis 5 K. ƒ300. Tegen Mei e. k. een Hee renhuis 8 K. 600; en een dito met 6 K. ƒ550; allen met Tuin en modern ingericht. Te bevragen bij den Architect D. STORM, Haarlem. in 't midden der siad een vrij op gaand BOVENHUIS, 3 Kamers, groote Keuken, 2 Zolders, Regen en Welwater k f2.50 p-r week. Een net vrij BURGERHUIS. 4 mooie Kamers, 2 Zolders, R-gen- en Welwaier aan de Bahenessergr. k f 4 50 per week. Een klein WIN KELHUIS k f 2 per week. Te bevragen Smedestraat 26rood. een ruim BOVENHUIS op goeden stand den huurprijs van f 400 niet te boven gaande. Franco Brie ven onder lett. W Bureau van dit blad. Een HUIS geschikt voor WIN KELNERING op een goeden stand. Huurprijs f150 k 1200 'sjaars. Liefst dadelijk te aanvaar den. Brieven franco onder lett. M., aan het advert.-bureau van P. J. SMIT, Alexanderstraat 4. In een bebouwd gedeelte der stad ongev. 1800 MJ Bouwterrein TE KOOP of TE HUUR. Te bevragen bij den Architect D. STORM, te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2