GEHEMD NIEUWS. miiikheurten fier Nel Hen Herken ïing zal hem, tegen vergoeding van reis- en verblijfkosten en f7000 per jaar, met, een onderzoek en ont werpen, vermoedelijk later ook met de uitvoering der plannen, belasten. De heeren Keun en Hou, die1 zich in deze ook en vooral voor de nederlandsche belangen zeer dapper hebben in de bres gesteld, zien in de bevaarbaarmaking van de Karoen een groot voordeel voor on zen handel; doch in verband met den loop der zaken in Perzië, heeft de heer Kotz thans er op aange drongen, ons consulaat-generaal van Bendir-Bushir naar Teheran te ver- plaateen, om er ons prestige des te beter te kunnen handhaven. Dat overigens de aandacht ook elders op de Karoen scheepvaart is gevestigd, kan blijken uit het feit, dat sir R. Mardoch Smith, van de •Royal Engineers», in de londensche kamer van koophandel, een voor dracht heeft geüouden om, reeds nu, de engelschen op de enorme voordeelen van de openstelling van den Karoen voor den internationa len handel te wijzen. Bij het opsteken Vrijdag- ochteud van een feilen wind, ge paard met hooge zeeën, sneeuw en hagelbuien, achtten de bergers van de goederen van de Ben Avon te Scbeveningeu, ook met het oog op opkomend hoog water, het on doenlijk, met hun personeel vau werklieden en engelsche zeelieden aan boord te blijven, :e meer daar de tros, waaraan de Ben Avon ten anker lagwas gebroken en het «chip zich vrij ernst'g begon te be wegen. Met de booten die in de laatste dagen op en af naar het schip voeren, was het evenwel niet mogelijk hen af te halea, daar de branding te sterk wa». Vandaar dat toen het uitsteken van de engelsche vlag niet werd opgemerkt, naar het dorp werd gezonden om de red dingboot, met aanbod van betaling der kosten. Aan bet verzoek werd voldaan, en tegeu 11 ure reed de reddings boot met hare bemanning er heen. Spoedig was zij in zee, en zeer ge regeld werden de lieden van het schip gehaaldwaarbij de boot echter menigmaal met stortzeeën te kampen had. Twee personen wei gerden van het schip at te komen en zijn er op gebleven. De bemanning van de redding boot ontving Zondag 11., wegens haar moedig gedrag bij het afhale i van de bemanning der Ben. Avon, van twee iDgezeten -m der residentie nnderscbeidenlijk veertig en vijf en twintig gulden. De heer Thieme, de be kende uitgever en drukker te Arn hem, is Vrijdag in den ouderdnm van bijna 62 jaar overleden. Naar men aan bet U. D. meldt, zijn reeds sedert de Kerst vacantie aan de Kon. Mil. Acade mie te B. eda !e mazelen heerschende onder de cadetten. Aanvankelijk bepaald- zich deze ziekte tot enkele jongelieden, maar nu schijnt zij zich uit te breiden, immers het aantal patiënten neemt toe, zoodat nu reeds een zeventien-tal in de zieken-in- richting voor mazelen zijn opgeno men. De geneeskundige dienst heeft reeds eens de slaapzalen gedesin fecteerd, welke maatregel op nieuw zou worden toegepast. Gelukkig blijkt de ziekte een zeer goedaardig karakter te bezitten, want de meeste aangetasten veria ten reeds na een drietal weken de ziekenzalen; anders zou een aantal van 17 zieken op ongeveer 340 jongelieden, in één hui» vereeuigd, bepaald zorg verwekkeD. Men meldt uit Wilnis: Donderdag 7 dezer was ons dorp in rep en roer. In het huisgezin van S., slijter en winkelier in de kom van het dorp, bestaande uit den vader, oud 80, de moeder, oud 68, één zoon van 36 en twee dochter van 28 en 23 jaieD, waren de moeder, de zoon en de dochters eensklaps in hevigen graad krankzinnig geworden, zonder dat er tot heden eene bepaalde oorzaak voor is op te sporen. Men hoopte eerst, dat het van voorbijgaanden aard mocht wezen, doch dit is niet het geval, waarom gisteren de moeder en de oudste dochter, en heden de zoon zijn over gebracht naar een geneeskundig ge sticht voor krankzinnigen te Utrecht. De jongste dochter was reeds bij familie opgenomen. Het britacbe parlements- lid G. Kynoch telegrafeerde uit Johannesberg, Transvaal, aan een te Birmingham verschijnend blad De Transvaal heeft behoefte aan duizenden metselaars, steenhouwers en timmerlieden. Verdiensten 18 gulden daags». Een blinde moordenaar. Zekere Santucci, een blinde, liet zich naar bet hospitaal te Toulon brengen, waar zijn vrouw ziek te bed lag. Bij het bed gekomen, haalde hij een mes voor den dag en bracht daarmede zijn vrouw een steek in de borst toedaarna ver wonde hij zijn schoonvader en zich zelf. Santucci werd met moeite ont wapend; zijn wonden zijn gevaar lijk die van zijn vrouw en zijn schoonvader niet. Het blijkt, dat tantucci zich wilde wreken, omdat zijn schoonvader zijn vrouw naar CorBika wilde meenemen en hem alleen te Toulon achterlaten. B 1 ij k e n b telegrafische berichten van Donderdag in de duitsche bladenhebben er in eenige duitecbe landstreken weder hevige eneeuw»torinen gewoed zoo wordt bijv. uit Randsburg gemeld, dat het spoorwegverkeer aldaar weder stilstond en dat een sneltrein, die Woensdagavond aldaar had moeten aankomen, nabij Lubeck in de sneeuw was blijven steken. Te Neumuuster waren alle daarop uit komende spoorlijnen onbruikbaar; alleen de route naar Kiel was nog vrij. Volgens bericht uit Lügen- kloster werd geheel Noord-Slees wijk de laatste 24 uren door storm en sneeuw geteisterd, met het gevolg dat Donderdag alle verkeer stilstond, terwijl op de Marschbaan en den Oostspoorweg verscheidene treinen diea onder de sneeuw bedolven zijn. In westelijk Thuringen bleef een ge dochte sneeuwatorm Woensdag reeds vele uren aanhouden. Ook te Neu renberg zijn er door de sneeuw weder groote storingen in het ver keer teweeggebracht. Omtrent de invoering van de wereldtijdregeling in Berlijn is in de laatste weken bepaald vooruitgang te bespeuren. Departementen van'algemeen be stuur en collegiën, fabrikanten enz., alsmede een aantal particuheien, welke de nieuwe regeling met be langstelling tegemoet zien, hebben zich reeds als deelnemers aange meld. Ook buiten Berlijn wordt op deze aangelegenheid druk ingegaan. Met verscheiden groote spoorweg- directiën alsmede met stedelijke be sturen in Duitschland zijn contrac ten aangegaan of wordt daarom trent onderhandeld; o. a. heeft het bestuur der stad Brunswijk zich kortelings voorgenomen den wereld tijd op hare verschillende uurwer ken te laten aangeven. Op verzoek kunnen ook de klokken van zulke wijzerplaten worden voorzien, die èn den lokalen tijd èn den wereld tijd tegelijk aangeven. Te Grosseuhain, in Saxen, is Donderdag een detachement hu zaren aan het muiten geslagen. Onder de kreten van: «Weg met Wilhelm Weg met Pruisen I» vie len zij twee door Pruisen gehouden uitspanningsplaatsen aan en sabelden eenige burgers tegen den grond. Een vreeselijk gevecht ontstond, waarbij een huzaar gedood en eenige burgers ernstig gewond werden. Een eigenaardige wed- denschap is te Sint-Petersbuig aan gegaan. Vier jongelieden aldaar hebben namelijk gewed, dat zij van de russiache hoofdstad te paard naar de psrijsehe tentoonstelling zullen rijden. De reis moet in 75 dagen worden gedaan. Ieder vau hen zal een bediende medenemen. Volgens hongaarsche bladen zullen de revolverschoten van Mayerling nog naklank hebben op transleithaanechen bodem. De president van het Hongaarsche La gerhuis heelt in openbare zitting verklaard, dat hij slechts op grond van een uit Weenen van graaf Ste- phan Karo.yi ontvangen telegram als uitsluitende oorzaak van den dood des kroonprinsen, hartaderbreuk heeft opgegeven. Pechy zond zijn zoon, die ritmeester is bij de huzaren, naar den graaf met het verzoek aan graaf Karolyi de bekendmaking van den president mondeling in het Na- tionaal-casino te bevestigen. De graaf moet hierop een grof antwoord gegeven hebben, waarop de jonge Pechy een nog groveren uitval deed. Dit voorval moet aanleiding zijn tot de uitdaging op een pistolen duel tusschen den ritmeester en den graaf, dat spoedig zal plaats hebben. V -&.Ü5Ï. Een kunstenaar voor 't gerecht. Sol Goltstein is voor de rechtbank te San Francisco gedaagd en wacht geduldig, tot het den rechter behaagt, hem onder handen te nemen. Waar voor? Sol Goltstein weet het niet. Want hoewel hij een achteruitge gaan kunstenaar is, is hij zich toch niet van kwaad bewust. Alleen heeft men hem slapend gevonden voor de deur van een bnis, verder niets. Droomend ziet hij neer op de lom pen, die zijn lichaam bedekken en luistert van tijd tot tijd naar de zaak, die de zijne voorafgaat en thans wordt behandeld. Mijnheer Schnei der heeft mijnheer Gaffuey beschul digd, dat deze zijn kat heeft dood geschoten. Ik had eene kleine kat, aldus begint mr. Schneider zijn verbaal. Verd.... leugenaar! klinkt het uit den mond van den beschuldigde en tegelijkertijd hoort men van de tafel des rechters: «Mooigezegu krachtig geantwoord!» Verbaasd springt de aanklager van zijn zit plaats. «Wat u edelachtbare neemt den brutalen beklaagde in bescherming Ik heb geen woord gesproken, brult de rechter, «en ik laat ieder opbergen, die nog eenmaal tracht de zitting in wanorde te brengen.» «Dan moet u hem eerst hebben Ha, ha, ha!» dreunt't uit't midden der toeschouwers, terwijl de rechter rood van woede op de latei slaat en uitroept: «Agent, brengt den rustverstoorder oogenblikkelijk hier ik beveel 't je» «Wou, wou, wou!» hoort men onder den stoel des rechters, die zijne zitplaats wegrukt, doch geen hond ontdekt. Miauw, miauw miauw» klinkt 't uit 't midden der zaal, «mijnheer de griffier,» roept de rechter, knijp mij eens. Misschien slaap ik!» Mr. Stout, de griffier, neemt deze gelegenheid te baat, om den rechter eens ferm te knijpen, tot deze schreeuwt: «Au! au!» en dan vervolgt hij«Laat ons met de be handeling der zaak voortgaan!» «Wij hebben geen haast», boort men aan de tafel des verdedigers brullen. «Duivels! mijnheer de verdediger, ik laat n vervolgen wegens belee- diging der rechtbank!» «Mijn lieve deugd,» antwoordt de verdediger, «ik heb niets gezegd.» Een ademlooze stilte volgt op deze woorden.- alleen Golstein glimlacht terwijl de rechter in 't volle besef zijner waardigheid, zijn gelaat in een ernstig.- plooi tracht te trekken. «Verder du»», zegt hij tot den aan klager. «Gij hebt dus gezien, dat die man uw kat doodschoot «Neen, ik heb 't maar gedroomd!!» «Groote God», hoort men eensklaps van de lippen van den aanklager, «er is iemand in de zaal, die mijn stem nabootst, want ik heb nog geen woord gesproken, sedert ik hier ben!» «Ik ook niet lik ook nietklonk het van verschillende zijden, waarop een hevig gestommel en gevloek volgde. De rechter op, ijlt naar de deur om, ja, hij weet zelf niet wat hij daar zal doen. Goltstein, de in lom pen gekleede kunstenaar houdt hem echter tegeD. Halt! Zie mij aan; ik ben de rustverstoorder. Ik ben namelijk.... een buikspreker I Dertig dagen gevangenisstraf I brult de rechter, terwijl Goltstein nog steeds glimlacht. Dank u, mijnheer de rechter. Ik ben zoo hongerig en zoo ver moeid. Stelen kan ik niet, daarom moest mijn kunst nog eenmaal weer dienst doen. De dertig dagen vrij logies, welke u de goedheid hebt, mij als honorarium toe te kennen, zal ik nooit vergeten. U weet zeker niet hoe een mensch te moede is, die geen onderdak heelt? Agent! sprak toen zijn edel achtbare en zijn stem beefde bij de gedachte aan de weldaad, die hij ging bewijzen, geet dezen man voor mijn rekening een maaltijd en 50 cents en laat hem dan kuieren hij is voor ditmaal nog vrij I fcAMrsMSïiiïsa, LSSSTKtDAM, 16 Febr. Ba prgEaa ie* Aardappelen waren als volfrt; >'si««irh.8 Dokkacer Jammen f 8,10 a 8,70, diw Fran?ker Jammen f 8,a 8.30, do. En gelach e 2,50 a 2,60, do. Muntersche f 0.0, Zsauwsche Spuiiohe Jammen f 4,a 4,80. 8eld. Sianwe (2,25 2,60, Pruisische Hamburger» f 4,60 a 4 70, Sak nsche Roode f 1,50 a 8, ieenwgchc Poter» f 0,0,do. Flakkeeschc f 0,a 0,dito Blauwe f 0,a 0,Hille- iommer do. f 0,a 0,Haarlemmer id. f 0, 0,Rllen per Hl. Aangevoerd 0 veriche ladingen. Suiker: Biet opende fltuw en slnit iets beter. Geraffiaatid kalm. Tarwe op levering onveranderd, Mei f206, Nov. f209. Neteering van de Commissie voor den Graan. taaieL Rogge op levering vast, Maart f120, 121, Mei f122, 128, Oct. f126. Sotsering van Menne Thole. Koolta&d op 800 Kg. Olie stil. Lijnzaad traag. Raapolie flauw, viiegend per 100 Kg. f85, 341/.lo. Mei f 80s/lo. Sept./De3.f 26*/,. Lijnolie lusteloos; vliegead per 100 ikg. t 203/», lo. Maart f20'/., lo. Maart,Mei f201/., 205,6, 10. Juni/Ang. f 21 21lo. Sept./Dec. f21'6. Raapkoeken f 95 a 105 per 1040 Btuks. Lijnkoeken f 9.50 a 12,50 per 104 stuks. Hoorn, 14 Fcbr. Kaas: Ter waag gewogen 60 stapels, wegende 15,880 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f 29,-— Hooi id. f 0,Commissie di. 27,50, middelbare f 0, Leiden, 15 Febr. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt8 Stieren 160 a 124, 85 vette Ossen en Koeien f117 a 250 of f 0,54 a 0,66 per Kg., 110 Vare id. f 85 a 100, 8 Graskalveren f24.a 48, 19 vette id. f37 a 72 of f 0,75 a 0,95 per Kg., 38 nuchtere id. f 4,a 8,24 \ette Schapen f 16 a 25,— of t 0,50 a 0,55 per Kg., 70 weide do. 18,— a 24,Lammeren f 0,a 0,14 magere Varkens f 15 a 25, 60 Biggen f4,50 a 11,4 Paarden f 28 a 37, 137 Kalf- en Melkkoeien 1' 85 a 240. Zwolle, 15 Febr. Boter, Prima Gras f 31, a 33,afwijkende f29,— a 30,50. 2e soort f24,— a 25.—. TE HAARLEM. Op Zondag 17 Ferbuari 1889. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Nam. 2 ure, Smeding. 13e Zondag. 's Avonds 6 ure, Snethlage. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Woensdagav. 7 ure, Hoog. Donderdagavond 8 ure, Openbare vergadering van de Centsvereeniging voor Neerbosch. Sprekers: Snethlage, verslag, en de heer J. van 't Lin den hout mededeelingen over den arbeid onder «ie weezen. Bij het einde der samen komst collecte voor de weesinrichting te Neer bosch. Plaatsen vrij. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Post, godsd.-onderwijzer. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht, Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, J. H. Donner, Zending-director te Leiden. Woensdagav, 8 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 nre, Schotel. Donderdagav. 8 ure, Schotel. Luthersche Kerk, Voorm. 10 ure, Poolman. 's Avonds 6 ure, Mees. Kerk der Vereenig de Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, de Vries. 's Avonds 6 ure, Craandijk. Remonstrante Kerk. Voorm. 10 ure, Joh. Dyserinck, pred. te Rotterdam. Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Noorderlcerk Ridderstraat Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, Langhout. Woensdagavond 8 ure, Langhout. Chr. bewaarschool Lange Heerenvest. Maandagavond 8 ure, Moeton. Bijbellezing. Lnk. 11 14 enz. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdagavond 8 ure, Snethlage. Bijbellezing. Lokaal Jongelings- Vereeniging. Lange Annastraat. Geen bijbellezing wegens de samenkomst in de Janskerk. Ds. de Lanoy kan zijne catechisatiën nog niet waarnemen. De heer Breraer wenscht deze week al zyne catechisatiën weder aan te vangen in School en Kerk, nitgezonderd die van Maandagavond van 810 ure, van welke bij de aannemelingen nog maals bij zich aan huis verwacht. u Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. vau Herwaarden. Nam. 4 7s ure, geen dienst. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Nam. 27a ure, J. D. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, Beekhuis. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Bachli Feat. Houtrijk en Polanen. Voorm. 9l/a ure, C. J. Brutel de la Rivière, pred. te H .arlem. Santpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet, Spaarndara. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Donderdagav. 7 ure, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 97, ure, O. Schrieke, pred. te Zandvoort. van Legrand, dat op voorgevoel of voorbereRemng geleek en indruk op mij maakte. Ik groef ijverig; en nu en dan meende ik mijzei ven te betrappen op een zekere spanning, die Daar de verwachting overhelde den denkbeeldigen schat te voorschijn te zien komen, het vizioen dat mijn ongeluk kige metgezels denkvermogen verstoord had. Op een oogen- blik dat zulke gedachten vaag door mijn brein woelden en toen wij ongeveer anderhalf uur hadden gewerkt, wer den wii opnieuw opgeschrikt door het geweldig gehuil van den hond. Zijn onrust was den eersten tijd klaarblijkelijk slechts het uitvloeisel van speelschheid of grilligheid, maar nu klonk het geluid klagend en ernstig. Toen Jupiter op nieuw beproefde hem te muilbanden bood hij woedenden tegenstand en in den kuil springende, krabde hij als razend het zand weg. In eenige seconden ontblootte hij een massa menschenbeenderen, welke twee volkomen geraamten uit maakten, vermengd met een aantal metalen knoopen en half vergane wollen stoffen. Twee steken met een spade deden het lemmer van een spaansch mes te voorschijn ko men en verder gravende ontblootten wij drie of vier losse goud- en zilverstukken. Op dit gezicht werd Jupiter uitgelaten van vreugde, maar het gelaat van zijn meester droeg de uitdrukking van de diepste teleurstelling. Hij drong ons echter onze pogin gen voort te zetten en nauwelijks had hij gesproken toen ik struikelde en voorover viel, daar ik met de punt van mijn laars in een grooten ijzeren ring was geraakt, die half on der de losse aarde was bedolven. Nu werkten wij ernstig voort en nooit bracht ik tien mi nuten in grooter spanning door. Iutusschen hadden wij een lange houten kist ontbloot, die te oordeelen naar de uitste kende conserveering en zeldzame hardheid, geheel aan een proces van mineralisatie scheen onderworpen te zijn ge weest misschien dat van bi-chloride van kwik. Deze kist was drie en een halven voet hoog. Zij was stevig beschut door gesmeed ijzeren banden, welke vastgeklonken waren en een soort van traliewerk rondo ti haar vorn den. Aan weerszijden van de kist, aan den bovenkant, waren drie ijzeren ringen zes in 't ge heel die een flink houvast boden voor zes personen. Met de meeste inspanning onzer krachten konden wij het voorwerp ternauwernood in zijne bedding verwrikken en wij begrepen terstond dat het niet mogelijk zou zijn zulk een groot gewicht te versjouwen. Gelukkig was het deksel slechts doer twee ijzeren gren dels gesloten. Wij verschoven deze met zekeren angst en beefden over ons gebeele lichaam. In een oogwenk glinsterde ons een schat tegen van on berekenbare waarde. Toen het licht der lantarens in den kuil viel, sehitterde «en helle glans van fonkelende stralen ons in de oogen, afkomstig van een dooreengeworpen hoop goud en juweelen, welke ons haast verblindde. Ik zal u de gevoelens niet beschrijven, die mij bij dien aanblik bezielden. Stomme verbazing had zich van mij meester gemaakt. Legrand scheen door aandoening uitgeput en sprak s'echts enkele woorden. Jupiters gelaat had een kleur als koffie met veel melk. Hij scheen verstomd als door den donder getroffen. Eindelijk viel hij in den put op zijne knieën en zijne naakte armen tot aan de ellebogen in het goud begravend, bleet hij zoo liggen, alsof hij genot schepte in dat vreemdsoortige bad. Ten slotte stond hij op en met een diepen zucht riep hij uit, als in een alleenspraak En dat alles komt van den goudkever! die arme kleine goudkever, die ik op zoo onbeschaatden toon heb aange sproken, ikke. Schaamt gij u niet over uzelf neger? zeg, antwoord mij eens! (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 6