NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Dinsdag 19 Februari 1889. No. 1727. ABOMNEHEHTSFRUS: ADVERTENT1ËN: S T A ÖSSSE B IV S. IN TIJGERKLAUWEN. AAHLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, rlureaaKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. 's/^HefooiaffaaaKSBmer £92 MSIrecteurcn-Uitgevers .1. C. PËEREBOOÜI en van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. AVI». Roof dagenten voor /iet JSuiteniand: Compagnie Generale de ?ubüsite trangère 6?. L. DA XJBE J" Co., JOH. F. JOURS, Stier., Parijs, olbit Faubourg Montmartre. Haarlem, 16 Februari. Door den controleur der Rijks belastingen zijn voor 1889 aange wezen de heeren G. Boogaard, F. C. Hos en J. C. van Reysen, en als hunne plaatsvervangers de heeren J. van Campeu en J. C. Cramer, om ingevolge de bepalingen der kieswet gedeelten van woonhuizen te schatten. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlemop Woensdag den 20en lebr. 1889, des namiddags te één ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden 1. Installatie ea becedigiu^ nieuw inkomende leden. 2. Goedgekeurde besluiten. S. Voorstel B. en W. aanwijzing over te nemen gronden be westen Leidsche Vaart. 4. Id. id. herziening in- structiën gemeente-ambtenaren. 5. Id. id. veror dening geneeskundige armenverzorging. 6. Id. id. verordening scholen mid lelbaar onderwijs. 7- Be noeming Wethouder. 8.ld. li l en voorzitter com missie tot onderzoek van verzoekschriften en adressen. 9. Id. commissaris stads-apotheek. 10. Id. lid commissie strafverordeningen 11. Id. lid eommissie Hout cn plantsoenen. 12 ld. lid be stuur kweekschool voor onderwijzeressen. 13. Id. onderwijzeres tweede tusschecschool. 14. id. ou derwijzer ko3<elooze school lett. E. 15. ld. oa- derwijzeres opleidingsschool voor meisjes. 16. Id. 9 leden commissie v. toezicht scholen middelbaar onderwijs. 17. Id. adviseur votHoopige onderzoe kingen gemeente-waterleiding. 18. Adres J. Ver hoeve eervol ontslag onderwijzer burgeravond school. 19. Voorstel B. en W. grond «Uit den Bosch«, met advies commissie van Financien. 20. Id. id. verhuring gymnastiek-lokaal, met id. 21. Rapport comm. v. Financien rekening over 1888 Kamer van Koophandel en Fabrieken. 22. Voor stel B. en W. wijziging instructie opzichter mu seum. 23. Brief idem huishoudelijk reglement gemeentelijk muziekkorps. 24. Id. id. kastelein Prinsenhof en amanuensis Stadsbibliotheek. De rekening en verantwoording van den directeur der Levensver zekering-Maatschappij Haarlem (voorheen het Noord-Holl. Begrafe nisfonds) over 1888 is door commis sarissen goedgekeurd. Uit die reke ning blijkt, dat in 1888 aan con tributie werd ontvangen f 17,847,23Vi en aan rente f 3758,84' dat de uitkeeringen wegens overlijden be liepen f 9292,08, en dat de belegde som werd vergroot met f8533,75. Het kapitaal van de Maatschappij beliep op 1 Januari 1889178,648,00V< Het getal leden nam in 1888 toe met 721 en bedroeg op 1 Januari 1889 8724. Men schrijft ons: De postduiven, welke door de spoorwegen en de telegrafie eenigssins verdrongen wer den, zoodat jsij uitsluitend nog worden ge houden door liefhebbers, gaan thans weder meer en meer de aandacht trekken om voor verschillende doeleinden gebruikt t« worden. Frankrijk, Duitschland maar voor al België en ook ons land, leggen zich in de laatste jaren er op toe in het bezit te komen vau goede, bereisde postduiven. In velo plaatsen van ons land zijn thans vele groote vereenigingen, die de postduiven niet alleen uit liefhebberij houden tot het africhten voor wedvluchten, maar er meer nut in zien de duif voor vele doeleinden geschikt te maken, zooals, iu tijd van oor log, het laatste hulpmiddel om berichten over te brengen. Ook iu deze stad bestaat een postdui ven vereen igiug, a De Snel vlieger", een der oudste van ons land. Zij bestaat reeds ruim 18 jaar en is in het laatste half jaar zeer in bloei toegenomen. Daarom is het, geloof ik, niet geheel overbodig voor hen die in het bezit zijn van postduiven, hier de aandacht eens op te vestigeD, opdat zij zich bij die vereeni- ging aansluiten. Men ka* zich daartoe vervoegen bij de heer Bern. Brinkmann, lid der Vereeniging, ten wiens huize tevens het vergaderlokaal is. In de op 12 Febr. jl. gehouden ver gadering werd besloten buiten de door de vereeniging beschikbaar gestelde duiven voor het ministerie van Oorlog, de navol gende wedvluehten te houden: met oude duiven, van Rheine, 2 Juni, van Gronin gen, 30 Juni; met jonge eu oude duiven, van Antwerpen, 4 Augustus, van Mous (België), 18 Augustus; mot jonge duiven, vau Keulen, 1 September. De Volontairs der Militaire School alhier boden Zaterdag den ingezetenen van Haarlem een con cert en bal aan in de groote zaal der Sociëteit Vereeniging. Het op zich zelf reeds fraaie lo kaal leverde een schitterenden aan blik op. Door de bekwame hand der heeren M. J. F. Bolderdijk en S. de Jager was het kwistig versierd met groen en bloemen en met tal van keurig gestelde wapentropeeën, zoo dat het geheel een waien lusthof vormde. De talrijke uniformen zetten aan het tafereel niet weinig luister bij. Onder de genoodigden merkte men vele militaire en civiele autoritei ten op. Het concert dat uitgevoerd werd door het strijkorkest van het 4e reg. infanterie uit Leiden onder directie van den heer Mann, werd aange vangen met een feestmarsch, voor deze gelegenheid gecomponeerd door den sergeant-volontair den heer H. Koster. Het luid applaus was aan leiding dat deze marsch, die hoe wel eenvoudig van motief toch zeer goed in elkaar zit, werd herhaald, ditmaal onder directie van den componist zelf. Hem werd een lauwerkrans voor zijn werk vereerd. Het bal, onder directie van den heer J. G. Martin Jr«, waarnaar ongetwijfeld zeer velen der aan we zigen met ongeduld haakten, begon met de gebruikelijke polonaise en eindigde eerst te drie uren in den morgen. De milde gastheeren mogen met genoegen op dit zoo weigeslaagd feest terugzien. De rederijkerskamer «Het Vliegend Wiel» voerde Zaterdag» rond in hare buitengewone ver gadering met dames, een tweetal blijspelen met zang op, terwijl bet kwartet »Loreley«, zijne medewerking verleende. Dit Latste leidde den a\omd in met de zang nummers «Klarenbeek», van W. Smits, en «Berg en Dal», van Job. J. H. Verhuist. Over de uitvoeriug der be.de tooneelstukjes zou zeer veel te zeggen vallen, vooral over bet irste, ware het met dat de spelers blijkbaar zeiven zich weinig aan de goede opvoering daarvan hebben laten gelegen liggen. Wij willen echter niet apprecieeren eu gaarne aannemen, dat allen zooveel mogelijk bun best deden, van de blijk baar ongerepeteerde rol'en een dragelijk geheel te maken, wat hun echter niet gelukte. Het tweede stuk-je «de Postiljon van Maria Thereaia» vergoedde veel. De reddende geest was de vertolker van de titelrol, die naast de goed weergegeven schalk- sohe Paquita een flink figuur maakte. Ridder Salaburg en Vitus brachten menig lachwekkend tooneel tot stand. De toeschouwers toonden zich erkentelijk door bun warm applaus. Een opgewekt bal besloot den avond. Het Nederlandscb Tooneel gaf Zondagavond in dan schouwburg alhier »l)on Cesar de Ba- zan», tooneelspel in 5 bedrijven, naar het fransch van Dnmanoir en Dennery. Allo «attractions» voor een «pakkende» Zon dagavond-voorstelling waren aanwezig. In de eerste plaats de klinkende namen van mevr. Frenkel en den heer Louis Bouwmeester, dan een stuk *ol sensatie waar me* van den sluier over de hofschandale* nit den tijd van Karei II een tipje opgelicht te zien krijgt en last not least schitterende uniformen en naast allerdolste figuren, prachtige toiletten. De heer Bouwmeester vervulde de titelrol en was als zoodanig de vertegenwoordiger van de overblijfselen van de dolende ridderschap, sleehts terende op zijn naam en zijn zwaard, zich op werpende als beschermer der verdrukten, maar die i* de lijst van dien tijd niet meer paste. Mevr. Frenkel vervulde de rol vau Maritana, de straatzangeres. De heer Jacques de Boer en mevr. Coerdes de la Bey stelden het echtpaar Montefiore voor en voldeden in hunne komische rollen uitstekend. Lazarillo, de geweermakersjon- gen, werd zeer goed weergegeven door naej. Ju liette Roos, terwijl de rol vau den iatrigeeren- den Don Jose de Satarem, den eersten minister, door den heer Van Schoonhoven uitstekend werd vervuld. Een goed bezette zaal bewees weder hoezeer men met deze Zondagavond-voorstelling ingeno- In de groote zaal van //Felix Favore" had Zaterdagavond een vergadering plaats van de vereeniging //Volksbelang", waarin als spreker optrad dr. Vitus Bruinsma van Leeuwarden met het onderwerp //Samen werking der democratische groepen*. Het gesprokene was in hoofdzaak het volgende Bij de Democraten zijn een vier of vijftal groepen te onderscheidenlo. de Sociaal Democratische partij, 2o. de Volkspartij, die voornamelijk in Friesland bestaat en gevormd wordt door de Af- deelingen van den Bond voor Alg. Kies- en Stemrecht, 3o. het Nederl. Werklieden verbond, 4o. de Kiesvereeniging Amsterdam. Spreker zou ook kunnen noemen de Unie te Amsterdam, Volksbelang alhier, maar deze vereenigingen willen meer op wekking van het politieke leven dan eene bepaalde richting. De vier genoemde vereenigingen willen alle lo. algemeen kiesrecht, dat is kies recht voor alle meerderjarige ingezetenen, 2o. betere verdeeling van de vruchten van den arbeid. Op verschillende programma's komen daarnaast nog meerdere punten voor, als: leerplicht, kosteloos onderwijs, progressieve inkomstenbelasting, persoon lijke dienstplicht; maar de genoemde twee zijn de voornaamste. De vereeniging //Patrimonium* is door spreker niet genoemd bij de democratische groepen, omdat deze in hare statuten alleen uitbreiding van kiesbevoegdheid wil. Waarom de liberale partij niet genoemd, vraagt men misschien. De statuten der liberale kiesvereni gingen loopeu zeer uiteen. De liberale Unie trad Maart jl. met een programma op, dat vele punten van het programma der democraten bevatte, alsleerplicht, persoonlijke dienstplicht, afschaffing der accijnsen, progr. inkomstenbelasting, maar aangaande een hoofdpunt is er verschil: regeling van het kiesrecht op breeder, n grondslag, geen algemeen kiesrecht dus, verklaarde de Liberale Unie. Veleliberalen als mr. Levy, mr. Kerdijk, majoor Kielstra, mr. Veegens, mr. Katz, mr. Van Gilse, Menno Huizinga zijn wel voorstanders t algemeen kiesrecht, maar zij vormen geen partij, zij meenen het kiesrecht voor allen te kunnen verkrijgen zonder den invloed der niet-kiezers en vooral zij weu- schen wel, maar willen niet. Zij spreken er over, maar grijpen de middelen niet aan. Ons willen, zegt de spreker, is het volk op te wekken. Tegenover de hoofdpunten, waarover de Democraten het eens zijn, staat een groot verschilpunt, nl. de afschaffing van het privaat bezit. Waar de Sociaal-Democraten het gemeenschappelijk bezit van alle ar beidsmiddelen willen, erkent het Werk liedenverbond het persoonlijk eigendoms recht, mits ontsproten uit rechtvaardigen en plichtmatigen arbeid en verklaart //Am sterdam* het persoonlijk eigendomsrecht te willen behouden, met uitbreiding van het onteigening8recht. Alg. Kies- en Stem recht zwijgt over dit punt. Maar het ver schil is geen principieel, maar een gra dueel verschil. Niemand is tocli abso luut tegen algemeen bezit. De rijksdomei nen, de gemeeutegebouwen het ontei- geaingsrecht van het Rijk, het heffen, van belastingen, dat is het afstaan van een deel van den arbeid voor gemeenschappelijk bezit, wijzen er o^-, dat ook de huidige wetgevers het beginsel aantasten van vol strekt persoonlijk bezit. Beschouwt men de democratische groepen buiten de program ma's om naar de wijze van optreden, ook dan blijkt verschil. Spreker meent, dat het volk overtuigd en opgewekt moet worden. Het verstand moet oordeelen, maar het gemoed prikkelen tot handelen. Het Werkliedenverbond verwacht te veel van overtuiging alleen. Soe. Dem. die verstandige koppen onder de hunnen tellen, hebben sommige redenaars, die te veel naar opwekken, te weinig naar overtuigen trachten. Overtuiging zonder opwekking geeft geen daden, opwekken zonder over tuigen voert tot daden, die de opwekker zelf afkeurt. De Soc. Dem. hebben de groote verdienste het volk te hebben wakker geschud, maar de harde woorden van sommigen hunner brengen misver stand Waar de werkman zegt een fge- meene boel" en prof. Quack spreekt van sociale onrechtvaardigheid" bedoelen bei den 't zelfde. Toch verstaan velen dit ver keerd; de standen kennen elkander niet. Spreker is van oordeel, dat de soc. dem. nog wel 100 jaar met de overige groepen kunnen samenwerken, om daarna te schei den. Thans moet het streven zijn in af zonderlijk aangegeven punten als kies recht, accijnsen, rijksinkomsten-belasting, samenwerking lussehen de democratische groepen te krijgen. In Friesland is de sa menwerking van volkspartij en soc. dem. reeds vruchtbaar geweest. Met een opwek king tot vereeniging der mannen, die een doel en een middel willen, eindigde spr. Na een korte pauze werd er debat ge voerd. De heer Meyer verklaarde, dat in Haarlem de Vereeniging der democrati sche groepen niet gelukt was en wekte evenals de heer Niemann op tot aansluiting bij den Bond voor Alg. Kies- en stem recht. De heer Reuvekamp verklaarde de volkspartij voor mannen, die wenschen, niet willen, en verwachtte alleen heil van revolutie. De heer Bruinsma, de sprekers beant woordende, zeide, dat juist de volkspartg P13 £JI3LLiHTO 3Sr. Roman van Kabl Hkllmbb. 12! ACHTSTE HOOFDSTUK. SMART. Dat ia Esther Carr, zeide de baron halfluid, terwijl hij zijn paard inhield. Wat kan dat kleine ding te schreien hebben! Hij Bteeg af, hond zijn paard aan een boom en ging toen op Essy af. Wat is er Essy? vroeg hij medelijdend. Zij schrikte, keek om en vertoonde den baron hare rood geschreide oogen en hooggekleurde vangen. O mijnheer de baronzeide ze, terwijl ze een nei ging maakte en de oogen naar den grond sloeg. Zij snikte opnieuw, deels omdat zij zich schaamde dat de baron haar in dezen toestand zag en zij zijne vragen vreesde, deels ook om de oorzaak van die tranen. Raven nam hare handen in de zijne en zeide welwillend Ik kan u niet zoo wanhopig zien, lief kind. Kunt gij mij niet toevertrouwen, wat er gebeurd is? Zij schudde het hoofd en klemde de tanden op elkaar om haar tranen te bedwingen. Het meisje durfde hem niet van Carlingford spreken, daar zij zeer goed begreep hoe hij daarover denken zou en zij niet geneigd was afstand van haren geliefde te doen. Neen, mijnheer de baron, stamelde zij eindelijk, gij kunt mij niet helpen en geen mensch kan dat. Dwaasheid! antwoordde hij glimlachend, van de overtuiging uitgaande, dat de smart van een boerenmeisje wel te heelen is. Dwaasheid! Komaan kleine, zeg mij wat er aan schort, gij zijt toch niet bang voor mij Bij deze woorden vatte hij haar bij de kin en hief haar beschreid gezichtje omhoog. Zij was coquet en ijdel genoeg om gestreeld te zijn, dat de baron zooveel belang in haar stelde. Zal ik eens raden naar de oorzaak van die tra nen? Een liefdesgeschiedenis, niet waar? ja, ik heb het goed geraden. Het meisje werd op deze woorden nog rooder en boog het fraaie hoofdje. Niettemin gevoelde zij groote ver lichting nu zij bemerkte dat hij nog van niets afwist. Esther zweeg en Raven stond nadenkend tegenover haar. Zou een zijner gasten het meisje het hoofd op hol hebben gebracht? Neen, dat kon niet zijn, geen hunner zou die laagheid kun nen begaan en bovendien had hij, die bijna altijd bij hen was, iets daarvan moeten ontdekken. Het kon slechts een man uit haar eigen stand zijn om wien zij treurde, dacht Raven, en dan was de zaak niet hopeloos. Hij legde de hand op haar schouder. Wees niet boos, Essy, zeide hij vriendelijk. Ik hoop dat gij mij te zeer vertrouwt dan dat gij beieedigd zoudt zijn over mijne vragen. Ik wilde u zoo gaarne helpen, wilt gij mij dat niet toe-taan? Helaas, als de teedere deelneming van den edelman het meisje er toe gebracht had hem haar vertrouwen te schen ken, hoe gansch anders zou de toekomst zijn geweest! Een eerlijke liefde is geen schande, Essy, sprak de baron, terwijl hij haar nog altijd gebogen hoofd trachtte op te heffen. Esther hield den adem in, daarop zeide zij stamelend: Het is.... is.... een schande, mijnheer de baron.... ik bedoel.... er is niets verkeerds in.... maar ik bid u.... doe mij geen vragen meer.ik..., ik kan er niet op antwoor den, en weder brak zij in een stroom van tranen uit. Raven liet haar hand los en wendde zich verbaasd af. Dit geval ging zijn verstand te boven. Wellicht zou het een vrouw gelukt zijn haar vertrouwen te winnen, maar hij was een man en nog wel een jong man. Raven was te edelmoedig om gebruik te maken van zijn maatschappelijk hoogere positie om haar met klem en aandrang haar geheim te ontlokken. Hij begreep uit hare woorden dat zij verliefd was, zonder wederliefde te ondervinden. Vergeef mij Essy, zeide hij zacht. Ik had u niet zoo met mijue vragen moeten lastig vallen; ik wil hopen dat gij u onnoodig bedroeft en dat alles spoedig terecht zal komen. Het moest al een zeer verstokt man wezen, die u op den duur weerstand kon bieden, voegde hij er bij, de handen van haar gezichtje wegtrekkend. Door hare tranen glimlachend zag zij tot hem opzelfs in dit oogenblik gevoelde zij zich door zijn woorden gevleid, daar ook zij overtuigd was dat haar minnaar spoedig tot haar zou

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1