BINNENLAND. Politiek Overzicht werk doet; zij «telde ia alle fiieiche distrioten kandidaten. In Friesland w» dan ook de heer Domeis Nieuwonhuis geko zen. Waar de heer Niemann gezegd had, dat van het Werkliedenverbond weiuig te verwachten was, noemde spreker het ook een vaag teeken, dat die Vereeniging wel dra zou overwegen of er voor haar nog plaats was en of ze zich niet buiten de politiek zou stellen. Volgens spreker moest het Werkliedenverbond zich opheffen of meedoen met de volkspartij. Uit Haarlemmermeer wordt van 15 dezer gemeld Hedenavond trad voor de anti-revolutionaire kiesver- eeniging «Nederland en Oranje» te Hoofddorp als spreker op de heer mr. Waller uit Amsterdam. In de zeer lange inleiding schetste hij verschillende maatschappelijke toe standen der laatste eeuwen, wijdde eeuige warme woorden aan het nuttige van het lezen van de Han delingen der Staten Generaal, die in geen kiesvereeniging mochten ontbreken, en bepaalde zich toen tot de tegenwoordige regeering. Eene onverdeelde hulde werd door him aan het Kabinet gebracht, waarvan hij in den loop des tijde alle goeds verwachtte. Het eenige gevaar voor het aanblijven der te genwoordige ministers was gelegen in de liberale meerderheid der Eerste Kamer, die volgens spr. alleen belemmerend kan werken. Tot nu toe was alles nog tamelijk naar wensch gegaan, omdat de liberalen de verkiezingen in Mei wilden af wachten, maar voor den goeden gang van zaken moet de Eerste Kamer om, waarvoor alleen noodig ia het anti-liberale element in de Provinciale Staten te versterken. Spreker trachtte het gewicht aan te toonen dat er voor de anti-revol. in de verkiezing voor de Provinciale Staten gelegen is, door den invloed van Gedeputeerden op de gemeen tezaken met een enkel voorbeeld te schetsen, waartoe het onderwijs te Amsterdam zich leenen moest. Eene opwekking aan de kiezers om in Mei of later, wanneer er eenige kans bestaat dat de districten veranderd zijn, bij de stembus be langstelling te toonen, besloot des sprekers rede. LETTEREN EN KUNST. De Fine-Art Society» te Londen zal over vee-tien dagen eene tentoonstelling openen van aquarellen van nederlandsche kunstenaars. Inhoud Sempervir ens 18e jaargangno. 7 De vaste Commissies voor do toekenning van getuigschriften wegens nieuwe en uitstekend ge kweekte planten. Canna hyhrida var. *Le Tigré», met een afbeelding. Leliën in Rhodo- dendron-perken. Een opmerkelijk verschijnsel, aanvulling. Een bloeiende Bougainvillea. Aan de Lezers van Sempervirens! Houtver- bruik. Meltzer's Luffa-Behalter. (Feuchtkorb). Vochthoudende bloemen-mandjes. Een Dnit- sche planten-liefhebberij. Nederl. Maatschap- py voor tuinbouw en plantkunde, afd. 's-Gra- venbage. Internationale tentoonstelling van botanische, bandelsindustrie-aardrijkskundete bonden te Antwerpen, in 1890. 's Graven- baagsche tuinbouw-vereeniging, kort vers'ag van het behandelde in de algemeene vergaderine van 4 Febr. 11. Tuinlieden-vereen'ging W.i.t.t.e., te Groningen. Verslag dor alg. vergadering van de Pomol. Vereeniging te Boskoop, gehou den op Maandag 4 Febr. 1889. De nederl. tuinbouw-vereeniging te Londen. Nederl. Landhuishoudkundig Congres. Boekaankondi ging. Ontvangen verschill. geschriften. Verschill. mededeelingen. Antwoorden op het Vraagbord. Ontvangen prijscouranten. Naar aanleiding van het bericht van onzen londenschen cor respondent omtrent het uitzenden van drie ingenieurs naar China, deelt men ons mede Er zijn geen drie ingenieurs uit gezonden, maar alléén de heeren Van Schermbeek, kapitein van de genie, dl* vroeger eenige jaren in japanschen dienst was, en de heer Visser, aannemer te Sliedrecht. Deze heeren zijn uitgezonden door een nederlandsch syndicaat, gevormd door eenige van onze groote han delsmannen, financiers en aanne mers, waarbij zich een paar hooge ambtenaren hebben aangesloten. Het doel van de reeds in het vorige jaar vertrokken expeditie is, van dechi- neesche regeering de opdracht te verkrijgen tot beteugeling van de telkens voorkomende overstroomin gen van den Hoang-ho of Gele ri vier, die, zooals men weet, reeds aan honderdduizenden het leven heeft gekost. Nli. Ct.) Volgens De Tijd hebben zich bij de Amersfoortsche motie tegen algemeenen dienstplicht nog aangesloten de r. k. kiesverenigin gen te Nijmegen, Alkmaar, Stomp- wijk, Voorhout, Weesp en Frane- kerin het geheel dus één Bond (de Noord- eD Zuidhollandsche) met 15 afdeelingen, 7 centrale kiesver- een'gingen voor geheele districten en 18 plaatselijke kiesverenigingen. Het Sociaal Weekblad deelt mede, op grond van ingewon nen inlichtingen, dat dezer dagen door de Zwitsersche BondsregeeriDg gevolg is gegeven aan de voor maanden aangenomen motie der vertegenwoordiging, om eene con ferentie bijeen te roepen voor inter nationale arbeidswetgeving. De uit- noodiging tot eene eerste bijeen komst is tot verschillende regeerin gen gericht. Zonder dat een bindend program is vastgesteld, heeft de Zwitsersche Regeering daarbij de volgende vraagstukken op den voor grond gesteld Zondagsarbeid, be perking van kinderarbeid, bescher ming der vrouw, normale arbeidsdag. Voor de internationale hardrijderijen, op 24 Februari te Stockholm, zijn ingeschreven Professionals: Smart, Hagen, Smith en Petterson. Amateurs 25 heereD, nlJur- jens, Pander en Couvés uit Neder land Tebbutt uit Engeland; Balt- scheffsky en Lindstedt uit Rusland; Huse, Olsen, Halen en Naes uit Christiania; Norseng, Godager en Ottersen uit Hamar, en verder 10 heeren uit Stockholm. Volgens bericht in Ont Belang is het ledental der vereeni ging «E gen Hulp» van 1883 tot 1888 gestegen van 5205 tot 7230 contributie betaald hebbende leden. Daartoe droeg het district 's-Hage veel bij, en wel 800 leden, doch ook de overige districten vermeer derden met 1025 leden. Vooral de volgende afdeelingen bloeiden: Maastricht, Naarden,Kam pen, Haarlem, Vlissingen, Bergen- op-Zoom, Arnhem, Utrecht, Amster dam, Nijmegen, Rotterdam en Breda; terwijl Apeldoorn als nieuw district ook een flink aantal leden leverde. Een commissionair in effecten te Amst-rdam heeft aan de politie medegedeeld, dat Vrijdag morgen om 11 uur zijn jongste be diende, die eene aanzienlijke waarde aan geld in een zak bij zich had, op de Heerengracht bij de Utrecht schestraat door een hem onbekend persoon, naar gissing 21 jaar oud, is aangevallen met het doel hem dien zak te ontDemen. Toen de be diende zich verzette en om hulp riep, schoten eenige personen toe, waarop de aanrander op de vlucht ging- Voor het opruimen der sneeuw te Amsterdam is Donderdag ongeveer f7000 aan arbeidsloon besteed. In den vorigen winter werd daar, alleen uit de gemeentekas, meer dan f 20.000 voor sneeuwopruiming uit betaald. Uit Tessel wordt gemeld: Door den beer D. C. Loman, sedert ruim 24 jaren burgemeester dezer gemeente, is aan den raad mede gedeeld, dat hij binnen kort eervol ontslag uit zijne betrekking aan Z. M. den Koning zou vragen. Naar men verneemt, zou de heer Loman eene particuliere betrekking te Am sterdam hebben aangenomen. Men schrijft ons: Onder de werklieden, die bezig zijn met de lading katoen te lussen uit het iu de Eierlandsche grouden op Tessel gestrande stoomschip Bembrackis eene werkstaking uit gebroken, daar de aannemers niet willen treden in eene verhooging der daggelden. Het zijn voorname lijk de werklui uit Nieuwediep, die het werk gestaakt hebben. Nadat Vrijdagavond te De-Coksdorp eene bijeenkomst was gehouden, waarin besloten is hunne eisch te handha ven, zijn de Nieuwediepers en en kele anderen vertrokken. Van de 300 werklieden zijn er nu nog on geveer een 70-tal over, meest allen Tssselaars. Als er geen schikking tot stand komt zal het werk waar- ichijnlijk geheel met lieden van De Coksdorp verricht worden dezen toch kunnen goedkooper werken, daar ze geen extra-verblijfkosten hebben. De werkzaamheden zijn door het onstane geschil belangrijk ver traagd. Hoewel, gel ij k gemeld is, reeds eenige dagen een vrij sterk vermoeden bestond dat eene schuit van den reeder M. de Niet, bij den jongsten storm zou zijn ver gaan, kon men niet weten welke, wijl er van dien reeder twee schui ten nog op zee waren. Zaterdag werd die onzekerheid opgeheven door de aankomst van eene der schuiten met schipper Pronk, zoo dat de schuit, welke vermoedelijk het ongelukkig lot heeft getroffen, die is van schipper Keus, een uit muntend en braaf schipper. Uit Utrecht wordt ge meld Naar men verneemtzal weldra tot aanbesteding van het nieuwe station Oosterspoor worden overgegaan. Dit zal geplaatst wor den aan het begin van den Biltschen straatweg, tegenover het einde der Maliebaan, voornamelijk ten gerieve van reizigers naar De Bilt, Zeist, enz. Het station zal uit de stad ge makkelijk per tram bereikbaar zijn. Het thans bestaande station, aan het andere einde (begin) der Malie baan, blijft ook staan. De heer J. van Vooren, uit Utrecht, is thans te Pretoria (Transvaal) werkzaam als plaats vervangend minister van het mijn wezen. Een Werklieden-Sehaak- vereeniging te Utrecht telt reeds 220 leden. Men meldt uit Breda aan het U. D.: Ce desintectie der slaapzalen van de cadetten aan de Koninklijke Mi litaire Academie, bevolen naar aan leiding van de vele gevallen van mazelen onder de cadetten, had bijna ernstige gevolgtn gehad. De ontsmetting geschiedde met dampen van brandenden zwavel. Een der potten, waarin de zwavel ge brand werd, schijnt gesprongen te zijn, zoodat de vloer der slaapzaal in brand geraakte. Om 2 uur Vrij dagmiddag ongeveer werd het ge vaar ontdekt, maar dank zij de goede inrichting voor alles wat de brandweer betreft, was men in en kele oogenblikken het vuur mees ter, en bepaalde zich de vernieling tot het verbranden van een klein deel van het plafond der amuse mentszaal en den vloer van de slaap zaal. Nadat zich eenigen tijd geleden in een huisgezin in de Stok- hasselt te Tilburg gevallen van pokken hadden voorgedaan, en de zieken het gasthuis hersteld had den verlaten, zijn thans weder een meisje aan den Heikant en een man aan de Veldhoven aaDgetast. Te Tilburg is de vrouw van zekeren A. S., in de wijk Has selt, bij het putten van water voor over in den put gevallen en een uur later levenloos opgehaald. In de vorige week hsd er te Maastricht een huwelijk met hindernissen plaats. Een paartje zou daar in den echt verbonden worden en was tot dat einde 's morgens te 11 ure op het stadhuis ver schenen, waar alles in gereedheid was gebracht, en nog maar alleen werd gewacht op den toezienden voogd van den bruidegom, die zijne toestemming moest geven. Toen na uren wachtens deze niet verscheen, keerde men onverrichter zake huiswaarts, na de toezegging van den voorkómenden ambtenaar van den burgerlijken stand te hebben ontvangen, van op elk uur van den dag te mogen terugkomen. In den namiddag slaagde men er in den voogd aan land te brengen, en stemde bij er in toe, hen raar het stadhuis te vergezellen. Om 7 uur 's avonds kwam men daar aan, thans in gezelschap van den weerspar.nigen voogd, die echter niet te bewegen was het stadhuis op te gaan, bewerende, wel toe gezegd te hebben tot aan, maar niet op het stadhuis mede te gaan. Goede woorden, beloften noch bedreigingen konden hem bewegen voor den ambtenaar te verschij nen. Dit zonderlinge gedrag van den voogd had eene menigte fabrieksarbeidsters voor het stadhuis gelokt, die luide hunne on tevredenheid te kennen garen, en zonder de aanwezigheid der politie den man zijne stijfhoofdigheid wel zouden afgeleerd heb ben. Middelerwijl verscheen de burgemeester, en van het geval kennis genomen hebbende, liet hij den voogd op het politiebureau ontbieden, waar bij hem zijoe onverklaar bare en afkeurenswaardige handelwijze onder het oog bracht. Dit hielp, en be geleid door drie politie-ageeten stapte de msu bet stadhuis op, en kou ons paartje te 77» ure 's avonds getrouwd worden. Na ad iop vond de politie het raadzaam den spelbreker langs eene zijtrap naar het po litiebureau te brengen en hem daar een uurtje te laten vertoeven, ten einde hem aan de misschien minder gewenschte ontmoeting der fabrieksarbeidsters te onttrekken. Ook bij de politie te Mid- delburg zijn thans, in plaats van de bekende kleppen, signaalhoorns ingevoerd otn bij nacht de ingeze tenen in kennis te stellen met brand. Wegens het al te sterk vastsnoeren van het korset, overleed te Winschoten dezer dagen plotse ling eene 23-jarige joDgedochter. De geneesheer constateerde, dat het meisje door het korset een zelfmoord begaan had. Te Kampen is een 12-ja- rige knaap door het ijs gezakt en eenige oogenblikken later levenloos opgehaald. Eene vrouw bood Maan dag jl. te Kampen op de markt 25 pond boter aan tegen een prijs be neden den gewonen marktprijs. Op de vraag waarom zij die boter zooveel goedkooper aanbood, ant woordde zij dat de boter uitstekend was, maar niet langer dan 8 dagen kon duren. De opkoopster vroeg op nieuw en nadrukkelijk of bet echte natuurboter was, en daarop werd volmondig ja, gezegd. Er waren drie getuigen bij en toen werd de koop gesloten. Later werd de boter onder zocht, en het bleek geen natuur- docb kunstboter te zijn. KC De landbouwer A. R e i- nartz, te Schaesberg (L.), kwam Donderdag met eene beladen slede van de steenkolenmijn van Kerk- rade. Onderweg ontmoette hij de twee broeders L., die hem aanrand den en zoodanig toetakelden, dat zijn leven niet buiten gevaar is. Hij kreeg een messteek in den rug en twee zware hoofdwonden. De justitie is met de zaak in kennis gebracht. Te Sappemeer is een meisje op straat ineengezakt. Door een geneesheer bijgebracht, ver klaarde zij in drie dageu geen voed sel te hebben genuttigd. Dat iemand zijn eigen doodbericht in de courant leest, is zeker een zeldzaam geval. Toch overkwam dit den beer J. A. Kayser, te St. Anna (bij Nijme gen), die Vrijdag .orgen in het Vaderend las «De beer J. A. Kayser, te St. Anna, concessionaris voor het aan leggen en exploiteeren van bet al gemeen telefoonnet in de gemeente Nijmegen, is overleden. De gemeen teraad heeft gnedgevonden, dat de concessie overgaat op diens echtge- noote of kindereD.» De heer Kayser is zoo gezond als een viscb en heelt, naar men denken kan, hartelijk gelachen om bet bericht in bet Vaderland. ViSSCHERIJ. Nieuwediep, 16 Februari. Van de groote visscherij kwamen heden binnen de sloepen «Ebenhaezer,» sch. Langbroek, met 15 levende, 40 doode kabelj. 2 lengen en 250 schelv. ea «Noordster,» ach. Taal, met 10 levende, 15 doode kabelj. en 315 schelr., terwijl trekkers 16 tal haring aanvoerden; lev. kabelj. gold f3.30, doode fl.60, leng f4.35 per stuk, schelv. 1 34 h 36 per honderd en haring f 5.90 6.30 per tal. De sloepen hebben veel storm doorgestaan; alles was wel aan boord. Enkhuizen, 15 Februari. Op gisteren ea heden werd alhier door onze visschers aangevoerd 32 tal een tal 200 stuks haring; de prijj- wn aan den afslag varieerden van i5 tot f7 per tal. Nauwelijks heeft men zioh te Parijs hersteld van de overspanning en de ver moeienissen, die Bonlangers verkiezing ten gevolge heeft gehad, of men mag zich voorbereiden op nieuwe mauifestati-n. Het zal den parijzenaars toch even na aan 't hart gaan wie den miuisterieelen zetel in neemt, dan wie plaats neemt op den bank der afgevaardigden. Het voorstel van den heer Douville-Maillefeu, strekkende om de herziening van den grondwet tot onbe- paalden tijd te verdagen, werd aangenomen met 307 tegen 218 stemmen door dezelfde kamer die in Maart '88 met 268 tegen 237 stemmen de herziening dringend noodza kelijk verklaarde. Leve de consequentie! Minister Floquet, nu de nood aan den man kwam door [zijn mederepublikeinen in den steek gelaten, laat ze op zijn beurt aan hun lot over. En daar staau zij nu, even hopeloos in twee vijandige kampen een radicale en een gematigde party verdeeld als voor de verkiezing van Bou- langer. Wie van dezen tweespalt profiteren en wie ze heeft uitgelokt, dat zijn de mannen van de rechterzijde, die voor eenige weken alles op touw zetten om den held, die met roode letters „grondwetsherziening" in zijn vaandel heeft geschreven verkozen te krijgen. Maar in de politiek heiligt het groote doel der monarchie alle mid delen om de achtereenvolgende ministeries beentje to lichten. Den republikeinen wordt het bij het sturen op de kameleontische terugkeeren. Wat zijt gij goed, mijnbeer de baron, om n om mijcent- wille zoo bezorgd te maken en zooveel moeite te geven 1 Het is geen moeite, kleine, en al was dat ook zoo, ik zou mij ruim beloond acbten wanneer ik u weer vroo- lijk zag lacben. Tranen misstaan aan joDge meisjes 1 Zij zijn ook al weggewiscbt antwoordde Easy, glimlachend. Gij bezit de gave om alles in bet vroo- lijkste licbt voor te stellen, mijnheer de baron. Ik stel de zaak in het ware licht, Essy. Kom, beloof mij nu den moed niet weer te laten zinken, en geef mij als pand dat gij uw belofte houden zult, een kus. Ik beloof u, dat ik zal beproeven te blijven hopen. Goed mijn kind, dat is moedig geantwoord. Hij boog zich tot baar neder en drukte een kus op haar lippen. Daarop sprong bij weer in den zadel en galoppeerde verder, nadat hij baar met de hand bad gegroet. Zou deze kus, zoo onschuldig gegeven, een zwaard wor den dat Lionel zichzelf in de borst stiet? Wie was bet die onbemerkt de twee bij elkander bad zien staan, bet meisje half schreiend half lachend, de man klaarblijkelijk bezig baar te bemoedigen en te troosten. Schreide dat meisje om Lionel von Raven? Was bij, die zoo edel en zoo voornaam scheeD, in staat tot eene hande ling die juist van hem dubbel laag was, daar Esther Carr de dochter van zijn ondergescuikte wa»? Deze gedachten gingen haar, die het tooneeltje tusschen den edelman en het landmeisje onbemerkt gezien bad, door het hoofd. NEGENDE HOOFDSTUK. Het nieuws. O, juffrouw, heeft u het al geboord? riep het kleine dienstmeisje dat gewoon was bij den heer Melleville huiselijke bezigheden te verrichten, tot Natalie, die voor een koffer geknield lag, welken zij pakte, daar zij en haar oom nog denzelfden avond naar Londen vertrekken zouden. Zij zag op en vroeg verwonderd: Wat bedoelt gij, Anna, wat is er gebeurd? Esther Carr is gevluchtl Natalie verbleekte. Gevlucht? en wanneer? Gisterenavond, juffrouw. Iedereen spreekt ervan. Men zegt, dat zij met een voornaam beer weggeloopen is, maar niemand weet wie bet is. De meid van pachter Carr zegt, dat Esther volstrekt niet naar bed is geweest, maar men beeft baar nooit met een beer gezien en weet dus ook met wie het zou kunnen zijn. ■Natalie ging zonder eene syllabe te antwoorden met bare bezigheid voort, maar een tijdlang wist ze nauwelijks wat ze deed. Het bericht had baar verbijsterd. Was Lionel von Raven tot zulk een schanddaad in staat? Eerst eenige dagen geleden was zij onvrijwillige toeschouwster geweest van zijn gesprek met Esther. Zij dwaalde rond in het bosch, toen zij plotseling een weenend meisje op eenigen afstand tegen een boom zag leunen. Zij was op het punt naar baar toe te gaan en te vragen of zij baar helpen kon, toen zij op eens een ruiter zag verschijnen, in wien zij Lionel herkende. Zij zag hem uit den zadel springen en naar het meisje toegaan. Natalie kon zich niet verroeren zonder ontdekt te worden, zij bleef dus rustig staan, en hoewel zij niets kon booren van bet gesprek, kon zij wel alles zien. Het zag er niet uit alsof bier sprake was van een rendez-vous maar wel alsof Raven baar troostte over een of ander leed; en wat den kus betrof, hij was immers zooveel ouder dan zij en had haar van kindsbeen af gekend! {Wordt vervolgd.1

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2