BINNENLAND. De Toestand des Konings. Politiek Overzicht. INGEZO NDEN Een Speeltuin Je Londen. uit de overweging, dat zijn figuur te concreet wordt om den bleeken, besluiteloozen jongen Hamlet voor te stellen. Figuur en opvatting gaven ons niettemin een bewon derenswaardig geheel te genieten. Wie, die niet onder de geweldi ge bekoring was van den onna- volgbaren adel van standen, van gebaren, van klankenzich alle te zamen vereenigende om het weemoedigehet vlijmende het wraakzuchtige te verzinlijken? Indrukwekkend schoon werd het tooneel met de comedianten afge speeld waarin een der voordragers een voortreffelijken Shakespeare-kop had weten na te bootsen en waarin van de eenvoudigste soberheid de handeling klom tot de stormachtig- ste hartstochtelijkheid. De hooge kunst van den duitschen acteur mede blijkende uit de regie laat zich het best bij vergelijking gevoe len. Bij de eerste tournée, die Possart hier te lande deed, scheen zijn figuur te verrijzen op de gekromde ruggen der zwak-artistieke figuren, die hem secundeerden. Ditmaal werden in dit treurspel de rollen van Claudius en Laërtes voldoende, die van den wereldwijzen Polonius en de krank zinnige, bloemenstrooiende Ophelia goed vertolkt en verrees Possart op hunne schouders. In onze herinne ringen zullen wij nog menigmaal met dankbare bewondering tot hem op zien. Bij koninklijk besluit van 30 Ja nuari 1889, is vergunning verleend tot de oprichting van een magazijn voor nat schietkatoen ten dienste der marine, op een terrein in den Grooten IJpolder, gemeente Sloten, thans behoorende aan den luitenant- generaal jhr. G. M. Verspijck. Van de postkar, welke Zaterdag nacht van Leiden naar Haarlem vertrok, is de as van de achterwie len gebroken. Het ongeval had plaats aan den tol voor Sassenheim. Met een gehuurd rijtuig werd de tocht verder voortgezet. LETTEREN EN KUNST. De heeren Gebrs. A. van Lier, tooneeldirec- teuren te Amsterdam, hebben zich bereid ver klaard het beheer van de Hoogduitsche Ojiera te Rotterdam zonder eenige subsidie, maar dan ook zonder eenige verplichting, tegenover wien ook. op zich te nemen. Op een, in het vorige jaar door de rechtsgeleerde facul teit te Petersburg gestelde prijs vraag, tot onderwerp hebbende ÖdiennotsnÖje zaklutsjeenje (eenzame opsluiting), werd de door onzen landgenoot, den student N. Engbers, gezonden beantwoording, met een gouden medaille bekroond. De toestand van Zijne Majesteit den Koning heeft de laatste dagen weder eene minder gunstige wending genomen. De aandoening van het slijmvlies der mond- en keelholte, waaraan Hoogst Dezelve vroeger leed, heeft zich herhaald. Het slikken is moeilijk en pijnlijk, en Zijne Ma jesteit kan slechts zeer weinig ge bruiken, ten gevolge waarvan de krachten van den Hoogen zieke lijden. (Staalsct Na jaren lang van eene tegenovergestelde meening te zijn geweest, hebben nu ook Gedepu teerde Staten Tan Groningen goed gevonden te bepalen, dat boekdruk kers, die in hunne werkplaatsen gebruik maken van eene stoomma chine, als «molenaars» zijn te be schouwen tegenover de patentwet. Omtrent desinds geruimen tijd Teel besproken kwestie, of medetee- kenende deelgenooten in eene firma als koopman moeten worden aangeslagen, is thans voor vele firmanten de volgende be langrijke beslissing genomen: De Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Brabant, beschikkende op het be zwaarschrift, ingediend doorbij deze vergadering ingekomen den 24n Oc tober jl. tegen den aanslag in het patent recht, dienst 1888,89 als: koopman me- deteekenend deelgeuoot der firma verzoekende ontheffing van aanslag, aan gezien reeds een ander firmant als zoodanig is gepatenteerd. Gelet op de ingewonnen berichten Overwegende dat een der firmanten, op grond van het bepaalde bij tabel 1 4 der patentwet, als koopman is aangeslagen, ten einde de firma een aanvul lingsrecht te doen betalen voor hetgeen buiten khare fabriek wordt bereid of vervaardigd; dat derhalve de aanslag der firma als koopman niet het gevolg is van de uitoe fening van het bedrijf als koopman, zijnde zij in deae hoedanigheid slechis aangeslagen, om het bedrijf, dat zij wel uitoefent, na melijk dat van fabrikant, naar billijkheid te belasten; dat, volgens artikel 8 der patentwet, de verplichting tot het nemen van een patent door ieder der medeteekenende deelgenooten niet bestaat voor beroepen, niet vermeld in tabellen 14 of 7, en derhalve ieder der deelgenooten kan volstaan met een afschrift van het patent der firma; hebben beslotenOntheffing van den aan slag te verleenen. La Revue de s Sportshet bekende parijache sportblad, geeft in zijn laatste nummer welgelij kende portretten van de nederland- sche amateur-schaatsenrijders, de heeren A. L. Courée, K. Pander en P. Jurrjens, die den Duitachers te Hamburg zoo kloek hebben la ten zien wat hollandsche schaat senrijders beteekenen. Hetzelfde nummer van de Revue des Sports bevat een zakelijk ver slagje van den belangrijken «kamp» tusBchen friesche beroepsrijders en liefhebbers, welke de vorige week te Amsterdam gestreden is. Door de maatschappij tot exploitatie van meteorologische en annoncen-klokken voor Neder land en koloniën, gevestigd te Am sterdam, is ook aan bet bestuur van de gemeente Meppel vergunning gev-aagd om hier twee barer klok ken te mogen plaatsen. De feestviering ter ge legenheid van het vijftigjarig bestaan van het leidscbe studentenkoips be looft schitterend te zijn. Het pro gramma is thans officieel vastge steld als volgt Vrijdag 1 Maart. Te 2 uurIn haling der reünisten van het station, optocht door de stad met twee mu ziekkorpsen. Feestrede van den prae- ses collegii in de stadsgehoorzaal. Te 4 uurReceptie van het «Col legium» voor zijne oud-leden in de colle6iumakamer der soc. «Minerva». Te 57j uur: diner van het colle gium met zijne eereleden, door het korps aangeboden, in «Hotel Leve- iag». Te 87. uur: voorstelling in den schouwburg, te geven door de studentenafdeeling van het Ned. Tooneelverbond, met medewerking van «Semper Crescendo». Na afloop soiréa musicale in «Minerva». Zaterdag 2 Maart. Te 2 uur Matinée musicale in de sociëteit «Minerva». Te 6 uur Gemeenschap pelijk diner van oud-leden en leden van het studentenkorp» in den huize «Wijtenburg». Na afloopKroegjool. Alle feesten zijn, behalve voor leden en oud-leden van het korps, voor de professoren opengesteld. De scheveningsche vloot op twee schuiten na, is thans be houden na den storm teruggekeerd. Op de twee vermiste vaartuigen voeren 14 personen, van welke acht vrouw eu kinderen hebben. Aan de N. B. C. wordt uit Maassluis gemeld: Betreffende de redding van de manschappen, die sich jl. Woens dag aan boord bevonden van de Pro vencal", te Hoek van Holland geatrand, vernemen wij nog nader, dat de behouden aankomst van die vele in nood verlees- rende menscheu te danken is aan de man moedige pogingen voor die redding aan gewend door O. de Lange en A. de Bes, beiden te Hoek van Holland woonachtig. Ten aauschouwe van de geheele bevolking van Hoek van Holland en met behulp van vereende krachten, wisten zij hunne boo ten over den zuidelijken dam te brengen, en bracht De Lange eene lijn aan boord van de ,/Provengul". Met hunne booten die lijn volgende, getukte het hun op Woens dag, op den dag, het grootste deel der aan boord zij ode werklieden, wier getal omstreeks 100 beliep, behouden aan wal te brengen. Des nachts, toen het geweld der zee in hevigheid toenam en d.or de overigen aan boord geblevenen vuurpijlen werden opgelaten, begaven de onversaagde mannen zich opnieuw in hunne booten om ook die in levensgevaar verkeerenden te redden. Hun moedig pogen werd met den schit terendsten uitslag bekroond: geen enkel menschenleven ging verloren, en omstreeks 100 menscheu hebben aan de menschlie- vendbeid van G. de Lange en A. de B s het behoud van hun leven te danken; de aan den Hoek gestationneerde reddings boot toch kon door de hooggaande zee geen diensten bewijzen. De namen van de edele mannen, die met ware doodsverachting eigen lijf en goed waagden om hunoe medemenschen uit levensgevaar te redden, moeten bij ieder, die het hart op de rechte plaats draagt, in dankbare herinnering blijven, en daar om Hulde aan C. de Lange en A. de Bes Te Heerde zoude jl. Zo n- dag een jongen van 16 jaar een geweer van een zijner kennissen probeeren. Terwijl hij het afschoot, sprong de loop er van en verwondde hem dermate aan de linkerhand, dat deze spoedig moest worden afgezet. Men schrijft uitKerkrade: De mijnwerkers S. en B., uit Spekholgerheidewaren Maandag b zig in de mijn Noordster met het laten springen van steenkool door dyuamietpatroueu. Toeu zij de tweede lading wilden aanbrengen, ontplofte de eerste, met het noidlottig ge volg, dat beiden door derendgeshn gerdesteenen ernstig werden verwond en zeer waarschijnlijk voor altijd tot werken ongeschikt zullen blijven. De dienst op hetspoor- wegtraject ZevenaarKleefKeu len werd Maandag ochtend hervat. Men deelt uitWinscho- ten mede, dat het bericht betref fende den tragischen dood van een meisje, tengevolge van het stijf rijgen van een corset, onjuist is. De ware toedracht der zaak is deze. Ten huize van een geacht ingezetene werd een dienstmeisje van 21 jaren des ochtends dood in haar bed ge vonden. Verschillende geruchten omtrent de oorzaak van haren dood deden ras de rondte, tot eindelijk openbaar is geworden, dat de te hulp geroepen geneesheer zich ver plicht heeft gezien te verklaren, dat de oorzaak van haren dood niet kan worden aangewezen. LEGER EN VLOOT. Ia de Oranjekazerne van het regiment grena diers en jagers had Vlaandagvoormiddag het mi- liUir pluta, dat jurtykt ter g«Ugn- heid van Koaings verjaardag wordt gegeven. De miaiater van Oorlog, de heer Bergamiui, een tweetal militaire attachés van baitenlandsche ge zantschappen, coomede de officieren van het gar nizoen, voor zooverre de dienst znlks toeliet, waren tegenwoordig. Het programma, bestaande nit scherm- en gymnastiekoefeningen, orkestnommers en het lied voor koor »Ons Vaderland», van Richard Hol, dat door de zangvereniging van het regiment werd ten gehoore gebracht, verwierf de alge- meene tevredenheid, zelfs in die mate dat de minister van Oorlog verklaarde, dat zijne reeds hoog gespannen verwachting door de uitvoering overtroffen was. Dat afbreken, hoewel soms even noodzakelijk als opbouwen over het algemeen vrij wat minder moeite kost, leeren de leden der rechter zijde en de opportunisten in de fran- sche Kamer. FJoquet, de kranige radicale reus is gevallen, maar naar den schijn te oordeelen heeft hij zijn vijanden meegesleept in zijn val. De Kamer, die zijn ministerie ver nietigde, schijnt hiermede haar eigen vonma onderschreven te hebben. Flo- quet is dood, leve Mélinehebben eenigen geroepen. Méline, de presi dent uer Kamer is door den heer Car- not vereerd met de opdracht een nieuw ministerie saam te atelleD. Hij heeft aanvankelijk geweigerd, later toege geven, en eindelijk, toen hij in het zoe ken van medehelpers op b.grijpelijken onwil en zeer vergeeflijken afkeer stuitte, opnieuw geweigerd. Hij heeft ziju kalm hoofd niet verloren door dit geroep vanLeve 1 en zijn re putatie als voorzichtig politicus niet in de waagschaal willen stellen voor een ministerleven, welks glans de moeite en de onvruchtbaarheid, die de ondervinding geleerd heeft dat er onafscheidelijk mede ver honden zijn. Er rest den geplaagden Carnot weinig anders dan zijn onvrucht bare ontdekkingstochten te staken eu de Kamer, die in haar driejari gen loopbaan vier ministeries ver sleet als een troep onwilligen, waar mee geen hazen te vangen vallen, naar huis te sturen. Dat is ook de meening van de meerderheid der kamerleden zelve. Radicalen, mo narchisten en boulangisten zijn het hierover volkomen eens. En het hon derdtwintigtal republikeinen, dat zoo dapper heeft medegeholpen dezen wanhopigeu toestand in het leven te roepen en die bij het schouwspel dat zij aanrichtten, eveneens met de handen in 't haar staan, zullen er wellicht evenmin iets tegen hebben gedwongen te worden het te ont vluchten. De stembus schijnt voor geheel Frankrijk de eenige toevlucht te zijn om een gezonden toestand in het leven te roepen. Zal de monarchie er uit te voorschijn komen of zal de republiek, die meer ministeries als wrijfpalen versleet, dan zij jaren be stond, er verjongd en gelouterd uit herrijzen De gespannen toestand in Pesth houdt gelijken tred met die in Parijs en Tisza schijnt Floquets voorbeeld te zullen volgen. Opnieuw en krach tiger, ook ernstiger en indrukwek kender heeft het volk zich verklaard tegen de legerwet. Zondagmiddag heeft de oppositiepartij een reusach tige manifestatie op touw gezet, waaraan ongeveer 70.000 personen deelnamen. Voor de clubgebouwen der tegenpartij werden heftige rede redevoeringen gehouden. De stoet, voorafgegaan door hare vaandels, uitte geen andere kreten dan: Weg met Tisza 1 Leve de koning Op de Donau-kaai aangekomen werden op geestdriftige wijze vaderlandsehe liederen ter eere van Franz Josef aangeheven. Geen enkele maal werd de orde verstoord en de menigte verstrooide zich kalm, zoodat of omdat de politie zich van elke tusschenkomst onthield. Omtrent de oost-afrikaansche za ken, die een phase van uitputting of nieuwe krachtsverzameling schijnen ingetreden, verneemt men, dat de duitsche zendelingen, die door de arabieren losgelaten heetten te zijn, zich nog in hechtenis be vinden. Dat Wissmann, die zich op reis begeven heeft, zijn tenten zal opslaan te Dar-es-Salam. Dat de boden, die Tippo-Tib met brieven van Stanley naar de kust heeft ge zonden in de handen der arabieren zijn gevallen. En dat de kozak Achinoff, na zijn uiterlijk masker te hebben afgeworpen, zich ook in nerlijk ontmaskerd heef door teSa- gallo versterkingen op te werpen tegen de inboorlingen, die het ook hem zeer lastig zijn gaan maken. VISSCHERIJ. Nieuvreaiep, 18 Februari. Vau de grooto visscherij kwam heden binujn de vischsloep «Zee- manshoop», scb. Fiskei, met 16 levende, 14 doode kabelj. en 400 Bchelv. terwijl trekkers 57tal haring aanvoerden; lev. kabelj. gold f 3.40, doode id fl.85 per stuk, schelv. f38.50 het honderd en haring f6 h f 9.10 per tal. Te ss el, 17 Februari. De uitkomsten der visscherij waren in de afgeloopen week, door het meestal onstuimige weer alles bohalve schitte rend. De Noordzeevisschers werden verhinderd zee tc kiezen. Voor de mosselvisschers viel ook weinig te verdienen. De uitvoer van alikruikea naar België was zeer gering. De vangst van paling viel niet mede; de paling gold van 20 tot 50 ct. per l/a K.G. De garnalenvloot ring slechts 94 manden garnalen voor de kokerijen. De prijs was f4 per mand. De verzending der garnalen had plaats naar Londen, Huil en Parijs. Ook de vangst van hot was zuinig; de hot gold 1 a 4 ct. per stuk. Toen eenige maanden geledeu de Ver- eeniging „Volksbelang* het initiatief nam tot oprichting van een kinderspeeltuin werd in eene tot dat doel belegde verga dering door een onzer raadsleden de vraag gesteld „Doen wij wellicht ook te veel voor het volk Het antwoord op deze vraag werd ge geven door de warme sympathie, die de Vereeuiging van andere zijde ondervond eu nu het plan verwezenlijkt is en hoogst waarschijnlijk 15 April de kinderspeel tuin geopend zal worden, kan het mis schien van belang zijn, met een paar woorden te wijzen op eene dergelijke in richting, die sinds 1884 te Londen be staat en die van het begin af de guns tigste resultaten heeft opgeleverd. Eene vertaling uit de .Social Arrows* volgt hieronder. „De 5de Mei 1884 was misschien wel de schoonste bladzijde uit het leven van menig arm kind dat woonde in den om trek van die dichtbevolkte wijk in het zuidelijk gedeelte van Londen, die aan alle zijden begrensd wordt door Borough Road. Op dien dag werd door mevrouw Glad- stone voor de kinderen in die buurten wonende een speeltuin opengesteld ter grootte van omstreeks IC acre, waaraan een vroolijk en gezellig aanzien was ge geven. Dit terrein dat nu dagelijks weer klinkt van het geluid van stoeien, loopen, rennen eu van blij gelach en gejuich uit honderden jongens- en meisjeskeien, heeft in het verleden geheel andere tooneelen doen zien. Ondeugd, wanhoop, ellende en misdaad hebben daar hare woonplaatsen gehad. Hier hebben dieven en moordenaars voor hunne zonden moeten boeten en de ge rechtigheid eischte hier hare slachtoffers. De muren die den speeltuin omringen, herinneren nog door hare hoogte en ste- Lionel von Raven was de man niet, om zijn leed aan anderen te doen blijken en toen hij zich na eenige oogen- blikken in de ontbijtkamer weer bij de anderen voegde, toen was hij weer als altijd, misschien alleen wat ernstiger, doch dit schreef men daaraan toe, dat het bericht van Easy's vlucht hem zeer ontstemd had. TIENDE HOOFDSTUK. Elkander waardig. Op een regenachtigen Decemberdag maakt Londen geen betooverenden indruk, maar in een bekoorlijk boudoir in een huis vau Norfoikstreet bespeurde men niets van het onaangename weer. Een heerlijk vuur brandde in den haard, de gordijnen waren reeds toegeschoven, de lampen brandden helder, al ware het ook niet zoo fel ais gasvlammen, die mevrouw Lovell niet kon verdragen. In een fauteuil bij het kleine tafeltje waarop het thee goed stond zat een rijkgekleede knappe dame, en tegen over haar haar broeder op wien zij veel gelijkt en die niemand aoders is als Maurito Carliuglord. Hij ziet er ont stemd uit en het gesprek bevalt hem niet naar het schiint. Ik weet waarlijk niet waar ik al dat geld vandaan moet halen, Maurits, ik heb in den laatsten tijd reeds veel te veel voor u gedaan en mijn eigen inkomen is beperkt. Gij weet wel dat ik slechts een lijfrente heb en dat na mijn dood alles toevalt aao den neef van mijn overleden echtgenoot. Ik kan derhalve geen cent hypotheek op het huis of op het landgoed opnemen. Ik begrijp niet waarom gij juffrouw Mellevilleniet ten huwelijk vraagt. Zij ont vangt bij haar huwelijk zestigduizend gulden. Dit bedrag is wel eenige inspanning waard. Als zij u leert liefhebben, dan is het geld zoo goed ais uw eigendom. Als ze mij leert liefhebben, jawel, herhaalde Car lingford. Dat is juist de groofe vraag. Ik zou als het kon het meisje morgen wel willen huwen, maar zij geeft zich niet de minste moeite om haar tegenzin voor mij te verberg, n I Gelooft gij niet, dat de oom eene bedoeling er mee had toen hij zoo gauw opbrak en u schreef dat hij naar Londen kwam Misschien wel. Hij meeDt dat ik rijk hen, ant woordde Carlingford lachend. Als gij echter Natalie eens gezien hadt, zoudt gij begrijpen dat nooit iemand, wie ook, tegen haar zin over hare hand zal beschikken. Zij moest echter een huwelijksvoorstel van u verheugd aannemen. Ai is zij ook nog zoo schoon, dat verschaft haar nog geen echtgenoot en vooral niet wanneer zij in dat kleine huisje in de voorstad Fulham blijft. Zal ik haar eens hier noodigan Lieve Auguste, riep Carlingford ongeduldig, gij kunt op die manier niet met Natalie omgaan. Haar vader was een trotsch edelman en haar moeder was uit een aanzienlijke familie in Griekeuland. Het meisje is trotsch als Lucifer en behoort volstrekt niet tot die vrouwen die door vleierijen te winnen zijn. Zij haat mij en liefde laat zich niet dwingen Dat kan toch veranderen, Maurits. Gij zijt een inne mend man en hebt een goed voorkomen en als ze niet een ander liefheeft Dat is het juist. Eeu of andere vreemdeling is mij misschien reeds lang voorgeweest. De oude Melleville ver telde mij, dat zij uit Italë regelrecht naar het dorpje ge reisd zijn waar ik hen heb gevonden. Daar zijn niet veel mannen waarop Natalie verlieven kon, hoogstens baron Lionel von Raven en zijne drie mannelijke gasten. Zooveel ik weet, heeft Raven haar slechts eens en hebben de andere heeren haar nooit ontmoet. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2