NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaarsrang. Donderdag 21 Februari 1889. No. 1729. BINNENLAND. IN TIJGERKLAUWEN. HAARLEM'S DAGBLAD AB0HHE11ENTSFKIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer»- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hurean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 1ST. ADVERTENTIEN: ▼an 15 regel» 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Ilrecteuren-Ultgevers J. C. PËERKB^OOl en «9. B. AVIS. Hoofdagent»* voor het Buitenland: Compagnie Generale de Fublieite Strangère G. L. DATJBE J" Co., JOH. F. JONES, Suer., Parigi, 31btFaubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 20 Februari. Naar wij vernemen hebben zich hier ter stede vier-en-twintig per sonen aangemeld als bewoners van gedeelten van woonhuizen (zooge naamde lodgers) om dit jaar op de kiezerslijsten te worden geplaatst. Tot secretaris van den Haarlem mermeerpolder is heden benoemd mr. G. C. Everwein Lange, te Am sterdam. De Onderofficiers-Vereeniging der dd.Schutterij, «Hasselaar». 't Was een feestelijk© aanblik dien de groote zaal der sociëteit //de Kroon" Dins dagavond weder opleverde. Met een bijeenkomst; van donateurs, led«n en hunne genooüigden vierde boven ge noemde vereeniging den verjaardag van Z. M. den Koning. Tot de aanwezigen behoorden de leden van het dagelijks bestuur dezer gemeente. De edelachtb. heer mr. B. A. Jordens, burgemeester, was door treurige familie omstandigheden verhiuderd tegenwoordig te zijn. Verder hadden majoor Loeff en luitenant-kolonel Vogel, majoor Zilrich, provinciaal adjudant in Noord-Holland, eenige officieren en oud-officieren van het O. I. leger, officieren van het garnizoen en der dd. schutterij de bijeenkomst met hunne tegenwoordigheid vereerd. Ofschoon de tijdingen betreffende den toeBtand van Z. M. den Koning de feest vreugde temperden, waren toch alle ge moederen bezield met de aangename ge dachte dat het feest van Zijnen geboortedag nog niet door ernstiger tijdingen werd verstoord en men ten volle uiting kon geven aan de warme gevoelens voor den Vorst en zijn Huis. Toen het scherm opging trad de heer W. F. van Deinse naar voren en heette den aanwezigen in welgekozen bewoordia- gen welkom; hij uitte de beste wenschen voor het heil van het Oranjehuis en het Vaderland. Na hem betrad het welbekende kwartet tfLoreley" de tribune en bracht ten ge hoor© *de Storm en de Eik" van A. M. de Jong en «die Kapelle" van Kreutzer. De schoone zang van dit kwartet werd warm toegejuicht. Na den zang volgde een allergrappigst tooneelstukje, //Kort van memorie", dat vlot van stapel lie en zijne uitwerking op de toeschouwers niet miste. Een der leden droeg op loffelijke wijze voor het schoone gedicht wKeut gij het land?" van J. M. E. Dercksen en daar mede was men genaderd tot do pauze, welke aan de toespraken van de verschil lende autoriteiten was gewijd. Achtereen volgens werd het woord gevoerd door den majoor Zurich, die hulde bracht aan HH. MM. den Koning, de Koningin en de Prinses; doer den waarnemend com mandant der schutterij, mr. Jager Gerliugs, die de leden van het gemeentebestuur dank zeide voor hunne tegenwoordigheid en zijn leedwezen te kennen gaf, dat de edelachtb. heer mr. Jordens niet tegenwoordig kon zijn. Hij bracht hulde en dank aan het gemeentebestuur voor de medewerking en steun, die de dd. schutterij steeds mocht ondervinden, waardoor zij wns geworden tot een degelijk corps. De heer G. C. von Reeken, wethouder, sprak zijne boste wen schen uit voor den bloei der vereeniging //Hasselaar" en voor het welzijn der schut terij en wees op de vele dragers van het eermetaal door Z. M. den Koning geschon ken. Ook door overste de Wilde werden in fiere bewoordingen de onderscheidingen door Z. M. verleeud, herdacht. Het dave rend applaus der aanwezigen bewees hoezeer men met het gesprokene was ingenomen. Afgewisseld door d« tonen van een flink muziekkorps werden de overige nummers van het programma ten uitvoer gebracht. Na een uitstekende vertolking van het wel bekende lied //de Nederlandache vlag", door een der leden, gekleed in matrozea-oostuum met de driekleur in de hand, deed zich nogmaals het kwartet //Loreley" hooren en werd ten slotte nog een tooneelstukje met zang opgevoerd. Daarna nam het bal een aanvang, dat tot diep in den nacht op de meest ge- amineerde wijze werd voortgezet. In den loop van den avond werd met een toepasselijk woord door den sergeant Van Deinse aan den bejaarden adjudant onderofficier J. Piel8 het eere-lidmaatschap van //Hasselaar" aangeboden, wegen» zijne vele verdiensten als een dor oudste leden der vereeniging. Diep getroffen dankte de krach tige grijsaard voor de eer hem bewezen en werd hem het insigne op de borst gehecht. Dat dergelijke eerbewijzen en erkenning van verdienste den goeden toon onder het kader bevorderen, behoeft geen betoog. De hulde aan den heer Piels gebracht was een der schoonste oogenblikken van dezen feestavond, die ter eere van Z. M. den Koning gegeven, bij alle aanwezigen een aangename herinnering zal achterlaten. Te Sloten (Haarl. meer) is Dins dag overleden de heer N. de Waal, de oudste inwoner der gemeente, in den ouderdom ran 90 jaar. De overledene, die zitting had in onderscheidene colleges, verheugde zich nog in het volkomen bezit van gehoor en gezicht, terwijl hij tot de laatste dagen toe zelf zijne boerderij naliep. LEGER EN VLOOT. Naar ons wordt medegedeeld zal de commissie tot aankoop van paardan Yoor bet leger thans in Gelderland en Noord-Brabant werkzaam, ook enkele gemeenten in Zuid- en Noord-Holland, o. a. Haarlemmermeer, tot dat doel bezoeken. Omtrent bet examen van toelating als adel borst aan bat koninkl. inst. voor de marine te Willemsoord, kan het volgende worden mede gedeeld Er worden 20 jongelieden als adelborst geplaatst. Tot dit examen worden toegelaten jongelieden, Nederlander zijnde, die op 1 Januari \an het jaar waarin het examen wordt afgenomen, den ouderdom van 13 jaar reed», en op den len Mei vaa dat jaar dien van 17 jaar nog niet hebben bereikt. Voor 1889 komen in aanmerking adspiranten, die geboren aijn tusschen 1 Mei 1872 en 1 Janaari 1876. Bedoeld examen wordt in twee gedeelten ge splitst, n.l. een schriftelyk en een mondeling. Het schriftelijk examen wordt aan alle adspi ranten gelijktijdig afgenomen te 's-Hage op 17 en 18 Mei a. s., en worden aan alle adspiranten dezelfde vragen ter behandeling gegeven. Het mondeliog examen, dat eveneens te 's-Hage zal worden gehouden, zal aanvangen op 3 Juni a. s., en wordt afgelegd door groepen van 12 adspiranten. Het mondeling examen duurt even als het achriftelyk twee dagen. Voor eene vierjarige opleiding aan het institnut wordt betaald f1600, waarvan f120 dient voor boeken, instrumenten en teekengereedschappen aan den adelboist te verstrekken. De aanvragen tot toelating tot het examen moeten vóór of uiterlijk op den eei sten Mei a. b. bij het departemeut van Marino zijn ingekomen. Nopens het eerlang bij de Staten-Generaal in te dienen wetsontwerp op het lager onderwijs, vernemen wij dat het volkomen ge lijkstelling wil van openbaar en bizonder onderwijs, wat betreft den geldelijken steun uit 's rijks kas. De uitkeering van 30 percent aan de gemeenten zou vervallenen daarvoor in de plaats komen eene bijdrage van rijkswege aan alle scholen, zoo bizondere als openbare, naar den maatstaf van het getal der in dienst zijnde onderwijzers in verband met het aantal schoolgaande kinderen. Door het bestuur van de Koninklijke Handboogschutterij, Beugel- en Kegelclub «De Unie», te 's-Hertogenbosch gevestigd in de sociëteit van dien naam, is besloten tot bet uitschrijven van een groot nationaal kegelconcours in den aan staanden zomer. Wij stellen ons voor, eerlang dienaangaande nadere bizonderhe- den te kunnen mededeelen. (P. N-B. Ct.) Het blijkt thans dat bet bericht aan de dagbladen ver zonden, vermeldende dat de heer Van Hattum te Sliedrecht werklie den voor de Transvaal zou kunnen gebruiken op een misverstand be rust. Op verschillende aanvragen heeft de heer V. H. bet volgende geantwoord «In antwoord op uw schrijven van laatstltden moet ik u mededeelen, het bericht in sommige nieuwsbla den vermeld, dat door mij personen zouden zijn benoodigd voor werken in de Transvaal, geheel onwaar is, en dus aan uw verzoek niet kan worden voldaan. J. C. VAN HATTUM. Sliedrechtdatum postmerk 1889.» Door de vereeniging tot ondersteuning van hulpbehoevende gepensioneerde onderofficieren en minderen van het nederlandsche leger is, bij gelegenheid van 's Ko- nmgs jaardag, aan ruim honderd oud-strijders een gouden Willem uitgereikt. De beer d r. B. W. Schul- tetus Aeneae te 's-Hage heeft een uitvoerig schrijven aan de Lteun. Ct. gezonden, waarin hij opkomt tegen het beweren, dat Pander de friesche beroepsrijders den baas af was, ook op eene baan van 160 M. Schr. acht hieromtrent mets bewe zen, zoolaDg de Friezen niet tegen elkaar gereden hebben. Ook houdt schr. vol dat het mogelijk is de baan van 160 M. in 11 sec. of wei nig meer te rijden. Schr. heeft het zelf eens in 13 sec. gedaan. Hij schrijft nu: «Ik parieer om f 25, dat de heer Pander op de korte haan van 160 meter tegen Wiebe De Vries, Hanje, M. Kingma of zijn broeder B. Kingma minstens 10 meter ach ter blijft. «Rijdt dus de heer Pander 150 meter even snel af als een der door mij genoemde hardrijders (die uit te maken hebben wi; hunner zal rijden) de 160 meter, dan verlies ik 25 (vijf en-twintig) gulden. Want van gelijk aankomen is geen sprake volgens mij. De heer Pander zal dan eens kunnen zien, wat het beteekent hard te rijden op 160 meter tegen friesche beroepsrijderg. Het kon zijn, dat hij halverwege de baan het onnoodig achtte verder zich in te spannen. Waren we nog in 1871, dan had ik hem zelf reeds eene uitdaging gezonden, maar dat is nu uit. Te Ansteriam werd ter gelegenheid van 's Konings verjaar dag des avonds voor het stadhuis, gebouw der Nederlandsche Bank, Rokin, van de Nederl. Handel-Maat schappij (Heerengracht hoek Spie gelstraat), de traditioneel geworden gasilluminatie ontstoken. Uit Krommenie wordt van 19 dezer gemeld Hedenavond had alhier eene belangrijke vergadering plaats van de afdeeling Krom menie van de Noordhollandsche Vereeni ging „Het Witte Kruis.» O. a. was aan de orde de bestemming die het hoofdbe stuur wenscht te geveu aan de f700,000, die de Vereeniging door het sluiten van eene premieleening heeft verkregen. Het hoofdbestuur heeft per circulaire aan da afdeelingen voorgesteld van dexe som f 800,000 te doen inschrijven als stam kapitaal der Vereenigiag op de grootboe- keu der Nationale Schuld, en de renten daarvan te besteden ter bevordering van het doel der Vereeniging; f 300,000 be schikbaar te houden voor eene stiehting te Amsterdam ter bevordering van het doel der Vereeniging, en f 75,000 be schikbaar te stellen voor de afdeelingen. Da-trtoe werd met eenige wijziging be treffende de plaats der stichting, en met bepaling, dat de renten van het stam kapitaal niet voor de stichtiog gebruikt mochten wwden, besloten. Maar ten on rechte, meende de afdeeling Krommenie, die haar voorstel om het geheele kapitaal van f 700,000 in Nat. Schuld te beleg gen eu de renten ten behoeve van het doel der Vereeniging te besteden had zien verwerpen, want voor het besluit der ver deeling was medegestemd door negen leden van hot hoofdbestuur, die volgens da sta- tut»n der Vereeniging geen stemrecht hadden. Wel had een nmsterdamsch lid van hst hoofdbestuur in de 14de alge meens vergadering, in strijd met art. 26 en 27 der statuten, voorgesteld, behalve aan de afdeelingen, ook aan de hoofdbe stuurders individueel stemrecht toe te kennen,voor dat voorstel urgentie gevraegd, en dat voorstel zien aannemen, maar Krommenie, in deze meegaande met den rijper afgevaardigde, die in de 14e al- gemeeue vergadering aantoonde, dat voor stellen tot statutenwijziging var. zdo in- fiüuiXjXJEITO UW. Roman van Kael Hellmeb. 14) TIENDE HOOFDSTUK. Elkandeb waaedio. Raven is echter juist de man, die op een jong meisje bij den eersten aanblik verlieven kan. Maar zoo hoog zal zij wel niet hebben durven streven. In elk geval kan ik uwe liefdesavonturen niet ten einde brengen. Ik kan u wel zeggen, dat ik niets meer voor u kan doen. Thans zal ik u nog zeshonderd gulden geven, maar daarna behoeft gij op mijn hulp niet meer te rekenen! Zij zeide dat niet zeer vriendelijk. Auguste Lovell was geen vrouw van streng zedelijke begrippen, zij was we- teldwijs en gewetenloos. Om haar doel te bereiken ichrikte zij voor geen middel terug, maar haar broeder, die uiterlijk zoowel als innerlijk veel op haar geleek, had zij lief en was ook altijd bereid voor hem een offer te brengen. Dank! riep Carlingford levendig. Op mijn eer, Gusti, gij zijt een lieve zuster, maar ik kan het niet nelpen dat ik zoo vaak geldgebrek heb 1 Het kan zijn, antwoordde mevrouw Lovell eenigs- zins droog. Ala men de mannen mocht gelooven, moest men aannemen, dat het nooit hun schuld is als het hun slecht gaat. Ik vermoed echter dat gij, trots al uwe be weringen dat gij zoo zuinig leeft, nog menigen gulden uit geeft, die bespaard kon blijven, menigen gulden dien gij niet alleen hebt verteerd. Zij was bij deze woorden opgestaan en trad op haar schrijftafel toe. Daardoor zag zij niet hoe Carlingfords wan gen licht gekleurd werden. Zij reikte hem de banknoten over en hij dankte haar en ging daarop heen. Op straat gekomen riep hij een huurkoetsier aan en gaf order hem naar Fulham te brengen. Ik zal wel een teeken geven als ik uitstappen wil, voegde hij er bij, leunend in de kussens van het rijtuig: In elk geval niet vlak voor het huis. Ik zal haar wel weer geld moeten geven, want ze is zoo verkwistend. De duivel hale de gansche historie I Ik wou dat ik haar kwijt kon raken, maar dat zal zoo gemakkelijk niet gaan. Wie kon denken dat het meisje zoo lastig zou zijnl Het duurde niet lang of Carlingford liet stilhouden en vervolgde daarop zijn weg te voet. ELFDE HOOFDSTUK. Da Rozenvilla. Hoe komt gij hier, Raven? Ik dacht dat gij alle soirées verafachuwdet! riep Edgar Morton, toen hij in de con certzaal Lionel von Raven outmoette. Dat is ook zoo, maar ik ken den musicus, die aan stonds zijn gaven ten toon zal spreiden en hij verzocht mij te komen. Wie is dat dan, een of ander voornaam heer? Ik mag geen namen noemen. Maar hoe komt gij hier? Men heeft mij een biljet gezonden en dus ben ik gekomen. Het bleek dat de plaatsen der beide heeren dicht naast elkander waren en zoo betraden zij samen de zaal. De soirée was zooals vele van die soort concerten, slecht bezet en bovendien liet de uitvoering veel te wenschen over, zoodat de beide heeren zich gruwelijk verveelden en zeer verheugd waren toen het geëindigd was. Wat zult gij nu tot uwen musicus zeggen? vroeg Morton, toen zij op straat waren. Precies wat ik er van denk, antwoordde Raven, Zondag komt hij bij mij eten en als- Plotseling zweeg hij zonder den zin te voleindigen. Zijn wangen gloeiden en zijn oogen fonkelden. Wat is dat riep hij. Wat scheelt u, Raven? vroeg de ander verwon derd, terwijl hij den blik van den baron volgde zonder even wel iets te zien. Niets, zeide Raven haastig. Excuseer mij. Adieu. Dwars door karren en rijtuigen heen snelde hij weg. Morton zag nog een oogenbhk zijn hooge gestalte, toen was hij verdwenen. Een rijk gekleeds vrouw was hen juist op het trottoir voorbijgegaan. Zij had hem een oogenblik het gelaat toe-

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1