NIEUWS- EN AI>\ ERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Zaterdag 23 Februari 1889. No. 1731. ABOHMEltEKTSPRIJS: ADVERTENTIES: S T k D S NI E U W S. BINNENLAND, IN TIJGERKLAUWEN. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden 1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Velefoonmsnaaner 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiere. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOH en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Generale de Publieite Etrangère G. L. 1)AÜBE 3f Co., JOH. F. JONES, Suer., Parigt, 31bit Faubourg Montmartre. Haarlem, 22 Februari. Wij vernemen uit volkomen ze kere brondat de directeur der Rijkskweekschool alhier is aange schreven, binnenkort eene oproeping te doen van jongelingen, die tot onderwijzer wenschen opgeleid te worden, en daartoe plaatsing ver langen aan bedoelde inrichting. Op deze gunstige beschikking van den minister vestigen wij in het bizonder de aandacht, want niet alleen is het onderwijs aan deze school op eeDen breeden grondslag ingericht, maar ook worden boeken en verdere leermiddelen, zoowel als het onderwijs, kosteloos verstrekt. Wij twijfelen niet of de directeur der Rijkskweekschool zal, des ge vraagd, alle noodige inlichtingen willen geven. Het is te betreuren, dat voorals nog deze kweekschool niet is open gesteld voor vrouwelijke kweeke- lingen, maar deze kunnen in elk geval trachten eene plaats aan de normaallessen te erlangen. Bedriegen wij ons niet, dan ligt dat ook in de bedoeling der Hooge Regeering. De volgende circulaire is hier ter stede verzonden //Aan burgerlijke en militaire overheden der stad Haarlem, leden der Tweede Kamer de Staten-Generaal, Godsdienst leeraren, officieren van het nederlandsche leger, iu werkelijken dienst of in rust, directeuren, leeraren en onderwijzers aan alle inrichtingen van onderwijs, bestuur- deren van kiesvereenigingen, sociëteiten enz. en redacteuren van haarlemsche Dag bladen. Eenige dagen geleden is U aller aan dacht zeker wel getrokken door een be richt in de dagbladen, 't welk inhield, dat eenige jongelieden uit den meer ge goeden stand zich aaneengesloten hadden tot het vormen van een Boud, welke Per soonlijke Dienstplicht in zijn vaandel voe ren zou en zich tot doel zou stellen door het geheele land met woord en daad het persoonlijk vervullen van den dienstplicht aan te moedigen en te steunen. Zij stelden zich daarbij voor, dat eene zoodanige be weging ouder de toekomstige miliciens van 1889, '90 en '91 grooten invloed zou kunnen oefenen op den loop van za ken, omdat bij hetgeen zij zich van hunne werkzaamheid voorstelden, niemand meer door eenig overwegend bezwaar zou terug geschrikt kunnen worden, om in de ge lederen het vaderland te dienen. In hoeverre zij hunne verwachtingen te hoog gesteld hebben zal de tijd leeren. Reeds nu echter mag zich de Dienst- plichtbond, met name in de hoofd stad des lands, in eene ongemeene deel neming, zoowel van oud als jong, ver heugen immers eenige dagen na de offi- cieele oprichting telde het aantal leden ruim een tweehonderdtal, waarvan ook eenigen buiten Amsterdam woonachtig waren. De Spaarnestad was weldra door meer dan zes leden vertegenwoordigd, zoo dat volgens Artikel 6 der Statuten, binnen hare muren eene Afdeeliug opgericht kon worden. Dit nu heeft den llen Februari plaats gehad op eene afdeelisgs-vergadering, waar ook een voorloopig bestuur gekozen en een besluit genomen is, maatregelen te nemen tot het alom bekend maken van het doel van den Bond, waartoe in de eerste plaats behoort, dat de afdeelbg Haarlem zich den steun tracht te verze keren van alle invloedrijke burgers en autoriteiten dezer stad. Het is daarom, dat ondergeteekenden als voorloopige bestuurders der Afdeeling, zich wenden tot U, die door den aard uwer werkzaamheid zooveel voor onzen Bond kunt doeD, met het verzoek, ieder in «igen kring mede te willen werke» tot verwezenlijking van ons doel, en onze Afdeeling zoo veel mogelijk te willen steunen. Wij hebben de eer U hiernevens een uittreksel der Statuten van den Dienst- plichtbond aan te bieden, zooals deze zijn vastgesteld in de Algemeene Vergaderiug van 9 Februari, en waarvan Artikel 4 de gelegenheid voor een ieder openstelt zijne sympathie te toonen met ons streven. NAMENS HET VOORLOOPIG BESTUUR P. TIDEMAN, President. Leidschevaart 66. G. J. SCHOUTE, Secret.-Penningm. Ged. Oudegracht 84. Uittreksel der Statuten van den Dien8tplichtbond. Art 1. De Dienstplichtbond is eene Vereeniging, die zich ten doel stelt, door samenwerking het persoonlijk vervullen van den dienstplicht te bevordereu en te steuuen, het hoofdbestuur is gevestigd te Amsterdam. Art. 3. De Bond bezigt voor zijn doel de volgende middelen: l. Het opwekken tot deelneming aan de vrijwillige oefeningen in den wapen handel en het geven van inlichtingen daaromtrent. B. Het bevorderen der aansluiting tus- schen en het behartigen der belangen van hen, die hunnen dienstplicht persoon lijk wenschen te vervullen. c. Het houden van vergaderingen. Art. 3. Er zijn gewone leden, buiten gewone leden en eereleden. Art. 4. Gewone leden zijn zij, die den leeftijd van 16 jaar bereikt hebbende zich verbinden, met toestemming van vader of voogd, den dienstplicht persoonlijk te ver vullen. Het buitengewone lidmaatschap staat open voor hen, die den Bond wenschen te steunen, maar den dienstplichtigen leeftijd te boven zijn of eenige reden heb ben tot vrijstelling van dienst. Art. 6. In elke gemeente, waar mins tens zes leden zijn, kan eene afdeeling worden opgericht. Het Hoofdbestuur kan in gemeenten, waar geen Afdeelingen zijn, leden tot cor respondenten aanstellen Alle gewone en buitengewone leden storten jaarlijks in de Bondskas eene som, die het Huishoudelijk Reglement voor schrijft. Art. 10. De Afdeelingen worden op de grondslagen van den Bond overeenkoms tig de plaatselijke omstandigheden samen gesteld. Art.ll.De Vereeniging is aangegaan voor den tijd van 29 jaren. De dagteekening van het Koninklijk Besluit, waarbij de Statuten zijn goedgekeurd, wordt gehou den voor den datum van vestiging. N.B. Elk buitengewoon lid verbindt zieh jaarlijks meer dan f 0.25 in de Af- deeling8kas te storten, waarvan een door het Huish. Reglement bepaald gedeelte in de Bondskas gestort wordt door de Pen ningmeester der Afdeeling. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem s Dagblad: 1 machinist-stoker, 1 gep. militair zoekt bezigheden. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 1 kleermakersaankomeliDg, 1 horlogemakersleerlmg, 1 timmer mansleerling. Zekere T. te Hillegom ontving van eene vrouw aldaar een bank biljet ter inwisseling. De vrouw, niet kunnende lezen, meende een biljet van f 100 te hebben gegeven, doch haar echtgenoot vermiste er een van f300. Hoewel T. beweert, een biljet van f 100 te hebben ont vangen en dit ook verantwoord heeft, is het toch na gedaan onder zoek gebleken, dat door hem een bankbiljet van f 300 te Bennebroek ter inwisseling is aangeboden en later ook werkelijk is gewisseld. De justitie is in de zaak gemoeid. LETTEREN EN KUNST. Men meldt uit Amsterdam: Den directeur der hollandsche opera werden Donderdagavond, ter gelegenheid van zijne hene- fice-voorstelling «De Jodin*, in de pauze vele geschenken aangeboden van voorstander» der hollandsche opera, ze» fraaie salon stoelen van de officieren, een groot zilveren pièce de milieu van de artisten, voorts eene salontafel, standaard, vazen, mnziekkast, schilderijen, ze«en kransen enz. enz. Meest alle geschenken gingen vergezeld van albums met de namen der schenkers en betui gingen van belangstelling en waardeering voor het streven des heeren L)e Groot, die dankbaar de geschenken aanvaardde en verder den steun van het publiek inriep. De Staatscourant meldde Donderdagavond omtrent den toe stand van Z. M. den Koning Volgens verklaring van professor Rosenstein en van de geneesheeren des KoniDgs is de ontsteking van het slijmvlies der mond- en keel holte gelukkig geweken. Alleen de krachten vau Z. M. laten nog te wenschen over. Uit Apeldoorn wordt aan het U. D. dato 21 dezer geseind Z. M. bracht den nacht vrij rus tig, doch den nanacht vrij oDrus- tig door. De toestand is vrij ernstig; Z. M. neemt weinig voedsel op. Door den minister van Binnenlandsche Zaken is aan 's Ko- nings Commissarissen eene aan6chrij - ving gezonden van den volgenden inhoud .Het is gebleken, dat in vele ge meenten door burgemeesters vau gemeentenwaar krankzinnigen, over wie bet staatstoezicht zich uit strekt, verpleegd worden buiten ge stichten, geene mededeeling wordt gedaan van het ophouden vau zoo danige verpleging aan de officieren van justitie en aan de inspecteurs voor het staatstoezicht op krank zinnigen. Ook leerde de oudervin ding, dat somtijds directiën van zie kenhuizen in de meening verkeeren, dat zij niet verplicht zijn tot de aangifte, bedoeld bij art. 3 der wet van 27 April 1884 {Staatsblad n°. 96), wanneer krankzinnigen voor loopig in hare inrichting wordeu opgenomen. Ik heb de eer U.H.E.G. te verzoeken, met verwijzing naar de circulaire van mijn ambtsvoor ganger, dd. 6 Januari 1886, n°. 4111, afd. M. P., de burgemeesters in uwe provincie te herinnen aan de inzendiDg der bedoelde opgaven, met uitnoodiging tevens het daarheen te leiden, dat ook de in de tweede plaats bedoelde aangiften geregeld zullen worden gedaan». De minister van Binnen- landsche Zaken maakt bekend dat met 15 Maart a. s. te vervullen is de betrekking van leeraar in |de nederlandsche taal en in de aard rijkskunde aan de rijks hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Zaltbommel. Jaarwedde f 1800. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 27 Februari e. k. aan te melden bij den inspecteur van het middel baar onderwijs dr. W. B. J. Van Eyk, te 's Hage. Door de heeren J. Stoffel, fabrikant te Deventer, dr. R. Mans- holt, landbouwer te Westpolder, Groningen, D. de Clercq, fabrikant te Haarlem, dr. J. C. Schönfeld, arts te Ulrum, Groningen en Th. Sanders, architect te Amsterdam is een circulaire verzonden inhoudende de opwekking om toe te treden tot een Nederlaudschen Bond voor land nationalisatie, welke, zoodra er zich 25 personen zullen hebben aange meld, zal worden geconstitueerd. Zij, die inlichtingen, verlangen kunnen zich daartoe tot genoemde heeren weDden. Van den heer Goddefroy die aan Afrika's Westkust een aan tal negertypen en eene verzameling voorwerpen heeft bijeengebracht welke bestemd zijn voor de parijsche tentoonstelling, en d:e eene photo- graphie zou maken van het graf vau den heer D. D. Veth, die op de eerste reis het leven verloor, is be lt rricht ontvangen dat zijne reis uit stekend is geslaagd en hij zich thans op de terugreis naar Nederland be vindt. Dit bericht was afgezonden van Benguela. Vermoedelijk zai de terug reis plaats vinden met het stoom schip DeAfrikaan, van de Afnkaan- eche Handelmaatschappij, hetwelk tegen het einde dar maand Maart te Rotterdam wordt verwacht. D.) In De Tijd stelt de heer H. M. Werker voor, een «Bond tot afschaffing der con-criptiei op te MJ l £ji X» 3EI 1? O Roman van Kabl Hellmeb. 16) ELFDE HOOFDSTUK. De Rozbnvilla. Ja. Hij beweert dat hij geen toereikende middelen heeft om mij een behoorlijk huishoudgeld te geven. Ik geef waa lijk zooveel niet uit, mijnheer de baron, en ik heb al in lang geen nieuw kleed gehad. Als ik iets van waarde had bezeten zou ik het reeds lang hebben verkocht. Zoudt gij mij willen zeggen of deze ringen geldswaarde vertegen woordigen? Zij trok eenige ringen van hare vingers en gaf hem die in de hand. Hij keek er naar en schudde toen ontkennend het hoofd. Zij zijn niet echt, Essy. Het is een mooie imitatie, maar altijd toch valsch. Ik dacht het wel, hernam zij bitter, ofschoon ik aanvankelijk ze voor echt hield. Hoeveel zouden ze waard zijn? Eenige shillings. Doch bekommer u daarover verder niet, Eapy. Behoud uw riDgen eu sta mij toe u te helpen. Neen, neen, mijnheer de baron. Hij gaf haar de hand. Laat mij doen wat ik kan, Essy, maar wees voorzichtig, want het zou u onaangenaam heden kunnen veroorzaken, als men dacht dat gij meer geld bezit dan ge liet blijken. Kan ik u een brief zenden? O ja, mijnheer de baron, met de grootste veiligheid. Dan zult gij morgen van mij hooren, ging hij voort. Uw adres is Grandley, niet waar? Ja. O, mijnheer de baron, gij zijt veel te goed voor mij, ik ben dat niet waardig. Ik behoor niet tot diegenen, die een misstap niet kun nen vergeven, Easy. Overigens moet ge mij twee dingen beloven, als ge wilt. Ja, genadige heer. Ten eerste, dat gij aan uw armen ouden vader schrijft, zonder daarbij uw adres te behoeven op te geven, dat het u goedgaat en men voor u zorgt. Wilt gij dat doen? Ja, zeide ze halfluid, ik wil het doen. De vrees heeft er mij tot nu toe van afgehouden en hij zeide mij, dat ik niet schrijven mocht, maar ik wil het nu toch doen! Goed, ik weet dat gij woord zult houden. Verder moet gij mij beloven, dat gij mij schrijven of telegrafeeren zult, zoodra gij hulp behoeft. Gij kent mijn adres in Londen en gij doet er mij een groot genoegen mede zoo gij mij als een trouw vriend behandelt, op wiens steun men in den nood rekenen kan. Wilt gij mij ook dit beloven, Essy? Ja, ik beloof het, moge de Hemel u voor uwe goed heid zegenen, mijnheer de baron I Ik vertrouw u, zooals ik hoop dat gij mij vertrouwt. En nu, vaarwel 1 Zoodra ik kan kom ik u weer bezoeken, maar ik kau niet te vaak komen daar dit u in opspraak brengen zou. Gij moet de dienstboden ook niet toestaan zoo dikwijls uit te gaan. Op een zoo verlaten plek als deze ia dat vol strekt niet veilig. Hij hield hare hand een oogenbiik in de zijne, zeide toen zachtGoeden nacht, Easy I en verliet daarop de kleine woning. Terwijl Raven de «Rozenvilla» verliet, ging aan de andere zijde van den weg, achter de boomen, een persooD, die Ra ven zoo gaarne had willen terugzien. Hij vermoedde even wel hare nabijheid niet, terwijl zij hem toen het licht van een gaslantaren op hem viel, gemakkelijk herkende. Ja het was Lionel von Raven dacht zij en hij kwam uit het hui» over welks bewoonster zulke zonderlinge en lang niet vlei ende geruchten liepen. Ravens hooge gestalte verdween weldra om den hoek der naaste straat, terwijl het meisje hem peinzend nazag. Lionel vermoedde niet hoe dicht bij hem z.ch het meisje bevond, waarnaar hij zoo smachtte. Hij bezag de «Rozen- villa» vau alle kanten en bemerkte nu eerst hoe geheel het huis op zichzelf stond. Een jongen die daarlangs kwam, vroeg hij hoe de eenzame laan heett die er heen voerde. De Liefdevallei, luidde het antwoord. Een mooie naam mompelde Lionel, doch waar schijnlijk slechts bij het volk bekend. In elk geval heeft de schurk die haar heeft meegetroond, de kunst verstaan om den meest verlaten hoek van Londen te vinden. Vroeg of laat echter zai ik hem wel op het spoor komen en dan zal hij met mijn rijzweep kennis maken 1

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1