De Wintertuin Concert indut C.GERBER Jr. Bouwterrein. Zaal te Huur KSSKSiEëWS. Teeken-CoIIegie Kist zij ons Doel. Burgerlijke Stand. „Melpomene en Thalia". SOIRÉE en BAL. Kruisstraat 3, Haarlem, Advertentiën. GEMENGD NIEUWS. H, KRELAGE eo II, Schouwburg Haarlem. DIHSDAG 26 Februari 1389, Hollandsch Tooneelgezelschap. VRIJDAG 1 Maart a. s. Maandag 25 Februari, SOCIËTEIT „DE KROON". p. V4\ wm Schagcheistraat Ho 28, INBOEDEL, Prof.P. W. A. GORT VAN DER LINDEN, OLIVER KING, test Jisr HAARLEM TE HUUR, Koper-Clichés Vorstelijke Familie teleurgesteld, dat wij onzen vriend en medewerker Yves Guyot in dergelijk gezelschap zien. Da »Ró- publique Fran9aise« zegt, dat zy nooit opgehouden heeft van het radicale ministerie een moedige, vastbesloten, energieke politiek, een doortastende uitvoering der wetten tegen de ceaaristische sa menzwering te vragen en dat men van haar geen andere taal zal hooren, nn er andere mannen aan 't roer zyn gekomen. Zij vestigt de aandaoht op het feit, dat het ministerieole program wel dra aan de kamer zal worden voorgelezen. Vrij dagmorgen zijn de ministers, die door de benoeming van Spulier tot minister van hnitenlandsche zaken voltallig geworden zijn, saamgekomen op het Elysée, om de groote trekken van dit pro gram vast te stellen. De oppositie staat gereed om van het nieuwe werk at' te breken wat er van afgebroken kan worden. Het engelsche regeerings-program, voor zoover dit uit de troonrede te kennen is, heeft dit lot reeds ondergaan. Harer MajesteitB regeering moest in het Hoogerhuis een verwijt hooren over het verzwijgen van de bekrachtiging der Suez-con- ventie en van den Btand van zaken in Zanzibar; in het Lagerhuis werd zij door John Morley, haar bekende tegenstander in de egyptiaehe politiek, voorbereid op eon amendement, waarin verklaard zal worden, dat Ierland op onrechtvaardige wijze wordt bestuurd en dat er maatregelen genomen moeten worden om het iersche volk te helpen. Het laat zich dus aanzien, dat dit nieuwe zit tingjaar de iersche kwestie een stukje nader bij haar oplossing zal brengen. Ook over de voorgenomen versterking der vloot werden eeaige woorden gewisseld. Minister Smith legde den nadruk op het feit, dat de re geering niet van oorlogszuchtige plannen zwanger gaat, maar in verband met de uitb-eiding der strijdkrachten in anderelanden, voorzorgsmaatre gelen moet nemen. Deze zullen wel in de eerste plaats gelden de oorlogsschepen, waarvan er twintig door gebrek aan kanonnen zoo sehulde- loos zijn als een pleizierjacht. Als er morgen oorlog uitbrak, zoo beweert men, zou Engeland niet binnen eeu jaar in staat zijn de noodigo kanon nen tegen den vijand te laten spelen, zelfs al togen alle geschutgieterijen dadelijk aan den arbeid. In de tweede plaats zal men de denkbeeldige waarde van Engelands strategische kolenstations tot een werkelijke verhoog?n, door bijv. Gibraltar aan de •igchen der hedendaagsche krijgsku >st te doen beantwoorden, door de pasgebouwde forten vaa Sierra Leone van kanonnen en kanonniers te voorzien, door het eene kanon, dat op de ge bouwde of in aanbouw zijnde forten aan de Kaap aanwezig is, uit zijn isolement te bevrijden. Niet in de laatste plaats evenwel zal men hij het voorbereiden van dergelijke kostbare oorlogsmaat regelen in het anti-militaire Engeland het oog gehad hebben op de bezittingen, en daaronder in de eerste plaats op Canada. Ter gelegenheid van Cartwright's voorstel de amerikaansche kolonie te machtigen met andere mogendheden onder handelingen te voeren zonder het moederland daarin te kennen een eerste stap tot afschei ding zijn er woorden gesproken, waarmede men in Engeland niet zal nalaten, rekening te houden. Bij het verdedigen van zijn voorstel deed Cartwright uitkomen, dat Canada aansprakelijk is voor de verdediging van zijn uitgebreid grond gebied zonder op Engelands hulp te kunnen rekenen, dat de voogdijschap, die het moederland uitoefent, zeer vernederend is voor de Canadee- zen; dat Canada zeer veel nadeel heeft van deze voogdijschap, omdat de Vereenigde Staten zich ingeval van oneenigheid op Engeland wreken, door zijne kolonies te henadeelen, adres aan het engelsch-amerikaansche visscherij-traetaat, dat hierom alleen door de amerikaansche vertegen woordiging werd verworpen, omdat de engelsche onderhandelaar, de heer Chamberlain, auti-iersehe beginselen voorstaat. Deze toelichting zoowel als het voorstel zelve, ademt een sterken geest van afecheiding en ieder der canadeesche afgevaardigden voelde, dat hij moest stemmen voor of tegen den eersten krassen maatregel om Canada's aneiatie bij de Vereenigde Staten voor te bereiden. Met 94 tegen 66 stemmen ver klaarde men zich hiervan afkeerig, en dadelijk ;evaar ia er dua voor Engeland zoo weinig, dat tijd in overvloed heeft om kanonnen te gieten, die op hun tijd een woordje mee znllen spreken in de canadeesche beraadslagingen. Maar neemt, men in aanmerking, dat in 1882 een dergelijk anti-engelsch voorstel met een ander half maal grooter meerderheid werd verworpen, dan zal men inzien, dat het gevaar zeer sterk aanwast. De bedreiging der bewoners van Mani toba om zich af te scheiden, toen voor eenige maanden de regeering weigerde concessie te ge ven tot het leggen van een eigen spoorweg, is daarvvn een der meest verontrustende teekenen. aangeroerden troep ran omstreeks 100 man die de straten afliep, roepende, //Komaan, naar de bakkerswinkels en die geplunderd 1" De troep ging nu op weg, en de bakkers, beducht voor betgeen volgen kon, gaven al bet brood dat zij voorbanden badden. Men zou nu gedaebt hebben dat die lie den, tevreden dat zij brood hadden, rustig naar huis zouden zijn gegaan. Doch het W88 er verre af. Yelen hunner wierpen dadelijk de brooden weg en Bloegen de glasruiten bij de bakkers in. De politie en de gendarmerie kwamen nu op de been, en hierop nam de bende de vlucht, maar zij beloofde den volgenden dag te zullen terugkomen. Vele winkeliers sloten in de opschud ding hunnen winkel. Maandagavond is een werkmanHenri Nègre, op den E ffel-toren van een hoogte van tien meters naar beneden gevallen en heeft zware inwendige kneuzin gen bekomen. Overigens is er nog slechts éen ongeluk met doodelijken afloop bij dezen torenbouw te betreuren. Toen de toren 53 meter hoog was, is een der werklieden van boven gevallen. Deze was natuurlijk onmiddellijk dood. Een zeldzaam huwelijk zal binnenkort te Lodz (Duitschland) worden gesloten. Een welgezeten jonkman, van achttien jaren, dong uit onverklaarbaren aandrang naar de hand van eene arme met een groot gezin gezegende weduwe van73 zomers I De «gelukkige» bruidegom krijgt nu op eens elf stiefzoons en dochters, waarvan de oudste 53 jaar is en verder 23 kleinkinderen en 16 achterkleinkinderen. Men hoopt dat het huwelijk nog zal afspringen,maar het zonderlinge jongmensch schijnt smoorlijk verliefd en... l'amour ne raisonne pas. In Praag wordt veel gespro- ken over het volgende geval van zelfmoord ouder buitengewone omstandigheden ge pleegd. Een vrijwilliger van den eenjarigen militairen dienst, trad Maandagavond een banketbakkerswinkel binnen en deed aan de schoone winkeljuffrouw onomwonden de vraag, of zij hem beminde. Zij ant woordde beslist: neen, waarop hij zich voor den spiegel plaa+ste en twee revol verschoten in den mond afvuurde, waar door hij terstond dood neerviel. Dit alles geschiedde in tegenwoordigheid van twee damesdie daar gebakjes kochten. Beiden vielen in onmacht en ook de kleine verkoopster was verstijfd vaa schrik. tenlandsehe zaken en financiën, die de uittredende ministers Mariano, Cavalho en Kavarro zullen ver vangen. gevsi het Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Haarlem dr. A. J. Th. Jonker, pred te Ellecom. STSOMVaASTBIRICNTEN. Het stoomschip Zuid-Hollandkapt. Otto, van Java, 1. v. Marseille, arriveerde den 22sten Febr. te Rotterdam. Het stoomschip Rotterdam der N. A. S. M., van New-York naar Rotterdam, passeerde 22 Febr., des avonds 9 uur 30 min. Dover. $AMiL!EBERi6HTEN UIT DB VOORNAAMSTE DAGBLADEN. GEBOORTEN: 20 Febr. Mevr. De Bont-Stutterheim d. Amst. - H. Lovison-Polenaar z. Arnhem. - 21. M. J. Driessen-Joosten z. 'B-Hage. - J. C. Scheidecker- baronesse v. Zuijlen v. Nijevelt d. Parys. - A. Springer-Roeder d. Lissabon. - 23. J. C. van der Drift-Maury z. Vlaardingen. - M. Goossens-Deur- vorst z. Rott. - B. T. Verroen-Langer z. Rott, GEHUWD: 21 Febr. J. L. van Praag en D. Dreese Arast. - J. C. Blok en N. L. H. de Castro Utrecht. - C. H. P. Brocns en S. Richard Naarden. OVlRfjHDKN: 19 Febr. H. Berger 66 j. Amst. - J. W. 01- denkott 33 j. Amst. - Wed. M. M. M. Schmitz- Bruning Amst. - 20. A. L. van der Harst 90 j. 's-Hage. - G. Groenenboom 60 j. Charlois. - 21 F. H. Görlitz 69 j. Rott. - D. van Vugt 8 4. z. Rott. - A. Korevaar Az. Giessendam. - L. baron Snouckaert van Scbaubnrg 20 j. Cannes. - 22. Kind van jbr. A. L. J. Melvill van Carnbeo 's-Hage. De vierde Kunstbeschouwing met introductie van Dames, zal ge geven worden door de «Academie van Beeldende Kunsten en Tech nische Wetenschappen», te Rotter dam, op Woensdag 27 Febru ari 1889, 's avonds ten 71/, ure, in de Bovenzaal der Sociëteit „Ver- eeniging" Eet Bestuur H. SAVRIJ, President. F. J. RIEPSAAME, Secretaris. GEBOORTEN» 21 Febr. E. Janse-Lindeman z. - 22. II. E. H. W. Grabijn-Reeser z. - A. C. F. Booms- Boblin 2. - 28. G. Zomerdijk-Willemae z. - C. Meiohior-v. d. Voet d. - A. Kales-Castrieum d. OVEK. ed&N 21 Febr. W. H. Slebe 20 m. z. Raamsteeg. - J. van Steen-Janssen 65 j. Raamsteeg. - B. v. d. Meer 2 m. d. Noorder-Scboolsteeg. - 22. P. Brandt 8 m. d. Kerk hofstraat. Afd. HAARLEM. Aan hen, die de Afdeeling Haarlem van den LHenst- plichtbond willen steunen, en daartoe 't zij als gewoon-, 't zij als buitengewoon lidwenschen toe te treden, wordt beleefd verzocht naam en woon plaats, benevens het bedrag der jaarlijksche contributie (door ieder zélf vast te stellen, mits meer dan f 0,25) uiterlijk vóór 1 Haart a. s. op te geven aan den Secretaris der Afdeeling, door wienook steeds gaarne statuten ter ken nismaking worden verstrekt. Namens het voorloopig Bestuur P. TIDEMAN, Voorzitter. Gr. J. SCHOUTE, Seer. Peoningm. Ged. Oude Gracht 84. Genootschap: Zondag 24 Februari 1889: Voor Leden en hunne Dames toe gang vrij. Iutroductie voor niet-Leden zijn verkrijgbaar bij het Bestuur en de Werkende Leden, h 50 Cents voor een Heer met of zonder Dame. 8 uur. Hoofdagent der Levensverzekering Mij. Assurances Générales Bur la Vie te Parijs. Koopt Coupons tot hooge prijzen en belast zich met het uitvoeren van EffecteDorders. Besteedt heden behoudens wijziging der heersen voor V. k.jfc-S-A ür Uit de advertentiën. Te koop een salondoes, anderhalf jaar oud. Een pleegzuster zuu gaarne slepen lijdenden belangloos verplegen. Iemand zoekt een vriend die hem f 200 wil leenen. Een bleeker die volgens de natuur wascht en bleekt, zoekt klanten enz. LEGER EN VLOOT. Aan het algemeen overzicht van de schepen en vaartuigen van oorlog out- leenen wij het volgendeop 1 Januari 1889 waren er voor de verdediging van d® kusten, zeegaten, reeden en stroomen 21 gepantserde schepen (ouder deze laatsten 12 torpedobooten groot model en 20 klein model). Voor algemeenen dienst 2 ge pantserde e» 16 ongepantserde schepen. Voor bizondere diensten zijn bestemd3 wacht- en kustschepen, 15 instructie- en exercilievaarluigen en 1 cpnemingsvaar- tuig. Bij de indische militaire marine zijn 28 schepen, onder welke 3 opnemings vaartuigen en 1 torpedoboot, groot model. RECHTSZAKEN. De justitie uit Maastricht stelde Dins dag een onderzoek in te Broek Sittard, alwaar een kiezer zijne stem bij de jongste gemeenteraadsverkiezing voor 25 fr. ver kocht had. Men herinnert zich dat juist die stem van beslissenden invloed geweest is. Een driehonderd werkloozt arbeiders te Dieppe hebben zich Woens dagochtend naar het raadhuis begeven, waar zij brood vroegen. De maire heeft hun geantwoord, dat hij eene commissie uit hun midden 'a namiddags ten gehoore zou ontvangen. De commissie kwam op den bepaalden tijd, en de maire gaf haar toen te kennen, dat er den volgenden dag eene uitdeeling van brood zou plaats heb ben. Hiermede scheDen de werklieden te vreden; doch een weinig later vormde zich een nieuwe, door eenige volksmenners jEen samenzwering. Lompheid en domheid zijn twee straatjongens, die hebben saamgezworen om de wijs heid een pak slaag te geven. TELEflRAMMEH. LONDEN, 23 Febr. (Reuter.) In het Lagerhuis keurde de heer Brad- laugh het af, dat de regeering de strijdkrachten wil versterken. De minister Gorst antwoordde op dezen aanval en betoogde, dat Engeland zich nergens tot eenig optreden heeft verbonden behoudens door de verdragen, welke het Par lement bekend zijn. Het is het eenige streven der regeering den vrede te handhaveD, maar de uit gaven voor het leger en de vloot zijn te veel verminderd. Voorts deed de minister uitkomen, dat Engeland S.kkem niet heeft aangevallen, maar er zich toe heeft bepaald een aanval af te slaan. De regeering doet nu haar beat den vrede in dit land te handhaven. ROME, 23 Febr. (Reuter). In antwoord op een rede van den voorzitter der begrootingscommissie verklaart de beer Crispi, dat de italiaansche regering Saati niet kan opgegeven, noch Maesowah aan an deren overlaten. De regeering zal alle mogelijke vooretellen tot be zuiniging doen, maar binnen de grenzen van het gebied, hetwelk de Italianen du bezet houden. De minister van Oorlog sprak in denzelfden geest ale de heer Criepi. LISSABON, 22 Febr. (Reuter). Tot ministers zijn benoemd Pisano Garcia, marineJoeé Gaeiha, open bare werken en Darros Gomez, bui- Den 19en Februari overleed na een lang en smartelijk doch geduldig lijden, onze innig ge- liegde Moeder en Behuwdmoeder, MARIA ELIZABETH van DEL DEN, Wed. van Babtolomeüs Vlaanderen, in den ouderdom van 64 jaar. A. KAART. M. E. KAART, geb. Vlaandebbn. C. VLAANDEREN. J. VLAANDEREN. Voor de zeer vele bewijzen van belangstelling, dezer dagen ont vangen, betuigen wij onzen harte- lijken dank. M. F. PIEPER. A. PIEPER -Houttuijn Wobmerveer, Februari 1839. in de Tuinbouwinrichting van aan den Kleinen Houtweg te Haar lem i» GEOPEND van Maandag 25 Februari af, alle werkdagen van twee tot vier ure des namiddags. Toegang door de laan naast het kantoor. In den Wintertuin is voorhanden eene fraaie keuze van bloeiende en Sierplanten tegen billijke prijzen. van allen aard en tot eiken prijs worden in den Wintertuin saftmge- steld. Uit den WINTERTUIN worden versieringen voor feesten, enz. tegen billijke v.iorwaarden bezorgd. Directie: A. VAN LIER. Teoneeispel in 3 bedrijven of 7 tafereelen. Aanvang VU uur. Baicon ƒ1,50; le Loge ƒ1,25; Parterre ƒ1,2e Loge ƒ0,80; Gaanderij ƒ0,40. Plaatsbespreking Maandag en Dinsdag. ST De Hoofdrollen worden ver vuld door den Heer VELTMAN en Mejuffrouw ROELOFSEN. „TB AVI ATA", groote Opera van Verdi, door het Opera- Gezélschap van den Bark schouwburg, des avonds ten 8 uur, in de te geven door den Nederlandschen Solo Violist Metalliekƒ20,88 Zilver Roebels 1,27 Gouden Roebels1,91 Dollars, per 1 Maart a.s. 2,46 Belast zich met de Conversie der 4 Oblig. HoHandsche Spoor. IN belast zich met den aan- en ver koop van Effecten, het verzilveren van Coupons, het sluiten vau Pro- lougatiën en plaatst gelden onder hypothecair verband. (om contant geld,) op Dinsdag 26 Februari 1889, des morgens 9 uur, ten sterf huize van den heer J. A. M. JANSSEN, aan de Zeestraat te Beverwijk, van een netten en goed onderhouden waaronder: Pianino (Bernhardt) Mahoniehouten Boekenkast, dito Cilinder Bureau, diverse Mahoniehouten en andere Meu belen, Ledikanten, Bedden met toebehoorenHaarden Brandkast, voorts: Goudenen zilveren voorwerpen, Kleede ren, Linnengoed enz. Alles daags vóór en op den ver- koopdag te bezichtigen. Notaris W. BOERLAGE, te Velsen. In een bebouwd gedeelte der stad oDgev. 1800 M® Bouwterrein TE KOOP of TE HUUR. Te bevragen bij den Architect D. STORM, te Haarlem. O OPENBARE VERGADERING op Donderdag 28 Februari 1889, des avonds ten acht ure, in de bovenzaal Vereenigingt. OnderwerpVolksopvoeding. Toegang voor niet leden 25 cents. met m-dewerking van Hofpiauist van H. M. de Koningin van Engeland. PROGRAMMA. Fantasie Op. 131 voor vioolSchumann. Ballade as dur Chopin. Concert voor viool Wieniawshi. Sonate v. piano en viool Oliver King. Prélude. Louré Gavotte. Bach. Voor viool alléén. AdagioSpohr. PolonaiseWieniawshi. Entrée le Rang ƒ1,49, 2e Rang ƒ0,99. Kaarten zijn aan 't lokaal van 10—3 uur en bij de Haablemsche Hoek- en Muziekhandel Groote Houtstraat 45, te bekomen. Leden der Sociëteit toegang vol gens gewoonte. terstond, een Burgerhuis 5 K- ƒ300. Tegen Mei e. k. een Hoe renhuis 8 K. 600; en eer dito met 6 K. ƒ550; allen met Tuin en modern ingericht. Te bevragen bij den Architect D. STORM, Haarlem. vóórvergaderingen Bijeenkom sten, Repetitiën, Zangcollegies, en Bruiloften. Met of zonder tooneel. Adres: Zuider-Buitenspaarne 10 Onden en jongen mannen wordt de zooeven verschenen bekroonde nieuwe uitgave aanbevolen van den iled.-Raad Dr. Hüllor over enum- en met opgave voor radicale genezing. Na ontvangst van 60 cent in post zegels, toezending onder couvert. Eduard Bendt, Braunschweig. van de worden direct geieverd door H. C. KOSTER Jr., Utrecbt.

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2