NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Dinsdag 26 Februari 1889. No. 1733. ABOHHEMEHTSPRIJS: ADVERTENT1EN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. IN TIJGERKLAUWEN. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer»- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 1X3. ran 15 regel» 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantier.. Directeuren-Uitgevers J. C. PklHKIIIIIItl en J B. AVI». Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangère G. L. DATJBE Co., JOH. I. JONES, Suer., Parigt, dibit faubourg Montmartre. Haarlem, 25 Februari. Het bestuur der Haarlemsehe Af- deeling van den Dienstplichtbond is thans definitief saamgesteld als volgtP. Tideman voorzitterG. J. Schoute secretarisJ. R. Slote- maker, penningmeesterH. C. M. Royen (luit. kwartiermeester) be stuurslid en H. Larsen bestuurslid. In den ouderdom van 66 jaar is alhier overleden jhr. mr. A. V. Te- ding van Berkhout, eerat onlangs afgetreden als lid van den gemeen teraad, welke functie hij sedert 1869 bekleedde. Ook nam de heer Tediug van Berkhout een zetel in de Eerste Kamer in, van 1877 tot 1884.De over ledene was een ijverig en degelijk man. Onze gemeente verliest in hem een verdienstelijk ingezetene. Door de vereeniging «Door In spanning Uitspanning, zal binnen kort eene tooneelvoorstelling worden gegeven met het loffelijk doel om de opbrengst te doen strekken ten bate van eene arme weduwe met vijf jeugdige kinderen (het oudste, een meisje van 15 jaar, lijdt aan tering). Door deu dood van den echtge noot en vader, een braaf, oppassend werkman, Hoffman geheeten, is ge brek en armoede de toekomst van dat gezin, maa' het lijdt geen twij fel of onze we'gezinde ingezetenen zullen hierin voorzien door ruime inteekening op de circulaire, welke hun zal worden aangeboden. De woonplaats der weduwe is Spaarn- wouderstraat 73boven. De miuistervan Binnenland- sche Zakeu heeft ■urn 's Kouinpa commis sarissen eeueaansclrij ving gezonden, waaruit blijkt, dat de minster van Oorlog do aan dacht van zijnen mbtgenoot van Binnen- landsche Zaken leeft gevestigd op hst nadeel, hetwelk toor de gewone inkwar tiering ontstaat, vior het geval dat troepen worden gedetachord tot handhaving der orde. Immers, niit alleen worden de mi litairen dan over le soms uitgebreide ge meente verspreid maar de ingezetenen hebben bovendien het recht, de inkwar tiering uit te best-den, waardoor de mili tairen soms op .rooten afstand van de alarmplaats wordm ouder dab gebrscbt. Het schijnt om veschillende redenen den minister van Oorlog noodzakelijk, in ge vallen als het bedoelde, de militairen niet bij de ingezetenen in te kwartieren, doch de detachementen vereenigd in openbare of andere gebouwen te huisvesten (c. q. bij de bereden detachementen met de paarden.) In verband biermede worden 's Konings commissarissen verzocht bij voorkomende gelegenheden met de ge meentebesturen maatregelen te beramen, om zooveel mogelijk aan die bezwaren te gemoet te komen. De Arnk. C t. kan thans met zekerheid mededeelen, dat de minister van Binnenlandsche Zaken besloten heeft de rijkskweekschool te Nijmegen op te heffen. De sluiting zal den ln September a. s. plaats hebben, en de nog aanwezige kwee- kelingen zullen naar andere rijks kweekscholen overgebracht worden. Volgens de officieele opgave van het depart, van Oorlog, zijn in ons land thans 92 vereeni- gingen tot bevordering van 's lands weerbaarheid, en wel resp. 32, 35 en 25 in de le, 2e en 3e militaire afdeeling. Dr. Vinkhuijzen is 23 Februari weder naar «Het Loo» vertrokken. Naar wij vernemen, is de toestand van den heer mr. Van Osenbruggen, lid der Tweede Ka mer, sedert de vorige week verer gerd en thans zeer zorgelijk. (A. R. C.) Het Sociaal Weekblad heeft zich te vroeg verheugd met de mededeeling, dat de uitnoodigin- gen tot eene internationale arbeids- conferentie door de zwitsersche re geering waren verzonden. De chef van het zwitsersche arbeiderssecre- tarisat, van wien het bericht kwam, heeft het weder herroepen. «De voorbereiding, heet het nu, «is nog niet geheel afge.oopen». In het afgeloopen jaar zijn aan het Instituut voor Doof stommen te Groningen geschonken de jaarlijksche gift van Z. M. den Koning f 500; van den heer Déking Dura te Dordrecht f500; van Teylers stichting te Haarlem f 300van den heer A. Bloember gen te Leeuwarden een legaat van f 500een van den heer A. J. Harmsem, overleden te Kleef, groot f 1000 en een van den heer J. Oortman, overleden te Utrecht, f25,000. De Avondpost verneemt, dat de heer D. Bauduin te 's-Hage bezig is met het vervaardigen van een ontwerp voor eene landbouw- verzekering-maatechappij, tot de op richting waarvan door de Holland- sche Maatschappij van Landbouw het initiatief is genomen. Het 4 2ste Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres zal te Bergen-op-Zoom worden gehouden van 22 tot en met 26 Juli 1889. Het bestuur wenscht de vergade ringen van het congres zoo belang rijk mogelijk te doen zijn, opdat deze nuttige instelling aan haar doel beantwoorde. Om dit te bereiken, is in de eerste plaats eeD belangrijk en doelmatig programma noodig en daarvoor behoeft het bestuur de medewerking en voorlichting van deskundigen. Het doet dus een be roep op de ervaring en kennis der belangstellenden door zich aan te bevelen voor de mededeeling van raadgevingen in het belang van het congres. Boven alles echter verzoekt het met aandrang, vóór 15 Maart e. k. te mogen ontvangen voorstel len en vraagpunten, waarvan de behandeling op het congres of in de afdeelingen den inzender wensche- lijk mocht voorkomenterwijl het zich aanbevolen houdt voor de me dedeeling of men zich eventueel zal willen belasten met het inleiden der in te zenden vraagpunten. Het stelt zich voor de te behande len onderwerpen in twee afdeelingen te verdeelen als1ste afdeeling landbouw, tuinbouw, houtteelt, vee teelt en zuivelbereiding; 2de aflee- ling volkshuishoudkunde, natuur kunde, enz. Uit Amsterdam wordt van 24 Februari gemeldIa het lokaal Vereenigiug. (Nes) is heden middag eene openbare vergadering gehouden van de in December jl. opgerichte nederlandsche «Lucht- vaartvereeniging. (waarvan oulangs in deze courant melding is gemaakt). Het doel dezer vergadering was het streven der Vereeniging meer algemeen bekend te doen worden. Zij wil de oefeniDg in de luchtvaart bevorderen, en haar zoo mogelijk dienstbaar maken aan onze defensie. Op de uiteenzetting daarvan volgde eene opwekking aan de aanwezigen om tot het lidmaatschap toe te treden. De vergadering was goed be zocht. Na afloop werd er gelegen heid gegeven, om zich als lid te laten inschrijven. Het ledental is thans 80. Men meldt uit Amster dam Het aantal nederlandsche inzen ders op de parijsche wereldtentoon stelling bedraagt thans 117, waar van 44 uit Amsterdam. De koloni ale afdeeling met het javaansche dorp wordt door eene afzonderlijke commissie uit het moederland be heerd. In den tuin is door Gebr. Boas eene diamantslijperij opge richt, die in werking te zien zal zijn. De te Nieuwediep o n- derstboven binnengesleepte bom De vier Gebroeders, van den reeder M. J. Tuijt, te Scheveningen, is Zater dag gekenterd. In het vaartuig be vonden zich nog de lijken van schip per Krijn Dijkhuizen en 4 der ove rige opvarenden, die, naar men ver neemt, naar Scheveningen zullen worden vervoerd. Men is bezig het water uit de bom te pompen. Voor de veehouders op Tessel is deze winter zeer voordee- lig. Het rundvee is ruim zes we ken langer in de weide gebleven dau verleden jaar en aan het wol vee, dat ook in den winter buiten blijft, wordt tot nu toe haast geen voedsel rondgedeeld,daar dit nog vol doende gras in de weide vindt. Daar ieder schaap het vorige jaar vóór Februari den veehouder ruim f 2 aan voeder meer kostte dan tegenwoordig en er op Tessel ruim 30 duizend schapen gevonden wor den, doet het zachte weder van dezen winter de teeselsche veefok kers een aardig kapitaal besparen. Zaterdag is doordepo litie te Rotterdam aangehouden eene dienstbode, verdacht van diefstal van 60 gouden tientjes en 20 gul dens, waarvan onlangs door ons mededeeling werd gedaanal het gestolene is teruggevonden in eene queue, behoorende tot de kleeding dier dienstbode. Nadat het feit ontdekt was, heeft zij gepoogd zich door verdrinking van het leven te berooven in eene sloot, loopende langs den dijk tus- schen oud-Delftshaven en Schiedam doch zij is nog gelukkig gered door personen die ter hulp waren toe - geschoten. {N. R. C.) Door de politie te Dor drecht is Zaterdagochtend aange houden en overgebracht naar het huis van bewaring, zekere Jan van R., 44 jaren oud, geboren te Ben- nekom, koopman, woonachtig te Amersfoort, die in Juni 1887 onder een valschen naam te Amsterdam was gevonnisd, en steeds nog in gebreke was gebleven de hem op gelegde straf te ondergaan. Juist die valsche naam, waaronder hij ook te Dordt trachtte verblijf te houden, lokte hem in den val. Men meldt aan de N.R. O De wonderdokter en «scheikun dige» A. J. Wissink uit Epe, die een nieuw middel tot boterberei- ding zou bezitten, doch tegen wiens handelingen de burgemeester van Voorst onlaDgs heeft gewaarschuwd, heeft zich dezer dagen ook in de omstreken van Nijmegen vertoond, om zijne gesignaleerde praktijken uit te oefenen. De tusschenkomst der politie scheen hem aldaar hin derlijk te zijn, want hij heeft uit die streken spoedig het hazenpad gekozen, om wellicht elders weer ongestoord en beter zijn geluk te beproeven. Zijne korte, gezette ge stalte, dik hoofd en öbjarige leef tijd doen den pseudo-dokter-schei- kundige intusschen gemakkelijk spoedig kennen. In het pruisische grens- dorp Isenbruch, bij Sittard, zijn door de bevoegde macht Zaterdag ten huize van één persoon 150 zakken rogge, van 100 kilogram per zak, in beslag genomen, onder vermoe den dat dit graan 's nachts te voren over de nederlandsche grenzen zou zijn binnengesmokkeld. De waarde van dit graan wordt op 1250 mark geschat. Intusschen wil de eigenaar uit zijne boeken bewijzen, dat het graan niet frauduleus is ingevoerd. Met belangstelling wordt derhalve het proces in deze zaak te gemoet gezien. Te Nieuwe Pekel-A zal een jongeling van 16 jaren in het huwelijk treden. Z. M. de Koning heeft het hem toegestaan. Uit Vucht wordt gemeld: Naar wij vernemen, zullen binnen kort een 50 h 60 verpleegden uit FWUIIjLHTO KT. Roman van Kabl Hellmer. 18) TWAALFDE HOOFDSTUK. IOÜD, DONKEB, troosteloos. Gij moogt er niet aan denken het van hem te leenen en ik weet ooi zeker, dat hij het u niet leenen zou. Hij is niet iemand on zijn geld in het water te werpen en gij moogt u niet ve-nederen om hem een gunst te verzoeken. Zoo diep zijn vij nog niet gezonken en de armoede mag ons niet oneerlijl maken. Maar we lunnen er rijk mee worden, kind zeide Melleville op eet huilerigen toon. Het is een hersenschim zooals al uw vroegere plannen, oom Arthur. In tik geval is het onnut hulp te verwachten van Maurits Car.ingford, hij zou u niet helpen al kon hij u daarmee van het tuchthuis redden I «Dat is mogelijk Natalie, maar ik geloof dat hij mij om uwentwil het geil leenen zou!» Natalie werd doodsbleek en hare lippen beefden vau be dwongen toorn. «Ik geloof dat gij niet weet wat gij zegt!» riep zij, met zooveel verontwaardiging dat haar oom ontsteld opzag. «Wilt gij mijn naam in deze ellendige geschiedenis be trekken en mij dwingen tot dankbaarheid jegens een man dien ik haat en verafschuw? «Neen, neen, natuurlijk niet, zoo heb ik het niet ge meend!» riep Mellevitle in zenuwachtige onrust, «het ging mij zoo maar door het hoofd. Ik zou hem er niet om vra gen, zeker niet. Maar waarom haat gij hem toch zoo vervolgde hij, het vuur oppokend. «Hij is toch een zeer net mensch en bemint u stellig, in weerwil van uwe onvrien delijke bejegening. Gij zoudt zeer gelukkig kunnen zijn als zijn vrouw.» Als zijn vrouw 1 riep het meisje uit, ik zou liever sterven Onzin! Wat hebt gij op den man aan te merken? Natalie lachte, het komische der vraag trof haar. Gij meent dus dat men, om een man te kunnen trou wen, genoeg heeft aan den negatieven lof dat men niets op hem heeft aan te merken. Ik verlang echter meer dan dat. Laten wij nu maar theedrinken en niet verder over dien Carlingiord spreken Melleville zette zich op zijn gewone plaats en mom pelde Hoe onverstandig! We zouden zoo rijk kunnen wor den, een ware geluksbron. Natalie drukte de tanden op elkaar. Hij vond het blijk baar hard, dat zij zich niet wilde opofferen aan dezen man, tegen wien zij den afkeer gevoelde dien een edele ziel altijd voor een gemeen karakter koestert, en otschoon Mel leville wel zag, dat zijn nicht ncoit toegeven zou hiell hij zich voortdurend bezig met de speculatie waarvan hij zich gouden bergen beloofde. Natalie echter dacht bij zichzelf dat zij van heden af een zorg meer had gekregen, die namelijk dat haar oom het verstand zou verliezen. Des Dachts sloot zij de oogen bijna niet, toen zij echter den volgenden dag bij bet ontbijt haar oom weerzag, was bij opgewekter en levendiger en kwam volstrekt niet terug op de speculatie welke hem den verigen avond bezig had gehouden. Niettemin was Natalie beangst, want zij gevoelde wel dat hij de zaak niet vergeten had. In den loop van den morgen vroeg hij haar een ochtendblad voor hem te gaan koopen en zij voldeed er aaD, daar zij blij was dat hij thuis bleef, onder hare oogen. De kiosk vanwaar zij het blad moest halen, bevond zich bij den ingang van de laan waarin de «Rozenvilla» zich bevond. Natalie maakte echter een omweg zoodat zij de «Rozenvilla» voorbij moest; zij zag de vensters openstaan doch bespeurde niemand. Toen zij echter op den terugweg er weder langs kwam, zag zij een vrouw voor het geopende venster zitten die las. Op het geluid van Natalie's tred hief de vrouw het hoofd op en Natalie herkende Essy Carr; onmiddellijk echter wendde zij het hoofd af, zoodat zij niet meer zag dat de pachtersdochter bloosde en zich verwijderde van het venster uit vrees dat Natalie haar herkend mocht hebben. Natalie vervolgde haren weg, maar eenigen tijd wist ze I

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1