Politiek Overzicht. het kraikzinnigengestieht ▼oorburg alhier overgebracht worden naar het gesticht Meerenberg bij Sant poort, dat, aanzienlijk vergroot, nu ruimte genoeg aanbiedt om deze patiënten, allen Noordhollanders, en op Voorburg slechts tijdelijk opge nomen, zelf te huisvesten. Een eigenaardige reebtsple- ging. Laatstleden Zondag spoedden zieh te Leende jong en oud, mannen, vrouwen en kinderen na de Hoogmis naar het plein voor de kerk en hielden stand rondom den zoogesaamden wPost", waarop de veldwachter plaats neemt. Zou er iets belangrijks af te kondigen zijn P Zie do nieuwsgierige blikken der menigteDoch de ambtenaar heeft niets gewichtigs mede te deelenhy laat slechts zijne gewone afkondigingen over den nog altijd aan- groeienden volkshoop klinken. Doch wat gebeurt Nauwelijks toch heeft de veldwachter zijn post verlaten of een ander zal zijne plaats innemen. Ziehier de aanleidende oorzaak Een zekere D. B. uit die gemeente had zich niet ontzien op eene ergerlijke wijze aan de eer te knagen van de echtelieden v. W. Vrouwlief, hierover niet ten on rechte zeer verontwaardigd, zou hem ten aanhoore van al de dorpelingen zijne las terende woorden doen herroepen. Ja, daar staat hij nu, de lasteraar, naast hem zijn reohter, met zijn zoozeer belee- digde vronw, terwijl eene ontzaggelijke menigte volks hen omringt. Spreek 1 zoo roept hem de verontwaar digde vrouw toe ea met sidderende stem begint de beschuldigde zijn lasterende woorden te herroepen als volgt #Ik heb gezegd, dat gij ge stolen hebt ik kan hetniet b e w ij z e n 1* Je spreekt te zacht, zegt de vrouw en met luider stem vervolgt hij j i/Ik heb gezegd, dat gij een ongezond gestel hebt ik kan het niet bewijzen!" Daarop treedt de beschuldigde van zijn //post" en de rechtspleging is geschied. Iedereen verwijdert zich thans de man nen om een borrel te gaan koopen, tor- wijl de vrouwen en meisjes zich naar huis begeven, doch overal is het hier verhaalde het onderwerp van het gesprek, Of bedoelde persoon zich nog wel aan kwaadsprekerij zal schuld maken, i« te betwijfelen. VISSCHERIJ. Eakhuize», 28 Febr. Heden werd alhier aangevoerd 42 tal (een tal gel. 200 stuks) ha ring, prijs aan den afslag f 4 per tal, en 230 wichtjes (11.500 kg.) kleine schol, vrelka op risico werd verzonden. Gedurende de afeeloopen week werd in het geheel aangebracht 820 tal haring; de prijzen varieerden van f3.75 tot 4.50 per tal. Nieuwediep. 28 Febr. 7 korders brachten beden 12 mandjes kl. schol aan, die tegen f 6 per tal werden afgeslagen. T e s s e 1, 24 Febr. De verzending van mosse len naar de engelsche markten was ook in de afgeloopen week niet ruim. Alikruiken golden t 2.50 per H.L. Er werden mooie hoeveelheden naar België verscheept. Met de palingvangst ging het slecht; de paling gold 20 a 50 et. per l/j KG. De prijs van hot was 2 b. 4 ct. per stak. Ook de botvangsl leverde weinie op. Door de garnalenvloot werden in het geheel slechts 264 manden garnalen gevangen. De prijs was f 4 of f4.50 per mand. De verzending had plaats naar Hall, Londen, Parijs en Brussel. fa Nocri-, Oost- «a Westkust bleef allee zoowat bij het oude, zoodat Segli aog nu en dun beschoten werd; botaiagen tusschen verschillende hoofden hadden niet plaats. Het volk van Toekoe Oemar moet groot gebrek lijden, danr zijne prau wen met proviand en munitie geen zee durven kiezen uit vrees voor hooge zee en voor onze schepen. Zware regens ver oorzaakten overstrooming van de Atjehri- vier, doch te Kola-Radja hielden de dijken het water tegen. De algemeene gezond heidstoestand bleef slechtvan 82 zieken, dagelijks in het hospitaal opgenomen, leden 7 aan beri-beri, wat iets beter is dan vroeger. De stoomer //Macassar" heeft wederom ondervonden, dat men uiterst voorzichtig moet wezen in het gebied van onze sobata baik (goede vrienden). Gedurende haren observatietocht langs do west, werd, bij wijze van gezondheids maatregel, eene kleine militaire wande ling door de landingsdivisie gedaan bij Troemon. Bij Ban ka wang komende, werd die kleine macht beschoten door het volk van onzen ^vriend" Toekoe Dja Abas onder aanvoering van Toekoe Joesoef. De landingsdivisie schoot flink terug, en toen daarma omtrent het verraad van onzen sobat onderzoek werd gedaan, gaf hij op, dat het eene bloote vergissing was; sobat wist zoo mooi sijne zaak te bepleiten, dat hij 15 beaumontgeweren heeft cadeau gekregen. De goeverneur van Atjeh, generaal van Teyn, heeft te Buitenzorg reeds eenige conferenties met den goeverneur-generaal en den adsistent-resident Van Assen ge houden. Zaterdagavond zijn de bataviasche bladen van 17 en 18 Januari jl. ontvan gen. Zij bevatten geen ander nieuws dan dkt de generaal Van Tejn, goeverneur van Atjeh, met zijne echtgeDoote en dochter, den 16en Jan. te Weltevreden aangeko men en met de aan zijnen rang verschul digde eerbewijzen ontvangen is. Omtrent den moord te Sandakan op! den heer Tom, onzen landgenoot, gepleegd, bericht de #Br. North Borneo Herald," dat een aantal Chineesche koelies op den ongelukkigen opziener aanvielen, nadat hij met een hunner eene woordenwisseling had gehad. Het lijk trachtten zij te verbergen, doch voordat zij daarin slaagden, werd het gevonden door den heer Goudriaan van de Borneo Tabak-maatschappij Samarang, die een koelie wist over te halen de schuldigen aan te wijzen. De vermoorde was bekend om zijn goedaardig karakter, en zijn dood heeft te Sandakan veel verslagenheid ver oorzaakt, terwijl men er innige deelneming heeft betuigd met het verlies door de familiebetrekkingen van den heer Tom KOLONIËN. (Vit de bataviascke bladen van 19 tot 26 Jan.) BATAVIA. 26 Januari. Het Atjeh-verslag in de //Javasche cou rant," dat van 24 December 1888 loopt tot 7 Januari jl., zegt dat het op Groot- Atjeh in dien tijd vrij rustig wasnu en dan werden op enkele posten schoten gelost, waardoor een europeesch fuselier te Lamdjamoe een schampschot kreeg, er werd telephoondraad geroofd en te Kota Pohama eene prauw gestolen, het laatste met dit ongelukkig gevolg voor de dieven dat zij bij het vluchten niet alleen de gestjlen prauw, maar ook hunne wapens in den steek moesten laten. Op Nieuw jaarsdag begroetten de atjehsche hoofden van binnen de linie den goeverneur. Op Den 2''en dezer behandelde de Baad van justitie te Batavia de zaak van den beklaagde F. H. G., van beroep onder commies 2e klasse bij de Staatsspoorwegen, woonachtig te Tjigombong (Buitenzorg), Aan beklaagde wordt ten laste gelegd op Dinsdag 20 November 1888, omstreeks 7 uur des avonds, op de varkensjacht zijnde en zich bevindende op een met padie beplant sawah-veld te Buitenzorg, op eeni gen afstand beweging ziende van een donker voorwerp, in die richting met zijn met een kogel gelsden geweer een schot te hebben gelost, niettegenstaande de inlander Kaimin Bapa Oersie hem gewaarschuwd had nog niet te schieten, doch eerst het voorwerp te onderzoeken waarop hij wilde schieten, zoodat door beklaagde's even be doelde onvoorzichtige handeling de inlander Oestain, die daar op bovenbedoeld sawah- veld liep, werd doorschoten en onmiddellijk overleed. In deze zaak werden 4 getuigen gedag vaard. In de Bengamandjero, een strook laag laud van ongeveer 30,000 bouws in het noorden van tsoerabaia, wordt gebrek geleden, omdat de jaarlijksche overstroo ming zoo laat intreedt, en dus niet met de vischvangst kan begonnen worden, het misgewas van de rijst, andere jaren door slechte irrigatie toch al groot, thans door de lange droogte nog veel erger is, de oogst der tweede gewassen sleeht is uit gevallen, en het werken in de aangren zende suikeraf leelingen weinig of niets oplevert. Tegen het «iade vanTLtTlaïr heeft de bevolking ket dear toek altijd «enigszins zwaar te verantwoorden, maar thans moet ket zeer erg zijn, volgens de ^Locomotief'. Een inlander uit de binnenlanden deelt zonderlinge feiten mede over de wijze, waarop getracht wordt de waarheid om trent het gebrek aan rijst te verbloemen. In de afdeeling Japara moet de nood haar toppunt bereikt hebben. Men beleeft daar Bedert December j.l. weder de periode als waarin de afdeeling verkeerde, toen wijlen mr. d'Abo daar de rijst tegen factuurs- waarde, d. i. inkoopsprijs, liet verstrekken. De man haalt dit aan met de verzuchting maar kandjeng toean d'Abo is er niet meer en het transport van rijst van Bod jot of Maijong tot Japara is zoo kostbaar. "Wie met de communicatiemiddelen tus schen Semarang en Japara bekend is, moet medelij len hebben met die afdeeling, waar bijua geene s a w a h 8 zijn die geregeld be vloeid kunnen worden, dus geheel afhan gen van de regens. Veel geld zit er bovendien onder de bevolking niet, het kanaal(tje) dat Ja para met Demak en Semarang heet te verbinden, moet ongeschikt zijn om vaar tuigen van slechts weinigen diepgang eene ongestoorde vaart te verleenen en de koortslijders vermeerderen met den dag. De regeeriDg kan er wel is waar niets tegen doen dat de koraalriffen zich met den dag zoo uitbreiden, maar, zegt de ons berichtende inlander, wel om van het ka naaltje een bevaarbaar kanaal te maken. (wSoer. Ct.") Te Padang is eene Vereeniging op gericht, die zich ten doel stelt de stad te verfraaien door het aanleggen van plant soen, het in orde houden van de wandel wegen, het plaatsen van banken op de meest geschikte puoten en dergelijke din gen meer. Dit is een goed begin om langzamerhand door de inwoners der stad gedaan te laten krijgen, wat in Europa door de gemeenten geschiedt, en waarvan hier te lande de bekostiging niet uit 's lands kas mag worden gevergd. Eene europeesche bevolking toch heeft te dezen opzichte zooveel meer en hoogere eischen dan eene inlandsche, dat het niet aangaat aan de behoeften der eerste uit den zak der laatste te voldoen. Wanneer het verlangen naar een ge meentewezen in Indië zoo groot is als wel eens is beweerd, en dus ook de lust be staat tot het opbrengen van meer belas ting, wat bij het invoeren van gemeenten onvermijdelijk zou wezen, dan zullen ook zeker de meesten gaarne willen meedoen aan eene Vereeniging, die op allerlei ge bied zou kunnen doen, wat anders de taak zou zijn van een gemeentebestuur, en wat door de regeering zonder onrecht vaardigheid niet mag geschieden. Dezelfde mannen, die eventueel lust en geschikt heid zouden hebben om in een gemeen tebestuur zitting te nemeu, zouden zich aan het hoofd kunnen Btellen van ver- eenigingen tot verfraaiing en tot veraan genaming van het maatschappelijk l.ven, waarbij zij zonder twijfel steun zouden vinden in de geheele, altijd zoo offervaar dige europeesche bevolking. Slaagt de proef, dan ware misschien de kiem gelegd voor een gemeentewezen. (Javab.) Uit Magelang schrijft men dat tegen den hoofdonderwijzer der openbare lagere school eene klacht is ingediend, omdat hij zich tegenover zijne leerlingen op niet zeer waardeere. de wijze over het Huis van Oranje heeft uitgelaten, en bij de be handeling der belgische omwenteling de dapperheid der hollanders in twijfel heeft getrokken. De |/Celebe8-Ct." is sedert 1 Jan. met de drukkerij van den heer Eekhout in andere handen overgegaan; de heer Ph. Weijergang voert er de administratie over. De redactie vraagt aan hare lezers haar telegrammen en weinig bekende tijd schriften en couranten af te staan, ten einde daaruit te kunnen putten. CIVIEL DEPARTEMENT. Verleendeen tweej. verlof naar Europa wegens ziekte, aan den architect le kl. bij -len waterstaat A. Eissea; wegens twaalfj. onafgebro ken dienst in Ned.-Indië aan den contr. le kl. O. van Cattenburcb en een tweej verlof naar Europa, wegens ziekte, a'n den ass.-res. van Bodjonegoro (Rembang B. H. H. Ravenswaija. UI LIT AI* DEPARTEMENT. Verleend-, een tweej. verlof naar Europa, we gens ziekte aan den lo luit. der art. M. de Haan; aan den le luit. der inf. S. T. Valette en aa» den le luit. der inf. C. D. J. Star; wegens twaalf jaren onafgebr. dienst in NecL-Indië, aan den len luit. der inf. M. Boon. Tro«te-, Geboorte- en Doodberichten. (Uit do indischo bladen van 19 tot 26 dan.) Gehuwd.- 3. H. van Vloten en jkv. C. C. van Haeften, Soerabaja. - J. B. Zon en S. J. S. Klein (bij volmacht) Solo, Samarang. - 3. B.Neumann en L. Boon, Padan Geboorten: Sanders-Wünder, d., Meester- Cornoli». - Van Schelle, z., Muntok. - M. C. A. Hendriksz-Vau Delden, 2 z., Patjet. - A. G. Lambach-Scha'lig, d., Batavia. - C. C. Verniers van der Loeff-W olff, z., Batavia. - C. Brooshooft- Einthoven, z., (levenloos). - C. Hnygen de Raat- d. Spek, d., Semarang. - H. Powell-Booth, d., Soerabaja. - M. Schiff-van Amstei, d., Djember. - H. M. J. Vetter-Swaab, d., Batavia. - J. C. Provoost-Grünewnld, d., Solo. - a. Gransberg- Bae'de, z., Medun. - Mevr. Semster-Eekhout, d,, Djokja. -Ch. W. Debosaere-Zeelenberg, z.r Djokja. - C. Hofland-Monteban, z., Sitoebonde. - F. A- Oostenbroek-Osterloh, d.. Demak. - H. de Ville. neuve-von Staedel, d,, Soerabaja. - Mevr. Ph. Moyer, z., Soerabaja. - A. D. S. van Rees-Gout, z., Solo. - F. C. E. Honnings-De Bruijn, d., Woltevreden. - N. Kwakoe-Ambrosu, d., Batavia. - Anthonysz-Hsnsen, d., Batavia. - C. E. Wil- derink-Von Liebenstein, z., Magelang. overledbn: Wed. G. C. Baalde-Claus, 81 j., Batavia. - E. M. Sibenius Trip-Salverda van do Lande, Batavia. - M. C. H. G. Coenen, Sidoardjo. G. J, de Haas, 2 j., suikerfabriek Ketegan. - A. D. Vonk-Robbers, 24 j., Semarang. - F. de Leuo, 51]3 j Gawok. - J. H. Boa°ché, 61 j., Djokja. - dochtertje (N.) van 3. WaddeÜ, 2 j., Sawaiin. - E. A. Reisig, 43 j., Solo. - Jongste kind (E. A.) van M. Ehrencron, 7 m., Blitar. - Mevr. P. Tawarts, Soemenep. - S. C. Groenewont- Ross, 85 j., Semarang. - E. G. Joakim, 22 j., Soerabaja. - II. Trip, 27 j., Assem Bagoes (Sitoe- bondo). H. M. E. Brandon, 19 j., Padang. LETTEREN EN KUNST. Inhoud tfSempervirens" No. 8: Marcotteeren. De vroege Appel. «Yellow Transparant,» met een afbeelding. Het zaaien der Gloxinia's. Luonlia gratissima. Sw. Een fraaie koudekas-heester. Lobelia littoralis. Reusachtige planten. Do Fourcreya'». Ranun culus anemonoides. Een Kerkhof te Berlyn. Nederl. Maatschappij voor Tuinb. en Planlk. Afdeeling Leiden en Omstreken. Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem. Een prysvraag en een prijsuitloving van be- teekenis. Kamer van den Brusselschen Hof- bouwhandel of Chambie du Commerce horticole Bruxellois. Verschillende mededeelinEen. Vraagbord. Ontvangen Prijs-Couranten. Correspondentie. Tegenover de krachtige taal van den engehohen minister van Oorlog, Smith, die op versterkiug der vloot en verbetering der weerbaarheid aandrong, verhief 3rad- laugh Zaterdag in het Lagerhuis zijne stem en meende dat de flaaucieele belan gen des lands op 't oogenblik nog voor die der defensie gingen. De heer Gorst wees nogmaals met bijna dezelfde woorden die Smith voor zijne argumenten had ge bezigd op de noodzakelijkheid van die uitgaven, die zoewel in Engeland als elders de nachtmerrie der volkeren en meestal het stokpaardje der regeering zijn. In het laugdurige en ingewikkelde Par- nell-proces wordt thans weder eenige af wisseling gebracht door een feit dat de tegenpartij der Parnellisten doet verstom men en aas de zaak een geheel aBdere wending belooft te geven. In de zitting der rechtbank, welke haar in handen heeft, werd, zooal» dat voor de rechtbanken in Engeland is toegestaan, de heer Pigott, voormalig dagblad uitgever en de man die de //Times" de brieven heeft geleverd, die van Parnell afkomstig heeten te zijn, aan een kruisverhoor onderworpen van de ad- vokaten der Parnellisten. Ia 't nauw ge bracht moet hij hebben laten doorsche meren dat bij in de vorige zittingen val sche getuigenissen heeft afgelegd en dat hij in den geheelen loop van het geding zich systematisch aan chantage heeft schuldig gemaakt. Deze omstandigheid heeft het publieke oordeel terstond ten gunste van de Par nellisten doen overhellen. Waarschijnlijk zal dus de enquête ongunstig voor de //Times" iifl.jopen. De president der enquête-commissie heeft bevel gegeven Pigott van nabij door de olitie te doen bewaken, ten einde hem I gemoeid, te beletten, het land to verlaten, boven-l Goedkooper dien gelooft men dat zijne arrestatie u zijn verhoor zal plaats hebben. De rede met welke het nieuwe franschj ministerie zijn taak heeft aanvaard ademt een zeer pacifieken geest. In de aerate plaats erkent men te staan voor groote f moeilijkheden, die echter met den steun i van den President zijn te overwinnen. Zij I die van goeden wille zijn heet het daar en vervuld met het voornemen de taak te vervullen die de toestand hen oplegt, rekenen niet te vergeefs op uwen I bijstand. Twee groote zaken zijn voor de i tegenwoordige wetgeving af te doen voor haar mandaat, dat nog enkele maanden duurt, ophoudt. In de eerste plaats de I vaststelling van het budget voor 1890 en door een breedopgevatte, verdraagzame en wijze politiek het slagen der aanstaande wereldtentoonstelling te verzekeren, welke laatste aan het arbeidzame en vredelie- vecde Frankrijk de wonderen der kunst en der industrie van alle volkeren i toonen. Gewichtige wetten, waarop reeds I lang werd gewacht, zooals de militaire, zijn in onderzoek en wij hopen dat gij dit tot een goed einde moogt leiden. Wij hopen evenzeer dat gij alle Fran sehen zult bereiden een toekomst van orde, rust en vrijheid, een terrein van ge- I zamonlijke aotie, kracht en beslistheid voor de verdediging en bevestiging van het stelsel van vrede, rechtvaardigheid en voor spoed, dat heeft voorgezeten bij de vesti ging der Republiek. Getrouw aan den geest onzer vrije instel lingen zullen al onze krachten zijn gewijd aan het volle behoud des lauds in deze I rustige periode van bevrediging en over eenstemming. Aan dit noodzakelijke werk dej vredes arbeiden wij in 't hoogste belang dea lands en de uitslag dier politiek hangt slechts af van onze vastheid en waakzaamheid. Daarop kunt gij bouwen. Ambtenaren die zich ijverig van hun taak kwijten, dekken wij met onze verantwoordelijkheid, maar streng zullen wij rechten over nala tigheden en tekortkomingen. Onze waak zaamheid zal zich doen kennen in het beslist nemen van maatregelen tot hand- I having der wettelijke orde en van het gezag der Republiek verschuldigd. Oproerige on dernemingen zullen met kracht worden tegengegaan. Men ziet het, de voornemen zijn hier duidelijk en wel iu omschreven, het komt nu nog maar op de uitvoering aan. Met dat al blijft het in Parijs woelig. Zondagmiddag zou een demonstratie der syndikale kamers worden gehouden, maar de politie was op haar qui vive eu de leiders hadden de afdeelingen der partij die in verschillende stadswijken bijeenkomen verzocht om kalm te blijven. Werkelijk was op het plein voor het Stadhuis, waar men bijeen zou komen, op het afgesproken uur weinig belangrijks te zien. Slechts een twintigtal aardwerkers kwamen om kwart over eenen, maar gingen op verzoek der politie huns weegs. De pers was door een groot getal reporiers vertegenwoordigd en dan bemerkte men er den beruchten ita- liaanschen socialist Cipriani met zijn lan gen bruinen baard en lange zwarte haren, omgeven door een *toet van een tiental aanhangers. Een ancbr bekend socialist, Chincholle, was in cruk gesprek met i pers-mannen. De minister van Xinnenlandsche Zaken, dien men wenschte le gaan spreken, had den avond te voren door tusschenkomst van den prefect vai politie doen weten dat hij niemand kon te woord staan. Ook deze kennisgeving was kalm ont vangen. In de verschillend) koloniën en in den boezem der koloniserende regeeringen is het lang niet pluis. Crispi, de man van MaBsowah, beeft in <e italiaansche Kamer weder al zyne oratolische zeggingskracht moeten aanwenden cm zijne afrikaanschö onderneming te verdidigen. Hij verklaarde op eene vraag van de bfegrootiogs-commissie, dat noch Sa&ti noch1 Massowah ontruimd en anderen overgelaten mag worden. Hij vond in zijn ambtgenoot van Oorlog een krachtigen steun1, Het kabinet mag „ooveel bezuinigen als het wil, maar aan palië's borduursel in de Roode Zee mag iet niet tornen, want I Crispi's staan of 'vallen is daarmede dan Italië, weet Rusland nauwelijks waarheen ze ging. In stilte had zij steeds ge hoopt, dat hare verdenking onrechtvaardig waR. Maar de vrouw die zij gezien had was zonder twijfel Esther Carr en even zeker was het, dat de man dien zij eenige dagen geleden des avonds laat de «Rozenvilla» had zien verlaten, Lionel von Raven was geweest. Feiten geven soms aan leiding tot gevolgtrekkingen, die geheel onjuist kunnen zijn. DERTIENDE HOOFDSTUK. Wat heeft dat te betebkbneh? Er verliep een week en Dog had Maurits CarÜDgford zich in het kleine huisje in de Kareletraat niet vertoond. Natalie werd echter meer en meer beangst voor haar oom niet zoozeer om datgene wat bij deed als om wat hij naliet. Hij sprak niet meer over de nieuwe maatschappij, maar zat uren voor zich uit te staren zonder een woord te zeggen. Menigmaal knikte hij alsof hij antwoord gaf op een vraag, dan weer schudde hij het hoofd en be woog zijne lippen, terwijl hij telkeDs tersluiks naar zijn nicht keek om te zien of zij hem gadesloeg. Hij werd daarbij onrust.g en prikkelbaar, maar den vreemden blik die Natalie zoo beangst had zag zij niet meer. Zij gaf zich alle moeite om te weten waarover haar oom zoo onophoudelijk zat na te denken, maar dat gelukte haar niet. Zoowel hare behendig ingekleede vragen als haar smeeken om de waarheid te vernemen, hadden allen het zelfde resultaat dat hij haar antwoordde, dat hem niets bi- zonders bezighield en dat bij niet begreep wat zij vau hem verlangde. Als dan het jonge meisje volhield dat hij anders was dan gewoonlijk, dan werd hij boos en toen zij hem op zekeren dag ronduit zeide dat de onderneming waarvan hij haar eenmaal gesproken had, hem zeker nog in het hoofd zat, nam hij zijn hoed en ging uit. Hij bleef latg weg, zoo lang dat Natalie ongerust werd. Maar de gedachte stelde haar gerust, dat de toorn baars ooms meer geveinsd dan werkelijk was geweest en dat hij weggeloopen was om haar niet te moeten antwoorden. Zijn zwijgen zelf was haar een bewijs dat hij zich meer dan ooit met de speculatie bezighield. En toen kwamen allerlei pijnlijke gedachten haar geest met kommer en angst vervullen. Zou hij misschien beproefd hebben, ergens geld op te nemen? Zij sloeg hem pmerk- zaam gade, maar kon niets bepaalds ontdekken. Hij ontving geen brieveü, maar zij ontveinsde zich niet dat hij die el ders kon laten adresseeren, en zij kon hem onmogelijk gedurig achtervolgen en dat wist hij zesr goed. Zoo wa« Natalie tot machteloosheid gedoemd. Eens had er een voorval plaats, waarop Natalie niet bi- zoDder veel aandacht vestigde, maar dat haar later vaak in herinnering komen zou. Op zekeren dag keerde zij na eene lange afwezigheid naar huis terug, en daar zij zich gewoonlijk zeer zacht be woog bemerkte haar oom haar eerst, toen zij de deur der woonkamer reeds geopend had. Zij zag hem aan de tafel over schrijfwerk gebukt zitten. Hij schrikte op toen hij haar zag en, de papieren snel bijeenrapend, etak hij die in den zak en ging haar met haastigen tred en hoogroode kleur voorbij, de kamer uit. Hij bemerkte niet dat er een stuk papier op den grond viel en toen Natalie alleen was, raapte zij het op. Het was een brief van Maurits Carlingford, zóó kort dat Natalie dien in een oogopslag kon overzien. Hij bevatte slechts de aanname van eene uitnoodiging om te zamen den avond door te brengen en was gedateerd van drie weken van te voren. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2