NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Dinsdag 5 Maart 1889. No. 1739. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: S T A IDS Ai fc U IV S. IN TIJGERKLAUWEN. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnreau: Kleine Houtstraat No. 8, Haarlem. Telefoonnummer 1E3. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantien. Directeuren-Uitgevers j. C. fekrebwofll en J. B. AVIS. Roofdagentm voor het Buitenland: Compagnie Generale de Pub licit e Ütrangère <3. L. ÜAVBE Co., JOH. F. JONES, Suor., Pargji, 3 Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem, 4 Maart. Op de heden alhier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 277 paarden, meestal van inlandsch ras, terwijl er veel werkpaarden onder waren. De handel was vrij levendig. De prijzen liepen van f400 tot f50. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem,op Woensdag den ëden Maart 1889, des namiddags te één ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden Voorstel B. en W. grond »TJit den Bosch», met advies comm. van financiën; Id. id. verhu ring gymnastiek-lokaal, met id.; Advies comm. van fin. rekening over 1888 Kamer van Koop handel en Fabrieken; Voorstel B. en W. werken openbaar nut Barendsestraat; Id. id. aanbieding gedeelte Verlengde Oranjeboomslaan; Id. id. subsidie landbouwtentoonstelling; Id. id. bebou wing open grond benoorden Zijlweg, met over name straten; Id. id. standpijp waterleiding Ke naustraat, met advies commissie fabricage; ld. id. wijziging instructie opzichter museum; Id. id. adres Duinwater Maatschappij; Brief id. vornie- wing Krnisbrug; Voorstel id. in gebruik geven grond Amsterdamsche vaart; Brief id. ten geleide goedgekeurd huishoudelijk reglement gemeent. muziekkorps; Voorstel id. plaatsing telefoonpalen Schaikwijkenveg: Brief id. gasverbruik 1888; Voordracht id, 9 leden commissie v. toezicht middelbaar onderwijs; Benoeming amhteuar.r bur gerlijke stand, in opvolging van den heer Kist Rapport opzichter gasverlichting over Januari. Gedurende (ie maand Februari 11. is ten postkantore alhier in de Rijks-poetspaarbank ingelegd de som van f 18.161,53, terugbetaald f8 044.*27'/j. Het laatst in die maand uitgegeven boekje had het nummer 4110. In de laatst gehouden bestuurs vergadering der Afdeeling «Haarlem» der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst nam de heer mr. A. C. Waller, wegens de meerdere werk zaamheden, die hem als wethouder wachten, zijn ontslag als President van het afdeelingsbestuur. In zijne plaats werd de heer mr. W. Jager Gerlings tot voorzitter gekozen, die tevens werd aangewezen om de afdeeling in de vergaderingen van het Hoofdbestuur te vertegen woordigen. Tot onder voorzitter werd de heer P. J. Prinsen Geerligs be noemd. Op Vrijdag 15 Maart wordt het tweede atdeelings-concert gegeven. De belangrijk versterkte Orchest- vereeniging «Enterpe» zal daneenige orchestwerken voordragen en als solisten zullen dien avond optreden mejufvrouw Anna Witsen, sopraan, en de heer Mossel, violoncellist, bei den uit Amsterdam. Het derde concert zal Woensdag 24April a.s. plaats hebben en bestaan uit de uitvoering van Schumanns meesterwerk «Das Paradies und die Peri,» als solisten hebben hunne medewerking daarvoor toegezegd de dames Pia von Sicherer uit München en Jeanne Landré, beiden eopraan, mevrouw V. B. alt, en de heeren J. J. Rogmans, tenor en F. van Dui nen, baa, uit Amsterdam. Bij de dd. schutterij alhier wordt gevraagd een eerste luitenant-kwar tiermeester, tevens secretaris van den schuttersraad. Hen die bekend zijn met militaire of schriftelijke administratie en voor bovenstaande betrekkingen aan Z.M. den Koning ter benoeming wenscben te worden voorgedragen, wordt verzocht zich daartoe met gezegeld verzoekschrift vóór 15 Maart a. s. aan te melden bij Burgemeester en Wethouders. Aan genoemde betrekking zijn de voUrende geldelijke voordeeien verbonden f 250 traktement en f 50 als secretaris van den schuttersraad, terwijl bovendien aan den Gemeen teraad in overweging zal worden gegeven aan den te benoemen offi cier toe te kennen eene personeele toelage van f 150, gelijk door den overleden titularis werd genoten. Nog zij vermeld dat voor de op Zon dag 1 September 1889 te houden natio nale wedvlucht, van wege de Poatduiven- vereeniging .de Snelvlieger* alhier, behalve de reedi vermelde, ook zija beschikbaar gesteld 4 zilveren medailles. Zooals ieder jaar, zond mevr. de Wed. de Leeuw Logeman, 41 Noble-street Cheap side,Londen, ons ook nu weder haar prijslijst van engelsche artikelen, waarop wij gaarne de aandacht vestigen. In deseu keurig ge- drukten catalogus vindt men eeneo gave van artikelen benoodigd voor het ouderwijs, benoodigdheden voor hospitalen, maub len in groote verscheidenheid, sport-artikelen, reisbenoodigdheden, glas- en aardewerk, ijzerwerk, fantasie-artikelen, borstel- en mandenwerk, heeren- en jongenskleeding, dames- en kinderkleeding, benevens een zeer groot aantal andere benoodigdheden betreffende huishouding, kleediDg enz. Voor het gemak der koopers is de dienst der verzendieg naar Nederland en de Ko loniën aangegeven, terwijl een lijst van aanzienlijke personen hier te lande en in Ëngeland aan den catslogus is toegevoegd bij wie men referentiën kan bekomen. De gewezen jongste bediende van den ontvanger der directe belas tingen alhier is naar het Huis van Arrest overgebracht ter zake ver duistering en valschheid in geschrif ten. Zondag zijn door de politie alhier aangehouden vijf vrouwen uit Am sterdam, verdacht van diefstal met braak en poging tot brandstichting in een bordeel in de Spuistraat al daar. Zij zijn gevankelijk naar Am sterdam overgebracht. Men meldt ons uit Sloten Zaterdagmiddag werd op de al gemeens begraafp aats alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer W. Bakhuijzen. Bij de groeve herdacht de heer Gros kamp, burgemeester, m korte trek ken, wat de overledene ruim 20 jaar als wethouder en raadslid voor de gemeente Sloten was geweest. Nog werd het woord gevoerd door ds. van Rogge alhier, die een troostend woord tot tamilie en vrienden richtte. Een aantal belang stellenden was op het kerkhof saamgekomen. LÖTiEiüÊiï m KUIST. Joachim kreeg bij zijn jubilé \an keizer Wil helm de groote gouden medaille voor kunst en wetenschap. Door een aantal vereerders was 100.000 Mk. bijeeugebracht: 80.000 voor hem zelt, 20.000 voor een «Joseph Joacnim-btiftung» voor arme musici. Deputaties van de Hochschulei en van de Akademie der Kiinste« boden deu jubilaris adres sen van ge ukwenscbing aan. De leerlingen der »Hochachule» schonken hein een groote vaas op een voetstuk, het koor een pendule en een schrijf tafel-stoel. Ontelbaar waren de brieven en tele grammen, waarvan vele uit bet buitenland. De beroemde violist Davidow is Woensdag te St. Petersburg aan een beroerte overleden. Hij was 50 jaar oud en bewoonde sedert 1862 de russische hoofdstad eerst als keizerlijk kamer virtuoos en sedert 1876 als directeur van bet conservatoire. Voor dien tijd was bij de eerste viool van het Leipziger «Gewandhaus-orkest.» Inhoud »Sempervirens« no. 9: Een Kind van het Noorden, I. Nieuwe Braambezie, «Cristal White», met eeu afbeelding. -Het zaaien der Knol-Begonia's. Begonia octopetala var Lemoinei. Clerodendron fra- grans. De invloed der mist te Londen, op de bloemen der Orchideeën. Mannelijke en vrou welijke aspersie-planten. Een koffiepraatje. De Ster-anijs. Prijzen van losse bloemen. Drie beste Maandbloeier Aardbeziën. Rozen- Congres te Londen. Ned. Maatschappij voor Tninb. en Plantk. Afdeeling Nijmegeu en Om streken. Boekaankondiging. Verschillende mededeelingen. Antwoorden op bet Vraagbord. Vraagbord. 111*3 K 3 I I). Prof. Rosenstein ie Za terdag wederom naar Het Loo ver trokken. De Staatscourant bevat het volgende bericht omtrent den toestand van Zijne Majesteit den Koning Volgens verklaring van de ge- neesheeren des Konings is in de laatste dagen de toestand van Z.M. onveranderd gebleven. Uit Luxemburg wordt gemeldHet bureau der Kamer heeft Vrijdag met de regeeriDg ge raadpleegd over de te nemen maat regelen bij het overgaan der Kroon in een ander Huis. De minister vanBinnen landsche Zaken heeft bepaaldlo. dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Ge neraal in het hoofdkiesdistrict Dor drecht (vacature wegens het over lijden van den heer Van Osenbrug- gen) zal plaats hebben op Dinsdag 26 Maart e. k.; 2o. dat de herstem ming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 9 April daaraanvolgends Door den heer H. M. Wer ker te Amsterdam is eene vergade- r ng belegd op Donderdag 7 dezer, des namiddags te 1 uur, in het lokaal «Franscati», van allen, die hem be wijzen hunner instemming gegeven hebben tot het oprichten van een Oranjebond tot afschaffing der con scriptie. De heer Werker deelt in den Tijd mede, dat zich reeds 300 leden hebben aangemeld voor eeu «Bond tot afschaffing van de con scriptiei, waaronder burgemeesters, kassiers, professoren, gemeente-ont- vaDgers, notarissen, dagbladschrij vers, enz. In de volgende week wordt de eerste algemeens verga dering gehouden. «Zij, die met ons willen mee werken, hetzij Protestant, Katholiek of Israëliet, kunnen zich nog aan melden. Er wordt slechts één voor waarde gesteld Men moet trouw beloven aan het Huis van Oranje. «We zijn geen revolutionnairen,maar verlangen de vrijheid, die koning Willem I ons heeft beloofd», zegt de heer Werker. B ij z ij n bericht, hetwelk geplaatst werd in de Staatscourant van 21 Februari 11., gaf de consul te Buenos-Aires o. a. aan ambachts lieden den raad, niet met een gezin waartoe kleine kinderen behooren Daar Argentinië te emigreeren, wan neer zij bij aankomst niet over minstens f 200 konden beschikken. Uit een nader bij den minister van Buitenlandsche Zaken ontvaDgen schrijven van den heer Van Riet blijkt thans, dat die wenk ook landbouwers geldt, en verder ieder een die tot den werkenden stand behoort. Naar de Ingenieur ver neemt, vertrekt de civiel-ingenieur W. H. J. Dates te Hilversum, in het begin van April a. s. naar Bu- enos-Aires. Tot de uitvoering van nieuwe belangrijke werken aan den mond der La Plata-rivier schijnt te zijn besloten. Naar men te Berlijn ver neemt, zal er in Den Haag eene voorloopige conferentie plaats heb ben betreffende het opgerichte inter nationale werklieden-congres. Deze voorbereidende conferentie, waaraan gedelegeerden uit Frankrijk, Enge land, België, Nederland en Duitsch- land zullen deelnemen, zou het werk zijn van de socialistische partij in Dnitechland, en ten doel hebben eene vereen iging tot stand te bren gen tusechen de in twee partijen gesplitste fransche socialisten. Door de duitsche socialisten worden Bebel en Liebknecht gedelegeerd. (N. R. C.) Met 1 April a. s. zal de rijks-normaalschool te Krimpen op den IJsel worden opgeheveD. FJDUIIiLIilTO iv Roman van Kael Hhllmbb. 24) ZESTIENDE HOOFDSTUK. Niet te loochenen. Het was ongeveer zes uur des avonds, toen hij een rij tuig nam en zich naar de afgelegen voorstad liet brengen; de tuindeur van «Rozenvilla» stond open. Raven trad bin nen, en besteeg de hooge stoep. Tweemaal moest hij bellen voor hij schreden hoorde na deren, toen vertoonde zich een oude vrouw op den drempel. Raven, die jegens iedereen vriendelijk en beleefd was, zeide goedenavond en vroeg of mevrouw GraDdley tehuis was, terwijl de oude vrouw hem zeer nieuwsgierig aankeek. Ja, mijnheer, zij is thuis; is u de heer die hier vroe ger reeds eenmaal is geweest? Ja, is uw meesteres te spreken? Zeker, ik zal u aandienen. Dat behoeft niet, ik weet den weg. De oude liet zien flat geeu tweemaal zegden en strom pelde weer naar haar keuken. Raven tikte aan de deur der kamer, waarin Essy hem de eerste maal ontvangen had. Op het zachte antwoord binnen, opende hij de deur. Essy stond op van haar stoel, dicht bij den haard. Met hoogrood» wangen kwam zij hem tegemoet en hoewel zij te verlegen was om te spieken, zag hij hoe zijn bezoek haar verheugde. Neem mii niet kwalijk, dat ik weer gekomen ben, zeide hij, de haDd van het meisje drukkende, maar gij hebt het mij toegestaan en ik maak van dat verlof ge bruik. O, mijnheer de baron, spreek zoo niet, het is zoo vriendelijk, zoo goed van u, dat gij komen wilt en ik weet niet hoe ik uw goedheid ooit zou kunnen vergelden. Ik heb niets biz.onders gedaan, zeide hij, terwijl hij tegenover haar plaats na n. Gij hebt, naar ik hoop, niet vergeten wat gij mij be loofd hebt, E-sy? Neen, mijnheer, en ik daDk u voor alles wat gij mij gezonden hebt, maar ik kon u niet lastig vallen met een brief, ik wilde niet te veel van uwe goedheid vergen. Dat geloof ik met, Essy, ik moet aannemen, dat gij geen geloof hecht aan mijn woorden en daarom mij niet hebt durven schrijven. Hebt gij aan iets behoefte gehad? Neen, mijnheer de baron, dank zij uwe grootmoedig heid heb ik geen gebrek geleden, ik weet echter niet wat er van mij geworden zou zijn, als gij u niet oVermij ont fermd had. Stil, stil, zwijg daar nu over. Hebt gij aan uw vader geschreven? Ja, mijnheer, gij kunt het hem vragen. Ik twijfel niet aan uw woorden, Essy. Waarom niet? antwoordde het meisje bitter, ik heb u eenmaal voorgelogen, ik zou het weer kunnen doen. Waarlijk, ik betf voor deze eene maal hard genoeg gestraft. Niet voor die onwaarheid jegens mij, antwoordde Raven zacht, maar voor eeu veel grooter onrecht. Gij moogt niet boos zijn omdat ik u dat zeg Boos op u, mijnheer? Gij moet mij dan wel voor zeer ondankbaar houden. Als gij u mijner niet ontfermd hadt, zou ik reeds lang mijzelf in de rivier hebben geworpen en ik weet niet, of ik het niet vroeg of laat nog doen zal. God zij dank, dat ik het dan tot nu toe verhinderde en ik zou zoo gaarne willen dat gij geheel afstand deedt van deze u onwaardige levenswijs. Hij boog zich tot haar neder en zeide ernstig: Als ik ooit in mijn leven iels gedaan heb, waarvoor gij meent mij dank verschuldigd te zijn, toon mij dan uwe erkentelijk heid door een nieuw jeven te beginnen. O kind, wend u niet af! Ik moet u wel pijn doen, ik kan u niet op dit gevaarlijk pad laten voortgaan, zonder te trachten u terug te voeren voor het te laat is. Maar hij smeekte vergeefs, het meisje schreide heete tranen, zooals het vroeger reeds gedaan had, maar verklaarde bepaald het niet te kunnen verlaten. Raven zweeg eindelijk, ziende dat hij niets vorderde en herinnerde haar opDieuw er aan, dat zij steeds een vriend in hem zien en zich tot hem wenden moest als zij steun behoefde.

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1