NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 6 e Jaargang. Donderdag 7 Maart 1889. No. 1741. ABONHEME¥TSFRUS: ADVERTENTIES: S T A l) SNIK II W S. „Weldadigheid naar Vermogen". BINNENLAND. De Toestand des Konings. IN TIJGERKLAUWEN. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. telefoonnummer 12a. ran 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiera. Mrecteuren-Uitgevers J. C. PËKRËBOOHI en J. B. AVIS. Roof dagenten voor hei Buitenland: Compagnie Generale de Fublieïtc Etrangère Q. L. LAV BE f Co., JOH. I. JONES, Suer., Faryjt, Slbit Faubourg Montmartre. Haarlem, 6 Maart. Voor het examen in nuttige hand werken, den 5den Maart te VHage gehouden, zijn geslaagd o.a. de dames J. M. Kayser eu A. M. Hommans, beiden alhier. Naar wij uit goede bron verne men zijn de onderhandelingen van de gemeente Haarlem met de Hoil. IJzeren Spoorw. Maats, over het bekende spoorwegplan, sedert eeni- gen tijd in vollen gang en zal men binnen niet ver verwijderden tijd daarover meer vernemen. Door de maatschappij tot «Nut van 't Algemeen» is uitgegegen sHet water uit een oogpunt van gezondheid», door dr. B. Van der Meulen. Wij wenschen deze zeer lezenswaard ge en bevattelijk ge schreven brochure, welke een schat van bizonderheden betreffende het water als drank en geneesmiddel bevat, in veler banden. De aandacht zij gevestigd op onder staande oprave van werkzoekenden, welke zich hebben gewend tot h t bestuur der Vereeniging Drie voor huisknecht op oppasser. Drie voor koetsier. Eer. voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor smidsknecht. Een voor zagenvijIer. Een voor metselaar. Een voor timmerman. Een voor kuipersknecht. Een voor bleekerskr.echt. Zeven voor aardwerkers of los werkman. Een voor opperman. Yier voor werkster of schoonmaakster. Twee voor burgerwaschvrouw. Drie voor burgernaaister. Reflecteerenden worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het be stuur der Vereeniging te richten, en te doen bezorgen in de bus op het Stadhuis of op de Doelerplaats. In 't vervolg zal deze opgave geregeld in de Dinsdags en Vrijdags verschijnende bladen, onder de rubriek //Stadsnieuws" worden opgenomen. UITEREN KUMST. Op 15 dezer herdenkt de heer Guetave Prot, te Amsterdam, zijn 121/, jarig directeurschap. Te dier gelegenheid zal iu zija theater «Frascati», in de Plantage, eene oorspronkelijke hollandiche operette worden opgeroerd, getiteld: «Truy ran d'Noordermarckt». De handeling draagt een 17e eenwsch karakter, en ook de muziek is er op zettelijk roor gecomponeerd, met gebruikmaking o. a. van melodieën uit "Valerius' «Gedeack- k'anck». Uit Amsterdam wordt ons gemeld: Met het oog op de mogelijkheid, dat aan het Paleis van Volksvlijt binnenkort eene andere bestemming zal vrorden gegeven, hebben de musici besloten zich te vereenigen en de exploitatie van het orkest voor eigen rekening voort te zetten. Een comr'té nit de leden zal het beheer voeren, terwijl op verzoek een tiental invloedrijke am- sterdamsche kunstvrienden zich tot eenen raad van toezicht hebben vereenigd, ter behartiging van de belangen der kapel. (N. R. C.) Met geuoegeu vei nemen wij, datdeheeren H. J. de Marez Oijenz c. s., zich hebben gewend tot den Raad van Amsterdam met het verzeek, de gewone driejaarlijksche Tentoonstelling van kunst werken van levende meesters dit jaar wel te doen houden, en zich bereid verklareu, eene Bom van f 5350 in do kosten hij te dragen. Heden komt dit onderwerp in don Raad in behandeling. Rbl. De Staatscourant bevat de oproeping van jongelieden voor de Pupillen school te Nieuwersluis. De Staatscourant bevat het vol gende bericht omtrent den toestand van Z. M. den Koning- Volgens verklariLg vaoprof. Ro senatein en van de genessheeren des Konings is de toestand van Zijne Majesteit, of*ch on de krach ten niet opvallend verminderen en geen onmiddellijk levensgevaar dreigt, toch zorgwekkend. Bij den Hoogen Lijder doen zich lichte ver schijnselen van bloedvergiftiging (uraemiscbe symptomenvoor. In verband met uitbrei ding der werkzaamheden voor de triangulatie, zullen reeds in dit jaar twee civiele iDgenieur» door de com missie voor graadmetÏDg kunnen worden in dienst gesteld. Bij aan vaarding van de secundaire trian gulatie voor het kadaster zullen la ter meer benoemingen moeten vol gen. Naar men verneemt, is de ernstige ongesteldheid van den oud-hoogleeraar Donders dermate toegenomen, dat ze groote ongerust heid baart. Sedert de oprichting der Onderlinge Levensverzekering van «Eigen Hulp» (1 Juli 1879) tot 31 Dec. 1888 werden 4970 contracten gesloten, waardoor verzekerd werd aan kapit. een bedrag van f3.889.748 en aan renten i107.839.17. Aan premiëü werd ontvangen eene som van f 1.092.647.29 waarvan f722.135.28 aan termijn premiën en f 370.512.01 aan premiën ineens. Het aanwezig kapitaal bedraagt f854.664.95; daarvan is belegd in: effecten een bedr. van f513.566.58, hypotheken f265.950, beleening op effecten f 61.900, idem op polissen 113.248.37. Het plan van don keer Thon, tot inrichting van het Paleis van Volks vlijt te Amsterdam tot een centrale markt hal, komt in hoofdzaak hierop neer: De hoofdingang op het Frederiksplein wordt ingericht voor het uitstallen van bloemen. Aan beide zijden komen woning eu loge voor deu portier. De vestibule wordt door ruime toegangen in onmiddel lijke gemeenschap gesteld met de bijzaten rechts en links. In de zaal rechts zal bloemenmarkt worden gehoudeneene fon tein in het midden zei de noodige frisch- heid aanbrengen. De zaal links wordt een bazar van alle mogelijke aitikelen voor de huishouding en de keuken. De groote zaal wordt de eigenlijke hal; zij zal geheel worden gecementeerd of geasphalteerd. Onder den koepel worden iu het r.md standen voor deu delicatcs- senhandel aangebracht. Tevens komen al daar de bureaux voor politie, brandweer, telegraaf eu telephoon, benevens een bu reau voor transport. Dit laatste moet dienen tot gemnk voor de koopers. Immers, zocdra men iets heeft gekocht, oatvangt ruen van deu veikooper een bon, dien men afgeeft aan het transporlbureau. Dit zorgt alsdan, dat, door muidel van rijtuigjes, met vlugge paardjss 'oespnnuen, de gekochte voorwer pen binnen den uitersten tijd van twee uren iu alle hoekeu van de stad worden bezorgd. In de tot hal vervormde groote zaal komen oau de beide zijden in de lengte drie dubb le standen, ieder 2 bij 2 meter groot, waartussehen passages zijn van 2 meter breed. Orkest en tooueel verdwijnen en aan beide zijden komen nog plateaux voor groenten en visch. De dubbele stan den moeten dienen voor vruchten eu vroeg tijdige groenten, détailvisch, ruudvleeech, (detail en eu gros), détailgroenten, versch varkensvleesch, ham, spek, en worst, wild, gevogelte, boter, kaas eu eieren. De groote zijzaal aan de tuiuzijde rechts zal dienen voor den verkoop van visch eu gros, de kleiue zaal voor den verkoop van lever d gevogelte. In de groote zaal, aan de zijden van den tuin links, zal beurs worden gehouden; daarachter komt een restaurant. Deze vier zalen zullen evenzeer direct toegankelijk zijn uit de achtervestibule en uit de groote zaal. Alle wanden toch worden doorgebroken met arcades, zoodat het geheele gebouw eigenlijk één reusachtige hal zal vormen. De heer Thon wil eene pachtsom van f 60.000 'sjaars eu 5 pet. van de netto winst aan de aandeelhouders uitkeeren. Nog is er een plan ingekomen van den heer L. F. Delabarre, om het Paleis we der op den vroegeren voet in exploitatie te doen komen". Hij biedt 10 jaar lang eene pachtsom van f 55.000 'sjaars, ver tegenwoordigende een dividend van 3l/x pet. Beide plannen worden door den heer Huiziuga, houder van 500 aandeeleu, ge steund en aanbevolen. Door hetkoninklijkko- loniaal militair invalidenhuis is ont vangen van den gepensioneerden kapitein der infanterie van het ned. o.-i. leger F. R. C. Schlüter, laatst in leven zijnd lid der directie van de thans opgeheven indische club te Amsterdam, eene som van f 1500, waaruit tot nu toe jaarlijks de rente werd overgemaakt ter viering van 's Konings geboortedag ten hmze B.onbeek, alsmede f90, zijnde be doelde rente van bovenstaand kapi taal over 1888. Nederland is rijk, zeer rijk aan.... schulden. In ronde cijfers bedraagt onze nationaie schuld een som van maar eventjes elf honderd millioen gulden (f 1100,000.000). Maak u eens een denkbeeld van sulk een som en stel u aan eens een oogenblik voor, dat de heeren te 's-Hage het goede plan zouden hebben het geheele bedrag in zil vergeld in eens af te betalen. Het vervoer zal per spoor ge schieden. Alle goederen- en vrachtwagens van den staatsspoorweg zijn aange spanuen en nu wordt er opgeladen, van belang. Rijnspoorwagens aangerukt en ook volgebouwd 1 Tien huizend kilo's op iederen wa gen, pak maar aan, hoor I Waggons van de Centraalspoor aangehaakt! Vooruit jongens! Oosxerspoor en hollandsche spoor vrachtwagens asjeblieft! Zoo al aanhakende en vastsjor rende, raken we eind-lijk klaar, en daar staat het einde.ijk, het bedrag der Staatsschuld, in zilver op den trein. 'g* Kom nu eens mee wandelen langs den trein. i';^" Goed tellen, hoor! 1, 2, 3, 4, 5, 10, 100, 500,1000, 1010, 1050, 1100, goddank,gjwii zijn er. 'USUI uo "i 1100 spoorwagens staan daar, elk geladen met 20,000 oude ponden zilver. Sakkerloot, wat een trein 1 De geheele spoorlijn van 's-Hage naar De ft is er mee bezet. (R. N.) In het Volkspaleis te Amsterdam kregen Maandagavond twee jongelingen uit het publiek twist. Eene vechtpartij was het ge volg. Uit den tweestrijd ontstond een algemeens strijd. Er werd met stoelen geworpen rechts en links. De bezoekers (niet ver van de 4000) zochten een goed heenkomen, deels door de stalles heen naar de too- neeldeur, deels naar de andere zijde. Politie herstelde de orde. Niemand bekwam ernstig letsel. Uit Amsterdam wordt Bij de openbare veiling van vaste goederen, in het verkooplokaal aan de Nes gehouden, deed zich Maan dag avond het volgende zonderlinge geval voor. Een groot perceel in de Torensteeg, dat voor ongeveer 6 weken geveild doch voor f 46,000 werd opgehouden, kon Maandag avond met meer dan f 28,000 op brengen, niettegenstaande er bij de eerste veiliDg f 40 000 voor was ge boden en dat bod gedurende 4 dagen weid gestand gedaan. Dezelfde makelaar die er voor" 6 weken f 40,000 voor bood, is Maan dag avond van het dubbele perceel eigenaar geworden voor f 28,100. De verkoopers beliepen alzoo in 6 weken eene schade van f 12,000. De muziek -verslagge ver vaa het Nieuws van den Dag eindigt een beschouwing aldus Eene zeer onvriendelijke, door de kou aangetaste neus riep mij vóór het begin van het tweede deel naar huis». Hit moet een allerkomiekst oogenblik geweest zija, toen deze onvriendelijke neus bij de controle zich aanmeldde, om den verslag gever naar huis te roepeu. F.a hoe wonderlijk zal bet hem te moede ^SH1JXÏjiXJ®!TO 3ST. Roman van Kabl Hellmer. 26) ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. Heldere zonneschijn. Het doet mij genoegen u te zien, mijnheer de baron, gij zijt wel goed, dat gij ons komt bezoekeD. Hoe hebt gij ons kunnen vinden Langzaam trok zij hare hand uit de zijne en hij vond hare begroeting koel. En toch, welk recht had hij om eene andere begroeting te verwachten? zij kende hem immers nauwelijks. Ik wilde dat ik reeds vroeger uw woonplaats gekend had, zeide hij, zich volmaakt beheertchend. ik zou dan niet zoovele maanden hebben laten verloopen voor ik u bezocht, ik heb mij in dien tijd alle moeite gegeveD, om u weer te vinden Werkelijk? zeide Natalie op lichten toon, en hoe is het u dan nu gelukt? Men heeit mij gisteren verteld dat gij in deze buurt woomlet eu zoo steiue 1 u nasporiugeu iu, doen kon eerat heden het resultaat er van ontvangen. Het was zeer vr endelijk van u om onzentwille zoo veel moeite te doen gij moet als een geheim politie agent recht op uw doel zijn afgezeild, merkte Melleville op. Natalie was blij dat haar oom iets zeide, daardoor had zij gelegenheid zich over hare innerlijke ontroering heen te zetten. Nu was zij er zeker van waar de baron hare aanwezigheid had vernomen en zij vond het zoo wreed van hem te moeten gelooven wat toch zoo onloochenbaar scheen te zijn. Daarbij kwetste het haar trots, dat hij haar begroeteD kon zooals hij dat heden had gedaan, terwijl toch Esey Carr in zijn hart leefde. Peinzend staarde zij in het vuur terwijl haar oom sprak en Ravens pogingen om haar in het gelaat te zier:, waren vergeefs. Had Natalie een praaije gehoord, dat zijn naam in ver binding bracht met dien van Esther Carr? Verdacht zij, die Essy in de «Rozenvilla» had gezien en herkend, hem, den baron, van haar te hebben verleid? Begreep zij dat Essy het was geweest, die hem had ingelicht over Natalie's woning Welbeschouwd was het zeer natuurlijk, dat Natalie zoo dacht, maar Raven vond het onverdragelyk, dat hetmeisje, hetwelk hij aaöbad, hem in staat hield de arme Esther Carr te bedriegen. Hij moest zich schoonwasschen in hare oogen, maar hoe Gl'mlachend wendde hij zich tot Melleville. «De moeilijkheid is niet zoo groot geweest als ik heden morgen wel vreesde; in een winkel wees men mij uw wo ning. Op den dag toen gij zoo plotseling uit den omtrek van mrju landgoed vertrokken zijt, had ik u willen bezoe ken en ontving toen juist den brief uws ooms. En maanden lang, antwoordde Melleville hoffelijk, moesten wij ons het genoegen ontzeggen u te zien, maar nu gij ods gevonden hebt zal naar ik hoop niet zoo veel tijd verloopen voor gij ons weder eens komt bezoeken. Zeker niet, zoo het van mij afhangt. Natalie was niet in staat om te spreken; zij zag ook dat de baron den achteruitgang van Melleville's geest be merkt had en zich daarom nog vriendelijker jegens hem gedroeg. Ik hoop, dat gij mij ook zult vergunnen weder te komen, juffrouw Melleville zeide de baron tot Natalie zachter dan hij tot nu toe gesproken had. Deze rechtstreeksche vraae kon zij wel niet anders dan toestemmend beantwoorden. Was zij hem dan niet veel dank schuldig? Al was zijn gedrag ook nog zoo slecht, zij kon en mocht niet vergeten, dat hij zich in het uur vau den nood, ridderlijk en edelmoedig tegenover haar had gedragen. Bovendien had zij den tijd niet te overleggen met zichzelf, hij wachtte op haar antwoord en dus zeide zij Ik kan u verzekeren, dat wij ons steeds gelukkig zullen rekenen, u hier te zien. Hij gevoelde dat zij deze woorden eenigszins gedwongen uitsprak en begreep ai weer waarom, maar zijn rein ge weten maakte het hem mogelijk haar onbevangen in de schoone oogen te zien en te zeggen Ik houd u bij uw woord en zal zeer Bpo.dig terugkomen. Vuor mij nooit te spoedig, verzekerde Melleville. Natalie zal u dan weer spaansche liederen voorzingen

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1