i. m& r NIEUWS- EN AI V E RT ENTIEBLAD. 6e Jaargang. Dinsdag 12 Maart 1889. No. 1745. ABOIIEMMÏSPEIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUW S. BI N N E N I A N 1). De Toestand des Konings. IN TIJGERKLAUWEN. Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer» 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ffelefoonns:mötf'F gas» van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents G-roote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiere. ifireetecaren-KJltgevers J- C. PBBREÏSGMMH en JS. 18. AW8S. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangère G. L. DAVBE Co., JOH. E. JOH ES, Suer., F arv/i, 3 Ibis faubourg Montmartre. Haarlem, 11 Maart. Ook de beer L. J. R'tter, archi tect alhier, door het gemeentebe stuur van Amsterdam uitgenoodigd mede te dingen naar de uitgeschre ven prijsvraag' voor den aanleg eener nieuwe begraafplaats in den Watergraafsmeerpolder, heeft, onder opgaaf van redenen, schriftelijk te kennen gegeven, dat hij voor de uitnoodiging tot mededinging moest bedanken. Het examen in nuttige handwerken is 9 Maart te 's Hage met goed gevolg afgelegd door de dames G. Over, C. J. C. E. Vogel en N. Tip, allen alhier. Als eene bizonderheid kan worden medegedeeld dat eene geit, toebe hoorende aan F. Renes alhier, Za terdag vier levende jongen ter wereld heeft gebracht. Het gebeurt reeds zelden, dat zulk een dier er drie werpt. Zaterdag avond is door de poli tie de bierhuishouderZ., woonachtig aan den Heerensingel, bekeurd ter zake van het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Zeker tot spijt van vele muziekliefheb bers werd Zondag de laatste matinee musicale in dit seizoen, door den beer Johun Steenman gegeven. Zijne matinees toch behooren steeds tot de meest gezochte muziek-uitvoeringen hier ter stede. De heer Steeuman speelde de vioolpartij in de sonate D. majeur van Mozart en in de sonate A. majeur van Handel, de solo- nummers Temps di Bourrée en Double (Yr.r) van Back en ten slotte de viool partij in de seeks Stücke, van Amanda Maier. Meer en meer heeft de heer Steenman zich van zijne goede zyde doen kennen en in deze laatste matinee zeker niet het min at. In de sonate D maj. van Mozart viel ons weder de volle fraaie toon op, dien hij zijn instrument weet te ontlokken, terwijl eenvoud en gevoel in de uitvoering door straalden. In de Bourrée en de variaties, van Bach, kon men des spelers techniek be wonderen. De wSechs Stücke" van Amanda Röntgen-Maier zijn ware juweeltjes e* werden zeer schoon vertolkt. Mej. Chr. Yeltman, die hare medewer king als zangeres verleende, was van vroe gere gelegenheden hier nog wel bekend en een welkome verschijning. Zij was bi zonder gelukkig met de door haar voorge dragen nummers. In de aria uit de //Mat- tkaus Passion" werd zij op waardige wijze bijgestaan door mej. Bastiaans en den con certgever; van deze laatsten hadden wij echter gaarne een minder zware begelei ding gewenscht. Ook voor hare liederen betoonde men zich dankbaar. Den heer Schlegel komt mede een groot deel van het welslagen dezer matinée loe. De hoedanigheden van dezen musicus zijn echter reeds zoo goed bij alle kunstlief hebbers bekend, dat wij daarover niet in bizonderheden behoeven te treden. Mej. Bastiaans kweet zich van haar taak weder op de haar kenmerkende rustige en ge acheveerde wijze. Aan het einde der serie matinées van den heer Steenman meenen wij hera een woord van erkentelijkheid niet te mogen onthouden. De verdienstelijke samenstel ling zijoer programma's, de goede keuze van medewerkers en de onbekrompen wijze waarop hijzelf zijne talenten ten beste gaf, doen hem daarop aanspraak maken. Te Zandvoort ie aangeko men eene katwijker schuit, die in zee had opgevischt het lijk van een man, naar gissing een der ma trozen van de schuit van den reeder M. de Niet; hij is gekleed als de visschers te Scheveningenheeft zeelaarzen aan en gouden riügen in de ooren, en zal ongeveer 25 tot 27 jaren zijn. Aangaande den brand te Haar- lemmerliede, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, vernemen wij nader, dat hij in het achterhuis door het omvallen der petroleumlamp is ontstaan, terwijl door den hevigen wind de vlammen zoo snel om zich heen grepen, dat van den inboedel bijna niets kon ge red worden en vijf stuks vee in de vlammen omkwamen. Ook bet nabijzijnde huis bekwam aanmerke lijke schade, doch door het optreden van de spuit van Halfweg werd voorkomen, dat ook dit een prooi der vlammen werd. Aan het station Halfweg is thans eene telefonische geleiding gemaakt naar de blokwachterswoningen. Enkele andere stations der Holl. Spoorw. Mpij zijn reeds van deze verbinding voorzien en zij zal nog aan vele worden aangebracht. LEïïEra EN mm?. Men zal zeker met belangstelling vernemen, dat de heer J. G. H. Mann van plan is eene hollandsche opera te componeeien. Hij is voor den tekst reeds in overleg getreden met een onzer gunstigst bekende auteurs. De beroemde kunstschilder Joh. Bosboom is, naar wij tot ons leedwezen vernemen, door een hevig zenuwlijden aangetast. [Avp.] Onlangs heeft hij den uitgever W. A. Mo rel te 's-Hage het licht gezien een bundel «Ver spreide letterkundige opstellen van het jaar 1887", door dr. Joh. ten Brink, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden. Voor velen zullen deze opstellen, evenzeer van de onvermoeido werk zaamheid ais zeldzame hoeken- en feitenkennis van den leidschen professor getuigend, nog nieuw zijn. Mogen er ook al enkele opstellen onder door loopen, welker waarde slechts zeer betrek kelijk is, daartegenover zijn andere, die nog niets aan actua iteit hebben verloren en belangrijk ge noeg zijn, om ze een langer bestaan te verzeke ren dan in courant of tijdschrift. In eenige dezer schetsen vindt men beschou wingen over het letterkundig leven van dea dag; meerendeels echter zijn het besprekingen van beroemde hedendaagsche schrijvers en hunne wer ken. Hoe verscheiden de inhoud is, blijkt wel uit de opgave, die wij hier laten volgen: Alphouse Daudet. [Nieuwe bizonderheden over ziju leven en schriften]. De romans van Jules Verne. Het gezin van den schoenmaker Adriaen Cor- neliaz. Bredero. De zoogenaamde «Vlaainsche Academie*. Théroigne de Méricourt. Léon Hennique. Het kind in de letterkunde. Emerich Madich. Het XX letterkundig con gres. Novellen uit de Graafschap. Het ru moer over «La Terre«. Letterkundige haat en nyd. Dr. Jan te Winkel o er en tegenover de critiek. De vlaamsche Academie aan den arbeid. Het internationaal letterkundig con gres te Madrid. «La Terre«. Dostojewski. Inhoud "Semperviren 8« no. 10: Een kind van het Noorden, II. Appel «Ro- ther Bietigheimer," met een afbeelding. Mina lobata. Bloeiende planten in de open lucht nabij Londen. Dank Nog geen einde aan de Prijsvraag, uitgeschreven door de gemeente Utrecht, in zake den aanleg van een «openbaar park* daar ter stede. Drukfouten. Een ontdekking Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde. Verschillende mededeo- lingen- Antwoorden op het Vraagbord. V raagbord. ViSSCHERÜ. Enk huizen, 9 Maart. Gisteren is alhier aangevoerd 70 tal haring, prijs aan den afslag f 4 a f 6 per tal (200 stuks). Heden aangebracht 23 tal haring, prijs f4. per tal. Gedurende de afgeloopen week werd iR het geheel aangevoerd 720 tal haring; de prijzen aan den afslag vari eerden van f4 tot f7.60 per tal, en 1800 kg. kleine schol, prijzen f6 50 a f7 per wichtje. Nieuwediep, 9 Maart. Twee bommen brachten heden 28 tongen, 50 bunschollen, 4 mandjes kl. schol en 1 mand schar ter afslag, terwijl door trekkers 23 tal haring werd aange voerd; tong gold f 1, bun schol 50 cent per Btuk, kl. schol f 4 per mandje, schar f 1.50 per mand en haring f7.45 a f4.80 per tal. Naar men aan de Stp. ver- zekert, is het tijdstip niet ver af waarop de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal zich zal hebben bezig te houden met een ontwerp van wet op de telefonie, waarvoor de noodi- ge gegevens bij het departement van Waterstaat, handel en nijverheid verzameld worden. Het heden, 11 Maart, in het Pa leis des Koninge te 's Hage ter le zing gelegde bulletin luidde tZ. M. de Koning was in de laatste twee dagen minder bedlegerig. Overigens bleef de toestand der ziekte onver anderd.» Vau het Loo wordt bericht dat de afgeloopen nacht eenigezins on rustig is geweest. De ochtend was daarentegen zeer kalm. Het gebruik van voedsel nam iets toe. De krach ten zijn nagenoeg dezelfde geble ven, doch de hooge lijder is opge wekter dan anders. De door enkele bladen verspreide berichten, alsof de zieken verpleger Hemmes onverrichter zake op het Loo zou vertoeven, kunnen stellig worden tegengesproken. De ziekenoppasser wordt, bepaaldelijk des nachts, in de kamer van den Koning toegelaten en verpleegt reeds gedurende 8 dageu den hoo- gen lijder, vooral tot genoegen van de Koningin. De toestand van Z. M. in de laatste dagen bevestigt volkomen dat onmiddellijk levensgevaar niet dreigt, daar, niettegenstaande het geringe voedselgehruik, de lichaams krachten van den Koning niet zichtbaar achteruitgaan. Aan de verschijnselen van bloed vergiftiging, waarvan het laatst verschenen officiëele bulletin melding maakte, schijnt op zichzelf niet te veel gewicht te moeten worden toe gekend. Dr. P. F. van Hamel Roos is door de Académie Royale de Médecine te Madrid, tot buiten- landsch correspondeerend lid be noemd. Naar men verneemt, zal eerstdaags een begin worden ge maakt met het onderzoek naar den aard van het drinkwater in ona land, waartoe in de algemeene vergadering der Ned. Maatschappij ter bevordering der pharmacie ten vorigen jare werd besloten. In den storm van Zater- dag is, dicht bij Enkhuizen, de bla zer «H. D. 26», bevaren door Wessel Slok, door een rukwind omgeslagen. De opvarenden zijn gered. Het vaar tuig is waarschijnlijk verloren. Men meldt uit Seheve- nigen Tengevolge van het ruwe weder van Zaterdag nacht is hij lellen zuidwestenwind de Benavon om geslagen. Het schip is vol water. Nader meldt men hieromtrent aan de N. R. C. Hoe algemeen het verlangen van den kapite n en de bergers van de Benavon naar westenwind was, waar door meer water zou komen opzetten en het afsleepen mogelijk had kun nen zijn, op een zuidwesten wind als in den nacht van Vrijdag op Zaterdag kwam opzetten, hadden zij ongetwijfeld niet gerekend. Het weder was zoo boos dat de Benav n eindelijk deed, waarvoor de kapitein reeds geruimen tijd vrees had gekoesterd, en waarom hij dan ook een gat in het achip had doen hakken. Het trotsche gevaarte dat tot dusver rechtop stond, is westover omgekanteld, zoodat de zee bij hoog water over het dek spoelt. Daarbij is het schip aanmerkelijk naar den wal gekomen. Een twaalftal manschappen, die Vrijdag avond op het schip waren gebleven, hadden het dien nacht hard te verantwoorden. Hooge stort zeeën sloegen over het schip, dat veel water inkreeg, zonder dat het mogelijk was te pompen. Eene noordwijker bomschuit bood Zaterdag mcrgeD vroeg, toen de branding het schip zwaar beukte, aan, de manschap van boord te ha len, maar het was niet mogelijk door de branding te komen. Tegen 12 uren, hij afgaand water, kwamen de lieden van het schip af. Bij doorgaande eh kwam het schip geheel droog, zoodat men er schier omheen kan wandelen. Het houdt nog in een zevenhoDderdtal tonnen V 0XLLHTO ®T. Roman van Kabl Hbllmbr. 30) TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Onsohmidbaar. Neen Natalie, als deze gelofte om te zwijgen u afge perst is.... Neen, wel drong hij op geheimhouding aan, maar ook <k zelf keurde dat goed. Mijn eed bindt mij zoolang hij den zijnen nakomt. Eu hebt gij dien schurk na uw trouwen nog weer gezien Neen, ik zeide hem, dat hij het niet moest wagen, ooii mijn pad weer te kruisen. Als hij het durft doen, ben ik vau miju eed tot geheimhouding ontslagen. Bij God als gij mij kondet mededeelen waar die el- lend ge pers üage op het huwelijk heeft plaats gehad, ik zou en middel vinden om de bewijzen ervan te vernietigen en alleen ons innerlijk bewustzijn, dat zij er geweeet waren, behoefde ons toch niet te verhinderen om naar het geluk te grijpeu. Geliefde, giug hij voort, ziende hoe het meisje afwerend de handen uitstrekte, vergeef mij mijn smart, ik weet dat zulke woorden uw leed slechts kunnen vergrooten. Zeg mij alles wat ik weten mag. Het schemerlicht had plaats gemaakt voor volslagen duisternis, het vuur in de kamer gaf een flauwen gloed en naast haren geliefde gezeten, met haar hoofd op zijn schou der, vertelde Natalie de gansche droevige geschiedenis, de misdaad, die beschouwd moest worden als het uitvloeisel van gekrenkte hersenen, en den prijs die daarvoor geëischt en betaald geworden was. Evenwel kwam de naam van Maurits Carlingford niet over hare lippenzij sprak slechts van hem als van een man dien haar oom niet in al zijn slechtheid had gekend en zij zinspeelde ook op geenerlei wijze erop, wie hij was of waar het huwelijk was voltrokken. Raven luisterde, zonder haar in de rede te vallen, maar met moeite den toom, die in hem bruiste, onderdrukkend. O, wat zon hij er niet voor gegeven hebben, zoo hij de macht bezeten had om dezen vorm te vernietigen, die niets was dan een gedwongen toestand. Maar helaas, die wensch was een hersenschim en dat hij zich niet liet ver wezenlijken scheidde twee menschen, die elkaar wel lief hebben, maar niet huwen konden. Zwijgend luisterde Raven naar alles wat Natalie hem vertelde. Toea echter week zijn zelfbeheersching en met vernieuwden hartstocht trok hij de slanke gestalte aan zijn borst en sprak hartstochtelijk: Deze onzalige formaliteit mag ons niet scheiden, Na talie. Ik kan niet van u afstand doen, voor God behooren wij bij elkander. Kom met mij naar het buitenland, onverschillig waar heen, waar een wet zooals die welke uw echt voor verbindend verklaart, niet bestaat en daar zal de kerk ons vereenigen. Ib zie geen schande en geen zonde in datgene wat ik u voorstel. Voor God zijt gij vrij en alleen aan Hem zijn wij rekenschap schuldig. Stil, stil, Lionel. Gij weet niet wat gij zegt, voor u ware deze verbanning onmogelijk. Gij zijt niet iemand zon der naam, die aan niemand rekenschap meet doengij hebt betrekkingen, verplichtingen, die gij niet ter zijde kunt zetten. Om uwentwille wilde ik dat ik gestorven ware vóór onze paden zich kruisten. Hij boog het hoofd en zweeg, door smart overmand. Ja, zij sprak de biltere waarheid, hij wist niet wat hij zeide. Zijne kinderen moesten het majoraat erven, moesten in het land opgroeien en zelfs al had bij het gewild, zoo zou hij zich volgens de familievoorschriften daaraan niet hebben kunnen onttrekken. En toch gevoelde hij de on mogelijkheid, om de gedachten aan Natalie te laten varen. Vergeef mij zeide hij na een poos, eenigezins kal mer, ik sprak in waanzin. Maar de hoop kon ik mij niet ontzeggen, eisch dat niet van mij, geliefde. Natalie vond geen klank om te antwoorden. Zij rilde en verbleekte, s ij i.eht naar kracht om zijnentwil. Langzaam maakte zij zich uit zijn armen los en ging in de kamer op en neer. Zij streed een bitteren kamp met zichzelve. Wat bleef haar over in het leven, zoo zij zich van hem losscheurde f en toch moest zij hem smeeken, haar vrij te laten en te vergeten.

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1