cement, twee honderd rollen «taai- draad en eenige kisten ter zwaarte Tan 5000 kilo, welk een en ander als ballast in het schip zal blijven, aan welks af brenging naar Amster dam de kapitein, zijne experts en de bergers nog "Volstrekt niet wan hopen, hoewel dit niet zoo gemak kelijk zal gaan als het Vrijdag avond gebeurd zou zijn, wanneer er toen bij hoog water sleepbooten waren geweest. Te Hoogvliet en Poortu gaal maken weder eenige gezinnen zich gereed om naar Amerika te verhuizen en daar den landbouw te gaan uitoefenen. De meesten willen zich in Grand Rapids vestigen. Volgens een advertentie in de Nieuwe GorincA. Cl. zal, bij genoegzame deelneming op nader te bepalen plaats, dag en uur, te Gorinchem worden gehouden een tentoonstelling van ongehuwde schoone vrouwen, boven 18 en be neden 25 jaar, uit Gorinchem, den Alblasserwaard en de Vijfheeren- landen. Drie prijzen en een eervolle ver melding worden uitgeloofd. Behalve op schoonheid van gelaat, zal ook op regelmatigen lichaamsbouw ge let worden. Door de politie te Utrecht is eene dienstbode aangehouden we gens verdenking van diefstal. Zij zou namelijk een zilveren horloge ont vreemd hebben van.... haar beminde. Een der werklieden van de Koninklijke Nederlandsche ma chinefabriek te Helmond had Zater dag het ongeluk tussehen eene schaafmachine te geraken. Zijn sche del werd geheel opengescheurd en er bestaat geen kaus op bah ud. De pachthoeve «Ouden- hof» te Hoensbroek,eigenaar markies van Hoensbroek, is Vrijdag namid dag geheel afgebrand. De pachter Petrij werd met moeite gered. 5 paarden, 13 koeien en varkens zijn omgekomen. Da schade bedraagt f23,000. Alles was verzekerd. Tussehen Heivoort en Vucht viel dezer dagen een kind door het opengaan van het portier (2de klasse,) uit den trein, die in volle vaart was. De doodelijk ver schrikte vader snelde, toen de trein ophield, naar de plaats, waar hij vreesde zijn kind verpletterd te vinden. Gelukkig echter vond hij het geheel ongedeerd. Een 20jarig jongeling te IJlst is op heeterdaad betrapt, juist toen hij een zwareu steen op de rails legde, terwijl de trein in aantocht was. V ij f-e n-z estig sollicitan- ten voor de betrekking van veld wachter te Warns hebben in het gemeentehuis vergelijkend exa men gehouden. De werkzaamheden bestonden in het maken van een proces-verbaal. Het is in den laatsten tijd herhaaldelijk voorgekomen, dat langs de huizen eene kleurlooze vloeistof rondgevent wordt, die tegen den prijs van f 0.10 als ame rikaansch poetsmiddel voor allerlei metalen voorwerpen aanbevolen wordt. Om de deugdelijkheid van het middel te bewijzen, worden dan gewoonlijk bel- en deurknop er mede ingewreven, welke hierdoor terstond een zilverachtigen glans verkrijgen. AaDgezien deze vloei stof eene oplossing van kwik in salpeterzuur is en dus eene gevaar lijk vergiftige stof bevat, acht de gezondheidscommissie te Arnhem zich verplicht er ernstig tegen te moeten waarschuwen. De toepassing van deze vloeistof op voorwerpen van huishoudelijk gebruik zou zelfs nadeelige gevolgen kunnen hebbeD; buitendien is het als poetsmiddel geheel af te keuren, want de wer king berust hierop, dat de metalen voorwerpen door het salpeterzuur aangetast en tijdelijk met een laag je kwik bedekt worden. ArnhCt.) VEETEELT. uHst engehche varken.» Prof. Long zegt ia //Live Siock Journal» Het liedendaagsche varken i3 te veel veredeld (überbildet), te sterk gevoed enz. Onze voorgangers, die den grond legden van den naam der engelsche varkens, fokten bet, beter groeiende, vroegrijpe e en nut tiger dier met het magere, smalle, beeruge var ken. Het veredelde dier veroverde stormachtig de wereld en is door veredeling van de varkens op den aardbol vereeuwigd. Zijn eigenlijke dienst had zich. tot veredeling dezer varkens moeten bepalen, maar zoodra alle varkens daarin ver anderd werden, werd het doel voorbij gestreefd waarvoor het aaugffokt was. Mij is geleerd, dat aan de kleine ooren, de korte neus, het fijne haar en den algemeenen lichaamsvorm van het hedendaagsche teutoonstellingsvarkeu de voor keur gegeven moet worden, ik geloof echter dat het een heel verkeerd dier voor den landbouw is. Wij hebben een meer gedrongen lichaam noodig, meer en grover haar, zwaardere schen kels en lichtere schouders, alsmede eene minder teers huid als lie tentoonstellingsvarken bezit. Ni.mand zal ook durven beweren dat (bij de tegenwoordige prijsverhouding tussehen vet en vleesch), de jaarlijks te Smithfii»ld tentoon gestelde engelsche varkens een voordeelig slag vormen om aangehouden te wordenhet is vol komen duidelijk, dat zij juist het allerslechtste slag zijn dat met mogelijkheid kan worden aan- fokt, en toch worden zij jaarlijks vertoond als het idea 1 van een volkomen varken. Waarom laat de Smitlifield-club de bekroonde dieren niet tijdens de tentoonstelling slachten en kijken Wat wij noodig hebben zijn gestreepte zijden spek. Ik betwijfel het of de groote, middelbare en kleine witte (Yorkshires) en ook de Berkshires deze leveren. Het gevaar bestaat, dat ook de Tramworts bedorven zullen worden. En het is niet zeker, dat ook die slagen welke vroeger voor kruising gebruikt werden, ook verder daar voor bruikbaar zullen zijn, als zij te zeer op vet en gladde haren aangelokt worden. Het moge vruchteloos zijn, maar ik kan niet te sterk waarschuwen tegen de tegenwoor dige stamboek-varkens, tegen het onzinnige voederen met gebroken graan en meel in een gesloten lichaam. De schrijver beveelt daarom aan weidevoedering, beweging en groen voeder voor de gezondheid en de vruchtbaarheid. [Ldb. Ct.] WETGEVENDE MACHT. De Commissie van Rapporteurs der Tweede Kamer voor het Ontwerp van wet houdende bepalingen tot het tegengaan van overma- tigen arbeid van jeugdige personen en van vrouwen, heeft, ingevolge het nieuwe reglement van orde, rapport uitgebracht over de bij de Kamer ingediende adressen, betrekkelijk genoemd wetsontwerp en wel ten getale van 44, van corporatiën, vereenigingen, firma's en afzonderlijke personen. Slechts een dier adressanten had principieel be zwaar tegen de regeling van arbeid bij de Wet; 7 bestreden de opportuniteit van het wetsvoorstel; 5 zagen in het voorstel eene te beperkte strekking en 2 adres santen wezen leemten aan. Voorts betref fen de meeste overige adressen bezwaren van bizondere industrieën (buskruitfabriek te Muiden, steen- en pannenfabrieken, pijpenfabrieken te Gouda en glasfabricatie) en bezwaren tegen de onderdeelen van het Wetsontwerp. Het verslag der Commissie strekt als leiddraad voor de Kamer bij de behan deling van dit wetsontwerp. Bij het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp tot bekrachtiging van eene Provinciale heffing in Zee land werden o. a. eenige inlichtingeu gevraagd omtrent betaling van steiger- rechten door loodsvaartutgen. KOLONIËN. (De Zaterdag ontvangen bataviasche bladen loopen van 29 Februari). BATAVIA. 9 Februari. Aan het mail-overzicht van den Java- bode" is het volgende ontleend: Door een kundig en ijverig voorzitter, mr. A. D. H. Heringa, geleid, heeft de rechtbank van omgang de strafgedingen tegen de muiters te Tjilegon binnen zeer korten tijd ten einde gebracht. De eind uitkomst is dat van de 204 beklaagden 107 werden ter dood veroordeeld, 8 dwang arbeid kregen en 94 werden vrijgesproken, terwijl van de laatsten 48 door de regee ring politiek zijn of zullen worden ver bannen. Hiermede is het treurspel echter nog niet afgeloopen, want alle veroordeel den hebben revisie aangeteekend, en zoo moet in hoogste instantie recht worden gedaan door het Hooggerechtshof, dat daarbij alleen op de processtukken te let ten heeft en noch de beklaagden noch de getuigen ziet of hoort. Aan inlanders wordt uiet, zooals aan Europeanen die het ver zoeken, een verdediger in rechten toege voegd, maar wel kunnen zij zich door zulk een laten bijstaaD; voor de rechtbank vau omgang is door geen der beklaagden van dat recht gebruik gemaakt, doch het blijkt dat de middelen van sommige ver oordeelden hun wel vercorloven in revisie de hulp van een advocaat in te roepen, welke hulp volgens de wet alleen kan bestaan in het indienen eener memorie. Ook wanneer het mogelijk ware de ver schillende voorgeschreven termijnen in deze in acht te nemen, zou de eindbeslissing van het Hooggerechtshof zich noodzake lijk nog eenige maanden moeten doen wachten, maar de opvolging van de voor schriften der wet, die voor eiken beklaagde een afzonderlijk vonnis eischen, kan niet anders tengevolge hebbeu dan dat de pro cesstukke eerst na geruimen tijd zullen wordea ingediend, zoodat het allicht Oc tober zal worden voordat de arresten zul len worden geslagen. Terwijl aldus nog lang niet over het lot der veroordeelde muiters is beslist, en de mogelijkheid blijft bestaan dat hun doodvonnissen niet zullen worden bekrachtigd, gaan er nu reeds bloeddorstige stemmen op die zich tegen het niet ten uitvoer leggen dier vonnis sen verzetten, alsof het ophangen van 107 misdadigers in een geval als dit niet zou gelijken or eene slachtiug, meer den sul tan van Zanzibar dan eener beschaafde natie waardig. Weldadig doet bij zulke uitingen van ruwheid door lieden, die zich gaarne pioniers der beschaving hooren noemen, de taal aan van een oud-resident als den heer 3waving, die in dit blad //het genade voor recht" deed hooren. De Aljeh-correspondent van de //Lo comotief" schrijft het volgende De vorige week kwam alhier de tijding, dat Tengkoe di Tiroe, die met Toekoe Bait zich te Boekii Saboen bevond, al daar de hoeloebalangs van Atjeh afwachtte om gezamelijk naar Keinala te vertrekken, ten einde den sultan pretendent te be wegen om zich naar Kota-Radja te be geven en het nederlandsch goevernement zijne onderwerping aan te bieden. Toekoe Ntq, die ook eene invitatie heeft ontvangen zich bij hen aan te slui ten, vertrouwde de zaak niet, en heeft daarvoor bedankt, hoewel volgens geloof waardige Atjehers die invitatie goed ge meend was. De schoonvader van den pretendent, die eenige dagen geleden zich hier be vond, bevestigde bovenstaande tijdingen en zeide mij o. a. dat hij als familielid van den sultan later naar Kemala zal vertrekken, en wel zoodra hij van Poeloe Waij is teruggekeerd, omdat hij nog eenige zaken te bespreken heeft met Toekoe Da- oed, hst hoofd van Poeloe Waij. Omtrent de eigenlijke oorzaken van de bantamsche onlusten verspreiden de ge veerde strafprocessen maar weinig licht wel wordt nu en dan door enkele getuigen van belastingdruk gesproken, en mag men ook daaruit veilig besluiten dat bestaande ontevredenheid over belastingen aan de hoofden van den opstand gemakkelijk aan hangers heeft bezorgd, doch hieruit volgt niet dat die hoofden zelf geene andere beweegredenen hadden. Het zal hier wel zijn als bij zoovele opstanden, bij omwen telingen zelfs, dat een samenstel van oor zaken en aanleidingen heeft meegewerkt, die aan de meeste deelnemers in haar ge heel niet bekend zijn. Geestelijke heerach- zucht, uit fanatisme voortgesproten of daarmede tot dekmantel, zal bij dehoofd- aanleggers, die allen zijn omgekomen, wel hebben voorgezeten. Op de eenige suikeronderneming, die in Banjoemas gelegen is, Kalibagor, is thans ook de sereh uitgebroken. Deze fabriek maakte in de laatste jaren de grootste productie van geheel Java. CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend- een tweej. verlof naar Europa we gens ziekte, aan den reforend. bij liet depart, van justitie mr. A. Nuliout van der Veen; aan den ingenieur 2de kl. bij den waterstraat W. B. van Goor. MILITAIR DEPARTEMENT. Verleend-, een tweej. verlof naar Europa, we gens ziekte, aan den 2en luit. der inf. J. W. F. Knijpers. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. (Uit de indische bladen van 26 Jan. en 9 Febr.) Gehuwd: J. G. Ph. Reijnaert en J. F. C" Diepenbroek, Soerabaja. - J. F. Lelieveld en J* E. Burgemeestre, Bawean. - J. Gezwind en J- Ch. Fredriksz, Soerabaja. Geboorten: A. van der Ven-Du Cloux, z. Rangkas Bitoeng. - M. do Ruijter-Niepoth, z. Batavia. - J. H. Lammers-Van Loon, z. Tegal.- C. van Hek-Birhuis, d. Semarang. - J. Corten- bacb-Struijclc, z. Semarang. - Williamson, z. Wo- nolangon, Probolinggo. - E. H. de Vogel-Clig- nett, z. Tebing Tinggi. W. E. Kraft-Holland, z. Fort de Koek. - H. W. von Franquemont- Altheer, z. Soerabaja. - N. R. W. Cheriex-Man- gold, d. Soerabaja. - J. H. Beemer-Van Garling, z. Soerabaja. - Ch. W. Dehossere-Zeelenberg, z. Djokja. - W. H. tea Cate Bekking, z. Madioen Ngrambee. - S. W. Tadema W ielandt-Halewijn, d. Soerabaja - M. H. Warnars-Merling, z. Soe rabaja. - M. Verboon-Siermans, d. Soerabaja. - L. J. Backer-Louwereiï8, z. Soerabaja. - U Scheepe- Jaguet, z. Soerabaja. Overleden: P. M. H. K. Heringa, 12 j. Batavia. - C. A. Niesen, Pulembang. - J. F. R. S. van den Bosscbe, a, b «Djemna tussehen Aden en Colombo. - C. H, Deelkens, Solo. - W. Gill, 52 j. Semarang. - A. Rudolph, Atjeh. - J. W. Ontiop-Brands, 67 j. Semarang. - W. G. Reijn- hart, 67 j. Soerabaja. - J. A. van Keulven, 41 j. Soerabaja. - A. F. C. Magniez, 3 m. Tjiandjoer. - Jhr. H. O. Wichers, 56 j. Batavia. - G. G. Barend, 23 j. - F. S. Simmet, Batavia. - J. M. Chr. Mouthaan-Granié, Solo. - K. von Furtb, 1 j. Semarang. - P J. H. Stronk, 27 j. Oengaran. - C. Holtzinger, 53 j. Soerabaja. - H. van der Hoeven, 8 m. Soerabaia. - J. Bachra,. 27 j. Soe- raba'a. - M. A. Logher, 47 j. Soerabaja. - S. L. Stilmant, 3 j. Soerabaja. - J. G. Kruimel, 26 j. Soerabaja. Politiek Overzicht. De Eransche Kamer van Afgevaardig den schijnt thans de goedertierenheid te beoefenen. Nauwelijks toch is het besluit van 13 Juli 1886 betreffende de verban ning van deu hertog van Aumale inge trokken of de afgevaardigde Melleraud stelde voor, amnestie te verleenen wegens feiten bij werkstakingen voorgevallen, drukpersdelicten tn misbruik van de vrij heid van spreken. Hij vroeg daarvoor de urgentie. De minister-president Dam de urgentie wel aan, maar om de zaak on middellijk in beraadslaging te nemen vond hij wat al te erg. De meening der regee ring werd door de Kamer met §45 tegen 153 stemmen bekrachtigd. Gaat de Kamer (lus met clementie te werk jegens heu wier daden men veroor deelde maar op wie men nog weder een maal als nuttige staatsburgers rekent, hot omgekeerde is het geval met heu, die zich vaderlanders bij uitstek noemden, maar wier daden niet altijd overeenkwa men met hetgeen de regeering iu het belang des lai.ds acht, want men verze kert dat er thans vervolgingen zijn iuge- steld tegen alle voorname leden der //Ligue des Patriotes", Deroulède, Richard, La- guerre, Naquet, Laisant, Turqnet en Cal- liau. Reeds terstond echter deed zich de moei lijke vraag voor h o e de Ligue te treffen zou zijn. Volgens het //Journal des Dé bats" heeft men de vervolging op grond van art. 84 van het strafwetboek (het misdrijf dat den staat kan blootstellen aan eene oorlogsverklaring van het buitenland) moe ten laten varen. Art. 291 van het straf wetboek (het bestaan eener vereeniging van meer dan 20 personen, zonder dat daartoe vergunning is gegeven) zon hier van toepassing zijn. Men vervalt daardoor echter in andere moeilijkheden, daar men dan tevens, zon- der uitzondering, eene vervolging behoort in te stellen tegen de andere niet erkende vereenigingen. Het eenige dat nog overblijft is te onderzoeken of tegen de Ligue eene be schuldiging kan worden ingebracht op grond van eene wet van 1848 op de ge heime genootschappen. Intusschen blijven sommige afdeelingen der Ligue vergaderen na protest aange teekend te hebben tegen den maatregel van geweld, zooals zij de ontbinding noemen. Boulanger houdt zich onder al het ge beurde kalm, sckijLbaar besloten zich niet te wagen in den storm van verontwaar diging door de regeering op zijne vriendjes losgelaten. Daar hij voor 't oogeublik niets te doen heeft, was hem eene uitnoodiging door eene deputatie uit Marseille gedaan, om die stad eens te bezoeken, zeer wel kom en beloofde hij op zijne reis naar Corsica, werwaarts hij zich eerstdaags denkt te begeven, eens even aan te wippen. Behalve de genadige knikjes die de z/brav' général" nu en dan van de roya listen ontving en de enkele handdrukken die zij zich verwaardigden met hem te wisselen, kreeg hij dezer dagen ook eene uitnoodiging van de hertogin d'Uzès tot het bijwonen eener soiree en daarmede deed de generaal zijue intrede in den aristocratischen kring van den Eaubourg St. Germain. Hij werd met fanfares be groet en de gastvrouw zelf stelde hem aan de aanwezige dames voor. Graaf Dillon en Meyer, directeur van den //Gaulois" beuevens vele andere royalisten van het zuiverste water waren tegenwoordig, maar men heeft opgemerkt dat de hertog de Larochefoucauld, de leider der royalistische rechterzijde in de Kamer, niet versche nen was. In Italië is de staatsmachine weder aan het draaien. Crispi is er in geslaagd een nieuw kabinet saam te stellen. Met de vermelding dat in Setvië de ministers in tegenwoordigheid der regen ten den eed hebben afgelegd, kan de ge schiedenis der troonsverwisseliüg aldaar worden besloten. De afgetreden vorst heeft naar het thans blijkt ook al vroeger het plan gekoes terd de regeering nei'er te leggen, en wel reeds in 1887, toen, zooals de correspon dent van de //Times" te Weenen bericht, Milan hem reeds mededeelde dat zijn af treden onvermijdelijk was. De koning wees toen op het lot van andere vorsten der Balkan Staten, die vermoord of weggejaagd waren, terwijl hij een onafhankelijk Servië tussehen Oostenrijk en Rusland onbestaan baar achtte. GEMENGD MEllVS. Id New-Hampshire i s e en curieus proces gevoerd en wel ovei een testament. Zekere heer Barker liet bij zijn sterven een inillioen dollars na aan zijn zoon Hiram, maar twijlelende aan diens matigheid had hij er de bepaling bijgevoegd dat bet geld kwam aan de stad, zoodra Hiram zich ook slechts een enkele maal bedronk. Bovendien moeBt hij in de stad blijven wonen. Men begrijpt dat dit onzen drin kebroer niet bolde, daar op deze wijze bet stadsbestuur en ieder inge zetene zijn best zou doeD, om hem aan te klagen zoodra bij zich te buiten giDg. Hij begon dus een pro ces, op grond dat zijn vaders geest vermogens verzwakt zonden zijn ge weest, toen hij dit testament maakte. De rechtbank echter oordeelde, dat de erflater volkomen vrij was de bepalingen te maken die hij ver koos en ontzegde den zoon zijn eisch. Deze zal dus nu tegen wil en dank, afschaffer moeten worden. Een oud man te Durai (Frankrijk)stierf ongeveer een maand geleden. Drie dagen van te voren Raven volgde haar met zijn blikken en zweeg, hij be- grei p wat er in haar edele ziel omging. Toen zij zich eindelijk weder tot hem wendde, was het te donker dan dat hij haar gelaat had kunnen zien, maar hij strekte de armen uit en zeide alleen het woord: Komi Zij deed een stap achteruit. Kom bij mij, herhaalde hij smeekend. Zij knielde weder voor hem neder en hij sloeg de armen om haar middel. Lionel, sprak zij zacht, als ik u minder liefhad zoude ik zeggen: verlaat mij niet en kom mij nu en dan bezoeken. Nu echter smeek ik u, ga heen. Wilt gij hooren wat ik nog verder te zeggen heb? Ja, spreek uit! Het meisje richtte zich op en ging in de grootste ont roering voort: Waarom zoudt gij u om mijnentwille het leven ver bitteren. Waarom lange jaren wachten om wellicht toch nimmer het doel te bereiken Ik heb niets meer te hopen, ik heb mij opgeofferd maar gij, Lionel. Gij kunt nog gelukkig zijn in de volgende jaren. Gij moet mij nu verlaten om uwentwil en om mijnentwil, want mijne krachten zijn ten einde. Zij zweeg, hare oogen stonden vol tranen. Raven trok haar aan zijn borst. Gij spreekt tegen uw eigen overtuiging, terwijl gij meent mijn geluk te bevorderen. Ik zou u verlatenMeent gij dan dat ik later zou leeren aan u te denken als aan een droombeeld, dat ik in staat zou ziju eene andere vrouw mijne liefde te schenken Gelooft gij dat ik een man ben die zoo licht verandert, Natalie? Zijt gij een vrouw, die op zoo oppervlakkige wijze bemiud kan worden Reeds in het oogenblik toen ik u het eerst zag, terwijl gij in uw benar den toestand bij mij kwaamt, reeds toen ontsproot in mijn ziel de liefde tot u. Ik had geen rust voor ik u weer had gezien en in de wreede scheiding heeft zich die liefde nog vergroot. Gij zijt mijn leven, de mijne Natalie; mijn ziel, mijn eer, mijn trouw behooren u alleen. Als ik u nooit mijn naam kan geven zal ook geen andere vrouw dien dragen. Gij behoort mij en ik ben de uwe voor altijd I Zij sloeg de oogen tot hem op en hunne lippen raakten elkander zachtjes aan. EEN-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Een snoode daad. Eindelijk, oom Arthur? waar zijt gij toch al dien tijd gebleven? riep Natalie terwijl zij opsprong en den ouden man tegemoet snelde. Het was bijna negen uur; een half uur geleden had Raven haar verlaten en Natalie was onrustig geworden toen di oude man nog steeds uit bleef. Zou hij verdwaald zijn oi wat bij zijn zwakken geestestoestand zeer wel mogelijk wat het adres hebben vergeten? Toen hii nu eindelijk de kamer binnentrad, vloog hel meisje met een kreet van verlichting op hem toe, maai deiüsde ontzet terug toen zij zag hoe versuft hij er uitzag en haar groet zelfs niet beantwoordde. Zij was weldra over tuigd, dat hij een of anderen nieuwen schrik had ondervonden en wellicht reeds uren laDg doelloos omgedwaald. Oom Arthur, zeide zij zacht, hem de hand op dei arm leggende kom, zet u hier bij het vuur neder, gij moet wel geheel uitgeput zijn. Zij bracht hem een glas wijn en allengs scheen hij een weinig op zijn verhaal te komen, maar toch had hij nog dienzelfden strakken blik, die haar altijd zoo beangstigde. Kunt gij niet wat eten? vroeg zij vriendelijk. Hij Bchudde het hoofd. Nog niet. Het is weg, Natalie) alles weg Wat is weg, oom Arthur? {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2