NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Woensdag 13 Maart 1889. No. 1746. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: „Weldadigheid naar Vermogen" IN TIJGERKLAUWEN. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers - 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. TeleroflURBsaBasaBBEaeF van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groóte opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en conrantiere. ïflreeteturein-SJStgevers J. C. PEEREBOWM en J. B. AVas. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale d» Fublieite Etrangère G. L. DAJJBE Sr Co., JOH. F. JONES, Suer., Earqt, 31bis Faubourg Montmartre. T A 1) S M K 0 W Haarlem, 12 Maart. ..et examen in nuttige handwer ken, 11 Maart te 's-Hage gehouden, is met goed gevolg afgelegd door de damesC. L. H. van Leersum, A. M. van der Leij en E. Vrijdag, allen alhier. Naar aanleiding van de in Ver schillende bladen voorkomende berichten hetreifende het aantal stemmen van groote orgels, dient er op gewezen te wordendat de volmaaktheid van de orgels daar van volstrekt niet afhankelijk is, maar dat de schoonheid van een orgel wordt verkregen door de tongwerken. Het grootste orgel in ons land is dat te Rotterdam, met 72 stemmen en 14 tongwerken. Het orgel in de Groote Kerk alhier met 60 stemmen bezit echter 15 tong werken. Deze omstandigheid naast de buitengewone aeouetiek der Groote Kerk doet het beroemde haarlemsche orgel in schoonheid dus nog altijd de kroon spannen boven de andere groote orgels hier te lande. PROVINCIALE STATEN. In de heden voortgezette buiten gewone vergadering der Provinciale Staten ter behandeling van het regeerlngsvoorstel tot nieuwe indee ling der provincie in kiesdistricten voor de verkiezingen van de leden der Staten, werd na voorlezing van de notulen der vorige vergadering door den voorzitter voorgesteld om Dinsdag a. s. te vergaderen tot het uitbrengen der in de afdeelingen ge maakte bedenkingen en opmerkingen, overeenkomstig de bepalingen van het reglement van orde. Alle leden hebben de nota met inlichtingen van Ged. Staten, met bijbehoorende kaart en tabel ont vangen. De voorgestelde nieuwe indeeling brengt mede opheffiing van de vijf bestaande kiesdistricten Schagen, Purmerend, Edam, Nieuwer-Amstel en Weesp vorming van drie nieuwe kiesdis tricten, nl. Beverwijk, Haarlem mermeer en Hilversum; splitsing van het kiesdistrict Am sterdam, vereenigd met de gemeente Nieuwer Amstel, in 9 districten. De bevolking der opgeheven dis tricten Schagen, Purmerend en Edam wordt verdeeld over de bestaande dis tricten Hoorn, Enkhuizen, Alkmaar den Helder en Zaandam. Van het be staande district Nieuwer-Amstel wor den de gemeente Nieuwer-Amstel bij een der districten van Amsterdam, de gemeente Ouder - Amstel bij het nieuwe district Hilversum, de ove rige gemeenten hij het nieuwe dis trict Haarlemmermeer gevoeg .Het oudste district Weesp vormt, behou dens de toevoeging van Ouder- Amstel, geheel het nieuwe district Hilversum. Het nieuwe district Beverwijk omvat de noordelijk van Haarlem gelegen gemeenten, thans deel uit makende van het district Haarlem, alsmede eenige gemeenten, thans tot de districten Zaandam an Alk maar bekoorende. Het nieuwe district Haarlemmermeer wordt ge vormd door twee der thans tot het district Haarlem en drie der thans tot het district Nieuwer-Amstel be- hoorende gemeenten. Voorts worden nog eenige ge meenten van het district Hoorn af genomen en bij het district Enk huizen gevoegd. Eenige leden wenschten reeds nu tot de beraadslaging over te gaan, daar het stuk reeds aan allen be kend en het dus overbodig was het nogmaals te hooren voorlezen,maar op aandrang van den voorzitter, geen precedent te scheppen voor later te behandelen zaken, en omdat hier uitgebracht is een advies en geen rapport, wordt overeenkomstig zijn vo.rstel besloten en de eerstvolgende vergadering bepaald op Dinsdag 19 Maart a.s. en de openbare behan deling op 20 Maart d. a. v. De door de vereeniging a Door Inspanning: Uitspanning» Vrijdag 11. in den Schouwburg a'hier gege ven liefdadigheidsvoorstellingten bate der weduwe Hoffman en hare vijf kinderen heeft, na aftrek der onver mijdelijke onkosten, opgebracht de som van f357,05. Bij bet Bestuur der Vereeniging: hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Vijf voor huisknecht of oppasser. Drie voor koetsier. Ben voor ziekenoppasser. Een voor kantoorlooper. Twee voor pakhuisknecht. Ben voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor koekbakker. Een voor blaekersknecht. Een voor kuiperBknecht. Een voor behanger. Een voor polychromeerder. Een voor smidsknecht. Twee voor schilder. Een voor zagenvijler. Een voor metselaar. Twee voor timmerman. Negen voor aardwerkers of los werkman. Een voor opperman. Vijf voor werkster of schoonmaakster. Twee voor burgerwaschvrouw. Drie voor burgernaaister. Een voor breister. Reflecteerenden worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het be stuur der Vereeniging te richten, en te doen bezorgen in de bus op het Stadhuis of op de Doeler.plaats. Door enkele landbouwers te Haarlemmermeer zijn handelsre- latiën aangeknoopt met eenige bewoners van de Argentijnsche Republiek over den invoer van hollandsch vee aldaar. Vermoede lijk zal in het einde dezer maand een dertigtal stuks jong vee naar die Republiek gezonden worden. LETTERE»! EN KUNST. Bouwmeester treedt Donderdagavond weer te Leiden op. li S N i\ h N I» A N I). Uit vertrouwbare bron wordt ons gemeld, dat er in den toestand van Z. M. den Koning in de laatste dagen een zoo gunstige verandering merkbaar is, dat er hoop bestaat, dat de Koning binnen en kels dagen weder zijn gewone werk zaamheden zal kunnen hervatten. Vad.) De Groothertogin van Saksen Weimar heeft aan het be stuur der vereeniging tot voortdu rende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte sche- veaingsche visschers een som van f 250 doen toekomen. De minister van F i n a n- ciën heeft bepaald, dat dejaarletter voor de branding der schepen en vaartuigenbij meting voor het recht van patent in het dienstjaar 1889/90, zal zijn de letter H., aldus afgebeeld Gedurende het jaar 1888 heeft in de provincie Gelderland het getal landverhuizers bedragen 465 (met inbegrip van kinderen). Zondag 10 Maart her dacht de heer J. P. Hofstede den dag, waarop hij 25 jaar geleden tot hoofddirecteur der posterijen werd benoemd. Bijna al de groote verbe teringen die in de laatste jaren op het gebied van het postwezen hier te lande zijn ingevoerd, heeft men aan zijn onvermoeide werkzaamheid en organiseerend talent te danken. Het volgende jaar hoopt de heer Hofstede zijn gouden jubilé als post ambtenaar te vieren. Nader kan het haagsche Dagblad melden aangaande den heer J. Bosboom, dat hij eenigesn tijd lijdende geweest is, doch thans wat beter ie en nog rust noodig heeft. Aan het strand te Tessel, niet ver van de gestrande stoom boot Benbackis een lijk aange spoeld, hetwelk zich in gevorderden staat van ontbinding bevindt. Op het lijk werd een gouden horloge met ketting bevonden. Zeer waar schijnlijk is de drenkeling de kapi tein van het verongelukte duitsche barkschip Theodor Behrends. Naar men verneemt zijn de daders van de inbraak en den diefstal op «Nieuw Valkeveen», nabij Naarden, zekere H. uit Huizen, en twee eerst kort geleden uit de ge vangenis ontslagen personen, reeds ontdekt. Zij moeten zich met een der ontvreemde voorwerpen bij een zilversmid te Amsterdam hebben aangemeld, te kennen gevende het te willen verkoopen. Deze, wien de zaak verdacht voorkwam, zeide het zilver even te moeten onderzoeken. Hij verwijderde zich dus en tele- phoneerde de politie, die het zilver en de verdachten in beslag nam. De weleer w. heer Ch. A. F. M. Lohmeijer, kapelaan bij de Petrusparochie te Leiden, laatstelijk ter vervanging van den tot profes sor aan het seminarium Hageveld benoemden heer L. J. J. Hageraats van Scheveningen naar Leiden be noemd, is dien ijverigen voorzitter der St. Jozefsgezellenvereeniging ook in deze betrekking opgevolgd. Zondagavond nu werd genoemde heer als zoodanig geïnstalleerd door den wegbereider van die goede zaak in ons land, den zeereerw. heer Jhr. H. C. J. J. M. Van Nispen tot Sevenaar, die daartoe van Amster dam was overgekomen. In harte lijke bewoordingen sprak hij de jongelui toe; hij schetste hoe een rechtgeaard gezel zich heeft te ge dragen, vooral ook ten opzichte van de ontevredenheid stokende stem men die zich in den laatsten tijd zoozeer doen hooren, van welke pogingen zij ten slotte de slacht offers worden. Spreker spoorde allen aan tot werkzaamheid, waarin op den duur alleen genot te vinden is en wees hun op de uitnemende gelegenheid in het gebouw der vereeniging om zich na welvolbrachte dagtaak nut tig en vroolijk te verpoozen. De heer Lohmeijer nam nu het woord om den spreker hartelijk dank te zeggen voor zijne opwek kende woordenhij kende nog wei nigen hier, doch zou alles in het werk stellen, om zijne moeilijke doch tevens dankbare taak naar behooren en zooals hij dat volgaarne wenscht, te vervullen. LCt.) In een brief van een Ha genaar, die naar de Argentijneche Republiek vertrok, komt de mede- deeling voor, dat de ex-notarissen Andries en Visser te Rosario (Ar gentinië) zijn. Maandag is op den Delft- schen weg, nabij Kraaijenbeek, door de stoomtram Den HaagDelft een man overreden, die dientengevolge spoedig overleed. Het lijk werd naar het ziekenhuis te 's-Hage over gebracht. Een treurig ongeluk trof Zaterdag een zandschipper nabij de spranken aan de Witte Brug onder Scheveningen. Eene zware zandmassa liet los en stortte over hem heen. Hoewel hij nog eenige teekenen van leven gaf, toen hij er onder UIZiIiEITONr. Roman van Kabl Hbllmeb. 31) EEN EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Ebn snoode DAAn. Alles; verstaat gij mij dan niet? Men roept het overal op straat! Neen, ik heb niets gehoord, stamelde zij, steeds angstiger. Al het geld is weg. Weet gij nog hoe ik het heb gekregen Hij had zijn misdaad vergeten. Zij dankte bijna den Hemel voor deze vermindering van zijn geestvermogens en ant woordde dadelijk: Tante heeft u immers het geld gezonden, oom Arthur, «eet u dat niet meer? Werkelijk? Och, mijn geheugen verlaat mij. Het is ■weg, alles weg, al dat geld.... Hoe zoo? Hoe is dat mogelijk? De maatschappij is failliet, geheel failliet. Verbeeldde hij zich dat, droomde hij, of was het droeve werkelijkheid? Natalie vroeg zich dit bezorgd af en inmid dels vertelde Melleville verder. Ja, men heeft het mij verteld, maar er staat niets van in de avondbladen. Misschien staat er in de laatste uit gave iets van; ik ga aanstonds een blad halen. Neen, neen, als gij het hebben wilt zal ik het gaan halen. Gij zijt te vermoeid om nu nog weer de straat op te gaan. Kom, eet nu wat, dan zal ik de courant halen. Zij dwong hem zacht om aan de tafel te gaan zitten en om zijne gedachten af te leiden vertelde zij hem, dat Lionel von Raven er geweest was en dat hij spoedig terug zou komen. Zijn voorhoofd helderde op. Hij is een edel mensch, zeide hij met warmte, er zijn weinigen die op hem ge lijken. Toen zweeg hij een poos en begon daarop weer te praten over de courant die hij hebben wilde. Denkt gij, dat gij ze zoudt kunnen krijgen? vroeg hij bezorgd. Zeer zeker, oom Arthur, ik zal ze dadelijk gaan halen. Gij moet mij echter beloven niet uit te gaan, want ik zou in voortdurenden angst zijn als ik niet zeker was dat gij tehuis bleeft! Glimlachend gaf hij haar een kus en beloofde het. Natalie wierp een donkeren mantel om met een kap, dien zij over het hoofd sloeg en liep zoo vlug zij kon naar de dichtst bijzijnde kiosk. Toen zij de courant had wilde zij denzelfden weg terug gaan dien zij gekomen was, maar daar een troep zingende en schreeuwende jongelieden dien afkwam, besloot zij den langeren weg langs de «Rozenvilla» te nemen. Dit deed zij, niet vermoedende dat deze eenvoudige daad eene groote verandering later in haar leven zoude te weeg brengen. Toen zij in de nabijheid van de «Rozenvilla» kwam, ging zij onwillekeurig iets langzamer. Zij zag dat de ven sters hel verlicht waren. Zat de arme Essy Carr alleen en verlaten in dat een zame huis? Plotseling bleet Natalie verschrikt staan. Een stem, die luid en droevig sprak, drong tot haar door en toen deze ophield hoorde zij een diepe, zware mannenstem die Natalie met ontzetting vervulde. Dat was Maurits Carlingford. Sidderend stond zij daar en wachtte met gespannen aandacht op wat er verder vol gen zou. Neen, zij vergiste zich niet, het was inderdaad zijn gehate stem. Maurits Carlingford scheen dus de man te zijn, voor wien Essy Carr haar goeden naam en haar geluk had opgeofferd. Klaarblijkelijk twistten zij. Carlingford sprak toornig en gekrenkt en Essy snikte. Waarover zouden zij wel twisten? Onwillekeurig kwam deze vraag bij Natalie op. Had Essy misschien mede gedeeld, dat Van Raven haar bezocht en haar geld gegeven had? Dit was zeer waarschijnlijk, en Carlingford zou geen geloof hechten aan de eerlijkheid van Ravens bedoelingen. Snel besloten sloop Natalie door een opening in de heiniDg en voorzichtig over het grasperk loopende stond zij weldra onder het geopende venster en, hoewel zij niet naar binnen kon zien daar de jaloeziën waren neergelaten, zoo hoorde zij toch duidelijk ieder woord dat gesproken werd, want beiden spraken luid en waren klaarblijkelijk te toornig, om

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1