Politiek Overzicht. INGEZONDEN GEMENGD NIEUWS. u itgehaald werd, gaf hij spoedig den geest. BI ii kens te Schevenin- gen ontvangen bericht heeft men zich vergist in het lijk, te Zand- voort aangebracht. Het is namelijk gebleken te zijn dat van een ma troos der schuit Vier Gebroeders, reeder M. G. Fuijk. Twee personen uit Drie- bergen, die eene hun opgelegde atrat moesten ondergaan, waren tot dat einde in de vorige week naar Utrecht overgekomen. Toen zij zich daartoe te bestemder plaatse aan meldden, konden zij niet opgeno men worden er was voor hen geen plaatsde gevangenis waste vol. Hun zou bericht gezonden worden, wanneer zij geherbergd kunnen worden. (U. D.) De toevalligheden zijn de wereld nog niet uit. Werden op 23 Mei 1861 een drietal militairen van de Kon. Militaire Academie, te weten de onderofficieren M. C. Van der Heyden en B. H. Lsfel en de oppasser H. Radix, door den hand des huwelijks verbondeD, den 14n Febr. waren al deze echtparen weer in de trouwzaal van het raadhuis te Breda aanwezig, omdat van ieder een zoon of een dochter in het huwelijk trad. In Zuid-Limburg begin nen de gevallen van hondsdolheid te vermeerderen. Zoo heeft Zondag jl. wederom een van dolheid ver dachte hond in de gemeente Oud- Vroenhoven rondgeloopen en aldaar twee honden gebeten. Deze laatsten zijn onmiddellijk afgemaakt; de ver dachte hond echter is in de richting van het belgische dorp Petershei'n ontkomen. Nabij Weert heeft men eene uitgestrekte germaansche be graafplaats ontdekt. Ongeveer 200 grafheuvels verheffen zich boven den anders vlakken grond. Zoodra het weder gunstiger wordt, zal men met de opgravingen beginnen. Te Buinen is door een arbeider bij het delven van keien eene langwerpig ronde opstapeling van keisteenen gevonden, welk eene soort bemuring vormden, waartus schen zand en een paar niet meer gave doch vrij groote urnen zijn gevonden, zoodat men hier aan eene oude begraafplaats van Germaan schen oorsprong te denken heeft. De gemeentel ij ke politie te Groningen heeft wederom eene goede vauget gedaan zij heeft thans eene spoor, wegdievenbende ontmaskerd. Het geva moet zich ongeveer als volgt hebben toe- Sedert geruimen tijd werden herhaalde lijk verschillende artikelen uit de goede renloods nabij het station ontvreemd, van welke vermissingen telkens aan de politie werd kennis genomen. Ondanks alle aangewende moeite mocht het haar aanvankelijk niet gelukken, den dader of de daders te ontdekken, maar gedachtig aan het spreekwoord„die zoekt die vindt", zette de politie met ijver het eenmaal begonnen ondersoek voort. Naar den aard der diefstallen, en de wijze waarop deze waren gepleegd, te oordeelen, stond het weldra bij haar vast, dat niemand anders dan den of meerdere spoorwegbeambten die ontvreemdingen moesten hebben gepleegd, en in die rich ting werden dan ook hoofdzakelijk .le na- sporingen geleid. Eindelijk werd zoodoende eenig spoor gekregen en sterk vermoeden rees weldra tegen den spoorwegarbeider H. W,, die veelal in de goederenloods was werkzaam geweest, waarom tot eene huiszoeking bij hem werd besloten. Al terstond bleek nu, dat men niet had misgetast, want ver- schillende stukken goed, als thibet, kam- garen, vijfschaft, ledige wijn- en punch- flessohen, etc., allen van diefstal afkoms tig, werden te voorschijn gehaald, waarvan het gevolg was dat het geheele huisgezin, bestaande uit man, vrouw en dochter, voorloopig werden gevangen genomen, ter wijl later mede aan het licht kwam, dat de dochter nog versohillende gestolen goe deren had beleend. Ontkennen was nu niet meer mogelijk, maar er volgde meer. De man gevoelde zich namelijk bezwaard om alléén voor den dief te worden ge houden, en verraadde daarom verschil lende andere onregelmatigheden, door een drietal mede-spoorwegarbeiders gepleegd. Een langdurig en iugcwikkeld onder zoek was nu van deze bekentenis het ge volg. Er werd van een en ander proces verbaal opgemaakt, soodat eene welver diende straf niet zal uitblijven, terwijl naar wij vernemen, reeds twee der ar beiders door de spoorwegmaatschappij uit haren dienst zijn ontslagen en misschien weldra nog een paar anderen hun congé zullen krijgen. (N. G. Ct.) F, en jachtopziener be trapte onlange in Overijsel een ouden strooper, die over eene wetering, waar met vriezend weer veel een den komen, vooral 'e nachts, eene lijn gespannen had waaraan touw tjes van ongeveer meter hingen, elk voorzien van een flinken visch- hoek, waaraan het aas werd ge daan, om op die wreedaardige wijze de uitgehongerde eenden aan den haak te krijgen. Het strooptuig is in beslag genomen en tegen den strooper proces-verbaal opgemaakt. Men meldt uit Heeren- veen, dd. 11 Maart: Te Appelscha zijn gisteren onge regeldheden uitgebroken. Bij som mige veenbazen zijn ruiten inge worpenwaarom de rijkspolitie versterkt is en ciaréchaussis zijn ontboden. Het schijnt thans weer kalmer te zijn. Van ochtend althans kwam bericht, dat de gisteren avond tegen heden aangevraagde versterking on- noodig was. WETGEVENDE MACHT. De commissie uit de Tweede Ka mer, belast geweest met het onder zoek van het verslag der «Alge- meene Rekenkamer» over 1887, heeft daaromtrent rapport uitge bracht. Zij constateert hoe ook dit verslag wederom het bewijs levert van de zorg en nauwgezetheid, waarmede de Rekenkamer het finan cieel beheer der onderscheiden mi nisters controleert, hun dikwijls op vergissingen en onregelmatigheden heelt moeten wijzen en op hande lingen, waarbij wetten of verorde ningen niet voldoende waren in het oog gehouden. De Rekenkamer, zegt het verslag, liet zich terecht van het maken van opmerkingen en het weigeren van vereveningen niet weerhouden door de geringheid van het geldelijk be drag, waarop de aanmerking dik wijls betrekking had, en l:et zich niet ontmoedigen door de beschul diging van vitzucht en bekrompen heid, haar niet zelden door opper vlakkige beoordeelaars wegens der gelijke opmerkingen ten onrechte voor de voeten geworpen. iegeu koningin .Nathalie heeft geleid, gelooft men niet dat Protitch een over wegenden en besliesenden invloed zal uit oefenen, want zijn tegenwoordigheid in den regentechapsraad heeft zelfa niet kun nen verhinderen dat er een Grouïtch be noemd werd, een hardnekkig aanhanger van Busland, tot hoofd van het eerste ministerie der nieuwe regeering. Dagbladen en volksmeening in Oosten rijk zien in de twee manifesten des ko ning» en van het regentschap, niet veel LEGER EN VLOOT. De lotelingen vau dit jaar, die militieplichtig worden en het korps en wapen wenscheu te kiezen, waarbij - en het garnizoen, waarin zij willen dienen (hieronder ook begrepen de zee miliciens) moeten vooraf een schoolexamen afleg gen, waarvan het programma bevat lo. het schrijven van een goede leesbare hand; 2o. de kennis van de gronden der spelling \an de ne- derlandsche taal, welke blyken moet uit een te vervaardigen opstel; 3o. de vier hoofdbewerkin gen der rekenkunde met geheele getallen4o. de kennis van het nederlandsch stelsel van ma ten, munten en gewichten 5o. eenige bekend heid met de vaderlandsche geschiedenis; 60. voldoende kennis der aardrijkskunde van Neder land. VISSSHERIi. Nieuwediep, 11 Maart. Heden kwamen van de groote visschery binnen de sloepen «Twee Cornelissen«, sch. Langbroek, met 40 levende, 140 doode kabelj. en 250 scbelv.; «Maassluis», sch. J. Smit, met 120 levende, 150 doode kabelj 5 levende, 5 doode lengen, 300 schelv. en 0 punt rog; «Ulbo*, sch. v. d. Nieuwendijk, met 20 levende, 70 doode kabelj., 2 heilbotten en 400 schelv.; «Triton», sch. v. d. Windt, met 180 levende, 60 doode kabelj., 32 lev., 12 doode len gen, 1 heilbot en 200 schelv.; «Waakzaamheid» sch. De Waard, met 50 lev 220 doode kabelj., 4 lev., 8 doode lengen, 2 heilbotten en 900 schelv.; «Pollux", sch. Groenendijk, met 90 lev., 140 doode kabelj., 15 lev., 9 doode lengen, 760 schelv. en 1 ben rog; «Tweelingen», sch. De Waard, met 60 lev., 230 doode kabelj., 4 lev., 7 doode lengen, 2 heilbotten en 800 schelv.; «Mid- delharnis», sch. v. d. Hoek, met 30 lev., 230 doode kabelj-, 2 heilbotten en 600 schelv.; »Jan Hofland», sch. v. d. Hoeven, met 23 lev., 50 doode kahelj., 15 lev., 12 doode lengen, 7 heil botten en 1400 schelv. en «Titia Jacoba", sch. van Delft, met 70 lev., 130 doode kahelj., 7 lev. lengen, 400 schelv. en 1 ben rog, terwijl een scheveninger bom 33 tongen, 60 bunschollen en 4 mandjes kl. schol en trekkers i5 tal haring aanvoerden; lev. kabelj. gold f 1.55 af 1.90,doode id. f0.65 k 1.30, lev. leng f3.50 4.75, doode id. f2.15 k 3.25, heilbot f14 k 25, tong f 0.65, buaschol 50 cent per stuk, schelv. f26 a f28.50 het honderd, rog f29 per ben en f8.50 per punt, kl. schol f4.50 per mandje, en haring f10 per tal. T e 8 s e 1, 10 Maart. De verzending van mos selen was in de afgeloopen week nog niet over vloedig. Naar de belgische markten werden mooie partijtjes alikruiken afgeleverd, tegen f2,50 per H. L. Door de Noordzeevisschers werd van f20 tot f50 hesomd per sehuit. De botvangst op stroom was onbevredigend. De bot gold van 2 tot 5 ct. p. stuk. Ook de palingvangst was zeer zuinig, de paling gold van 20 tot 50 ct. per 1/s kg. Met de baringvisseherij langs de kust viel het nog zeer tegendo haring gold van f 5 tot f 7 per tal. De garnalenvisschers brachten 323 manden garnalen aan voor de kokerijen en ontvingen gemiddeld f4 per maud. De garnalen werden af geleverd naar Huil, Londen, Parijs en Brussel. 11 Maart. De Noordzeevisschers van hier brachten in de afgeloopen week elders ter markt: een partijtje tongen, 59 manden kl. sehol en 20 dito scharren. De pryzen waren als volgt tongen 85 k 90 c. per stuk, kl. schol 4.50 h 5.25, scharren f 2 a 2,50 per mand. Het aftreden van koning Milan is velen in Servië een doorn in 't oog. Vooral de partij der progressisten is zeer ontevreden over den nieuwen stand van zaken. Zelfs wordt zijn aftreden desertie genoemd, daar Servië meer dan ooit zooals het in hun mond heet al zijne krachten noodig heeft. Ristics maakt zich bezorgd dat konin gin Nathalie invloed zou kunnen uitoe fenen op haar zoon. Van andere zijde, die der radicalen, hoopt men echter op den terugkeer der koningin en zal er in de Skuptchina worden voorgesteld om de moeder van Alexander I met de verdere opvoeding en het onderwijs van den jon gen koning te belasten. Het is niet van belang ontbloot, te ver nemen, welk een indruk Milans abdicatie san het turksche hof gemaakt heeft. Volgens //Daily News" maakt dePorte zich zeer ongerust, wijl zij daarin het voor spel ziet van een op te richten zuid-sla- visch koninkrijk, omvattende Servië, Bul garije en Montenegro. Men gelooft dat Oostenrijk Macedonië zou bezetten, indien er een crisis mocht uitbarsten. Eea en ander geeft aanleiding tot drukke confe renties tusschen den oostenrijkschen en den griekschen gezant te Constantinopel. Eerstgenoemde gevoelt zeker den terug slag van hetgeen er in Oostenrijks hoofd stad omgaat. Het blijkt dat daar toch meer en meer een angstig gevoel zich van de gemoederen meester maakt. In het eerste oogenblik wendde men onver schilligheid voor, maar thans kan men zich niet meer verheelen dat de verbin tenissen die door den ex-kouing zijn en zelfs zij die door Ristics zouden kunnen wor den aangegaan vóór hij het presidentschap aanvaardde, niet veel waarde hebben. Ristics weet dat men hem te Weenen niet bizonder mag lijden en dat het de oostenrijksche invloed is, die hem tien jaar buiten den gang van zaken heeft gehouden. Oostenrijk ziet dus in hem geen vriend. Ofschoon Protitch een tegen wicht voor hem vormt in diens kwaliteit van mederegent, en deze zelfs de campagne Vooral wraakt men het dat er geen meer duidelijke verklariügen in voorkomen betreffende de toekomstige verhouding van Servië tot de groote mogendheden en volstrekt geen verklaring om de oosten rijksche politiek voorttezetten. Men vreest dat de tegenwoordige re geering het politiek testament van koning Milan als een doode letter zal gaan beschouwen. Men heeft het zelfs noodig geoordeeld het oostenrijksche leger in de grensforten van Peterwardein en Semlin te versterken, terwijl het garnizoen van Buda-Pesth be vel had gekregen, zich gereed te houden om in 48 uren naar de grenzen op te rukken, om in geval van nood de Servi sche hoofdstad te bezetten. Te Belgrado blijft echter alles rustig en het blijkt dus dat men zich eigenlijk in Oostenrijk warm maakt om zaken, die de Serviërs kalm laten. Bij gebrek aan belangrijk nieuws kun nen wij ditmaal ons politiek overzicht be sluiten met eene opzienbarende tijding uit Britsch-Indië. Het heet dat daar geheime papieren zijn ontdekt, waaruit blijkt, dat de Maha- radja van Kashmir sinds jaren lang sa menspande tegen het britsch-indische ge zag, met pogingen tot vergiftiging van den britschen resident, tengevolge waar van de Maharadja thans zijne abdicatie aanbiedt. u RECHTSZAKEN. De Hooge Raad heeft Maandag verworpen het beroep van do amBterdamsche valsche mun ters. Alle aangevoerde middelen van cassatie achtte de Raad ongegrond of onvoldoende om tot cassatie te kunnen leiden. Zoo overwoeg de Raid dat uit niets bleek, dat de gelegenheid voor de verdediging na het hooren der getuigen had ontbroken, dat de twee zittingen als eene voort gezette waren te beschouwen, en de openbaar heid voldoende was geconstateerd, dat al zyn de bepalingen van de muntwet van exceptioncelen aard en al mag de bevoegdheid van het munt- college niet buiten de grenzen van die bepalin gen worden uitgebreid, dit geenszins medebrengt dat, wanneer binnen de grenzen or van aan het Muntcollege een onderzoek is opgedragen, het niet dat onderzoek volledig zou mogen houden. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk). M. de R.! Sedert twintig jaren bestaan te Haarlem twee zuster-typografische Vereenigingen. Al die jaren was de harmonie tusschen het zusterpaar niet gebroken, doch in de laatste dagen kwam er bij enkele vereer ders dier zusters een neiging om te ge lijkertijd beiden het hof te maken. De oudere zuster, prat op haar middelbaren leeftijd, kon het niet dan met leede oogen aanzien dat men het 20-jarige nufje meer aandacht begon te schenken dan haar en het gevolg was, dat zij, erg boos, jl. Za terdagavond het besluit nam om haar aan hangers te verbieden de 20-jarige nuf het hof te maken; met andere woorden dat geen lid van haar te gelijkertijd lid mocht zijn van dat jonge ding, echter met ter zijdestelling dat een werkman moet trach ten ingeval van ziekte, door deuitkeering van twee of meer Vereenigingen een ekwi- valent te vinden voor zijn wekelijksch salaris in gezonde dagen. De oudere zuster bracht dit voorstel met kracht en klem ter tafel ea.... mocht het genoegen smaken dat het glad van stapel liep. Dat jonge ding werd daardoor in den ban gedaan en de middeleeuwsche begrippen der oudere tante zegevierden. Moraal zal wel onnoodig zijn.Eenieder make die zelf. //Iemand met I9e eeuwsGhe begrippen.// Wederom hebben twee leden der brusselsche aristocratie, die geduelleerd hadden, voor de correctioneele rechtbank terechtge- staan, namelijk de baron van Mo- lembaix en de baron van Chaete- leer. Zij werden tot 300 francs boete veroordeeld. Overstroomingen in En- In het westen van Engeland hebben tengevolge van de aanhou dende regens groote overstroomin gen plaats gehad, vooral bij Taunton en Bristol. In de stad Taunton staat vijf voet water. Vele bruggen en een deel van den spoorweg zijn medegesleept. De boe ren uit den omtrek kunnen de stad niet bereiken. Ook in de graafschappen War wick en Leicester zijn de rivieren buiten hare oevers getreden. Een omnibus met levensmiddelen die men ter hulpe zond, is door bet water medegesleurd, de conducteur verdronk. Men ziet overal paarden, schapen, koeien en meubelen drijven. In het graafschap Exeter zijn al de laag gelegen gedeelten overstroomd. Al de rivieren in die graafschap pen zijn veranderd in groote meren. Een eigenaardig verschijnsel is, dat te Tavistock de regen gevolgd werd door een hevige sneeuwbui. De tenorzanger Catelin, die twintig jaar geleden te Parijs veel succes behaalde, is onder on gewone omstandigheden gestorven. Sedert zestien jaar woonde de ge wezen zanger, die zestig jaar was, in een ellendig krot in een der ach terbuurten van Parijs. Hij leefde zeer regelmatig, maar was bij zijne buren wegens zijn stuurschheid niet gezien, temeer daar hij niemand ont ving. Veertien dagen geleden verdween Catelin. Toen men hem niet weer zag en ook de deur zijner kamer gesloten bleef, waarschuwde men de politie, die de kamerdeur met geweld opende en hem dood op den vloer vond liggen. Het geneeskundig onderzoek toonde aan, dat hij vau honger was ge storven. Daar in een der armoedige meubelen een som van dertigdui zend francs werd gevonden is het duidelijk, dat Catelin zichzelf uit gierigheid van honger heeft laten omkomen. Dat noemt men de gierigheid tot het uiterste doorvoeren Een tonderlingeval. Za- terdag morgen te acht uur trok te Parijs een jong meisje de jalouziën harer kamer op en zette de ven sters open. Door eene verkeerde be weging viel zij van de derde ver dieping naar beneden op de straat. De voorbijgangers dachten niet anders dan dat zij dood was, en waren uiterst verbaasd toen zij zeer kalm opstond en hun zeide, dat zij niets gebroken had. Alleen gevoelde zij een weinig maagpijn. De commissaris van politie liet haar niettemin naar het hospitaal brengen, maar na onderzoek ver klaarde de geneesheer dat zij zich noch uit- nuGh inwendig had bezeerd. Uit Honfleur wordt be richt, dat Zondag middag een post trein aldaar is gederailleerd. De machinist en de stoker zijn gedood, geen der reizigers ondervond eeirig letsel. Volgens berichten out- vangen uit Cheyennes, (Nebraska) zijn daar een aantal fransche tou- risten,waaronder twee vrouwen, door de Indianen vermoord. de noodige voorzorgen te nemen. Essy moest dicht bij het venster, Carlingford in het midden der kamer staan. Natalie hoorde hem duidelijk zeggen Ik heb u al reeds lang gezegd, dat ik uw tranen en verwijten moede ben. Hebt gij het hier niet beter dan ginds op die boerderij Daar moest gij werken en grof linnen dragen, hier gaat gij in zijde gekleed en bezit juweelen. Gij wildet tot eiken prijs een voorname dame zijn, gij zijt het nu I Zij antwoordde hartstochtelijk: Een dame, ja, die niet eens bediening heeft, die niet eens geld genoeg bezit, om wat zij noodig heeft te betalen. En juweelen mijn God, zelfs de ringen die gij mij hebt gegeven zijn valsch. Wie heeft u dat gezegd? Dat wist gij niet toen ik ze u gafl Er ontstond een pauze, toen antwoordde zij norsch Ik weet het nu, dat is genoeg Gij hebt ze willen verkoopen, niet waar? En toen heeft de juwelier gezegd, dat ze niet echt zijn Schande genoeg voor u dat ze het niet waren, riep Essy, met die gillende stem die onbeschaafde vrouwen altijd aannemen wanneer ze toornig zijn. Ik wilde dat ik u nooit had gezienals ik naar de waarschuwing van baron von Raven had geluisterd zou het beter met mij gegaan zijn. Carlingford stampte toornig op den grond. Wat betee- kent dat? Wanneer hebt gij hem gesproken? Hebt gij het gewaagd Neen, ik heb u niet verraden, antwoordde zij. Hij vond mij op een dag ginds in mijn geboorteplaats wee- nend in het bosch. Hij wilde mij troosten en sprak mij vriendelijk en welwillend toe, maar ik sloeg geen acht op wat hij zeide Vriendelijk en welwillend? herhaalde Carlingford honend. Mantien als hij zijn dat niet zonder bedoeling jegens mooie meisjes. Het is uw geluk, dat gij uw tong in bedwang hebt gehouden. Maar dat zal ik niet langer doenl riep Essy nu half razend van toorn. Ja, zie mij maar zoo boos aan als gij wilt! Gij hebt lang genoeg met mij gespeeld, dat zal niet langer gebeuren. Ik ga dadelijk naar den baron om hem alles te zeggen en hij zal u Een luide kreet van pijn brak datgene wat zij nog zeggen wilde, af. Natalie hield den adem in en keek onwillekeurig rond naar hulp. Niemand was echter te zien. Was Essy dan waanzinnig, dat zij op deze afgelegen plek den toorn van dezen man wakker riep? Wilt gij dan dat ik u vermoorden zal schreeuwde Carlingford. Pas op, er ie niemand in huis behalve wij beide. Als ik gelooven kon dat het u ernst is met wat gij zegt, zou slechts een onzer dit huis levend verlaten. Begrijpt gij dat? Er kwam geen antwoord. Het meisje was klaarblijkelijk zoo bevreesd geworden dat het zweeg. Carlingford sprat toen verder: - Gij dwingt mij op dezen toon tot u te spreken. Als ik denken kon, dat die Raven hier geweest is zou het u slecht vergaan. Dat hij hier rondzwerft weet ik. Met eene snelle beweging trok hij het gordijn voor het venster schielijk weg, zoodat Natalie vlug moest bukken om niet te worden gezien. Zij kon echter tevens in de kamer zien en daar aanschouwde zij Esther, die met woeste blikken hem aanzag en gildeIk wil tot hem gaan, ik zal het doenl Daarop uitte zij een luiden kreet, want Carlingford had haar van achteren aangegrepen en rukte haar naar zich toe, met zooveel kracht dat het meisje viel. Haar hoofd sloeg tegen den scherpen kant der kachel en bewusteloo» bleef zij liggen. Natalie Melleville overlegde niet langer. Met een sprong was zij over de lage vensterbank in de kamer en stond met fonkelende oogen voor Maurits Carlingford. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2