NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Donderdag 14 Maart 1889. No. 1747. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE N: STADSNIEUW S. BINNENLAND. De Toestand des Konings. IN TIJGERKLAUWEN. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks» behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9» Haarlem. ?elefoonoammer A22. Directeuren-Uitgevers J. C. PËËRËBdOin en J. ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. AVI». Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangère G. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijt, 31bit Faubourg Montmartre. Haarlem, 13 Maart. Door burg. en weth. van Bloe mendaal is vergunning verleend aan het bestuur der afdeeliug Noord- Holland van de nederlandsche jacht- vereeniging «Nimrod», tot oprich ting van eene schietvereeniging voor jachtgeweren op het terrein te Bloemendaal kad. sectie A no. 570, 571 en 2866. Volgens de opgemaakte kiezers lijsten bedraagt thans het getal kiezers alhier voor de Tweede Ka mer 2786, voor de Provinciale Staten 2785, en voorden Gemeenteraad 2781. Hedenmorgen te half zeven klonk het «geboembam» der brandklok. Wie nog niet op was, rukte zich uit Morpheus7 armen en trachtte uit te vorschen, waar het gevaar dreigde. Dat wist men niet, maar er was brand, de brandklok luidde immers I Schutters van het brandpiket wed ijverden onbewust in het vlug aan trekken der uniform, grepen naar het geweer en snelden naar de Doelen, de verzamelplaats. Weldra meDgden de brommende klokketonen van de Nieuwe- en van de Bakenesserkerk zich in het rumoer, door telefonen waarschuwde men de leden der brandweer, die spoedig op de been waren en naar de spuithuizen ijlden. In de buitenwijken klonk het ge roffel der trom en ook daar haastte men zich om het dreigend gevaar te gaan bezweren. Het bleek echter dat men de dupe was geworden van een onwillekeu rig verzuim, bij de Dinsdag plaats gehad hebbende herstelling van het slagwerk begaan, waardoor het slagwerk hedenmorgen te half zeven geheel is afgeloopen. Velen zullen zich voor de moeite, door dit loos alarm veroorzaakt, heb ben getroost met de meer aangename gedachte er thans gemakkelijker af te komen dan bij een werkelijken brand het geval zou zijn geweest! Voor het kantongerecht alhier stond heden terecht Joh. D., drogist te Haarlem, beschuldigd van, daartoe onbevoegd zijnde, geneesmiddelen te hebben bereid, afgeleverd en verkocht, en verder geneesmiddelen te hebben verkocht in eene hoeveelheid, klei ner dan die welke de wet ten opzichte van handelaars voorschrijft. In den loop van den zomer van 1888 heeft bekl. aan verschillende personen me dicijnen afgeleverd. Dit geschiedde op re cepten van dr. B. J. Kouwer en den arts J. A. Lodewijks die beide, toen hun bleek de middelen door een onbevoegde waren ge reed gemaakt, het verder gebruik er van ver boden. D«ze medicijnen waren1° acid. muriat. met aqua destill.; chlor. kal. met id.; julapium cum acid. hydrochlor; en nitras argenti 3 B00. Het laatste was ter be scherming voor het licht gepakt in een geel papier, waarop van binnen te lezen wasKunstmatig Carlsbad-, Emser-, Ma- rien'oad- en Yichy-water, bereid door Joh. D. te Haarlem. Beklaagde is apothekersbediende en haeft zijne bevoegdheid daartoe verkregen onder de oude wet. Hij erkent de opgenoemde geneesmiddelen te hebben bereid, afgeleverd en verkocht, maar beweert niet geweten te hebben dat de papiertjes die hij van zijne klanten ontving, recepten waren. Sedert hij de apotheek van den apotheker O. alhier ver liet, zijn jaren verloopeu en hij kent de paraaf noch het schrift der jongere doctoren die zich in dien tijd hier hebben gevestigd. Bekl. verklaart meermalen acid. muriat. af te levereu aan zinkwerkers, metselaars, huismoeders. Hij maakte klaar wat hem gevraagd werd om de menschen een ge noegen te doen, daar hij hun enkel de handelswaarde der artikelen in rekening bracht, waardoor zij die veel goedkooper kregen dan in de aphothsek. Als hij schuldig is aan het verkoopen van artsenijen beneden het vastgestelde quantum dan zijn al zijne collega's dro gisten schuldig, daar deze dit ook doen. Twee vloeistoffen met elkander vermen gen „bereiden te noemen is te ver ge trokken, meent beklaagde. Dan is ook eeu koffiehuishouder, die kina met elixer ver mengd, aan zijn klanten voorzet, schuldig. Wat de hoeveelheid der verschillende stof fen betreft, in een pakje lucifers zit 47 gram chloras kalicus, zoodat een winke lier, die een pakje lucifers verkoopt, zich ook aan wetsovertreding schuldig maken zou. Bekl. eindigt zijne verdediging, met ale ziju mt'ening uit te spreken, dat hij door den ambtenaar van het O. M. eens is uit gezocht om te worden gestraft. Hij acht zichzelven onschuldig en verzoekt, als de kantonrechter van een ander oordeel is, een lichte straf. De ambtenaar van het O. M. acht de feiten, in de dagvaarding ten laste gelegd, voldoende bewezen en requireert bekl.'s veroordeeling tot een geldboete van f300 subs. 60 dagen hecht, en in de kosteD. Als getuigen-deskuudigen treden op de genoemde doktoren en de beer C. G. Loomeyer Jr. apotheker alhier. Laatstge noemde getuige verklaart o. a., dat een apothekersbediende onder de oude wet niet gelijkstaat met een drogist van vóór '65. De laatste toch heeft de bevoegdheid enkele geneesmiddelen tot een kleinere hoeveelheid af te leveren dan de wet voorschrijft. Wel beweert bekl., dat hij door zijn examen ook de bevoegdheid van drogist verkreeg, maar hiervan komt volgens de ambtenaar van het O. M. in de wet niets voor. De heer Loomeyer verklaart ook op een vraag van den kantonrechter, dat de handelswaarde van de door bekl. gele verde artikelen, zoo men die houdt voor den inkoopsprijs met 20 of 25 pCt. ver hooging, kleiner is dan de prijs dien be klaagde voor zijn bereidingen vroeg, t. w. dertig a veertig cents. Uitspraak over 8 dagen. De verpachting tot uh° November van het grafgewas van de bermeu, den «Cruquius» en het fort Schiphol in den Haarlemmermeerpolder, heeft opgebracht de som van f4131, in derdaad een zeer hoog cijfer. Men schrijft ons uit Zandvoort, dd. 12 Maart: Het den 9den Maart jl. alhier door eene katwijksche bomschuit uit zee aaogebrachte lijk van Arie Roos, oud 18 jaren, behoord heb bende tot de bemanning van de on langs verongelukte visscherspiuk, genaamd De Vier Gebroeders van den reeder M. Tuit te Schevenin- gen, is Maandag namiddag ten 1 uur alhier ter aarde besteld. De familie alsmede een groot getal be langstellenden, woonden deze droe vige plechtigheid bij. Zoowel het burgerlijk als het kerkelijk bestuur was vertegenwoordigd. Ds. Schrieke, predikant te Zandvoort, hield bij de open groeve eene toespraak. LETTEREN EN KUNST. Men schryft uit Rotterdam Naar de geruchten willen, zal het einde van onze opera- en tooneelcriais zijn, dat de heer Saalborn, laatstelgk regisseur bij het duitsche tooneelgezelschap van de heeren Van Lier, in het volgend seizoen pachter zal worden van den nieuwen schouwburg en tegelijkertijd directeur van de duitsche opera. Zelfs zegt men, dat ook het teoneelgezelechap, thans bestuurd door de heeren Le Gras en Haspels, onder zijne directie zal komen. Inhoud Hollandse he Lelie no. 37.: Karakterstudie Muziek, door Carmen Mer- gem, door W. J. van den WerfF Kunst Roman, door C. C. ter Reehorst Weekka lender. Door den heerBahlmann lid der Tweede Kamer zijn twee amendementen op de Arbeidswet voorgesteld lo. Om den arbeidstijd van vrou wen en jeugdige personen beneden 18 jaren in plaats van te 7 uren des namiddags te doen eindigen te 8 urenen 2o. om den gezamenlijken duur van den rusttijd in plaats van ten minste twee uren slechts anderhalf uur te doen zijn. De Staatscourant bevat het vol gende bericht omtrent den toestand van Zijne Majesteit den Koning: Professor Rosenstein en de ge- neesheeren des Konings verklaren, dat in den ziektetoestand van Z. M. weinig verandering is gekomen. De lichte verschijnselen van bloedver giftiging zijn eenigszins verminderd, zonder geweken te zijn. Dinsdag bracht prof. R o- senstein zijn wekelijksch bezoek op Het Loo, om met de geneesheeren des Konings te consulteeren. Gedelegeerden van de verschillende nederl. spoorwegon dernemingen kwamen Dinsdag te Utrecht bijeen, teneinde van ge dachten te wisselen over de a. s. zomerdienstregeling. Als bewijs met welk eene nauwgezetheid bij ons te lande toe zicht wordt geoefend op vee dat levend naar Engeland verscheept wordt, kan dienen, dat Dinsdag ochtend door den goevernements- keurmeester 55 schapen werden in beslag genomen, enkel en alleen op grond dat zich onder dezen er twee bevonden, welke aan schurft leden. Bedoelde kudde stond ter iulading in het ss. Winsloe gereed. Na de inbeslagname werden de dieren naar het openbaar slachthuis vervoerd, om daar te worden geslacht en na keuring naar Engeland te worden gezonden. De schapen waren afkomstig van J. H., te Eist. De algemeene vergade ring van de Vereeniging tot bevor dering van het volksonderwijs in Nederland zal 14 Juni te Amsterdam plaats hebben. Het ledental is in de laatste maanden met ruim 300 vermeerderd. Onder voorbeho u d dee11 het Nid. v. N. mede, dat door een engelsche maatschappij, onderhan delingen zijn aangeknoopt over den verkoop van het hotel «Rondeels en het «Doelenhotels met de tusschen- liggende huizen (een geheele zijde der Doelenstraat te Amsterdam!, om daar een groot hotel naar ameri- kaansch svmsteem te stichten. Door de meubelmakers- patroons-vereeniging, die vóór een paar jaar te Amsterdam opgericht werd, is rechtspersoonlijkheid op hare statuten verkregen, en is een ziekenfonds opgericht voor de werk lieden in dienst der leden. Volgens het Geïll. Poli tienieuws zitten de rechercheurs te Amsterdam, die den heer Willink Ketjen surveilleeren, niet meer in het Paleis op den Dam, doch dren telen zij voor de woning van den heer W. K. op en neer. Gaat deze de stad niet uit of niet uit wande len, dan worden zij om de 2 uur af gelost. Omtrent de behandeling van lijders aan longtering met ver hitte lucht, heeft de arts J. Nord te Amsterdam, eenige nadere mededee- lingen en voorschriften openbaar gemaakt, waaraan het UiUI. o. a. ontleent, dat hij «ieder ontraadt, de inademing op eigen gezag en zonder contróle van deu arts te ondernemen.» Men meldt ons: Dinsdagmiddag ontdekte men ten huize van den bekenden schilder, den heer Koekoek aan de Torenlaan te Hilversum een begin van brand. Door het vlug optreden der «Hil- versumsche Vrijwillige Brandweer» mocht men er echter in slagen het vuur in zijn voortgang te stuiten. Na een instructie van ruim drie maanden is de zaak van den sergeant-majoor en den fourier bij het reg. grenadiers en jagers, beschuldigd van ontrouw en valsch- heid in de compagnies-administratie, voor den krijgsraad in behandeling gekomen. De krijgsraad, benoemd om in deze omvangrijke zaak recht te spreken, bestaat uit den luit.-kol. Verschoor, voorzitter, de majoor- TP UIIJIJHTO INI. Roman van Karl Hbllmer. 32; EEN EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Een snoode daad. Lafaard I riep zij hem onverschrokken toe, lafaard en moordenaar! Natalie hier Werktuigelijk kwamen de woorden over zijn lippen, terwijl hij haar aanstaarde met bloed be- loopen oogen, als meende hij een visioen ta zien en niet een mensch van vleesch en bloed. Zij antwoordde niet, maar knielde neder naast het arme meisje, die het bloed in dikke droppels uit een wond aan den slaap vloeide. Als gij het arme kind vermoord hebt, zult gij zoowaar ik leef, daar rekenschap van afleggen. Én gij zult zeker als aanklaagster optreden! zeide Carlingford honend. Vergeet niet dat gij mijne echtge- noete zijt. Bekommer u verder niet om het meisje. Als ze dood is heeft zij ziahzelve haar treurig einde te wijten. Ik heb haar niet vermoord, de val heeft de verwonding ver oorzaakt, niet de slag dien ik naar haar deed. Hebt gii de spion gespeeld Ik eisch antwoord Hij sloot het venster en trok het gordijn weder dicht, terwijl Natalie met kloppend hart het bloed trachtte te stillen, dat nog altijd uit Essy's wonde vloeide. Als gij nog één sprank van mannelijkheid in u hebt, zeide zij eindelijk zich tot hem wendend, dan zult gij mij helpen om de levensgeesten weer op te wekken. Breng mij water! Gij zijt wel overmoedig, dat gij mij durft trotseeren I riep Carlingford toornig. Er is niemand in huis, die u zou kunnen helpen. Ik ben niet bevreesd, mijn leven is op dit oogenblik minder in gevaar den het uwe, antwoordde Natalie, hem onverschrokken aanziende. Er lag een zonderlinge uitdrukking van angst in zijn oogen, toen hij den blik van het jonge meisje ontmoette. Onwillekeurig boog hij zich tot Essy neer en zeide niet zonder bezorgdheid: Ze is toch niet dood? Natalie stond op en haalde van een zijtafeltje een karaf met water, daarop ging zij voort met te trachten het meisje weer bij te brengen. Geen spoor van leven was te zien. De lippen waren grauw, geen ademtocht verried dat er nog leven in het lichaam was. De slag die den slaap scheen te heb ben getroffen, moest eene doodelijke werking gehad hebben. Natalie stond eindelijk op, het nuttelooze harer pogingen inziende. Hadt gij u niet reeds zwaar genoeg tegenover het kind bezondigd? sprak zij minachtend, verwijtend, moest gij uw slechte ziel ook nog met haar bloed beladen Ik, wilde haar niet dooden, fluisterde Carlingford angstig om zich heen ziende. Het was een ongelukkig toeval, dat moet gij toch gezien hebben! Wat ik gezien heb doet er niet toe. Help mij nu, het meisje op de sofa te leggen. Hij gehoorzaamde zonder te spreken en toen het liehaam op de sofa lag, kuste Natalie het op het voorheofd, terwijl groote tranen in haar oogen stonden. Met een ruw gebaar greep Carlingford haar bij den arm en stiet haar van de sofa weg. Gij kunt wel heengaan en mij de verdere zorgen voor Essy overlaten. Zij heeft haar lot zelf gewild, maar ik heb geen getuigen die bezweren kunnen, dat ik het niet ben die haar gedood heb. Hoe spoediger gij dus dit huis ver laat, des te beter voor u. Wat mij betreft, de werkvrouw heeft mij niet gezien en kent mijn naam niet. Verlaat het huis door de voordeur, als gij het venster uitgingt zou dat de aandacht van een of anderen voorbijganger kunnen trekken en dat verlang ik niet. Natalies toestand was niet zonder gevaar. Carlingford moest beschouwd worden als een driftig man, die, als hij eenmaal vertoornd was, alle matiging vergat. Essy scheen geen hulp meer te kunnen bateH. Misschien zou ook haar oom, door hare lange afwezigheid ongeduldig geworden, haar gaan zoeken en, zooals reeds meer gebeurd was, ver dwalen. Zonder een woord volgde Natalie hem in de gang; toen hij de hand reeds op den deurknop gelegd had, zeide hij zacht maar dreigend: Wij beide zijn nu alleen in dit huis. Gij hebt niemand om als getuige te dienen, zoo gij

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1