NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Zaterdag 16 Maart 1889. No. 1749. ADVERTENTIE!!: naar IN TIJGERKLAUWEN. ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEM'S DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en conrantiers. B. AVI». Roof dag enten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangère G. L. DATJBE jr Co., JOH. F. JONESSuer., Faryi, 31bit Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haariem, 15 Maart. Door ket hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollen-cultuur, is aan de besturen der afdeelingen en aan heeren leden medegedeeld, dat de 71ste algemeene vergadering zal plaats hebben op Dinsdag den 26sten Maart 1889, des voor middags te elf ure, op de bovenzaal der sociëteit //Vereeniging* in de Lange Bagij nestraat alhier. In verband met art. 24 der statuten worden de besturen der afdeelingen uit- genoodigd, vóór of op den 28sten Maart e. k. aan het hoofdbestuur de leden be kend te maken, die worden afgevaardigd ter algemeene vergadering. De leden, al zijn zij geen afgevaardig den, hebben tot de algemeene vergadering toegang op vertoon van hun diploma (art. 28 der statuten). Op de vergadering zal o. a. het vol gende ter tafel worden gebracht 1. Oproeping der afdeelingen. 2. Opening der vergadering. 8. Mededeeling der stemlijst. 4. Notulen der 70ste algemeene verga- B. Mededeeling van de rekening en verantwoording door den penningmeester over 1888 en verslag van de commissie belast geweest met het nazien dezer reke ning en verantwoording. Verslag van den algemeenen secre taris over het jaar 1888. 7. Mededeelingen omtrent de geno- meu maatregelen, in zake den handel in afgesneden bloemen en van de berichten ingekomen van de afdeelingen in ant woord op de circulaire van het hoofdbe stuur van 12 Februari jl. De afdeeling Uitgeest geeft in overwe ging cm de bepalingen //den handel in bollen betreffende* geheel te laten ver vallen en wenscht, dat ieder zich vrijwillig verbindt, om geen afgesneden bloemen als handelsartikel te verzenden. Behandeling van de volgende te dezer zake ingekomen voorstellen: A. Van de afdeeling Santpoort: //Om de vastgestelde maatregelen, als op den duur onuitvoerbaar, in te trekken." |5b. Van de afdeeling SassenheimVoor hout: «Om te besluiten tot opheffing van alle in deze genomen maatregelen." 8. Voorloopige bespreking van het vol gende voorstel van de afdeeling Hillegom z/Om zich thans tot de regeering te wenden, ten einde uitvoerrechten te ver krijgen op afgesneden bloemen, doch alléén op bloemen ons vak betreffende." 9. Mededeelingen van het hoofdbestuur omtrent hetgeen geschied is, ten behoeve van de, in 1890, te Haarlem te houden vijfjaarlijksche tentoonstelling; voorts mede deeling van de berichten der afdeelingen, ingekomen in antwoord op de circulaire van het hoofdbestuur van 11 Februari jl. en in verband hiermede, hehandeling van net volgende voorstel: //Het hoofdbestuur, kennis genomen hebbende van de offervaardigheid van en kele afdeelingen, om de aanstaande ten toonstelling door geldelijke bijdragen of door het uitloven van medailles te steunen en bereid om rekening te houden met den van verschillende zijden geuiten wensch, om ook voor de aanstaande tentoonstelling medailles te zien uitgeloofd, stelt voor waardelijk voor, ook daartoe voor de ten toonstelling van 1896 over te gaan, indien het blijkt, dat de toegezegde bijdragen dit mogelijk maken." Ten einde hierover te kunnen oordeelen, wordt ar.n dezen beschrijvingsbrief een in vullingsbiljet toegevoegd, met beleefd ver zoek, dit voor den 26en Maart e. k. in gevuld in te zenden aan den algemeenen secretaris. Het hoofdbestuur stelt zich voor, inge val de uitloving van medailles voor de aanstaande tentoonstelling door de toege zegde bijdragen mogelijk wordt gemaakt, het programma van 1885 tot leiddraad te nemen en dit, waar het kan, voor zoo ver noodig, in te krimpen en vraagt machtiging dat programma ook zonder verdere raadpleging met de afdeelingen vast te stellen. 10. Voorloopige bespreking omtrent de herzieniug der statuten. 11. Mededeeling der van de afdeelingen ingekomen brieven over de jachtwet. 12. Mededeeling der van de afdeelingen ingekomen brieven over den boezemstand van Rijnland. 13. Mededeeling omtrent uitgegane en ingekomen stukken. 14. Verdere mededeelingen en even- tueele voorstellen. Het hoofdbestuur richt tot de afdee- liLgsbesturen het beleefd verzoek, om voor zoover dit niet reeds is geschied, voor den 18den dezer maand aan den alge meenen secretaris te willen inzenden het verslag, omtrent de bizonderheden en den werkkring der afdeelingen gedurende het jaar 1888. Door de politie is ten huize van den uitdrager U., woonachtig in de Spaarn wouderstraat, in beslag- ge nomen een handnaaimachine, die hij voor één gulden had gekocht van eene vrouw. Deze had Dinsdag jl. die naaimachine ter waarde van f 12 gehuurd. Tegen de vrouw is op grond van art. 321 W. v. S., dat deze hare handelingen strafbaar stelt, proces verbaal opgemaakt. //Roger de Geschandvlekte", dat Don derdagavond door het Rott. Tooneelgezel- schap in den schouwburg alhier werd ge geven, en dat voor eenigen tijd ook door het Nederl. Tooneel hier werd opgeroerd, behoort ontegenzeggelijk tot de soort van tooneelscheppingen, die men //draken" noemt. Men zou kunnen veronderstellen dat die stukken dezen naam hebben gekregen, omdat er zoovele punten van overeen komst zijn luaschen hen en de draken der mythologie. De draak der oudheid toch had altijd met bloed beloopen oogen, in de tooneeldraak wordt het bloed nooit gemist, de echte draak brulde en loeide steeds, in den tooneeldraak behoort ook flink gebruld te worden, de draak der mythologie is wel verschrikkelijk, maar is toch nooit bestand tegen den ridder //sans peur ni reproche", die hem komt verslaan, ook in den tooneeldraak wordt in het laatste bedrijf de deugd gekroond en de ondeugd gestraft. Wie den echten draak zag kon zijne oogen niet van hem afhou den, de tooneeldraak houdt zijn publiek in roortdurende opmerkzaamheid. Zoo heeft deze soort van stukken dus eene eigenaardige verdienste en wel deze, dat zij de toeschouwers in voortdurende span ning houden en hun aandacht boeien, en dat zij de moraal bevatten, dat,wie kwaad doet, kwaad ontmoet" en de brave ge rechtvaardigd wordt. #Roger, de geschandvlekte" maakt in éen opzicht eene uitzondering op zijn soort- genooteu en wel hierin, dat de hoofdper soon, die belasterd en onschuldig veroor deeld wordt, niet geheel en al //van smet ten vrij" mag heeten. Een schuldige betrekking, tot de vrouw zijns vriends, is de eerste aanleiding tot al de rampen die bem overkomen en daardoor is hij, zoo al natuurlijker, toch minder sympathiek dan de helden in //drakeu" gewoonlijk zijn. Deze soort van tooneelwerken zijn wel aangenaam om nu en dan eeus te zien, vooral wanneer ze niet te overdreven wor den gespeeld. Het komt ons voor, dat het //Rotter dam schTooueelgezelschap"Donderdagavond zeer gelukkig is geweest. Faassen (Roger) is altijd goed in dergelijke dramatische rollen; mevrouw Kley, die bij rollen van langen adem wel eens wat dreunerig wordt, was in hare betrekkelijk kleine rol beter dan anders, terwijl mevrouw van Korlaar, in hare dubbele rol van jonge moeder in de eerste en negentienjarig meisje in de laatste bedrijven, ons zeer voldeed. Yan den heer Smith, den marqué, kunnen wij meer goeds zeggen, dan vroeger wel eens het geval was, hij wordt vrijer en zijn mimiek gaat vooruit. De komische par tijen, die in een stuk als dit voor de af wisseling en scherpe tegenstelling onmis baar zijn, werden goed vervuld door van Nieuwland en Wagemans, al zou men de detectives, die zij voorstelden, niet bij preferentie voor ernstige zaken hebben uit- Onzen indruk samenvattende kunnen wij niet anders zeggen dan dat de opvoering van Donderdag een beter lot verdiend had dan een parterre, dat mager bezet was en een balcor, waarin men wel kou schieten. De mise-en-scène in de tafereelen van yde moord" en de //rechtszitting" was goed verzorgd. Arrondissements-ltcchtbank TE HAARLEM Zitting van Donderdag 14 Maart 1889. Uitspraak werd gedaan in de navolgende zaken» vermeld in «Haarl. Dagblad* van 9 Maart jl.: C. K., Zand.oort, diefstal, 6 m. gev.; D. J. de J., zonder beroep, bedelarij, 12 d. h. en 2 j. opzend.; D. G., zonder beroep, bedelary, 2 maal 6 d. hecht, en 1 jaar opzend.; J. Jz. B., Hoorn, diefstal van vee uit de weide, 1 j. gev.; J. A. K., landlooperij, vrygespr.; P. v. L., J. B. en G. v. d. K, Beverwijk, openb. en met vereen, krachten gepleegd geweld, (verstoring verg. Heilsleger) de eerste 8 m. gev. en de heide andere 1 m. gev. Bij het Bestuur der Vereeniging: hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Vier voor huisknecht of oppasser. Drie voor koetsier. Een voor ziekenoppasser. Twee voor loopwerk. Twee voor pakhuisknecht. Een voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een "oor koekbakker. Een voor hleekersknecht. Een voor kuipersknecht. Een voor behanger. Een voor polychromeerden Een voor smidsknecht. Twee voor schilder. Een voor zagenvyler. Een voor metselaar. Twee voor timmerman. Tien voor aardwerkers of los werkman. Een voor opperman. Vijf voor werkster of schoonmaakster. Twee voor burgerwaschvrouw. Vier voor hurgernaaister. Een voor breister. Reflecteerenden worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het be stuur der Vereeniging te richten, en te doen bezorgen in de bus op het Stadhuis of op de Doelerplaats. In de jongste raadsvergadering van Sloten is bepaald de op de perso- neele belasting voor het dienstjaar 1889/90 te heffen opcenten te ver meerderen met 10 en alzoo te bren gen op 70. Van rijkswege is men aan de amsterdamsche- en haarlemmer straatwegen bezig met het slaan van nortonbrugentot onderzoek naar goed drinkwater. Militairen van Amsterdam verrichten deze werk zaamheden. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 14 Maart. Heden kwamen van de groote visschery binnen de sloepen: -Maassluis 28», scb. Klinger, met 35 lev. en 86 doode kabelj., 9 lev. en 9 doode lengen, 1 heil bot, 100 schelv., 2 ben vleet en 4 punt rog; en «Wisselvalligheid*, ach. v. d. Kuijl, met 80 lev. en 60 doode kabelj., 8 lengen, 60 schelv. en 1 ben rog, terwijl door 8 korders 40 mandjes kl. schol en door trekkers 41 tal haring werden aan gevoerd; lev. kabelj. gold f 1.30 a 1.45, doode id. f 0.75 k 0.85, lev. leng f2.50 k 2.90, doode id. f 1.65 per stuk, de heilbot f 15, schelv. f20.50 het honderd, vleet f 15.50 per hen, rog f 10.50 per ben en f 6.50 per punt. kl. schol f4.15 I 4.35 per mandje en haring f6 a 9 per tal. It I N N E N li A N I). De berichten van Het Loo Van Donderdag 14 dezer lui den weder minder gunstig. De nacht was onrustig en de chronische kwaal kwelde den Koning weder meer. Z. M. voelde zich dan ook minder opgewekt. Bij Zr. Ms. besluit is aan den maréchaussée Johannes Hooge, gestationeerd te Hilvarenbeek, eene belooning' van 125 toegekend, ter zake van zijn moedig gedrag bij de ontmoeting en achterhaling van een wildstrooper onder Hilvarenbeek, waarbij hij door een geweerschot werd gewond. Nog 28 hagelkorrels draagt Hoogs in zijn lichaam, die hem gelukkig weinig hinderlijk zijn. Naar men verneemt, be staat bij de regeeriDg het voorne men, de kosten van het provinciaal bestuur, voor zooveel het rijksbe stuur is, ook voortaan ten laste der provincie te brengen. De m i n i s t e r v an M a r i n e brengt ter kennis van belangheb benden, dat in de maand Mei a. s. bij de directie der marine te Hel- levoetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinist-leerling der 2de klasse wenschen te worden aange nomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot vijftien bepalen. FraWIlsLBTON. Roman van Kabl Hellmbr. 34) DRIE-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Een vkeeselijke tudinh. Ontstemd wierp de jonge man zich in een stoelhad hij slechts den man kunnen vinden, die deze schandelijke daad begaan had, zoo zou hem dat nog eenige voldoening ver schaft hebben, maar hij was machteloos en kon slechts den loop der gebeurtenissen afwachten, niet hem besturen. Had hij gehoorzaamd aan zijn eersten indruk, dan zou hij dadelijk naar de «Rozenvilla» zijn gegaan, maar het was om meer dan éen reden, vooral om Natalie, goed dat hij het niet deed. De geheele huurt toch zou zeker in opschudding zijn en zoo men hem er dan zag en herkende, zou zeker den naam van Natalie Melleville in verhand worden gebracht. Hij was niet iemand, die in een armoedige buurt ale Fulham onbemerkt blijven kon en hij wilde Natalie's goeden naam in geen geval in gevaar brengen; hij schreef haar echter, deelde haar mede wat er gebeurd was en drukte de heop uit, haar binnen eenige cagen te zullen kunnen bezoeken. Natuurlijk heerschte er groote beweging om de villa en de politie kon slechts met groote moeite de nieuwsgierige me nigte in toom houden. Ook in de aristocratische clubs sprak men druk over het gebeurde en een der heeren, die tijdens de verdwijning van Esther Carr op het kasteel van den baron was geweest, vroeg plotseling alsof hem iets inviel, of de vermoorde niet dezelfde kon zijn als de schoone pachtersdochter. Mijn God I riep Forrester, Lionel's vriend, die bij het gesprek tegenwoordig was, en wie zou dan Grandley zijn? Wel Raven, dat is duidelijk. Het zou een schande zijn dat te veronderstellen, Ra ven is tot zulk een laagheid niet in staathoe komt gij op die dwaze gedachte? Wel, ik beweer niet dat hij het geweest isalleen weet ik dat ik hem vaak in den omtrek van Fulham heb gezien. En wat zou dat nog Gij zult toch wel niet denken, dat hij het meisje heeft ontvoerd Den dag nadat zij gevlucht was, kwam hij in mijn kamer en was woedend, toen had hij het juist gehoord en was bij den ontroostbaren vader geweest. Wanneer Raven de man was, die het meisje ont voerd heeft, zou hij het nooit ontkennen, maar met trouwe liefde haar aanhangen. Overigens is hij ook edelmoedig ge noeg om ieder offer voor haar te brengen, zonder te vragen wat de menschen er van zouden zeggen. Uw veronderstel ling is geheel valsch, maar natuurlijk kan de wereld in het algemeen er niet aan gelooven, dat een voornaam jong man op eerlijke wijze belangstelt in Essy Carr. Zijne vrienden gelooven natuurlijk wat hij hun er van vertelt. Maar wat zal gravin Cecilia zeggen In ieder ^eval is zij niet de eerste die zoo denkt, antwoordde Forrester trots. Goeden nacht en laat u niet te veel met identiteits-praatjes in Hij ging heen en begaf zich dadelijk naar Raven, van wien hij de geheele waarheid vernam. Later in den avond vertoonde zich Carlingford in de club en merkte op tot eenige heerenDat schijnt eene leelijke historie, waarin uw vriend Raven gewikkeld is. En wie heeft u gezegd, dat hij het is vroeg Morton, uitdagend. Wel, als men een goeden blik in den toestand heeft ziet men dat gemakkelijk in. Ik weet eigenlijk niets, maar de courantenberichten zijn duidelijk genoeg. Dat wil zeggen, dat gij daaraan uw eigen uitlegging gegeven hebt. Carlingford haalde de schouders op. Ik weet van niets, het kan alles wel verkeerd vermoeden zijn. Het duurde echter niet lang of men sprak algemeen daarvan, dat mevrouw Grandley de mooie dochter van pachter Carr was en dat Raven haar verleid en ontvoerd had. VIER-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Zielsgemeenschap. Toen Natalie Ravens brief ontving, bevond zij zich alleen; het was reeds vrij laat in den avond en zij zat met een onrustig hart in haar huiskamer, want in het aangrenzend Foor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ^Telefoonnummer 122. Directeuren-Uitgevers J. C. PEKREROilll

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1