VEREENIGING Nederlandsche Industrieelen. De vader, de moeder-voogdes of de voogd, die verlangt dat hun of haar zoon of pupil tot het voorgeschre ven examen worde toegelaten, dient, vóór den 15den April aanstaande, een op zegel geschreven verzoek schrift in aan het departement van Marine, waarin zal moeten vervat zijn de naam, voornaam, het beroep, de woon- en geboorteplaats der ouders of voogden. Prof. Alberdingk Thijm is ernstig ziek. De Tijd verneemt, dat de toestand van den heer Thijm reeds derwijze is verergerd,dat hem de laatste HH. Sacramenten zijn toege diend. Het volgende adres is of wordt gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Geven met den vereischten eerbied te kennen ondergeteekenden allen bestuurderen der te Amster dam gevestigde kleermakers-ver- eeniging «Voor allen, door allen», dat zij met geuoegen kennis hebben genomen van het door de regeering ingezonden wetsontwerp, betreffende den vrouwen- en kinderarbeid dat zij echter met leedwezen heb ben gezien, dat er geen enkele bepaling in vcorkomt, waarin die vrouwen en kinderen eenige be scherming vinden, welke te huis in krotten van soms 8, 10 h 12 meter kubiek met het hoofd van het ge zin (of iemand, die als meester fun geert) moeten werken, slapen, zich reinigen, waar kortom alles moet verricht worden, wat voor hun ellendig bestaan noodzakelijk is; dat het kleermakersvak een van die vakken is, waarop bovenstaande clausule in de meeste gevallen van toepassing is; dat zijoverwegende, dat het huismansrecht niet toelaat eene con- tróle tot de algemeene slaap-, werk en keukenkamer; Overwegende: dat eene wet zonder contróle eene ongeschreven wet is, hebben zij op algemeene vergaderingen met vak- genooten hunne zaak besproken en zijn tot de volgende conclusie ge komen dat op het kleermakersvak geen contröle kan uitgeoefend worden, zoolang het zoogenaamde thuiswerk blijft bestaan; dat alleen door het oprichten van algemeene werkplaatsen voor de verschillende vakken de grondslag kan gelegd worden, waardoor zoo wel het lot der volwassen arbeiders, als dat der vrouwen en kinderen kan verbeterd worden geven verder te kennen, dat zij getracht hebben, door particulier initiatief bedoelde werkplaatsen tot stand te brengen, doch door onmacht zijn gestuit. Redenen waarom zij U beleefd, doch dringend verzoeken, die maat regelen te nemen, waardoor worde overgegaan tot het ten spoedigste oprichten van rijkswege van werk plaatsen, voorzien van die vereisch ten, welke aan de eischen der ge- zondheid8regelen en de belangen van het vak voldoen. Tevens tarieven en loonen zoodanig te regelen, dat de aanhoudende con flicten tU6schen patroons en werk lieden verdwijnen en eene betere verstandhouding totstandkome. Hetwelk doende. De londensche cerres- pondent van de N. R. C. schrijft: Men seint mij uit Deptford, dat de sanitaire vee-inspecteur aldaar plotseling eenen os en een kalf uit eene hoilandsche veelading speciaal heeft laten onderzoeken. Naar het heette, had hij een boos vermoeden, dat die beesten lijdende w cn aan eene besmettelijke ziekte. arg waan bleek ongegrond, maa -t geval toont helder aan, hoe om zichtig men in Holland in deze moet te werk gaan. Bij het minste spoor van ziekte zou, tot groote vreugde der tegenstanders, het ver bod op den invoer van levend vee uit Nederland weder in kracht tre den. Men zij er dus op zijne hoedel De Grocers' Gazette, alhier, heeft eenen bizonderen correspondent naar Nederland afgevaardigdmet d< taak om er de voornaamste mar garinefabrieken te inspecteeren en verslag van zijne bevinding te doen in genoemde courant. Het jongste nommer van het week blad bevat het eerste rapport, dat de fabrieken der heeren Prinzen en Van Glabbeek te Helmond en Jur- gens te Osch beschrijft, en van guns- tigen aard is. De redactie der Grocers' Gazette roemt ten zeerste de vrijmoedigheid waarmee de voornaamste hoiland sche fabrikanten haren reporter in lichtingen hebben verstrekt over dezen belangrijken tak van volks nijverheid. Een Amsterdammer, die met de zijnen naar de Argentijnsche Republiek vertrok, heeft zijn weder varen verhaald in een brief aan zijn vroegeren patroon. Daarin leest men o. a.: «De tabak is hier erg duur vleesch kan je zooveel eten als je wilt, daar het zoo goed als niets waard is. Lezen kan men niet daar alle boeken in 't spaansch zijn. «Vader kan de volgende week al beginnen te ploegen, daar de grond best en voor alle soorten kruiden geschikt is. Jammer dat we hier geen hoilandsche zaden kunnen krijgen. We zitten hier (Hibernia), zoo ik hoor, honderdtachtig uren van Buenos-Ayres. Er kan hier heel veel volk gebruikt wordendoch voor een Hollander, die geen boe renwerk kent, is het beter, dat hij in Holland blijft, daar hij hier an ders moeilijk werk zal vinden, of hij moet spaansch of italiaansch spreken. Maar al vindt men werk in Buenos-Ayres, dan heeft men toch moeite om zooveel te verdie nen, dat men de huur er uit haalt, daar een kleine arbeiderswoning 200 francs (f 95) per maand kost. «Bovendien worden de inwoners van het land zelf, als er een be trekking openvalt, steeds voorge trokken.» Uit Leiden wordtgemeld: In den laatsten tijd werden de om streken onzer stad onveilig gemaakt door personen, die er hun werk van maakten, bij nacht eenden, kippen, konijnen enz. van de erven te ont vreemden. In den nacht van jl. Zon dag op Maandag geschiedde zulks op drie plaatsen binnen Leiden, waartoe eene roeiboot moest gebe zigd zijn. Men had zelfs een der hokken, waarin 11 kippen en één haan waren gezeten .en welk hok aan den openbaren weg stond, van den wal in het water geworpen, om zoodoende de dieren eerst te ver drinken, waarna het hok werd open gebroken. Op vermoeden werden door de politie drie personen aangehouden, waarbij de 15-jarige broeder van de thans gedetineerde gebroeders Star renburg, die echter ontkenden zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal en opgaven, dien nacht in den Blaauwpolder te hebben gevischt. Inmiddels werd door de politie een inval gedaan bij een bekenden op- kooper van gevogelte, alwaar eenige kippen en konijnenbouten werden gevonden, nadat hij eerst verklaard had, geen bouten of levend gedierte in zijn bezit te hebben. Aangezien hij verdacht wordt steeds gestolen goed te koopen, werd ook hij aan gehouden. Na een onderzoek van bijna drie dagen, begonnen de aan gehoudenen voor de verkregen be wijzen te zwichten en bekenden de dieven aan de Haven 8 kippen en één haan, aan de Rijnsburgersingel vier konijnen en aan de Volmolen- gracht de door hen verdronken 11 kippen en één haan te hebben ont vreemd, welke diefstallen gepaard gingen met braak. Ook de koopman viel toen door de mand, en bekende dat hij dien nacht tweemalen kippen en konijnen van de dieven in ontvangst had ge nomen, den eersten keer ten 12 en den tweeden keer ten 41/» uur, voor al hetwelk hij f 10.25 aan de dieven had betaald. Van de den len Januari ji. opgerichte 's Gravenhaagsche roeivereeniging «Skadhi» kan wor den medegedeeld, dat, dank zij den financieelen steun van eenige sport vrienden aldaar, de benoodigde gel den voor den bouw van het schui tenhuis, deels als renteloos voorschot, deels als 41/, percents-leening, zijn bij elkaar gebracht. Dientengevolge zal de Vereeniging binnenkort met den bouw van het schuitenhuis tus- schen het stoomgemaal der water- verversching en de Laan van Meer- dervoort een aanvang maken. De vergunning van het gemeentebe stuur en van Delfland is hiertoe reeds verkregen. Het bestuur der Vereeniging koestert de hoop, in de maand Mei het schuitenhuis voor het gebruik te kunnen openstellen. (Avondp.) Men schrijft uit Delft: Woensdagavond omstreeks half elf moest eene bewoonster van het ge sticht voor oude mannen en vrouwen in de Schoolstraat aldaar, door eenige vrouwen huiswaarts gedragen wor den, aangezien zij in zoo hoogen staat van dronkenschap verkeerde, dat het haar onmogelijk was, haar reis te volbrengen. Dat de thuis komst van het oudje alles behalve aangenaam waslaat zich wel denken. Donderdagmorgen maakte de delftsche politie op hare beurt kennis met iemand wiens naam reeds voor de kantongerechten te Amsterdam, Utrecht, Leiden en Amersfoort had gediend, als van een man die het met de bepalingen der wet tot beteugeling van het drankmisbruik zoo nauw niet neemt. Hij had dan ook reeds verschillende vonnissen geldboeten en gevangenisstraf on dergaan. Het is J. W. Th., oud 44 jaar, zonder beroep of vaste woonplaats, en wiens aanhouding in het Politieblad was verzocht. Aan dat verzoek is Donderdag gevolg ge geven, waarna Th. naar het huis van bewaring te 's-Hage is over gebracht. De Coöperatieve Win- kelvereeniging van «Eigen Hulp» te Arnhem, keert over het jaar 1888 een dividend uit van 71/» pet. pl. 1 pet. aan de dienstboden. Bij het 5de regiment in fanterie te Nijmegen is Woensdag een fourier in hechtenis genomen, als verdacht zich in den nacht te voren door middel van inbraak aan diefstal van geld en andere zaken in de militaire cantine van de ka zerne aan het Valkhof te hebben schuldig gemaakt. Hij moet door collega's en wachthebbende man schappen op heeterdaad zijn betrapt. Donderdagmorgen te half 10 is te Zutfen een gevangene uit de cell, gevangenis aan zijne bewakers, die hem moesten over brengen naar het gerechtsgebouw om verhoord te worden, ontsnapt, den weg op naar Leesten, het wei land door. Dadelijk is men hem met paard en kar nagereden, om hem zoo spoedig mogelijk weer te van gen. Men heeft hem echter nog niet. Uit de drentsche veen koloniën meldt men aan de N. R. C. Elke nieuwe vervener die in het veen, of als aankooper van venen op de publieke veenverkoopingen, handelend optreed, moet hier volgens plaatselijk gebruik eerst in zijne functie bevestigd worden. Bij de bevestiging in het veen wordt hij door tal van arbeiders, van heinde en ver op een daartoe gegeven sein saamgeroepen, omringd. Twee der oudste arbeiders nemen de bevesti ging op zich. Tal van kluitjes grond worden uitgestoken, en elk der gaatjes als een artikel be schouwd, door de bevestigers voor- In het tweeledig sermoen is eene pauzewaarop gezongen wordt (meestal het «Wien Neérlands bloed»De eerste bevestiger spreekt van «Christus de wijnstok en wij als de ranken», van «Petrus die van den berg klom», en dergelijke verbasterde bijbeltermen. De tweede bevestiger na het zingen optre dende, wijst op de verplichtingen van den patroon tegenover den werkgever. In soms wel wat mank gaande uitdrukkingentracht hij dezen toegevendheid en niet al te strenge tuchtoefeningen in te pren ten. Het ceremonieel eindigt met den handel over het recht van den patroon als machthebbende. De arbeiders bieden hem dit ten ver koop aan. De koop wordt altijd klaar, want het betaalmiddel be staat uit een of twee liter sterken drank, naar gelang er volk aan wezig is. Alleen de bevestigde veenbaas wordt als zoodanig erkend. Ook op publieke verkoopingen, in den laatsten tijd te Stadskanaal en omstreken gehoudenkwam zoo danige bevestiging meermalen voor. De aanleiding tot de on- geregeldheden, die Zondagavond te Appelscha plaats hadden, was de weigering der verveners om onder stand te verleenen aan eenige arbei ders. Inderdaad moet bij sommige turfmakers het gebrek nijpend zijn; van hunne zijde weigerden de ver veners te helpen, omdat de arbeiders niet verkiezen te werken op de hun aangeboden voorwaarden. Intusschen blijft de toestand gespannen en staat het te vreezen, dat de geringste aanleiding tot nieuwe ongeregeld heden leiden zal. Voorloopig blijft eene vrij sterke politiemacht te Ap pelscha gestationneerd. Nader meldt menIn de veenkolo nie Appelscha is de rust hersteld. Er zijn na Zaterdagavond geene ongere geldheden meer voorgekomen. Het veenwerk (vóórwerkzaamheden) isin vollen gang. Met het graafwerk zal spoedig worden aangevangen. Ver De dwerg H. E. Bos te Lutjegast (70 cM. hoog) heeft tot echtgenoote Aaltje Burema, die 120 cM. groot is. Onlangs ver blijdde het vrouwtje haren kleinen gemaal met de geboorte van een pand hunner liefde. De geboorte van het dwergenkind had plaats in het academisch ziekenhuis te Gro ningen, omdat buitengewone voor zorgen werden noodig geoordeeld. Vrouw Bos-Boerema nu heeft Dinsdag 11. volkomen hersteld het gasthuis verlaten met haar kindje, dat normaal en gezond is. Haar man kwam haar afhalen. Mejuffrouw L. Wijnberg, in de Boschstraat te Winschoten, nam, naar aanleiding van wat zij had gelezen omtrent het bewaren van landbouwproducten in den grond, eene goed gelukte proef met rijp ooft. Zij vulde in den zomer van het vorige jaar eene glazen flesch met pas geplukte, rijpe ker sen, sloot de flesch goed dicht en begroef haar zoo in den grond. Jl. Zondag werd de flesch weer voor den dag gehaald en bevond men, dat de ':ersen volkomen goed ge bleven waren. Kleur, geur en smaak waren onveranderd gebleven en van rotting viel niets te bespeu ren. Alleen hadden de kersen eenig sap verloren, denkelijk door dat mej. W. ze van de stelen ont daan had. Dit kleine euvel is bij eene herhaling der proef natuurlijk gemakkelijk te voorkomen. VAN EN VOOR stappen te doen, ten sterkte politiemacht is nog aanwezig, (einde, evenals in Duitschlnnd, dit meer en Ouder voorzitterschap van den heer Em. Koechlin, hield Woendag avond de Ver eeniging van en voor Nederlandsche in dustrieelen te 's Hage hare 110e algemeene vergadering. De talrijk bezochte bijeenkomst werd ook bijgewoond door enkele van de nieuwe leden, van wier toetreding de voor zitter met ingenomenheid gewag maakte. Het periodiek overzicht, dat do secretaris daarnu uitbracht, betrof in hoofdzaak enkele belangrijke punten uit de jongste Kamer debatten naar aanleiding der wetsontwerpen betreffende de Staatsbegrooting en de ac cijnzen. Uit het verslag bleek, dat het bestuur der Vereeniging zich in zake de regeling van den telephoondienst tot den minister van W. H. eu N. had gewend, evenals voor het krijgen van verbeteringen in den dienst der briefposterij. Er bestaat hoop, dat deze pogingen het gewenschte gevolg sullen hebben. De voorzitter merkte op, dat de door den heer Zaaijer tegen zekere azijufabri- kanten in de Tweede Kamer uitgesproken verdenking van fraude, terecht door den secretaris met stilzwijgen was voorbijgegaan, daar de minister van Financiën verklaard had, dat hem daarvan niets bekend was. De bestelling van een zeker aantal loco motieven door de Rijnspoorwegmaatschappij gaf aanleiding tot ernstige verwijten over de onverschilligheid dor Regeering, sedert 25 jaren, ten aanzien van de vervaardiging dezer kostbare voorwerpen. Nederland en Ned. Indië hebben thans minstens 1000 locomotieven noodig, die allen hier ts lande hadden kunnen gemaakt worden men heeft de spoorwegmaatschappijen hierin al te vrije hand gelaten. De nationale ar beid is hierdoor gevoelig benadeeld en het is hoog tijd, hierin voor de toekomst 1 voorzien, nu de ervaring geleerd heelt, dat de locomotief mede behoort tot de onmis bare verdedigingsmiddelen in oorlogstijd. De hier te lande straffelooze verkoop van behoorlijk gemerkte vaten, zakken, bussen en üesschen, tot groot nadeel van hunne oorspronkelijke eigenaars, gaf aanleiding tot de opdracht aan het bestuur om bij de Regeering de noodige slaapvertrek lag haar oom in een koortsachtigen slaap des morgens was hij te ziek geweest om op te staan en Natalie vreesde dat hij zich een hevige koude op den hals had gehaald. Zij zond om een dokter, die haar ergste vermoe dens bevestigde; bij den leeftijd en het zwakke gestel van den patient had de geneesheer het gevaar vrij groot geacht. De oude man moest het bed houden en voortdurend worden opgepast, want bij de afneming zijner geestvermogens kon men niet weten, waartoe hij in staat zou zijn. De last dien het meisje te dragen had,werd hierdoor niet weinig verzwaard. Toen zij Ravens brief ontving, schrikte zij eerst, toen zeide zij echter tot zichzelf dat de stand van zaken voor den ge liefde gevaren kon opleveren; zij was trotsch op de kalme, mannelijke bedaardheid waarmede hij de zaak op vatte. Zij schreef spoedig een antwoord op zijn brief, deelde Raven mede hoe de ziekte haars ooma haar tijd geheel in beslag nam en bracht daarop den brief zelf naar de naaste brievenbus, terwijl zij het dienstmeisje zoolang in de zie kenkamer liet blijven. Wat zou zij doen als Melleville lang ziek bleef? Hoe kon zij hem alles verschaffen wat hij noodig had? hoe de doktersrekening betalen De toestand van den kranke verergerde inmiddels met den dag. Door de couranten vernam Natalie, dat men ook zocht naar het vroegere dienstmeisje van Essy, Clara. Eens vertelde Natalies dienstbode haar, dat men den voornamen heer die ook hier was geweest, verdacht van de arme jonge vreemde te hebben vermoord. Dat kan niet waar zijn, Polly, zeide Natalie zeer bepaald, maar het verontrustte haar toch dat dergelijke ge ruchten zich in de buitenwereld hadden kunnen verbreiden. Haar oom nam echter hare attentie zoo geheel in beslag, dat zij geen tijd vond hare droevige gedachten vrij spel te laten. Des avonds sliep Melleville eindelijk in en Natalie sloop weg om een weinig uit te rusten. Een zacht kloppen aan de deur deed haar uit hare gepeinzen opschrikken en eer zij wist wat er gebeurde stond Lionel von Raven voor haar en sloot haar in .zijn armen. Geliefde, fluisterde hij teeder, vergeef mij dat ik zoo spoedig weder hier ben. Maar na de lezing van uw brief was het mij onmogelijk langer te wachten. Gij zijt zijt toch niet boos op mij Boos O, als onze scheiding langer geduurd had zou ik het zelf niet hebben kunnen verdragen. Ik verlangde er zoo naar u weder te zien. Hij drukte haar opnieuw aan zijn hart, daarop geleidde hij haar naar de sofa en zette zich naast haar neder. Gij hebt mij zoo kort geschrevenuw oom is dus ernstig ziek? Ik geloof dat de dokter met veel hoop meer heeft. Oom was gisteren uren achtereen de deur uit en heeft stel lig een hevige kou gevat. Hebt gij des nachts bij hem gewaakt? Maar dat zult gij niet kunnen Verdragen, mijn kind, hij moet hulp hebben. Kon ik u zelf slechts aflossenMaar om mijnentwille moet gij voor uwe gezondheid zorgenhij behoort mij immeri nu toe Onwillekeurig drukte zij zich nog meer tegen hem asn en fluisterde zachtJa, de uwe, de uwe alleen I En als dat zoo is, ging Raven voort, moet gij mij ook toestaan dat ik zorg draag voor mijn eigendom. Hoe bedoelt gij dat? vroeg zij bevend. Begrijpt ge mij niet, geliefde Meent gij dat ik het kan aanzien dat gij en uw oom in ontbering leeft, terwijl ik mij baad in overvloed? Ik verlaDg niet dat gij uiterlijk een anderen staat- voert, want om uwentwil wil ik vermijden, dat men uw naam en den mijne samenvoegt. Uw naam is mij zoo heilig als de eer. Maar gij moet mij de gunst, het recht toestaan voor u zorg te dragen, om den wil van uw oom en voor u zelve. Gij weigert mij dit toch niet, liefste? Natalie zag op tot den man, dien haar geheele hart be hoorde en hij begreep dat in dien blik hare toestemming lag. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2