Belangrijk taiclt. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Woensdag *20 Maart 1889. No, 1752. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: twee zeer MarteïerMerinp J. G. PEEREBOOM en J. 0. AVIS. „Weldadigheid naar Vermogen" BINNENLAND. IN TIJGERKLAUWEN. ÖSrecteHrea-Uafl gevers J. C. PEEREIStlWM en B. AVIS. Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Alzonderlijke nummers- 0.03. ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groóte opgaven aanzienlijk rabat. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, i sur eauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer I8Ï. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Roof dag enten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publicite JStrangère Q. L. BAT]BB Qr Co., JOB. I. JORES, Suer., Parigt, 31b ti Faubourg Montmartre. Directeuren-Uitgevers van HAAR LEM'S DAGBLAD hebben de eer en het genoegen, den Geabonneerden te berichten dat zij, daartoe in staat gesteld door den grooten vooruit gang van .HAARLEM'S DAG BLAD. in 1888, in het blad zullen invoeren. Ten eerste zal geregeld dagelijks worden opgenomen de Officieele noteering der Effectenbeurs van Amsterdam van denzelf den dag, waarbij ook de alot- koersen. Ten tweede: Het beknopt verslag van de zittingen der Staten Generaal van denzelfden dag. Zij houden zich overtuigd, dat deze zeer belangrijke verbeteringen den bijval der geachte Geab n- neerdeD zullen verwerven, en dit te meer, daar het tijdstip van uitgave van het Blad er niet door zal worden verlaat, terwijl de Abonnements prijs onveranderd blijven zal. Directeuren- Uitgevers, S T A S NI EII S. Haarlem, 19 Maart. Naar men verneemt gaat er bij de bewoners van de Bakenesser- gracbt alhier een adres aan den Raad ter onderteekeniDg rond, waar bij zij wijzen op de wenschelijkheid eener demping van genoemde gracht, hetgeen door hen zeer in het belang dei stad en van de hygiëne wordt geacht, omdat casu quo eene flinke breede straat in de volkrijke buurt zal worden verkregen. In de heden voortgezette buiten gewone vergadering der Provinciale Staten van Noord-Holland werd het rapport uitgebracht van het in de afdeelingen behandelde voorstel der regeering tot wijziging der kiestabel voor de verkiezing der Prov. Staten. Op voorstel van den heer Wil- leumier werd besloten om slechts de conclusie vau het rapport voor te lezen. Deze luidt als volgt lo. te besluiten dat geen der aangevoerde motieven aanleiding geeft tot uitbreiding van het getal leden der Prov. Staten van Noord- Holland en wijziging van de kies tabel, en deze ten krachtigste moet worden ontraden. 2o. Gedeputeerde Staten uit te noodigenonder mededeeling der door hen overgelegde Nota en van dit verslag, dit advies, ter kennis te brengen aan Z. E. den min. van Binnenl. Zaken. In de zitting van Woensdag zal de openbare behandeling plaats hebben. Naar wij vernemen stelt de eige naar van het .Panorama Internati onal», dat te 's-Hage, Amsterdam en elders in den laatsten tijd groo ten opgang heeft gemaakt, zich voor, aanvangende 1 Mei, een paar maanden alhier te komen. Men weet, dat in hei .Panorama International» photographische afbeeldingen van tafereelen uit alle werelddeelen wor den tentoongesteld en wel, door de toepassing van eene nieuwe wijze van verlichting, in de natuurlijke kleuren. Maandag werd op de begraaf plaats aan den Schoterweg het stof felijk overschot van den sergeant- majoor der infanterie J. A. Boom met militaire honneurs ter aarde besteld, welke plechtigheid door een zeer groot aantal onderofficieren van het garnizoen en der dd. schutterij benevens een deputatie van dtn Nederl.Boud vanOud-Onderofficieren waarvan de overledene donateur-lid was, werd bijgewoond. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den kommandant der compagnie waartoe de overledene behoorde. In een treffende rede schetste spre ker het g.oote verlies dat de nabe staanden van den overledene door dit sterfgeval ondervonden maar drukte er tevens op dat dit verlies niet minder groot was voor het leger en zijne ka meraden. Hoe Boom ook werd hoog geacht door zijne minderen bewees hun krans die de lijkbaar versierde. Na hem sprak de voorzitter van den N. B. v. O.-O. een kort doch hartelijk afscheidswoord,er vooral op wijzende boe de Bond in den overledene ge vonden had een waardig en dege lijk lid. Een der familieleden, eenige toepasselijke dichtregelen in herin nering brengende, sprak den dank der weduwe en nabestaanden uit voor de laatste eer den overledene bewezen. Ten volle overtuigd dat hier een degelijk militair ten grave was ge daald verliet men diep bewogen de begraafplaats. Bij het Bestuur der Vereeüiging: hebben zich tic volgende personen voor werk aangemeld Vier voor huisknecht of oppasser. Drie voor koetsier. Een voor ziekenoppasser. Twee voer loopwerk. Twee voor pakhuisknecht. Een voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een »oor koekbakker. Een voor bleekerskneoht. Een voor kuipersknecht. Een voor behanger. Een voor polychromeerde)-. Een voor smidsknecht. Twee voor schilder. Een voor zagenv^ler. Een voor metselaar. Een voor xandvormer. Twee voor timmerman. Tien voor aardwerkers of los werkman. Een voor opperman. Vier voor werkster of schoonmaakster. Twee voor burgerwaschvrouw. Vier voor burgernaaister. Een voor breister. Eeflecteerenden wordt beleeld verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het be stuur der Yereeniging te richten, en te doen bezorgen in de bus op het Stadhuis of op de Doelenplaats. Te Heemstede bevind de arbei der P. zich reeds gedurende ruim 7 dagen in een slapenden toestand. Ondanks alle tot nu toe aangewende middelen blijft deze toestand voort duren. Tot voorzitter van het polderbe stuur van den gecombineerden Spaarnwouderbinnenpolder is geko zen de heer P. Vink te Spaarnwoude. In sommige gezinnen te Haar lemmermeer heerschen mazelen en hoest in hevige mate. In de vorige week werden uit een huis bewoond door vier gezinnen, vier kinderen be neden den leeftijd van 2 jaar te Hoofddorp begraven. Te IJmuiden is een 65jarige wis selwachter door een zandtrein over reden. Zijn lijk werd naar Amster dam vervoerd. ÏISSCKERIJ. B n k h u i e n, 16 Maart. Gisteren werd alhier door onze visschers aangevoerd 26 tal haring, prijs aan den afslag f 4.10 per tal (200 sinks). Heden werd aangebracht 52 tal haring, prijs f 4 per tal. Gedurende de afgeloopen week werd ruim 100 tal haring aangeroerd; de prijzen wisselden af van f 4 tot f 5 per tal. Nienwediep, 18 Maart. Heden kwamen van de groote visschery binnen de sloepen: «Nij verheids, ach. v. d. Hoek, met 80 lev. en 90 doode kabelj., 6 lev. en 4 doode lengen, 500 schelv., 1 ben vleet en 5 punt rog, en Onder neming", sch. 't Hart, met 100 lev., en 90 doode kabelj., 6 lev. lengen, 200 schelv., 1 hen vleet en 1 ben rog, terwyl 2 korders 20 roggen en 46 mandjes kl. schol en trekkers 35-tal ha ring aanbrachten; lev. kabelj. gold fl.40 h fl.60, doode idem f 0.90, lev. leng f 2.65, doode idem f 1.75 per stuk, schelv. f24 a f25 het honderd, vleet f 18.50 per hen, f 6.50 per punt en 75 cent per stuk, kl. schol f 4.30 per mandje en haring f6.25 a f8.40 per tal. T e 8 8 e 1, 17 Maart. De uitvoer van mosselen naar de engelsche markten was in de afgeloopen week niet groot. Naar België werd weder eene hoeveelheid alikruiken afgeleverd tegen f2-50 per HL. Bot gold van 2 tot 5 c. per stuk; de vangst was niet ruim. De haringvisschers had den eok eene geringe vangst. De haring gold van f 6 tot 9 per taL Door de Noordzeevissehers werd van f 30 tot 45 besomd per schuit. De pa- lingviasehery leverde zeer weinig op de prijs van paling was van 20 tot 50 c. per l/'s KG. De garnalenvloot bracht 498 manden garnalen aan voor de kokerijen, die deze hoeveelheid afle verden naar Hall, Londen, Parijs en Brussel, De prys der garnalen was f 3.50 h f 4 per mand. Zondag, den dag dat Z. M. veertig jaren geleden Koning werd, lag er ten Paleize een boek, waarin onderscheidene personen hunne na men plaatsten. Naar het Dgbl. v. Z. H. en 's Gr. verneemt, zullen te 'e Hage in het nieuwe hotel der duitsche legatie op den Langen Vijverberg (het voormalige «Witte Huis» van de familie Schuylenburch) apparte menten worden betrokken door den oudsten zoon van Prins Albert van Pruisen, die hier zijne studiën komt voltooien. De Prins (Wilhelm Er- nest Alexander Frederik Hendrik) is geboren den 15en Juli 1874. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal op Dinsdag den 19en en die van den minister van Oorlog op Don derdag- den 21en dezer niet plaats hebben. Te Batavia is overleden de heer Th. Mounier, hoofdinspec teur der koffiecultuur. Te Amsterdam is Zondag overleden de heer mr. J. R. Oorver Hooft, oud-lid vau de Tweede Kamer (voor het hoofdkiesdistrict Almelo), oud-wethouder van financiën te Am sterdam, en oud-lid der Prov. Staten van Noord-Holland. Prof. dr. J. A. Alberdingk Thijm is Zondagnamiddag te ruim 2 uren, op bijna 69-jarigen leeftijd, te Amsterdam overleden. Josephus Albertus Alberdingk Thijm was een verdienstelijk letter kundige en een zoon van Joannes Franciscus Alberdingk Thijm, koop man en fabrikant te Amsterdam, medewerker aan het spectatoriale tijdschrift van Anton CramerDe Arke Noachs (1827- 1884) en le verde daarin muziekbeoordeelingen en mengelwerk. Josephus Alberdingk Thijm werd geboren 89 Augustus 1820, ont wikkelde onder de leiding van Hen drik Harmen Klijn en Withuys zijne dichterlijke gaven en behoorde tot de vurige vereerders van VoDdel en Bilderdijk. Aanvankelijk heeft hij een en ander zonder naam of onder den pseudoniem Pauwels Foreestier, Buikslooter, in het licht gegeven. Tal van andere opstellen enz. zijn later door hem geschreven. Hij was ridder der orde van Gre- gorius den Grooten en van de Bel gische Leopoldsorde. Het stoffelijk overschot van prof. Alberdingk Thijm wordt Donder dag op bet kerkhof «De Liefde» te Amsterdam begraven. Men leest in de Tijd Van de meest betrouwbare zijde wordt door ons vernomen, dat Za terdag 11. het bestuur van deu alge- meenen bond van r. k. kiesvereeni- gingen te Utrecht in zake den per soonlijken dienstplicht heeft verga derd. Hoewel wij nog geen vrijheid hebben het genomeD besluit mede te deelen, meenen wij echter geen onbescheidenheid te begaan met reed» nu de verwachting uit te spreken, dat het bekend worden van dit be sluit veel tot pacificatie zal bijdra gen, en, naar wij hopen, aan alle disputen tusschen katholieken onder ling over de bekende kwestie een einde zal maken. SKÏSÜÏÏjÏJEITON. Roman van Karl Hellmer. 36) ZES EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Gesoheicbn. Aarde bij aarde, asch bij asch, stof bij stof. Het graf was over den armen, zwakken, onbeduidenden Arthur Mel- leville gesloten. Hij een dier velen die niets kwaads willen doen en tóch erger dingen verrichten dan iemand die het ergste wil. Ofschoon Natalie hem beweende, daar zij wist dat hij op zijne wijze haar had liefgehad, schonk de ge dachte, dat zijn schande met hem begraven was, haar toch eenige verlichting. Hoe toch had zij zoolang hij leefde zeker kunnen zijn dat hij in zijn kindschen toestand, niet zelf het onrecht dat hij begaan had zou vertellen aan de menschen? Welke waarde had bovendien een leven, waarin het ver stand geen rol meer speelde? Neen zij moest inzien, dat het veel beter was, dat hij gestorven was. Drie dagen waren sedert de begrafenis voorbijgegaan en Natalie zat naast Lionel von Raven. Hij was voor de laatste maal tot haar gekomen, want haar leven zou van nu af eene andere rich ting volgen. Zij zeide met zachte, bevende stem: Op dit oogenblik, Lionel, is er slechts een ding te doen. Tante Carida heeft mij reeds geruimen tijd geleden haar huis opengesteld, wanneer ik dat zou behoeven. Ik heb haar natuurlijk over oom Arthurs zware ziekte en naderend einde geschreven en kreeg gisteren dit antwoord. Hier is de brief, wilt ge dien lezen? Bij deze woorden nam zij een brief uit den zak en reikte dien den baron over. Het was een vriendelijk, liefderijk schrijven, dat van een landgoed in Griekenland uit aan Natalie gericht was. En hoe lang zal die scheiding duren, Natalie? vroeg Lionel met onzekere stem. Spreek niet zoo droevig. Het is hard genoeg voor ons beide, maar op dit oogenblik kan ik niet anders doen dan haar aanbod aannemen. Dat weet ik, geliefde, en het is wel zelfzuchtig van mij u iets dat reeds moeilijk is, door mijn klagen nog zwaarder te maken. Ik zal trachten kalm te zijn, doch zeg mij wat gij in de te ekomst denkt te doen. Zult gij lang van hier blijven Ik geloof niet dat ik daartoe instaat zou zijn. Afgezien daarvan zouden de kalmte en eentonigheid van het buiten leven mij doen versuffen, ik behoef leven en beweging. Voor heden kan ik nog geen plan bedenken, maar ik zal u schrijven en u alles zeggen, wat mij gebeurt. En kunnen wij elkaar niet zien, geliefde? Ginds zou het onmogelijk zijn. En zelfs als ik hier bleef zouden wij gescheiden zijn. Mijn financieele omstan digheden zouden mij noodzaken ergens eene ondergeschikte betrekking te zoeken en dan zouden wij elkander evenmin kunnen spreken. Er zouden toch middelen op kuDnen gevonden worden. Van dag tot dag gevoel ik meer en mear, dat ik zonder u niet leven kan, maar ik wil trachten, mij te schikken naar uwen wenech en mij het vertrouwen dat gij in mij stelt, waardig te toonen. In het vooruitzicht van een zoo onzekere toekomst viel hun beiden de scheiding zeer zwaar. Natalie legde den meesten moed aan den dag, maar had toch moeite zich goed te houden. Keer spoedig terug, smeekte Raven, ik kan eene lange scheiding niet verdragen, en gij zult mij iederen dsg schrijven, niet waar? Ja Lionel, ik kom terug zoo spoedig ik kan. En ik zal de uren tellen tot ik u weder in mijn armen druk. Twee dagen later verliet Natalie het land waarin zij zoo had geleden, maar waarin zij ook het grootste geluk ter wereld had verworven, de liefde van een edel man. In weerwil van alle nasporingen deed men geen verdere ontdekkingen over den moord van Essy Carr. Wel verdacht men den geheimzinnigen Grandley van de misdaad, maar wie deze was en waar hij zich ophield, vermoedde niemand. Voor Essy de «Rozenvilla» had betrokken, was het huis langen tijd ledig geweest en de eigenaar was zoo blij het eindelijk te verhuren, dat hij er niet naar onderzocht wie zijn huurder was. Daardoor kon hij over Grandley, niet de

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1