BINNENLAND. dat ik zou kannen aanroeren ia dit: »is dat wel' eene handteekening P» De heer van Beresteyn is zelfs in ge breke gebleven om te zeggen: «dNt ia mijn handteekening wel, en dèt is ze niet*. Hij ziet niet op een streepje, maar per slot zijn het toch niets meer dan streepjes. Als verzachtende omstandigheden, zegt pl., wil ik er nog op wijzen dat de schade geheel vergoed en dat bekl. zelf de eerste aanleiding tot de ontdekking van het misdrijf geweest itfc Ik heb derhalve de eer te concludeeren tot het opleggen van een lichte 9traf. Uitspraak over 14 dagen. De kantonrechter in het arron dissement Haarlem heeft Joh. D. drogist alhier, wegens het onge oorloofd toebereiden en verkoopen van geneesmiddelen, en het ver koopen van geneesmiddelen in klei ner hoeveelheid dan de wet aan handelaars voorschrijft, veroordeeld tot f 5.— boete, subs. 5 dagen hecht, en 4 maal f 3.boete, subs. 4 maal 1 dag hecht. De katholieke kiesvereeniging voor het kiesdistrict Beverwijk ver gaderde Dinsdagmiddag, en besloot met 87 tegen 27 stemmen zich bij den Noord- en Zuid-Hollandschen Bond aan te sluiten. Ook werd de motie in zake den persoonlijken dienstplicht, door den Noord- en Zuid-Hollandschen Bond op de vergadering te Amsterdam gesteld, met algemeene stemmen aangenomen. Men schrijft ons uit Haarlem mermeer Het bericht, dat in sommige bladen de ronde deed als zou er in de ar menkas der herv. gemeente te Hoofd dorp een tekort zijn ontdekt, berust op veel onwaarheid. De kas van het afgeloopen boekjaar sluit met een nadaelig saldo. Duistere punten in die rekening voorkomende, hebben het noodig gemaakt, haar aan een nieuw onderzoek te onderwerpen. De boeken zijn voorshands in be waring genomen. Dit is de geheele waarheid, al het andere is overdreven of berust op misverstand. «In de gemeente Haarlemmer meer bij Aalsmeer is men begonnen om een schutsluis te maken ten dienste der genie en der particuliere scheepvaart. Deze sluis, die de ring vaart met het binnenwater in ge meenschap zal stellen, zal voorzeker in een lang bestaande behoefte als communicatiemiddel voorzien. Ook vanwege het polderbestuur is tot het maken van deze sluis medegewerkt.» In 't N. v. d. D. komt dit bericht voor, dat geheel in strijd is met de waarheid. Er zijn wel opmetingen in die richting gedaan, maar geen enkele spado is nog in den grond gestoken, ja zelfs de benoodigde gronden zijn nog niet onteigend. Wel is het waar dat het polder bestuur van Haarlemmermeer met medewerking van het Rijk geld be schikbaar heeft gesteld, om eene sluis te maken, dienende als com municatiemiddel met het buiten- en binnenwater. Bij de verkiezing van twee hoofd ingelanden van den Haarlemmer meerpolder zijn herkozen de aftre dende heerenC. W. graaf van Limburg Stirum met 159 en P. Knaap Gzn. met 124 van de 163 uitgebrachte stemmen. LETTEREN EK KUI3HT. Men leest in de «Pr. Nb. en 'a-H. Ct.«: Zooals onze lezers uit de aankondiging der repetitiën zullen hebben gezien, is de uitvoering van een oratorium met levende beelden, waartoe hUr reeds lang het voornemen heeft bestaan, nu verzekerd en wel op eene niet alled&agsche wijze. Het bestuur der liedertafel «Oefening en Uit spanning* heeft zich verstaan met den kunst schilder Schnitz uit Düsseldorf, die reeds met het meeste succes op 800 plaatsen de heelden- groepen heeft gesteld, terwijl de opkomst op de eerste repetitie zoodanig wa9, dat men een goed bezet gemengd koor zal te hooren krijgen. De uitvoering is voorloopig bepaald op 28 April. Nadere bizonderheden deelen wy later mee. Bij de uitgevers Cremer en Co. te 'a-Hago is ter perse, om weldra te vereehijnen: van Maurits Smit «Phantasmagorieën, Kijkjes in en om ons van W. J. van der Werff een drietal oorspronkelijke transvaalsche novellen, getiteld: «Transvaal in rouw en roem«, opgedragen aan jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, mi nister-resident van de Transvaalsche Republiek. Dit werk is versierd met nationalen omslag in kleuren en vele oorspronkelijke illustratiën van H. van der Laan een oorspronkelijke roman, getiteld: «Norine's Keuze* voorts een geïl lustreerd meisjesboek getiteld: «Meisjesjaren*, door H. Scheltema. Men verzekert dat bij de regeering plannen in overweging zijn om de spoorwegen, die hier te lande aan particuliere maatschap pijen behooren, van staatswege aan te koopen, en vervolgens door twee maatschappijen te laten exploiteeren. Door deduitscberegee- ring is eene som van 1220 mark geschonken aan de redders der vier overgebleven schipbreukelingen van het op 2 Februari jl. op den Ra- zenden Bol verongelukte duitsehe schip Theodor Behrend, als beloo ning voor den moed en de zelfop offering, bij die redding aan den dag gelegd. Aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam heeft zich aangemeld de matroos 3de kl. bij de marine W. F. K., die in het najaar van 1887 met andere sche pelingen is gedeserteerd van het schroefstoomschip Koningin Emma der Nederlanden, tijdeDs het ver blijf van dezen bodem te Phila delphia. Genoemde schepeling deed sedert verschillende reizen met par ticuliere schepen onder vreemde vlag, en is vóór eenige dagen met een belgisch stoomschip te Antwer pen aangekomenvan waar hij naar Amsterdam is vertrokken en zich aldaar vrij willig bij de marine autoriteiten heeft aangegeven. In de eerste dagen van April zal mej. Stuckardt, een der bekroonden in den schoonheidswed strijd te Spa, optreden in het Circus- Carré te Amsterdam. Het gerucht loopt te Nieuwer-Amstel, dat de ingenieur Halbertsma, voor zijne adviezen in zake den aanleg van een waterlei ding, een nota heeft ingediend van pl. m. elf duizend gulden. {Tijd). Ofschoon de opbrengst van den hooioogst op Tessel in het afgeloopen jaar ontoereikend werd geacht, maakte het zachte weer in de laatsten winter, dat het svolvee bijna geen hooi tot voeder noodig had. Daardoor bleven duizenden pon den over, zoodat nu week aan week scheepsladingen hooi naar elders worden uitgevoerd, tegen f18 per 500 k.g. Het gebruik, om hooilan den te bemesten met afval dergar- nalenkokerijen, wordt meer en meer toegepast en schijnt goed te voldoen. Eene der schuiten van de Erven Waterreus heeft Woens dag in lading bekomen de stukgoe deren van de Ben. Avon, welke nog aan het strand waren opgeslagen, ter plaatse waar het schip heeft gestaan, en hoofdzakelijk bestaande uit cement en stijfsel. De schuit vaart naar IJmuiden. Sedert een paar jaren was te Rotterdam de lust, om bij de sehutterij tot officier te worden benoemd, zoo zeer verminderd, dat het officierskorps thans reeds 22 luitenants tekort komt. Naar het Iioll. Nieuwsblad verneemt, heeft de kolonel-kommandant daarin voor zien, door 22 schutters voor te dragen voor de benoeming tot 2de luitenant. Wie die benoeming niet wenscht te aanvaarden en schutter wil blijven, wordt, zegt het blad, volgens de schutterijwet tot f200 boete veroordeeldvoor ieder nog te vervullen dienstjaar. Te Loosdrecht is zekere W. R., die geruimen tijd geleden hare spraak verloren bad en geen enkel woord verstaanbaar kon uiteD, door het ontstaan van brand in hare woning zoo hevig geschrokken, dat zij thans weer duidelijk kan spreken. Te Tilburg is een 21/,-j a- rig kind in eenen emmer met kokend water gevallen, waardoor het zulke hevige brandwonden bekwam, dat het den volgenden dag bezweek. Uit Sappemeer wordt van 19 dezer aan de »N. E, C." gemeld Dinsdagochtend hebben omstreeks 40 werklieden aan de stoom-stroocarton-fabriek van den heer W. A. Scholten den arbeid gestaakt. In optocht gingen zij rustig langs onze straten naar de fabriek van de firma Hooites Beukema te Hoogezand, om ook daar de werklieden op te wekken tot staking van den arbeid. Ze slaagden daarin evenwel niet. Evenmin was dit het geval bij de werkplaatsen der firma E. J, Smit Sc Zoon aldaar. Omstreeks drie uur in den namiddag keerden zij terug en bleven rustig. Met het oog evenwel op mogelijke tu multen was door den burgemeester inmid dels een detachement infanterie uit Gro ningen gerequireerd. Met den trein van 4.50 kwamen 25 man onder bevel van luitenant Pothof en trokken onder trom melslag ons dorp binnen. Alles is evenwel rustig gebleven, ondanks de menigte nieuws gierigen, die van dit alhier ongekende schouwspel meende getuige te moeten zijn. Tot op dit oogenblik 10 uur 's avonds is de rust niet gestoord. De oorzaak der werkstaking is hierin te zoeken, dat twee werklieden aan de fabriek door den opzichter werden afge dankt. Voor dezen trokken de anderen partij. Van Woensdagmorgen wordt gemeld De werkstaking aan de fabriek van den heer Scholten duurt voort, maar heeft een rustig verloop, hoewel het aantal werk- stakenden heden iets grooter is dan gis teren. De fabriek is gisterenavond geslo ten. Hedenochtend gingen de werkstaken- den weder een bezoek brengen aan andere fabrieken, vooral te Hoogezand. De militairen blijven hier voorloopig, vooral met het oog op het gerucht, dat spoedig het hoofd der sociaal-democrati sche partij, Domela Nieuwenhuis, hier verschijnen zal. Seeds is er door de aid. van den soc. dem. bond alhier eene vlag in gereedheid gebracht, en deze vlag zal nu voor het eerst dienen als de heer Nieuwenhuis, die trouwens reeds twee maal in dezen winter hier opgetreden is, Zaterdag of Zondag verschijnt. De werkstakers, leden van de afd. van den soc. dem. bond, hebben een eed ge zworen om, zoodra een werkman aan eene fabriek ontslagen wordt, allen den arbeid te stakenanders is het ook onverklaar baar, dat een man, die aan de fabriek f 15 a f 16 per week verdient, zich zelf moedwillig van deze verdienste berooft. In het Nieuwe Adverten tieblad van Heerenveen komt een in gezonden stuk voor van den heer Jan Wieling, veehandelaar te Ak- krum, waarin hij ernstig waarschuwt tegen de landverhuizing naar de Argentijnsche republiek. Hij zelf deed, met een transport vee, den overtocht per stoomschip Zaandam. «Wij zijn,» aldus schrijft hij, «den 5den December van Amsterdam der waarts vertrokken met ruim vier honderd pauagiers, meest allen huia- gezinnen met kinderen. Bij onze aankomst te Buenos-Ayres zijn ook de meesien naar het emigrantenhuis gegaan, alwaar ze vijf dagen mochten verblijven. Ik heb hen daariederen avond bezocht, maar welk een too- neel I Slapen ep de planken en slechte voeding, zoodat de een al meer klaagde dan de ander en ze mij vriendelijk verzocht hebben, als ik weer in het vaderland was aange komen, een ieder te waarschuwen zich niet naar de Argentijnsche re publiek te begeven, alvorens er van hen gunstiger berichten waren ge komen.» Een twintigtal veenar beiders zijn uit Appelscha naar Pruisen vertrokken om daar werk te zoeken. Overigens wordt de toestand al daar langzamerhand minder ge spannen. De werkzaamheden gingen in de laatste dageng eregeld voort, en een tweehonderdtal schippers hebben hunne lading turf ingeno men. Zes rijksveldwachters zijn dan ook weder naar hunne respectieve standplaatsen teruggekeerd. Uit Hoogezand meldt men aan de N. R. C. Domela Nieuwenhuis, die hier Zondag a. s. verwacht wordt, en door een 70 tal vrouwen met ba nieren zal worden afgehaald, vindt in deze streken een vruchtbaar ar beidsveld. De afdeeling van den sociaal-de- mocratischen bond te Hoogezand Sappemeer telt reeds ver over de 200 leden. Uit V e e n d a m m e 1 d t men het volgende aan de Prov. Gron. Ct Bij eene familie alhier, die op het punt stond naar de argentijnsche Re publiek te verhuizen, werd Dinsdag namiddag van een zeer vertrouwd persoon, insgelijks uit deze plaats afkomstig en thans te Buenos-Ayres werkzaam, het navolgende korte, maar welsprekende telegram ont vangen Stop home, d. w. z. b 1 ij f te huis. De zaken schijnen daar dus inderdaad niet zoo guns tig en de vooruitzichten niet zoo aanlokkelijk, als sommigen meenen. Eene oude, zuinige we- duwe in Bozum, vóór eenigen tijd overleden, laat niet alleen eenige hypotheken en koopbrieven, maar ook f 40,000 aan bankpapier na. Zij had dit laatste bedrag in een trom meltje onder in de brandkast ren teloos laten liggen. FINANCIEELS MEDEDEELINQEN. Volgens het Weekblad, voor incourante fond sen van Broekman Honders zijn in de week, eindigende 19 dezer, door hun tusschenkomat verhandeld de volgende fondsen: Aand. Amst. Galerij-Mpij tot 7071,-74 pot. Aand. Mpij tot expl. van «De Brakke Grond« tot98 'Jt Aand. Kon. Ned. Beiersch Bierbrou werij tot37 Pndbr. Ned. Hyp.b. in liq. tot 101 l/i Aand. Panorama-Mpij tot 15 Aand. Tabak-Mpij Deli-Asahan tot 113 Aand. Exploit, van Staats-Spw. [Opr.- Aand.] totƒ180 Aand. Oosterstoomtram-Mpij tot 70 Aand. Kon. Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen le Hyp. tot 757< Idem idem idem tot 41 Idem idem idem tot 31 Cert. Phil. Bank Hope en Co. c. c. Lt. A. Restantbew. tot 47s Idem idem idem Lt. B. idem tot /77j Obl. Provincie Quebec tot 106 Aand. Baltische Spoorw.-Mpij Act. de Jouiss. tot51/s In de Woensdag te Rotterdam gehouden alge meene vergadering der tabak maatschappij «Arends- burg« is door den directeur verslag uitgebracht over den toestand der maatschappij en de gun stige uitkomsten van het afgeloopen boekjaar. De balans en winst- en verliesrekening werden goed gekeurd, en het dividend vastgasteld op 120° 0 of f 8000 per aandeel, betaalbaar van 1 Mei e. k af bij de heeren r. Mees Zoonen, terwijl aam de houders der «actions de jouisiance* het in de statuten bepaalde maximum bedrag van f 13,000 wordt uitgekeerd. Uit de balans bleek, dat de bezittingen geheel zijn afgeschreven, en dat op reBerve-rekening is gebracht f 157,000, zoodat die thans tot f 503,000 is geklommen. In plaats van den met uit0. Sept. a. s. aan de beurt van aftreding zijnden commissaris den heer J. M. U. Bicker Caarten, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer Gualth. Kolff. KOLONIËN. BATAVIA, 15 Februari. Aan het verslag der voornaamste ge beurtenissen in het goevernement Atjeh en Onderhoorigheden, loopende van 21 Ja nuari jl. tot en met 2 dezer, wordt het volgende ontleend Groot-Atjeh. Enkele posten in de linie werden nu en dan meer of minder hevig besohoten. De werkzaamheden op de plaats, waar op den 18en Januari ten gevolge van het springen van eene mijn, de locomotief en verscheidene wagens van de stoomtram derailleerden, waren op den 21en d. a. v. in zoover afgeloopen, dat zoowel locomotief als bruikbare wagens wederom op de rails waren geplaatst en naar Kota-Eadja konden werden gebracht. Twee platte wagens, waarvan de houtwer ken verbrijzeld waren, werden op zijde van de baan gezet, en het werk vervolgens gestaakt totdat de aandacht van den vijand minder op dat punt gericht zal zijn. Van de militaire dekking bij dat werk werden nog een europeesch en drie inlandsche fuseliers licht gewond. In den nacht van den 27en op den 28en Januari ondergroef vijandig volk de trambaan op pl. m. 1000 meter afstand van Lamdjamoe. Het gat was een meter lang en 0.50 meter diep en kon binnen korten tijd gevuld worden. In den nacht van 25 op 26 Januari roofde men nagenoeg 500 strekkende meter draad van de telephoonlijn tusschen Oleh- Karang en de brug over de Kroeng Lingkar. Onderhoorigheden. De contro leur van Edi bezocht den 18en Januari Passagan en vernam daar van Toekoe Tjihig Samaoen, dat Setia Moeda van Kloempang doewa door zijnen mededinger Bintara Blang was verdreven. Het hoofd van Pas- saugan beweerde pogingen te hebben aan gewend om partijen met elkander te ver zoenen, doch daarin niet te zijn geslaagd. Volgens berichten van andere zijde is het gebeurde in Kloempang doewa het gevolg van kuiperijen van den kant van Pasean- gan, omdat Setia Moeda niet onderdanig genoeg aan Passangan was. Er wordt naar middelen uitgezien om de onderlinge verhouding van Setia Moeda en Bintara Blang te regelen. Een gedeelte der besettiDg van Segli rukte op den 22en Januari uit om eene bende, die zich genesteld had in loopgra ven aan het strand, te verdrijven. Zonder eenig verlies werd dit doel bereikt; de vijand liet vier gesneuvelden en wapens achter en moet volgens ingekomen berich ten vele dooden en gewonden hebben. De bende bestond voornamelijk uit lieden uit Aër Leboe en uit de kampong Boessoeh. Overigens werd de rust in de Onder hoorigheden niet verstoord. Segli werd nu en dan beschoten, Mela- boe niet meer. Eegen en droogte wisselden elkander af. In verscheidene streken van Groot-Atjeh buiten de linie heerscht de pokziekte nog epidemisch. Binnen de linie was de alge meene gezondheidstoestand vrij gunstig. Yan de 24 lijders, die dagelijks in het militaire hospitaal werden opgenomen, leden 7 aan beri-beri, zoodat de stand der ziekte gunstiger geworden is. Het ziekte- zoowel als het sterftecijfer was lager. De adsistent-resident van Buitenzorg outving eergisteren bericht, dat er den volgenden dag een oproer zou uitbarsten van een 3000 personeD, en wel bij gele genheid van het tjapgomeh. De officieren werden geconsigneerd en andere maatre gelen genomen, doch de dag van gisteren is rustig voorbijgegaan. Het schijnt dat het gerucht van oproer zijn ontstaan te danken heeft aan ontevredenheid over een goeroe op Djasinga. den volgenden dag tehuis verwacht. Als ik morgen geen bericht ontvang, ga ik er een bezoek brengen, zeide de baron in zichzelven, dan moet ik die gravin Carida spreken en van haar te weten komen of Natalie bij haar is of niet. Ik begrijp niet wat dit zwij gen beteekent. Een kloppen aan de deur stoorde den gedaebtengang van den jongen man, bij wierp zich in een stoel en zich bet voorkomen gevende alsof bij in een boek verdiept was, riep bij op acbteloozen tooon: Binnen! Een bediende bracht hem op een zilveren presenteerblad een brief, die een adres droeg van een onbekend bandschrift. Wie beeft dat schrijven gebracht vroeg de baron. Een vreemdeling, een bediende. Raven's hart klopte luid en toch was het niet de band waarnaar bij verlangde; toen bij alleen was opende bij de enveloppe en vond een sierlijk briefje met een gouden monogram T. Z. C. Er stonden sleGbts de volgende woorden op bet briefje: Gravin Therese Carida verzoekt Baron Lionel von Raven, haar morgen, Zondagnamiddag te 3 uur, in bare villa «Klara», South Kensington te bezoeken. Met een kloppend hart las de baron bet briefje woord voor woord. Wat moest dat beteekenen? Waarom schreef Natalie niet zelf, zoo zij zich bij bare nicht bevond? Was het denkbaar, dat zij deze niet vergezelde, dat zij hare nicht de opdracht gegeven bad met baren geliefde alles te be spreken wat noodig was? Hij sprong op en liep ongeduldig in de kamer op en neer. Zou Natalie misschien, om hem niet in den den weg te staan, zich voor hem verbergen, bad zij bet besluit ge nomen, zijn pad niet meer te kruisen? Neen, neen, de ge dachte alleen aan die mogelijkheid, ontnam hem alle be zinning. Natalie was tot zulk een stap niet in staat. Had zij hem bovendien niet beloofd, dat zij elkander spoedig zouden terugzien? Hij bedekte bet gelaat met de handeneindelijk evenwel zeide bij tot zichzelf, dat hij moest trachten geduld te oefenen. Geduldals bet bloed in zijne aderen brandde als vuur! Eindelijk echter liep ook deze dag teneinde en een nieuwe morgen brak aan. Wat zoude de nieuwe dag hem brengen TWEEDE HOOFDSTUK. Hij en zij. De baron reed in zijn rijtuig naar de «villa Klara» en beval zijn koetsier om te wachten. Een italiaanscbe bediende opende hem de tuindeur en geleidde hem door den fraaie^ bloementuin naar bet buis. De vestibule was met sierlijke statuetten en keurige bloemen gevuld, en daarin kwamen verscheidene deuren uit; een fraaie, breede trap voerde naar boven. Raven werd in een op oosterscbe wijze gemeubileerd boudoir gelaten, waarin men hem verzocht om te wachten, en juist dat was hem zoo zwaar. Wat zoude hij hooren? Zou men hem mededeeleu, dat er nog een halve wereld tusschen hem en zijne geliefde lag, dat bij nog dagen, maandenlang wellicht zou moeten wachten voor bij bare banden in de zijne houden kon? Zacht, bijna zonder gedruisch, ging de deur open, men vernam bet ruiscben van een zijden japon, een dame trad binnen en bleef in zonderlinge verlegenheid bij de deur staan. Zij was jong, slank en teeder gebouwd, geheel in bet zwart gekleed. Hare gelaatskleur was donker, bet over- vloedige krullende baar raafzwart, overigens echter geleek zij sprekend op Natalie. Zij was bleek van met moeite be- heersebte innerlijke aandoening. Raven trad op baar toe, zij scheen hem vreemd en toch niet vreemd, bij stond voor baar, er volgde een pauze, die eene minuut duurde en toen verdween de laatste twijfel. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2