NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Maandag 25 Maart 1889. No. 1756. ADVERTENTIES: Dit Nummer liestaatnit tweeWaflea. S A 1) S N I ti II S. De Toestand des Eonings. Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. Burgerlijke Stand. Advertentiën. IN TIJGERKLAUWEN. TWEEDE GEDEELTE. HAARLEM'S DAGBLAD AB0HHE1IEHTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden 1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummert- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. Tan 15 regel» 50 Cent»; iedere regel meer 10 cent» Groote letter» naar plaatsruimte. Bij gróóte opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en conrantiers. Blrecteuren-Ultgevers <1. C. FEKHEMHMI en J. B. ATM. Boofiagmtto voor kot Bmttolani: Cotnpagoit Bootraio it PuHieite Etraapirt O. L. IIAÜBE f- Co., JOB. I. JONBS, Sow., Pariji, 31ht Faubour, Mooliarlrt. EERSTE BLAD. Haarlem, 23 Maart. Zondag 24 Maart zal in het Museum van Kunstnijverheid alhier de merkwaar dige verzameling afbeeldingen van Terra Cotta's, Kiuder-figuren en andere decora tieve groepen nog tentoongesteld zijn. Toegang vrij. In de hedenmorgen te elf uur gehou den buitengewone Raadszitting, werd door den Raad het voor de verlaging on ver nieuwing van de Kruisbrug verleend kre diet van f18.450 gebracht op f 19.700. De heer Macare sprak den wensch uit, dat de aannemer, die het werk zal ver richten, er op gewezen worde dat hier in de stad groot gebrek aan werk is en het derhalve zeer gewenscht zou zijn, zoo veel mogelijk haarlemsche werklieden er mede te belasten. Hedennamiddag is door B. en W. be slist, dat het werk aan de verbouwing der Kruisbrug wordt gegund aan den heer B. Zuithof alhier voor f19.850. Naar men verneemt heeft de Nederlandscbe Studenten-roeibond het voornemen op 26 Mei e. k. een roeiwedstrijd te houden op het Noor der Spaarne alhier. Door het gerechtshof te Amster dam is tot deurwaarder bij de recht bank alhier benoemd de heer M. J. Waning, beëedigd klerk ter griffie dezer rechtbank. Blijkens achterstaande advertentie zal de jaarlijksche collecte voo- het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in Nederland, aan de huizen der ingezetenen worden gehou den op Woensdag 27 Maart e. k. Deze echt vaderlandsche stichting zij met aan drang in ieders belangstelling aanbevolen. De heer A. J. Dijkstra, eigenaar van het «Magazijn op afbetaling" aan de Ged. Oude Gracht No. 116, opende de vorige week eeu nieuw Magazijn voor Heeren- confectie en Hoeden en Petten, in de Spek- straat No. 2 alhier. In dit laatste magazijn, dat zeer net is ingericht, wordt alleen a contant verkocht. Yoor het examen in de nuttige hand werken, ?2 Maart te Utrecht gehouden, is o. a. geslaagd mej. G. A. Timmer, van Haarlemmermeer. Men schrijft ons uit Haarlemmermeer Aan den Ringdijk onder Aalsmeer, zou jl. Woensdag een kind van nog geen jaar oud, van den kastelein H., zijn verbrand, indien de moeder, die, wegens bezigheden in den stal, de zorg voor de kleine aan de 15 jarige dienstbode A. E. had over gelaten, zulks niet intjjds had ontdekt. De dienstbode ligt wegens zeer ongunstige anteeedenten onder zware verdenking van hier schuldig te sijn aan een daad van 't ergste fanatisme; alle omstandigheden ge ven groxö voor dat vermoeden. De politie heeft reeds een ondersoek ingesteld en eenige voorwerpen dienaangaande in beslag genomex. Te Kudelataart, gemeente Aalsmeer, is bij den landbouwer J. Korenwinder een vijfjarig paard aan kwaden droes gestor ven. Ouder toezicht der politie is 't beest, met de voorwerpex waarmede 't in aan raking was geweest, verbrand ex de stal ontsmet. ONDERWIJS. Voor de aanstaande akte-examens voor onder wijzers en onderwijzeressen te Amsterdam ayn tot deskundigen benoemd de heeren j. A. Bakker, hoofd eener r. k. bis. school, en 6. Kappenborg Pb., hoofd eener openbare school te Amsterdam, voor rekenen; M. J. IJzerman, direetear der hoogere burgerschool met 8-jarigen cursus te Amsterdam, voorgeschiedenis; h. Verhagen, hoofd eener openbare school te Amsterdam, voor aard rijkskunde; J. S. de Groot, hoofd eener openbare sehool te Buiksloot, en F. W. Rek, leeraar aan de kweekschool voor onderwijzers te Haarlem, voor Ned. taal; R. Jeddema, hoofd eener open bare school te Amsterdam, voor opvoedkunde; P. h. Van der Ley, directeur der kweekschool te Haarlem, voor natuurkennis; Beijerlé, te Ara sterdam, voor aong, eu mej. TeBtas en Kroesen, te Amsterdam, voor de handwerken. It I N N R N L N I). De Tweede Kamer i» tot Dinsdag 26 dezer uiteengegaan. Het heden 23 Maart op het Loo bekend gemaakte bulletin omtrent den toestand vaD Z. M. den Koning, luidt«In den toestand van Z. M. den Koning is in de laatste dagen geene verandering gekomen.» Kapitein L. de Vlaming, directeur vau de militaire school te Haarlem, en kapitein J. J. van Nooten, directeur van den artillerie- cursus te Delft, zullen zitting nemen in de commissie van examen tot toelating van jongelingen tot beide die inrichtingen. Het vaartuig, in de haven te Huizen omgeslagen, was een tjotter, «Hen rietta" geheeten. Een der drenkelingen is te Huizen reeds aangespoeld. De tjotter «Henrietta" heeft behoord aan den heer Yan Campen te Arasterdam. Dezer dagen is zij verkocht aan den heer E. E. de Vries te Elburg, die Donderdag met een vriend den tjotter heeft gehaald om over zee langs Muiden naar Elburg te gaan. Vermoede lijk is het vaartuig door de plotseling op komende bui van Donderdag xtiddag naar Huizen afgedreven en aldaar omgeslagen. De brigadier-majoor tit. der rijksveldwachters te Ommen is Donderdag naar de Krim (Gramsbergen) vertrokken, met het oog op de werkstaking die aldaar onder de veenarbeiders is uitgebroken. Ook is een gedeelte der politiemacht van het rijks-gesticht Ommerschans be schikbaar gesteld om bij eventueels nood zakelijkheid naar de Krixi te vertrekken RECHTSZAKEN. Voor het gerechtshof te Amsterdam is ia hoo- ger beroep behaade'd da zaak tegen Franeiscua Hom, beschuldigd van deu hoofdconducteur der A. O. M., Ekker, met een revolver opzettelijk gedood te hebben. De beklaagde was desweza door de rechtbank tot tien jaren gevangenisstraf veroordeeld. Hat O. M. eisehte bevestiging van het vennis en der opgelegde straf. Donderdag heeft te 's-Hertogenhosch terecht gestaan Frans van den Bosch, agent van pol:tie, ter zake van op den 4ea Maart zyne echtgenoot een steek met een mes te hebben toegebracht, waarraa de dood het onmiddellijk gevolg ia ge weest. De beklaagde had hekend het feit te hebben gepleegd en had zich zelf by de politie aangegeven. Sedert 16 jaar gehuwd, zorgde zijne vrouw noch voor hem, noch voor zijne zes kinderen, maar gaf zieh veel over aan sterken drank, en verkoeht have en goed van haar man en hare kinderen, terwijl de bekl. een oppassend man is, die in zijn vrijen tyd nog schoenen maakte, ten einde wa meer te verdienen. Het O. M. requireerdo eene gevangenisstraf van twee jaren. De toegevoegde verdediger, jhr. mr. F. X. Ver- heijea, «onclndeerde tot vrijspraak. De heer Antoine laat over zijne komst te Parijs geen gras groeien. Men moet het ijzer smeden als het heet is, denkt hij en het is daarom dat hij van de gunstige stemming ten z\jnen opzichte partij trekt. Met een politieke redevoering in den zak, zat hij aan bij het feestmaal Vrijdag ie zijner eere gegeven en toen hij het woord nam was dit om in gloeiende taal «het protest te herdenken van Elzassers en Lothariagers gedurende de achttien jaren der duitsche overheerschiug, hoe zij zieh op zijn naam hadden verzet tegen den handel, welke hen aan de overwinnaars had overgeleverd, dis e vee min naar de selfde zeden en gewoonten als naar dezelfde idealen streven." Hun vertrouwen seide hij bleef dien tijd even onwankelbaar al het mijnezij hoopten dat de fransche vaderlandsliefde ongeschonden blijven zou bij alle verdeeldheid en partijtwist, en niet vergeten zou dat zij naar het uur dor be vrijding steeds haakten. Maar Elzas-Lotha- ringen treurt thans dubbel, omdat het begint te vreezen, dat men het vergeet, en daarom heb ik mijn mandaat neerge legd. Daar hebben wij on3 afgevraagd, of niet de twisten der partijen u het hoogste doel, dat w\j bereiken moeteL, uit het oog zou doen verliezen, en wij zijn overtuigd geworden, dat een vertegenwoordiger der verloren provincies u moest komen zeggen staakt uwe twisten en houdt op met elkaar te vernietigen, verdedigt de republiek en handhaaft de vrijheid, welks de eer en dex vrede waarborgt en vergunt de schoonste verwachtingen te koesteren, omdat zij avonturen onmogelyk mankt, welke doo- delijk voor het vaderland zouden zijn. Zoolang gij u eigen meesters zijt, zal El- zas kunnen lev8R in de herinnering aan het verleden en de hoop op dd toekomst. De oude provincies lijden onder uwe ver deeldheid en zouden ten doode zijn ge doemd bij een broedermoordenden strijd in het oude vaderland; zij hebben daarom het recht te eischen, u te vereenigen rondom de banier der verzoening. Wat mij betreft, ik ban steeds trouw gebleven aan het sehoone woord van Gambetta: «Als het land over zijn volle stoffelijke krachten kan besohikden en zijne grenzen onge schonden zijn, dan mag het zieh verdiepen in staatkundige sn wijageerige vraagstuk ken; maar in een laud waar de grenzen niet meer ongeschonden zijn, daar is lit eeue misdaad." Wanneer men de bedoelingen van een diplomaat kan opmaken uit de redevoe ringen, die hij in sommige gewichtige mo menten meent te moeten houden,dan zou men die van den heer Antoine kunnen beschou wen als de uiting van een oprecht vaderlan der, die van het herstel zijner verloren vrijheid droomt of een revanche-man van de ergste soort, die onder den mantel der vader landsliefde, niets anders beoogt dan een lang gekoesterden wrok te koelen aan haar, die hem in zijne politieke plannen dwars boomde, in c a 8 u de duitsche regeering. Welke wonderlijke gevolgen de revanche- politiek in Frankrijk ook heeft, zelden heeft men erger uitvloeiselen gezien van een handtastelijke oppositie tegen de re- geeriug dan in Oostenrijk-Hongarije, waar de gemoederen tengevolge van het gehate militaire wets-ontwerp, nog steeds in gis ting zijn. Dagelijks kenmerken de zittingen der Kamer zich door rumoerigheid, maar de minister Tisza blijft steunende op de re geering, onverzettelijk. In de zitting van Vrijdag ging het ook weder zeer onver kwikkelijk toe. Nadat afgevaardigden der oppositie het optreden van de politie en de bevelen der regeering, onder levendig pro test der rechterzijde, hadden afgekeurd, heeft Koloman Tisza, te midden van de toejuichingen der meerderheid en de uit roepen der oppositie, herinnerd wat da regeering sedert jaren gedaan heelt voor de bevestiog van de instellingen des lands, en in scherpe bewoordingen het beroep op het straatoproer afgekeurd. Nimmer zal hij gedoogen, dat de mterderheid zich aan de tirannie eener minderheid onder werpt. Verscheidene leden der linkerzijde wer den tot de orde geroepen. Te Pesth heerschte de grootste opge wondenheid, zoodat het noodig werd ge oordeeld de volkshoopen door charges der kavalerie uiteen te draven. Vele personen werden gearresteerd. De 18-jarige Charles Par- ton is schuldig verklaard aan den moord in den hansom te Manchester en ter dood veroordeeld. TSLEBRêMKEN. LONDEN, 23 Maart. (Seuter). In ant woord op een adres der OrganiëtCü te Dugamal verklaarde Salisbury, dat hij nooit een oogenblik heeft geloofd, dat hef Britsehe volk er aan denkt, den Ieren Home-rule toe te staan. MADRID, 28 Maart. (Reuter). De minister van buitenlandsche zakeu spreekt de geruchten tegen, welke, betreffende het uitbreken eener ministrieele crisis in om loop zijn. mmêmmmimm* Het stoomschip Voorvanrti, vertrok 21 Maart van Batavia naar Amsterdam. GEBOORTEN 21 Maart. A. M. Leeman-v. Medevoort z. - 22. H. M. Vos-Philippo z. - E. van Heulen- Erdtsieck d. - C. v. d. Vaart-de Jong d. - M. E. de Graaf-Bijster z. - 23. A. v. d. Werff-Wes- 8elink z. - A. J. Weiland-Held d. W. C. Wil- lebord-Huijbens d. OVERLEDEN 22 Maart. A. Poorter 7 j. d. Brouwerstr. - A. C. de Ridder 18 m. d. Kampersingel. Zie vervolg Advertentiën in het Tweede Blad. Heden ontsliepen na een kort doch smartelijk lijden twee Tan onze lieve kinderen, in den aau- valiigen leeftijd van 2 jaar en 5 maanden en 1 jaar en 3 maanden. Nog diep getroffen keeren wij naar het ziekbed van ons oudere kindje terug. W. F. JASPER en Echtgenoote. Haarlem,22 Maart 1883. FSUXiliEITON. Rohan van Karl Hbllmer. 40) DERDE HOOFDSTUK. is moet overwinnen. De oogen van het meisje fonkelden, niet uit ijdelheid maar om geheel andere oorzaken. Ik heb geen vereerder noodig, ik wil alleen Wat wilt gij, geliefde? Dat wat ik hier kom zoeken; en voor mijn hart u alleen 1 Raven hoog zich tot haar neder en weder ontmoetten hunne lippen elkander. Hij stond op om zich te verwijderen; hoe zwaar het hem ook viel, het moest geschieden om harentwilthans nu hij wist dat de scheiding niet lang zou duren, had die ook haren scherpsten angel verloren. Zult gij mevrouw Faver spoedig gaan bezoeken? vroeg hij. Morgen reeds komt gij er wel eens? Niet dikwijls, maar ik zoude haar morgen zeer goed een bezoek kunnen brengen. Dat is het toch dat gij meent? Ja, dan gaat alles gemakkelijker. Welk een geluk, u zoo spoedig te zullen weerzien, al is het dan ook niet alleen. Leef thans wel, eenig ge liefde I Na nog eene laatste omarming verwijderde hij zich, ter wijl Natalie de handen op haar kloppend hart drukte. Als mijn plan mislukt, is de dood mijn eenige uitkomst maar het moet slagen, om mijnentwil. VIERDE HOOFDSTUK. Bij meveouw Faver. Te vijf uur des namiddags zat mevrouw Faver in haar eenigszins overmatig gemeubileerd boudoir en voerde een gesprek met een aantal vrienden. De dame had een voornaam, maar niet bepaald schoon, uiterlijk en was zesr kostbaar gekleed. Mevrouw Faver wist zelf dat zij niet schoon was, maar zij wist al hare goede eigenschappen met het echte savoir vivre eener dame uit de groote wereld, tot hun recht te laten komen. Zij was levendig, had een aangenaam humeur en daarbij de fijne tact, die vrouwen altijd op het rechte eogenblik ingeeft wat haar te doen doen staat. Mijnheer Faver bevond zich heden niet in den salon zijner vrouw, hij vertoonde zich daar zeer zelden en was over het algemeen een zeer op den achtergrond tredende persoonlijkheidvele vrienden en bekenden van mevrouw Faver hadden haren echtgenoot nooit ontmoethij was oud genoeg om de vader zijner vrouw te kunnen zijn, maar het tweetal kon zeer goed met elkander overweg, hetgeen welbeschouwd ook zoo vreemd niet was, daar zij elkander zeer zelden zagen. De salon van mevrouw Faver was heden zeer druk be zocht, onder de gasten bevond zich ook Viola Forrester en als eenige vertegenwoordiger van het mannelijk geslacht, Maurits Carlingford. Hij hield zich bijna geheel met de vrouw des huizes bezig en was zoo beminnelijk en spraak zaam, dat zij hem zeer vriendelijk aanhoorde. Men had zoowat alle nieuwtjes van den dag besproken, toen plotseling eene der dames het gesprek op de jonge grieksche gravin bracht, die pas in Londen aangekomen was. Ja, de jonge Chester van het engelsche gezantsehap in Athene heeft haar zeer warm bij mij aanbevolen, merkte mevrouw FaTer op, hij beweert dat zij de schoonste vrouw is die hij ooit in zijn leven heeft ontmoet en hij mag ongetwijfeld tot de kenners worden gerekend. Ik denk, dat de sehoone gravin mij wel spoedig zal komen bezoeken. Zij moet zeer rijk zijn en dat is voor de heeren gewoonlijk ook een niet geringe aanbeveling. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1