NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Dinsdag 26 Maart 1889. No. 1757. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNÏEU W S. Catharina en Lambert. BINNEN L AN I). IN TIJGERKLAUWEN. TWEEDE GEDEELTE. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, isnrean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoennaaamser XXX. ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 eents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groóte opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en coarantiers. •irecteuren-Cltgevers <1. C. PEEREBNn en J. B. AVI». Roofdag enten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Fublieite Etrangère G. L. DATJBE f Co., JOE. I. J ON BS, Suer., Fariji, 3 lbit Faubourg Montmartre. Haarlem, 25 Maart. Het examen in de nuttige hand werken, Zaterdag te Hage gehou den, is met goed gevolg afgelegd door mej. A. van Duijn, alhier. Mej. R. v. d. Velden te Rotterdam is benoemd tot onderwijzeres aan eene bizondere school voor u. 1. o. alhier. Bij den biljartwedstrijd, Zaterdag en Zondag aan het Sportterrein •de Phoenix» gehouden, is de eerste prijs (gouden medaille) behaald door den heer P. van der Stad, da tweede (verg. zilv. med.) door den heer J. B. Bongers en de derde (zilv. med.) door den heer A. Rinkema. Nu de hollandsche opera ia den loop van dezen winter in onze stad met zooveel bijval allerlei opera's van vreemden bodem heeft opgevoerd, was het zeer goed gezien dat zij ons thans deed kennis maken met een vrucht van eigen grond, d« epera «Catharina en Lambert", van den orkest directeur der hollandsche opera, C. van der Linden. Dit toonwerk helt over naar de opéra- comique. Het bevat een aantal aangename melodiën, duos en trios, de mise-en-scène is aantrekkelijk, en toch heeft ons het ge heel als kunstwerk niet zeer kunnen vol doen. Het is zeker waar, dat men, wanneer een opera moet worden gemaakt met klein orkest, hetwelk hier door de rnimte in den schouwburg noodzakelijk is, voorzichtig moet zijn in zijn oordeel, maar over het algemeen liet de muziek van deze opera ons koud, geen der melodiën maakte, op ons althane, zooveel indruk dat wij er een van onthouden hebben. De koren, waar de componist gelegenheid had met trom en pauke te werken, voldeden ons beter dan de aria's. De Marseillaise was op zeer ver dienstelijke wijze hier en daar door het werk heen gevlochten. De uitvoering was zeer goed. De heer Orelio schitterde in al zijn kracht, zijn fraai, vol, zwaar geluid is ten zeerste sym pathiek, en zijn uiterlijk werkt tot den aangenamen indruk dien zijne verschijning maakt, niet weinig mede. Mevrouw Orelie- van Zant zong hare partij met haar gewone smaak en goede stemmiddelen. Eene eigenaardigheid dezer opera is, dat de tenorpartijen tamelijk onbeduidend zijn, en misschien is dit een reden waarom hu en dan eentoonigheid niet scheen te hebben kunnen worden vermeden. Charles d'Obernay toeh (van de Kerck- hoven) heeft eene kleine partij, in de eerste en derde acte heeft hij weinig te doen, in de tweede ontbreekt hij geheel. De com ponist heeft dit gemis trachten te vergoeden door het invlechten van de rol van Er?r- tebloem, maar deze, gezongen door Eelix Dsrickx, geeft juist aan de opara eem tint van opéra-comique, en is bovendien niet van veel belang. De heer Derickx zong de partij goed en zijne actie was zeer komisch. Spartaeus, de tamboer-majoor, was de opéra-comique-flguur bij uitnemendheid, met zijn geweldigen buik en zijn fantasie pompon. De heer Schmier, wiee deze partij was toebedeeld, heeft een vol, aangenaam orgaan, hij maakt de secne van ket hu welijk voor de trom, tot een der beate van de ganseke opera. Der marketentster Gervaise (mevr. de la Fuente) een woord van lof voor de goede opvatting harer rol. De costumes waren fritch en fraai, de keren voldeden vrij wel. Met ingang van 1 April a. s. zullen de telegraafkantoren op de stations der Haarlem-Zandvoort- spoorwegmaatsehappij te Overveen en Zandvoort dagelijks open zijn: van 8 uren voor- tot 10 uren na- middaga. Men meldt ons uit Heemstede: De activiteit van den machinist der stoomtram Brantjes voorkwam Zaterdagavond alhier een ernstig ongeval. Terwijl de stoomtram omstreeks 9 uur den driesprong naderde, zag genoemde machinist op betrekkelijk korten afstand aldaar een paa d en wagen, waarvan de voerman in sla- penden toestand, dwars over de rails staan. Onmiddellijk stelde hij allee in 't werk om de tram te doen stoppen, hetgeen hem in zooverre gelukte, dat de tram slechts even in aanra king kwam met den wagen waar door een lichte achok werd veroor zaakt en een der lantaarns verbrij zeld werd, terwijl het paard lichte kwetsuren bekwam. De slapende voerman was de knecht van den bakker J., te Bennebroek, die, naar men er bijvoegt, ruim vier- en-twintig uur achtereen had ge werkt en bovendien dronken was. Men meldt ons uit Haarlemmer meer: De werkzaam heden in de veende rijen zijn aangevangen. In den Aker polder zijn twee stoombaggerma chines in werking; evenals het vorige jaar zal ook thans met gebruikma king van electrisch licht des nachts worden doorgewerkt. Ook bij de afdeeling Vijfhui zen zal ten behoeve der stelling Amsterdam een fort worden gebouwd; de aanbesteding der voorloopige grondwerken zal spoedig plaats heb ben. Tot voorzitter van het polderbe stuur van den Veerpolder onder Haarlemmerliede is herkozen de heer G. F. Evelein te Haarlem. Tot voorzitter van het polderbe stuur van den ouden Spaarndam- merpolder is gekozen de heer dr. D. de Haan te Haarlem. LETTEREN EN KUNST. Naar gemald wordt, h.eft mevr. k. Rossing- Sablairolles opgehouden deel uit te maken van het gezelschap der vereeniging »Het Nederlandsch Tooneel» te Amsterdam. Mej Heymann, die op het jaarlyksch con- oert va» mme. Marehesi ten beheev» van de Toonkunste»aarsvereeniging te Paryt zong, werd driemalen teruggeroepen. De .Figaro, roemt haar vooalisei en trillers en zegt, dat zy in het air uit Handels "Allegre et Penseroso» in vaardigheid wedyverde met de fluit van 'faffanel, die haar begeleidde. Inhoud «Sempervirens* No. 12: Do "oude* Pelargoniums. Aan een "euden* liefhebber, tevens oud-kweeker, II. De Braam- bezie, Wilson Junior*, met een afbeelding. Het aankweeken der Bramen. Vriesea. [De acalaria-groepj. Aanbevolen nieuwe bloem struiken en heesters. Pootaardappelen. Ter Herinnering. Ned. maatschappij voor Tuinb. en Plantkuude. Afdeeling Leiden en Om streken. Afdeeling Groningen en Omstreken. Aanstaande Tuinbouw-Tentoonitelling. Algem. Vereeniging voer Bloembollencultuur, te Haarlem. Versahill. mededeelingen. Ant woorden op het Vraugbord. Vraagbord. Ontvangen Prys-Couranten. Naar men verneemt, is de regeering bezig, maatregelen voor te bereiden ter voorziening in den bestaanden stilstand in de regea- ringszaken, tengevolge van Ko- ningB toestand. Zaterdag hebben de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justi tie zich, in verband hiermede, naar Het Loot begaven. Ook de minister van Buitenland- sche Zaken, de heer Hartsen, begaf zich Zaterdag naar «Het Loos. De drie ministers keerden des namiddags in de residentie terug. De minister Tan Financiën heeft het volgende bekend gemaakt: Bij ongelijkmatigheid in de aanslagen ■aar de eerste drie grondslagen, is hst sedert geruimen tijd veelal gebruik, de be lastingschuldigen uit te noodigen zelf schat ting en telling te vragen, opdat zij zich zouden kunnen vrijwaren tegen de boete, die zij, in geval vao herziening, ook voor een onwillekeurig verzuim kunnen beloopen. Tegen die uitHeodiging op sick zelf, koe- wel liet bij de wet voorgeschreven, bestaat geen bedenking, doch er zijn klachten over gerezen, dat belanghebbenden bij die ge legenheid niet volledig genoeg worden in gelicht, om te beslissen of het voor hem verkieslijk is, de herziening af te wachten, in plaats vai schatting of telling te vragen. Bij die uitnoodigingen, welke niet be- heoren uit te gaan ran controleur of ont vanger, maar vaa de commissie die krachtens art. SI, 1, der wet de aangifte beoordeelt, dient voortaan te worden opgemerkt: «dat schatting en telling op aanvraag van den belastingschuldige geschieden door twee rijksschatters te zijnen kesten «dat wanneer zoodanige opneming niet gevraagd ea herziening der aangifte bevolen wordt, opneming plaats heeft door édü rijks8chatter met een tegenschatter, dien de belastingsehuldige zelf, na daartoe vol gens de wet te zijn opgeroepen, uit de door het gemeentebestuur benoemde per sonen kan aanwijzenj «dat wanneer alsdan de aangifte te laag blijkt, boete en kosten verschuldigd zyn, behalve lo. wanneer de belastingschuldige hetzelfde perceel in gebruik heeft als het vorig jaar, de aangifte niet gedaan is be neden de laatste schatting of telling en bovendien het perceel sedert die opneming geen vertimmering, vergrooting of andere wyaiging heeft ondergaan, welke tothoogere schatting of telling grond geeft2o. wan neer de ontdoken belasting niet meer be draagt dan een achtste van die, verschul digd naar de aangifte, in welk geval alleen de kosten beloopen zijn (art. 35, 1, 8 en 7 der wet van 29 Maart 1838 («Staats blad# no. 4), gewijzigd bij die van 9 April 1869, («Staatsblad" no. 59); «dat de kosten bedragen, zoowel bij schatting of telling op aanvraag als bij her ziening, tien cent voor iederen grondslag en vijf tei honderd van de hoofdsom der belasting naar dien grondslag over een vol jaar, berekend naar de uitkomst der op neming, onverminderd de kosten voor de beteekening van stukken in het geval van herziening (koninklijk besluit van 3 Maart 1870, («Staatsblad" no. 46)." Aan de Tweede Kamer der Sfcaten-Generaal ie het volgende adres verzonden Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de «Nederlandsche Ver eeniging tot bevordering van Zon dagsrust», dat zij met ingenomenheid heeft begroet het bij u ingekomen wetsontwerp tot het tegengaan van overmatigen arbeid van kinderen, jeugdige personen en vrouwen, dewijl in artikel 8 het beginsel van de Nederlandsche Vereeniging tot bevordering v&n Zondagsrust is ge huldigd om te trachten zooveel mogelijk Zondagsrust aan het volk te verzekeren; dat zij met eenige bezorgheid heeft kennis genomen van het amen dement op bedoeld artikel 8 door de commissie van rapporteurs voor gesteld, aldus luidende «Deze bepaling is niet toepasse lijk op de personen, van welke «wordt aangetoond, dat hun regel- «matig een andere volle dag in de «week als rustdag verzekerd zij», dewijl de Veieeniging tot bevorde ring van Zondagsrust van oordeel is, volgens hare bepalingen art. 1 b., dat niet een andere volle dag in de week als rustdag, maar de Zondag voor zoovelen mogelijk een rustdag moet zijn, op gronden veel malen in het openbaar bepleit en bij u bekend en daarom hier niet te herhalen redenen waarom zij u verzoekt met allen ernst uwe stem tegen bedoeld amendement te willen laten hooren, en het beginsel in art. 8 van het bedoeld wetsontwerp wel te willen ondersteunen. De Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust G. P. ITTMANN, Voorzitter. S. ULFERS, Secretaris. Rotterdam, 22 Maart 1889. Men lee»t in het «Sociaal Weekblad:" Terwijl de mii. van Waterstaat Handel en Nijverheid bezig is maatregelen te be ramen om werklieden bij publieke, van rijkswege aanbestede werken te doen ver zekeren tegen ongelukken bij den arbeid, geven tommige particulieren, die soort gelijke werken laten aanbesteden, reeds het voorbeeld. De architect Gosschalk deed dienaan gaande te vorigen jare in ons blad eenige medodeeliDgen. Thans kwamen ons in han den de voorwaarden van een bestek (met de naamteekening van dienzelfden archi tect) voor eene villa te Hilversumin welk bestek art. 25 aldus luidt: «Ondersteuning bij ongevallen." De aannemer is verplicht, al zijne werk lieden, geene uitgezonderd, gedurende den geheelen duur van ket werk (dat wil zeg- FHÜÏLLETO 3X1. Roman tan Kabl Hellmbb. 40) VIERDE HOOFDSTUK. Bij mevbouw Fates. Nu wie is zij vroeg Maurits Carlingford en de Trouw des huizes vertelde hem alles wat zij wist. Dat was niet Teel, maar tien minuten lang was het gezelschap bezig al lerlei mogelijke en onmogelijke Teronderstellingen omtrent de vreemdelinge te maken, toen de deur werd geopend en de bediende den baron Lionel Ton Raven aanmeldde. Hoe ver zij het ook gebracht had in de kunst Tan zelf- beheersching, zoo bloosde mevrouw Fa ver toch van genoegen onder het blanketsel, dat zij zich op het gelaat had gelegd. Raven was een zeldzame gast en toch altijd en overal wel kom de eenige, die zich niet verheugde over zijn komst, was Maurits Carlingford. Baron, gij zijt evenals de engelen, riep de gast vrouw uit, gij komt zelden en met lange tusschenpoozen I Toen volgden de onontbeerlijke voorstellingen, waarop men den baron mededeelde, dat het gesprek juist liep over de nieuwe schoonheid, gravin Carida. Ik verwacht haar bezoek, zij had een aanbevelings brief aan mij, merkte de gravin op. Waarlijk I gij zijt wel gelukkig, mevrouw 1 Zij of ik? Wie van ons beide meent gij? Ik heb gravin Carida nooit gezien, maar ik bezit het voorrecht u te kennen. Zij is eene volmaakte schoonheid zegt men Zeker, maar ik geloof zulke geruchten nooit voor ik het met eigen oogen heb gezien. Ik zou wel tot voorzichtigheid willen aansporen, riep Carlingford, deze buiteniandsche gravinnen worden dikwijls door de politie met grooten ijver gezocht. Dat zeg ik ook, voegde Viola Forrester er bij, men ontvangt haar overal en op een goeden morgen zijn ze op den loop met onze zilveren lepels of onze diamanten. Maar, lieve Viola, hoe kunt gij zoo onbedachtzaam spreken? Chester zou toch geen avonturierster bij mij aanbevelen. O, iedere man laat zich door een schoone vrouw ge makkelijk bedriegen. Deze uitspraak ontken ik met alle kracht, her vatte Carlingford. Bij de eerste de beste gelegenheid zult gij mij be wijzen dat ik gelijk heb. Gij mannen zijt allen hetzelfde I Terwijl men nu een levendige discussie voerde over het al of niet ware van de bewering der luchtige Viola For rester, werd de deur nogmaals geopend en reikte de be diende de vrouw des huizes een visitekaartje over. Toen zij er een blik op geworpen had, riep zij vroolijk: De wolf komt zoodra men hem roept I Johan, geleid gravin Carida hier 1 Nu zullen wij ons kunnen overtuigen of deze grieksche schoonheid werkelijk zoo iets buitengewoons is, merkte Viola op. Met algemeene spanning verwachtte men het binnentre den der vreemdeCarlingford had zich zoodanig geplaatst, dat hij achter den baron stond; hij zeide bij zichzelf, dat hij goed op haar letten., zou om, zoodra hij aan haar werd voorgesteld, te zien of zij meer van hem wist dan hem lief was. Gravin Caridakondigde de bediende aan, en me vrouw Faver stond op en trad de slanke, hooge gestalte tegemoet. Schoon I Dat was te weinig gezegd. Deze vreemde had geen mededingster in het gezelschap en zelfs Viola For rester, die gedacht had een gelukzoekster te zien, moest erkennen dat deze vrouw van top tot teen eene aristo crate was. Het verheugt mij u te mogen begroeten, sprak mevrouw Faver. Gravin Carida harerzijds sprak ook eenige beleefde woor den zij wisselde niet van kleur en hare stem beefde geen oogenblik. Niemand had kunnen vermoeden dat zij iemand van het gezelschap kende. Zij was er op voorbereid ge weest, Lionel von Raven te zullen zien, maar niet Maurits Carlingford. Hoe zou het gaan, als hij haar herkende Met een vluchtigen blik zag zij, dat hij verwonderd, ge

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1