NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Woensdag 27 Maart 1889. No. 1758. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. „WeldadiyhBid naar Vermogen" BINNEN I: A N I). IN TIJGERKLAUWEN. TWEEDE GEDEELTE. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Burena: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 1X2. ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door aJle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOil en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangère G. L. DATJBE J" Co., JOH. J. JONESStier., Parijs, Slbtt Faubourg Montmartre. Haarlem, 26 Maart. Het examen in de nuttige hand werken is 25 Maart met gunstig gevolg afgelegd door de dames J. W. Tevens, A. H. Donck en K. Wijdom, alhier. Tot assistent aan het postkantoor alhier is met 16 Maart benoemd de heer P. J. van der Hoeven, brie vengaarder te Nisuwenhoorn. In de heden. Dinsdag, gehouden algemeene vergadering der algem. vereeniging voor Bloemb.-Oultuur bleek uit de rekening en verant woording van den penningmeester over 1888, dat deze rekening sluit met een nadeelig saldo van f 744,27 en uit het verslag van den al- gemeenen secretaris, dat de veree niging 113 belangstellenden (leden en donateurs) minder telt dan het vorige jaar. Bij het Bestuur der Vereeniging: hebbeu zich de volgende personen voor werk aangemeld Vier voor huisknecht of oppasser. Drie voor koetsier. Een voor ziekenoppasser. Twee voor loopwerk. Een voor kantoorlooper. Een voor pakhuisknecht. Een voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor koekbakker. Een voor bleekersknecht. Een voor kuipersknecht. Een voor behanger. Een voor polychromeerder. Een voor smidsknecht. Twee voor schilder. Een voor witter. Een voor zagenvijler. Twee voor metselaar. Een voor zandvormer. Twee voor timmerman. Veertien voor aardwerkers of los werkman. Twee voor opperman. Acht voor werkster of schoonmaakster. Twee voor burgerwaschvrouw. Vier voor burgernaaister. Een voor breister. Een voor strijkster. Een voor dagmeisje. Reflecteerenden wordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het be stuur der Vereeniging te richten, en te doen bezorgen in de bus op het Stadhuis of op de Doeler.plaats, De onbekende vriendelijke gevers (twee leden r Vereeniging) van 12 nieuwe lakens en 12 ^euwe sloopeu wordt hierbij beleefd dank gezegd. Ingevolge hun verlangen zullen die stukken door het Bestuur aan 6 oppassende gezinnen worden uitgereikt. Eenige ingezetenen, daartoe op gewekt door het goede voorbeeld te Utrecht, wenschen ook hier ter stede werklieden in de gelegenheid te stellen, zich in het schaakspel te oefenen. Zij noodigen daartoe tot een bij eenkomst uit op Zaterdag 30 Maart e. k., des avonds te 8'/j ure bij den heer Montagne (Houtpoort) alle werklieden boren 18 jaar, die lust hebben zich in het schaakspel te oefenen en doen verder een beroep op alle belangstellenden, die deze poging op de een of andere wijze willen steunen, bijv. door geldelijke bijdrageD, het afstaan in gebruik of eigendom van stukken, borden enz. De namen ran hen, die dit plan hebben ontworpen, zijnG. H. Blits, D. de Clercq, J. van der Eist Jr., W. Meyer, P. J. Prinsen Geerligs, A. Schagen en H. F. Waller. Tot poldermeester van den Waar- derpolder onder de gemeente Haar- lemmerliede is Maandag herkozen de heer G. F. Evelein, te Haarlem. LETTEREN IM KUNST. In het londensche blad «The Star» van 19 dezer komt een uiterst waardeerend artikel voor over onzen landgenoot den 27jarigen violist Jo hannes Wolff, die indertijd op kosten van Z. M. Koning Willem III zijne mnzikala opleiding ge noot en, na die voltooid te hebben, eenige jaren te Parijs gevestigd was. Sedert verleden jaar be vindt hij zich in Engeland, waar hy ten Hove speelde en overal grooten bijval vindt. In een afzonderlijk b ij- voegsel tot de Staats-Courant van 26 Maart wordt medegedeeld eene tabel, bevattende de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over December 1888. Naar buitenlandsche bla den melden heeft de belgische re geering voor de bevestiging der Maaslinie en om Luik en Namen van nieuwe forten te voorzien, aan verschillende fabrieken de levering van 147 pantsertorens opgedragen. De grootste leverancies heeft de firma Grüson te Maagdenburg ge kregen nl. 77 kleine torens voor anelvuurkanonnen van 57 mM., 31 torens voor 21 cM. mortieren voor indirect vuur, en 9 torens voor twee 15 cM. kanonnen voor direct vuur. De aanmaak der overige torens is aan de fabrieken te Creusot, Saint- ChamoDd en Chatillon-Commentry opgedragen. Het vaderland heeft een treffend verlies geleden. De oud-hoogleeraar der Utreoht- sche universiteit dr. F. C. Donders is Zondag op 71-jarigen leeftijd overleden. Toen de ondanks zijnen hoogen leeftijd nog krachtige man op 27 Mei jl. zijn schitterend jubileum vierde, had men weinig kunnen den ken, dat zijn einde zoo nabij zou zijn! F. C. Dunders zag 27 Mei 1818 te Tilburg het levenslicht. Reed6 op jeugdigen leeftijd trad hij als officier van gezondheid 3e kl. in dienst en onderscheidde zich spoedig buiten gewoon, zoodat hij op 24jarigen leeftijd tot het leeraarsambt in de pbysiologie aan de militaire genees kundige school te Utrecht geroepen werd. Zoowel in die betrekking ais laterals hoogleeraar in de physiologie en oogheelkunde aan de utrechtsche universiteit muntte hij uit door zijne geniale opvatting en groote ge leerdheid. Stichter der ophtalmologischeschool in Nederland, physioloog en leeraar bij uitnemendheid, ook in het buiten land om zijne geleerdheid algemeen hoog gewaardeerd, was het Donders gegeven, zoowel in ruimeren als in meer beperkten kring te schitteren, de roem en de trots van de neder- landsche artsen te zijn, en bovenal veel ellende te lenigen en zeer velen ten zegen te wezen. Op 15 October 1887 herdacht Donders zijn 40jarig professoraat. In Mei des vorigen jaars keerde hij tot het ambtelooze leven terug, ter wijl het dankbare Nederland hem met eer en dankbetuigingen over laadde. Sinds dien tijd echter was hij de oude niet meer. Op het einde des vorigen jaars openbaarden zich de eerste verschijnselen van her- senlijden, dat in de laatste maanden door ontsteking der hersenvliezen belangrijk toenam en eindelijk den nog kortelings 7.00 krachtigen man op 71 jarigen leeftijd aan Nederland deed ontvallen. «Generaal» WilliamBooth, de stichter en het hoofd van het Leger des Heils, zal zooals reeds gemeld is met de aanstaande Paasch- dagen voor de derde maal ons land bezoeken. De «generaal» wordt 19 April per mailboot Queenboro' te VlisBin- gen verwacht, op zijne reis van Londen naar Amsterdam, Utrecht en waarschijnlijk Leiden, waar tijdens zijn verblijf buitenge wone bijeenkomsten zullen plaats hebben, die door hem persoonlijk zullen worden geleid en waar de volgende onderwerpen zullen worden behandeld«Het christendom van Christus», «de ware godsdienst der menschheid», en «Geloof en wer ken.» Een aantal hoofd- en andere «of ficieren» van het heilsleger zal den «generaal» op zijne reis naar en door Holland vergezellen, 0. a.: zijn zoon «stafoverste» Bramwell Booth, «majoor» Musa Bhai (van Etgelsch Indië), «majoor» Hodder, vau Am sterdam, mevrouw «majoor» Oli- phantSchoch, miss H. Schoch, beiden van Londen, «stafkapitein» C. F. Schoch, en oud-luitenant La- gerezantz, van het Btaande leger in Zweden, en echtgenoote. Naar de Zaanl. Crt. ver neemt zullen al de stations op den spoorweg Amsterdam Helder en Amsterdam-Enkhuizen telephouisch worden verbonden. In de Kalverstraat of Nieuwendijk te Amsterdam bevindt zich dagelijks een man, die veler aandacht trekt. Hij is klein van ge stalte, met verwilderden haardos, die dieDSt moet doen als blijk van ellende. Met een meewarig gezicht sloft hij rond en biedt lucifers te koop. Men zou dien kwasi-koopman wel eens wat in de hand stoppen, als....? Als hij niet vergezeld ging van een driejarig meisjedat hij als een levende reclame-pop tot laat in den avond mee laat sjouwen. Weer of geen weer, het jeugdige wichtje, met de vriendelijke donkere kijkers is op de straat, 't Schijnt een lief kind, daarom moet 't er ook mee op uit. Het moet het medelijden der voorbijgangers gaande maken, het geen 't dan ook onbewust doet: maar.... 't wekt tegelijk een diepen afschuw op tegen haar vader die dat teere schepseltje du reeds zoo schandelijk misbruikt om hem op de gemakkelijkste manier aan den koBt te helpen. Door van niemand iets te ontvan gen, zal hij misschien tot het besef komen, dat zijn handelwijze alge meen afgekeurd wordt. (Vl.il.v.A.) Uit de Ben Avon, het stoomschip dat, van Hamburg met stukgoederen voor Sidney bestemd, voor ScheveniDgen strandde en, weder in zee gebracht, met 17 voet water in naar Amsterdam gesleept werd, om in het droogdok gerepa reerd te worden, zijn niet minder dan 720 groote kisten met meubelen, waaronder een 70tal pianino's, in 's rijks entrepotdok opgeslagen, ten einde door drie deskundigen de schade te doen taxeeren. De milicien W. van G ij n, op schildwacht slaande op het fort te Hars- sens te Helder, werd veertien dagen gele den mishandeld; kort daarna ontving hij een ongefrankeerden brief, waarin de ichrij- ver zijn spijt uitdrukt, dat „het" niet gelukt is. Van dozen brief is, in overleg met de militaire autoriteiten een fac-simile ge maakt, 't welk om en in Helder is ver spreid, om zoodoende achter den naam van den schrijver ie komen. De brief luidt woordelijk, naar de repro ductie in het //Politie-Nieuwa', als volgt: Het zal uw wel vreemd zijn een brief zonder postzegel te ontvangen, maar dat moet u mijn maar niet kwalijk nemen, niet dat ik geen 5 centen meer heb, ik heb nog veel meer, maar nu kan jij ze wel betalen, dat vindt je zeker wel goet, je moet het temiuste maar goet vinden, je zal zeker wel vreemt opgezien hebben, dat je daar eeu tik op je kop kreeg en het is je geluk geweest, dat de wacht kwam, anders bat je misschien op Tessel gelegen met je geheele lijf, want je kwam ons niet erg van pas, wij waren allang van plan geweest, om het te doen, maar nog geen gelegenheid gehat, anders hadden wij het wel eerder gedaan, die polisie zoekt wel, maar toch niet zoo, dat ze ons vin den, wij hebben hier maar een paar dagen geweest, wij hadden gehoopt nog wat te kunnen meenemen, maar die eer is aan u, wij maken wel ons complement voor de goede schiltwacht, die op wacht stond en verwachten dat gij zoo door blijft gaan en hopen dat je borst maar spoedig betert, de klap, die jij mijn tegen me been ge geven heb is niet erg geweest, hij was wel raak maar toch niet dat ik er bij neer viel, dat was toch zeker je doel geweest. We groeten je A. FHC ÏÏjIIBTO J». Roman van Karl Hbllmbr. 41) VIERDE HOOFDSTUK. Bij mevrouw Faver. Zij zag hoe men elkander met een bizonderen blik aan zag en het deed haar pijn, dat zij Raven een onaangenaam oogenblik had moeten bereiden, maar zij had hare positie tegenover Carlingford willen beveiligen en daarom zoo ge sproken, want nu zou hij ongetwijfeld denken dat zij niets wist en»nooit van Essy Carr had hooren spreken, noch over het aandeel dat Raven in de geschiedenis van het meisje had. Na een poos verklaarde de gravin dat zij moest heen gaan en geen aandringen was in staat haar tot langer blij ven te bewegen. Raven bood haar zijn arm aan, om haar naar haar rijtuig te geleiden. Geen woord, geen blik ver ried wat zij voor elkander waren, toen zij langs de breede trap naar beneden gingen. Zij waren immers niet zeker, of niet nieuwsgierige oogen hen bespiedden, onbescheiden ooren hen beluisterden. Hij gevoelde alleen hoe de hand, die op zijn arm lag, beefde, hoe thans, nu zij met hem alleen was, hare kracht een weinig verzwakte. Hij hielp haar in het rijtuig en toen hunne blikken elkander ontmoetten, fluisterde hij zachtGeliefde, wan neer zal ik u wederzien? Ik weet het nog niet, ik zal u spoedig schrijven. Hij boog het hoofd en bracht hare hand aan de lippen, daarop zette het rijtuig zich in beweging en keerde Raven in het huis terug. Ik waag het nauwelijks om te hopen en toch doe ik het, fluisterde Natalie voor zich heen, in de kussens ge leund. O, Lionel, wellicht zal uw liefde mij nog den dood geven. Want wat zal het einde zijn? Wanhoop of een onvervuld verlangen! Neen, ik kan, ik wil niet bezwijken in den strijd! VIJFDE HOOFDSTUK. Zij weet niets. Auguste Lovell achtte het geraden, eenige dagen haar bezoek aan de gravin uit te stellen en in dien tijd vernam zij veel van de schoone Grieksche. Zij zette het zich in het hoofd, dat haar broeder trachten moest de hand van de sehoone vreemdelinge te erlangen en wenschte, dat deze zoo weinig mogelijk met Raven in aanraking komen zou, want zij begreep dat een vergelijking van Maurits met den baron nooit in het voordeel van den eerste zou kunnen uitvallen. Ik heb juist een courant-artikel gelezen over het feest van gravin Westland, riep Gusti haren broeder toe bij zijn binnentreden. De schoone Griekin heeft een ver bazend opzien verwekt Geen wonder, bij Zeus! Het helpt niet of ik mijn geluk al bij haar beproef. Waarom? Is er iets bizonders gebeurd, dat u tot dat vermoeden aanleiding geett Lieve Gusti, een persoon als de gravin mag kieskeu rig zijn. En wat als Raven optreedt en haar het hof maakt Dat zou zeker slecht voor u wezenik geloof ook wel, dat gravin Carida naar hem hengelt, hij is dan ook een der beste partijen. Hij moet zoo goed als verloofd zijn met zijn nicht Cicilia. Dat zij het gaarne willen zou geloof ik wel, maar hij is voor haar onverschillig. Ik zal echter vandaag een bezoek brengen in «Villa Klara» kom mij te half vijf halen, dan kunt gij haar tevens eene attentie bewijzen. Ik hoop dat ik het geluk zal hebbeu haar alleen te tref fen, ik zou haar gaarne eens willen uithooren en mij ver gewissen, of zij werkelijk van de geschiedenis harer nicht niets weet. Goed, ik zal komen en dj vesting trachten te bele geren, lachte Carlingford, ik ben bovendien weer zeer krap met geld; van de som die ik door Natalie heb gekregen, heb ik mijn lastigste schuldeischers moeten be-

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1