Het eerete kievitsei ia Zondag op Tessel onder den duin kant gevonden en vond een kooper voor f 1. Het aantal kievitten moet dit jaar veel minder talrijk zijn op het eiland dan andere jaren. Zaterdag nacht is de schuur van de weduwe Droog, aan den Jisperweg te Beemster, afge brand. Vijf schapen en drie rijtuigen zijn eene prooi der vlammen ge worden. Daar eenigen tijd geleden bij dezelfde weduwe glimmende ko len op de raamposten zijn neerge legd, gelooft men dat ook thans weer aan kwaadwilligheid moet ge dacht worden. De Brood- en Meelfa- briek te s-Hage keert over 1888 een dividend uit van 9 pet. Ingevolge een telegra- phisch bericht uit Den Haag, zijn Maandag per trein van 2 uren 48 m. uit Arnhem twee detachemen ten infanterie, ieder ter sterkte van 4 officieren en 100 onderofficieren en minderen, naar Deventer en Gro ningen vertrokken, alwaar zij voor- loopig worden gekazerneerd. Deze maatregel staat in verband met dreigende wanordelijkheden in de veenstreken. De gemeenteraad van Nijmegen heeft besloten tegen een jaarwedde van f 500 een vasten ver slaggever aan te stellen, tot samen stelling van het verslag van de raadsvergaderingen. Tot dusverre werden die verslagen opgemaakt door den gemeente-secretaris. Op Donderdag 4 April s. des voormiddags 10 uur zal te Utrecht in het Huis voor Mili tairen aan het Wed de 15e alge- meene vergadering worden gehou den van den Nederlandschen Mili tairen Bond. Op deze vergadering hebben alle leden van den Bond toegang. Onderwerpen ter behandeling 1. Opening door den voorzitter; 2. Verslagen van secretaris en pen ningmeester; 3. Mededeelingen van den vertegenwoordiger; 4. Het kie zen van twee bestuursleden5. Mededeelingen van het hoofdbestuur Behandeling van voorstellen7. Vrije bespreking over de werkzaam heden en vruchten der Tehuizen. Er zal gelegenheid zijn voor ge- meenschappelijken maaltijd ad f 1.50 de persoon. Tegen een fabrikant te Wageningen is proces-verbaal op gemaakt, wegens het in zijn dienst hebben van een kind beneden den leeftijd van 12 jaren. De Kon. H a n d b o o g schut terij, Beugel- en Kegelelub «De Unie», een Vereeniging van nage noeg 100 leden, gevestigd in de sociëteit «De Unie» te 's-Hertogen- bosch, heeft besloten tot het uit schrijven van een groot nationaal kegelconcours op 3, 4 en 5 Augus tus e. k. De regelinga-commissie, zich tot taak stellende dit concours op grootschen voet in te richten en zoo luisterrijk mogelijk te maken, zal aan den wedstrijd een reeks van feesten verbinden, als matinées, concerten, bals, diner, vuurwerk, illuminatie enz., waarvoor deschoone tuin en de verschillende zalen der sociëteit een uitmuntende gelegen heid aanbieden. Voor het concours, bestaande uit korps- en personeelen wedstrijd, zijn reeds een zestal medailles (waar onder een massief gouden) en een aantal prachtige voorwerpen als prijzen bestemd. Binnen eenige weken zal de officiëele uitnoodiging tot deelne ming plaats hebben. Uit Kampen wordt aan de N. E. C. gemeld Onlangs vervoegde zich bij den burgemeester dezer gemeente een tapper met het verzoek de „voor stellingen" van het Leger des Heils te doen ophouden, daar hij als ge patenteerd tapper er zeer veel schade door leed. De beste zijner habitu des waren bekeerd en woonden de oefeningen der heilsoldaten bij, en daardoor verkocht hij minder. Tot verwondering van den tap per scheen het den burgemeester groot genoegen te doen dit te ver nemen, en verklaarde hij er hooge- lijk mee ingenomen te zullen zijn, wanneer er ook in andere deelen zijner gemeente heilstempels verre zen, die gelijk effect hadden. Te Smilde hebben de ar- beiders aan de kanaalwerken op nieuw het werk gestaakt. Men meldt uit Giethoorn aan de N. E. Ct. De oude gewoonte om ter eere van bruid en bruidegom te schieten is in deze gemeente nog in zwang. Vooral op de buurtschap Dwara- gracht, waar men buiten het bereik der politie meent te zijn, houdt deze gevaarlijke gewoonte stand en ont ziet men zich niet elk te grijpen vuurwapen los te branden. De treu rige gevolgen schijnen nog niet ern stig genoeg geweest te zijn. Dezer dagen waren bij W. Petter, geze gend met eene bruid en twee brui degoms, tal van jongelieden genoo- digd, die met ijver, eene betere zaak waardig, de buurtschap Dwarsgracht deden daveren van vreugdeschoten. Twee kinderen van R. Krikke, op eenigen afstand wonende en die in de deur stonden te kijken, werden vrij ernstig door hagelkorrels ge troffen. Tal van hagelkorrels zijn voorts op de planken merkbaar. 's Avond werd er bij W. Ruiter een kogel door de ruiten gejaagd, die tegen den schoorsteenmantel is afgeschampt. De zaak is in handen van de politie gesteld. De weduwe M. te Mede in blik, eene hoog bejaarde vrouw, had jl. Zondag het ongeluk, bij het schoonmaken van eenig goed aan den waterkant, voorover te vallen, met het treurig gevolg, dat zij reeds na weinige oogenblikken, toen er hulp kwam opdagen, in de modder was gestikt. Maandagochtend ver- trol uit Zutfen met den eersten trein naar Stadskanaal een peloton huzaren, onder aanvoering van den lsten luitenant Boecop. Zondagochtend vertrok van Groningen naar Roswinkel een detachement van 54 man, onder bevel van de le-luitenants De Boer en "Van EpenMaandagochtend een detachement van 27 man, onder bevel van den le-luitenant Meul- man, naar Stadskanaal. In de veen- streken is het onrustig. Te Groningen zijn door de politie aangehouden J. J. en H. S., die iu den laatsten tijd op on derscheidene plaatsen in de provincie eenden hadden gestolen, welke zij te Groningen verkochten. Hunne laatste reis was geweest naar Winsum, vanwaar zij 16 eenden medebrachten. Dank zij het flinke op treden van den directeur en de mee gaandheid en rustige houding der arbeiders, is de werkstaking aan de Twentsche Stoombleekerij teGoor geëindigd. Te Leeuwarden werd eenige dagen geleden een bejaard echtpaar in het stadsziekenhuis op genomen, dat niet alleen door het burgerlijk armbestuur werd bedeeld, maar zoo arm was, dat de buren, ofschoon zelf behoeftig, met hun lot bewogen, hun bovendien van klee ren en andere zaken voorzagen. Bij de kom6t in het ziekenhuis werd echter bij den man een bedrag van niet minder dan f113 in zilver- en goudgeld gevonden. Ook als gevolg van den verwaar loosden toestand, waarin vooral de vrouw verkeerde, is deze reeds over leden. VISSDHERil. Tessel, 25 Maart. In de afgeloopen week brachten de Noordzeevisschers van hier, elders ter markt 80 manden kleine schol, 80 manden scharren en eenige roggen. De prijzen waren als volgt: kleine schol f 8.50 a 4, scharren f 2 per mand; roggen 60 a 65 ct. per stuk. WETGEVEBÉSE mm. Per Telegraaf. In de zitting van de Tweede Kamer van heden heeft de heer Seyffardt een voorstel ingediend tot versterking van de nationale militie. Daarna heeft de Minister van Bin nen 1. Zaken, namens de Regeering aan de Kamer medegedeeld, dat zijn ambtge- nooten van Buitenl. Zaken, Justitie en hij Zaterdag naar het Loo zijn geweest om zich persoonlijk rekenschap te geven van den tegenwoordigen toestand des Konings. Naar aanleiding daarvan heeft de minis terraad gisteren eenparig als zijn oordeel verklaard, dat de Koning op het oogenblik niet in staat is de Reg. waar te nemen. Hiervan is bericht gegeven aan den Raad van State, die binnen kort aan de Reg. rapport zal uitbrengen. De Reg. bracht hulde aan de wijze waarop Z. M. gedurende 40 jaren als constitutioneel vorst heeft geregeerd en tevens hulde aan de zeer kiesche wijze waarop het Ned. volk en de dagbladpers over de stagnatie in het bestuur van 's lands zaken, heeft gesproken, een wyze, die dank bare waardeering verdient. Met diep leedwezen en smart verklaarde de Voorzitter, namens de Kamer, die mededeeling, welke de volstrekte onver mijdelijkheid van den maatregel des te sterker bewees, te hebben vernomen. Hierna hield de heer Van Kerkwijk zijne interpellatie over de voorgenomen verplaatsing van het consulaat-generaal in Perzië. Op zijne vragen antwoordde de min. van Buitenl. Zaken, dat hij voornemens is het consulaat-generaal te verplaatsen naar Teheran, de residentie van het perzische Hof en te Bender Buschir een onbezoldigd consulaat te vestigen. De interpellant en de heer Le vysaohn Norman meenden dat te Teheraa veeleer een diplomatiek vertegenwoordiger en in de andere deelen van Perzië een consu lair vertegenwoordiger noodig waren, met het oog op de ontwikkeling van Perzie's handel. De beraadslaging over de wet tegen den overmatigen arbeid is voortgezet. De Minister van Justitie helde mee over naar een onbeperkte vrijheid van veldarbeid, maar bestreed overigens het vrijlaten van den huisarbeid. De Commissie van rapporteurs heeft hare amendementen op den veldarbeid in getrokken en alleen behouden het amende ment op den huisarbeid. De heer S m i d t heeft een nieuw amendement voorgsteld nl. om den veld arbeid geheel vrij te laten, doch voor kinderen beneden 12 jaar alleen in de open lucht en voorts om den veenarbeid vrij te laten. Morgen voortzetting. De zaanlandsche Kamer van Koophan del heeft aan de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal een adres verzonden, waarin zij de volgende punten in overweging geeft: lo. Het verbod van kinderen arbeid te doen verrichten moet absoluut zijn en zich ook uitstrekken tot veldarbeid, onder welke benaming ook; 2o. de leeftijd, waarop het verbod toe passelijk is, moet worden uitgebreid tot 18 jaren; 8o. de regeling van den arbeid van jongelieden moet niet verder gaan dan tot 16-jarigen leeftijd; 4o. de arbeidstijd voor die jongelieden moet des winters en in den zomer gelijk zijn; Bo. gedurende de rusttijden mag de fa briek of de werkplaats niet worden geslo ten, maar vrijheid gegeven worden tot ver blijf aldaar, tenzij dat verblijf nadeelig is voor de gezondheid; 6o. de benoeming van inspecteurs is wenschelijk. De opsporing van overtredin gen moet aan hen worden opgedragen. Delegatie van deze bevoegdheid mag niet doorloopend versterkt worden aan mindere beambten, zooals maréchaussees en amb tenaren van rijks- en gemeente-politie maar alleen desnoods aan de plaatselijke autoriteiten, die voor ieder speciaal geval personen kunnen aanwijzen; 7o. de werkgever mag voor overtredin gen niet gestraft worden, tenzij van opzet telijke overtreding blijke. De K. v. K. te Arnhem heeft be sloten zich met een adres tot de Tweede Kamer te wenden, waarin de aanneming van Het wetsontwerp, houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boter- handel wordt ontraden, omdat het ont werp slechts één tak van landbouw be schermen wil, terwijl andere takken van landbouw en iedere industrie dan dezelfde bescherming kan vragen. Het adres wijst er op, dat de achteruitgang van den boter- handel reeds vóórdat de margarine er was, bestond; de nederlandsche boterbereider heeft zich laten overvleugelen door bui- tenlandsche fabrikanten, die betere waar leveren, en geen wet verbetering kan aan brengen. zoolang de waar zelf niet wordt verbeterd en eindelijk margarine-fabricage niet aan zulke knellende banden mag wor den gelegd, als het ontwerp bedoelt. Politiek ?Jverascïit. De Mahdi, welke nog steeds voortgaat op den weg van moord en plundering in het Nijlland heeft, naar uit Omdurman (in de nabijheid van Khartoem) wordt ge meld, een gevoelige nederlaag geleden in een samentreffen met den (luitschen Emin- Pacha. Er is onder de 6000 man troepen over welke de Mahdi te beschikken had, zulk een slachting aangericht, dat slechts 100 man hebben kunnen ontkomen. De stoombooten, welke tot het transport van die 6000 man hadden gediend en al hunne kanonnen, wapeneü enz. vielen in Emins handen. De overbrenger dezer tijding was de kommandeerende officier van het nog hon derd man sterke troepje eu hij deelde te vens mede dat ook de Sheik El Ssnoessi duchtig onder de legerscharen van den Mahdi had huisgehouden en thans opper machtig moet zijn in Darfoer en Kordcfan. Emin-Pacha bevindt zich thans met al zijne lieden in de provincie Bar-el-Ghazel. Eenige reizigers vergezellen hem. Het schijut dat Stanley, zoo hij nog in leven is, door allerlei oorzaken in zijn tocht wordt belemmerd. Ofschoon Emin vast geloofd dat de koene reiziger niet ver meer van het doel zijner expeditie ver wijderd kan zijn, is het toch zeer te be twijfelen dat hij binnen een kort tijdsver loop zich met hem zal kunnen vereenigen. Een bericht aan de /^New-York Herald'" uit Madrid meldt dat Engeland van Ma rokko B0.000 pond st. schadegeld eischt wegens de plundering van Mackenzie's factorijen aan kaap Juby. Deze, sedert hersteld, worden nu weder door de in boorlingen bedreigd en de engelsche ad miraal heeft het noodig geoordeeld een oorlogsschip ter bescherming te zenden. De ministerieele partij in Engeland heeft zooals reeds is gemeld, weder een nieuwe nederlaag geleden, door de verkiezing van pen gladatoniaan Mather, een volbloed home ruler. In de partijsterkte van het Lagerhuis wordt daardoor wel geen verandering gebracht, maar het is voor de zooveelste maal dat een home ruler een conservatief of een liberalen dis sident komt vervangen, terwijl bij het over lijden of het ontslag van een gladstoniaan, deze steeds wordt vervaBgen deor een kan didaat van dezelfde kleur en wel met een zeer groot© meerderheid. Dit is ook het geval geweest bij de verkiezing te Gorton, waar de liberale kandidaat met eene meer derheid van omstreeks tweemaal die van zijn voorganger, wijlen Peacock, werd ge kozen. Een en ander is het gevolg van den indruk door de enquête-Parnell, de zaak-Pigott en de hevige repressive politiek van het kabinet-Salisbury jegens Ierland gemaakt. In het Parlement zelf is de toestand niet veranderd. De incidenten door de iersche kwestie te voorschijn geroepen, zooals de sleohfce behandeling, die de po- litieke gevangenen hebben ondergaan, de zeldzaam dubbelzinnige rol van den attor ney-general is de zaak van de //Times", geven aanleiding tot haast dagelijks terug keer en de debattendie altijd op het zelfde uitloopen, moties van vertrouwen in het ministerie met hetzelfde aantal stemmen voor en tegen. Nog eenige ver kiezingen zijn iu 't zicht, men denkt dat deze ook wel ten gunste der gladstonianen zullen uitvallen, terwijl men verwacht dat vele twijfelaars onder de tegenstanders der home rule, naar de tegenpartij zullen overloopen eu daartoe een voorwendsel zullen vinden in de hangende voorstellen betreffende de vermeerdering der nationale strijdkrachten, die zeer tegen den zin des volks zyn. Uit Odessa wordt aan //Daily News" gemeld, dat koningin Nathalie te Bucharest den loop van zaken in Servië zal afwachten daar zij den regenten niet wil hinderlijk zijn door ongevraagd naar Belgrado terug te keeren. De //Standard" verneemt uit Belgrado dat Milan plotseling aldaar is verschenen uit vrees dat Nathalie er tijdens zijne afwezigheid zal terugkeeren. De fransche regeering gaat voort met hare maatregelen van opheffing. Het bou- langistisch blaadje //la Cocarde" is op last van den minister van Biunenl. Zaken in beslag genomen en wel omdat het etn teekening van het blad /,1a Charge" had overgenomen, welke Laguerre voorstelt, die den minister van Binnenl. Zaken den neus doet steken iu finaucieele knoeierijen. PARTICULIERE CORRESPONDENTIE. Londen, 23 Maart. Al wat Louden bezit aan deftige heereu en elegante dames uit de aristocratische kringen, bevond zich de vorige week in de allerkoudste gedeelten van onze pla neet. Kr waren or tientallen op den Mont Blanc en op Spitsbergen, op den Matter- horn en aan do Noordpool, ja, er bevon den zich zelfs leden onzer aristocratie in indiaansche hutten (wigwams) in de Schot- sche Hooglanden, bij de watervallen der Niagara, in de russische steppen ik zou nog meer kunnen opnoemen, maar gij zult nu al een ongeloovig gezicht zetten en uitroepen: „Wat! in Maart? Is dan al wat zich rangschikt ouder de „„high life"" in Londen, tengevolge van een algemeeneu aanval van het „„spleen"", in dit ongewone seizoen op reis gegaan?" Wel, de zaak is zeer eenvoudig, Maho med is niet naar de bergen gegaan, de bergen zijn tot Mahomed gekomen. De Mont Blanc en Spitsbergen en alles wat ik verder opnoemde, bevonden zich allen onder den koepel van Albert Hall, het reusachtige londensche gebouw, en dat wel in een ongegeneerd pêle-mêle, dat met alle aardrijkskundige leerboekjes den draak stak. En aangezien de genoemde groot heden zelfs iu dit reusachtig gebouw geen plaatsje hadden kunnen vinden, hadden de groote bergen, de brullende waterval len en de onmetelijke steppen zich laten vertegenwoordigen door bergjes van ge schilderd carton,kunstmatige watervalletjes, geÜDgeerde sneeuwbuien van witte wol of van watten. De Noordpool kruide zijne ijsschotsen tusschen een nagemaakte 'non- gaarsche steppe en een ouden, knoestigen eik. De Niagara rolde zijn wateren voort vlak naast do poolstreken, aan de andere zijde begrensd door een oud ridderkasteel aan den Rijn, dat op zijn beurt een indi- aauschen wigwam tot buurman had. Het was een carnaval, dat door de vredigen en men kan in Londen onmogelijk van de intrest van een klein vermogen leven. Als ik u niet kom halen, ben ik op onvoorziene wijze verhinderd. Hij verwijderde zich en mevrouw Lovell reed weldra naar de gravin, die zich in den tuin bevond en haren gast met groote vriendelijkheid ontving. Natuurlijk was Natalie Melleville alras het onderwerp van het gesprek der beide vrouwen. Arme Nataliezuchtte mevrouw Lovell en het was een oogenblik alsof zij een traan terugdrong. Het kostte de giavin moeite, bij deze huichelarij haren ernst te bewaren. Het ie vreemd, bemerkte de bezoekster een pooeje later, dat de overledene u zoo weinig heeft medegedeeld, over haar leven in Engeland. Ik was haar in weerwil van onze verwantschap, eigenlijk vreemd. Zijt gij van zeer nabij met haar bekend geweest? O ja, maar wij hebben elkander niet vaak ontmoet. Dat wa» zeer zeker een verlies voor mijn nicht, zeide de gravin beleefd. Gij zijt zeer vriendelijk dat te denken 1 Ik spreek steeds mijn gedachten uit; A propos, ik heb onlangs bij eene gemeenschappelijke bekende, mevrouw Ka ver, uwen broeder ontmoet. Wees er zeker van, dat hij mij reeds lang geleden in kennis stelde van het geluk, dat hij aan u voorgesteld was. Gij hebt toen ook baron Von Raven leeren kennen? Ja, een aangenaam man. Hij is uit eene aanzienlijke familie gesproten, naar ik hoor. Ja, hij is majoraatsheer en in weerwil van zijne 33 jaar nog ongetrouwd. Is dat zijn schuld of die der dames? vroeg Therese lachend. Die der dames zeker niet. Ah, een liefdeshistorie alzoo. Nu, dat is meestal het geval, wauneer een man van goeden huize lang ongehuwd blijft. Steekt daar het romantische in, dat men den baron toeschrijit? Wie beschuldigt hem, dat hij romantisch is? Mevrouw Faver meende, dat de baron zoowel cynisch als romantisch was en ik gelooi dat dit hem kwetste. Steekt daar een of andere geschiedenis achter? O, ik begrijp al waarop men zinspeelde. Hebt gij niet gehoord van den geheimzinnigen moord op een meisje, Essy Carr, die twee maanden geleden heeft plaats gehad? Natalie zeide dat zij in het buitenland was geweest en zelden couranten gezien had en vroeg mevrouw Faver haar daarvan iets te vertellen. Deze voldeed daaraan op haar manier en liet doorsche meren, dat de baron in nauwe betrekking tot het meisje moest hebben gestaan; overigens zweefde er een geheim zinnig duister over de zaak eu het was nog niet zeker of die heer Grandley, die voor den echtgenoot van Essy Carr gehouden werd, haar moordenaar was of een ander. Het gesprek werd eindelijk door het voordienen der thee afgebroken. Maurits Carlingford was niet verschenen en zijn zuster verontschuldigde hem. Het doet mij leed dat hij niet komt, maar hij zal mij altijd welkom zijn daar hij uw broeder is, antwoordde Natalie met een vriendelijk lachje, terwijl zij mevrouw Lo vell die opgestaan was en afscheid nam, naar de deur geleidde. Zij weet dus toch iets, mompelde de gewaande gravin, toen zij weder alleen was, hoeveel, zal ik spoe dig ontdekken. Maurits Carlingford zal dus mijn huis be zoeken en ik mocht hem ontvangen, hem, dien ik haat. Nu, ik heb de eerste schrede gedaan en zal niet terug wijken. Wordt venolqd).

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2