BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken derde BLAD BEHOOBHNDB BIJ HAARLEM'S DAGBLAD ▼AR Maandag 1 April 1889. In den loop der Vrij dag gehouden zitting Tan de Tweede Kamer heelt de heer t. d. Feltz, met het oog op het afbreken der werkzaamheden door het bijeenko men der vereenigde zitting, voor gesteld Zaterdag over 8 dagen te Tergaderen, ten einde het verzuimde in te halen. Dit voorstel is zonder stemming aangenomen. Het italiaanBche blad L'Opinione, van 26 Maart, bevat het volgend artikel van de hand van prof. Molesehott. «De wetenschap en de mensch- heid hebben een der zwaarste ver lieten geleden, die beide konden treffen. Gisteren, 24 Maart, is te Utrecht overleden Franciscue Cornelis Don ders, de grootBte onder alle oogheel kundigen en een der meest uitne- meDden onder de physiologen van onze eeuw en van alle tijden. «Het is moeilijk uit te maken, of hij meer geprezen moet worden om zijne bizondere bekwaamheden en zijn vruchtbaren arbeid als onder zoeker, dan wel om de helderheid en den machtigen invloed van zijn onderwijs, of ook om de buitenge- gewone goedhartigheid en opge wektheid die hem bezielden, als ge neesheer van dat orgaan des men- achen, dat de poort is van het paradijs, omdat het den toegang ontsluit tot wijsheid en tot liefde. «Wanneer Donders schitterende naturen ontmoette, dan scheen hr het te wezen die aan deze haar glans verleende; wanneer de mid delmatigheid bij hem haar steun zocht, dan gevoelde hij in zich dit gevoel van hoogere waarde ontwa ken dat haar aan zichzelve open baarde. «Gelijkmatig in zijn denken en in zijn gevoelen, vol harmonie, wel willend, onvermoeid, was Donders een kunstenaar van het leven, van dat leven dat door den dood niet wordt vernietigd, omdat het een lichtspoor achterlaat, dat op den weg van duizenden licht zal doen afstralen, en hen troost zal doen vinden, levensvreugde en vertrou wen en op de macht die de mensch in staat is te ontwikkelen wanneer zijne goedheid even hoog staat als zijn weten.» Men leest in Leidsck Dgil.: Reeds in een vorig nommer werd het een en ander medegedeeld om trent zeker persoon, die, in tegen stelling met de «millioenenjufro-uwt, de «millioenenAeer» zou kunnen ge noemd worden. Ten gevolge van nader ingewon nen mededeelingen, zijn wij thans in staat over den rouwdragende of liever aangaande zijne zonderlinge handelwijze nog meer te vermelden. Die «schatrijke» heer dan bestelde bij een handelaar in muziekinstru menten twee pianino's voor f1500, waarvan hem er ééne werd gele verd; een bedden-handelaar leverde hem voor een bedrag van f 200, een meubelmaker voor eene som van f800, terwijl bij dezen in bewer king was voor f2500, een tapijt handelaar had voor hem in bewer king voor f°000, iemand leende hem eerst f6000, daarna f4000, twee handelaars in wijnen leverden aan edel druivensap den heer voor f300, waarvan de één de waarde terugkreeg. Eene firma in boek-, plaat- en kunstwerken vertrouwde hem voor f2300. Een schilder ver kocht eene schilderij aan hem, doch leverde ze gelukkig nog niet af, daar er hier en daar nog iets aan afge maakt moest worden. Later, als de heer in Leiden woonde, had hij nog veel meer noodig. Een kleermaker, die hem de noo- dige kostuums leverde, had de be hendigheid zijne leverantie weer in zijn bezit te krijgen. De heer dineerde te 's Hage voor f 10 daags; zijne maandpaarden aldaar kostten hem f 140 per maand, waarvan hij voor ééne maand be taalde. Telken dagen kwam een palfrenier driemaal vragen of mijn heer ook uit rijden wilde I Een plan om met een brusselsch heer ergens zijn geluk te gaan be en met roulette ging niet door. zou anders misschien gewon nen hebben 1 Enkele brieven, welke mijnheer ontving, waren geadresseerd aan «jonkheer» enz. In het N. v. d. D. van 28 November kwam van hem een doodadvertentie voor van zekere mevrouw, ongetwijfeld degene, aan wie hij zijne «millioenen» verschul digd is. De handelaars, hierboven ge noemd, zijn allen te Leiden woon achtig. Aan een brief, door de Haagscke Ct. uit Buenos-Ayres ont vangen, ontleent dat blad het vol gende «Den 7en Januari ben ik hier aan wal gestapt en heb toen mijn intrek genomen in het Immigran ten-hotel (zeg: hokj, waar ik het zoo slecht gevonden heb, dat ik het den volgenden morgen weer verla ten heb en in een ander hotel ben gegaan. «'s Maandags ben ik aangekomen en Woensdag had ik een baas ge vonden, waar ik den anderen Maan dag ben aan 't werk gegaan en wel in een groote stoom timmerfa briek, dank zij mijn duitsche taal kennis want de meester en de eigenaars der fabriek waren Duit- schers. Vele Hollanders hebben geen werk kunnen vinden, omdat zij geen andere taal machtig waren. «Over 't algemeen zijn hier veel lieden, die gaarne terug zouden willen en ik zelf vind het hier ook niet bester komen te veel lui hier naar toe (per maand ongeveer 25,000 en meer.) Daartoe is er geen vraag genoeg, hoewel er veel werk is. «Landbouwers vinden hier beter kans dan ambachtslieden. «Het loon is niet zoo hoog als men meendeik heb het hoogste loon en dat is niet meer dan f 4.50 per dag van 10'/i uur. Ik betaal in mijn logement f 1.70 per dag, maar de vertering is hier bar duur en slecht. Een eigenaardige boe- kerij wordt te Parijs gesticht, nl. eene bibliotheek, waar de werken van alle schrijfsters ter wereld ver zameld zullen worden. Hier zullen, naar men zich voorstelt, ook de pennevruchten van minder bekende schrijfsters gelegenheid hebben zich de bekendheid en waardeering te verwerven, welke zij verdienen. Men zal in de bibliotheekzalen een door- loopende tentoonstelling van levende meesters houden. Een album met de portretten der in de boekerij vertegenwoordigde schrijfsters zal er ter inzage liggen. De onderneming staat onder be scherming van Carmen Sylva, de koningin van Rumanië, en ver scheidene schrijfsters van naam zijn lid van het stichtings-comité. TeParijs ïseenjongmensch van 20 jaar, Léon S., verliefd ge raakt op eene vriendin zijner moeder, mej. N., 49 jaar oud, en daar hij de toestemming zijner ouders voor een huwelijk niet krijgen kon, is hij met haar gevlucht. De ouders hebben nu eene aanklacht tegen de dame ingediend wegens ontvoering van een minderjarige' Woensdagmiddag heeft te Bordeaux eene ernstige botsing van twee schepen plaats gehad. Het stoomschip Cambrai ging de rivier af, toen het bij de bocht van Arnbez den amerikaanschen stoo- mer Tkropton ontmoette, welke daar aan den grond zat. Daar de strooming der rivier op dat punt zeer hevig was, gelukte het niet om de Cambrai bij tijds te doen stoppen ofschoon de kapitein onmiddellijk had gecommandeerd achteruitstoomen. De Cambrai liep op de Tkropton wier achtersteven zij verbrijzelde terwijl zij zelf haar voorsteven inliep. Na een half uur gelukte het de Cambrai van de plaats te komen doch sleepte de Tkropton mede, welke dank zij hare waterdichte schotten drijven bleef. Niemand werd bij dit voorval gewond, maar de beide schepen hebben enorme schade. De Tkropton kwam van Baltimore en was met graan ge laden. Een dure advertentie. Een duitsch koopman zond eene advertentie aan de te Parijs ver schijnende Trancebetreffende den aankoop van fransehe waren. Hij ontving daarop het volgende ant woord: «Mijnheer 1 Wij zijn gene gen, de advertentie, voor welke gij opname verzocht, in ons blad te plaatsen. De prijs zou u echter wel eenigszins te hoog kunnen voorko men. De kosten bedragen namelijk vijf milliard francs, bij vooruitbeta ling te voldoen en welke door ons zullen worden aangeboden aan de fransehe regeering als schadever goeding voor de vijf milliard, die gij ons en onzen vrienden in 1871 hebt ontstolen. Mocht ge van dit aanbod geen gebruik willen maken, dan zij u te kennen gegeven, dat ik wel zal zorgen, dat geen enkel blad in Frankrijk uwe advertentie opneemt. Blijft thuis, waarde Duit- «cher, dat is het beste, wat gij kunt doen. Ik heb niet de eer u te groeten. Lucien Nicot, redacteur der Trance De heer Ruel, de beken de eigenaar van den bazar de 1' Ho tel de Ville» te Parijs, is het slacht offer geworden van een belangrij ken diefstal. Woensdagmorgen be ..erkten de beambten van den bazar dat drie vitrines van de afdeeling bijoute rieën gedurende den nacht geplun derd waren. De misdadigers, d:e dezen diefstal hebben gepleegd, heb ben honderd zestig horloges en on geveer drie honderd gouden kettin gen medegenomen. Hoe de misdaad is gepleegd, ligt nog in 't duister. Gedurende acht dagen worden in de benedenver dieping van het gebouw werkzaam heden verricht voor den aanleg van electrisch licht. Alle nachten werk ten daar zeventien personen en de zen zijn slecht 6 meter onder de geplunderde vitrines. De commis saris van politie Duranton heeft hen reeds in verhoor genomen en hij heeft den werkbaas die tegen zes uren de magazijnen heeft ver laten en er door de rue des Deux- Portes weder in is teruggekeerd benevens twee werklieden gearres teerd. Het onderzoek duurt voort. De heer Ruel, die ook het vorige jaar het slachtoffer van een diefstal is geweest, waarvan de daders niet werden ontdekt, heeft een premie van vijfduizend francs voor de op sporing der schuldigen uitgeloofd. De heer Ch. F. Th. Stein- way, een Duitscher, zoon van den oprichter van de bekende pianofa- briek van Steinway Sons te Nieuw- York, iB op 63 jarigen ouderdom overleden. Na Erard was hij de eerste en vruchtbaarste uitvinder van ver beteringen in de piano-nijverheid. Steinway was lid van de koninklijke academie te Parijs, Berlijn en Stock holm en van de Parijsche maat schappij van schoons kunsten. De toestand der oosten- rijksche keizerin wekt groote bezorgd heid. Het verdriet, veroorzaakt door den dood van den kroonprins, droeg de keizerin aanvankelijk met voorbeel dige kloekheid, maar ten laatste is toch eene reactie ingetreden. Men had gehoopt dat het verblijf te Wies- baden haar goed zou doen, doch dit denkbeeld moest, zooals men weet, voorloopig worden opgegeven. Waar- schijnlijk zal het keizerlijk paar zich met Paschen naar Ischl begeven. Het hof zal dus dit jaar de gewone kerke lijke plechtigheid der heilige week, voor het eerst gedurende 's keizers 40-jarige regeering, niet bijwonen. Een van de groote man- nen uit den amerikaanschen boek handel Charles A. B. Shepard, lid van de firma Lee Shepard is overleden. In 1855 begon hij zijn zaken als lid van de firma Shepard, Clark Brown; maar het jaar 1857 ruineerde ook hen finantieel. In 1862 maakte hij keunis met William Lee. De geschiedenis verhaalt dat She pard in Washington Street wande lende, zijn vriend Lee tegenkwam. «Wat voer je nu uit Charlie?» vroeg Lee. «Niets, ik ben zoo arm als de mieren» zei Shepard. «Met mij staat het niet veel beter», zei Lee, «kom van avond bij mij; ik wil met je samen werken.» De firma Lee Shepard was ont staan. De tijden werden niet beter; nauwelijks was men bekomen van de geweldige finantieele ramp van 1857 of de burgeroorlog brak uit en allerwege gingen de zaken slecht. Bohn, de groote engelsche uitgever, schreef aan zijn agent te New-York «Your country is going to destruc tions. Sell all of our books and re mit as fast as you realize». Een grooten catalogus van de boeken verscheen en Lee toog naar New- York met 500 dollars, om die op de verkooping te besteden. De firma had goed gezien. De beste standaard boeken gingen voor niets weg; zij kocht voor een waarde van 7000 dollars, maakte zich door den nieu wen voorraad onmisbaar bij den boekhandel en was voor omkantelen behoed. Vernietigde de groote brand van 1872 ook haar magazijn met duizenden boeken en de kostbaarste stereotyp-platen,de kracht en energie der firmanten kwam ook dit onge luk te boven; de omvang hunner zaken nam van dag tot dag toe. In Februari 1887 werd het 25-jarig deelgenootschap herdacht; 24 Janu ari 1.1. overleed Shepard. Hij was een geestig man en het middelpunt zijner omgeving. In een pruisch grensdorp nabij Hodrop hadden een 20tai leerlingen het in de school verbruid en kregen daarvoor straf. De meester, een vijand van slaan, liet hen liever strafpeloton loopen. Aan ieder der knapen reikte hij het noodige geld uit, om 3 kg. meel op hollandsch grondgebied te gaan halen, dit is het maximum gewicht dat zonder belasting mag worden ingevoerd. Toen de leerlingen, na anderhalf uur geloopen te hebben, ieder hun ner 3 K.G. bij den meester brachten, had deze 20 maal 'u mark of 10 mark verdiend. De donsvlinder merkt men dikwijls op, tegen een boom stam zittende en van verre het voor komen hebbende van een beweeg lijk vlokje dons, waarom het ook donsvlinder wordt genoemd. Hoe zachtmoedig het diertje er echter oek uitziet, men spare het niet, want het heeft het op onze ooft- boomen gemunt, wier knoppen, bloesems en bladeren, zijn rupsen soms bij honderden, gretig verslin den. De rupsen overwinteren in te zamen gesponnen bladeren en deze nesten dienen steeds vernield. De rups is harig, bruinachtig met witte vlekken en een bruinroode streep over den rug. Men zij voorzichtig met de rupsen aan te pakken, want de haren laten licht los en kunnen een zeer lastige ontsteking op de huid veroorzaken. vah,Ija.. In een deftig gezelschap doet een professor eenige mededeelingen uit de grieksche geschiedenis. «Nu zul len wij spreken over Xenophon, zegt hij ten slotte. Een der dames: Xenophon? Xe nophon. Ik heb gehoord van den telefoon, den microphoon en den xylophoon, maar ik herinner mij niet van een Xenophoon te hebben ge hoord, wat voor soort van uitvin ding is dat? Men leest in het Petit Journal'. Het was in Tonkin. De jonge graaf de T. die in dienst was bij de lichte infanterie, werd de schedel door een kogel gespleten in een ge vecht met de zwartvlaggen. Hij werd voor dood in een ambulance gedragen. «Hij zal niet herstellen,» zeide de chirurgijn, «men kan zijne hersens zien.» Bij deze woorden opende de pa tient wijd de ooogen. «Kunt gij mijne hersens zien?» vroeg hij. «Ik smeek u, majoor, 6chrijf dat dadelijk aan mijn vader, hij heeft mij bij 't leger dienst laten nemen omdat hij altijd zeide dat ik geen hersens had. Kleine jongen. Hoeveel kost een pond koffie? Kruidenier. Twee-en-zeventig en een halven cent. De jongen. En een pond suiker? Kruidenier. Acht-en-twintig cent. De jongen. Hoeveel geld heb ik noodig voor drie pond koffie en twee pond suiker. Kruidenier. Twee gulden drie- en-zeventig en een halve cent. De jongen. En als ik u een munt biljet van tien gulden geef, hoeveel krijg ik dan terug. Kruidenier. Zeven gulden zes-en- twintig en een halven cent. De jongen. Wil u me dat allemaal op een stukje papier schrijven? Kruidenier. Wel zeker. Daar is het. Maar wat moet je nu hebben? De jonge:t('t papiertje meenemend.) Niets. Dat is de som, die ik voor den meester moet uitrekenen. Het gesprek liep over een zeker heer, die niet kan doorgaan voor een eersten redenaar. «Hij heeft slechts drie gebreken,» zeide een zijner vrienden, lo. Hij leest zijne redevoeringen, 2o. hij leest ze slecht 3o. zij zijn niet waard om gelezen te worden. TE HAARLEM. Op Zondag 31 Maart 1889. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Snethlage. 15e Lijdenstekst. Nam. 2 nre, P. Peaux, pred. te Wjjk aan Zee. 's Avonds 6 ure, Smeding. 17e Lijdenateknt. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel, pred. te Bloemendaal. Jam-Kerk. Voorm. 10 ure, Brutel de Ia Bivière. 15e Lijdenstekst. Woensdagav. 7 ure, J. D. van Arkel, pred. te Bloemendaal, (voor Knottenbelt.) Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Breemer, godsdienst-onderw(j«er. Waalse he Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracbt. Voorm. 10 ure, Avonds 5 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Schotel. Donderdagav. 8 ure, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Donderdagav. 8 ure, Mees. Laatste lijdenspred. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, de Lanoy, Remonstrante Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Donderdagav. 8 ure, Lezing voor Israël, dr. Mal lei, pred. te Botterdam. Lokaal in de Oranjestraat. Geen B ij bellezin g. Lokaal Jongelings- V'ereeniging. Lange Annastraat. Geen bijbell. daar het lokaal niet beschikbaar is. Noorderkerk Ridderstraat Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, Langhout. Woensdagavond 8 ure, Langhout. Doopsbediening. Ds. Knottenbolt houdt deze week geene ge wone catechisatie wegens de aanneming. Nederd. Herv. Kerk;. Benncbroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Doopsbediening. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2y3 ure, J. D. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, G. A. Hoog, pred. te Haarlem. Doopsbediening Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Folanen. Voorm. 01/# ure, P. Peanx, pred. te Wijk aan Zee. Doopsbediening. Santpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martenet. Spaarndara. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Bevestiging van een diaken. "Felsen. Voorm. O'/j ure, P. J. Moeton, pred. te Haarlem. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schricke. Nam. 2Vj ure, O. Schriekc. AistYEEDAK, 30 Maart De Aar4ku;»ol«n wmo ai» volg.: :rriesrhe Dokkumer Jarameu 8.20 a 8,60, diso Franekor Jammen f 2,90 a 3.20, do. Enjeleehe 2,60 a 2,70, do. Muntersche f 0.0, Sseuwsohe Spuiickc Jammen i' 4,50 5,40. .Mdd. 8'ftnwe f2,50 a 2,70, Pitrsische Hambursrera f 4,50 a 4,60, Sakniache Boode f 2,a 8,25 £oouwgche Poters f 0,0,do. Fiakkccach» f 0,0,dito Blauwe f 0,a 0,Hille- commer do. f 0,a 0,Haarlemmer id. 0, 0,allen per Hl.; nieuwe Malta 0 a 0 et. per Kg. Aangevoerd 0 vereche ladingen. Suiker: Biet willig, Geraffineerd vast. Tarwe op iev«ri«u lager, Maart f202 gesloten Mei f205, Nov. f209. Noïeortng ie ...ommissis voor den Graan- kfindfil. Boggo op levering iets lager, loopende maand voor 1 uur f116 117, gesloten, Meifll7, 118, Oct. 121, 120. (otseriug iHenae Tiiole. KoolSaaë op $00 Kg. Olie stil. Lijnzaad traag. Kaapolie stil, vliegend per 100 Kg. 185^, 35, lo Mei f311/ lo. Sept. De?, f 26. Lynolie niet williger; vliegend per 100 Kg. f205/,, lo. April f 20ys. lo. Mei f205 lo. Juni/Aug. f21 '/f, 211/<, lo. Sept./Dec. f2l*/6. Raapkoeken f 85 a 96 per 1040 stuks Ljjnkoeken f 9,50 a 12,per 104 stuks. Hoorn, 28 Mrt. Kaas: Ter waag gewogen 32 stapels, wegende 8,084 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f 27,50 Hooi id. f 0,Commissie di. 26,50, middelbare f 0, Leiden, 29 Mrt. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt6 Stieren a 58 a 120, 86 vette Ossen en Koeien f115 a 252 of f0,52 a 0,64 per Kg., 96 Vare id. f r0 f 189, 0 Graskalveren f 0.a 23 vette id. f32 a 87 of f0,85 a 1,per Kg., 187 nuchter® id. f 2,50 a 6,210 vette Schapen f 18 a 31, of f 0,45 a 0,50 per Kg., 310 weide do. 15, a 25,Lammeren f0,a 0,185 magere Varkens f16 a 38, 187 Biggen f5,50 a 12,0 Paarden f a 262 Kalf- en Melkkoeien f 96 a 246. 'l' h SïiAis, 30 Mrt, Moutwijn 8,25, J n*ver f18 75, A^nst, Proef 15.Spoallng-Beuro 1 40. dito Commissie f 1.50. Zwolle, 29 Mrt. Boter, Prima Gras f 22, a 24,afwijkende f 20,a 21,50. 2e ecorfc f 18,a 19,—.

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 9