NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Dinsdag 2 April 1889. No. 1763. BINNENLAND. IN TIJGERKLAUWEN. ABOHHEMEITSFRIJS: foor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer»- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks,^behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Koutatraat No. fi, Haarlem. Telefoonnummer 132. ADVERTENTIES: ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten^ en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. f&lr®cteuren~Ufitgevers «J. C. PBSKKEBfMIM en J- B- AV1Ö. Hoofdagenten voor ket Buitenland: Compagnie Uenerale dt ^uènmte titrangère tl. L. DATJBE Co., JOH. F tuer., rerigt. ölbu Faubourg Hontmartrc. STADSNI Haarlem, Op de aardappelen ten alhier zijn in maand Maart jl. sangev. verk. Aardapp. 1410 HL. 580 HL. f 4.25 Appelen 830 Peren 117 E U W S. 1 April 1889. - en botermark- de afgeloopen 80 - boter 584 kil. 568 kil. biggen 198 stuks 170 stuks hoogste laagste pr. - f 2— - 8.50. - 8.—. p. K.G. f1.25. p. stuk. f 4. - 5.— p. K.G. f 1.90 p. 8 tuk. f 16. VERGADERING van den Raad der ge meente Haarlemop Woensdag 3 April 1889, des namiddags te een ure De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: Goedgekeurde besluiten; Voorstel B. en W. bezwaarschriften kiezerslijsten; Id. id. verhuring grond Baljuwslaanld. id. crediet kleeding adjunct-inspecteur; Id. id. gratificatiën twee leeraren mid delbaar onderwijs; Id. id. verhooging jaarwedden twee onderwijzers lagere scho len; Id. id. verhuring grond Kleverlaan Id. id. plaatsing kermis 1889; Id. id. plaatsing annoncen-klokkenId. id. be bouwing open grond bezuiden Zijl weg; Id. id. verhuring terrein Phoenixweg; Id. id. aanvulling besluiten regeling lager onderwijs; Id. id. bevordering onderwij zeres Burgerschool; Id. id. onderwijzer school C.; Rapport speciale commissie bezwaarschriften pi. dir. bel. 1888; Ver zoek eervol ontslag curator gymnasium; Rapport comm. fabricage, voorstel B. en W. overname gronden benoorden Zijlweg; Voorstel B. en W. met instructiën be waarder Prinsenhof en amanuensis Stads Bibliotheek; Procesverbaal kasopneming gemeente ontvanger; Verslag opzichter gasverlichting over Februari; Voorstel B. en W. af- en overschrijvingen, be grooting 1889. Tengevolge van de uitnoodiging tot het vormen van een schaakgezelschap, hadden Zaterdagavond jl. ongeveer 30 personen zich vereenigd in de bovenzaal van het café van de heer Montagne. De heer D. de Clercq, van wien het denk beeld was uitgegaan, wees op het voor beeld van Utrecht waar een dergelijke poging om het edele schaakspel meer populair te maken, met een zeer gunsti- gen uitslag was bekroond. Er werd een reglement vastgesteld, waarbij in hoofdzaak bepaald wordt, dat men voor 25 centen per jaar lid kan worden en voor f 1 donateur en dat men Zaterdagavonds te 8)£ uur men bijeen zal komen. De leden mogen niet jonger dan 18 jaar zijn. De heer Montagne had voor het goede doel zijne zaal kosteloos ter beschikking gesteld. Ook waren reeds Hieronder volgt eene meer uitvoerige beschrijving van de verbeteringen, welke aan het station alhier zullen worden aangebracht. De bestaande toestand is in schets Priv. 3ekl. PERRON. 1 Restauratie. Woning Restaurateur. Wachtk. 3e kl. Trap. I trein 1 Telegr.- afluïdj plaats kantoor, j 5antoor. Kan 100 Chef. Toeg. naar het Wachtk. 2e kl. Priv. 2e kl. Wachtk. le kl. Woning Chef. Perr. prlkl. Vestibule. 17 Hoofdingang. Bij de urii oirs komen privaten 3e kl. De thans bestaande restauratie wordt wachtkamer voor conducteurs, bureau onder-stationchef, bureau stationchef en een lokaal dat beschikbaar blijft. Woning restaurateur wordt chefswoning. Privaat 3e kl. (dat nu zulk een kwade reuk kan verwekken) gaat weg. Trap, telegraafkantoor, hokje van den trein-afluider, plaatskantoor, blijven. Kantoor chef, toegang naar het perron en een gedeelte der wachtk. 2e kl., worden wachtkamer le kl. met ingang in de vestibule. Het overschietende deel der wachtk. 2e kl., met de privaten le en 2e kl. (die opgeruimd worden) en de wachtk. Ie kl. worden wachtkamer 2e kl. (hierin komt de restauratie.) De chefswoniDg wordt woning restaurateur. De vestibule wordt een eindje verlengd in de thans bestaande 2e kl. wachtk. als onderstaande: Wachtk. le kl. Wachtkamer 2e kl. Deur wachtk. le kl. Deur 2e kl. Vestibule. Woning Restaurateur. -I Wachtk. 2e kl. wordt zoo groot als de thans bestaande 3e kl. wachtk. Passagiers le kl. behoeven nu niet meer over het perron om in de wachtkamer te komen. 3 borden en 4 stel stukken ten geschenke ontvangen. De commissie waarvan de oproeping is uitgegaan, verklaarde zich bereid voor- loopig, aan hen, die het spel nog weinig of in het geheel niet kenden, denoodige inlichting te gevenzoodat reeds den volgenden Zaterdag met de bijeenkomsten een aanvang zal worden gemaakt. 23 personen meldden zich als lid aan, de overigen werden donateurs. Hun die lid wenschen te worden of het goede doel van deze vereeniging wenschen te steunen, door donateur te worden,of door borden en stukken in eigen dom of bruikleen aan het „Haarlemsch Schaakgezelschap" af te staan, wordt verzocht zich hiervoor aan te melden by den heer D. de Clerq Parklaan no. 10. In den Zondag te Amsterdam op het terrein achter het Rijksmuseum gehou den football-wedstrijd tusschen Noord en Zuid-Holland won Noord-Holland met 5 goals tegen 0. Van beide zijden werd zeer hard ge speeld. Het veld was zeer glad en hoe wel er tamelijk veel regen viel, was er een talrijk publiek. Dinsdag 2 April zal Jacobus Balfoort den dag herdenken, waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bij de firma J. C. van Gemund Zoon, alhier. Het zal den jubilaris, die zoovele jaren achtereen zijne krachten aanwendde in dienst dezer firma, op dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. De heer A. v. Kleef Mz. te Rotter dam is benoemd tot onderwijzer aan een bizondere school voor jongens alhier. 11. Zaterdag avond is door de politie alhier andermaal bekeurd de bierhuis houder J. Z. wonende Heerensingel, thans ter zake van het voorhanden of in voorraad hebben van sterken drank in het klein zonder de vereischte vergun ning. Het buil etin, Zaterdag aan het paleis des Konings in Den Haag be kend gemaakt, luidt aldus Sedert het laatste bulletin is in den toestand van Z. M. den Koning weinig verandering gekomen. De ongunstige verschijnselen blijven aanhouden. In de Tyd wordt door een inzender breedvoerig het thema ontwik keld, dat een volk wel een persoon, maar geen college lief kan hebben. De schrijver voert dit aan tegen een Regent schap door den Raad van State en be toogt verder, dat ook wanneer één per soon, de heer Heemskerk of een ander, hoe geacht ook, regent wordt, hij nooit de liefde kan inboezemen, die een Vorst inboezemt. Een regent uit het vorsten huis moet het eerst en meest in aan merking komen. Hij voegt er de waar schuwing bij, dat een liefde in blanco, gelijk hij het noemt, gevaar loopt om af te sterven of avontuurlijk te worden en zich onverwachts te vestigen op een on waardig voorwerp. Des inzenders betoog zal door niemand worden tegengesproken. Maar men moet de zaken nemen zooals zij zijn en kan ze niet maken, gelijk meu wil. Of be doelt de schrijver hetgeen het Dagblad van Z.-H. en 's Gr. met ronde woorden zegt//Aan een ander dan aan de Ko ningin het Regentschap op te dragen zou de meest anti-nationale beslissing zijn, welke men zou kunnen nemen." Met die verklaring zou men zich vol komen vereenigen, zegt de Arnh. Ct. indien de eerste voorwaarde wordt vervuld, dat H. M. de Koningin zelve bereid is het Regentschap te aanvaarden. Het zou ook in volle overeenstemming zijn met de wet op het Regentschap, die met nagenoeg eenparige stemmen door de Volksvertegenwoordigers werd aan genomen en ook den wensch vervullen van alle Nederlanders, die hun vaderland liefhebben en aan het Huis van Oranje zijn gehecht. De Heilssoldaat deelt thans de regeling mede der bijeenkomsten, door //Generaal" Booth in het Leger des Heils hier te lande te leiden, „de merkwaar digste bijeenkomsten, die ooit in Holland zijn gehouden". Zij zullen plaats hebben te Amsterdam op Goeden Vrijdag 19 April, in de zaal //Frascati" te Haarlem op Zaterdag 20 April in //Felix Favore" te Utrecht op beide Paascbdagen in „Ti- voli"; te Leiden op Dinsdag 25 April in de //Stadsgehoorzaal". Op elk dier dagen worden drie bijeenkomsten gehou den, 's morgens te 10.30, 's middags te 2.30 en 's av. te 6.30 alleen te Haarlem blijft het bij ééne avondbijeenkomst. De toegangsprijs is bepaald op 10 ets., voor gereserveerde plaatsen 50 ets. De onder werpen, door den generaal te behandelen, zijn de volgende//de ware kruisweg" de eenige weg des heils" „de gods-1 dienst Christi" en //de eenige godsdienst der negentiende eeuw" Men meldt uit Amsterdam1 Op de oproeping van gegadigden voor de exploitatie of het gebruik der nieuw gestichte petroleumhavenzijn slechts twee adressen ingekomen, waarvan het eene zelfs geene bepaalde aanbieding in houdt, maar exploitatie van gemeentewege aanprijst. B. en W. zijn van oordeel, dat onder deze omstandigheden tot exploita tie van gemeentewege moet worden be sloten, wat niet uitsluit verhuur van em placementen aan firma's. Eene voordracht met deze strekking is thans ter visie ge legd, waarbij tevens beschikking wordt gevraagd over een bedrag van ten hoog ste f3000, voor het tot stand brengen der noodige inrichtingen. Men schrijft ons uit Hilver sum Door het uitsnijden van een ruit heert zich heden nacht een dief toegang weten te verschaffen tot de buffetten in het café van den heer M. de Guliker alhier. Toen de bewoners heden morgen ontwaakten zagen ze al de laden open staan. Aangezien echter de heer de G. als naar gewoonte des avonds de laden had geledigd, was er voor den dief niet veel te vint'en geweestniet meer dan drie en halven gulden werd er vermist. Men vond op zij van het huis het ledige geldbakje omgekeerd op een volle flesch met anisette, door den inbreker medegenomen, doch wier inhoud hem zeker niet smaakte; misschien had hij wel in de meening verkeerd, dat het een flesch cognac was. De politie heeft terstond een onderzoek ingesteld. Tot hoofd der bizondere sci.ool in de Purmer is benoemd de heer P. Blokker, onderwijzer aan de voorbe reidende cursus der Rijks-Normaalschool te Hoorn. In de laatste jar en wordt in de beide Bevelanden Noord en Zuid een verschijnsel waargenomen, dat helaas een sprekende getuigenis af legt van achteruitgang op landbouwge bied. Voorheen waren de meeste land- 3^<,^o'0"acxflxJjaiTE,o IN*. Roman tan Kabl Hellmkb. 46) TIENDE HOOFDSTUK. De volle waabheid. De baron sprong op. Bij God, dan is hij het, die Essy Carr verleid heeft Natalie was eveneens opgestaan. Ja, hij is die man, zeide zij ernstig-, ik vernam dat later. Toen ik de cere monie onderging die mij volgens de wet tot zijne vrouw maakte, vermoedde ik het niet. En dat is dus de hoop die gij koestert Gij wilt hem beschuldigen van den moord, want hij en niemand anders kan de laffe misdaad hebben begaan 1 Neen, zeide Natalie, dit is mijn voornemen niet Maar gesteld eens, Hat Essy Carr de vrouw van Maurits Carlingford is geweest wat ben ik dan? Natalie! - Zijne oogen fonkelden, maar slechts een oogenblik, toen liet hij hare hand los en schudde treurig het hoofd. Een bedriegelijke hoop, mompelde hij, waarom zou hij haar getrouwd hebben? Zelfs als zij een huwelijk verlangde, had hij haar gemakkelijk kunnen bedriegen. Essy heeft zich tegenover mij nooit uitgelaten dat zij ge trouwd was; slechts eenmaal toen ik haar voor het eerst hier ontmoette, uitte zij eene vluchtige toespeling, die ik echter aan schaamte toeschreef. Ik weet dat het een stroohalm is waaraan ik mij vastklem en toch kan ik dien niet loslaten.... Vergeef het mij, als ik te spoedig oordeel, ik had moeten bedenken dat gij niet ongegrond zulk een hoop zoudt koesteren. Hoe zijt gij op de g-edachte gekomen, dat Carlingford en de geheimzinnige Grandley éen persoon zijn Omdat ik g-edeeltelijk getuige was van een gesprek dat hij met Essy Carr voerde op den avond van den moord ik zag- ook, hoe hij haar naar den grond sloeg. Barmhartige God, zijt gij getuige van de gruweldaad geweest Natalie? En ik had u nauwelijks een uur van te voren verlaten. O, dat ik bij u ware gebleven! g-ij zoudt u niet aan dat vreeselijke gevaar hebben blootgesteld Hij was diep bewogen en was nauwelijks in staat zijne aandoening te bedwingen. Lionel, voor mij was er geen gevaar. Waarom zou hij mij naar het leven staan, terwijl liet zijne veilig was? Ik had. toch geen getuigenis kunnen afleggen en beklaag het mij, in weerwil van het vreeselijke van het feit, toch niet dat ik er bij ben geweest. Hierop vertelde zij hem alles wat er op dien vreeselijken avond was gebeurd, ook dat Éssy Carr Maurits Carling ford had toegeroepen, dat zij baron von Raven alles ver tellen zou. En denkt gij dat dit doelt op een geheim huwelijk? Mij komt het waarschijnlijker voor, dat hij haar beloofd heeft haar te zullen trouwen en zij hem daartoe wilde nood zaken; natuurlijk wilde hij niet dat ik vernemen zou dat hij de verleider van Essy Carr was, want hij wist zeer goed hoe ik hem bejegend zou hebben. Ik moet u nog- meer mededeelen. Ik heb een bediende die sedert mijn vroegste jeugd bij onze familie is en die, terwijl ik met oom Arthur in Londen woonde, ook hier was om in onze nabijheid te zijn. Hij verdiende zijn brood met een handwerk. Deze mau nu had eenigen tijd eene liefdesbetrekking met dat dienstmeisje, Klara, dat in de «Rozenvilla» ge diend had en door Essy Carr ontslagen was en van wie men, in weerwil van ontelbare oproepingen in de bladen, niets meer vernomen heeft. Twee dag-en vóór den moord zocht het meisje Klara, mijn braven Michael op, zij was toen fraai gekleed en droeg- verscheidene ringen. Toen Michael haar vroeg lioe zij daaraan kwam, lachte zij en weigerde alle opheldering; er was een ring met amethysten en een met brillanten. Essys ringen! riep de baron uit. Ja, Essys ringen. Michael verweet haar dat zij de ringen gestolen moest hebben en dat erkende zij; ook de japon en eenige andere kleedingstukken, die zij droeg, had zij liare meesteres ontvreemd. Zij deeelde hem verder mede, dat zij genoeg g-eld had bijeenverzameld, om een zaakje te kunnen beginnen en te gaan trouwen, maar Michael I wilde daarvan niets weten en keerde zich van haar af.

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1