bouwers eigenaars hunner landhoeven. Thans is 't eene zeldzaamheid, dat een boer op zijn «eigen goed" zit. In den laatsten tijd dat het land voortdurend in prijs steeg, zocht men zijne bezitting duur te verkoopen en vond men ook gretige koopers in fransche en belgische grondeigenaars; tengevolge waarvan dan nu ook half misschien meer dan half Noord- en Zuid-Beveland in handen is van vreemdelingen. Deze verhuren wel weer hunne eigendommen aan de verkoopers voor eene rentegevende som, maar zijn ook zeker van hun kapitaal, dat door de goede zorg en bescherming van de nederlandsche wet voor elke aan randing wordt bewaard, en waarvoor zij geen cent behoeven op te brengen. Uit Leiden wordt geschreven: Nu het blijkt, dat velen der hier wo nende leveranciers er zoo leelijk met den millioenenheer zijn ingeloopen, verwon dert men zich, dat iemand van zulk een sukkelachtig voorkomen en zulke houte rige manieren de lieden zoo duchtig heeft kunnen beetnemen. De gewezen utrechtsche winkelbe diende, die eenvoudig R. Broekhoff heet, doch in den laatsten tijd zich jonk heer Broekhoff de la Bourgeois noemde, heeft veel in zijn voorkomen, dat aan Pieter Stastok doet denken. Toch behooren zij, die hem op goed geloof crediet verleenden, niet tot de zoogenaamde sukkels. Hunne pogingen om de door hen aan den pseudo-jonkheer geleverde zaken weer in hun bezit te krijgen, stuiten, naar men verzekert af, op den onwil zijner haagsche hospita, van wie hij prachtige appartementen gehuurd had. Zij beweert van den «jonkheer" een aan zienlijk bedrag te vorderen te hebben. Yan daar dat zij beslag op de te haren huize aanwezig zijnde zaken legt. Naar men verneemt, is een alhier wo nend wijnkooper zoo gelukkig geweest, op eene slimme manier eene aan B. ge leverde hoeveelheid wijn terug te krijgen. Niet lang nadat hij aan dezen de hem opgedragen bestelling had geleverd, be gon hij achterdocht te koesteren, zoodat hij informaties naar zijn deftigen klant instelde, en zoodra hij zekerheid meende te hebben, dat hij met oplichterij te doen had, spoedde hij zich naar Den Haag en meldde zich daar bij de hospita van den «jonkheer" aan. «Mevrouw«, zeide hij, «ik ben zoo ongelukkig geweest mijnheer een verkeerd merk wijn te le veren, en vrees dat dit in geen geringe mate zijn ongenoegen zal opwekken, zoo dat ik een voornamen en soliden klant zal kunnen verliezen. Sta mij dus toe het in vergissing geleverde terug te ne men, waardoor ik in staat zal worden gesteld de werkelijk door mijnheer be stelde merken te zenden." Aan zijn verzoek werd voldaan. De wijnkooper pakte zijnen wijn op den wagen, waarmede hij gekomen was, en reed zeer vergenoegd naar Leiden terug^ Aangaande de ramp welke de scheveningsche visschersbevolking we der heeft getroffen, bracht de geredde matroos Dijkhuizen, die reeds te Sche- veningen is aangekomen, de volgende droevige bizonderheden mede. De logger De Jonge Gerard lag in de streek van Doggersbank, terwijl de wind wel krach tig, maar niet bepaald stormachtig was. Dijkhuizen was met schipper De Bruin en diens zwager, den matroos Buitenlek, op het dek, terwijl de overige beman ning beneden was om het schoeisel aan te trekken. De schipper had juist zijne kameraden aangeraden zich goed vast te houden, toen plotseling eene van de grondzeeën, welke daar ter plaatse veelvuldig voor komen, den logger zoodanig aangreep en op zijde wierp, dat, had deze niet aan het trawlnet gelegen, hij ten onderste boven zou zijn gekeerd. De schipper, zijn zwager en de geredde Dijkhuizen werden echter opgenomen en overboord geworpen. Dijkhuizen kon nog een van het trawl uitstekend touw grijpen, waar mede hij zich met ontzaglijke inspanning naar de verschansing trok, juist op het oogenblik, dat zijne kameraden die be neden waren, door den hevigen schok, welken de logger ondervond, naar boven ijlden en zijn angstgeschrei om hulp hoorden. Dijkhuizen was spoedig binnen boord, maar de beide andere drenkelin gen waren reeds op tamelijken afstand, en men zag hen alle mogelijke moeite doen om boven water te blijven. De bemanning, niets wenschende onbeproefd te laten, om hun schipper en diens zwa ger te redden, kapten het trawltouw, waarmede het net met visch verbonden was, waardoor de schuit vrijer in hare bewegingen kon wordenmaar terwijl het onmogelijke werd beproefd, kon men den logger niet genoeg onder den wind krijgen om redding te verleenen. Inmid dels streden de beide ongelukkigen eenen hartverscheurenden doodstrijd. Schipper De Bruin, een buitengewoon zwaar en forsch gebouwd man, zwom den logger nog wel een kwartieruur na, maar ver dween evenals zijn zwager, die ook nog lang tegen de baren kampte, eindelijk in de diepte. De man wordt diep be treurd door zijne weduwe met zes kin deren, van welke de oudste nauwlijks 12 jaar telt, maar ook door een elk, die De Bruin achtte als braaf en oppassend huisvader, bekwaam schipper en trouwe dienaar van zijn reeder. Zijn zwager is niet gehuwd. Een duitsch landverhuizer op weg van Mannheim via Rotterdam naar New-York, kwam Vrijdag op de stoomboot Siegfried in kennis met een paar hem onbekende andere Duitschers, die eerst te Duisburg aan boord waren gekomen. Toen men Vrijdagavond te Nijmegen, waar de stoomboot bleef over nachten, was aangekomen begaf men zich aan wal. Men bezocht een koffie huis, en de twee bedoelde Duitschers wisten den landverhuizer te verlokken om kaart te spelen. In een ommezien had de landverhuizer 30 mark verloren en hij zou waarschijnlijk nog meer van zijne reispenningen verspeeld hebben, zoo hij niet in tijds ware gewaarschuwd door een anderen landverhuizer, die had op gemerkt, dat de bedoelde persoon valsch speelden.Waarschijnlijk waren dit dezelfde twee zoogenaamde kwartjesvinders, die meermalen op de stoombooten tusschen Mannheim en Nijmegen landverhuizers tot hun slachtoffers kozen. (N. li. C.) Betreffende de poppenten- toonstelling, ten bate van het Kinder ziekenhuis te Utrecht, deelt het U. D. de volgende nadere bizonderheden mede Tot opluistering der tentoonstelling zal tegelijkertijd een fancy-fair gehouden worden. Door de welwillende belange- looze medewerking van den heer A. J. J. Roos, zal de groote concertzaal van het Geb. voor K. en W. keurig versierd worden. Plet orkest wordt herschapen in eene oostersche theetent, waarin drie theetafels, ieder door drie jonge dames bediend, het dorstig publiek zullen laven. In de zaal verrijzen kiosken, waar andere jonge meisjes bekers champagne en glaas jes likeur aanbieden. Twee tafels worden gewijd aan den verkoop van bloemen op eene andere worden cacao en bonbons opgestapeld, terwijl in een ander kraampje boekjes en loten verkocht worden. Eene vischkom, waarin men naar pakjes hen gelen kan, zal de vroolijkheid verhoogen, daar het telkens misgrijpen der pakjes ongetwijfeld stof tot lachen zal geven. Langs de wanden der zaal worden de tafels geplaatst waarop de poppen zullen prijken. Over de verschillende poppen en hunne kostuums zullen wij binnen eenige dagen nog meer kunnen mededeelen. De meeste poppen dienen als prijzen voor de loterij, eenige andere, van prijsopga ven voorzien, kunnen gekocht worden. Tegen bizonderen toegangsprijs wordt in een afzonderlijk kraampje eene com plete kraamkamer tentoongesteld. Men zal daar de jonggeborene-bakerpop op haar kussen zien liggen in eene sierlijke doopjurk. De fraaie wieg zal naast haar prijken, en in en naast het welgevulde kindermandje de keurige luiermand uit gespreid liggen. Van elk artikel zijn 6 of meer stuks als met toovervingertjes genaaid. Een echt bakertje in kornet en zwart zijden japon zal echte kandeel in miniatuur kopjes schenken. Deze pracht- pop met hare luiermand is reeds voor f100 verkocht. De tentoonstelling zal 9 April te 1 uur geopend zijn tegen 50 cent entrée. Woens dag d. a. v. vóór 12 uur zijn de kinderen der verschillende weeshuizen uitgenoodigd en te 1 uur op dien dag zal de tentoon stelling tegen 25 cent toegankelijk zijn, echter 's avonds weder tot 50 ct. verhoogd. Te Apeldoorn is een 67j a rig metselaar in beschonken toestand in het kanaal geraakt en levenloos op het droge gebracht. Wedstrijden. De vereeniging «Velp-Rozendaal" te Velp is voornemenseen nationalen schietwedstrijd te houden met geweer, pistool, systeem Flobert klein kaliber. Zij noodigt daartoe uit het leger, de schutterij, de weerbaarheidskorpsen, ver- eenigingen, benevens alle andere corpo- ratiën in Nederland en hen die er aan wenschen deel te nemen. De wedstrijd zal gehouden worden te Velp, in de zaal van het Heeren-Loge- ment, waarin op vier banen kan gescho ten worden, met dien verstande, dat er enkel op Zondag, Dinsdag en Vrijdag van elke week wordt geschoten, van 2 tot 5 uur 's namiddags, en van 7 tot 10 uur 's avond-. De wedstrijd wordt verdeeld als volgt a. korpswedstrijd met getrokken geweer, afstand 15 meter; b. personeele wedstrijd met getrokken geweer, afstand 15 m. c. idem met gladloop geweer, afstand 12 m.didem met pistool, afstand 10 m. Voor den korps wedstrijd worden uit geloofd eene gouden, eene verguld zil veren, eene zilveren en eene bronzen medaille, voor wedstrijd d. worden uit geloofd eene verguld zilveren, eene zil veren en eene bronzen medaille, terwijl voor den personeelen wedstrijd prachtige kunstvoorwerpen zijn beschikbaar gesteld. Vr ij dagochtend omstreeks elf ure is de personentrein van Vlijmen naar Lage Zwaluwe te Waspik in aan raking gekomen met een dienstwagen, beladen met materieel. Deze laatste werd zwaar beschadigd, terwijl de reizigers in den trein met den schrik vrij kwamen en de machine den trein met eenige ver traging naar de plaats van bestemming kon voeren. Te Lage Zwaluwe werd de aansluiting op de treinen naar Breda en Rotterdam gemist. De gevangenis te Maas tricht is zóó overbevolkt, dat eenige ge vangenen naar elders moesten worden overgebracht. Zelfs zijn twee gevange nen van daar naar Groningen vervoerd, om er hunne straf te ondergaan. Men meldt uit Geleen aan de N. B. O: Dezer dagen meldden de bladen den dood van den heremiet van den Schaefs- berg bij Valkenburg. Gezegd werd, dat met diens dood de laatste kluizenaar van den limburgschen bodem was verdwenen. Dit is minder juist. Hier woont nog een echt type dezer orde. Hij bewoont de van oudsher bekende kluis van St. Jan. Het is een ernstige, eerbiedwaar dige grijsaard, met langen baard, gekleed in ruwe pij, omgord met een koord, waaraan een rozenkians hangt. Aan den bezoeker opent hij vriendelijk de deur, en met de meeste bereidwilligheid toont hij hun al het belangwekkende zijner woning en kapel. Door de ryks- en gemeente politie van Duiven werd Vrijdagavond te Zevenaar gevankelijk binnengebracht de persoon van P. H. G., wonende te Loo, gemeente Duiven. Hij wordt be schuldigd, den 27sten dezer, des avonds ongeveer te half elf, bij den arbeider Smits, mede aldaar wonende, met eene revolver door het raam geschoten te hebben met het doel om Smits te doo- den. De kogel was over de wieg, waarin een kind lag, in den muur der bedstede blijven steken. Daar man en vrouw reeds ter ruste waren, had het schot verschrikkelijke gevolgen kunnen hebben. Tot welke dwaze buitenspo- righeden de woede een mensch leiden kan, ondervond dezer dagen een brutaal ingezetene van Stratum tot zijn eigen schade. Hij geraakte in twist met zijn moeder en scheen op 't punt als een kampende haan de bejaarde vrouw in 't haar te vliegen. Doch onverwachts vloog hij de deur uit, een naburig drank huis in.... om zijn leed in 't geestrijk vocht te smoren? Neen, om een groot mes van tafel te grypen, daarmede ge wapend ijlings naar huis terug te keeren en zijn.... neen, om zijn geit, die in den stal nog eens voor 't laatst met vochtigen blik zyne verwarde tronie aanschouwde, den nek af te snijden. Of het spattende bloed hem het onzinnige zijner daad heeft doen inzien, dan wel de geduchte physi- sche bestraffing welke zijne eigen familie den onverlaat toediende, wordt niet ge zegd. De kerel heeft het hazenpad ge kozen. Een oppassend arbeidsman had sinds jaren het huis, waarin hij woont, met een lapje grond daarbij in huur van een vermogend heer. Overvloed had de man niet, maar hy kwam toch rond. Wie met z'n handen het brood verdie nen moet voor zich, eene vrouw en een paar kinderen, die mag al van geluk spreken als hij de man blijft die hij is. Er kon onzen vriend dan ook niets ergers overkomen, dan op een kwaden dag uit z'n huis en uit z'n bedrijf te worden gezet. Werkelijk kwam er iemand, die het huis en het lapje grond van den eigenaar wilde koopen. Stel u de wan hoop van den huurder voor Hij ging eens naar den eigenaar om te vragen, of meneer er werkelijk over dacht het huis en het lapje grond te verkoopen. 't Zou voor hem zoo vreeselijk zijn uit z'n broodwinning te worden gejaagd. Ja, dat vond de eigenaar ook. «Hoor eens hier", zei de eigenaar, «ze hebben me geld geboden, maar ik heb gedacht, ik moest het huis en het lapje grond maar liever u present doen. Je bent een eer lijke en een vlijtige kerel, en dan be hoef je voortaan geen angst meer te heb ben, dat ze je te avond of te morgen uit je boeltje jagen". En zoo gebeurde het. Onze arbeidsman heeft de wettige eigendomsbewijzen reeds welbewaard in 't kabinet Klinkt dit niet als een vertelseltje Toch is 't gebeurd en nog maar heel kort geleden en wel te Purmerend. Me neer Domela Nieuwenhuis zou 't niet willen gelooven en toch is 't echt waar. {Bott. Nbl.) j In het dorpje Roswinkel gelegen midden tusschen de Weerdinger en de Compascumervenen, hebben thans twee-en-vijftig man infanterie en vijf marechausseÓ3 de zomerkwartieren be trokken. In het Weerdingerveen hebben de veenarbeiders het werkloon vastgesteld. Thans zullen de verveners beraadslagen of zij den eisch hunner on- derhoorigen kunnen inwilligen. De Tw. Ct. verneemt, dat onder de veenarbeiders te Avereest eene hevige gisting heerscht, zoodat er groote vrees voor ongeregeldheden bestaat. Letteren en Kunst. Inhoud «S e m p e r v i r e n s" No. 13: Een (vrome?) wensch. De vroege Perzik «Arkansas", met een afbeelding. Juglans mandschurica. Een Vriend, tegen wien men op zijn hoede moet zijn. De Plataan. Dubbelbloemige Pyre- thrum's. Een schoon Winterperk. Hydrangea stellata. Iets over Luculia's en Meconopsis Wallichi. Een over dekte markt voor Bloemen, Ooft, Groen ten, enz. te Groningen. Loopende Haver. Wereldtentoonstelling te Parijs, afdeeling Tuinbouw. Verslag der Algemeene Vergadering van de Porno- logische Vereeniging te Boskoop, gehou den op 15 Maart jl. Ned. Maatspij voor Tuinbouw en Plantkunde. Ver schillende mededeelingen. Correspon dentie. VISSCHERIJ, Nieuwediep, 30 Maart. Heden kwam van de groote visscherij binnen de sloep Willemsch. De Zeeuw, met 90 levende en 50 doode kabelj. 12 lev. lengen 1 heilbot, 600 schel v., 9 punt rog en 2 ben vleet, terwijl door 48 korders en beugers 8 tot 100 roggen, 3 tot 10 tongen 5 tot 18 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar en door trekkers 30 tal haring werden aangevoerd lev, kabelj. gold ƒ1.30, doode id. 90 cent, lev. leng ƒ2.20 per stuk, de heilbot ƒ16, schelv. ƒ21 het honderd, rog ƒ4.10 per punt en 63 k 73 cent per stuk, vleet 13.50 per ben, tong 70 cent per stuk, kl. schol f 2.10 k 2.35 per manje, schar ƒ1.25 per mand en haring 4.50 k 7.75 per tal. LANDBOUW EN VEETEELT- De Vereeniging tot ontwikkeling der Landbouw in Hollands Noorder-kwar» tier heeft de volgende circulaire ver zonden Zooals u bekend iswenscht onze Vereeniging, gebruik makende van den vrijen invoer van ons vee in Engeland, door eene flinke inzending van noord» hollandsch vee op de tentoonstelling te Windsor van 24 tot 29 Juni e. k. de aandacht der engelsehe fokkers te ves tigen op de nïtstekende eigenschappen van ons rundvee. Terwijl het voorzeker onnoodig is u te wijzen op het hooge belang dezer in zending, zult u tevens begrijpen, dat daarvoor uitsluitend de allerbeste exem plaren mogen in aanmerking komen. Wij noodigen ii dus uit, daartoe een of meer dieren beschikbaar te stellen en verzoeken u de aangifte daarvan zoo spoedig mogelijk en in ieder geval vóór 12 April a. s. te doen aan een der leden van het Bestuur- De voorwaarden, waarop deze inzen ding zal kunnen plaats hebben, zijn: le. Alle kosten van vervoer, verzor ging en assurantie komen voor rekening der Vereeniging. 2e. De Vereeniging belast zich koste loos met den verkoop der dieren in En geland. 3e. De behaalde prijzen worden ten volle aan de inzenders uitbetaald, tenzij de geldmiddelen onzer Vereeniging on toereikend zijn om alle onkosten te be strijden. In dat geval zal echter hoogstens 25 percent van den prijs worden ingehouden. Ons vee kan mededingen: In de klasse Rundvee, onder: No. 153 Stieren, onverschillig van welken leeftijd, le prijs f 120, 2e prijs f 60; No 154, Koeien, onverschillig van welken leeftijd, le prijs f 120, 2e pr. 60. In de klasse Melkvee, onder No. 155 A. Koeien, van meer dan 1200 engelsehe ponden levend gewicht, (p. m. 545 kilo) le prijs f 180, 2e prijs f 120, 3e prijs f 60; No. 155 B. Koeien van 900 tot 1200 engelsehe ponden le vend gewicht (pl. m. 410 tot 545 kilo) le prijs f 180, 2e prijs f 120, 3e pr. f 60. Na ontvangst der aangifte zal het be stuur met u omtrent een en ander in overleg treden, doch neemt het de ge legenheid te baat, u tot het ondersteunen dezer zoo hoogst belangrijke aangelegen heid, in den kring uwer buren en ken nissen, op te wekken. Onze, reeds zoo beroemde veestapel, moet te Windsor ruim en degelijk ver tegenwoordigd worden en ieder onzer dient daartoe het zijne bij te dragen. N.B. De dieren worden op naam des eigenaars tentoongesteld. Voor no. 154 komen vooral zooge naamde dikke koeien in aanmerking. Voor nos. 155 A en B wordt de grootst mogelijke melkopbrengst verlangd. Nadere inlichtingen verstrekken gaarne: Jn. Zijp Kz te Abbekerk, Voorzitter., E. C. Willekes Macdonald, Callantsoog, Onder-Voorz., S. Zuurbier, Spierdijk, Jn. Koopman, Beemster, K. Swaag, Berk hout, R. D. Kaan, Wieringerwaard, Jhr. mr. P van Foreest, Heilo, J* Zijp Hz., Twïsk, K. Breebaart Jr., Winkel, W. Teengs, Wieringerwaard, Secretari. De Vereeniging doet bovenstaande circulaire door een tweede volgen, lui dende aldus: Nadat gedurende een aantal jaren, de Goed dan, zeide zij toornig-, wilt gij niet, dan zult gij mij niet levend weerzien. En met deze woorden verwijderde zij zich.. Wat een raadselachtige samenhang is dat! riep de baron uit. Ja, raadselachtig is het, maar ik heb besloten deze zaak tot helderheid te brengen, vrouwenoogen zien scherp. Dagen verliepen en Michael hoorde niets meer van Klara, toen werd de moord van Essy Carr het onderwerp van den dag en de bladen zetten uitvoerig uiteen, dat het lijk slechts aan de ringen had kunnen worden herkend. Toen Michael de zaak vernam, en het lijk wilde bezichtigen, was dit reeds beg-raven en daar hij niets bepaalds wist, zweeg hij. Wat denkt gij van dit alles, Lionel? Zou Essy Carr niet meer in leven kunnen zijn of zou Carlingford haar lijk ergens verborgen hebben? Want het opgehaalde lijk kan het hare niet zijn. Ik begrijp uwe bedoeling. Gij meent dat Essy niet dood is, dat hij haar op de een of andere manier levend uit de Rozenvilla heeft medegenomen en, met behulp zijner zuster haar ergens verborgen heeft. Ja, bovendien houd ik het voor zeer goed mogelijk, dat zij zijne wettige vrouw is. Waarom zou hij haar anders verbergen? Waarom ook zou hij er zoo op hebben gestaan om zijn huwelijk met mij geheim te houden. Zijn vrees voor zijn schuldeischers kan moeilijk de eenige oorzaak zijn. Natalie, Natalie! riep Raven opg-ewonden,g-eef mij niet te veel hoop! ik wil liever alleen de wolken zien en niet den zonneschijn, hij verblindt mij! Ik streef er naar beide te zien, misschien heeft hij de arme Essy in de rivier geworpen en is het lijk daar nog. Maar als zij werkelijk dood was geweest, zou het veel veiliger en natuurlijker geweest zijn haar in de kamer te laten liggen, alsof zij door een inbreker vermoord was geworden; hij zou dan slim genoeg zijn geweest om kisten en kasten uit te halen en in de kamer eenige wan orde te maken, alsof een diefstal de eerste aanleiding was geweest. Van dat alles is evenwel niets geschied en toch moet het voor hem zeer moeilijk zijn geweest, een dood lichaam alleen naar de rivier te slepen. Ik heb bovendien nog een andere reden om te vermoeden dat Essy Carr nog leeft. En welke is die reden, geliefde? Zij vertelde hem van de ontsteltenis die zoowel Carling ford als zijne zuster aan den dag gelegd hadden, toen zij hun mededeelde dat de Rozenvilla weder verhuurd was, en hoe onrustig zij beiden waren, telkenmale wanneer er over den moord werd gesproken. Goed, veronderstel eens dat Essy Carr nog leeft, dan behoeft zij Carlingfords vrouw nog niet te zijn en als zij dat niet is baat ons alles nog niet! En toch hoop ik, omdat de hoop alleen mij staande houdt; die Barri, die zooals gij willicht zult hebben ver nomen, de Rozenvilla heeft gehuurd, is niemand anders dan mijn getrouwe Michael; ik wilde dat huis in handen hebben en geloof nog steeds, dat ik daardoor het geheim zal ontdekken. Gij begrijpt nu, dat ik om Carlingford gerust te stellen, mij zijne hulde moet laten welgevallen. Ik wil hem zoolang bedriegen, tot hij geheel mijn slaaf is. Dan zal ik hem de waarheid ontrukken en of Essy Carr levend of dood is, ik moet haar terugvinden. Daarom ben ik onder den naam van mijn nichtje in eene vermomming- hier terugg-ekeerd. O, Lionel, help mij en maak mij de zware taak niet nog- moeilijker, dan die nu reeds is. Ik weet dat ik veel vraag, maar ik bid u, laat mij begaan. Geliefde, gij vraagt ontzaggelijk veel, ik zou moeten zien hoe gij dien schurk aan u boeit, om hem te vernie tigen maar het zij zoo, ik zal u geheel laten doen wat gij wilt! Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2