NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Woensdag 3 April 1889. No. 1761. ADVERTENTIE*: naar BINNENLAND. IN TIJGERKLAUWEN. ABONNEMENTSPRIJS: Foor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks,[behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kieine Kouistraat No. 9, Haarlem. Telefooaasaansner 32® van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agentenjj en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiere. {©flrecteMreis-IJftgeveirs €3. en «5- ®- A VMS. HogfdagB»r.»r> voor iet, BuitsniandComvaame Generale df fV HE '1 this Faubourg Mon'martrr S T A DSM E l S. Haarlem, 2 April 1889. Het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis alhier is in de afgeloopen maand Maart bezocht door 80 personen tegen en door 305 zonder betaling. Tot onderwijzeres aan de normaal school te Hoorn is benoemd mej. van Leeuwen alhier. De heer C. J. Brutel de la Rivière, pred. bij de hervormde gemeente alhier, herdacht Maandag den dag, waarop hij voor 40 jaren te Grijpskerke de evan geliebediening aanvaardde. De jubilaris was daarna predikant te Grootebroek, te Monnikendam, te Meppel, en sedert 1858 in zijne tegenwoordige gemeente. De ,/Haarlemsche Bachvereeniging" geelt heden haar vijfde concert in dit seizoen. Met betrekking tot het feit dat deze vereeniging op muzikaal gebied de grootste hier ter stede is, zal men met belangstelling hare ontwikkeling nagaan. Men deelt ns daaromtrent het volgende mede: De ,/IIaarlemsche Bachvereeniging" mag zich steeds in een buitengewonen bloei verheugen. Toen zij den 2en Febru ari 187G onder leiding van den nu over leden heer Jean Becker haar eerste con cert aal', telde de vereeniging 59 leden. In 1877 klom het ledental tot 138, in 1878 tot 182 en thans heeft het 't cijfer van ruim 700 bereikt. Jaarlijks worden 5 a 6 concerten gegeven, waartoe in den regel do leden met ééne dame vrijen toegang hebben. Als solisten hebben zich de voornaamste artisten zoowel uit Ne derland als uit het buitenland reeds doen hooren en wel voor zang 44, voor viool 17, violoncel 11, orgel 10, piano 25 en voor harp 1. De Haarlemsche schermvereeniging „Ripperda" heeft zich Zaterdag op het groot nationaal schermconcours te Am sterdam gegeven, weer dapper geweerd. In de afdeeling degen (aantal deelne mers 99), behaalde e heer Joh. G. Martin den eersten prijs, zijnde een gou den medaille. De heer J. F. Hessels be haalde op sabel (aantal deelnemers 44) de 2e p ijs, een verguld zilveren medaille, terwijl de heer B. Brinkmann zoo vlug was met den langen stok dat door hem den derden prijs, een zilveren medaille werd gewonnen. De heer Meijerink, instructeur van z/Ripperda", was verhinderd aan dit con cours deel te nemen. Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Drie voor huisknecht of oppasser. Drie voor koetsier. Een voor ziekenoppasser. Twee voor kantoorlooper. Een voor pakhuisknecht. Een voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een ^oor koekbakker. Een voor bloemistknecht. Een voor polychromeerder. Een voor schilder. Een voor witter. Een voor zagenvijler. Twee voor metselaar. Een voor zandvormer. Twee voor timmerman. Acht voor aardwerkers of los werkman. Een voor opperman. Dertien voor werkster of schoonmaakster. Twee voor bnrgerwaschvrouw. Vier voor burgernaaister. Een voor breister. Een voor strijkster. Een voor dagmeisje. Reflecteerenden wwrdt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het be stuur der Vereeniging te richten, en te doen bezorgen in de bus op het Stadhuis of op de Docler.plaats. Met erkenning kan wederom melding worden gemaakt van een hoogst welkom geschenk, be staande in tien beddetijken met gelijk aantal bons voor vulling, afkomst'g van de twee zelfde leden der Vereeniging, die thans reeds voor de derde maal op deze wijze van hunne sympathie Lebben blijk gege en. Het Bestuur betuigt daar voor zijn hartelijken dank en zal ingevolge den wensch der milde gevers het gezondene aan 10 oppassende gezinnen der Vereeniging doen uit reiken. Wij ontvingen van den heer J. A. Bakker de volgende opgave van het door zijne bemoeiingen ingezamelde voor de weduwen en weezen der vlissingsche loodsen Bij de hh. de Erven Loosjes: Van J. B2.50 Spaarpot Adriaan -0.10 Willem- 0.0 25 N. N- 1.— ƒ3.625 Bus Kenaupark 11: Spaarpot Gezientje1.50 w Klaas- 0.05 w Reinier - 0.05 N. N-35.88 N. N- 2.— N. N- 1.— N. N- 0.25 Meisjesschool Wilhelminastraat - 38.15 H. A. P. Bankbiljet - 40. I Gaarne schreef ik hieronder de enkele j woorden Semper Crescendo, doch her- j inner mij als kind een brief te hebben j ontvangen metaanduiding eener reis-route waarin de volgende woorden voorkwa men wen van daar kunt ge per pedes apostolorum naar hier komen." Geen latijn verstaande dacht ikgroote woorden, groote zaken en nam een rijtuig. Wat keek ik zonderling, vernemende dat die woorden beteekenden: zooals de apostelen reizen, te voet; zoo zou iemand onbekend met de woorden: Semper Cres cendo kunnen veronderstellen dat zij be teekenden meer dan genoeg, terwijl de beteekenis is: immer naar hooger stre vende. J. A. BAKKER, Kenaupark 11. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie pillier 49 personen ver volgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Maart van het vorig jaar was dit getal 27 dus 22 minder. ƒ118.88 Lijst van in- en uitvarende schepen te IJmuiden. 40. Vroeger vermeld - 267.26 ƒ429.76 Tot voorzitter van het polderbestuur van den Rottepolder onder Haarlemmer- liede is herkozen jhr. C. A. Rutgers van Rozenburg, te Amsterdam. Door mej. de wed. Van Dalen, te Haarlemmermeer overleden, is aan de chr. geref. gemeente en aan de Christel, school aldaar vermaakt ieder eene som van f 500. Zooals reeds vroeger is vermeld, werd in December des vorigen jaars bij den heer van Geel, graanhandelaar te Haar lemmermeer, brand gesticht. De p .gin gen zoowel door de justitie als door het uitloven van premiën aangewend om dader of daders te ontdekken, bleven zonder gevolg. Nog éénmaal doet de heer van Geel een« poging door toezegging van f 200 belooning aan hem, die eenige aanwijzing kan doen aangaande den diefstal en de brands!ichting ten zijnen huize inden nacht van 24 op 25 Dec. j.l. Het is niet denkbaar dat slechts één persoon aan de gemelde misdrijven schuldig is. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 1 April. Heden kwamen van de groote visscherij binnen de sloepen Twee Cornelissensch. Lang broek, met 40 lev. en 50 doode kabelj., 2 heilbotten, 450 schelv., 18 punt rog en 2 ben vleet, Groen van Prinsterer, sch. v. d. Velden, met 250 schelv., 66 punt rog en 3 ben vleet, Johannes Cornells sch. Noordzij, met 200 lev. en 100 doode kabelj., 14 lengen, 5 heilbotten en 1200 schelv. en Getrouwheidsch. Firet, met 80 lev. kabelj., 3 l-ngen, 2 heilbotten, 180 schelv., 42 punt rog en 7 ben vleet, terwijl door trekkers 80 tal haring werd aangevoerd lev. kabelj. gold 1.25 a 1.50, doode id. ƒ1.30 a 90 cent, leng 1.80 a 1.90, heilbot ƒ10.25 a ƒ19 per stuk, schelv. 19.50 a 25 het honderd, rog ƒ2.85 a 4.35 per punt, vleet 13 a f'20 per ben en haring ƒ5.40 a ƒ6 45 per tal. Tessel, 31 Maart. De mosselvloot kon in de afgeloopen week weer hare gewone bezending mosselen afleveren naar de engelsche markten. Naar Belgie werden flinke hoeveelheden alikruiken afgeleverd; de alikruiken golden 2.50 per HL. De Noordzeevisschersbesomden van 40 tot 50 per schuit.' Paling werd weinig gevangen en gold van 20 tot 50 c. per -§• kg. De bot vangst was slechts matig de prijs van bot was van 2 tot 5 ct. per stuk. Haring gold van 2.50 tot 5 per tal; dc vangst was zui nig. Rog gold van 50 tot 70 c. per stuk; er werd nog niet veel rog gevangen. De prijs der garnalen was 3.50 a 4 per mand. Voor de kokerijen werden aai ge voerd 483 manden garnaleu, die ter markt werden gezonden naar Huil, Londen, Brussel en Parijs. Naar de jEcho verneemt, heeft de minister van Koloniën aan den G.-G. en den goeverneur van Suriname verzocht, in overweging te nemen het denkbeeld, door dat blad aangegeven, om de minder schuldige bantamsche muiters gratie te verleenen en naar Suriname te zenden, om zoodoende een proef te nemen met emigratie van bewoners van Java. De Toestand des Konings. Aan het koninklijk paleis te 's-IJage is Maandag het volgende bulletin be kend gemaakt: De toestand des Konings blijft onver anderd. Hoogstdezelve gebruikt weinig voedsel en mist over het algemeen de noodige rust. Volgens te 's Ilage ontvan gen telegrafisch bericht is de heer M. J. Van Bosse, hoofdingenieur van den wa terstaat, benoemd tot directeur van het departement van burgerlijke openbare werken in Nederlandsch-Indië. (T.) Men schrijft aan de N. R- Ct. uit Leiden van 30 Maart: Dat de Leidenaar3 niet ten onrechte als vurige vischbeminnaars bekend staan, en dat deze hartstocht door Ver- huell's teekenstift herhaaldelijk reeds op zoo geestige wijze aan de kaak gesteld er nog altijd heerscht, werd hedenmiddag wederom door een merkwaardig voor beeld bewezen. In de heelkundige kliniek van het academisch ziekenhuis werd een man binnengebracht, die vol schuld besef zelfen niet ten onrechte de hevige pijnen, waaraan hij leed, aan het overmatig offeren aan dezen afgod toe schreef. Acht dagen geleden was hem het voor een Leidenaar onovertrefbare geluk ten deel gevallen, zich naar har telust tegoed te kunnen doen aan een heerlijk scholLmmaalen onze vriend, niet bekend met de eerste regelen der epicuristische wetenschap, die e^ne vol- komene doch bedachtzame toewijding voorschrijven, had in een uiterst korten tijd eene verbazende hoeveelheid met vel en graat verzwolgeu. De straf was niet uitgebleven. Na dit feestmaal heeft hij geen rustig oogenblik gehad. Ook de maag van een Leidenaar is niet op den aanval van eene goede dosis visch- graten berekend. Zij kwelden den lief hebber geduchtzoodat hij, in uitersten nood hedenmiddag de hulp der heel kundige wetenschap moest inroepen. Aan haar gelukte het, zij het niet zonder in spanning, een bal vischgraten, ter grootte van wel eene vuist, langs den regelma- tigen weg uit 's mans lichaam te ver wijderen. Alle hoop bestaat nudat onze patiënt den slag weer te boven zal komen. Of hij deze les in de toekomst ter harte zal nemen Wij wanhopen. Zulk een Leidenaar verliest bij de visch zijn verstand en het is reeds te vaak gebleken, dat de hartstocht doof is, zelfs voor de lessen der ervaring, op hoe ge voelige wijze ook gegeven. Maandagmiddag te 3 uur ontstond te Leiden brand in het Rijks museum voor natuurlijke historie in eene zaal der geologische afdeeling. De brand werd door middel van spuiten gebluscht. Het groote Badhotel en Pa viljoen te Katwijk aan Zee is verhuurd aan den heer Van Tolk 'e 's-Hage, die i ok l et Hotel Pension te Scheveningen exploiteerde. Dezer dagen stierf te'sHage een vrouw. De zoon wist, dat zijn moe der in het bezit was van geld, dat hij echter niet vond. Doch wat bleek? Dat de dokter, die zijn moeder be handelde, van haar had weten te ver krijgen, dat ze haar heele bezitting, be dragende f 6500, aan hem afstond, tegen ee e wekelijkscke uitkeering van f 20, zoolang zij leefde en vrije geneeskundige behandeling! De uitkeering werd eens gegeven, maar voor dat de tweede week van uit keering verscheen, was het mensch dood en de dokter dus in het bezit van al het geld. De zoon meende, dat de dokter daar- FJIOXIjI-STQ SÖ. Roman van Karl Hellmer. 47) TIENDE HOOFDSTUK. De volle waabhe[d. Er is geen andere weg' naar mijn doel. Mevrouw Lovell lieeft mij uitgenoodigd in den zomer eenige weken hij haar door te brengen. Ik wenschte dat zij u ook noo- digde maar dat is niet waarschijnlijk, want zij heeft mij genoodigd om haar broeder en zij vreest u Maar liet is verschrikkelijk voor mij, te weten dat gij in de nabijheid van dien ellendeling' zijt; terwijl ik u niet beschermen kan! Wat zou mij kunnen overkomen? En toch zou het misschien niet onmogelijk voor u zijn, om ook te worden geïnviteerd. Bezoek mevrouw Lovell binnen kort eens, breng het gesprek op mij en zeg haar, dat gij niet naar mijn hand staat en geef haar te kennen, dat gij haren broeder beschouwt als de persoon, die mijn hand wel zal verkrijgen. En als ik dat doe, wat dan? Hoeveel ben ik dan mijn wensch om in uwe nabijheid te blijven, nader ge komen Gij zijt niet ijdel genoeg, Lionel, zeide Natalie glimlachend. Mevrouw Lovell is nog altijd eene sclioone vrouw en gij zijt een van de beste partijen des lands. Onmogelijk, Natalie! Zoo dwaas zal zij toch niet zijn om zoo iets te denken. De meeste vrouwen zijn dwaas zoodra er mannen in het spel komen. Ik ken mijn eigen sekse beter dan gij, verlaat u dus op mij. Volg' mijn raad. Het zou mij vol strekt niet verwonderen, als mevrouw Lovell u dan uit— noodigde. Ik geloof, dat ik zelfs in staat zou zijn haar dol ver liefd op mij te maken, als ik daardoor mijn doel kon be reiken van met u in hetzelfde huis te zijn. Natalie reikte hem zwijgend de hand en toen zij weder spraken was het over Essy. Arme Essy, zeide de baron, als ze nog leeft is het zeker in ellende en van hare vrijheid beroofd. Bij God, zij moet gewroken wordenik heb met Maurits Carlingford nog een groote rekening- te vereffenen, die hij niet ver geten zal. Natalie berispte haren geliefde niet over die woorden: zij behoorde niet tot die vrouwen, welke zwijgend elk leed verdragen en altijd tot vergeven zijn geneigd. Toen Raven eindelijk afscheid nam. beloofde hij haar, den volgenden dag- mevrouw Lovell te zullen bezoeken en middelen te beramen om ook te worden genoodigd op haar buitenverblijf. Het is een gevaarlijk spel, dat gij speelt en daarom wil ik in uwe nabijheid blijven, zeide hij teeder. ELFDE HOOFDSTUK. EENE UITNOODIGING. Maurits Carlingiord was volstrekt niet verheugd toen hij bij zijn binnentreden in den salon zijner zuster Lionel von Raven in druk gesprek met baar vond. Lionel had al zijn zelfbeheersching- noodig om den man, die Natalie zooveel kwaad had gedaan, onbevangen te be groeten en den toorn die in zijn ziel bruiste, niet te doen blijken. Wel, waar komt gij vandaan. Maurits? riep zijn zuster, die liem op dat oogenblik mijlen ver wenschte, daar het onderhoud met Raven zeer in haar smaak viel. Ik legde een bezoek af in de Villa lvlara, maar de g-ravin was niet te huis en had een boodschap voor mij achtergelaten Werkelijk? Nu Maurits, gij moet een gelukkig-mensch zijn, want de schoone vrouw is voor u anders dan voor ieder ander, en gij, baron, zegt dat zij coquet is? Slechts in zooverre als een schoone vrouw dat meestal is, antwoordde Raven snel. Ik heb daarvan tot heden nog niets ontdekt, her nam Carlingford toornig'. Zij had er ook geen reden voor, merkte Raven op.

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1